ijmuider een program voor de gemeente-politiek. het verloop van de groentenmarkt. Nederland en Engeland De Times over ons. De schat in 't oude Holland verkeersongevallen. COURANT. DONDERDAG 14 SEPT. 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK Een richtlijn voor R.-K. Raadsleden programmapunten voor groot beverwijk. Het bestuur van de R. K. Kiesvereniging Recht en Plicht" heeft dn zijn vergadering van 30 Aug. jl. besloten een gemeentepro- am te ontwerpen teneinde het contact fusschen kiezers en gekozenen zoo deugdelijk mogelijk te doen zijn. Het bestuur merkt in zijn toelichting o.m. on dat het meer dan ooit noodig is een ge zonde volksinvloed tot ontplooiing te laten komen en het volk in de igroote lijnen mede- zeggingschap te geven in het uitstippelen van de Staatkundige beginselen der Katholieken, ook op het gebied der gemeentepolitiek. juist dn tijden van depressie, is samen wer king van bet geheele volk noodig, om weer tot °welvaart te geraken. Een zoodanig pro gram, meent het bestuur zal het beleid en de invloed van die R, K. gemeenteraadsleden versterken en hun arbeid door de kiezers meel* doen begrijpen. Candidaten voor de eerstvolgende geme enteraadsverkie zingen zullen vooraf moeiten verklaren, dat zij. zich jnet het program kunnen vereenigen. Wil dat program aan zijn doel beantwoorden, dan Z3.1 het met algemeene medewerking tot stand moeten komen. Daarom is aan alle r, K. Sociale en Charitatieve organisaties en vooraanstaande personen het verzoek ge richt, om hun wenschen aan het bestuur van Recht en Plicht" kenbaar te maken. Als richtlijn voor de bestudeering der ma terie en ter verduidelijking zijn voorbeelden voor het program geegven, waarin behandeld worden: geestelijke en zedelijke belangen, onderwijs en volksontwikkeling, sociale be langen, volksgezondheid, volkshuisvesting, werkloosheid, verkeer, handel en nijverheid (o.a. het aanleggen van primaire en secun daire doorgangswegen, een beter ingericht spoorwegstation, betere exploitatie van de badplaats enz.), land- en tuinbouw, finan ciën en bedrijven. verscheidene punten van dit schematisch opgestelde plan snijden onderwerpen aan, die rechtstreeks verband houden met een even- tueele uitbreiding der gemeente tot een Groot-Beverwijk, „walt", aldus wordt posi tief opgemerkt, „binnen zeer afzienbaren tijd de gemeente zou kunnen doen uitgroeien tot een plaats van 30 a 40 duizend zielen." Het bestuur van „Recht en Plicht" heeft tie R. K. Verenigingen, die daarvoor in aan werking komen geadviseerd studie-commis- p te vormen voor het formuleeren harer Wschen, die voor 1 'Dec. a.s. zouden moe- la zijn ingediend. DE loting voor de harddraverij. 'Woensdagavond werd in café „De Groen- tënbeurs" onder groote belangstelling de loting gehouden voor de heden te houden harddraverij. Tevens werd de handicap be kend gemaakt. Van de 25 ingeschreven paar den namen er 21 aan de tobing deel, waar van vermoedelijk nog wel een tweebal op stal zal blijven. De 'loting bracht dé onderstaande paarden tegen elkaar met vermelding van de af standen. iDe max imu m-baanlengbê is 340 M. 1 Vlieger D. (eig. en berijder J. de Vlieger) 315 M.; 2. Fatima (eig. J. Haan, ber. D. Beets) 340 M.; 3. Gleo Watts (eig. J. Metselaar, ber. J, v. Leeuwen Sr.) 340 M.; 4. Janet Harvester (eig. K. Taams, ber. O. Popima) 340 M.; 5. Ora Setzer B. (eig. S. v. d. Oord, ber. eig.) 340 M,; 6. Baron Silvester (eig. J. Verkijk, ber. K. J. C. Verkijk) 340 M.; 7. Navarra (eig. en ber. O. Witte veen) 340 M.; 8. Cata- bora (eig. J. Bint, ber. J. van Twisk) 320 M.; 9. Peter Kerrigan (eig. Jo Borst, ber. Jb. Borst) 315 M.; 10. Grettchen H. (eig. N. J. Silver, ber. R. v. Wieringen) 340 M.; 11. Queen Ethel (eig. J. P. Bakker, ber. J. van leeuwen Jr.) 340 M.; 12. Pieternel (eig. W. Vessies, ber. N. van Leeuwen) 320 M.; 13. Sir Axworthy (eig. W. Vessies) 320 M.; 14. Re va D_. (eig. J. Prinsze, ber. J. Prinsze Jr.) 315 M.; 15. Reutuer (eig. en ber. N. Groot) 340 M.; 16 Uniform (eig. Jo Borst, ber. Jb. Borst) 32-5 M.; 17. Petition (eig. J. die Haan, ber. D. Beets) 340 M.; 19. Sally Harvester (eig. stal „Beverwijk", ber. J. van Leeuwen Jr.) 340 M.; 19. Weidlooper (eig. en ber. J. de Vlieger 315 M.; 20. Miss Zelda Peter (eig. S. v. d. Oord, ber. J. Vergay) 340 M.; 21. Our Uhlan B (eig. J. A. Mooy) 320 M. Starter is de heer B. Vaandrager, lux or theater. Het Luxor Theater in de ©reestraat ver toont deze week als hoofdnummer het op zienbarende filmwerk „King Kong", het achtste wereldwonder, een fantastische rol prent naar het scenario van Edgar Wallace. King Kong is de naam van een voor-histo rische gorilla van gigantische afmetingen, die niet alleen in heb oerwoud, maar ook in de beschaafde wereld schrik en ontsteltenis verspreidt. Het monster is op een geheimzinnig eiland heer en meester tusschen kolossale dinosau russen en andere prae-historische dieren met voor een Hollandschen tong niet uit te spreken namen. Het was een zware opgave, om dit fantas tische gegeven op het celluloid vast te leg gen. De knappe filmtechnici zijn echter voor geen enkele opgave vervaard en zoo ont stond een geweldige film vol ongelooflijke scènes. Cooper en Schoedsack waren de ma kers en zij hebben er eer mee ingelegd, zoo als met liun vroegere producten. „Grass, „Chang" en „Rango". Deze film teilt meerdere hoogtepunten, waar uniek is zeker wel het gevecht, dat de enorme aap voert op het uiterste topje van New-York's hoogsten wolkenkrabber, waarbij hij wordt aangevallen door een escadrille ge vechtsvliegtuigen, waarvan hij er één met zijn machtige grijphanden beetpakt en naar beneden gooit. In zijn andere klauw houdt hij inmiddels een angstig trillend jong meis je geklemd King Kong is een film, die van den eersten tot den laats ten meter met gr oote spanning zal worden gevolgd. In het voorprogramma draait het journaal van Polygoon met de daarin opgenomen schitterend geslaagde opname van de huldi ging van H. M. de Koningin op j.l. Zaterdag. De daarbij door de Koningin uitgesproken rede is woordelijk te volgen. Al bij al dus een uitstekend verzorgd programma, dat in de komende week stellig groo'te belangstelling zal «trekken. JAARVERGADERING, BURGER ZIEKEN- FONDS. Het Burger Ziekenfonds zal op Dinsdag 26 Sept. des avonds te half negen in het Kenne- mer Hotel zijn jaarvergadering houden. De agenda vermeldt de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester-admi nistrateur, een voorstel van het bestuur, om de winst te reserveeren, een voorloopige re glementsherziening en de benoeming van een controle-commissie. Vervolgens zal een be stuursverkiezing moeten plaats vinden, we gens aftreding van de heeren J„ P. Schelvis en D. Weys. nog steeds boonen. Het mooie herfstweer draagt er dit jaar veel toe bij, dat het boonenseizoen een langer leven heeft, dan gewoonlijk. Wel worden de aanvoeren belangrijk minder, doch het aanbod blijkt nog ruimschoots aan de vraag te kunnen voldoen, vooral nu door de fabrieken niet meer wordt afgenomen. De prijzen, die in de vorige week steeds in stijgende lijn gingen, zijn tot staan gekomen en liepen de laatste dagen weer terug. Snijboonen hebben door goede kwaliteit wel het langst in prijs stand gehouden, doch kon den de laatste dagen de vorige noteeringen niet handhaven. Wel werd voor goede soort nog een behoorlijke prijs betaald, maar het af takelen der kwaliteit van de meeste partijen komt den prijs niet ten goede. Voor snijboonen stonden de noteeringen op de laatste veiling naar soort van 816 ct. per K.G. Dikke boonen waren nog ruim vertegen woordigd en zeer veel partijen waren van uit muntende kwaliteit. Voor deze soorten va rieerden de prijzen van 49 ct. per K.G. Met de spercieboonen met en zonder draad was het in de laatste dagen minder gunstig gesteld. Wel wordt de kwaliteit hierdoor min der doch het aanbod van enkele partijen zon der gebreken ondervond toch nog weinig koop lust. Trosboonen schommelden deze week zoo on geveer van 1015, spercieboonen z. dr. van 812 en m. dr. van 58 ct. per K.G. De tomatenhandel heeft niet lang gepro fiteerd van een kleine opleving. Deze week was het weer mis met de prijzen, die geregeld terugliepen. Deze inzinking treft de meeste in brengers het gevoeligst, nu juist flinke par tijen kunnen worden aangeboden. De laatste veiling van Woensdag vertoonde al een bijzon dere lusteloosheid met noteeringen van 46 ct. per K.G. Bospeen kon bij de groote aanvoeren ook niet op dreef komen en kwam geregeld aan lage noteeringen. De prijzen schommelden zoo ongeveer van 46 ct. per bos. Ook de breek- peen moest hierdoor een gevoelige inzinking ondergaan en liep terug tot 3040 ct. per kist. Postelein had veelal zeer ongeregelde prij zen die voor sommige partijen verschillen te zien gaf van 18—35 cent per kist. Spinazie van goede kwaliteit kwam aan prij zen van 4060 ct. per kist, doch het grootste gedeelte van den aanvoer kon deze notee ringen niet bereiken. Andijvie vertoonde nog al eenige vastheid in prijs. Goede struiken waren voor behoorlijke prijzen te plaatsen. In Bloemkool bestond een vlugge handel. Het aanbod bleef echter tot nog toe tot kleine hoeveelheden beperkt. Voor eerste soort wis selden de prijzen steeds van 1015 ct. per stuk. Met de Sla'blijft het nog steeds niet erg naar wensch gaan; een enkel partijtje kan een redelijken prijs halen, maar het grootste deel gaat voor lage prijzen van de hand. excursie naar zaandam. Veertig leden van de afdeeling Beverwijk en omstreken van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen maakten een excursie naar de fabrieken van de N.V. Albert Heyn te Zaan dam. De heenreis werd gezamenlijk per trein gemaakt tot Amsterdam, waar het gezel schap in het restaurant „Formosa" op het Spui door de firma een lunch werd aangebo den. De dames deden de welverzorgde tafel alle eer aan. Na deze maaltijd, die zich door een gezellige stemming kenmerkte werd de reis naar Zaandam per boot voortgezet. In de fabriek aangekomen werd het gezelschap gesplitst in drie groepen, die onder deskun dige voorlichting een rondgang door de uil- gestrekte fabrieksgebouwen maakten. Met groote bewondering voor de techniek hebben de dames de ingenieuze machines aan den arbeid gezien, waarmede verscheidene pro ducten der firma worden bereid en verpakt. In alle afdeelingen was het steeds weer iets nieuws, dat de aandacht trok en de deel neemsters aan de interessante excursie raak ten niet uitgevraagd. Maar de vriendelijke geleiders waren volkomen voor hun taak be rekend en verstrekten alle gewenschte inlich tingen. In de „raadskelder" werden de dames na afloop van den belangwekkenden tocht door dit moderne groote bedrijf onthaald op een kopje thee en lekkernijen „zoo uit de fa briek". Bij deze gelegenhend heeft de secre taresse een dankwoord gesproken voor de uitstekende ontvangst en. voor het gulle ont haal. Bij het afscheid ontvingen de dames nog een pakket om de huisgenooten kennis te laten maken met de producten van Albert Heijn's fabrieken, voor zoover zij dit althans tot nog toe niet gedaan hadden. Uiterst voldaan over dit interessante uit' stapje keerden de dames naar Beverwijk terug. Omdat de animo voor deze excursie zoo groot was, dat allen niet mee konden, zal op 24 October de tweede groep een bezoek aan Albert Heijn's fabrieken brengen. Onder groote belangstelling zijn te Antwerpen de tunnels onder de Schelde geopend. Koning Albertdie op de foto gedeeltelijk zichtbaar is, verrichtte de plechtigheid door het doorknip pen van het Wit. (Van onzen correspondent) Londen, 11 September De Engelsehe pers heeft veel hartelijke aan dacht geschonken aan de viering van den 35sten verjaardag van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina. De Times heeft in een aan onze Koningin gewijd hoofdartikel geschreven dat zij de eenige vorstin in Europa en hoofd van een der oudste dynas tieën den staat van persoonlijken dienst, welken het huis van Oranje Nassau in de ge schiedenis van de Nederlandsche natie heeft gegeven, op haar vrouwelijke wijze stoer heeft gehandhaafd. .Koningin Wilhelmina heeft steeds in haar eigen optreden", schreef de Times", op waardige wijze den onafhankelij- ken geest van haar volk vertegenwoordigd, alsmede het ernstig verlangen in dat volk zijn taak voort te zetten zonder inmenging te veroorzaken of te verdragen. De bewoners van Nederland schuwen haat, zijn vastbera den kampioenen voor vrije instellingen en overtuigde tegenstanders van tyrahnie, in welken vorm ook, en van gewelddadige veran dering". Het blad stelt verder vast, dat de bevol king de souvereine met opvallende betui gingen van liefde heeft begroet gedurende de herdenkingsvieringen en dat Koningin Wil helmina de jeugd heeft aangespoord een drachtig te blijven en door samenwerking de economische moeilijkheden van den tijd te overwinnen. „Het grootste deel van de lang durige regeering van de Koningin is een tijdperk van toenemende welvaart geweest en de Nederlanders zijn zelfs de afgeloopen drie jaren nog bezig geweest land aan de zee te ontworstelen en het bebouwbaar gebied' van hun erfgoed te vergrooten. In tijden van politieke onzekerheid en ontreddering in Midden-Europa richten de oogen der Neder landers zich westwaarts naar Groot Brittan- në. waar ordelijke vooruitgang zich op de zelfde wijze heeft voltrokken als in hun eigen land, in de hoop en het is ook de Britsche dat valuta-moeilijkheden niet zullen be letten dat. de langdurige handelsbetrek kingen nog inniger zullen worden". Een bijzóndere correspondent van het blad, die een paar weken in ons land heeft ver toefd, geeft 4-n het zelfde nummer van den Times zijn indrukken weer over „Oud en Nieuw Holland". Deze schrijver stelt eveneens vast dat Holland onmiskenbaar voor zijn han del naar Groot Brittannië uitziet. Wanneer dit tweeledig wordt opgemerkt in een blad als de Times, die meer dan een ander dag blad officieele stemmingen en opvattingen weergeeft, dan mag men de slotsom trekken dat de wensch hier de vader van de gedachte is en dat de Engelsehe regeering in haar zoe ken naar meer wederzijdsch handelsverkeer met het buitenland op haar beurt meer dan het laatste halfjaar aan den dag is getreden haar blikken op Nederland richt. De aangehaalde correspondent schrijft ook dat Nederland, ondanks den nadeeligen wis selkoers, Engelsch touristenverkeer zoekt te trekken en het artikel verhoogt de touristische belangstelling in Nederland, welke in Enge land bestaat, door op onderhoudende wijze typisch oud en hyper-nieuw van ons land naast elkaar te stellen. „Het beste van Ne derland", heet het, „blijft onveranderd; het is nog steeds het land van Frans Hals, van Rembrandt en van Pieter de Hoogh. Er mo gen niet veel lachende ridders in de steden of schilderachtig gekleede vrouwen in de dorpen zijnmaar de deftige kwartieren van de zestiende eeuw staan er nog, onbedor ven door tijd of door den modernen decora teur. Langs de grachten hebben de boomen hun frischheid niet verloren, de geur van het water herinnert nog aan Venetië en zoo de de motorboot thans met de schuit wedijvert dan doet ze dat als een minderjarig verwant. Een nieuw bezoek aan Den Haag verschaft ampele belooning aan den zoeker naar een Holland, dat schuchter is voor verandering. Herinneringen aan Willem den Zwijger en de Spaansche bezetting dringen zich op wanneer men op het Plein staat of dwaalt door het Binnenhof zelfs indien dichtbij verkeei'ssignalen, hooge flat-blokken en mode modellen waarvan Vermeer nooit kon hebben gedroomd, den geest met een ruk naar 1933 terugbrengen. Voorts wordt verteld dat er, waar de reiziger zich ook bevindt, altijd een kanaal, een trein of een weg is. welke hem brengen naar dorpen vol zindelijke wo ningen, menschelijke typen en een eenvoud, welke door de eeuwen nauwelijks is veran derd. De traditioneele Hollandsche jongen van de Hollandsche straat, die blijkens uit latingen in onze vaderlandsche pers zoo nu en dan de spaak der tuchteloosheid steekt in het touristisch wiel, is voor den reiziger van den Times „a jolly boy" wiens blauwe kiel geen politieke beteekenis heeft. Den 'geest van 1933 heeft de schrijver gezien in den Zui derzeedijk, in de Nederlandsche architectuur met de wonderbaarlijke plastische vaardig heid in baksteen, welke zij laat zien, in den nieuwen verkeersweg tusschen de drukke Boompjes van Rotterdam en de kalme wate ren van Den Haag. .Holland is", besluit het artikel, „niet op vallend neerslachtig.. Er zijn geen bedelaars op straat en een machtige organisatie, ge steund door vrijwillige bijdragen en de op brengsten uit loterijen verschaft de werkloozen de fondsen en de gereedschappen om zelf dingen te doen en te maken. Een ingeboren liefde voor zindelijkheid heeft zelfs de nede rigste steegjes proper gehouden. Ofschoon de landbouwers hun weg ploegen door de euvelen der overproductie is er geld in het land en het vaste voornemen op zichzelf te staan, den gouden standaard te handhaven en te weige ren het tariefbestand na te komen. Met dat al is er voor Engelschen in Nederland veel te leeren in nieuwe dingen en veel te genieten in oude". FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil j. Sanders, detective). door udo van ewoud. (Nadruk verboden. 15) Tot hen, die als pioniers Oost Pruisen ge maakt hebben tot wat het nu is, behoorden dus ook Nederlanders, over wier komst ik het Volgende vermeld vond: In het jaar 1281, toen weer rust in het land neerschte, trok Landmeister Meinhard von Querfurt zich het lot van het, door onlusten on oorlogen zoo zwaar geteisterde land aan, MeesterMeinhard's belangstelling ging vooral uit naar de ontwatering der uitgestrekte vlakten, welke, tengevolge van den ongere- plden loop van de Weichsel, geheel braak lagen. Door den ongelijken waterstand der andere rivieren, wo. de Weeske, had men, vooral in de regenperiode, herhaaldelijk last van ernstige overstroomingen. Meester Mei- ïmij zooals het volk hem noemde, nam nu de noodige voorzorgsmaatregelen door het lage land te laten indijken en den loop der rivie ren te regelen. Tot dat doel liet hij Hollan ders overkomen, dat in hun vaderland rijke ervaring op waterbouwkundig gebied hadden opgedaan. Zoo droeg hij ook aan Hollandsche ondernemers de ontwatering op van het Weeske-gebied in de omgeving van het land goed Pazlok en deze waren het, die den Mo lenvliet aanlegden, welke bij Vogelsang de Weeske verlaat, om het water der rivier langs den zuidelijken rand van het dal en om het zich daar nog steeds bevindende slot heen, wederom naar de Weeske te leiden. Daar door werd het mogelijk de overvloedige wa termassa's in het regenachtige jaargetijde te loozen, waardoor overstroomingen werden voorkomen. Het moerassige Weeskeland werd bovendien herschapen in vruchtbaar weiland, tot groote voldoening van de bevolking, die den Molenvliet van zooveel beteekenis achtte, dat zij hem „flutrinne" noemde. In verbin ding met een vijver was deze Molenvliet te vens in staat een korenmolen van water kracht te voorzien, een omstandigheid, waar van nog heden ten dage profijt wordt ge trokken. Dat ook „Meister Meiner" tevreden was over het werk der Hollanders, bewijst het feit. dat hij hun opdroeg een Duitsche stad in de nabijheid van het slot te vestigen. De Ne derlandsche kolonisten wisten daarop vele burgers uit Silezië, zoowel als uit Holland, die zich in hun geboorteland niet meer op hun gemak gevoelden, te bewegen naar het Weeskeland over te komen en nu breidde het kleine dorp, dat zich hier onder bescherming van den slotheer middelerwijl ontwikkeld had en o.m. reeds op het bezit van een eigen kerkje en een geestelijke kon bogen, zich spoedig uit tot een stadje met een markt plein en regelmatige straten. Den Holland schen ondernemers, die zich hier eveneens blijvend vestigden, werden als blijk van waar deering verschillende voorrechten verleend. Zoo mochten slechts zij of hun kinderen tot schout en schepenen van. de stad worden be noemd, terwijl hun voor eeuwig een deel van de gerechtsboeten zou worden toegekend. Waarschijnlijk was het aantal overtredingen in die dagen echter niet van zoo heel om vangrijken aard, want onze landgenooten verkochten deze rechten reeds aan anderen nog vóór de plaats officieel tot stad was^ ver heven. Toen Meinhard von Querfurt op 29 Sep tember 1297 tijdens zijn verblijf in Élburg het plaatsje stadsrechten verleende, wist hij de ondernemende kolonisten niet beter te eeren dan door de nieuwe stad den naam Holland te geven. Eerst 400 jaar later heeft zich de naam Preussisch Holland ingeburgerd. Dit stukje geschiedenis heb ik verteld om ook de lezers eenigszins vertrouwd te maken met de, ons zoo na liggende omgeving, waar in het vervolg van het raadsel der verborgen schat zich afspeelde. Ik vond voorts nog in een der boekjes vermeld, dat de eenige platte grond van het oude „Holland", welke van 1658 dateerde, in net Staatsarchief te KÖ- nigsberg werd bewaard en van een Holland sche verklaring was voorzien. Naar het heet te, zou deze plattegrond geteekend zijn door een Hollandschen bouwmeester van den Grooten Keurvorst, Friedrich Wilhelm, die zijn jeugd in ons land doorbracht. Dit laat ste leek mij vooral van belang, omdat deze plattegrond ons bij de nasporingen van de verborgen schat belangrijke diensten zou kunnen bewijzen en ik peinsde er juist over' hoe wij dit document in ons bezit zouden kunnen krijgen, toen plotseling een hand op mijn schouder werd gelegd. Tegelijkertijd zei een mij zeer goed bekende stem: „Dat lijkt mij niet onbelangwekkende lec tuur, Miel. Ais je ze straks missen kunt, moet je mij ook eens inzage van die boekjes ge ven". „Met genoegen", antwoordde ik, Sanders want deze was het over mijn schouder de hand toestekend. „Er is werkelijk nog iets u'* te leeren; een stukje interessante geschied" nis, dat men ons op de schoolbanken onthou den heeft en dat ik toch belangrijker acht Te Beverwijk. Dinsdagavond ontstond op den Velser- weg een aanrijding tusschen twee vracht auto's, die in de richting van de Breestraat reden. Door snijden van het verkeer werd de voorste auto naar rechts geduwd, waardoor de chauffeur het beheer over zijn stuur ver loor en tegen een boom reed. De inzittenden bleken er ongedeerd te zijn afgekomen. Aan de auto werd nog al'eenige schade toege bracht. De bestuurder van de auto, die de aanrij ding veroorzaakte, was doorgereden. Op tele fonisch verzoek werd hij door de Alkmaar- sohe politie aangehouden. De chauffeur, die uit Wervershoof afkomstig was, verklaarde van een aanrijding te Beverwijk niets be speurd te hebben. Na verhoord te'zijn, is de man op vrije voeten gesteld.. Het onderzoek duurt nog voort. Dinsdagavond kwamen in de Breestraat ter hoogte van het politiebureau twee wiel rijders met elkander in hotsing. De aanrij ding was nog al hevig, want een der wielrij- lers G. D. K. genaamd en' wonen'dë te Velsen, bleef bewusteloos liggen. De verbandmeester van de Hoogovens en de voorzitter van de Roode Kruis colonne, die zich toevallig in dc onmiddellijke nabijheid bevonden, verleen den aan het slachtoffer de eerste hulp. Nadat de jongeman ongeveer 20 minuten bewuste loos op straat had gelegen, werd hij op ad vies van dr. Duterloo per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. Vermoedelijk had de aangeredene een lichte hersenschudding. Zijn rijwiel was to taal vernield De wielrijdster, die bij deze hevige botsing betrokken was, werd aan de beenen gewond. Zij werd op het politiebureau verbonden en kon zich daarna te voet huis waarts begeven. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. MARKTBERICHT VAN 13 SEPT. Breekpeen per kist f 0.250.40. Spinazie per kist f 0.300.50. Sla per kist f 0.150.50. Postelein per kist f 0.180.30. Andijvie per kist f 0.200.45. Wortelen per bos f 0.040.06. Radijs per bos f 0.03. Pieterselie per bos f 0.010.02. Selderie per bos f 0.01--0.03. Prei per bos f 0.08. Bloemkool I per stuk f 0.10—0.16. Bloemkool II per stuk f 0.050.07. Toematen per K.G. f 0.020.07. Uien per K.G. f 0.02. Aardbeien per doosje f 0.21—0.28, Komkommers per stuk f 0.010.05, Bramen per slof f 0.500.55. Capucijners W. per K.G. f 0.140.22. Raspers per K.G. f 0.240.34. Pronkboonen per K.G. f 0.050.06. Snijboonen per K.G. f 0.070.16. Dikke boonen'per K.G. f 0.040.09. Sperc.b. z. dr. per K.G. f 0.070.10. Sperc. b. m. dr. per K.G. f 0.040.07. Tuinboonen per K.G. f 0.050.08. Trosboonen per K.G. f 0.080.15. Meloenen per stuk f 0.06—0.18. Chin, kool per stuk f 0.04. Groene kool per stuk f 0.02—0.04. Roode kool per stuk f 0.04—0.05. Gele kool per stuk f 0.040.05. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: H. C. N. Middelkoop—Porck. d., Ahornstraat 16. IJmuiden (O.) A. Schutte— Ramaker, z., Sparrenstraat 21, IJmuiden (O). W. Kroone—Blanken, d.. Schulpweg 7, Velsen. M. M. Wals—Rosier, d., Ratelstraat 5, IJmui den (O.) J. J. van Dorp—Heerings, z., Kwee kerslaan 7, Santpoort. J. J. Vlieland—Woord, z., v. Wassenaerstraat 8, IJmuiden (O.) S, Veenstravan Hulst, z., de Ruijterdwarsstr. 7, IJmliden (O.). Overleden: Geene, AGENDA voor beverwijk DONDERDAG 14 SEPTEMBER Breestraat: 8—10 uur: Concert Bever- wij ksche Harmoniekapel. Meer kadé: nam. 10 uur: Vuurwerk. Luxor Theater: „King Kong". 8 uur en pl.m. 10.45 uur. Hotel Oud-MeerensteinConcert Fred's Old Fellow Band. Dancing 7 uur. agenda te haarlem DONDERDAG 14 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw. Royal Midgets, Ame- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: Merano Troupe. 7 en 9.15 uur. Palace: „Brandend geheim". Op het too neel: Chatam Company. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Susan Lenox" (geprolon geerd.) 8.15 uur. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Bioscopen, nieuw programma. dan alle roemzuchtige veldslagen, waarvan men ons de data heeft trachten bij te bren gen, tezamenMaar vertel me nu eerst eens waar je gezeten hebt. Ik heb met het middagmaal op jullie gewacht, maar van Dobben schijnt de opwinding van den afge loopen nacht nog steeds niet te boven". „Ik heb hem laten wekken", antwoordde de detective, „en wat je eerste opmerking be treft, kan ik je meedeelen. dat ik een ver kwikkende wandeling om den stadsmuur heb gemaakt. Naar mij verzekerd werd, is dat een uitstapje, dat als eerste vermeld staat op het programma van eiken vreemdeling, die de plaats bezoekt". Hoewel ik zelf niet zou hebben kunnen zeg gen, wat' mij tot dit wantrouwen aanleiding gaf, verdacht ik er Sanders van, die hij mij iets verzweeg en dat zijn wandeling rond den stadsmuur niet het eenige doel was van zijn vertrek uit het hotel. Ik informeerde echter niet verder, eenerzijds, omdat ik uit ervaring wist, dat mijn vriend mij toch niet wijzer zou maken, wanneer hij daarvan de noodza kelijkheid niet inzag, anderzijds, wijl op dit oogenblik van Dobben zich bij ons voegde. Ook hem scheen de rust goed te hebben ge daan; hij was althans weer geheel de oude, toen hij min of meer luidruchtig een kellner cm de spijskaart verzocht en daarna ons de verzekering gaf, dat „het spel nu weer kon beginnen".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5