Uit den brand. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. WOENSDAG 13 SEPT. 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK rijkspostspaarbank Th den lo°P van de maand Augustus werd 1het postkantoor en de daaronder ressor- ^Vpnde hulpkantoren op de spaarbanfcboek- -inaelegd f 49.78'3.12 en terugbetaald f 35183-75- Meer Ingelegd dan terugbetaald f 14 599.37- Het aantal nieuw uitgegeven boek- %oor tusschenkomst van het kantoor werd en bedrag van f 1500 afgeschreven op Staats schuldboekjes. de vlaggen uit! Het feestuur van de Harddraverij vereeni- »ino' Beverwijk en Omstreken" verzoekt in het bijzonder de Breestraatbewoners, om morgen? Donderdag 14 Sept. ter gelegenheid van de harddraverij, de vlaggen uit te steken lady bond in conditie De bekende draafster Lady Bond van den heer A. G. v. d. Veen, die vorige week te Heemskerk de course won, wist ook in de korte-baandraverij te Den Hoorn (Gr.) be sla»' te leggen op den eersten prijs, groot f 300. Haar pikeur, onze plaatsgenoot de heer j van Leeuwen Jr. reed in dezelfde course Queen Ethel en verwierf met dit paard den 1 tweeden prijs, groot f 150. Lady Bond startte Dinsdag ook nog te Schagerbrug en had dus een drukke week. Om het paard wat tot rust te laten komen zal zij naar wij vernemen, op stal blijven en Donderdag niet te Beverwijk uitkomen. de strawberries De hockeyclub „Strawberries" hield haar laar vergadering, waarin het bestuur als volgt werd geformeerd: H. J. Blaauw, voorzitter, drs w v. d. Meer,, secr.-penningmeester, Mej, a.' v. d. Werff, 2e secr. J. W. Verwoerd en J- v. d. Bliek, commissarissen. De heeren H Biaauw, R. Doorn, a. Erdman, D. Rietber- gênen D. v. d. Werf zullen voor het komende seizoen de elftalcommissie vormen. Voorts werd besloten met het eerste elftal uit te komen in de tweede klasse van den Ned. Hockeybónd, terwijl het dameselft-al zal deelnemen aan de competitie van den Ned. Dames-Hockeybond. het feestprogramma voor donderdag t Indien de weersomstandigheden willen me dewerken belooft de jaarlijksche harddra verijdag een ware feestdag te zullen worden. Zooals wij reeds berichtten werden 26 paar den voor de course ingeschreven, waarvan inmiddels de inschrijving van „Eulogie" is ingetrokken, terwijl Lady Bond op stal blijft. Het aantal inschrijvingen is belangrijk min der, dan vorig jaar „toen van de 41 aangege ven paarden er maar liefst 33 aan den start verschenen. Het lager aantal houdt verband met de voorschriften van de Ned. Harddr. en Renvereeniging, die bepalen, dat sommige prden op een bepaalden leeftijd niet meer op de korte banen mogen starten. Dit jaar ffihijnt het aantal op deze wijze „afgevloeide" dravers al heel groot te zijn. De loting voor de draverij zal heden-, Woensdagavond in café „De. Groentenbeurs" aan .de- Meerstraat geschieden. De afstanden zullen eerst Donderdagmorgen bekend wor den gemaakt. Precies te 1 uur zal de draverij aanvangen. Zij zal als gewoonlijk worden opgeluisterd door de Beverwijksche Harmoniekapel, die in een muziektent voor het stadhuis zal worden ondergebracht. Tusschen de eerste en tweede omloop wor den de struisvogelrennen gehouden. De volgorde, waarin deze attractie zal worden aangeboden is als volgt: 1. Voorstelling der vogels aan het publiek. 2. Course tusschen een onder den man ge reden struisvogel en een struisvogel voor de sulky. 3. Course tusschen twee struisvogels voor een sulky. 4. Coursetusschen drie aangespannen struisvogels met handicap. 5. Eereronde van den winnaar. Na afloop van de draverij geeft de Bever wijksche Harmoniekapel van 810 uur in de tent voor het stadhuis onder leiding van den heer H. W- Hofmeester een concert, waarbfj een populair programma zal wor den ten gehoore gebracht. Precies te 10 uur zal op de Meerkade het vuurwerk worden afgestoken. supportersvereeniging „rood-wit" De supportersvereeniging „Rood-Wit" van de voetbalvereeniging „Beverwijk" hield in café „De Vriendschap" haar druk-bezochte jaarvergadering. Na een openingswoord van den voorzitter die in het bijzonder het bestuur der v .v. Be verwijk verwelkomde werden de notulen vast gesteld en brachten secretaris en penning meester de gebruikelijke jaarverslagen uit. Deze laatste functionaris herinnerde aan de voornaamste groote uitgaven als donatie- gelden, schenkingen van voetbalschoenen en shirts, bijdrage aan den zilveren Wijkerto- ren enz. De hooge uitgaven in het geëindigde vereenigingsjaar waren evenwel geen beletsel om met een batig saldo van ruim f 250 te- sluiten. Het aantal leden steeg met 77 en be droeg op i September 180. Hoe groot het aan tal supporters is, dat de v. v. Beverwijk op haar uitreizen vergezelt bleek wel uit het feit, dat in de vorige competitie gebruik is gemaakt van 47 bussen, waarmede 1400 per sonen vervoerd werden. Namens de kascom- missie verklaarde de heer Thomas boeken en bescheiden van den penningmeester in orde te hebben bevonden. In de plaats van den heer Kuyer werd de heer Van Zutphen als tweeden secretaris gekozen. De heeren j. Kuilman en D. G-ranendaal werden tot contributieloopers aangesteld. In de kascommissie voor het loopende boekjaar werden gekozen de heeren j. Bruin en Th. Groen, terwijl de terreurcommissie werd uit gebreid met de heeren Hijvelt en j. Schoorl. Het personenvervoer werd gedurende de a.s. competitie opgedragen aan de N.V. Wa- terdrinker's Autobusondernenring. De opga ven tot deelneming aan de reizen, door „Rood Wit" georganiseerd bij uitwedstrijden zullen in het vervolg moeten geschieden bij de hee ren Th. Groen, Simon Rumpingstraat 21, Th. van Lieshout Rijksstraatweg 156 en J. Schoorl, Grensstraat 10. Ingevolge een bestuursbesluit werden drie gratis reizen uitgeloot. De gelukkigen waren ditmaal de heeren Bruins, Groen en Schoorl, Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Aan het slot der bijeenkomst heeft de voorzitter der v. v. Beverwijk, de heer C. Tromp den supporters waardeerende en op wekkende woorden toegesproken, waarna de vergadering werd gesloten. HET LICHTENDE EN KNALLENDE SLOT. het programma van het vuurwerk. Het door de Kon Ned. Kunstvuurwerkfa briek A. J. Kat te Leiden geleverde vuurwerk, dat Donderdagavond te 10 uur op de Meer kade zal worden ontstoken telt 23 afdeelin- gen. Het vermeldt, ontdaan van de in de „vuur werk terminologie" geldende omschrijvingen de "volgende nummers. 1. Opening van het vuurwerk met een lucht-kanonnade. 2. Fraaie verlichting van het terrein door een oranje-magnesiumzon. 3. Vuurpijlen met gouden en zilveren regen, brillantbom en magnesiumtourbillon. 4. Groot draaiend brillant vuurfront „De roos van Siam". 5. 2 vuurpijlen met gekleurde lichtkogels, 1 wentelbom in kleur, 1 zwermbom met mag- nesiumluchtslangen. 6. Groot magnesiumcuurfront „HetZonne- tableau". 7. Opstijging van een Italiaansche kunst- bom met luchtkanonnade, 2 vuurpijlen met gekleurde bouquetten en zilverregen, 1 signaalbom met bliksemlicht. 8. Dubbele Pyrotechnische telegraaf. 9. 2 Vuurpijlen met electrische sterren, 1 wentelbom in kleur, 1 magnesiumtourbillon. 10. Fraaie verlichting van het terrein door Bengaalsch vuur. 11. 1 brillantbom met edel weissterren en groene lichtkogels, 2 vuurpijlen met oranje sterren, .1zwermbom- met brillantluchtslan- gen. 12. Dubbele contra-batterijen van Ro- meinsche kaarsen. 13. 1 brillantbom met robijn en smarag denregen, 2 vuurpijlen met fluiten, 1 lucht- slang in brillantvuur. 14. Groot schitterfront „Het Japansche Waaierfront". 15. Een brillantbom met goudenregen, 2 vuurpijlen met Chrysantemumregen, 1 mag nesiumtourbillon. 16. Groot brillantvuur „Waterval". 17. 2 vuurpijlen metJapansche vlinder- (Een scholier te Veendam, die onlangs bij een brandfe had ge holpen en daarvoor van de ver zekeringmaatschappij een rijks daalder had ueicregen, kocht hiervoor een lot en won den hoofdprijs, bestaande uit drie paarden). In de groote school des levens Wordt nog wel fortuin gemaakt. Als men voor een doel, dat goed is. Onversaagd in vuur geraakt. Dat kan die scholier getuigen, Die 't verdiende loon ontving Voor den moed. waarmee hij onlangs In 't Veendamsehe brandje ging. Als een bij-de-handsche blussclier Was hij tijdig bij de hand, De verzekeraars hielp hij daardoor Tot hun vreugde uit den brand. En toen den scholier, zijn moeite In het zilver werd vergoed, Heeft hij zelf dit als een lotje Uit de loterij begroet. Hij nam 't lot in eigen handen, Heeft het daarna goed bewaard En die jeugdige Veendammer Zit nu drommels goed te paard. P. GASUS. sterren, 1 signaalbom met bliksemlicht, 1 „pot a feu" met knetterlicht. 18. Groot horizontaal vuurfront „Brillant Girandole" 19. 1 wentelbom in kleur, 2 vuurpijlen met diamantsterren en blauwe paarlen, 1 brillant bom met polypsterren. 20. Groote. electrische „Diamantwaterval". 21. 1 brillantbom met spinsterren en gou den regen, 2 vuurpijlen met robijnregen en zilvervuur, 1 signaalbom met bliksemlicht. 22. Terreinverlichting met magnesiumzon. 23. Groote slotdecoratie met decoratief vuurwerk, eindigend in een daverend slot- bombardement. Het spreekt vanzelf, dat de groote stukken met de gebruikelijke kanonslagen eindigen. waarheen donderdagavond? Ter gelegenheid- van de Harddraverij wordt het publiek Donderdagavond in de theaters en café's ruimschoots gëlegenheid tot ont spanning geboden. In Hotel „Oud Meerensteyn" concerteert vanaf des namiddags de bekende en popu laire „Old Fellow's Band". In de bovenzaal vangt des avonds te 7 uur een groot feestbal aan, waarbij de dansmu ziek verzorgd wordt door een Zigeuner Dans- orkest. Het Luxor Theater in de Breestraat ver toont Donderdagavond te 8 uur en te on geveer 10.45 uur (na het vuurwerk) de veel besproken film King Kong een prachtige rol prent, waarvoor stellig groote belangstelling zal bestaan. getijseinen gewijzigd. Ingevolge internationale overeenkomst voor de unificatie van getij seinen zullen op 1 October a.s. de getij seinen op de semaphore alhier worden gewijzigd, het postkantoor op den hard draverijdag De loketten van het postkantoor zullen op Donderdag a.s. ter gelegenheid van de hard draverij des namiddags te 1 uur gesloten worden, behalve voor den telegraaf- en te: lefoondienst, spoedbehandeling van den Postcheque- en Girodienst en telegrafische postwissels. Ook voor de busrechthouders blijft de gelegenheid geopend tot het afhalen van poststukken. Zooals wij reeds berichtten wordt op dien dag de tweede, z.gn. middag-postbestelling niet uitgevoerd. CAFé'S EN WINKELS B. en W. hebben voor Donderdag onthef fing verleend van de bepalingen der Winkel sluitingswet. Winkels, waarin consumptiear tikelen worden verkocht mogen onbeperkt geopend blijven, alle andere winkels tot n.m. 10 uur. Voor de café's werd het sluitingsuur op 1 uur des nachts vastgesteld. Tot 12.30 uur mag in de café's muziek gemaakt en ge danst worden. TROONREDE VOOR HET EERST UITGEZONDEN. Door A. V. R. O. en K. R. O. Op drie rijkszenders naar Indië. Naar in welingelichte kringen verluidt zal de Troonrede, die de Koningin dit jaar in de vereenigde vergadering der Staten Generaal zal uitspreken bij uitstek belangrijk zijn, zegt de Tel. Met het oog daarop is aan de A.V.RO. verlof verleend de microfoon in de Ridderzaal op te stellen, zoodat het geheele land het door de Koningin gesproken woord zal kunnen volgen. Ook den K. R. O. is toestemming verleend. Behalve de uitzending van het ooggetuige- verslag door de heeren D. Hans en W. Vogt en P. de Waard (voor de K.R.O.) zullen de luis teraars dus even na 1 uur H. M. zelve hooren. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Troonrede door den radio-omroep wordt verbreid in Ne derland en de Overzeesehe gebieden. Voor de laatste zorgt de Phohi op den korte- golfzender met golflengte 16.88 M., waarbij samengewerkt zal worden met de zenders van P.T.T., die de plechtigheid op een andere golf lengte zulleh verbreiden. Door medewerking van de A.V.R.O. zal de Phohi ook een ooggetuigeverstag, aooals dit tellkenjare door den heer Hans wordt ver zorgd, aan de overzeesehe luisteraars kunnen geven. De Rij.kszenders te Kootwijk die de rede uit zenden, zijn P. D V. op 24.8 M., P. C. K. op 16.3 M. en de nieuwe laboratoriumzender P.C.X. op 16.034 M. golflengte. Deze laatste zender zal door den Indischen dienst worden gerel-ayeerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zender, zonder bij zondere hulpmiddelen, niet door het publiek kan worden ontvangen. Er zal zorg worden gedragen, dat ook Su riname en Curacao kunnen meeluisteren. De N. R. Ct. verneemt nog, dat het niet waar* is, dat de uitzending van de rede van de Koningin van Zaterdag in Indië woordelijk kon worden gevolgd. Er is zoo goed als niets van terecht gekomen en men vroeg zich af, waarom de rede niet door de Rijkszenders is uitgezonden. MISDADIGERS AAN HET WERK. dieren ten doode toe mishandeld. DE MOORDAANSLAG TE MUIDEN. een der slachtoffers overleden. Gistermiddag tegen 6 uur is in het Burger Ziekenhuis te Amsterdam een der slachtof fers van den moordaanslag in de Mulder raadszaal, nl. Hendrik Veth, overleden. Zijn toestand baarde vooral de laatste dagen meer zorg, omdat zich aan de ingewanden een abces had gevormd. Gistermiddag be zocht zijn vrouw hem nog, en toen deze "het Burger Ziekenhuis verliet, leefde de patiënt nog. Onmiddellijk daarna trad echter aen zoodanige verslechtering van den toestand in, dat ijlings getracht wer-d, m-ej. Veth terug te roepen, doch daarin slaagde men niet. Korten tijd daarna gaf het beklagenswaar dige slachtoffer van den moordaanslag den geest. Als tragische bijzonderheid vermelden wij nog, dat Veth het eenige slachtoffer was, bij wien de kogel uit het lichaam verwijderd werd, hetgeen geschiedde op denzelfden avond, waarop hij in het Burger Ziekenhuis werd opgenomen, juist een week vóór hij be zweek. De overledene, die ongeveer 35 jaar oud was, laat een vrouw en 6 kinderen achter, waarvan het oudste 13 en het jongste onge veer 1 1/2 jaar is. Veth had den laatsten tijd een consumptie tent op het strand te Muider- berg; in het begin van de exploitatie van het Badpaviljoen „De Zeemeeuw", aan welks tot standkoming hij ijverig heeft meegewerkt, had hij daarin aandeel. Later heeft hij kor ten tijd bij den heer Hottentot gewerkt en is toen naar Amsterdam vertrokken, waarna hij zich voor het zomerseizoen in Muiderberg vestigde. Veth was een flinke, werker, doch het ging hem niet altijd voor den wind. De deelneming in het treurige lot van de over- blijvenden is algemeen. Te Alphen a. d. Rijn zijn de laatste weken :wee gevallen van ergerlijke, dierenmishan deling geconstateerd, meldt de N. R. C. On geveer 14 dragen geleden deed een veehouder bij de politie aangifte, dat een zijner koeien 's nachts in de weide zoodanig door een on bekende was mishandeld, dat liet dier den volgenden 'morgen onmiddellijk moest wor den afgemaakt. Men dacht aanvankelijk met een .wraakne ming te doen te hebben, doch thans is aan gifte gedaan van een ander geval. Dit betrof het paard van een anderenveehouder, dat eveneens in een weide aan de Spaar.laan liep. In den nacht van Zondag op. Maandag heeft men het dier in den buik een snede van 15 c.M. lengte en 7 c.M. diepte toege bracht .zoodat ook dit dier onmiddellijk moest worden afgemaakt. Ondanks ijverige naspöringen heeft de po litie nog een spoor van 'de daders kunnen ontdekken. EEN ALBUM VAN HET NATIONALE DéFILé. Binnen eenigen tijd zal. bij de fa. Holdert en Co. verschijnen een album, waarin foto's bij een zullen worden gebracht,,- ter- herinnering aan den Oranje-Zaterdag te Amsterdam op 9 September, meldt het I-Iandeisblad DE KONING VAN DEN NACHT GEARRESTEERD. HIJ HUURDE WERKLOQZiEN OM TE SMOKKELEN. HET ENGELSCHE VLIEGTUIG-MOEDERSCH IP „HERMES" is na een langdurig verblijf in de Chïneesche wateren, in het vaderland teruggekeerd. jongetje van vijf jaar vermist. Te Rotterdam wordt sinds Maandagmid dag een vijf-jarig jongetje, Jac. Takkebos uit de Eerste IJzerstraat vermist. Het jongetje was 's middags te kwart over vier nog op straat ge-zien. Alle naspöringen van de po litie zij ai nog zonder resultaat gebleven. Men vermoedt, dat het kind verdronken is of ontvoerd. De politie te Rheindalen is er in geslaagd na lange nasporingen den beruchten smok kelaar Hubert Holz te arresteeren. De aangehoudene behoorde niet; zooals Frits Szymanski, Heinz Schommer en Alex Ohligs tot de smokkelaars die geregeld van gepantserde vrachtauto's gebruik maken. Hij trad op, aldus de Tel.; als' leider* van een smokkelaarsbende, welke te voet de zak ken smokkelwaar over de grens bracht. Hij huurde daarvoor werkloozen. De aangehoudene wist door zijn geslepen heid vaak de douanebeambten om den tuin te leiden. Zijn bijnaam was „de koning van den nacht", omdat zijn nachtelijke smok- kelsuecessen legio waren. Voor verschillende feiten wérd Holz den laatsten tijd gezocht. Bij verstek was hij reeds meermalen veroor deeld. De aangehoudene is in de strafgevan genis te Anrath opgesloten. geen afschaffing van in en uit voerverboden. Nederland heeft bij den Volkenbond het protocol van Parijs van 1927 betreffende het in werking treden van -liet -verdrag tot af schaffing van in- en uitvoerverboden en be perkingen opgezegd. Van de ónder teekenaren waren nog slechts Nederland en Japan over gebleven. AGENDA voor velsen en ijmuiden WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Thalia Bioscoop: Watt en 1/2 Watt als detectiven. 8.30 uur. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: Watt en 1/2/ Watt als detectiven. 8.30 uur voor beverwijk WOENSDAG 13 SEPTEMBER Luxor Theater: „De dochter van den draak" en „Die kleine Schwindlerin". 8 uur. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Baan Breestraat: nam. 1 uur: Harddraverij en Struisvogelrennen. Hotel „Oud-Meerenste-in": Concert., nam. 7 uur Dancing. Luxor Theater: „King Kong". 8 uur en pl.m. 10.45 uur. Breestraat: nam. 810 uur: Concert. Meerkade: nam. 10 uur: Vuurwerk. agenda te haarlem WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Royal Midgets Amè- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: Merano Troupe. 7 en 9.15 uur. Palace: Brandend geheim". Op het too neel: Cha tam Company. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Susan Lenox" (geprolon geerd.) 8.15 uur. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Gem. Concertgebouw. Royal Midgets, Ame- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil j. Sanders, detective). door udo van ewoud. 14) (Nadruk verboden. „Een reeds enigszins bejaarde heer, met grijs, bijna wit haar?" vorschte ik, zoo drin gend, dat Sanders mij verbaasd aanstaarde. „Neen, integendeel, een nog vrij jongeman met een zwart snorretje, vermoedelijk een vreemdeling, dat wil zeggen geen Duitscher, correct gekleed in sportcostuumMaar waarom denk jij eigenlijk onmiddellijk aan een ouden heer?" Ik deed den detective nu hetzelfde verhaal, waarop ik enkele minuten geleden mijn an deren reisgenoot had vergast, maar Sanders scheen mijn vermoeden niet zoo verwerpelijk te vinden als deze. „Niet onmogelijk, dat je gelijk hebt, Miel", Zei hij, toen ik had uitgesproken, ,,'t Is alleen 200 deksels jammer, dat wij op dit oogenblilc z°o weinig aan je ontdekking hebben. Ik heb Natuurlijk bij de douane-beambten geïnfor meerd, of zich nog meer Nederlanders in den trein bevinden, maar wij blijken de eenigen te zijn. Dat sluit natuurlijk geenszins in, dat onze achtervolger van andere nationaliteit moet zijn; eerder geloof ik, dat de man kans heeft gezien vóór de Poolsche corridor den trein te verlaten. Wij zijn in Küstrin reeds naar den slaapwagen gegaan. Tot Firchau, het Duitsche grensstation, had hij dus volop gelegenheid de voorbereidingen voor dezen gasaanval te treffen. Waarschijnlijk zal hij niet eens tot Firchau zijn meegereisd, maar reeds veel eerder, b.v in Landsberg of Kreuz zijn uitgestapt. Hij heeft echter de passen- controle over het hoofd gezien, waaruit we mogen eoncludeeren, dat de man voor het eerst deze reis maakt. De heeren van de mi litaire politie vonden het noodzakelijk alle coupé's nog eens na te gaan om te zien of zij de*i dader kunnen vinden. Die moeite is na tuurlijk tevergeefs, maar wij bereiken er al thans dit mee, dat wij hen voorloopig kwijt zijn, Straks zullen we nog genoeg last van hen hebben, want hoewel ik er in geslaagd ben hun toestemming te verkrijgen om ver der te reizen, aan een uitvoerig proces-ver baal is natuurlijk niet te ontkomen". Al spoedig bleek, dat Sanders juist had ge zien, want toen de onderofficier onverrichter zake- van zijn onderzoek in onze coupé terug keerde, werd deh beiden slachtoffers van den nachtelijken gasaanval een verhoor afgeno men, waaraan eerst een einde kwam, toen wij het Poolsche grensstation Tezew binnen reden, waar de bewakmg verdween en de trein weer aan Duitsch personeel werd toe vertrouwd. Uit nagelaten papieren. Tegen zeven uur in den ochtend arriveer den wij in Elbing, een stad van ongeveer 70.000 inwoners, ten zuid-oosten van Danzig, op slechts enkele kilometers afstand van het Frischer Haff gelegen. Reeds eenige minu ten vóór de trein het station binnenliep, stond ik met de hand aan de deurknop gereed om de eerste te kunnen zijn, die uitstapte. Ik had nog steeds de hoop niet- opgegeven, dat ik den ouden heer uit Berlijn terug zou zien, maar toen ik op het perron stond en dén trein langs keek, zag ik, dat slechts enkele reizigers ons volgden. Zij allen werden af gehaald door familie of vrienden, die hen hartelijk verwelkomden en er bestond dus vooralsnog geen enkele reden jegens een hun ner ook maar een zweem van wantrouwen te koesteren. Wij hadden ongeveer een half uur tij d vóór ons lokaaltje naar Pr Holland zou vertrekken en wij meenden ons dezen tijd ten nutte te kunnen maken door in de wachtkamereen kop koffie te gebruiken. Hier heerschte de rust van den vroegen Zondagochtend De restauratie bleek een terras te hebben dat uitzicht bood op een plein met oude zeer be zienswaardige bouwwerken, waarachter de slanke toren van de fraaie St. Marienkerlc hoog oprees. Elbing is een waarschijnlijk bij slechts wei nige landgenooten bekende oude Hanzestad, welke nog duidelijk de kenteekenen draagt van haar respectabelen ouderdom. Vooral in het centrum vindt men nog tal van interes sante bouwwerken en gevels uit de dertiende en veertiende eeuw, geflankeerd door mo derne scholen, musea, theaters en andere in stellingen van den laatsten tijd. Maar al te graag had ik gevolg gegeven aan een, bij mij opkomenden wensch deze stad in haar rustige Zondagochtend-stem ming eens wat nader te bezien', maar daar voor ontbrak helaas de tijd, zoodat ik me te vreden moest stellen met het oude plein, waar slechts een enkele matineuze wandelaar of kerkganger passeerde. Veel te vroeg naar mijn zin kwam een kellner ons waarschuwen, dat het tijd was om op te breken en tien minuten later boe melden wij door de golvende akkers van het Oost-Pruisische heuvelland dat in zijn onaf zienbare uitgestrektheid slechts rust en vrede ademde en alle gedachten aan misdaad en gevaar onmiddellijk verdreef. Plechtig klokgelui van een kerktoren, ver welkomde ons op het plekje Oud-Holland ir den vreemde. Onze trein bracht nogal wat reizigers aan, ongetwijfeld „Ausflügler" uit Elbing, die dezen Zondag in de wondermooie omgeving van het voorstadje wenschten door te brengen. Vaders en moeders; gewapend met rugzak en bergstok, welke laatste ook in dit heuvelland goede diensten zou kunnen bewij zen, tallooze kinderen, blootshoofds of met de kleurige studentenmutsen, vulden een oogenblik het pleintje voor het station, op welks dak, hoog boven alles verheven, een ooievaarspaar troonde, waarvan het wijfje met luid geklepper tegen deze ontheiliging van den vroegen Zondagochtend scheen te protesteeren. Door een in Gothischen stijl opgetrokken poort, welke een ringmuur, die het stadje ge heel scheen te omsluiten, onderbrak, betra den wij de Steintorstrasse, waar tal van fraaie beschilderde geveltjes er op wezen, dat de in gezetenen de typische staaltjes van middel- eeuwsche bouwkunst, waaraan hun woon plaats zoo rijk is, in eere weten te houden. De straat kwam uit op een marktplein met oude openbare gebouwen en lommerrijke kastanjeboomen, waarachter het door San ders uitverkoren hotel „Schwarzer Adler" ver borgen lag. Een kwartier later zaten wij achter een welverzorgd ontbijt en zoowel de aanlokke lijke omgeving als het heerlijke zomerweer ten spijt, brachten wij de rest van den och tend en zelfs een deel van den middag in onze koele kamer door waar een verkwikkende slaap mij alles, wat met m'n aanwezigheid hier in verband stond, gedurende eenige uren. deed vergeten,

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5