f De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK aanrijding. no de Schans werd een wielrijdster, afkom- fff van Heemskerk aangereden door een Ho die in achterwaartsche richting uit den kwam van het perceel der firma de S.. Co De wielrijdster viel en bleek zoodanig en een der enkels verwond te zijn, dat zij kon opstaan. Hulpvaardige handen hrachten haar bij den heer O. binnen waar ju aangeredene in de eerste plaats wat van Ten schrik kon bekomen. pr Duterloo heeft de wielrijdster genees- tundige hulp verleend, waarna zij naar huis Ion worden vervoerd. het arbeiders-tooneelfonds. Evenals in het vorige winterseizoen zal het Arbeiders-tooneelfonds in den loop van den a.s. winter drie tooneelvoorstellingen voor zijn leden organiseeren. Op Woensdag ii October vindt de eerste voorstelling plaats. Het gezelschap onder leiding van Ben Groe- neveld zal dien avond geven van „De wereld oo zijn kop", van U. Sinclair. De tweede avond wordt verzorgd door het ensemble- Van Riemsdijk en de slotvoorstelling weder om door de Jonge Spelers. de werkloosheid Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen was in de afgeloopen week juist even groot als in de vo- fjge week, namelijk 57,3. Deze overeenkomst werd verkregen door een kleine stijging voor Beverwijk en Heemskerk en een even groote vermindering in Wijk aan Duin. Voor de drie bjj den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 311 (vorige week 305), Wijk aan Duin 182 (193) en Heemskerk 80 (75) De werkloosheid kwam voor in onderstaan de vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 5, behangers 2, be- tonvlechters 3, betonwerkers 6, marmeirbe- werkers 2, marmerpolijsters 1, grondwerkers 44, metselaars 2, opperlieden 10, schilders 3, spoor leggers 1, steenhouwers 1, stuc ad oor s 1, timmerlieden 18, kleermakers 1, bankwerkers 3, carrosseriemakers 1, electriciens 4, gas- en waterfitters 1, handlangers 2, koper- en blik slagers 4, loodgieters 2, machinisten 9, ma chinedrijvers 1, metaalbewerkers 4, monteurs 2, smeden 1, soldeerders 1, stokers 6, voor- siaanders 1, vuurwerkers 1, bakkers 2, siga renmakers 11, sorteerders 2, landarbeiders 17, teekenaars 3, chauffeurs 8, expediteurs 1, kellners 1, schippers 3, voerlieden 2, incasseer ders 4, kantoorbedienden 4, losse arbeiders 95, dienstboden 7, werksters 6, schoenmakers 1, pakhuisknechts 1, totaal 311 (305) Wijk aan Duin: Betonwerkers 2, grond werkers 30, metselaars 2, opperlieden 8, schil ders 1 steenhouwers 1, timmerlieden 10, kleer makers-1, kappers 1, bankwerkers 11, c arras - seriemakers 1, electriciens 1, handlangers 3, klinkers 1, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgieters 1, machinisten 3, machinedrij- iers 1, metaalbewerkers 5, monteurs 3, plaat- wikers 1, smeden 1, stokers 3, bakkers 1, snarenmakers 2, landarbeiders 20, teekenaars I, chauffeurs 3, expediteurs 1, kellners 1, /pwerkers 1, winkelbedienden 2, incasseer ders 1, kantoorbedienden 2, losse arbeiders 40 dienstboden 5, werksters 2, kuipers 1, reizigers 1,-stoffeerders 1, onderwijzers 1, slagers 1, totaal 182 (193). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 3, grondwerkers 13, opperlieden 3, schil ders 1, timmerlieden 3, monteurs 1, landar beiders 21, kantoorbedienden 1, losse arbei ders 31, totaal 80 (75). ESPERANTONIEUWS. Het bestuur van- de plaatselijke Esperanto- Club verzoekt ons opname van het volgende: Volgens de geleerden bestaan er een kleine twee duizend talen. Dat deze talenchaos dik wijls aanleiding geeft tot onaangename ver wikkelingen behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken. Dank zij de talenverscheiden heid zijn de Europeanen sterk bevooroordeeld tegenover het gebeuren in het Oosten. Dit laatste komt tot uiting in de volgende regels, die wij citeeren uit een brief van een Japansch Esperantist: „Op grond van onze indrukken meenen wij, dat de Europeanen nog sterk bevooroordeeld zijn tegenover andere rassen en speciaal tegenover de dingen in het Oosten, hetgeen een eerlijke beschouwing en zakelijke studie in den weg staat. Vandaar, dat we zeer sterk de noodzakelijkheid voelen van Esperanto en een nauwer contact tusschen het Oosten en het Westen, omdat wel gebleken is, dat dit op de basis van de nationale talen niet moge lijk is". Een verheugend feit is, dat het contact tus schen het Oosten en het Westen langzaam maar zeker, steeds nauwer wordt. Reeds zijn er in Japan ruim 47.000 esperantisten in ver schillende esp.-organisaties vereenigd en bo vendien staat de regeering zeer gunstig tegen over Esperanto. De Oostersche autoriteiten hechten veel waarde aan het Esperanto als internationale taal, wat o.a. ten volle blijkt uit een van Ja- pansche en Chineesche zijde uitgegeven bulle tin in Esperanto waarin men elkander be schuldigde van den bekendenonofficieelen oorlog! Hoewel wij het ten zeerste moeten be treuren, dat het Esperanto voor dergelijke za ken wordt gebruikt, doet dit toch niets af aan de waarde die men het Esperanto toekent. M. S. S. B. In „Bulteno", uitgave van S. E. M. (Unie van esperantisten in de Sovjet republiek) verschijnt thans een rubriek voor artsen-esperantisten. Volgens een daarin ge noemde opgave telt deze vereeniging 110 leden. In deze rubriek zullen worden opgenomen de adressen van buitenlandsche artsen en insti tuten, die voor hun correspondentie van Es peranto gebruik maken. Tevens verscheen hierin een oproep om voorstellen in te dienen bij het bacteriologisch wereldcongres, dat plaats vindt in 1934. voor toepassing van Es peranto als congrestaai. Duitschland. Het groote adresboek van Neurnberg, bekend bij handel en industrie, heeft in haar rubriek 6 verschillende talen, waaronder Esperanto. Polen. De vereeniging voor verbreiding en ter bevordering van de volksindustrie heeft een uitgebreide catalogus in het Esperanto uitgegeven. Deze catalogus os gratis te beko men bij „Towarrijstwo Popierania Przemyslu Ludowego", adres: Warzawa, ul. Tamka 1. Polen. (Het verzoekt te schrijven in Esperanto) OPHEFFING FILIAAL. Na vele en langdurige besprekingen heeft het bestuur van de Coöp. Broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Algemeen Belang" U.A. zich genoodzaakt gezien het filiaal te IJmui- den-Oost op te heffen. Aan de winkelhoudster werd eervol ontslag verleend. De oorzaak van deze opheffing' moet worden toegeschreven aan de slechte tijdsomstandigheden. Het be stuur achtte bet dan ook niet langer verant woord om dit filiaal, dat wekelijks een verlies post opleverde, te handhaven. bakkerij „algemeen belang". Door het bedanken van den heer Ph. M. Pattes ontstond in het bestuur van de Coop. Broodbakkerij „Algemeen Belang" U.A. een vacature in het bestuur. De Raad van Commissarissen heeft aan de hand van art. 22 der statuten als tijdelijk be stuurder aangewezen den heer B. Smit. In verband met de hooge onkosten, welke het beleggen van een buitengewone algemeene vergadering met zich brengt heeft het be stuur besloten de thans ontstane situatie te handhaven en in de vacature definitief te voorzien in de jaarvergadering van 1934. vergadering witte kruis. De plaatselijke afdeeling van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" houdt op Vrijdag 22 September des avonds te 8,15 uur in het Badhuis aan de Meer straat een ledenvergadering. De agenda ver meldt o.m. de verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de dames Eerhart, Pieters en den heer A. Visser, secretaris, behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring der provinciale vereeniging en de be noeming van een afgevaardigde naar die bijeenkomst. Vervolgens zullen de begrootingen voor 1934 worden behandeld waarna tot slot een commissie zal worden benoemd tot nazien der rekening 1933. de verloting der h arddr averij - vereeniging. Het enorme bezoek aan de Donderdag ge-, houden harddraverij heeft een geduchte op ruiming tot gevolg' gehad in den lotenvoor- raad van de Bever wij ksche Paardenverloting, georganiseerd door de Beverwij ksche Hard draverij vereeniging. De colporteurs-ien eolpor- trices hebben op dien dag goede zaken ge IN DE FRANSCHE HAVEN DUINKERKEN is de grootste baggermolen ter wereld, de „Pas de Calais IIvan stapel geloopen. Twee snapshot van deze gebeurtenis. maakt Degenen, die dus nog een kansje op Sally Harvester" of „Rentner" of op een der andere fraaie prijzen willen maken, zullen goed doen zich dan spoedig van loten te voor zien. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de trekking kan worden vervroegd. een krokodil in de etalage. In een der etalages van den Amsterdam- schen Lederhandel, Breestraat 17, heeft een krokodil van groote afmetingen een tijdelijk onderkomen gevonden. Het monster vertoont, naast een afzichtelijk masker, een tweetal geduchte kaken, waarmede hij, als de ge ruchten, die het dier op reis vergezellen al thans op waarheid berusten, reeds elf men- schen moet hebben gedood. De staart van het ondier reikt zelfs tot aan het plafond. Veel kwaad kan deze „reuze-krokedil" niet meer doen, want het is slechts de huid, die op Breestraat 17 is tentoongesteld. kennemer motorclub. Zondag houdt de Kennemer .Motorclub een toerrit naar Leeuwarden en Groningen. De start is bepaald op Zondagmorgen 8 uur van af de Lunchroom „Suisse" in de Breestraat. Op Maandag 25 Sept. zal te Schagen wor den deelgenomen aan de aldaar te houden behendigheidiswedstrijden voor motorrijders. kennemer oudheidkamer. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: Van mevrouw J. P. Jansen-Blaauw, een antieken met afbeel dingen versierden horlogesleutel, een antieke pijp en een ouderwetsche tinnen peperbus; van mej. B. Rommel, een staande petroleum lamp met bijbehoorend kleedje en wisscher voor het lampenglas, een wafelijzer, een an tieken wolafwinder, 'een antieke houten leg plaat voorstellende „De 5 Zintuigen", een ko peren vuurplaat en een antieke pijp; van mej, S. Zaalberg, een portret van H. M. Ko ningin Wilhelmina in Zuid-Bevelandsch klee derdracht en twee schoolprenten uit het be gin der vorige eeuw. HEEMSKERK korfbal In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de korfbalclub O. N. A. hebben zich 18 personen als adspirantlid opgegeven. a. d. o. Zondag a.s. speelt het tweede elftal thuis een wedstrijd tegen O. I. V. I uit IJmuiden. onteigening rijksweg. Van 18 September tot en met 9 October a.s. ligt ter gemeente-secretarie ter inzage het Koninklijk besluit tot aanwijzing van de per- ceelen aan den Rijksstraatweg onder deze ge meente, welke moeten worden onteigend. schouw. Op Donderdag 28 September a.s, zal de jaarlij ksche najaarsschouw over de wegen, beken enz. worden gehouden. De eventueele herschouw is 14 dagen later. mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer onder het vee is nog steeds stijgende. Waren er de vorige week 13 gevallen, deze week is dit aantal vermeerderd met 6. roodvonk. In de afgeloopen week heeft zich één ge val van roodvonk indeze gemeente voorge daan. gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een nikkelen damesketting. Verloren: een pakie inhoudende een jasje met 2 pakjes entstof, een broek, een leeren jas, 2 motorpijpen enz bevolking. Ingekomen; geen. Vertrokken personen: Ant. Lucassen, agent van politie, van Marqu-ettenlaan 22 naar Ge- rnert. Fr. Hois, chauffeur, van Rijksstraatweg 91 naar 's-Gravenhage.. v. v. v. Vrijdagavond hield de pas opgerichte V.V.V. haar eerste algemeene vergadering in café Flora. Aanwezig waren o.m. de beide wet houders en de exploitanten van het „Noor- derbad" de heeren Schoemaker. De burge meester had bericht van verhindering gezon den. Na opening van de vergadering door den heer P. G. Henneman zette deze het doel der nieuwe vereeniging uiteen, waarna de heer Meijer de notulen der oprichtingsvergadering voorlas. De heer Meijer deelde vervolgens mede, waarin de werkzaamheden van het voorloo- nig bestuur zooal bestaan hebben. Ten raad- huize heeft een onderhoud plaats gehad met Jhr. Gevers om de parken van het kasteel „Marquette" voor het publiek open te stellen. Definitief resultaat wordt nog afgewacht. Verder heeft het voorloopig bestuur ook het zijne gedaan om Heemskerk uit de Egypti sche duisternis gedurende de Augustusavon- den te helpen. Hierna werden de statuten en het huishou delijk reglement vastgesteld en werd de con tributie bepaald. Tenslotte werden de statu ten en het reglement met algemeene stem men aangenomen. Genoteerd werden 55 leden. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren P. G. Henneman, W. Keyzer, D. J. Schipper, S. Zonneveld, J. Tromp, R. Huis man en P. de Boer. Uit deze 7 leden werd de heer P. G. Henneman met 43 stemmen tot voorzitter gekozen. De heer Schoemaker gaf nog een uiteen zetting van de voordeelen verbonden aan de aansluiting van de vereeniging bij de alge meene V.V.V. te Den Haag. Bij de rondvraag adviseerde de heer J. Henneman, bij de Maerllaan geen wegwijzer meer te plaatsen, doch alleen een bord met opschrift: ,Doodloopende weg" daar men deze puzzle anders niet kan oplossen. WIJK AAN ZEE EN DUIN kostelooze inenting. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven op 27 Sep tember 1933. des namiddags te 3 uur: Voor Wijk aan Duin, in het patronaatsge bouw aaai den Arendsweg en voor Wijk aan Zee, In de openbare lagere school aan den Relweg. mond- en klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer breidt zich in deze gemeente zeer uit. In de afgeloopen week werden niet minder dan 9 gevallen aangegeven. bouwen. Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan Th. Winter, te Beverwijk, tot het bou wen van 2 woonhuizen en 2 winkelhuizen aan den Romerkerkweg. Aan het bestuur der Vereeniging „Gere formeerde Meisjesbond" te Rotterdam, tot het bouwen van een woonhuis aan den Ju- lianaweg'. BLOEMEN VOOR DE ZIEKENHUIZEN. van inzenders van i)e dahlia tentoonstelling De inzenders op de Dahlia-tentoonstelling, welke thans gehouden wordt in het Koloniaal Museum te Amsterdam, hebben de sympa thieke gedachte gehad aan de Aansterdam- sche ziekenhuizen op Zaterdagmorgen bloe men te laten afgeven. De heer J. R. Koning, hoofd van de afdee ling Beplantingen, zal zorg dragen voor de distributie. De belangstelling voor de tentoonstelling is zeer groot. IJMUIDEN r. k. begrafenisvereeniging. De R.K. Begrafenisvereeniging St.-Barbara houdt Maandag 18 September een vergade ring in het Vereenigingsgebouw aan de Ma- hustraat. De agenda vermeldt de verkie zing van een voorzitter en een belangrijke mededeeling. DRIEHUIS gymnastiek. In verband met het feit, dat op de lagere scholen het onderwijs in lichamelijke opvoe ding niet meer door vakleeraren wordt gege ven, wil het bestuur van de Ver. van Bewo ners in de Buurtschap Driehuis trachten aan dit gemis tegemoet te komen door het vormen van een gymnastiekklas. Reeds wer den een 14-tal aanmeldingen ontvangen. Zooals bekend is reeds door de vereeniging een heeren-turnelub opgericht, waarin nog enkele plaatsen open zijn. vereeniging van bewoners in de buurtschap driehuis. Het onlangs gekozen bestuurslid, den heër G. J. van Rije, is het vice-voorzitterschap aangeboden. Door toetreding van den heer K. Wijnma len bestaat de kascommissie uit de heeren H. J. Hülsman, P. Klerk en K. Wijnmalen. De propaganda-commissie wérd met twee leden uitgebreid en bestaat thans uit mevr. A. Bode en de heeren P. van Kralingen, G. F. Volmar en Ph. J. Dietrich. In een commissie, welke het organiseeren van een of meer genoeglijke avonden voor haar rekening zal nemen, namen de heeren H. Datema, G. F. Volmar en Ph. J. Dietrich bereids zitting. Deze heeren zullen zich nog de medewerking van een tweetal andere le den assumeeren. Deze commissie zal als zelf standige eenheid, buiten bezwaar van de vereenigingskas, werken. MARKTNIEUWS. r.k. coop. tuinders vereeniging „kennemerland". Spinazie, per kist 2040 ct. Sla, per kist 1545 ct. Postelein, per kist 1230 ct. Andijvie, per kist 2545 ct. Wortelen, per bos, 36 ct. Radijs, per bos 23 ct. Pieterselie, per bos 12 ct. Selderie, per bos 23 ct. Prei per bos, 8 ct. Bloemkool I per stuk 1115 ct. Bloemkool II, per stuk 57 ct. Tomaten per K.G. 2—5 ct. Pruimen per K.G. 20—28 ct. Aardbeien per doosje 2535 cl. Komkommerc, per stuk 17. Doppers, per K.G. 20 ct. Capucijners W. 1632 ct. Raspers per K.G. 3042 ct. Pronkboonen, per K.G. 6 ct. Snenboonen per K.G. 513 ct. Dikke boon en per K.G. 39 ct. Spere. b. z. dr. 714 ct. Sperc. b. m. dr. 57 1/5 ct. Tuinboonen per K.G. 714 ct. Trosboonen, per K.G. 714 et. Roode kool per stuk 45 ct. Gele kool, per stuk 45 ct. Chin, kool per stuk 35 ct. Spruiten per K.G. 911 ct. Groene kool per stuk 23 ct. Meloenen per stuk 818 ct. verdediger van den muidensciien fotograaf. Ter verdediging van den Muidenschen strandfotograaf Ibelings is aangewezen Mr. L. P. M. Loeff BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. Getrouwd: P. M. Kleverlaan en t. P. Hoo- geland. Geboorten: A. MaasSteenbakker z. W. M. BrasBakker d. J. Beentjes—Wolterman z. J. M. VromestijnPekel d. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geboren: Tliekla Maria, dochter van Th. J. Kanne en M. A. Beers. Hendrik en Pieter zoons van P. Veth en W. Kluft. Laura He lena. dochter van L. Schroder en H. Künzel. Johanna Margaretha, dochter van J. Muijs en M, M. Wester. Catharina Antonia Ma ria, dochter van P. R. Scheirlinck en J. M. Zoutman. Anneliese Johanna, dochter van J. J. Schüller en E. Küppers. Ondertrouwd: F. Bol. en M. C. Snijders. A. N. van den Booi'en en G. Jansen. J. H. van Schie en J. M. H. Uilenburg. HEEMSKERK Geboren: Geene. Overleden: Geene. Ondertrouwd: Jac. Veldhuis Gz., alhier en Joh. Zonneveld van Castricum. Com. W. Vendel Wz„ en Cath. M. Vonk, beiden alhier. Joh. N. Mijnen, van Beverwijk en Joh. Cath. Komen, alhier. J. H. W. Schoot, te Velsen en Corn. M. de Ruijter, alhier. Gehuwd: Geene. VELSEN Geboorten: W. Vinkvan Veluw z., Aca ciastraat- 10. IJmuiden-O-, J. M. van Vliet v. Croonenborg z„ Mahustraat 25 IJmuiden O. M. Tromp—Akkerman d.. Corn. Drebbel- straat 32 rood, IJmuiden; E. NieborgSlui mer z„ Bontekoestraat 6, IJmuiden; C. A. M. BethsHeilig z„ Mïddend.straat 7, Santpoort, A. M. VendrigDievenbach z., Velserduinweg 184, IJmuiden-O. Overleden: Jan Smit 63 j.. echtgen. van A. C. Bekker, Anna Heeremans 67 j., wed. van P. Aritsz. Ondertrouwd: II. Kosters en C. van Rijs wijk: Hagelingerweg 47, Santpoort; Spiegel- laan 2, Velsen; C. Dik en G. G.. Noorman: Driehuizerkei'kweg 79 Velsen, Driehu;zer- kerkweg 110, Velsen; G. J. de Geus en E. J. van Ballegoijen: Middenduiherweg 87, Sant poort; Wüstelaan 14, Santpoort; N. Teeling en G. v. d, Kooi: Beverwijk, Walravenstraat 38, IJmuiden-O. A .de Jong en I-I. C. Hom burg: Julianakade 15, IJmuiden, Vlissinger- straat 6, IJmuiden; II. M. Guddee en J. Kremer: Brederoodscheweg 77, Santpoort, Brederoodscheweg 72, Santpoort; W. Lagen dijk en J. C. Mooiweer: Julianakade 20, IJmui den, Julianakade 20, IJmuiden; A. Stevens en D. Hendriks: Alb. Cuypstraat 38. IJmui den-O.. Alb. Cuypstraat 38, IJmuiden-O. Getrouwd: H. J. van Ekkendonk en W. C. van Kempen, Groeneweg 85. Wijk aan Zee; G. M. F. de Feber en A. v. d. Zwet Slotemaker, Sparrenstraat 11 IJmuiden-O.; J. van Loon en I. A. Broersen, Annastraat 7, IJmuiden; A. Suijkerbuik en J. Klinge, Piet Heinstraat 90, IJmuiden-O; J, Lanser en S. Goes, Sh'ene- straat 16, IJmuiden; F. Basstra en M. W. Boe ter, Jac. v. Heemskerkstraat 105, IJmuiden; P. de Pater en A. Peek, Groeneweg 74. IJmui- werkers 1. smeden 1, stokers 3. bakkers 1, laan 80, Wijk aan Zee en Duin; C. Stolk en J. v. d. Vaart, Trompstraat 189, IJmuiden-O.. D. v. dv Outenaar en F. W. Sluimer, v. d. Heist- straat 5, IJmuiden-O. HAARLEM, 15 September. Ondertrouwd 14 September; F. Versteeg en M. D. M. Hoogland; II. T. v. d. Berg en A. Verheul; Getrouwd 14 September: F. H. van Loon en A. M. Drozdzok; J. P. Prins en M. J. Wjjk- huijzen; A. H. Götz en E. Tesch; A. Been hakker en Z. Visser. Bevallen 12 September: J. C. v. d. Wijn gaardSchinkel, z.; W. CramerLesniarek, d.; 13 September: J. C. M. JenjeDekker, d.; G. M. de Soetenv. Sprang, d.; M. Hoger- vorstKlootwijk, z.; 14 September: J. H. v. d. Aarv. Vessum, z.: II. H. Kamperman Troost, z.; Overleden 13 September R. v. d. Pol Wouda, 34 j., Schutterstraat; A. v. d. Berg van Lieshout, 60 j„ Korteweg. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 17) ..Misschien kan jij ons nu eens vertellen, Miel, waar wij dien korenmolen, waarvan dit stuk gewaagt, kunnen vinden. Ik zag je van middag zoo ijverig die gidsen bestudeeren, dat je allicht wat meer van den plaatselijken toestand zult weten dan wij". Ik herinnerde mij in een der boekjes ge lezen te hebben, dat zich in het Staatsarchief te Königsberg een platte grond van het oude Holland bevond en dit deelde ik nu op mijn keurt aan Sanders mede. ..Prachtig", vond deze. „Weliswaar is die platte grond eerst ruim een eeuw na den Huiteroorlog gemaakt, maar in dien tijd onr dergingen de plaatsen niet zoo heel veel ver andering, zoodat die kaart bij ons onderzoek Wellicht dienst kan doen. Vermoedelijk zal in uet Heimatsmuseum hier wel een reproductie Van dien, in Königsberg zoo zorgvuldig be waarden plattegrond te vinden zijn. Aange zien die bezienswaardige inrichting nu echter reeds gesloten is, zullen we ons bezoek daar aan tot morgenochtend uitstellen. Ik stel voor vandaag de zaak verder te laten rusten en ons wat te vermeien in het waarlijk zeer aanlokkelijke landschap, waarop dit stukje oud-Nederland kan bogen. Wat denken de heeren van een trip naar Canthen? Met de bus is het een ritje van een half uur en ik heb mij door onzen hospus laten verzekeren, dat dit uitstapje de moeite loont. Wie weet, of we nog wel ooit In de gelegenheid zullen komen van deze streek alleen het natuur schoon te zien". Wij stemden toe en een klein uur later ge noten wij van den milden zomeravond in het Ebene beukenbosch. Een fiksche wandeling langs den oever van het Oberlandisehe ka naal, waar wij onze oogen uitkeken naar de op rails rollende stoomhooten, welke hier over den berg, die het kanaal in tweeën deelt, worden getrokken, deed althans mij de ver borgen schat geheel vergeten en wij besloten den dag met 'n kostelijke bowl op de verande van het „Gasthaus Canthen". dat wij eerst tegen middernacht noode verlieten om ons met de laatste bus naar Preussisch Holland te laten, terugbrengen. De professor uit Noorwegen. Den volenden ochtend zaten wij reeds om acht uur aan het ontbijt. Met het uitstapje naar Canthen was er aan het aangename deel van onze reis voorloopig een eind geko men; er moest nu gehandeld worden en in de eerste plaats zou het onze taak zijn te trachten de plaats te vinden, waar Abraham Florisz, en eenige andere ingezetenen van Preussisch Holland voor eeuwen hun bezit tingen hadden begraven. Van Dobben had reeds 's morgens vroeg een telegram van Nieuwenhuis ontvangen, waarin deze zijn komst tegen dienzelfden avond aankondigde. Blijkbaar had hij ten spoedigste de loopeiade werkzaamheden, wel ke hem belet hadden ons te vergezellen, af gedaan om toch maar zoo weinig mogelijk van de interessante expeditie naar het na bije Oosten te missen. Sanders achtte het evenwel niet raadzaam op zijn aankomst te wachten. Wij waren nu reeds meer dan 24- uur op de plaats van be stemming zonder nog maar iets te hebben ondernomen; de Zondag' leende zich niet voor een ontdekkingstocht, ook niet voor on zen tegenstander, maar nu zouden wij toch niet langer mogen aarzelen, wilden wij voor komen, dat deze, die immers over de authen tieke stukken beschikte, ons voor was. De detective had het programma reeds op gemaakt Hij zelf zou zich naar het Heimats museum begeven om te trachten daar een reproductie van den bestaanden, ouden plat tegrond machtig" te worden. Tot zoolang zou den wij in het hotel op hem wachten om daarna gezamenlijk naar het oude slot te gaan. Sanders was dan ook de eerste, die van ta fel opstond om een begin te maken met de uitvoering' van dit progi'amma. Het Heimats museum, dat in den ouden Stemtor was on dergebracht, bevond zich op slechts enkele minuten gaans van het hotel, zoodat wij hem spoedig zouden kunnen terug verwach ten. Toen ook van Dobben als laatste met zijn ontbijt gereed was, stonden wij op om ons naar het terras te begeven, maar nog hadden wij de eetzaal niet verlaten, toen er iets ge beurde, dat mij m'n tegenwoordigheid van geest gedurende enkele seconden geheel deed verliezen. Aan de andere zijde van de zaal, werd de deur, welke hier van de vestibule uit toegang gaf, geopend en binnen trad iemand, die ik hier wel in de laatste plaats verwacht had te zullen ontmoeten: de oude heer, dien ik slechts eenmaal in mijn leven, nl. op het terras van café Bauer in Berlijn, prez'en had en tegen wien ik sindsdien zulke ernstige ver denkingen was gaan koesteren. Eén moment bleef ik als aan den grond genageld staan, toen drong het eensklaps tot mij door dat deze intense belangstelling voor zijn persoon den ander wel moest opvallen en haastig volgde ik nu van Dobben, die reeds was doorgeloopen, daar de onverwachte ver schijning, die hij niet kende, op hem uiter aard niet den minsten indruk had gemaakt. Nog even wierp ik een snellen blik in de rich ting van den nieuw aangekomene, waarbij ik tot mijn voldoening constateerde, dat hij mijn verrassing blijkbaar niet bemerkt had, omdat hij al zijn aandacht noodig had voor het zoeken naar een geschikte plaats om zijn ontbijt te nuttigen. Eenmaal op het terras maakte ik van Dob ben onmiddellijk deelgenoot van mijn ont dekking, echter niet dan na hem vooraf drin gend verzocht te hebben door geen blik of beweging van zijn verwondering te laten blij ken. Wij waren het er over eens. dat wij ook Sanders, direct na diens terugkeer van een en ander op de hoogte moesten stellen. In- tusschen konden wij echter ook zelf wel iets ondernemen. In de eerste plaats zouden wij kunnen trachten den naam van dezen, voor ons inderdaad zeer belangwekkenden vreem deling, wiens imposante Assyrische baard on der andere omstandigheden zeker m'n be wondering zou hebben opgewekt, te weten te komen. Daartoe zouden wij echter den eige naar van het hotel in den arm moeten ne men. Het had niets verwonderlijks, dat wij ons als vreemdelingen voor dezen nieuwen gast interesseerden en wij besloten dan ook maar openlijk tegenover den hotelhouder voor deze belangstelling uit te komen. Om den heer Jeschonek in de gewenschte stemming te brengen begonnen wij met hem onze waardeeriiig te betuigen voor het wel-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5