£HERU EN IsPVAARTBERICHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Het vliegen van den mensch met behulp van zijn spierkrachten. WEERBERICHT. Schip verm, aankomst Laatste bericht Arendskerk Alkmaar Altona Agnita Adalia Audun Afon Givili- Baarn British Ambassador Bodegraven Clio Caribia Cyril Conus Dimitris Ella Ganymedes Greta Force Hilversum Hebe Islington Joh. v. Oldenbarnevelc Kreta Kurmark Lightburne Nicos Melampus Marton Me don Mars Me nes Meliskerk Oldekerk Oberon Orion Orania Oakgrave Polyphemus Poelau Tello P. L. M. 23 Procyon Perseus Poelau Roebiah Pozzuoli Strix Stentor Syra Simon Bolivar Saturaus Scandia Son ja Stigstad Ta jandoen Talisse Ulysses Velebit Vulcanus Velta Waalkerk Waterland Zeelandia Zaanland Japan Chili Ned.-Indië Houston Hamburg Mesane Swansea Chili Abadan Chili Bourgas Puerto Barrios Archangel Curacao Mariupol Archangel Bourgas Pt. Talbot Archangel Kopenhagen Salta Caballo (v. IJm.) Batavia West Indië Ned. Indië Pt. Arthur Santa Fé Ned. Indië Santa Fé Batavia Midd. Zee Ned.-Indië Hamburg Japan Savannah Calamata Buenos Aires Salta Caballo (v. IJm. Batavia Batavia Bongie Cv. IJmuidenC Archangel (v. Velsen' Kopenhagen Ned.-Indië Rosario Constantza Ned.-Indië West-Indië Hamburg Hamburg Leningrad Archangel Constantza Ned. Indië Ned.-Indië Braila Palermo Riga Japan Bueno~ Buenos Aires Buenos Aires 6 Oct. 2 Oct. 11 Oct. 24 Sept. 19 Sept. heden 20 Sopt. 18 Sept. 19 Sept. 6 Oct. 18 Sept. 18 Sept. 27 Sept. 17 Sept. 18 Sept. 19 Sept. 16 Sept. 16 Sept. 16 Sept. 6 Oct. 16 Sent. 6 Oct. 9 Oct. 21 Oct. 17 Sept. 15 Sept. 20 Sept. 7 Oct. 23 Sept. 26 Sept. 19 Sept. 78 Sent. 19 Sept, 13 Oct. 3 Oct. 26 Sept. 30 Sept. 17 Sent. 17 Sept. 17 Sept. 18 Sept. 16 Sept. 17 Oct 5 Oct. 14 Sept. 18 Sept. 5 Oct. 20 Oct. 17 Sept. 29 Sept. 13 Sept. van Colombo 13 Sept. van Curacao 10 Sept. van Colombo 29 Aug. vertrokken 16 Sept. vertrokken in lading 14 Sept. .van Lizard 13 Sept. van Paita 12 Sept, van Gibraltar 11 Sept. van Valparaiso 13 Sept. van Gibraltar 14 Sept, van Pto. Barrios 8 Sept. vertrokken 28 Aug. vertrokken 11 Sept. van Stamboul in lading 14 Sept. van Varna 13 Sept. van Lizard 8 Sept. vertrokken 15 Sept. te Aalborg in lading 14 Sept. van Algiers 11 Sept. van St. Michaels 14 Sept. van Ouessant 14 Sept. van Lizard 2 Sept. van La Plata 10 Sept. van Gibraltar. 5 Sept. van Buenos Aires 12 Sept. van Padang 11 Sept. te Bari 12 Sept. van Singapore 16 Sept. vertrokken 13 Sept. te Rotterdam. 15 Sept. te Bristol 14 Sept. van Gibraltar 14 Sept. vertrokken in lading- 15 Sept. van Pt. Said 13 Sept. van Perim 13 Sept. van Gibraltar 12 Sept. van Noordkaap 16 Sept. van Stettin 13 Sept. van Batavia 2 Sept. van Buenos Aires 3 Sept. te Tuapse 10 Sept. van Colombo 12 Sept. van Caracas 16 Sept. vertrokken 16 Sept. vertrokken 11 Sept. vertrokken 8 Sept. vertrokken in lading 14 Sept. van Ouessant 11 Sept. van Colombo 14 Sept. van Algiers. 27 Aug. va-n Galatz 12 Sept. te Rotterdam 12'Sept. vertrokken 11 Sept. van Yokohama in lading 14 Sept. van Vigo 14 Sept. te Bahiia Wegens storm. Het van Delfzijl naar Ipswich bestemde Ne- derlandsche motorschip Drente is hier bin- nengeloopèn wegens harden tegenwind. V loo tvermind ering. Het Nederlandsche stoomschip Delfland van den Koninklijken Hollandsehen Lloyd, dat thans voor de Holland-West-Afrika lijn vaart, zal na binnenkomst uit de vaart wor den genomen. Het schip is aan de firma Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido-Ambacht ver kocht om te worden gesloopt. De Alkaïd. Het Nederlandsch stoomschip Alkaid, dat in de Witte Zee strandde doch later vlptge- bracht werd en aan den grond gezet is om voorloopig te repareeren, is thans onderweg naar Archangel. Hier zal het vermoedelijk afdoende worden hersteld. Aan den grond. Het Fransche stoomschip Capitaine le Bas- tar<J, met een lading ijzer van hier naar Basse Indre onderweg, is bij Nantes in de rivier aan den grond geraakt doch later op eigen kracht vlotgekomen en verder gegaan. HET BRANDENDE STOOMSCHIP AAN DE ENGELSCHE KUST. Het meer gemelde En^elsche stoomschip Porthcawl, dat in de nabijheid van Great Yarmouth brandende aan den kant gezet is teneinde zoodoende gemakkelijker het vuur meester te kunnen worden, staat nog steeds van voor tot achter in lichterlaaie. Die 24 op varenden zijn door de reddingboot van Gor- leston te Yarmouth binnengebracht. Er lig gen thans twee groöte bergingsbooten langs zij van het brandende vaartuig, echter op veiligen afstand daarvan verwijderd; deze bergingsbooten stellen alle pogingen in het werk den brand te blussehen, maar dit blijkt een onbegonnen werk .te zijn. Tal van belang stellenden slaan het brandende schip van de kust af gade. Het schip wordt reeds als totaal verlies beschouwd, MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.60—f 0.55 Tongen per K.G. f 1.30—f 0.60 Kleine schol per 50 K.G. f 18f 3.50 Bot per 50 K.G. f 7.50 Schar per 50 K.G. f 7.50—f 3 Rog per 20 stuks f 9—f 3.80 Vleet per stuk f 0.56 Kleine poon per 50 K.G. f 7f 4.50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 12 Kleine middelschelvisch per 50 K.G f 9 f 7.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10f 3.20 Kabeljauw per 125 K.G. f 36f 23 Gullen per 50 K.G. (groote) f 11f 9.50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 5.50f 1.50 Heilbot per K.G. f 2.30—f 0.70 Makreel per 50 K.G. f 14 Klein middelhake per 50 K.G. f 13 Kleine hake per 50 K.G. f 5.50 BESOMMINGEN. Trawlers: Sperwer Um. 133, 150 manden f 1770 Julie Streiff IJm. 159, 90 manden f 1230. Jennie Elza IJm. 88, '105 manden f 1320. Loggers: K W74 f 650; KW 28 f 310, KW 104 f 670: KW 36 f 550; KW 69 f 510 verzorgde ontbijt, vervolgens roemden wij om het hardst de fraaie ligging en de al even mooie omgeving van zijn woonplaats om ten slotte bescheidenlijk te informeeren naar de belangstelling bij de vreemdelingen voor deze oud-Hollandsche nederzetting. De heer Jeschonek beklaagde zich dat deze nog wel iets te wenschen overliet, Dagjes- menschen uit de omgeving, uit Elbing, Ma- riënburg en Braunsberg, ja zelfs uit Danzig en Königsberg kwamen er genoeg, maar vreemdelingen, buitenlanders vooral, waren zeldzaam. Het bestaan van het stadje was over de grenzen vrijwel niet bekend. Het ont brak aan de middelen voor de noodige pro paganda, hetgeen temeer te betreuren was, omdat hier, vooral voor Hollanders immers, zooveel te genieten was En nu werd de heer Jeschonek zakelijk. Als Herr Wils, die immers journalist was, bij zijn terugkeer in Amsterdam eens in eenar tikel op het bestaan van dit stukje oud Hol land de aandacht wilde vestigen? Er zou toch genoeg stof te verzamelen zijn voor een belangwekkende beschouwing. Hij kon op de medewerking rekenen van allen, die bij de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingen verkeer waren aangesloten. Ik vertelde den ijverigen hotelhouder maar niet, dat de mogelijkheid zeer groot was, dat de naam van zijn woonplaats binnenkort nog eens in een courantenartikel zou worden ge noemd hetwelk dan zeker door duizenden zou worden verslonden. Een vage toezegging dat ik zijn voorstel in ernstige overweging- zou nemen een belofte waartoe ik gemak kelijk kon besluiten, omdat de geschiedenis van Preussisch Holland mij voor een artikel werkelijk zeer geschikte stof leek was vol doende om den eigenaar van „Schwarzer Adler" voorloopig tevreden te stellen en hem een uitvoerig antwoord te doen geven op onze vraag, of hij al eens meer Hollanders in zijn hotel gehuisvest had. Dat bleek niet het geval te zijn. In de zes jaar, gedurende welke hij als eigenaar van het hotel optrad, had nog nooit een Hollan der een voet bij hem over den drempel ge zet. Wij waren de eersten en, naar hij er hof felijk op liet volgen, hoopte hij, dat dit bezoek spoedig door meer uit „het land van Koningin Wilhelmina" zou worden gevolgd. Als de voor teekenen niet bedrogen, bleek daarop alle kans te bestaan, want Preussisch Holland scheen bij de buitenlanders plotseling in trek te zijn gekomen. Gisteravond laat was nl. nog een vreemdeling en wel een Noor ir. „Schwarzer Adler" afgestapt (Wordt vervolgd). DRIEHUIS VERKEERSONGEVAL. Gisterenmiddag reed op den Driehuizer- kerkweg de 13-jarige S. uit Santpoort op zijn rijwiel achter een vrachtauto. Toen deze auto zijn vaart verminderde, wilde de jongen hierachter vandaan om hem voorbij te rijf den. Op datzelfde cogenbldk kwam van de tegenovergestelde richting aanrijden 'n luxe auto, bestuurd door den heer C. uit Haarlem. De jongen botste tegen deze auto aan; hij werd 'tegen den grond gesmakt en bleef be wusteloos liggen. Bi-, Limborgh Meijer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een her sensschudding. De knaap werd met de auto van den heer C. naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Nader vernemen wij nog, dat na gehouden onderzoek door de politie gebleken is, dat de remmen en de stuurinrichting van de auto van den heer C. in goeden staat waren. OPHAAL VAN HUISVUIL. Onlangs werd op de ledenvergadering van Bewoners in de Buurtschap Driehuis ge klaagd over het feit, dat tal van bewoners reeds den avond van tevoren hun vuilnisbak ken op de trottoirs plaatsten. Weliswaar voelde men dit aan als een gevolg van den vroegen komst van den reinigingsdienst en 't niet-medenemen van het huisvuil, wanneer dit zich bevond in een bak. welke, hoewel zichtbaar, binnen de afscheiding was ge plaatst maar desalniettemin vond men een een ander min of meer gevaarlijk. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur zich gewend tot den directeur van genoem den dienst, die verklaarde het personeel op dracht te zullen geven, om wanneer op den Zeeweg de vuilnisbakken binnen de hekken en de entrée-poortjes (poortjes open) zullen staan, de bewuste bakken te ledigen. Dit geldt echter alleen voor den Zeeweg, gezien het vroege morgenuur, waarop aldaar het huisvuil wordt ingezameld. VUILVERBRANDING. Op de ledenvergadering van de Vereeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis werd mededeeling gedaan van de toezeg ging van B. en W„ zulks naar aanleiding van een door het bestuur ontvangen en doorge geven klacht, dat bij Oostenwind op het ter rein van de Gemeentereiniging geen vuilver- •branding zou plaats vinden. De ter vergadering aanwezigen hoopten, dat ook de inwoners van Driehuis bij liet eventueel verbranden van tuinafval hun plan nen zouden willen doen afhangen van de windrichting. Nog beter werd het geacht dit afval in den grond te spitten. Deze laatste klachten kunnen wij volko men onderschrijven. Niet zelden toch gebeurt het, dat prachtige zomerdagen, ja zelfs zo meravonden men laat nl. het vuur ook na het verlaten van den tuin maar doorsmeulen worden bedorven door tuinders, die afval verbranden. Met een weinig goeden wil is in dit opzicht veel te bereiken. ACTIE VOOR HET OPENBAAR ONDERWIJS EEN COMITé EN PROVINCIALE MEETINGS. Te Amsterdam is op initiatief van het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" een ver gadering gehouden van gedelegeerden van verschillende organisaties, die voorstanders zijn van het openbaar onderwijs. Vertegenwoordigd waren behalve Volks onderwijs het Ned. Onderwijzers Genoot schap. de Bond van Ned. Onderwijzers, de Vereeniging voor M. U. L. O., de Ned. Ouder raad. hit Landelijk Comité voor de Openbare School, het Ned. Verbond van Vakverenigin gen (N. V. V.) en de Ned. Vakcentrale (N.V.C.) Unaniem waren de aanwezigen van mee ning, dat tegen de regeeringsmaatregelen, die het onderwijs bedreigen, gemeenschappelijk opgetreden diende te worden; in het bijzonder tegen het wetsontwerp, bedoelende de ver vroegde invoering van de verhoogde leerlin- genschaal, en de opheffing van honderden openbare scholen. Een Comité van Actie werd opgericht, waar in door elk der genoemde organisaties een vertegenwoordiger werd aangewezen. In groote lijnen werd de te voeren actie vast gesteld; zoo zullen o.a. op 30 September pro vinciale meetings worden gehouden. Tot leden van het Dagelijksch Bestuur werden aangewezen de heeren Klaas de Vries (Volks onderwijs) voorzitter; J. P. W. v. d. Sluys (Bond v. Ned. Onderwijzers), secretaris-pen ningmeester, S. de Vries Jzn. (Ned. Onder wijzers Genootschap) en Wm. van Diesen (Ad ministrateur Volksonderwijs), 2e secretaris- penningmeester. OVERAL ONGEKEURD VLEESCH Uitgebreide handel in valsche sternpels. „WELKE PLAATSNAAM WILT U ER OP HEBBEN?" Het Handelsblad vermeldt, dat na de ont dekking van valsche vleeschkeuringsstempels te Rotterdam gebleken is, dat er zeer veel van dergelijke stempels bestaan. Onlangs nog zijn te Ouderkerk aan den IJssel stempels van Nijkerk en Schiedam gevonden. De bewoner van het huis, een der vervoerders van het vleesc-h en de vervaardiger der valsche stem pels zijn aangehouden. Zij zijn later op vrije voeten gesteld doch zullen worden vervolgd. De directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam verzekerde, dat er een geregelde handel ontstaan is in valsche stempels en overal in de steden groote hoeveelheden frau duleus geslacht vee worden ingevoerd. De ge gadigde kan zelf den naam van de gemeente kiezen, welken hij op het vleesch wil hebben. Volgens den directeur is het dringend nood zakelijk, dat van de zijde der Crisisvarkens- centrale maatregelen worden genomen tegen deze fraude, die een algemeen beoefend bedrijf is geworden. Onmogelijk is het geenszins door het eischen van geleidebiljetten of andere, door ambtena ren gewaarmerkte, stukken na te gaan of de plaats van herkomst overeenkomt met de op gave en of de verschuldigde heffingen vol daan zijn, al zal het moeilijk zijn de fraude geheel te onderdrukken. De valsche stempels toch worden vervaar digd om de heffingen ingevolge de Crisisvar- kenswet te ontkomen. Een prijs van 5000 Mark, Uit Duitschland bereikt ons het bericht, dat het Polytechnisch Genootschap te Frankfort a/Main een prijs van 5000 M. heeft uitgeloofd voor dengene die uitsluitend met behulp van zijne spierkrachten, in een toestel een vlucht maakt van 1 K.M.. waarbij hij weer tot zijn uitgangspunt moet terugkeeren, zonder tus- schen de start en de landing tusschenlandin- gen te maken. Het moet dus een ononderbro ken vlucht zijn van 1 K.M. Als voorwaarde is tevens gesteld dat de bestuurder 30 min. voor den aanvang van de vlucht de energie van zijn spierkrachten als het ware mag opzamelen in een soort condensator, die gedurende de vlucht mag worden medegenomen. Als tijdvak, waai'in vluchten kunnen worden gedaan aangegeven 3 Sept. '332 Sept. '34. Inderdaad is dit een belangrijk bericht en wij kunnen hierin weer constateer en den on tembaren lust, om in de aviatiek een stap verder te 7/illen gaan. Het idee op zichzelf kan niet bepaald nieuw worden genoemd. Het is alleen weer in de volle belangstelling komen te staan van de aviatische wetenschap. Als hoofdmotief voor deze belangstelling zal wel hebben gegolden de werkelijk groote vooruit gang welke het zweefvliegen in Duitschland heeft gemaakt. De eerste maal dat wij hoorden van het vliegen met behulp van de spierkrachten van den mensch, was het feit dat de Franschman Poulain er in geslaagd was om met een rij wiel, voorzien van vleugels, een afstand van 10 M. vrij door de lucht te zweven. Door zeer snel te rijden kon Poulain bereiken, dat hij, nabij de startlijn gekomen, de vleugels een zekere elevatie gaf, waardoor op deze vleugels op normale wijze een liftkracht ontstond, welke hem die 10 M. door de lucht deed zwe ven. Deze wijze van zich door de lucht voort bewegen, hoe interessant het misschien voor den beoefenaar ook mag wezen, is natuurlijk niet te vergelijken met het vliegen waarvan boven sprake is. Met de door de spieren gedu rende 30 min. vergaarde energie, moet een vlucht van 1 K.M. in gesloten baan worden afgelegd. De vraag welke nu gesteld kan wor den is, of deze prestatie praktisch wel uitvoer baar is. Een antwoord hierop wordt gegeven door Sippisch, een der beste Duitsche tech nici, die verklaart, dat wat voor 10 jaren als een utopie kon worden beschouwd, tegenwoor dig als werkelijkheid kan worden aangenomen. Hij wil bij zijn uiteenzetting niet aannemen, het vermogen, dat normaal door een persoon wordt geleverd, en dat ongeveer bedraagt 15 a 1/10 P.K., doch wel een vermogen van 1 P.K., dat door getrainde sportmenschen, zooals b.v. wielrijders, hai'dloopers exx roeiers kaxi wor den ontwikkeld. Hij heeft hierbij geconsta teerd, dat het produkt van het geleverde ver mogen exi den tijd waarin dit geschiedt, voor de genoemde categoi'ie personexx, steeds con staxxt blijft, m.a.w. dat dus het produkt vair het geleverde vermogen van een sprinter ge durende een korten tijd evenveel bedraagt als dat van een looper op den langen afstand. Hij heeft deze gegevens verwerkt in een z.g. „kromme" welke dan dexi vorm krijgt van een hyperbool. Er wordt evenwel aangexiomen, dat deze theorie van den heer Sippisch slechts binnen bepaalde grenzexi als juist kan worden be schouwd. Het gemiddelde vermogen, dat nor maal door een mensch wordt geleverd, kan worden gesteld op 1/4 P.K. Sippisch heeft verder uitgerekend, dat een zweefvliegtuig met een gewicht van 100 K.G. zonder hoogteverlies in de lucht kan blijven en hiérbij dan slechts 1/3 P.K. wordt ont wikkeld. Neemt hij nu aaxi een persoon van 65 K.G. en dus een toestel van 10065 35 K.G., dan acht hij het ook mogelijk om met een vermogen van 1.5 a 2 P.K., met dit toestel gedurende 10 minuten in de lucht te blijvexi en hierbij 6 K.M. af te leggen met een snel heid van ongeveer 40 K.M. per uur. De heer Oskar Ursinus, directeur van het Duitsche blad „Flugsport" geeft aaxx, dat wat den bouw van het lichte toestel betreft, deze volgens hem als uitvoerbaar moet worden ge acht. Hij baseert zijn meening op het feit dat de tallooze zweefvliegtuigen die in de laatste jax-en in Duitschland zijn gebouwd, blijken hebben gegeven van soliditeit, gepaard met lichte constructie en dat met deze toestellen reeds belangrijke resultaten zijn vex'kregen. Het xxieuwe toestel moet dus in de eerste plaats meevoeren de „condensator" d.i. de op- gezamelde menschelijke energie, welke straks als vex-mogen met dienen voor de te leveren prestatie. Verder moet het geheele toestel zeer licht worden geconsti'ueerd, zonder hier bij natuurlijk de veiligheid uit het oog te ver liezen. Hij denkt het opzamelen van de energie te kunnen vex-krijgen, door het in elkaar draaiexi vaxi eexx hoeveelheid caoutchouc strengen, waardoor ten slotte een kracht ontstaat welke de strengen weer in den noi'malexi toestand tracht te brengen. De stuurvlakken van het toestel worden gesteund door een draagbalk in den vorm van een holle buis met een mid dellijn van 75 xn.m. en een dikte van 10 m.m. In deze buis zouden zich dan de caoutchouc strengen bevinden. Het andere einde van deze buis is bevestigd aan een wiel, dat door den bestuurder kan worden gedraaid met behulp van een paar trappers die orxmiddellijk op de as zijn gemonteerd. Het wiel zelf doet dan tevexxs dienst als start exi landingswiel. Door een bepaalde ovex-brenging worden de stren gen bij de stuurvlakken door een andere buis gevoerd naar een duwschroef. Deze schroef is achter den vleugel en den bestuurder gemon teerd. De bestuurder kan nu, door een bepaal de constructie, het wiel op de plaats doen draaien, waardoor de strengen in elkaar wor den gedraaid. Hiermede wordt daxi de bexioo- digde energie opgezameld. Het richtingsroer, dat bij normale vliegtui- gexi met de voeten wordt bediend, wordt nu door middel van een hefboom, met de linker- hand in beweging gebracht. Het hoogteroer wordt met- de rechterhand bediend, terwijl dit voor de zij klappen geschiedt door een soort vork, waarin de rug van den bestuurder moet passen. Anderen meenen evenwel de oplossing voor het nieuwe vliegtuig in een geheel andere richting te moetexi zoekexi. Zij stellen zich voor, ixi plaats vaxi de stijve vleugels, meer soepele te xnoeten gebruiken. Ofschoon be kende vliegtuigbouwex-s als b.v. Dewoitixie exi Caudron reeds soepele vleugels hebben ge bouwd, en ook dit idee niet xiieuw is te noe men, moet bij dezen bouw natuurlijk in groote mate rekening worden gehouden, dat de grens van soepelheid niet wordt overschreden. Over deze kwestie kan door de betrokken construc- teurs xiog heel wat worden gediscussieerd. De heer Ellyson heeft hierover in „Flugsport" reeds zijn ideeën uiteengezet en het zal ons niets verwonderen, als ook anderen zich spoe dig over dit onderwerp doen hoox-exi. De heer Ellyson gaat ook uit van de in Duitschland zoo druk beoefende sport van het zweefvliegexi. Deze sport heeft er toch veel toe bijgedragen om op een juiste wijze gebruik te maken van de bestaande gunstige luehtstroomingen. Wij staan ixi deze echter nog achter bij de vogels, die zich onder alle omstandighedexi xiog weten voort te bewegen. Op het oogenblik zijn alle zeilvliegtuigen nog voorzien van stijve vleugels met een groot oppervlak, waardoor de belasting per M2. gering is. De hoogte waarop I eexi toestel zich -bevindt na het wegschieten vervaixgt dan in zekere mate de motoi-kracht want op deze hoogte vliegende zal het toes'5 door zijn gewicht omlaag willen gaan, waar dwoor de luchtsroomingen op den vleugel haan gunstige werking doen gevoelen, in den vorm van een resulteerende liftkracht, welke het toestel weer omhoog heft. et Het woord is thans aan de bouwers van het nieuwe menschelijke toestel. 61 A. STEUP, Kapt,-vi. Meestzwakkexi wind uit Zuidelijke rich, tixigen, nevelig tot licht of half bewolkt* waarschijnlijk droog weer, iets warmer, weinig of geexi regen, zacht. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer 766 m.M. Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste hedexi 65 P. 50 P. 54 P. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 1.40 uur; n.m. 2.04 uur. Maandag v.m. 2.17 uur; n.m. 2.39 uur. Dinsdag vm. 2.50 uur; n.m. 3.09 uur. (Geen Zomertijd) ZWEMINRICHTING V. Z. V. (Spuikanaal) Temperatuur lucht Water DE UITGEVER RUDOLF MOSSE OVERLEDEN VREEMDE OMSTANDIGHEDEN. Ru-d-olf Mosse, -de bekende uitgever en groot grondbezitter, neef van den oprichter van het Berliner Tagieblatt, is naar de Temps van 13 September j.l. bericht te Berlijn in den leeftijd van 43 jaar ovex-leden. De heer Mosse. die een Jood is, werd in den oox-log bevorderd tot eerste luitenant en gede coreerd met het IJzeren Kruis van twee klas sen. met de Orde van Verdienste van Beieren, e.a. Hij werd vijf keer gewond. Twee weken geleden werd Rudolf Mosse ge arresteerd en na een gevangenhouding van tien dageii werd zijn lijk aan zijn familie toe gezonden in een dichtgesoldeerde kist. OEFENINGEN DER LICHTE BRIGADE TEN EINDE. Minister Deckers prijst het leger. EEN GOEDE 'GEEST EN EEN GOEDE HOUDING Op de heide bij Luntex-en zijn de oefenin gen gehouden van de lichte brigade infante rie. Vrijdag, den laatsten dag heeft minister Deckers voor den commandant en de hoofd officieren een toespraak gehouden, waarin hij volgens de Tel. zeide, dat drie dingen hem verheugd hadden: 1. de goede geest in den troep. Ik heb kun nen vaststellen, dat allen, en ik dexxk hier zeker niet in de laatste plaats aan de dienst plichtigen, ook aan hen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn. met op gewektheid hun taak vervulden! Men is vol komen tevreden en er is niets dat lijkt op eenigen wrevel of tegenzin in tegendeel alom medeleven en blijmoedigheid. 2. Ik constateerde verder de hartelijke te gemoetkomendheid van de bevolking. Goede verhouding tusschen volk en weer macht is eexx eerste voorwaarde tbt instand houding van een deugdelijk leger. 3. Getroffen heeft mij de uitstekende hou ding van den troep. Ook de niet-militair, die het militaire schouwspel dezer dagen heeft gadegeslagen, zal moeten erkennen, dat de troep een knap pen, vertrouwenwekkenden indruk maakte, dat alles af was en in orde. Wij hebben een leger, waarop wij kurnien rekenen. Dit wil niet zeggen, dat alles volmaakt was en de deskundige bespx-eking der manoeuvres geexi aanleiding karx geven tot opbouwende critische beschouwingen. Deze beschouwingexi zullen niet achterwege bliivexi. Maar alle andere critiek kan met de meeste gerustheid wox'den afgewacht. Een goed leger berust op het vertrouwen van het volk". Mr. PAUWELS NIET NAAR LEIPZIG V. d. LUBBE TELEGRAFEERT AF Naar mr. F. Pauwels aaxi de Tel. mededeelde heeft hij uit Bei-lijn het volgende telegram ontvangen: „Van der Lubbe lehnt Verteidigung ab". (Van der Lubbe wijst verdediging van de hand). Daar de toestemming van verdachte in Duitschland voorwaarde is voor het toelaten van een verdediger anders dan den toege- voegden, kan mr. Pauwels v. d. Lubbe iue« verdedigen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6