UIT HET BUITENLAND BRSTSCHE KUSTVAART STA TEN- GENERAAL De Omzetbelasting aangenomen. Bloembollen, boeken en geneesmiddelen vrijgéstéld. De Japansche vlootuitbreiding. Uitvoering van Araki's program staat vast. Een uniform- verbod in België verwacht. Japan. ffeï tweede vlootaanvullings- plan. Gemeld wordt, dat de voorstellen van Araki worden goedgekeurd door al diens collet's, voor zoover hij dezen erover heeft sproken, Araki is van plan aü zijn andere Jega's te bezoeken, teneinde overeenstem- min1'''' te bereiken op zijn program, dat later formeel ter goedkeuring aan den Kabinets raad zal worden voorgelegd. Aan den anderen kant heeft de minister van marine Osoemi een bezoek gebracht aan den minister van financiën Takahasji, bij «elke gelegenheden Takahasji, naar gemeld wordt, het tweede vloataanvullongsprogram heeft 'goedgekeurd. Na de bijeenkomst heeft Osoemi tegenover journalisten verklaard, dat Japan geheel voorbereid moet zijn tegen 1935 of '36 welke jaren voor Japan de meest critieke tijd zul- en blijken 'te zijn. Hij voegde hieraan toe te galooven, dat de minister van financiën zijn tweede vloot- aanvullingsprogram zal, goedkeuren. China. Vaurovervallen op Mandsjoe- rijschen spoorweg. Naar semi-officieel wordt medegedeeld, hebben Chineesche opstandelingen overval len gepleegd op de stations Sjoean sjen en Kosjantoen van het baanvak Haüoen-Kiriri. De bandieten, die een groote overmacht bezaan, hebben bij den eersten overval 7 passagiers gedood en bij den tweeden 8. Zij ontvoerden de Japansche wacht. Ter bevei liging van het spoorwegverkeer rijden thans pantsertreinen. DwltseMancf. Geen bruine hemden in het buitenland. Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess heeft naar Wolff uit München verneemt in een dienstorder er nogmaals op gewezen, dat het diagen van bruine hemden door nationaal- socialisten, die zich tijdelijk in het buitenland bevinden, zonder toestemming van de rijks- \#ing verboden is. België. 'Algemeen uniformverbod verwacht. De Brusselsche correspondent van de N.R.C. meldt aan zijn blad: Naar aanleiding van den jongsten landdag van Dinaso, de organisatie der Dietsche Na- tionaal-Socialisten, te Tielt, heeft de regee ring, bij de bevoegde autoriteiten in West- Vlaanderen, om een volledig rapport over de getalsterkte en de indeeling der Dinasomilitie verzocht. Van goedingelichte zijde wordt ver zekerd dat verscheidene ministers voorstan ders zijn van het uitvaardigen, in navolging van het door de Nederlandsche regeering ge geven voorbeeld, van een algemeen uniform verbod. Dit zou dan in een eerstkomende ka binetsvergadering aan de orde worden ge bracht. Britsch'Iiidië. Mohamedanen contra Joden. Ben veertigtal Mohamedaansche organisa ties heeft te Bombay een openbare protest meeting gehouden tegen den groeienden in vloed van de Joden in Palestina. Sjaukat Ali verklaarde, dat: „de Joodsche intriges en financieele invloed" zoo sterk wa ren, dat alle pogingen van de Mohamedanen tot mislukken gedoemd, waren. De bijeenkomst nam een resolutie aan, waarin de Britsche regeering wordt herin nerd aan de herhaalde beloften dat de on schendbaarheid van de Mohamedaansche heilige plaatsen zal worden eerbiedigd. middeleeuwsche barbaarschheid. HONDERDDUIZENDEN IN CHINEESCHE DORPEN VERMOORD. SJANGHAI, 13 September (Reuter). Naar uit Noord Tsje Tsjoean wordt gemeld treden de communisten daar met middel- eeuwsche barbaarschheid op. lenige honderdduizenden menschen zijn op beestachtige wijze vermoord, in sommige dorpen werd de geheele bevolking over de kling gejaagd. De materieele schade van dit optreden wordt dp meer dan een millioen pond sterling geschat. petitie aan minister araki. VERGEZELD VAN NEGEN AFGESNEDEN PINKEN. De minister van oorlog generaal Araki, ontving, naar Reuter meldt, een petitie van negen jongelieden, waarin zij verzachtende omstandigheden pleitten voor de elf adel borsten, beschuldigd van medeplichtigheid ^an den moord op den 77-jarigen ex-premier Inoekai, welke in Mei van het vorige jaar is minister gezonden, als bewijs van de fana tieke belangstelling, welke het proces tegen de adelborsten in de nationalistische krin gen des lands had verwekt. HERRIOT WEER THUIS. Reuter meldt, dat Herriot gistermiddag van zijn reis in Rusland te Parijs is terug gekeerd. Hij is echter dadelijk doorgereisd naar Lyon. goebbels' programma voor den winter. Ieder moet steunen. COLLECTES EN STAMPPOT. Dr. Goebbels. In een vergadering op het ministerie van propaganda heeft minister Goebbels naar Wolff uit Berlijn meldt een rede gehouden, waarin hij zijn programma voor de onder steuning gedurende den winter uiteen zette. Hij zei, dat niettegenstaande de werkloosheid sterk verminderd is, toch nog zeer velen geen arbeid hebben gevonden. De regeering wil de zen niet aan hun lot overlaten In den komen den winter, doch het geheele volk moet steu nen. Daarom zullen iedere maand collectes worden gehouden, zoowel op straat als langs de huizen. Verder wordt de bevolking aange spoord om op deze collectedagen stamppot te eten, waarvan de kosten 50 pfennig niet te boven gaan. Het restant van de gewone maaltijdskosten moet dan in de ondersteu ningskas worden gestort. Zij, die een bepaald bedrag schenken, zullen iedere maand een nieuw klein schildje aan de deur bevestigd krijgen, waarop staat „Wij helpen". Op het platteland zullen in de oogsttijden inzame lingen in natura worden gehouden, de spoor wegen zullen deze .voorraden kosteloos ver voeren. Tenslotte zullen verschillende thea ters-, bioscoop- en concertconcerns voor de noodlijdende bevolking gratis toegangsbewij zen ter beschikking stellen. Klachten over Nederlandsche concurrentie. De jongelieden, die de petitie indienden, baflden elk hun pink afgesneden en deze ne- üchaamsdeelen met de petitie aan den (Van onzen correspondent) Londen, September Men komt in de Engelsche kranten den laat- sten tijd telkens artikelen tegen, waarin wordt betoogd dat firma's, die vrachtvaart langs de kust beoefenen, gedwongen worden haar bedrijf stil te leggen, omdat buitenland- sche ondernemingen het kapen met „oneer lijke" concurrentie. Nederlanders worden voorgesteld als de hoofdschuldigen. Meer dan 15 procent van de kustvrachtvaart wij ha len de Britsche artikelen aan is in han den van de buitenlanders en Engelsche on dernemingen kunnen ze niet terugwinnen. Het Verbod van Britsche Kamers van Koop handel is van plan de regeering te vragen maatregelen te nemen, opdat de kustvaart gereserveerd blijve voor schepen, die een van de vlaggen van het Britsche Rijk voeren. Groot-Brittannië zou het eenige land in de wereld zijn dat aan vreemdelingen toestaat vrachtvaart uit te oefenen tusschen Britsche havens. Men zou er in Engeland vrede mee hebben indien de concurrentie eerlijk was maar dat is ze, volgens de voorstellingen in de Engelsche pers, niet. De „ergste" mededingers zijn de Hollanders, die vrachtvaart uitoefe nen langs de Engelsche kust met motorsche pen, die van 250 tot 300 ton vracht dragen. Deze scheepjes hebben een bemanning van vier of vijf, vaak, bestaande uit een gezin van man en vrouw en twee of drie zoons. De vrouw zorgt voor het eten. Zij wonen op het schip, dat practisch hun tehuis is. Een Britsch schip daarentegen heeft minstens een bemanning van zeven, die loonen ontvangt overeen komstig de loonschaal van den Raad voor de Koopvaardij vaart. De Nederlanders besparen dus aan loonen alleen al een groot bedrag. Aangezien de Nederlandsche booten ladingen aannemen voor 5 shilling per ton minder dan Engelsche is het geen wonder dat zij zaken doen. Bovendien heet het in de Engelsche pers koopen de Hollanders zoo weinig mo gelijk proviandeering, kolen en andere be^ hoeften in Engeland. Voorts wordt vastgesteld dat als gevolg van deze concurrentie de Britsche kustvaart- tonnage sedert 1921 een aanzienlijke vèrmin- dering vertoont en dat de toestand zeer zou verbeteren, dat Britsche zeelieden meer werk zouden krijgen en reeders nieuwe schepen zouden laten bouwen indien men de buiten landers van deze vaart zou uitsluiten. Tenslotte wordt- als voorbeeld van buiten- landsche vrachtvaart-inpalming gegeven het kusttransport van porceleinaarde van Corn wall naar noordoostelijke havens, dat geheel in handen van Nederlanders is. Deze schepen nemen in de noordoostelijke havens weer la dingen steenkool in voor het zuiden. PIERRE COT TE KIEW. De Fransche minister van luchtvaart Cot is, naar Reuter meldt, met zijn gezelschap te Kiew. Voor den Politierechter. DE TELEURGESTELDE KAPPER. De kapperspatroon uit Velsen, correct in kleeding en uiterlijk, zooals men kan ver wachten van iemand, die eens anders uiterlijk verzorgt, stelde zich in 't beklaagdenbankje op, waar ook zijn vrouw had moeten ver schijnen, maar deze was thuisgebleven, over tuigd, dat haar echtgenoot er volkomen voor berekend was, hun beider belangen te verde digen. De heer was zich daar blijkbaar zelf ook van- bewust en hij stond daar met de ge dachte de palm der overwinning te zullen wegdragen. Want wat was het geval? Beiden waren gedagvaard, omdat zij eenig gaas van een buurman hadden beschadigd en nu vermeldde de dagvaarding ten gevolge van een drukfout, gemaakt door een klerk van den officier, die de schrijfmachine bedient, dat er gras was vernield, het drukfoutenduiveltje we weten het aan de krant heeft vreemds kuren. De kapper had de dagvaarding met aan dacht gelezen en de fout ontdekt, waarop hij zich van plezier in de handen had gewreven. Moest hij terechtstaan, omdat hij gras had vernield? Dat kon hij gemakkelijk weerleggen en een veroordeeling kon onmogelijk volgen, zoodat de aanklager met een lang gezicht zou moeten aftrekken. De correcte heer wachtte dus, tot hij van wal zou kunnen steken, maar 't is nu eenmaal zoo in het leven, dat er dingen gebeuren, waarop men niet rekent en dat was ook hier het ge val. De officier had ook gezien, dat het gaas in gras veranderd was en daarom zei hij, toen hij de zaak voordroeg, dat het drukfoutje her steld behoorde te worden en vroeg wijziging der dagvaarding, welke door den rechter werd toegestaan, zoodat de kapper zich thans voor vernieling van gaas had te verantwoor den. Heeft u bezwaar daartegen? vroeg de rechter. Ja, dat had de heer zeer zeker, want zijn heele verdediging, die hij correct had opge steld, viel in duigen, omdat ze op gras was ge bouwd en nu 't gras gaas was geworden, ver dorden alle ranken en bloemen der welspre kendheid. De heer vroeg daarom 14 dagen uitstel, teneinde zich voor te bereiden tot een aanval op het gaas, wat uiteraard heel wat moeilijker zal zijn, Omdat de gewijzigde dagvaarding ook aan mevrouw beteekend moet worden, was er geen bezwaar tegen het uitstel, dat geen afstel is. Er waren trouwens meer mislukkingen; bij één zaak was de aanklager niet verschenen: bij een andere vroeg verdachte uitstel, omdat hij geen tijd had gehad een verdediger te zoeken, zoodat de politierechter al begon te vreezen, dat 't een zeer onvruchtbare dag zou worden, maar 't bleef bij die drie verdagingen. De onvrijwillige stomp. Te IJmuiden in een cafétje kreeg een man, die daar zoo'n beetje kellnerde, ruzie met een bezoeker, die het er niet mee eens was, dat de kellner een man, die met garen en band kwam leuren, de deur uitwerkte. Het bleef bij een paar woorden. 't Liep tegen sluitingstijd, de kellner, die voorzag, dat er voor hem niets meer te ver dienen was, vertrok en ging naar huis, waar hij het kellnersbuis verwisselde tegen een burger jas en daarop ging hij weer naar bui ten met het doel, zoo zei hij, om thans in de kwaliteit van bezoeker het café binnen te gaan; hij was maar een gelegenheidskellner. De man van de ruzie was inmiddels ook opgestapt en door een noodlottige speling van het toeval botsten de twee op den hóek van een straat juist tegen mekaar aan, wat voor den kellner aanleiding was om den ander meteen een stomp boven het rechter oog te geven, waardoor een bloedend wondje ontstond en eenige huidverkleuring. „Deed het pijn?" vroeg de rechter, want voor het begrip mishandeling is pijn een noodzakelijke vereischte. De getuige meende, dat het geen pijn had gedaan, wat uitermate moest verbazen, ge zien de wond en de blauwe plek, maar ieder is nu eenmaal niet even gevoelig. De verdachte bracht het op zijn zenuwen, toen hij den hoek omkwam en plotseling voor den man stond van de ruzie, schoot het door zijn hoofd, dat die hem misschien een op stopper zou willen geven; hij zal gedacht hebben: de eerste slag is een daalder waard en zonder verder nadenken schoot zijn,vuist uit tot aan het oog des tegenstanders. Ja, ja, zei de officier, ze willen het nu al lebei maar zoo zacht mogelijk voorstellen en doen of het niets te beteekenen had, maar ik geloof, dat de verdachte opzettelijk van huis is teruggekomen met de bedoeling den ander af te tuigen. Hij is zoo braaf niet; er loopt nog een voorwaardelijk vonnis voor weder- spannigheid en ik vind het feit ernstig ge noeg om 8 dagen gevangenisstraf te eischen De verdachte was daarmee niet erg' in zijn schik, maar omdat hij geen boete kan beta len en men, zoo de rechter zei, maar niet kan voortgaan met voorwaardelijk te geven, kreeg hij vijf dagen en dan zal hij de voor waardelijke straf ook moeten uitzitten. Voor den Kantonrechter, Stroopers met een lichtbak. Ditmaal stonden eenige stroopers terecht wegens stroopen. Niet, zooals zoo vaak wegens loopen op verboden grond, wat gebeurt als ze niet op heeterdaad betrapt kunnen worden, doch wegens stroopen. Twee opperlieden uit Wijk aan Zee en Duin waren erop betrapt, dat zij zich op een jachtterrein in Heemskerk bevonden hadden 's nacht met een branden de lantaarn, een hond en eenige konijnen. Ze hoorden hun veroordeeling uitspreken van elf f 20 subs. 20 dagen. Een IJmuidenaar kwam er nog slechter af. Die had midden in den nacht ook in Heems kerk gewandeld met een brandende carbid- lantaarn en gesnapt zijnde had hij bovendien een valschen naam opgegeven. „Uit benauwdheid", zooals hij zei. Voor het eerste feit (stroopen) kreeg hij f 15 boete, voor het tweede f 10. En tenslotte (in Heemskerk schijnen de ver wachte zalige jachtvelden te liggen ,want dit lag ook daar) had zich voor stroopen een jonge man te verantwoorden, die met twee anderen met brandende lantaarns en een hond gesnapt was, net op het oogenblik, dat een konijn, verschrikt door de lichtbak, door den hond werd gebeten. De veldwachter, die proces verbaal had opgemaakt, had den verdachte positief herkend. De jongen was echter weg- geloopen en ae agent had hem nog nage schreeuwd „Toon blijf staan!" Toon bleef echter niet staan, doch werd kort daarop (midden in den nacht speelde zich ook dit af) op den openbaren weg aangetroffen. En toch ontkende verdachte pertinent. „Ik ben er niet geweest", zei hij. „Ik liep net in de ziektewet". Waarop de kantonrechter belangstellend vroeg of de nachtlucht dan zoo gezond was. Het bleek niet de eerste keer geweest te zijn, en het vonnis luidde f 25 boete subs. 25 dagen. In al deze strooperszaken werden tevens de lantaarns verbeurd verklaarde nieuw succes voor neder- landschen scheepsbouw. GESLAAGDE PROEFVAART VAN DE „TARN". Van IJmuiden uit is Woensdag de proef vaart gehouden van het voor rekening van de Noorsche reederij Wilhelm Wilhelmsen te Oslo bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam gebouwde motorschip Tarn, een zusterschip van de eveneens te Amster dam gebouwde Tricolore. Te half tien vertrok men 's morgens uit IJmuiden, waarna gevaren werd naar het Schulpengat bij Texel en daarna tot op drie mijl ten Zuiden van Noordwijk. De snelheids proef op den gemeten mijl is blijk van ver trouwen achterwege gebleven. De belangrijkste gast aan boord was de heer Jacob Wane, technisch leider van de reederij Wilh. Wilhelmsen. die namens deze het schip van de Scheepsbouwmpij. heeft overgenomen. Er waren verder een der di recteuren van de Ned. Scheepsbouwmij.. de heer D. Goedkoop Dzn., zoomede eenige in genieurs van de werf; verder Dr. C. F. Stork, directeur der Storkfabrieken te Hengelo, de heer W. van Duyn, vertegenwoordiger van de scheepvaartinspectie te Amsterdam en voorts directeuren van verschillende reederijen. De proeftocht werd ook meegemaakt door den dichter-zanger Koos Speenboff en zijn vrouw Cees, die voor de gasten gezongen hebben, o.a. een liedje op de Ned. Scheepsbouw Mij! en de machinefabriek Stork. De Tarn is ingericht voor vrachtvervoer met de allermodernste accomodate voor twaalf passagiers. Het schip is hoofdzakelijk bestemd voor het vervoer van stukgoed naar en wol van Australië. Het schip is gebouwd naar de hoogste klasse van Lloyds en heeft een draagvermogen van 10.200 ton. De hoofdmotoren zijn dubbel werkende twee- tact compressorlooze Stork-A.E.G.-Hesselman motoren, elk van 4200 PK., welke het schip een dienstsnelheid van ruim 16 knoopen ge ven. De complete machine-installatie met alle hulpwerktuigen werd door de machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Heneelo geleverd. De electrische installatie is uitgevoerd door de N.V, Groeneveld. v. d. Poll Co.'s Electro- technische fabriek te Amsterdam. De pijplei dingen buiten de motorkamer zijn gelegd door de N.V. Nederlandsche Fabriek van Brons werken v. h. Becht en Dyserinck te Am sterdam. De verwarming geschiedt door stoom, de aandrijving van hulp werktuigen electrisch. In het oog loopend is de groote eenvoud der in sta 11 a tie. Met de Tricolore kan de Tarn beschouwd worden te behooren tot de snelste vracht schepen ter wereld. Bij het noenmaal aan boord is de over dracht geschied. Te ruim zes uur debarkeerden de genoo- dlgden aan den Toeristensteiger te IJmuiden, waarna naar men ons meedeelde de „Tarn" nog in den avond onder eigen vlag naar Helsingfors zou vertrekken, om aldaar sn in andere Baltische havens lading in te nemen voor Australië. TWEEDE KAMER. Alle groote partijen voor. Mislukte aanvallen op den minister Hij doet concessies maar is verder onvermurwbaar. En tenslotte wordt hem hulde gebracht. Zeer knappe verdedi ging tegen een stroom van amendementen.. Ook minister Kalff gecomplimenteerd. De omzetbelasting is vandaag aangeno men. Met vrij algemeene stemmen, met 68—6 stemmen. Alle groote partij hebben voorge stemd tegen waren mét de communisten (3) de heeren Vervoorn (Piatt.), Arts (R.K. Volkspartij) en Sneevliet (Rev. Soc.) De omzetbelasting werd vandaag aangeno men. Als hoofdkaraktertrek in het debat, ge durende vier discussiedagen daarover, komt duidelijk naar voren de bekwaamheid, waar mede minister Oud zijn materie beheersch- te. Maar ook de duidelijk gemotiveerde lijn, waarlangs hij zich bewoog hij wist wat hij deed, week niet verder, dan hij wilde en dan nog, na rustig overleg en heldere uiteen zetting zijner motieven. Van verschillende kant de heer Albarda vooraan werd de minister, na de aanneming gecomplimen teerd. Voor het overige was de vergadering 'van hedenmiddag een slagveld van amendemen ten. De minister zeide: ik wil de Kamer zoo ver mogelijk tegemoet komen, maar na wat ik in de vorige week al tegemoetkwam, kan ik niet veel meer missen van de vermoede lijke opbrengst mijner belasting ik kom dus tegemoet op enkele punten, maar verder blijf ik onvermurwbaar." Wat dan ook ge schiedde. Een slagveld van amendementen ver worpen, maar voornamelijk ingetrokken, soms reeds nog voor de minister één woord gezegd had. We hebben daarbij gevoelens van bewondering voelen opkomen voor den heer Kortenhorst (r.k.) onder wiens geesteskinde ren de zeis een verwoestend werk deed, maar die zijn goed humeur bleef behouden en be paaldelijk virtuositeit vertoonde in zijn verdediging, die altijd levendig, altijd actief bleef. We zullen niet de heele discussie van ver worpen amendement tot verworpen amen dement volgen dat zou wat eentonig wor den,. De hoofdzaak der verwerping was steeds het gevaar voor een verminderde opbrengst of technische onuitvoerbaarheid. Allereerst werd de lijst besproken der ar tikelen, waarop de extra-weeldeheffing zou da-ukken. Reeds de vorige week had de minis ter medegedeeld, dat beeldhouwwerken bui ten de weeldebelasting gehouden zouden worden: de overneming van een amende ment-IJzerman was daarvan het logisch resultaat. Mislukt zijn pogingen van den heer Kor tenhorst om brandkasten buiten de weelde- lijst te houden; dassen, sokken enz. met wei nig daarin verwerkte zijde; electrisch ge dreven ventilatoren; lijfsieraden en horloges. Mislukt zijn ook pogingen van den heer ■ter Laan om aan de werking der weeldebe lasting te ontrekken, electrische kookappa- raten, broodroosters, electr. klokken, mid delmatig dure fototoestellen; bont; koel kasten; damestasschen beneden f4; luid sprekers. Eén succes boekte hier bij de weeldelijst, de heer Kortenhorst, ondersteund door Dr. Bierema (lib.) De minister gevoelde met hem. dat wegens den moeilijken toestand in het ldnoleumbedrijf, linoleum niet onder de weel debelasting moest vallen wanneer het bene den een dikte van 4 m.M. blijft. De tweede lijst, welke nog te behandelen viel was de lijst der artikelen, welke van de heffing der omzetbelasting zouden worden vrijgesteld. Dr. Lovink (c.h.) boekte voor 's ministers groote afrekening met de amendementen een succes. Hij betoogde, dat de bloembollen buiten de belasting zouden kunnen blijven. Van de totale productie van 55 millioen K.G. wordt 47 1/2 millioen K.G. uitgevoerd. Loont het dan nog de moeite van den administra tieven rompslomp, zoowel voor den Staat als voor de bedrijven, om van het in het binnen land geplaatste quantum nog omzetbelasting te heffen? De minister beantwoordde deze vraag ook ontkennend en de bloembollen werden vrijgesteld. Toen nu de heer ter Laan (s. d.) zijn amen dement had verdedigd om boeken van de omzetbelasting vrij te stellen een uitmun tend amendement, wijl het hier zuiver be treft de dingen van den geest, een groot cul tureel belang kwam de minister met zijn veldtochtsplan. Het amendement, warm on dersteund' door de heeren Thijssen (s.d.) Ke telaar (v.d.) en evenzeer vriendelijk toege knikt door den heer Schouten (a.r.) werd voor den laatste aanleiding te vragen, hoe de minister stond tegenover het ameride- ment-Smeenk betr. vrijstelling van genees middelen, dan wilde hij toch de laatste vrij stellen, hoezeer hij het boek wilde vrijstellen. Gelukkig behoefde hij noch de Kamer te kiezen tusschen beide. De minister van Financiën zette uiteen, dat hij op sommige punten de Kamer nog wenschte tegemoet te komen. Maar dan ook niet verder wilde gaan. Hij wilde boeken vrijstellen, ook geneesmidelen, ook de elec trische drijfkracht voor bemaling en voorts het leveren van electrieiteit voor gemeente lijke straatverlichting. Op dit punt behaal de de lieer IJsselmuiden (r.k.) een gemakke lijk succes: het amendement ter zake was hem door minister Oud in den mond ge geven. Verder ging de bewindsman niet. Al het smeeken van de heeren van Rap- pard (lib.), Snoeck Hénkemans (c.h.) en Kortenhoust (r.k.) om fruit vrijgesteld te houden baatte niets: de minister bleef on vermurwbaar. Ook al beteekende het fruit dan voor het volksgebruik heel veel. Andere amendementen sneuvelden ook. De heer ter Laan wekte eenige hilariteit, toen hij zijn amendement om rijst vrij te stellen introk, wijl „de minister toch niet verder wilde" en toen bleek, dat rijst alreeds vrijgesteld was. Een amendement-Knottenbelt om het zoo langzamerhand hoogbelaste product thee vrij te stellen, mislukte evenzeer. De omzet belasting was niet de beste gelegenheid meende de bewindsman om thee van den hoogen daarop rustenden belastingdruk te be vrijden. Waarom hier thee uitgezonderd? De minister hoopte iets te kunnen doen bij de herziening van het tarief van invoerrechten, welke hij hoopte te bespoedigen, De heeren Kortenhorst (r.k.) en v. d. Waerden (s.d.) klaagden bij het wetsontwerp betr. de kosten van den electriciteitsraad over de samenstelling van den Raad. Men miste daarin breedheid van opvatting, ver wachtte van die samenstelling niet een be vredigende oplossing der zoo noodzakelijke electriciteitsregeling voor ons land. Minister Kalff die geen enkele aantee- kening maakte sprak voor de vuist, rustig, zakelijk en sober een heldere redevoering van antwoord uit, die ieder bevredigde, een redevoering, waarvoor hij een compliment van den minister-president had in ontvangst te nemen. Dit antwoord hield in, dat Minister Reymer den Electriciteitsraad had benoemd om een belofte in te lossen, dat die minister dezen raad bedoeld had als een commissie van per soonlijk advies bij zijn voorbereiding eener regeling en voornamelijk dat de huidige mi nister alles zal doen wat mogelijk is, ten einde zoo spoedig mogelijk te komen met 'n ont werp tot voldragen regeling der electriciteits- voorziening hij hoopte dat dit ontwerp dan eens zou worden aangenomen en in dat ontwerp zou hij komen met een electri citeitsraad, die zou voldoen aan de wenschen der Kamer. Tot slot werden verschillende kleinere ont werpen aanvaard, o.a. een arbitrage-verdrag met Noorwegen, het toepasselijk verklaren van het internationaal verdrag voor de be veiliging van menschenlevens op zee op Ned. Indië en onteigeningsontwerpen voor Sleeu- wijk, Roekan je en Laren. De Kamer is tot Zaterdag uiteen, om dan alleen nog bijeen te komen teneinde geslo ten te .worden. EERSTE KAMER. De Senaat is enkele oogenblikken bijeen geweest om officieel te kunen besluiten tot afdeelingsonderzoek over het uniformverbod en de wijziging der H. O.-wet, welke Dins dagavond door de Tweede Kamer werd aan genomen. Ook heeft de voorzitter woorden van er kentelijkheid gesproken over de figuur van den heer Koster (lib.), die wegens gezond heidsredenen ontslag als Senator had ge vraagd Waarschijnlijk komt de Eerste Kamer Vrij dag weer bijeen, INTIMUS.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3