HET NIEUWE AVONDBLAD ni HET NUT DER RADIOTELEFONIE. fl 'A. A. MA i JAARGANG NO. 267 DONDERDAG 14 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers IjL ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten, kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 12000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Open Deur. Mij heeft "het goed-gedaan te lezen dat een „antal hoogleeraren aan Nederlandsche uni versiteiten in een adres aan de Tweede Kamer Lrotesteerd heeft tegen het ontwerp tot wering van buitënlandsche studenten. De pro fessoren achten dit in strijd met de traditie van gastvrijheid aan onze universiteiten. Ook merken zij op dat er in de faculteiten van "'geleerdheid, rechtsgeleerdheid en letteren en wijsbegeerte volstrekt geen groote toeloop is verwachten. Alleen in die der geneeskunde L wis- en natuurkunde zou een beperking hoogstens overwogen kunnen worden, maar danmoet huns inziens nog ieder geval op zich zelf beschouwd worden. Minister Marchant heeft in zijn memorie van antwoord al eenige tegemoetkomende toe gingen gedaan. De bevoegdheden, die het wetsontwerp geeft, zullen niet dan in uiterste noodzaak gebruikt worden. Intusschen heeft de minister inderdaad aan de" colleges van curatoren verzocht, voorloopig niet tot de in schrijving van vreemdelingen over te gaan. Nu liot wetsontwerp gisterenavond inmiddels is aangenomen hopen wij dat de aandrang vol doende zal blijken te zijn op den minister om de toepassing te beperken tot het allernood zakelijkste. Wij hopen dat bij die behandeling duidelijk blijken zal, dat Nederland ook aan de univer siteiten zijn tradities van gastvrijheid tot de uiterste mogelijkheid wenscht te handhaven. Het is moeilijk, maar die tradities zijn een zoo Kostbaar bezit en Nederland's wereldnaam is er zoo nauw aan verbonden, dat het een dwaasheid zou zijn er roekeloos mee om te IJMUIDEN. flDe Open Deur" heb ik hierboven gezet. Het is'de titel van een zeer fijn tooneelwerkje van Alfred Sutro, den Engelschen tooneelschrijver, wiens overlijden vandaag juist gemeld wordt. Sutro is dood, maar zijn werk blijft. Het tij delijke sterft, maar de groote gedachten blij ven, Zoo zal ook de politiek der gesloten deu- ien.van het enge nationalistische eigenbelang, dle'thans in Europa zooveel aanhang vindt, stenen, en de groote gedachten zullen blij vend blij ken. v Minister Marchant heeft gezegd dat hij „de irfövoor représailles totaal ongegrond acht." jïi'zij tenvolle toegegeven als het Duitsche Mn geldt.' Er is inderdaad niet de minste L lans dat Naziland boos op ons wordt als wij de Joden, die het verdreven heeft, niet aan onze universiteiten willen toelaten. Maar er zijn andere vreemdelingen ook. En er zijh lallooze andere gevallen dan die der studen ten. Als wij ons eenmaal op dezen weg begeven is het gauw genoeg heelemaal mis. En dan zouden de représailles niet uitblijven ook. Ik heb meermalen ingezonden stukken en brieven ontvangen van menschen die alle Duitschers uit Nederland wilden wegwerken. Hun aantal is inderdaad buitengewoon groot, en in sommige gevallen vormen zij een belemmering op de arbeidsmarkt. Maar het aantal Nederlanders in Duitschland is nog veel grooter, het loopt in de honderdduizen den, en als de gesloten deur-politiek tot der gelijke excessen werd gevoerd dat men alle buitënlandsche arbeidskrachten uit zijn land zou gaan weren, met de prompte représail les van de „tegenpartijen", zou men alleen zichzelf groote ellende op de hals halen en de algemeene verwarring, die reeds in de wereld heerscht tengevolge van dit kort zichtig beleid, vergrooten. Als wij b.v. hon derdduizend Duitsche dienstboden wegsturen en Duitschland stuurt ons honderdduizend Nederlandsche gezinshoofden terugwie trekt dan aan het kortste eind? Ten aanzien van andere groote landen zijn de tegenstel lingen nog schriller. Er werken veel meer Ne derlanders in Frankrijk dan Franschen in Nederland, veel meer Nederlanders in Amerika dan Amerikanen in Nederland, enzoovoorts. Het ligt voor de hand, en het spreekt van zelf. Neem het geval van de musici, die als solisten in het buitenland optreden. Er is daar veel meer voor hen te verdienen dan er ooit voor buitënlandsche solisten in ons land te verdienen is. Bovendien, zou men in dit geval de kunst onberekenbare schade toe brengen. En in het algemeen zou het een ramp zijn, de onderlinge toenadering en het onderling elkaar begrijpen der volken nog meer te ver zwakken door verdere consequenties van de gesloten-deur-politiek. Men zet er den inter nationalen opbouw mee stop, men cultiveert de bacil van „de geestesziekte van den Haat" zooals H G. Wells die treurige mentaliteit noemt. Die geestesziekte heeft in sommige landen thans epidemische vormen aangeno men. Het is levensgevaarlijk voor Europa. Nederland geldt nog als een der weinige bol werken van de open deur-politiek. Hoop op herstel van gezond inzicht in Europa is voor een belangrijk deel op een invloed als de onze gevestigd. Het schoone woord van de Koningin: „Wij willen ons zelf zijn en blij ven" zij hier opnieuw aangehaald. Dit woord heeft ook in het «buitenland die pen indruk gemaakt. Onze Londensche cor respondent geeft in diit nummer den inbond weer van de artikelen die de Times, Emge- land's voornaamste dagblad, aan Nederland en het Nedeiiandsohe volk heeft gewijd ter gele genheid van het regeeringsjubileum der Ko ningin. Dit stuk zij Ti ter lezing aanbevolen, en ter overdenking. ,..De bewoners van Nederland schuwen haat, zijn vastberaden kampioenen voor vrije in stelling^ en overtuigde tegenstanders van tyrannieschrijft de Times o.a. wij hebben inderdaad een groote reputatie te verliezen. Laten wij er voorzichtig mee wezen! Als men spreekt van onze nationale belangen, dian is dit er éen. En in de toe komst reikt het veel verder. R. P. Hoe de dochter van schipper Th. Punt haar vader ter hulp kwam. Een afgeluisterd gesprek. We hebben in den laatsten tijd in ons blad meermalen gewezen op het nut der radio-telefonie voor stoomtrawlers. Op een zeer bijzondere .wijze is dezer dagen gebleken, dat een dergelijke installatie, gepaard met de belangstelling van een schippersdochter voor de gesprekken van haar vader op zee, er veel toe heeft bijgedragen, dat de nadeelige gevolgen van een motordefect tot het mini mum beperkt bleven. Ziehier de geschiedenis, een geschiedenis waarin het toeval een groote rol speelde. Zooals men weet is j.l. Maandagmorgen de motortrawler Claesje binnengesleept dooi den motortrawler Antje. Met deze gebeur tenis houdt ons verhaal nauw verband. Het was Zondagmorgen toen de motor van de Claesje, terwijl deze trawler op zee was, onklaar geraakte, door het breken van een kamwiel. De trawler was daardoor hulpe loos en schipper Th. Punt was genoodzaakt naar IJmuiden terug te keeren. Hij moest dus gesleept worden. De inrichting voor radio-telefonie stelde den schipper in staat, zijn zoon N. Punt, schipper van de Antje, die eveneenb op zee was, in kennis te stellen van het gebeurde. Hij vertelde zijn zoon, wat er gebeurd was en verzocht hem, de Claesje naar IJmuiden te sleepen. De zoon hoorde z'n vader Een luistervinkje aan den wal. In de woning van den heer Punt is na tuurlijk een radiotoestel aanwezig. En dat toestel is dikwijls afgestemd op een golf lengte van 160 M. op welke golflengte de radio-gesprekken op zee worden gevoerd; ook Zondagmorgen, toen de dochter van schipper Punt zat. te luisteren, niet naar „his master's voice", maar' naar de stem haars vaders. Die ze dan ook hoorde, toen haar vader met haar broer in gesprek was. Juffrouw Punt luisterde in gespannen aan dacht. Niet alles wat ze hoorde, was verstaan baar want het gesprek werd gedeeltelijk in code gevoerd. Ze vernam echter, dat de Antje naar IJmuiden kwam met de Betje op sleep touw. Ze noteerde, wat' ze gehoord had en stelde den alhier wonenden, vertegenwoordi ger der Rotterdamsche. reederij, den heer H. Mulder daarvan in kennis. Die het op zijn beurt doorgaf aan zijn directie te Rotterdam. Hetgeen geschiedde Zondagmiddag half één. Schipper Punt Sr. kon geen mededeelingen doen aan de directie, omdat de radio-tele foondienst 's Zondags niet fungeert. Maai de directie wist 's middags 4 uur een andere wijze verbinding'met de Claesje te verkrijgen en vernam toen precies, wat er gebeurd was. Een onderdeel van den motor bleek te zijn gebroken. Schipper Punt moet raar opge keken hebben, toen hij hoorde, dat men aan wal reeds alles wist. Maar de directie ver telde,, op welke wijze het bericht was opge vangen. Maandagmorgen was natuurlijk het eerste werk van de directie, bij het Rotterdamsche filiaal der motorenfabriefc (Bolinder) een nieuw onderdeel, ter vervanging van het ge- brokene te bestellen. Dit was echter niet in Rotterdam voorradig, omdat een dergelijke schade nooit voorkomt. De vertegenwoordi ger begaf zich naar IJmuiden, waar hij reeds spoedig nadat Maandagmorgen de trawlers waren binnengekomen, arriveerde. Telefo nisch werd toen bij de fabriek in Zweden het bewuste onderdeel besteld. Door de lucht. Niet alleen het bericht, ook het onderdeel kwam door de lucht. Het werd Maandag middag per boot naar Kopenhagen verzon den er van daar Dinsdagmorgen per vlieg machine naar Rotterdam, waar het in den loop van dien dag aankwam. De douane in Rotterdam, die het tempo niet zoo goed kon volgen, legde nog eenige moeilijkheden in den weg, maar spoedig was het begeerde voor werp in IJmuiden. En Woensdagmiddag dobberde de Claesje al weer lustig op de baren der Noordzee. Dank zij de radio-telefonie, dank zij een rechtgeaarde schippersdochter en dank zij de K.L.M. Tempo, tempo! DE HEER CHR. VISMAN 80 JAAR. OUD VAN JAREN, JONG VAN GEEST. Heden is de heer Chr. Visman 80 jaar ge worden. De lezers, die den heer Visman ken nen en wie kent hem niet zullen wel licht denken, dat we tien jaar mis zijn, maar het is inderdaad juist. Tachtig jaar is een hooge leeftijd; een leeftijd dien weinig menschen bereiken en zij die de acht kruisjes halen gaan meestal gebukt onder den last der jaren. Zoo niet de heer Visman. De jarige van heden is nog een en al vitaliteit. Hij loopt vlugger dan menig een die 10 jaar jonger is dan hij, hij stelt be lang in wat er om hem heen en in de we reld gebeurt, hij is nog vol levenslust. En toch heeft de heer Visman het verre van gemakkelijk gehad. Als kind van zeer behoeftige ouders moest de heer Visman reeds op 8-jarigen leeftijd er op uittrekken, om mede te helpen te voorzien in de behoefen van het uit 16 personen, vader, moeder en 14 kinderen bestaande gezin. Nog onlangs heeft de heer Visman ons het een en ander uit zijn moeilijke jeugd verteld: hoe hij, de tengere knaap van z'n achtste jaar af slechts 3 maanden per jaar naar school ging en de rest van den tijd aan den slag moest. Ein later, toen hij als havenarbeider aan den kant werkte was het ook hard aanpakken. Ook hij had een groot gezin te verzorgen. Eenige jaren geleden verloor de heer Visman z'n vrouw; dat was de zwaarste slag zijns levens. Nog niet lang geniet de heer Visman van een welverdiende rust. Eerst in den loop van dit jaar legde hij, door de omstandigheden daartoe gedwongen, zijn taak neer. De heer Visman is een eenvoudig mensch. Maar in zijn borst klopt een hart van goud, een gevoelig hart tevens. En menigmaal heeft hij in eenvoudige dichtregelen, waar van er meerdere in de IJmuider Courant zijn gepubliceerd, uitdrukking aan zijn gevoel gegeven. Het was geen poëzie van g'rootschen opzet. Het was de taal van den eenvoudigen mensch, gesproken tot menschen, die waren als hij. Zijn taal getuigde van een vol ge moed, dat behoefte, gevoelde, zich uit te spreken. De heer Visman heeft vele nazaten en zeer vele vrienden. Moge hij, omringd door allen die hem lief zijn en met behoud van zijn voortreffelijke gezondheid nog vele jaren gespaard blijven. QFFICIEELE BELANGSTELLING VOOR DE CLAESJE. OOMANIALE ANTHRACIET EN EIERKOLEN DE BESTE Sluisplein (Ericssonstr.l)Tel. 44, Zeeweg 263 Tel. 907, Meeresteynpl. J. Beverwijk,Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) tegen'een boom gebotst. Het rijwiel van de jongens was onbeschadigd. Het spreekt van zelf, dat het ongeval veel ontsteltenis veroorzaakte en vele omwonen den waren zeer onder den indruk, zoo ook de heer van Oosten, die eveneens in de cabine zat en zelf al eens eerder het slachtoffer van een auto-ongeval is geweest. Allen waren zeer begaan met de slachtoffers en met de ouders. De politie heeft de auto in beslag genomen en daarmede later remproeven genomen. Van ooggetuigen vernamen wij, dat den chauffeur geen schuld treft. B. EN W. AAN BOORD. Burgemeester Ramibonnnet, de wethouders de heer en Dunnebier, Nijssen en Bosman en de gemeente-secretaris de heer Hofstede heb ben gistermorgen een bezoek gebracht aan den fraaien motortrawler Claesje van de Reederij Pescator te Rotterdam, die eenige weken geleden in bedrijf werd gesteld en sindsdien van IJmuiden uit ter visscherij vaart. De bezoekers werden ontvangen door den directeur den heer Brouwer en hebben, rondgeleid door den schipper den heer Th. Punt, het geheele schip bezichtigd. Met groote belangstelling hebben de heeren de verschillende moderne installaties bezichtigd. Vooral de burgemeester, die voor het eerst een trawler bezocht, legde voor deze instal laties veel belangstelling aan den dag. Het getuigt zeer zeker van veel medeleven, dat burgemeester Rambonnet, die reeds meer malen getoond heeft, dat hij veel voor IJmuiden voelt, met de andere leden van het dagelijksch bestuur onzer gemeente, op deze wijze contact zoekt met het visscherij'bedrijf, dat overigens niet lijdt onder een overdaad van officieele belangstelling. RIJWIEL EN RIJWIELMERKEN GESTOLEN. Gistermorgen is door Z., wonende alhier, aangifte gedaan bij de politie, dat een hem toebehoorend heerenrijwiel is gestolen'. Hij had het rijwiel eenigen tijd onbeheerd ach tergelathen in de Rijksvischhal alhier. Bij de politie is door B. en K. aangifte ge daan van diefstal van twee rijwielbelasting- merken, ontvreemd van rijwielen, staande achter hun woning, in een aldaar aanwezige garage. NOODLOTTIG VERKEERS ONGEVAL. TWEE JONGENS DOOR AANRIJDING ZEER ERNSTIG GEWOND. i PRINS LENNART BERNADOTTE, kleinzoon van den koning van Zweden, in actie tijdens V een gevechtmet kussensdat een onderdeel vormde van een groot liefdadigheidsfeest in het Stockholmsche_ Stadion Twee jongens van 10 a 12 jaar, samen op één rijwiel gezeten, zijn gistermiddag het slachtoffer geworden van een verkeersonge val en zoo ernstig gewond, dat beiden in zorgwekkenden toestand naar het Antonius- ziekenhuis werden overgebracht. De beide jongens, een zoontje van den heer Verhey, wanende Olivier- van Noortstraat en een zoontje van den heer Beek, wonende Schoutenstraat reden op een fiets op de Wil- helminakade. Voor hen uit reed een vracht auto van den heer A. P. Bakker, bestuurd door diens zoon. Doordat de auto langzaam reed, wilden de jongens dien passeeren. Juist toen zij, ter hoogte van de Prinsestraat ach ter de auto vandaan kwamen, kwam van de tegenovergestelde richting een vischauto aan rijden, toebehoorende aan den heer van Oos ten en bestuurd door een jongeman, Zwem mer genaamd. Geheel onverwacht zag de chauffeur de beide jongens vlak voor zijn auto. Hij stuurde, om te voorkomen, dat de jongens onder de auto kwamen, onmiddellijk naar recht. Het was helaas te laat. De jon gens raakten hun evenwicht kwijt en wer den door den bak van de auto gegrepen. Ver moedelijk zijn beiden met het hoofd tegen 't ijzerbeslag van den bak gebotst en daarna met een smak tegen den grond geslingerd. Deerlijk verminkt bleven zij liggen. Het zoontje van den heer Verhey was direct be wusteloos; de kleine Beek daarentegen was. hoewel eveneens ernstig gewond, nog bij kennis. Met brancards van liet Rooide Kruis wer den de slachtoffers bij den heer Bakker in de Cronjéstraat binnengedragen, waar dr. Rutten spoedig aanwezig was'om de eerste hulp te verleenen. Dr. Rutten constateerde bij beiden een schedelbreuk, die bij den klei nen Verhey zeer ernstig was. Bovendien had den de jongens ernstige wonden aan de bee- nen. Daar opneming in een ziekenhuis nood zakelijk was, werden ziekenauto's gerequi- reerd en spoedig verschenen auto's van de heeren J. van Gameren en H. van Gameren. De jongens werden daarop naar het Antonius ziekenhuis overgebracht. Toen wij gisteravond naar hun toestand in formeerden werd ons medegedeeld, dat de kleine Verhey in levensgevaar verkeerde. Z'n kameraadje was eveneens ernstig maar ver keerde niet direct in levensgevaar. De vischauto was bij het uitwijken het trot toir opgereden en daarbij met het spatscherm VELSEN REKENINGEN OVER 1932 Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat de volgende reke ningen over het dienstjaar 1932 zijn overge legd aan den Raad en van 13 September tot en met 28 September a.s. ter gemeente-se cretarie voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar zijn gesteld: a. de rekening der gemeente; b. de rekening van liet grondbedrijf; c. de rekening van het gasbedrijf; d. de rekening van de waterleiding; e. de rekening van het bedrijf openbare werken f. de rekening van. het bedrijf Reinigïngs- en Ontsmettingsdienst; g. de rekening van den Ophaal- en Stor- tingsdienst; h. de rekening van den Woningdienst. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat op 9 September 1933 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Willem I-Iolman, van beroep machinist wonende te IJmuiden om verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de beneden vóór-localiteit van het perceel de la Rey- straat, IJmuiden. SANTPOORT R.-K. VOLKSUNIVERSITEIT. Door toetreding van enkele heeren ziet heb bestuur van de plaatselijke R.-K. Volksuni versiteit er als volgt uit: M. v. Dorp, voorzit ter, E. Dijkman, seer., J. J. Molenaar penn., P. Molenkamp, 2e secr., Th. Flores, 2e penn., Dr. J. Kuyer, Notaris J. H. A. M. Anten, Dr. W. Naessens en Mr. M. J. A. M. Schretlen. Moderator is Pater Arts. In het komende winterseizoen zullen 8 cur sussen gegeven worden en wel in Alg. Ont wikkeling (Leider B. Q. Schouten), Economie (Leider Pater Arts), Godsdienstwetenschap (Leider Pater Arts), Geschiedenis (Pater Strijbosch), Esperanto (Leider A. Klerx), Boekhouden (Leider J. Seller)Eerste hulp bij ongelukken (Leider Dr. Naessens) en een Spreekcursus (Leider Pater Arts). Deze cursussen worden gehouden in ,,'t Huis te Velsen". DE MUZIEKNIS. Wij hebben eens geïnformeerd, hoe het toch stond met de plannen voor de te bouwen nïuzieknis. We vernamen, dat men reeds eeni ge plannen, aan welker voorbereiding veel tijd besteed was, had moeten laten varen, aangezien de financiën hiervoor niet toerei kend waren. In een volgende bijeenkomst van den besturenbond „Eensgezindheid" en „Sant- poorts Bloei" zal nu de zaak nog een-s nader ónder de oogen worden gezien. SPORT EN SPEL BEVERWIJK. Noteering van den 13en September 1933. Spinazie' per kist f 0.42f 0.60 Postelein per kist f 0.35f 0.42 Andijvie per kist f 0.32^-f 0.50 Wortelen per K.G. f 0.09f 0.12 Komkommers per 100 f 1f 5 Augurken per slof 'f 0.20f 0.40 Aardappelen, klei, per K.G. f 0.04—f 0.05 Doppers per Kilo f 0.20f 0.22 Capucijners per Kilo f 0.19f 0.22 Raspers per Kilo f 0.17f 0.22 Snijboonen per K.G. f 0.12f 0.20 Heerenboonen per K.G. f 0.13f 0.20 Roodekool per 100 f 5 Savoyekool per 100 f 5 Bloemkool per 100 f 9f 14 Uien per kilo f 0.03 1/2 Prei. per bos f 0.12 Sla per kist f 0.22—f 0.42 Rabarber per 100 bos f 3 Pieterselie per bos f 0.12. Selderie per bos f 0.03 1/2 Appelen per Kilo f 0.04f 0.10 Peren per kilo f 0.08f 018 Frambozen per doosje f 0.2S

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1