HET NIEUWE AVONDBLAD DE TROONREDE. Bericht JAARGANG ^°- 1^1 DINSDAG 19 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. AUe abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers j. ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd n ten kantóre van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen fa cevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge, hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN HERSTELT ZICH DE VISCH- HANDEL? kleinere vangsten maar betere besommingen der stoomtrawlers. Bij vergelijking van het dagelijksche staatje van de besommingen van Maandag 11 Sep tember j.l. met dat van gisteren blijkt, dat er'een verandering ten goede in de besom mingen is gekomen. Waar bovendien te con stateren valt, dat de vangsten den laats ben dag kleiner waren dan den voorlaatste» e conclusie voor de hand: er worden be tere prijzen voor de visch betaald. Inderdaad, de prijzen waren gisteren veel betel" dan de week daarvoor. Vooral de cong, 4e klemmiddel- en kleine sclielviscli en de kabeljauw waren gisteren prijzig, hetgeen op een betere tendenz van de markt wijst. Wel iswaar waren er van de trawlers „slechts" on «veer 3500 manden minder dan op 11 Sep tember, maar toch was de aanvoer tamelijk voldoende, zoodat de hoogere prijzen die be steed werden in verband gebracht kunnen worden met een grootere vraag. De besom mingen waren tengevolge van de grootere kooplust veel hooger. De Noord zeebooten die gemiddeld 100 a 150 manden minder aanvoer en dan een week.geleden, konden rond dixi- Knd gulden meer besommen. Waar een terugvallen van de markt door Kn plotseling ingetreden hitte door den ge vorderden zomer thans niet meer te verwach ten is, is er gegronde hoop, dat de verbeter- je omstandigheden zich zullen handhaven, f dient echter te worden opgemerkt, dat (,'fijd der ultra-korte reizen voorbij is. Rei- |van 6 a 7 dagen kwamen niet meer voor, »ï/s een of twee weken geleden. De meeste 0de gisteren aan de markt zijnde trawlers aren Vrijdag 8 September vertrokken, een Bi nog één of twee dagen vroeger. De reisduur was derhalve gemiddeld 9 dagen, wat voor 'een Noordzeeiboot nog gunstig ge noemd kan worden. De kustbooten profiteerden van de hoogere longprijzen. De weinige, die gisteren binnen waren, hadden echter reizen van 10 a 11 agem zoodat voor deze categorie nog van jen verbetering gesproken kan worden. Tot de vaschsoorten, die buiten de sfeer .an de belangstelling der koopers liggen, be hoort in de eerste plaats de hake. Deze visch- soort is niet in tel zoolang er geen uitvoer naar Frankrijk is. Binnen eenige weken is de Fransche grens voor onze grove visch weer geopend, zoodat ook deze vischsooi'u loedig wel aanzienlijk in prijs zal stijgen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG-HERVORMDEN. „VRAAGSTUKKEN VAN ONZEN TIJD". Dr H. Faber. predikant te IJmuiden-Oost, stelt zich voor over bovenstaand onderwerp een cursus te houden, die zich over 5 avonden iai uitstrekken. In zijn toelichting tot dien cursus schrijft ;ifc Faber: „Wij zijn allen, zooals wij leven, menschen van onzen tijd. Wij leven in een tijd, die den poten oorlog' heeft gekend, die de volkeren ziet vechten tegen crisis, malaise en werkloos heid en die de menschen ziet zoeken naar ge luk, een goed gezin en arbeid. Wij leven in een lijd, waarin wij allen bemerken, dat er veel verandert, dat er veel verdwijnt en er veel nieuws opkomt. In wat voor dorp of in wat voor stad wij ook leven, wij komen in aanraking met de vraag stukken van onzen tijd. Ouders moeten hun hinderen opvoeden, arbeiders voelen zich be dreigd in hun bestaan, leiders van bedrijven koersen door de crisis, volksleiders zoeken naar oplossingen voor groote internationale vragen. Willen wij onze taak als mensch in het heden kunnen vervullen, willen wij met eenig Jucees ons bestaan opbouwen, dan moeten wij eens onze gedachten laten gaan over wat er ln onzen tijd gebeurt. Wij moeten, voorzoover '«j dat kunnen, probeeren onzen tijd- te begrij pen. Hiertoe wil deze cursus trachten mede te Werken. De bedoeling is den inhoud van eenige roeken te bespreken, die zich bezig houden hiet onzen tijd om ons zoo een inzicht te vor men in eenige vraagstukken, waar wij als menschen van onzen tijd mede te_ maken krij gen. Het zijn eenige boeken, die in de laatste jaren veel gelezen zijn. Voor het volgen van de cursus is het echter niet noodzakelijk ze gelezen te hebben". De bedoelde boeken zijn: I- Boudier Bakker: De Klop op de Deur. J. v. Ammers Küller: Opstandigen. Broder Christiansen: Aspect van onzen Tijd. Dr. J. A, de Koning; Onze Tijd. Henr. Roland Holst: Kinderen van dezen Tijd. De onderwerpen zijn achtereenvolgens: le avond: De krachten, die onzen tijd mede hielpen vormen. 2e avond: Verschijnselen van dezen tijd 3e avond: Vraagstukken van onzen tijd. de avond De verlangens en de critiek van de jeugd. 5e avondOnze taak. Er zal eiken avond na afloop der inlei- uuig een gezamenlijke bespreking zijn. D< uata dezer avonden zijn de Donderdagen 28 ^ptember, 12 en 26 October, 9 en 23 November. Be cursus zal in 't Vereenigingsgebouw aan hen Groenenweg gehouden worden. Introduc- JJ® zijn bij de leden van het bestuur verkrijg- Aanpassing aan de nieuwe toestanden op den voorgrond. Herstel van het financieel evenwicht. Door salarisverlaging en andere bezuinigingen. Nieuwe versterkingen der middelen. 'Maat regelen tegen misbruik der N.V. Korting op de uitkeeringen ge meentefonds. Verscherpt toezicht op de gemeenten. Wetten op afbetaling en binnenvaart. Productieve werkverschaffing o.a. goedkoope woningbouw. Huur verlaging. Sterke bezuiniging in Indië. Tegengaan van revolutionnaire actie. Zuiver houden van de gezagsorganen. Hoop blijft op internationale samenwerking gevestigd. H.. ,M. de Koningin heeft hedenmiddag de vereenigde vergadering van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal met de volgende rede geopend: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bi Tien over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten on zent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goede ren openbaren zich voorts overal verschui vingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw eiï Nijverheid worden even zeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereld structuur, voor eischen van aanpassing ge steld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering, in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemin gen op monetair en economisch gebied, 'zul len, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand kon brengén tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenver keer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer" producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bëvoréfering van onzen uitvoer--naasfcandere in-die richting' wer kende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. - De reeds jaren, aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op*den toestand der publieke geldmiddelen en lieeft. hét evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeering zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aan dacht vragen voor een reeks van maatrege len, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke be perking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisrege ling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal voor al moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschil lende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar geble ken. Daartoe strékkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemen de mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te Ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der finahcieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwach ting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daar toe strekkend Wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toe zicht op het financieel beleid der gemeen ten noodzakelijk. Dit brengt mede een ver sterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te recht vaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot her ziening van het in het Wetboek van Koop handel vervatte binnenvaartrecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het exeeut-ierecht wor den voorzieningen voorbereid, welke in de bij zondere tijdsomstandigheden geboden zijn, Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzon dere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden bena deeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegroo- tïng zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het le ven te roepen ten einde de ellende der werk loosheid te lenigen. Bevordering van wo ningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken om voor ar beiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande wonin gen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden ge streefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in ver band daarmede, de finaneieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uit- puttenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uit gaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en werkzaamheid. In het algemeen belang der be volking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door som mige volksleiders wordt gemaakt van de vrij heid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met ecO' nomische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de econo mische toestand in Curacao althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatrege len noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en ge hoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Re geering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevor derlijk is aan de ontplooiing der internatio nale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikke ling van de organisatie der Staten-gemeen- schap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. 1-Iet stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging hebben ge bracht in de vriendschappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waar dig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. VELSEN GOUDEN JUBILEUM AAN DE PAPIERFABRIEK. A. A. M. DQMANIALE ANTHRACIET EN EIERKOLEN DE BESTE isplein (Ericssonslr. 1) Tel.44,Zeeweg 263 j 1.907, Meeresteynpl. 1,Beverwijk,Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) De Pruisische- Staatsraad is verleden week met veel vertoon van de zijde der S.A. ge opend. Door een dubbele eerehaag trekken de ministers onder de Brandenburger Poort naar het gebouw. De heer A. Hille. Den 18en October a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer A. Hille, magazijn meester van het Centraal magazijn in dienst kwam bij de Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen. De jubilaris, die te Wormer werd geboren kwam op 18 October 1883 als 12-jarige knaap bij de firma te Wormer in dienst. Hij werd op de fabriek of liever gezegd op den „molen", want mechanische beweegkracht was er in die dagen nog niet, te werk gesteld in de afdeeling die de stof maalde voor het Oud-Hollandsch papier, dat toentertijd nog geschept werd. Na nog in verschillende andere afdeelingen te hebben gewerkt, o.a. aan de bordpapiermachine en de calanders, welke het papier glanzen, werd de heer Hille in het jaar 1896 met nog vele andere goede geschoolde krachten overgeplaatst naar de in aanbouw zijnde fabriek te Velsen, waar hij tewerk ge steld werd in de afdeeling calanders en snij machines. Na enkele jaren als hulpmagazijn meester en portier dienst te hebben gedaan volgde zijn aanstelling als magazijnmeester in het Centraalmagazijn, welke functie hij tot- heden met groote nauwgezetheid bekleedt. Het zal den jubilaris, die bij allen, die hem kennen hoog in aanzien staat, op den jubi leumdag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. De heer Hille was gedurende 17 jaar kerk voogd bij de Ned. Herv. Kerk en gedurende 4 jaar ouderling. Thans bekleedt hij nog de functie van notabel BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat een kiezer, met inachtne ming van het dn de kieswet bepaalde, be voegd is bij volmacht te stemmen,indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat •hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn bui ten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer-, malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in die Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, miet haar man, in verband mét diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan,, wélke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. Die aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indie ning moet geschieden voor 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoek schriften zijn van 15 September t/m. 31 De cember ter gemeente-secretarie 'kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil ma ken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den bur gemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de. aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onder - teekend. Een afschrift va.n de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het' origi neel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burge meester of den door dezen aaaigewezèn amb tenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onver wijld van de aanwijzing kennis aan den ge machtigde met oproeping om binnen vijf da gen ter secretarie de volmacht te komen aannemenis binnen dien termijn de vol macht niet aangenomen, dat is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor de zelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewe zen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Indien de kiezer een .gemachtigde heeft aangewezen voor de vaststelling van de .kiezerslijst, en na die vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de -gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een ge machtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanne men, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenoot-en be- hooren. OPSPORING VERZOCHT. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt mede, dat de burgemeester van Schaesberg namens de ouders verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Hubert Heussner, geboren te Aken, 9 Maart 1912. Signalement: lengte 1.60 M., voorhoofd breed, haar donker blond, neus klein, mond klein, aangezicht vol, kleur gezond. AANBESTEDING. Vrijdag 29 Sepémber a.s. zal door den Rijks waterstaat worden aanbesteed het aanbren gen van beplantingen langs den weg 6 van bet Rijkswegen plan Amsterdam—Velsen en langs een gedeelte van den Zuidelijken dijk van het Noordzeekanaal. DE FLIEREFLUITERS KOMEN. Voor de leden van. het Arbeiders-Tooneel- fonds zullen Donderdag 14 December de Flie refluiters onder leiding van Ray Forest een concert geven in Hotel de Prins. Als spreker zal optreden de heer K. de Jonge, voorzitter van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaai abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. met VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 19 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „A Bedtime Story" Maurice Chevalier. 8.15 uur. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „A Bedtime Story" met Maurice Chevalier. 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 19 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 u. Schouwburg Jansweg: „George wil wel". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Arsene Lupin'*. 8.15 uur Palace: „Seizoen in Cairo". Op het tooneel: The Cantons, Chinese Paper Fantasies. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met de vier verloofden". Op het tooneel: „Beuker en Denijs", de Nederlandsche pianisten; de partners van Maurice Chevalier. 7 en 9.15 u. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1