Een succesvolle harddraverijdag. De schat in 't oude Holland Omzetbelasting. jjMUIDER COURANT. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Goede drafsport. Duizenden toeschouwers langs de baan. Struisvogels en hun politiek. Het had er ditmaal nu eens allen schijn van, dat de hard draverij dag zou verregenen, al waren er dan nog optimisten, die spraken van traditioneele zonneschijn. De gelaatsuit drukking van de bestuursleden stond Woens dag juist als de barometer, op slecht weer En daar was dan ook wel reden toe. Grijze wolkenflarden joegen door de lucht en voor spelden weinig goeds, 's Avonds liet Pluvius zich niet onbetuigd. In overvloedige mate plaste het hemelwater op het asphalt, waar op den volgenden dag de snelle viervoeters hun krachten zouden moeten geven. En te gen middernacht volgde daarop zooiets als een wolkbreuk vergezeld van davende don derslagen. Het bleef regenen, den ganschen pacht. De ijverige bestuursleden, die tijd noch moeite gespaard hadden om den draverij dag tot in de puntjes voor te bereiden konden den slaap niet vatten. De course zou dit jaar verregenen. Geen publiek, geen geld, hooge onkostende harddraverijvereeniging fail liet. En gekweld door deze nachtmerrie suk kelden zij het land der vergetelheid binnen, om bij het ontwaken inplaats van zonneschijn opnieuw een dreigende regenlucht te zien. Wie zal hun vreugde beschrijven, toen tegen tien uur de lucht opklaarde. De zon brak door en heeft bijna tot het einde van den middag de festiviteiten opgeluisterd. Met des te meer opgewektheid werden de laatste voorbereidingen getroffen. Een leger tje werklieden bracht de baan in orde. Reeds in de morgenuren mocht de Breestraat voor het verkeer worden afgesloten, waar door voortgang met de werkzaamheden kon worden gemaakt. Groote zorg was ditmaal aan de afzettingen besteed. Zoowel bij den start als bij de finish was de weg geheel af gesloten, zoodat aan den gevaarlijken toe stand vooral bij den uitloop tevens een einde was gekomen. In de morgenuren was de aankomst van de struisvogels de attractie voor het publiek, dat reeds vroegtijdig op de baan aanwezig was. Toen te ruim 1 uur het sein voor den aanvang van de course was gegeven, schaar de zich aan beide zijden van de baan een duizendkoppige menigte. Buiten aller ver achting was het voor een harddraverij zelfs itóal weer geworden. De 'zon was zóó tijdig op het appèl verschenen, dat velen van el- dra de reis naar Beverwijk hadden onderno- ®n. Naar schatting heeft een menigte van ongeveer, twaalf duizend mensehen van den sportdag genoten. Dé harddraverij. .Te ruim een uur nam dé draverij een aan- vang. Van de 26 paarden, die waren inge schreven hadden 21 aan de loting deelgeno men, waarvan er nog drie, namelijk Oro Setzer B, Miss Zelda Peter, en Sir Axworthy beide van den heer S. v. d. Oord te Haarlem mermeer, op stal bleven. De strijd nam met 19 paarden een aanvang. Aan den start verschenen Vlieger D. (eig. J. de Vlieger, ber. J. de Vlieger) 315 M., Patima, eig. J. Haan, ber. D. Beets 340 M.; Cleo Watts, eig. J. Metselaar, be.r J. v. Leeuwen Sr. 340 hï. Jonet Harvester, eig. K. Taams, ber. L. En- sing; Baron Silvester, eigen, en ber. K. J. C. Verkijk, 340 M., Navarra, eig. en ber. A. Wit- teveen 340 M., Catabora eig. J. Bink, ber. J. v. Twisk 320 M.;; Peter Kerrigan, ber. J. Borst, 315 M.; Gretchen H., eig. N. J. Silver, ber. R. v. Wieringen 340 M.; Queen Eethel, eig. J. P. Bakker, ber. J. van Leeuwen Jr. 330 M.; Pieternel, eig. W. Vessies, ber. N. v. Leeu wen 320 M,; Reva D., eig. J. Pruisze, ber. K. Bakker 315 M. Rentner, eig. en ber. N. Groot, 340 M.; Uniform, eig. Jo Borst, ber. Jb. Borst 325 M.; Petition eig. J. Haan, ber. D. Beets 340 M.; Sally Harvester, stal Beverwijk ber. J. v. Leeuwen Jr. 340 M.; Weidlooper eig. en ber. J. de Vlieger 315 M.; Our Uhlan B, eig. J. A. Mooy, ber. L. Ensing 320 M. De baan was van 325 M. op een maximum lengte van 340 M. gebracht, waardoor de handicap voor sommige paarden te machtig was. Toch viel in den eersten omloop van goede drafsport te genieten. Eenige kamp- ritten waren daarvan het gevolg. Sally Har vester, de „trots" van alle Beverwij kers had Petition geloot, gelijk af. In drie ritten wist Petition zich te handhaven. De tweede rit was prachtig, de paarden stormden langs den rechter en met nog geen koplengte won de kleine merrie. In den kamprit spatte Sally weg, een fout, die haar uit de course deed verdwijnen. In den tweeden omloop plaatsten zich Ja- FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 16) Eerst toen in den winter van het jaar 1519 de Polen in de omgeving van Thorn een groot leger verzamelden en Koning Sigismund zich eveneens daarheen begaf, ging de leenheer vastbesloten tot den aanval over. Hij ver overde Braunsberg in Ermland en dat was het begin van den Ruiteroorlog, welke voor namelijk gevoerd werd in de streek rondom Holland. In Januari van het jaar 1520 rukten de Polen het gebied van den leenheer binnen. Eenige plaatsen, w.o. Saalfeld en Mohrungen vielen zonder slag of stoot in hun handen en werden onmiddellijk in brand gestoken. Van de torens der vrije stad Elbing af, kon men den vuurgloed zien, welke er op wees, dat de Polen steeds meer Holland naderden. Brauns berg moest in den steek worden gelaten om Holland te beschermen en met zijn uit rid- ders3 huursoldaten, boeren en burgers samen net Harvester, Uniform, Pieternel, Vlieger D, Queen Ethel, Our Uhlan P, Navarra, Peti tion en Catabora, welke laatste zich als „stil staand" paard in de volgende ronde plaatste. Uniform, Pietemei, Queen Ethel en Peti tion voegden zich na regelmatigen strijd bij haar. Nu ontbrandde tusschen deze paarden een felle strijd om in het „geld" te komen. Catabora had er niet veel zin in, zij deed vrij wel geen stap goed. Pieternel won in twee ritten op stap. Pe tition en Queen Ethel voerden een zwaren strijd, welke tenslotte in drie rittëh in het voordeel van Queen Ethel beslist werd. Om hun paarden te sparen deelden de eige naren van Catabora en Petition den vierden prijs. In den beslissenden omloop moést Pietemei in twee ritten de vlag strijken voor Uniform, die door een „walk-over" goed in de course stond. Dat zij geducht partij zou moeten ge ven aan Queen Ethèl stond wel vast. Inderdaad volgden nog eenige prachtige ritten, waarbij de een zoowel als de ander éénmaal de „boenen" verloor, zoodat nog een kamprit noodig werd. Dat werd het hoogte punt van de course. Beide paarden bleven schitterend in den draf en hoewel de kleine Queen Ethel zich onder bekwame handen van J. van Leeuwen Jr. dapper weerde, kon zij de vijf Meter, welke zij Uniform moest geven niet inloopen. In het laatste eind kwam zij nog geweldig opzetten en bijna gelijktijdig stoven de paarden door de finish. Velen re kenden op „dead heat" maar de rechter be sliste terecht, dat Uniform als eerste binnen kwam. Maar het was dan ook met een neus lengte! Jb. Borst had voor zijn keurig rijden een applausje en vele gelukwenschen in ont vangst te nemen. De starter, de heer B. Vaandrager had op uiterst vakkundige wijze voor een vlot ver loop van de- course zorg gedragen, zoodat on danks de attracties in de pauze de drave rijen nog voor zeven uur geëindigd waren. Mede droegen daartoe bij de voortreffelijke ordemaatregelen, welke het bestuur getrof fen had. Van zeer veel nut was b.v. de „sound" installatie, waarmede niet alleen muziek werd gemaakt maar die goede diensten bewees om mededeelingen aan het publiek te doen en S.O.S.-berichten uit te zenden. Daarbij kwam men tot de verrassende ont- dekking, dat geen enkele omroepvereeniging om „omroepers" verlegen behoeft te zitten, want in onze omgeving blijken er velen, te zijn. De uitslag van de draverij was: 1ste. prijs gesteld legertje, waarvan ook onze Abraham Florisz deel uitmaakte, ging Albrecht het 8000 man sterke leger den Polen tegemoet. Nabij Vogelsang liet hij zich verleiden tot een over val, welke echter totaal mislukte. De moede- looze boeren vluchtten in allerijl en de ande ren volgden al spoedig dit voorbeeld. Den volgenden dag trok de leenheer zich op El- burg terug om niet in Holland te worden in gesloten. Hij vertrouwde de stad voldoende van wapenen en levensmiddelen te hebben voorzien en gaf het opperbevel aan Ridder Dietrich von Schlieben die met 500 man het slot Pazlok zou verdedigen, terwijl de muren van de stad door burgers werden bewaakt, Daarop sloegen de Polen het beleg voor de stad en een leger van 5000 man maakte zich tot den aanval gereed. Het houten buizennet, dat stad en slot van water moest voorzien, werd vernield, zoodat de bezetting op de, in de stad aanwezige bronnen was aangewezen. Het water hiervan was echter zoo slecht, dat velen ziek werden. Ook de door onze landge- nooten gemaakte sluis in de Molenvliet werd vernield, waardoor de korenmolen tot stil stand werd gebracht en het meel voortaan met de hand moest worden gemalen. Alvorens tot beschieting van de stad over te gaan, trachtte de Poolsche Woiwode Nico- laas von Firley de bezetting te bewegen zicb over te geven. De bevolking werd een vrijen aftocht verzekerd, maar Ridder von Schlieben schreef aan den leenheer: „Men verlangt, dat Er is dus een omzetbelasting gekomen, Iets nieuws, ook al is zij van Oud, Vanouds naar belastingervaring genomen, Voorspel 'k haar langdurig behoud. Als opzet is 't, zachtjes gezegd, niet van gister, Een noodzet veeleer van vandaag, Als inzet pakt ons deze crisisminister, Ondanks ons verzet bij de kraag. Zoo'n slagzet mag even als afzet doen schrikken, Hier helpt ons berusting alleen, Wij moeten dit zetpil toch lijdelijk slikken, Dus zet u er maar overheen. Slechts wil 'k onzen lastigen zetbaas verklaren, Opdat hij ons niet meer verrast: Er staat nu „bezet" op de deur als het ware, Van a tot zet zijn wij belast. P. GASUS. 300 en een zilveren plaquette van het agent schap der Heinekens Brouwerij Uniform van Jo Borst, ber. Jb. Borst, 2e pr. f 150 ..Queen Ethel" van J. P. Bakker, ber. J. van Leeuwen Jr., 3e pr. f 75 Pieternel van W. Vessies te Beverwijk, ber. N. van Leeuwen, 4e pr. f 25 gedeeld door de eigenaren van Petition en Catabora. De struisvogel-politiek. Tusschen de verschillende omloopen had den dan de met zooveel spanning verbeide struisvogelrennen plaats, waarvoor stellig eenige duizenden 'menschen naar Beverwijk waren gekomen. En wat al die duizenden te zien kregen was in ieder geval hoogst koddig en om het bij zondere van het geval ongetwijfeld ook in teressant. Het was voor onze.Hollandsc.he be grippen een dwaas gezicht deze zonderlinge harddravers met slingerende halsen en met passen van enorme lengte over de baan te zien laveeren. Maar de politiek van deze struisvogels schuilde blijkbaar in het „ren nen". Het ging allemaal heel erg plechtsta tig. maar voor snelheid zal men de dieren in de Sahara of daaromtrent moeten bezig zien. Maar een attractie was het en leuk was het ook, zoodat deze struisvogelpolitiek mede een succesnummer werd. Dc prijsuitreiking. In het Kennemer Hotel werden de prijzen uitgereikt. De voorzitter der vereeniging, de heer A. Blom, verwelkomde in het bijzonder burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens, van wien spr. hoopte, dat hij nog jarenlang bescherm heer van de Harddraverijvereeniging zou blijven. Achtereenvolgens bracht de voorzit ter dank voor de vele medewerking onder vonden van het gemeentebestuur, de politie, in het bijzonder aan inspecteur Ragut. aan de Directie van den Rijkswaterstaat, aan den starter, juryleden, commissarissen en niet te vergeten aan de Beverwijksche Harmonieka wij ons overgeven, maar met God's hulp zul len wij stad en slot verdedigen tot er niets meer over is dan een puinhoop, ook al waren zij met 500.000 man". Aan moed ontbrak het von Schlieben dus niet, niettegenstaande hij over een hand jevol menschen beschikte, want behalve eeni ge Samlandsche edellieden met hun onder - hoorigen en een paar dozijn huursoldaten, werd de bezetting gevormd door de burgers der stad, aan wie nog 134 ingezetenen uit Braunsberg, die natuurlijk slechts tegen hun zin dienst deden, waren toegevoegd, In het begin van Februari ontvingen de Polen van de vrije steden Elbing en Danzig beter geschut, waarmee stad en slot nu voort durend onder vuur werden genomen. „Een kogel viel in de wieg van onze kleine", zoo schreef Abraham Florisz. „wonderbaarlijker- wijze echter zonder eenige schade aan te richten. Niets kon den Hollanders vrees in boezemen, en hoe moedig de belegering door allen onder de oogen werd gezien, bewijst het feit, dat -zij zelfs een veroverde Poolsche vlag op den toren van het slot heschen en daar, om den vijand te hoonen, een levend kalf aan bonden". Eenige boeren, die zich daarvoor goed lie ten betalen, zorgden er voor, dat de bezetting voortdurend in verbinding bleef met den leenheer, die de belegerden voortdurend tot uitvallen aanspoorde. De tweehonderd lands knechten, die Dietrich zoo dringend noodig pel dié dë course met vroolijke muziek had opgeluisterd. Ook het duizendkoppige publiek werd zeer verdiend in het dankwoord betrokken. Het had zich voorbeeldig gedra gen. De heer G. Hannema, die voor de 35ste maal de vereeniging als jurylid assisteerde had nog woorden van bijzondere hulde in ontvangst te nemen. Hij ontving een mooi bloemstuk als bewijs van erkentelijkheid. Burgemeester Scholtens reikte vervolgens met toepasselijke woorden de prijzen uit, daarbij zijn voldoening te kennen gevend over het welslagen' van dezen sportdag. Het avondfeest. Het weer, dat juist op het einde van de course dreigde nog als spelbreker te zullen optreden had zich in de avonduren weer her steld. Een enorme menschenmenigte heeft des avonds van 8 tot 10 uur genoten van het concert, dat de Beverwijksche- Harmoniekapel in de muziektent voor het stadhuis gaf. De kapel bracht onder leiding van den heer H. W. Hofmeester een gevarieerd en zooveel mo gelijk populair programma ten gehoore, waar mede zij veel succes oogstte. Klokslag 10 uur gaf een daverend lucht- salvo het sein voor den aanvang van het vuurwerk, dat op de Meerkade werd ontsto ken. Het vuurschouwspel trok natuurlijk een enorme menigte toeschouwers. Wij wagen ons niet aan een schatting van het aantal lief hebbers, dat op de Meer een plaats had ge vonden. Maar wanneer een Bengaalsche vuur gloed het terrein verlichtte ontwaarde men slechts een deinende menschenmassa. Het vuurwerk was goed verzorgd. De vele groote stukken" ontlokten de duizenden kelen de gebruikelijke geluiden, aLs bewijs hoe men van het spetterende en knallende schouwspel genoot. Het luchtwerk was zeer goed en kwam door de gunstige weersomstan digheden ook goed tot zijn recht. Toen het slotstuk met een daverende kan onna de was uiteengespat verplaatste de menigte zich voetje voor voetje maar weer naar de Bree straat, die nog eenige uren het tooneel van de feestvreugde bleef. In de café's heerschte een groote drukte, de dancings waren dicht bevolkt en ook de bioscooptheaters wisten veel publiek te trekken. Tegen 1 uur volgde nog een laatste aanval op de tallooze palingkramen en andere ge zonde apotheken en toen was het uit. Langzamerhand keerde de rust terug, voor zoover het in de Breestraat rustig kan zijn en behoorde deze uitstekend geslaagde hard draverijdag weer tot het verleden. De harddraverijvereeniging Beverwijk en omstreken kan in bloeienden welstand haar veertigste levensjaar intreden. En nu ten slotte, men kan denken over het afsluiten van de Breestraat zoo men wil, maar dezen dag zou de bevolking van Beverwijk en verre omgeving niet willen missen. Dat bewees de belangstelling van 12000 bezoekers des mid dags en van het niet te schatten aantal, dat des avonds van het avondfeest heeft genoten. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW In -de ledenvergadering van de afd. Ve,lsen en Omstreken van de Hollandsche Maat schappij van landbouw werden de aftreden de bestuursleden de heeren C. v. d. Sluis, J. J. Bisschop en J. Vessies herkozen. De heeren A. Schaap en J. Goedhart werden aangewe zen om de afdeeling te vertegenwoordigen op de algemeene vergadering, welke op 20 September te Alkmaar wordt gehouden. De heer J. Vessies en A. van Splunter wer den benoemd tot plaatsvervangers. HET BURGER ZIEKENFONDS. In den. datum van de jaarvergadering van het Burgier Ziekenfonds is een wijziging ge komen. Deze vergadering, die aanvankelijk op Dinsdag 26 Sept. was vastgesteld, za-1 nu den volgenden dag, dus Woensdag 27 Sept. des avonds te half negen in het Kennemer Hotel worden gehouden. GEMEENTELIJK SPORTPARK. In samenwerking met den pachter van de consumptiegelegenheid den heer D. v. Graas, zal vanwege de Kennemers in het Gemeen telijk Sportpark een geluidsinstallatie wor den aangebracht. De thuiswedstrijden van de Kennemers zullen daardoor met muziek kunnen worden opgeluisterd. Tevens zal de installatie gebruikt kunnen worden voor hiet omroepen van mededeelingen. HEEMSKERK VEILING. Alhier is geveild de boerderij met weiland aan den Hoogdorperweg en de Hoflaan te Heemskerk, ter oppervlakte van 211823 M2. De perceelen I-Vin! die op f 37.711 -ston den werden op f 300 gemijnd door de Zaan- landsche Hypotheekbank. PERSONALIA. Mej. Gré Cornelisse slaagde te Haarlem voor het examen coupeuse, systeem „Erka- ma". KORFBAL. Tegen Vrijdagavond is in het gymnastiek lokaal der R.-K. Meisjesschool een vergade ring belegd om tot uitbreiding der Korfbal club te komen. had, kon de leenheer echter niet missen en zoo moest men zich bepalen tot kleine scher mutselingen, waarbij eens", naar Abraham Florisz vol trots in zijn kroniek berichtte, „zelfs twee gevangen werden gemaakt". Toen kwamen honger en koude de Hollan ders te hulp. De Polen hadden ontzettend te lijden onder den hevigen sneeuwval, die den winter van 1520 kenmerkte en spoedig kreeg men een nijpend gebrek aan levensmiddelen, paardenvoer en munitie. In de omgeving die geheel was plat gebrand, bleek niets meer te halen, de soldaten deserteerden en de verliezen der belegaars werden al spoedig op 2000 man geraamd. Den 21en Februari trokken de Polen zich terug uit de schans onder den muur, welke de stad tot dusver het meest bedreigd had. Nauwelijks was het gevaar geweken, toen het onder de bevelvoerders van het slot tot oneenigheid kwam. Een deel van de bezet ting verliet de stad zonder dat men door an deren vervangen werd. De leenheer gaf ten slotte gehoor aan de klachten, welke hem over Dietrich von Schlieben bereikten en be noemde in diens plaats Philips Greissing tot opperbevelhebber. Ook deze zag echter geen kans in den bestaanden toestand verbete ring te brengen Doot de belegering was de voorraad meel, kruit en kogels vrijwel uitge put. I-Iet ontbrak de belegerden aan de nood zakelijkste verdedigingsmiddelen en de huur soldaten sloegen aan het muiten, omdat hun VELSEN EXCURSIE CREMATORIUM. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft Donder dagavond een excursie naar het crematorium en colombarium georganiseerd. Dat ditmaal deze tocht in den avond in plaats van 's Zondagsmorgens (als gewoon lijk gebruikelijk) gekozen werd, hield ver band met ingekomen verzoeken in die rich ting van leden en belangstellenden. Het gezelschap, dat in 3 groepen van on geveer 28 personen gesplitst moest worden heeft allereerst onder deskundige leiding een rondgang door het nieuwe colombarium, een schepping van den bekenden architect Du- dok, gemaakt en daarna den in Mei j.l. ge opende urnenhof, ontworpen door de tuin- architecte mej. Neurdenburg, bezichtigd. Weder in de aula terugkeerend, alwaar den bezoekers een schoon moment wachtte in den vorm van het orgelspel door meester Robert ten gehoore gebracht, heeft de heer T. J. Klok, de voorzitter van de afdeeling Velsen, een korte rede gehouden over: De Schoonheid der Crematie. Wie met beide voeten op den began en grond rust, de waarachtige belangen der levenden in het oog hóüdt', en' "zlèh niet in slaap laat sussen door gezegden als „de eeuwige rust van het kerkhof" e.d. zal zeer zeker aan het crematie-proces, de voorkeur moeten geven. Het is voor velen echter- nog een grievend iets, dat dit crematie-proces, .in het vrije Nederland haar wettelijke erkenning: het meest natuurlijke recht dat bestaat, n.l. de beschikking over ons eigen stoffelijk over schot, nog steeds niet heeft verkregen. Ter wijl toch juist de vereeniging streeft naar een wijze van lijkbezorging, welke voldoet aan alle eischen van piëteit, hygiene, econo mie en aesthetica, die een beschavingsbelang dient, en waarvan de sociale beteekenis verre uitgaat boven de doorgaans zeer laagstaande wijze, waarop men deze idee bestrijdt. Van dit laatste gaf spr. een voorbeeld. Juist de loutering door het vuur, doet de herinnering leven als een schoon idee en de dood is niets anders dan 'n. onsterfelijke ge boorte is een wieg van .vlammen. Dat heb ben de verstandigste en gelukkigste volkeren der geschiedenis begrepen. Wat daar in de gracven voorvalt, vergiftigt de gedachten tegelijk met de lichamen. Spreker besloot zijn inleiding met de voor lezing van een gedachte uit één zijner wer ken: „Laat warmte, warmte 't lichaam doen vergaan! Laat warmte het doen wederkeeren tot de stof, waaruit het is ontstaan! Niet koude, niet vocht,, niet slijk. En laat een handvol asch, gestrooid op alle vier de winden, 't symbool zijn van ver- gank'lijkheid, van 't wederopgaan in 't heelal Na den heer Klok gaf de directeur van het crematorium, de heer F. Blaauw, een uit eenzetting over de technische1 zijde der cre matie, waarop het gezelschap de ovenruimte en het daaraangrenzenden- ouden colomba rium bezichtigde. In een slotwoord heeft de voorzitter nog opgewekt tot aansluiting als lid bij de ver eeniging, waarna de excursie, die-ruim 2 uur duurde, te 9 uur beëindigd werd. OPDRACHT Het bouwen van 12 dienstwoningen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal te Buiten huizen en een wachthuis bij de nieuwe haven voor kruitschepen aan de Zuidzijde van het Kanaal onder de gemeente Velsen is opgedra gen aan den heer Nic. Vermeulen te Haarlem voor f 42.949. PERSONALIA Nu de heer J. Combcé als bevolkingsagent is overgeplaatst naar IJmuiden, moet hij be danken als diaken der Ned. Herv. gemeente en komt er dus een vacature in het college van diakenen AGENDA. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 15 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „A Bedtime Story" met Maurice Chevalier. 8.15 uur, ZATERDAG 16 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „A Bedtime Story" met Maurice Chevalier. 3.15 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 15 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw. Royal Midgets, Ame- rikaansche Dwergen Revue. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Arsene Lupin". 8.15 uur Palace: „Seizoen in Cairo". Op het tooneel: The Cantons, Chinese Paper Fantasies. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met de vier verloofden". Op het tooneel: „Beuker en Denijs", de Nederlandsche pianisten; de partners van Maurice Chevalier. 7 en 9.15 u. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Royal Midgets, Ame- rikaansche Dwergen Revue. Matinee 2 uur en 's avonds. Stadsschouwburg Wilsonsplein: „Mijlpa len" door hét Nieuwe Cchouwtooneel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. het soldij reeds sinds lang niet meer was uit betaald. Eenige sleden met kruit en levens middelen brachten slechts geringe verbete ring en het zag er dan ook donker voor de bezetting uit, toen de plotseling invallende dooi te elfder ure redding bracht. Het was sende water van de Weeske vormde een ern stige verkeershindernis; de .wegen waren doorweekt en beletten den vijand er gebruik van te maken De bezetting kreeg rust, want den 15en Maart trokken de belegeraars zich terug op Elbing. Als reden van dezen terug tocht geven de Polen, volgens de kroniek van Abraham Florisz later op „dat zij den heili- ghen Ridder St. Jorghen ganschelijk op de wallen van Hollandt ghesien hadden en de desweghen eene aftogt onvermijdelijk was". Reeds een maand later echter verschenen de Polen met 5000 man en zwaar geschut, dat zij uit Krakau ontvangen hadden, op nieuw voor de stad. Wederom werd het drink water afgesneden, terwijl bovendien in stad en slot hongersnood uitbrak. Daar het aan geneeskundige hulp ontbrak, steeg het aantal dooden binnen de muren met den dag. Na eenigen tijd rustig voor de stad gelegen te hebben, ging men over tot een hevige besehie ting met grof geschut, waarbij in korten tijd duizend vaten kruit werden verbruikt. Nog drie weken lang echter wisten de belegerden stand te houden. Toen was een nederlaag on vermijdelijk. De burgers der stad trachtten hun bezittingen binnen het slot in veilighei4' Bij de start. Achter de snelvoetige vogels het bestuur van de Harddraverijvereeniging De struisvogels in den strijd.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5