HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN DE KOSTBAARHEDEN DER KENNEMER PLUIMVEE-VEREEN ICING. JAARGANG NO. 268 VRIJDAG 15 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers rijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; j 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Rijksdagbrand. Over vijf dagen zal te Leipzig het proces te- de vijf beschuldigden inzake den Rijks- Mbrand den Hollander van der Lubbe, in Duitschen communist Torgler en een Metal Bulgaren begonnen worden. Sinds affaire Dreyfus is er wellicht geen enkel Strafproces aan te wijzen, dat een zoo gewel- leg beroering in de wereld te weeg heeft ge bracht En het merkwaardige geval doet zich voor dat de personen der vijf beschuldigden daarmee allerminst in overeenstemming zijn, ne drie Bulgaren zijn eigenlijk heelemaal iionymi, de Hollander van der Lubbe schijnt !en buitengemeen onbeduidend jongmensch, waarvan men zich met geen mogelijkheid kan voorstellen hoe hij „uit politieke overtuiging" tot een dergelijk allerzonderlingst misdrijf zijn gekomen, en de eenige beschuldigde die als een man van aanmerkelijke verstan delijke ontwikkeling beschouwd kan worden is-Torgler, de communistische leider in wij- U-den-Rijksdag. Maar voorzoover tot dusver ^bleken is schijnt zijn connectie met de aak wel uiterst vaag te zijn, en een Fransch blad, dat beweert de acte van beschuldiging te kennen, verklaart dat eigenlijk alles neer komen op het hoofd van v. d. Lubbe, dien men als hoofddader beschouwt. Veronderstelt men dat Torgler en zijn mede-communisten inderdaad den Rijksdagbrand veroorzaakt zouden hebben, clan zou men tegelijkertijd moeten aannemen dat deze lieden onge looflijke domkoppen zijn. Want niets kon hun op 27 Februari, middenin de verkiezings campagne, ongelegener komen dan een der gelijke gebeurtenis, niets kon hun kansen op stembus-succes erger bederven en hun tegen standers beter in den zadel helpen. Dat on middellijk honderden hunner gearresteerd en daarmee onschadelijk gemaakt zouden gorden, hadden zij eveneens tevoren met de motste zekerheid kunnen voorzien. Het is deze omstandigheid vooral die het gsoïganiseerde verzet in het buitenland tegen ditproces heeft ontketend. De Zweedsche ad- waf Branting en de wereldvermaarde ftamche advocaat de Moro Giafferi, deze Wa terzijde gestaan door zijn collega heisj1 Torres beschuldigden er de Nazi's Jjjtós van dat zij zelf den brand hebben jffl aansteken en proclameeren den Pruisi- xka minister-president Opering tot hoofd dader. De Moro Giafferi én'Torrès hebben in ce volgepakte Salie Wagram te Parijs de pleidooien voor de vijf beschuldigden gehou den, die zij te Leipzig hadden willen houden ais men hen daar als verdedigers had toege laten, En vandaag beginnen té Londen de zittingen van een internationale enquête-com missie inzake den Rijksdagbrand, onder voor zitterschap van Sir Stafford Cripps. Het Nederlandsche lid dier commissie, die zich ten doel stelt uitsluitend voorlichtend op !e treden, is mevrouw Bakker-Nart. Overige leden zijn de Deensche jurist dr. Vald Huldt, de Belgische advocaat Vermeylen, de Ameri can Arthur GarfieldHayes en de Engelsche advocaat D. N. Pritt. Een vijftiental getuigen, blijkbaar meest Duitschers, zullen door de commissie in haar openbare zittingen wor den gehoord. De lieele historie van den Rijksdagbrand is een zelfs voor deze felbewogen tijden on.ge- hoord-sensationeele geschiedenis. Mocht in derdaad bewezen worden, dat de Nazi's den brand hebben veroorzaakt, dan zou het ge val een der grootste politieke schandalen in de wereldhistorie zijn. Wie poogt de zaak met objectiviteit te beschouwen zal zich overigens geen al te groote illusies maken omtrent re sultaten te Leipzig en te Londen die voor de geheele wereld overtuigend zullen zijn en dus algemeen als feit worden aanvaard. De strijd over den Rijksdagbrand zal nog wel lang blij ven bestaan. Wat steeds meer veld wint in dezen tijd is Haat. Niet Torgler en v. d. Lubbe, en de drie Bul garen, niet de begeerte naar Recht, maar Haatgedachten beheerschen dezen tijd en dit zonderlinge geval. In een land als het onze bij een volk als het onze wekken deze histories walging en afkeer. Na negentien jaren van afbraak en achteruitgang behoeft Europa niets zoozeer als rust en opbouw. Europa is dood moede van zijn beproevingen. Men beraamt nieuwe en martelt het met den Haat R. P. DAMMEN SIMULTAANSEANCE EN BUNDPARTIJ TE HAARLEM. Woensdagavond acht uur begon in Hotel i>Kof van Holland" onze damredacbeur de beer B. Du kei z'n blind-par tij tegen den heer Amuling Jr., kampioen, derde klasse van Haar lern. De heer Dukel die de z war tie stuk ken voerde speelde deze partij geheel feil loos. Na 48 zetten won hij de partij. Daarna begon Dukel z'n wandeling langs de borden voor de simultaanseance. Het reseulbaat na een uur spelen was: 5 gew., 1 rem., 3 ve.nl. tegen H. Schaap en C. Suyk IJmuiden en J. °ly, Haarlem. Hi <le pauze wend den heer Dukel een blij kende herinnering aangeboden. Om het damkampioenschap van Noord Holland. Hotel „Roodenburg" werd gisteravond ee partij BerkemeyerLigthant gespeeld, wel ke remise wend. De partij J. W. van Darte len--;ie Jong werd remise. Een fraaie prosta te van den IJmuidenaar. JAPANSCHE VÏSSCHERIJ IN INDISCHE WATEREN VISSCHEN IN VERBODEN ZÓNE He.t is algemeen bekend, dat de Japanners veel aan visscherij doen. Als er een taifoen gewoed heeft in de Chineesche of Japansche zeeën leest men in de dagbladen, dat. er weer vele visschers omgekomen zijn.. Zelfs in de Indische wateren oefenen heel wat Japanners de visscherij uit. De menschen worden in hun vak opgeleid. Een paar maanden geleden ver scheen op de roede van Soerabaja een oplei dingsschip voor visschers, n.l. de „Bakuyo Maru'L Dit opleidingsschip doet dienst voor weten schappelijke en practische visscherij-oplei ding. Hoewel er gesproken wordt van „stu dents", krijgt men toch den indruk, dat het een soort middelbare opleiding is. Vier maan den werken deze students in de buurt van Kamschatka, verblijven dan een even langen tijd in Tokio, om dan een paar maanden in de zuidelijke zeeën door te brengen, waarbij dan ook dikwijls Priok en Soerabaja wordt aangedaan. In Indië mogen de visschers natuurlijk hun bedrijf uitoefenen buiten de territoriale wa teren. Sommigen hebben toestemming ge kregen ook binnen die grenzen in bepaalde gebieden te werken. Van regeeringswege wordt scherp - toezicht gehouden, dat ze de inlandsche bevolking' geen overlast aandoen, want het komt wel eens voor, dat zij uit ge makzucht een kampong overvallen en de be woners van al hun visch berooven. Ze zijn ook in het geheel niet bang om zich in ver boden wateren te begeven, wanneer ze daar een goeden buit verwachten. Eén van die gebieden, waar zij zich gaarne vertoonen is bijvoorbeeld de Duizend Eilan den benoorden Batavia. De stoomschepen, der Gouvernemeiits-Marine krijgen dan op dracht om hen op te sporen en eventueel naar Priok op te sleepèn; alwaar ze voor den land rechter moeten verschijnen en de zaak be handeld wordt, Worden ze dan op heeterdaad betrapt, zoo staat hun niet veel goeds te wachten, daar alles--dan-verbeurd verklaard wordt en de scheepjes,,, welke door hen ge bruikt werdén, vernietigd. Zoo'n Japansche. maatschappij heeft meestal een paar visschersprauwen en een of twee transportvaartuigen. De kapitein is in vele gevallen tevens de eigenaar van den geheelen opzet. De prauwen, die bemand- zijn met vier of meer Japanners, zijn gemakkelijk van de inlandsche te onderscheiden. De transportscheepjes zijn ingericht voor het vervoer van de visch over een betrekkelijk groot traject. Zij hebben één of twee goed afgesloten ruimen, voor een gedeelte gevuld met ijs-in-staven, waarin de vangst gelegd wordt. Zij varen steeds op en neer naar de dichtstbijzijnde markt en brengen terugko mende ververschingen en levensmiddelen mede voor de bemanningen der prauwen, die den geheelen tijd in hetzelfde gebied blijven opereeren. De scheepjes worden door een mo tor voortbewogen en varen voor een gedeelte onder de Hollandsehe vlag, de vaarsnelheid is 6 a 7 mijl. Zo.oals hierboven reeds opgemerkt werd, visschen ze ook in verboden wateren, indien daar een goede vangst te halen is. Door de inlandsche bevolking wordt het bestuur ervan op de hoogte gebracht. Het is jammer, dat deze methode zooveel tijd in beslag neemt, want de kampongbewoners geven de overtre ding aan bij den kapala kampong (kampong hoofd), deze geeft het dan verder door, b.v. door iemand met een prauw te sturen naar een ambtenaar B. B. of havenmeester. Voordat zoo'n bericht op het Hoofdkantoor van de Scheepvaart is zijn er meestal een paar dagen verstreken. Is het terrein verweg, dan gaat er een Gouvernementsstoomer naar toe. Naar de Duizend, Eilanden gaat meestal een gewestelijk vaartuig, met aan boord een Offi cier der Gouvernements-Marine voor de na vigatie, een politie-opziener en eenige agen ten. Eén van de laatste malen hadden ze suc ces. De „S", een gewestelijk vaartuig te Priok jestationneerd, vertrok 's middags om vijf uur om den volgenden dag met daglicht op de be doelde plaats te zijn. Het vaartuig ging echter achter een der vele eilanden ten anker. De op ziener en eenige agenten verkleedden zich als echte inlandsche visschers met slechts een kort broekje aan en la-open in een prauw. Daarmede konden zij aan boord der Japan ners komen, zonder dat deze ook maar een flauw vermoeden hadden met Europeanen té maken te hebben. Waren ze met de „S" naai de Japanners toegestoomd, dan hadden deze het regeeringsvaartuig al op grooten afstand herkend, doordat al deze vaartuigen helder wit geschilderd zijn. De Japanners hadden de netten nog uitstaan. Den gezagvoerder van het motorvaartuig werd gelast de prauwen op sleeptouw te nemen en naar de „S." te stoo- men. Toen werd de steven gewend en naar Priok gestoomd. De zaak werd door den landrechter behan deld en eenige maanden later kon men in de dagbladen lezen, dat het transportschip ver nietigd was geworden ingevolge de landrech ter lij ke uitspraak. Jammer genoeg kan het Gouvernement niet altijd op een succes tegen deze overtreders bogen. „Ned. Zeew". SLEEPBOOTEN NAAR RUSLAND VERKOCHT BETALING a CONTANT Door bemiddeling van de makelaars Jacq. Piero.t Jr. en Zonen te Rotterdam zijn de zeesleepbooten „Friesland" en „Groningen", beide 750 I. P.K., toebehoorende aan N.V. Bureau Wijsmuller alhier naar -Rusland ver kocht. De „Friesland" werd gebouwd in li9;2-0 door Jonker en Stans te Hend:rik-Iclo -Ambacht, de „Groningen" in 1921 door Gebr. Volker te Süeidreeht. De booten, werden tegen contante betaling verkocht, - hetgeen -in strijd is met de usance, daar tot nu toe* door de Sovjet-regeering alleen werd gekocht op ruime credieten. WATERSTAATSPERSONEEL Het hoofdbestuur van de Vereehiging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" heeft aan den nister van waterstaat een adres gezonden, waarin verzocht wordt onderstaande punten in welwillende overweging te willen nemen. 1. Geen verdere salariskortingen toe te pas sen op de thans geldende salarieering van het lagere waterstaatspersoneel: 2. De arbeids-, dienst- en rusttijden, waar onder ook verstaan wordt bevordering van Zondagssluiting der objecten en kanalen, te verbeteren en te bevorderen. 3. Meerdere bevoegdheden te verleenen aan het waterstaatspersoneel voor de uitoefening van politiediensten en de handhaving der re glementen en voorschriften, zoowel te land als te water. 4. De promotie-regeling voor het waterstaats personeel aldus te regelen, dat meer rechts gevoel onder het personeel wordt verkregen en de mogelijkheid om promotie te kunnen maken, wordt verruimd. 5. Verbetering der dienstkleeding, verkorting der draagtijden en verlaging van het bedrag dat ingehouden wordt op het salaris voor de verstrekking der dienstkleeding. 6. Verhooging van het maximum-bedrag der rij wiel vergoedingen voor het personeel, dat in het dienstbelang een rijwiel noodig heeft. 7. De inkoop der tijdelijke dienstjaren, welke noodig zijn om ambtenaar te worden in den zin der Pensioenwet, weder mogelijk te maken. 8. Bevordering van den bouw van dienst woningen en verlaging der woning-huren voor rijksgebouwen, zoomede huurtoeslag te wil len verleenen, indien de ambtenaar kan aan- toonen geen goedkoopere woning te kunnen betrekken. 9. Aanstelling van personeel met meer dan twee dienstjaren in permanente betrekkingen in meer vast ambtelijk verband. Het adres is vergezeld van een zeer uitvoe rige memorie van toelichting. Krielen en konijnen. Columbia Wyandol-krielen van den heer S. de Vries, Beverwijk. De Kennemer Pluimvee-Vereeniging heeft ook in Beverwijk een tweetal leden, die met hun pluimvee voor den dag kunnen komen en die als 't ware een completeering zijn van de collecties in IJmuiden. En ook hier trof ik weer die groote liefde voor den kakelenden veestapel. Krielen. De Beverwijksche leden, de heeren H. van Riessen, Jan Alsweg en S. de Vries, Arensweg houden het bij Krielen. Maar behalve de lilli putters van het kippenras houdt de heer van Riessen er een fraai toom Hamburger Goud lakens op na, die een sieraad zijn van het kippenhok Columbia Wyandot-Krieten. Een leek als ik ziet niet altijd het mooie aan een ras-kip.Daar moet je verstand van heb ben. Want er zijn van die gebreken, fouten noemen ze dat in de vaktaal, die alleen een deskundige weet te ontdekken en slechts een klein foutje is noodig om een prijs te ont gaan. Maar zulk een toom Columbia Wyandot- Krielen als de heer de Vries heeft loopen wekt ook bij den leek gevoelens van bewondering op. Al de schoonheden van deze krielen komen op bovenstaande foto duidelijk naar voren. Daar zit teekening in en lijn, Naarstig pikken ze de maïskorrels van den grond. Een tafereeltje voor een schilder of fotograaf om van te wa tertanden. Ik stap nu af van de kippen: ook van de langooren moet nog wat verteld worden. HET HOOFDKWARTIER VAN DE BRITSCHE FASCISTEN. De leiders aan den arbeid in 1 Whitelands College, hun nieuwe vereenigingsgebouw in Chelsea. Zilvervos-konijn. De heer de Vries is niet alleen de gelukkige bezitter van mooie kippen, maar houdt er tevens een fraaie collectie konijnen op na. Zilvervossen heeft de heer de Vries niet, maar hij toonde een nest zilvervos-konijnen van groote ras zuiverheid.En dat wil heel wat zeggen, want goede zilvervos-konijnen zijn uiterst zeldzaam. De huid van deze bontkragen- in-spé is uiterst zacht en glanzend en dient dan ook ter vervan ging van het zilvervos-bont. Bontkragen-in-spé? Het is nu eenmaal aan weinig langooren gegeven een natuurlijken dood te sterven, maar de heer de Vries kan het niet over zijn hart verkrijgen, zijn langooren, waarmede hij op een zeer vriendschappelijken voet staat, van het hok naar de pan te doen verhuizen. Natuurlijk profiteert z'n familie van deze karakter-eigenschap en misschien profiteert ook dit nest zilvervos-konijnen er van. Ik geloof niet, dat de heer de Vries het zichzelf ooit zou vergeven als hij dit prachtige stelletje een gewelddadigen dood zou laten sterven. Ondanks hun mooie pels, ondanks hun lekkere boutjes. Deze adellijke diertjes behoe ven tenminste voorloopig nog geen vrees te hebben „geadeld" te worden. De heer Goedhart, Willem Beukelszstraat IJmuiden heeft ook zilvervos-konijnen. Een prachtdier zooals men ziet. Een huidje om te streelen. Bij het terügstrijken gaat het haar direct weer in natuurlijke ligging terug. En zoo hoort het ook, volgens de deskundigen. Een eigenschap, die ook bij andere rassen is waar te nemen. De heer Goedhart heeft natuurlijk nog meer konijnen, maar het zilvervosje op het tafel blaadje is z'n trots. Het is een prijswinnaar op vele tentoonstellingen. Bij een ander lid troffen we een prachtige verzameling Lotharingers, een zwaar ras met fraaie teekening. De teekening dezer dieren is zeer merkwaardig en elk vlekje in de huid moet op de juiste plaats zijn, zoo niet dan is dit een fout. Hier ontmoetten we een Vlaamsche reus van 5 maanden, die 10 pond woog. Dat kan een diertje worden. Chinchilla's. Mooie chinchilla's troffen we bij den heer G. Lohman in de Alexander Bellstraat, IJmui den. Een mooie grijze pels. Het kostte heel wat moeite deze Chinchilla op een plaatje te krij gen maar ten slotte lukte het. Een konijn laat zich schijnbaar niet graag fotografeeren. En zoo eindigde ons bezoek aan kippen en konijnen. Zooals men ziet, voor den kenner is er heel wat fraais in de hokken van de leden van K.P.V. te vinden en zonder overdrijving durf ik te zeggen, dat wat er hier te vinden is, tot het beste van het beste behoort. Maar daar is dan ook heel wat zorg en opoffering voor noo dig geweest, maar vooral veel'liefde. Men moet van z'n beesten houden. En dan ten slotte nog een beetje geluk bij het fokken. Ook dat is noodig. Terug van Rome. De heer Wisman, die ons den weg heeft ge wezen in het Rijk van kippen en konijnen is inmiddels van Rome teruggekomen. Enthou- Hermelijn-Sussex, ten voeten-uit. siast natuurlijk, niet alleen over wat hij op de pluimveetentoonstelling zag, maar ook over de stad zelf. Toch merkwaardig, die Italianen. Het zijn geen menschen van de klok. De tentoonstelling zou 6 September officieel door Mussolini ge opend worden. Maar dien dag was er nog niets in orde en in plaats van 6 September werd het 8 September. Mussolini heeft geopend, maar., er mocht geen publiek bij; alleen eenige of ficials werden toegelaten. Zelfs de arbeiders die nog in het tentoonstellingsgebouw werk zaam waren, moesten er uit. De tentoonstelling was nochtans tip-top in orde. Ons land kwam goed voor den dag, maar Duitschland spande de kroon. Nederland was vooral vertegenwoordigd door Barnevelders en Welsummers, beide rassen die bruine eieren leggen. En vooral voor deze groote bruine eieren hadden de Italianen veel belangstelling. Bruine eieren daar hadden ze nog nooit van gehoord. Tot slot nog een plaatje, dat eigenlijk in het eerste deel van dit artikel behoorde te zijn ge plaatst. Een Hermelijn-Sussex van den heer Scheeres. Een majestueus dier, dat als 't ware voelt wat het waard is. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN De navolgende schepen zijn Vrijdag 15 Sep tember 1933, radio telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Costa Rica, Crijns- sen, Dempo, Flandria, Joh. v, Oldenbarnevelt, Kota- Agoeng, Kata Baroe, Kota Ge de, Kota Pinang, Marn. v. St. Aldegonde, Orania, Riet- -fontein, Veendam, Volendam,Zeelandia.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1