HET NIEUWE AVONDBLAD Bericht MOET DE DUITSCHE TRAWLERVLOOT VERNIEUWD WORDEN? [AARGANG No. 273 DONDERDAG 21 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels "25 ct.;. elke -regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd enten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 10Q— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den-man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vissehers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval- tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. En hoe staat het met de vloot van IJmuiden? Een parallel. Nog slechts voor eenige jaren was men in het zeevisscherijbedrijf van meening, dat men met de gebruikelijke scheepstypen, zoowel wat de grootte als ook de technische inrichting be treft, d.w.z. het aandrijvingsvermogen „bij" waSj schrijft Kap. W. Bretthofer in de Deut sche Fischerei Rundschau. Bijzondere veran deringen en afwijkingen waren, naar men meende, in de toekomst niet noodig. Men was zelfs van meening, dat stoomtrawlers grooter dan het tot dien tijd gebruikelijke type te zwaar werden voor het sleepnet en dat het sleepnet bij de groote sleepkracht den daarop uitgeoefenden druk niet zou kunnen weer staan. Bij de haringvisscherij is men ook thans nog deze meening toegedaan. Men gelooft ook, dat loggers, grooter dan de gewone af metingen, voor het drijfnet te zwaar en voor het bedrijf nadeelig zijn. Het ontbreekt ech ter nog aan de noodige ondervinding, om hier over een juist oordeel te kunnen vellen. De loggers hebben, wat de afmetingen betreft, in ie laatste 20 jaren weinig verandering onder- gaan. Bij de groote zeevisscherij is men niet alleen van het oude standpunt teruggekomen, maar heeft men sedert lang erkend, dat door geweldige uitbreiding dezer visscherij de tui van groote booten met de belangrijke KMsehe nieuwigheden noodzakelijk is. in der nieuwste aanwinsten der Duitsche de Adolf Hitler is een der grootste .«Iers en kan 4000 kisten visch laden. Als ,m bedenkt, dat nog slechts eenige jaren geleden, de trawlers gemiddeld niet meer dan 1000 kisten visch konden bergen, blijkt uit dit groote verschil reeds de geweldge vooruitgang. Het medenemen en bergen van de voor een reis naar IJsland of de Barendsz Zee benoo- digde stoolcmateriaal leverde voorheen ern stige moeilijkheden op. Een groote hoeveel heid steenkool moest op de uitreis in den regel als deklading worden meegevoerd, om dat daarvoor in de bunkers geen ruimte was. Al deze nadeelen bestaan bij de moderne trawlers niet meer. Zij beschikken als 't ware over een onbeperkte ruimte. De eerste groote trawler werd omstreeks 1925 gebouwd. Ofschoon technisch nog lang niet zoo volmaakt uitgerust als de later ge bouwde, was deze trawler toch de meerdere van de destijds in de vaart zijnde kleinere typen. Door zijn grootere snelheid kon deze trawler de lange reizen naar IJsland en de Barendsz. Zee in veel korter en tijd afleggen. Zijn meerderheid kwam echter vooral bij het visschen naar voren. De oudere trawlers waren reeds van stonde af aan belemmerd in het manoeuvreeren. Bij stormweer, gepaard met een ge tijstroom wa ren ze dikwijls niet tegen deze elementen op gewassen. De trekkracht is onvoldoende, maar ook de schepen zelf zijn, wanneer de kolen bunkers langzamerhand zijn leeggestookt te licht; ze hebben niets meer onder water. De trekkracht wordt daardoor natuurlijk nog minder. Dit. zijn alle omstandigheden, die bij de zeevisscherij als een handicap beschouwd moeten worden, vooral bij de visscherij in het hooge Noordén. Allé trawlers, oorspronkelijk gebouwd voor de Noordzee, en dat was het overgroote deel, versaagden -volkomen bij het visschen bij stormachtig weer in de IJsland- sche wateren met hunne sterke stroomen, aldus Kap. Bretthofer. Hierbij komt nog, dat de visscherij onder IJsland steeds dicht bij de 3-mijls zóne wordt uitgeoefend. Ondanks de nabijheid der kust is de diepte zeer groot, welke diepte zoo snel toeneemt,rdat of het net niet nieer op den zeebodem gebracht kan worden, of; alleen zeer sterke trawlers er met succes visschen kun nen. De vangplaa'tsën" zijn bovendien door rotsgrond of door groote Atlantische diepten omgeven en beperkt van oppervlakte. Het komt er voor de trawlers in de eerste plaats op aan, wat te vangen, zonder het kostbare vischtuig er aan te wagen. De trawlers moeten dus in staat zijn, ten allen tijde elke gewenseh- te koersverandering zoo spoedig mogelijk uit te.voeren. De moderne trawlers zijn niet alleen hieropberekend, zij kunnen zelfs visschen zonder dat de machine op volle kracht be hoeft te draaien. Zij leggen bij het visschen eon afstand af, driemaal zoo groot als de booten met hun 300 of 350 P.K. Wanneer voor heen rondom IJsland zoo dikwijls binnen de 3-mijls zóne werd gevischt, kwam dit in hoofdzaak door de slechte manoeuvreerbaar heid der booten of door de geringe capaciteit der machines Tijd beteekent bij de zeevisscherij in den waren zin des woords geld. Het is van groot belang, dat de trawlers den reisduur ten volle kjinnen benutten. Eén enkele dag beslist reeds dikwijls over het resultaat van de geheele reis. De groote trawlers zijn ook hierin de oude schepen ver voor. Bij gelijktijdig vertrek heb ben ze in den regel al een groote hoeveelheid Vlsch aan boord, voordat de oudere booten met hun 9 mijl op de vangplaats.en zijn aan gekomen. De tijdbesparing voor de heen- en terugreis naar IJsland en de Barendsz Zee gedurende de herfst- en winter maanden be draagt gemiddeld vier dagen. Omgerekend over net geheele jaar wordt er een aantal reizen meer gemaakt, waarvan de opbrengst juist het begeerde „plus" oplevert. Duidelijk treedt de meerderheid der groote «awlers naar voren op de haringvisscherij. e Sroote trawlers hadden in de vangperiode van dit jaar reeds tot vier reizen gemaakt, toen het gros der vloot nog moest beginnen. In-den regel kunnen de kleinere trawlers eerst dan met de haringvisscherij beginnen, wan neer de haring zich in groote scholen ver toont. De trekkracht speelt ook hier een be slissende rol. De groote trawlers kunnen de haring jagen en kunnen om die reden dan ook reeds met de visscherij beginnen wanneer de scholen nog dun en sporadisch trekken. De nieuwe schepen zijn; derhalve op alle manie ren de oudere de -baas en wanneer reederijen die over een vloot van 10 tot 15 trawlers be schikken, waaronder eenige nieuw gebouwde, er op wijzen, dat het deze nieuwe zijn, die in de laatste jaren de oudere er moeten door- sleepen, dan spreekt dit voor zich zelf en slaat men den spijker op den kop. Nu hebben vele reederijen geprobeerd, door verbouwing van cle oudere schepen en tech nische verbetering der machine-installaties een verhoogde capaciteit hunner schepen te bewerkstelligen. En inderdaad zijn hiermede goede resultaten bereikt, maar ten slotte wa ren. al deze maatregelen slechts nood-maat regelen. De aldus verbouwde schepen konden de capaciteit der nieuwe trawlers in de ver ste verte niet benaderen. Bij een groot deel der vloot is het bovendien niet loonend, ver bouwingen of technische verbeteringen aan te brengen, omdat de verouderde constructie der trawlers onoverwinnelijke moeilijkheden vor men en in elk geval het behaalde resultaat niet in overeenkomst is met de kosten. De vernieuwing der Duitsche trawlervloot is derhalve een onbetwiste noodzakelijkheid, niet alleen voor het visscherijbedrijf, maar ook voor de Duitsche voedselvoorziening, meent de heer Bretthofer. De. reederijen waren in de jaren van de economische laagconjuctuur niet in staat, deze vernieuwing uit eigen middelen naar behooreii ten uitvoer te brengen. Daar om bleef de bouw van nieuwe schepen beperkt. De vernieuwing kan ook niet in één slag ge schieden, maar zal ongetwijfeld nog vele jaren vorderen. Een belangrijke schrede in de goede richting beteekent de op handen zijnde bouw van trawlers waarvoor de Rijksregeering on langs in het raam van het program tot werk verschaffing de noodige middelen beschikbaar stelde. De maatregelen der Rijksregeering zijn tegelijk een bewijs daarvoor, dat ook van hoo- gerhand de groote beteekenis van het zee visscherij bedrijf voor de staatshuishouding wordt erkend en ongetwijfeld naar waarde wordt geschat. Het zijn interessante dingen, die de heer Bretthofer in zijn beschouwing naar voren brengt en wij achten deze van zooveel belang voor IJmuiden, dat wij meenden goed te doen het artikel ill extenso over te nemen. Is alles wat de schrijver opmerkt, ook op IJmuiden van toepassing? Mocht dit al niet voor de volle 100% het geval zijn, zoo is het toch voor het grootste deel op ons bedrijf van toepassing. Waar Kap. Bretthofer van meening is, dat de Duitsche vloot'verouderd is, kan hetzelfde van de IJmuidensche vloot gezegd worden. En ongetwijfeld met nog meer nadruk. Want nog meer dan de Duitsche vloot, telt de IJmuiden sche schepen, die stammen uit het grijze ver leden van het stoomtrawl-bedrijf, schepen, die na een reeks van jaren onder Engelsch.e vlag de Noordzee te hebben afgevischt, in een tijd van hoogconjunctuur, in een tijd dus, toen de omstandigheden gunstig waren niet alleen voor een verbetering in de breedte maar ook in de diepte, naar IJmuiden werden verkocht. Tengevolge van deze politiek zitten wij thans opgescheept met een vloot, die ongetwijfeld tot de oudste van de.landen om de Noordzee gere kend kan worden. Wat .te zeggen van reede rijen, die hun bedrijf moeten uitoefenen met trawlers van meer dan 40 jaar oud! Niet al leen, dat deze trawlers, bootjes in den regel van 150 ton, onvoldoende capaciteiten bezit ten, zij zijn bovendien door hun ouderdom duur in exploitatie. Een typisch voorbeeld van- deze politiek geeft de aanzienlijke uitbreiding te zien, welke de vloot onderging in het jaar 1929. In dit jaar toch werden volgens het jaarverslag van het Staatsvisschershavenbe- drijf 28 stoomtrawlers aan de vloot toegevoegd. Van deze 28 schepen werden 25 tweedehands in het buitenland aangekocht, slechts 3 waren nieuw. Behalve de enkele in de laatste jaren nieuw gebouwde trawlers, zijn de nieuwste bijna 20 jaar oud. De Alkmaar bijv. werd ge bouw in 1914, de Aneta in 1916. Dat er juist geen ultra-moderne schepen noodig zijn, om het bedrijf met succes uit te-kunnen oefenen, bewijzen deze trawlers, be wijzen de Hercules, de booten van de N.V. Visscherij Mij. Petten en nog vele andere. Maar een feit is het, dat het gros der IJmui densche vloot niet „bij" is. Dit euvel zal zich des te meer doen gevoe len, wanneer ook voor IJmuiden de tijd aan breekt, dat men z'n geluk in het hooge Noor den zal moeten zoeken. Thans zijn we zoover nog niet en om deze reden kan wat Kap. Bretthofer over de Duitsche vloot schreef, niet voor de volle 100% op de vloot van IJmuiden worden toegepast. Maar reeds in 1929 werd de behoefte aan groote booten gevoeld, als gevolg van de verarming der gebieden, die door de kustbooten plegen te worden bevischt. En deze behoefte zal door een toekomstige wettelijke beperking der kustvissclierij en van den aan- voer van al te kleine visch, een beperking, die nu Engeland is voorgegaan, niet kan uitblij ven, zich nog meer doen gevoelen. S. B. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VISCH NAAR ENGELAND. CIJFERS OVER DE AFGELOOPEN MAANDEN. Gedurende Augustus zijn uit ons land naar Engeland uitgevoerd 3536 cwts zeevisch, ter waarde van 4043 p.st., tegen verleden jaar in dezelfde maand 2166 cwts., ter waarde van 3845 p.st. Gedurende de eerste acht maanden zijn uit ons land naar Engeland uitgevoerd 20.927 cwts. zeevisch, ter waarde van 74:512 p. st., tegen verleden jaar 39.992 cwts., ter waarde van 98.441 p.st. NEDERL. ROODE KRUIS. WINTERCURSUS EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Door de Af dealing-Velsén/IJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis zal in de ko-mende wintermaanden wederom een wek-elijksche cursus worden gehoudenin Eerste Hulp bij Ongelukken. Voor dezen avondcursus kan nog een beperkt, aantal dames en heeren worden aangenomen. De eursuslessen zullen worden gegeven door Dr. W. van Haselen, en wel des Donderdags in een der lokalen van de open bare school aan den Wijk-aan-Zeeërweg. Ter dekking der kosten wordt bij den aanvang der Cursus een bedrag van 50 cents geheven. Aanmelding kan vóór 1 October geschieden bij den secretaris der af deeling, den heer L. Dijksen, Kennemerlaan 76. alwaar tevens na dere inlichtingen te verkrijgen zijn. ROEI- EN ZEILSPORT. De j.l. Zondag alhier gehouden zeilwedstrij den, die uitgingen van de Haarlemsche Roei en Zeilvereeniging zullen naar wij vernemen, het volgend jaar door meer wedstrijden ge volgd worden, aangezien gebleken is. dat het Noordzeekanaal hier ter plaatseuitstekend voor dergelijke wedstrijden geschikt is. Deze clubtocht was als een proefneming te be schouwen en alhoewel niet gesproken kan worden van een „schitterend zeilfes-tijn", daarvoor was er te weinig wind, mag deze als geslaagd beschouwd worden, zeker niet het ■minst door de groote belangstelling van de zijde van het publiek. Het was een aardig ge zicht, die vele heldere zeilen, die zich zoo duidelijk weerspiegelden in het haast rimpel loze kanaal oppervlak. Het was een verstandige daad van IJmui- den's Bloei, een wisselbeker beschikbaar te stellen. Deze mooie geste van IJ. B. zal onge twijfeld een reden te meer zijn voor de H. R. Z. V. om den volgenden zomer IJmuiden te komen bezoeken. En de leden der Kennemer Roei en Zeilvereeniging te Velsen zullen hun sportbroeders én zusters ongetwijfeld met open armen ontvangen. CHR. GEM. ZANGVER. „EXCELSIOR" 'Naar wij vernemen is de lieer J. Beider be noemd tot directeur van "de Chr. Gemengde Zangvereeniging. „Excelsior", als opvolger van den heer van Laar. ERNSTIG ONGEVAL Op den Belgischen motorkotter O 171 Irene Josephine sneed'de vorige week een matroos zich ernstig in de hand bij het vischscboon- maken. Omdat men vreesde voor een bloed vergiftiging besloot de schipper naar Esbjerg te gaan om geneeskundige hulp. Hier werd de man direct in het ziekenhuis opgenomen, waar men er in slaagde de ziekte tot staan të brengen zonder tot amputatie over te gaan. „DE WERELD OP Z'N KOP" Zooals we reeds meldden, zal Dinsdag 26 September onder auspiciën van „het Tooneel- fonds Vara-Instituut" de première plaats vin den van „De wereld op z'n kop", ter bijwoning waarvan' de heer A. M. de Jong, die de roman van Upton Sinclair voor het tooneel heeft be werkt, is uitgenoodigd. De korte inhoud van het stuk is als volgt: Het begint al met een aardig gegeven: door een nieuw uitgevonden gas wordt de geheele aarde uitgemoord. Gelukkig voor 't nageslacht weten er enkelen per vliegtuig te ontsnappen. Deze zijn bekende typen uit de .maatschappij een gouverneur, een minister, een dichter, een journalist en een chef der bedienden. Deze rijke menschen willen den chef der bedien den bevelen om allerlei werkjes op te knap pen, maar hij bedankt er feestelijk voor. Nie mand kan hem dwingen, de maatschappelijke tooverban is gebroken. De dames en heeren mogen nu alles zelf opknappen. Hier begint een lange reeks van oer-komisehe situaties en verwikkelingen. We zien voor ons ook een reeks van maatschappelijke stelsels, totdat men eindelijk gedwongen, noodzakelijkerwijs tot een socialistische samenleving komt. Het wordt opgevoerd door „De Jonge Spe lers" onder leiding van Ben Groeneveld met als kern de navolgende leden: A. Das, Nelly Ernst, J. Piolet, R. Flink, Ben Groeneveld, J. Lemaire Jr., G. Lindenberg, J. Seves, L. Wen sing, terwijl.het gezelschap door losse krachten wordt aangevuld. DE VISSCHERIJ IN ENGELAND. Door Engeilsche visschersschepen zijn in de maand Augustus in Engélsche havens 1.118.785 cwts. visch aangebracht, dat is ruim 23.000 cwts. meer dan verleden jaar in Augus tus. De opbrengst 984.274 p.st. was ruim 72,000 p. st. hooger dan verleden jaar. Mei Schotland mee bedroeg de aanvoer 1.995.259 cwts., dat is 267.000 cwts. meer dan' verleden jaar en de opbrengst 1.518.819 p.st. of 159.000 p. st. meer. Met buiten-landsche trawlers werden 59.533 cwts. visch aangebracht, dat is bijna 40.000 cwts minder dan Verleden jaar. De opbrengst 70.492 p. st., was 17.000 p. st. min der dan verleden jaar. Ingevoerd werden uit Noorwegen 28.690 cwts. ter waarde van 56.175 p. st., dat is ÏO.OO'O cwts. meer en 23.000 p. st. meer dan verleden jaar. Voor Dienemarken waren deze cijfers 43.075 cwts. en 77.115 p. st. of 5500 cwts minder en 2600 p. st. meer. Voor Ierland 1705 cwts. en 5751 p. st. of 2600 cwts. en ruim 7000 p. st. minder. Uit andere lan den werden aangevoerd 22.053 cwts. visch ter waardie van 41.497 p. st. of ruim 5000 cwts. en ruim 8000 p. st. meer dan verleden jaar. Onze invoer in Augustus in Engeland ter waarde van f 33.000 steekt wel zeer ongunstig af bij die van Noorwegen en Denemarken, resp. ter waarde van f 450.000 en f 620.000 In totaal werden in Augustus aan buitenland se be visch ingevoerd 158.592 cwts ter waarde van 255.073 p. st., dat is 29000 cwts. visch minder, maar ruim 10.000 p. st. meer dan verleden jaar in dezelfde maand. In de grootste Engelsebe visscbershavens was de aanvoer in Augustus: te Huil 357.275 cwts ter waarde van 240.913 p. st„ dat is 3000 cwts. visch minder, maar ruim 33.000 p. st. meer. Te Grimsby 325.579 cwts. visch ter waarde van 333. p. st. of ruim 14.000 cwts. visch minder, doch ruim 25,000 pond sterling meer. De opbrengst te Grimsby van in Hol- lahdsch geld ruim 2.600.009 gulden is voor IJmuiden zeker om van te watertanden. GROOTE SOBERHEID BIJ HET VISSCHERSHAVENBEDRIJF. LAGER BEDRAG AAN SALARISSEN. In de Memorie van Toelichting op de Be grooting voor het Staatsvissehershavenbe- drijf zegt minister Kalff nog dat bij den opzet van de begrooting naar groote versobering is gestreefd. Zoo is het voor salarissen uitgetrok ken bedrag lager dan in 1933. Voor onderhoud is voorts een bedrag geraamd hetwelk f 25.550 lager is dan het overeenkomstige cijfer voor 1933. Zulks is voor een deel een gevolg van de omstandigheid, dat het onderhoud van de gebouwen enz. der waterleiding, nu met de gemeente Velsen een overeenkomst tot water- levering is aangegaan, belangrijk kon worden verminderd. Ook de vergoeding aan een bankinstelling wegens' het verstrekken van kasgeld en het verleenen van krediet kon lager worden ge steld, n.l. eem bedrag van f 5000. De toestand van het bedrijf heeft uit den aard der zaak grooten invloed op de lasten en baten van de verschillende daartoe behooren- de nevenbedrijven en objecten. De baten uit de exploitatie van de waterleiding, wat betreft de levering aan schepen en particulieren, wor- BEU A. A. M.i D0MANIALE ANTHRACIET EN EIERKOLEN DE BESTE |&jn B Sluisplein (Ericssons tr. 1) Tel.44,Zeeweg 263 Tel. 907, Meeresteynpl. 1,Beverwijk,Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) I den f 10.000 lager gesteld dan voor 1933. Voor de raming van ingekochten electrischen stroom wordt op f 27.000 minder gerekend, terwijl dienovereenkomstig het geraamde be drag voor inkomsten uit stroomlevering f 39.000 minder is gesteld. Lager zijn ook d eramingen voor de lasten en baten uit de exploitatie van terreinen en duingronden en uit de exploitatie van de drij vende dokken, de uitkomsten uit het kraan- bedrijf en die uit de spoorweginrichtingen en dienstwoningen. AANBESTEDING. Bij-de 'te 's Gravenhage gehouden aanbeste ding voor het maken van een proef vak van den prvineialen weg GoudaBergstoep op de grens van de gemeente Göudea-ak en Stol wijk was laagste inschrijf-ster de N.V. Amst. Ballast Mij met f 17.900. HOUT VOOR VELSEN Het Nederlandsch stoomschip Beverwijk is hier van Archangel aangekomen met een la ding hout voor de papierfabriek te Velsen. ERTSAANVOER Het Fransche stoomschip P. L. M. 13 is hier van Bougie aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. GROOTE DIEPGANG Plet Britsche motortankschip Conus, ko mende van Curacao met stookolie, passeerde het Noord-zeekanaal met een diepgang van 85 decimeter. SANTPOORT ONGEVAL. Gistermiddag vond tijdens de ringrijderij een ongeval plaats. Doordat de heer Wigchert reden tot protest meende te hebben toen hen er onder doorreed, bleek er geen ring in het „apparaat" te zitten liet hij paard en tilbury keeren, aldus „tegen den keer" in rijden. Dat dit niet zonder gevaar was, bleek in het volgend oogenblik, toen hij in botsing met een tilbury van een collega-rïngsteker kwam. De schok was wel niet hevig, maar toch van dien aard, dat de echtgenoote van W. van de tilbury viel, wat mogelijk niet zou plaatsgevonden hebben, wanneer ook niet een der kinderen van den heer W. op het wa gentje had plaatsgenomen. Zij was daarbij zoo onfortuinlijk op haar rechterarm terecht te komen, welke ontwricht werd. Ten huize van den heer E. werd zij door een lid van. E. H. B. O. geholpen, waarna, daar Dr. de Groot niet thuis was, zij per auto- naar heb St. Antonius-Ziekenhuis werd vervoerd. „SANTPOORT'S RINGRIJDEN" Het was in zekeren zin een waagstuk van het bestuur van „Santpoorts Ringrijden" om nog zoo laat in het seizoen die jaari-ijk- schen ringrijderij vats te stellen. Want al is ringsteken bij regen- en stormachtig weer natuurlijk zeer wel mogelijk, bepaald een aan ^enaam werk is he ttoch onder dergelijke weersomstandigheden niet. En wat was de kans toch groot, dat het op den dag, waarop men de jaarlijksche ringrijderij dacht te houden, zulk weer zou zijn! Maar de heeren WiUe-man c.s. hadden de weergoden op hun hand, want al viel er in den namiddag wat water, over het geheel kon gezegd worden, dat de weersomstandig heden niet tegenwerkten, ja zelfs een flink deel van den dag ideaal genoemd konden worden. Het was dan ook gezellig druk op den Ter- rasweg en omgeving, waar, zooals wij be reids mededeelden, het ringsteken in tegen stelling met andere ja-ren toen het in de Molenstraat plaats vond werd gehouden. Het aantal deelnemende paren was dit maal niet zoo groot als andere jaren. Wel valt bijna elk jaar teruggang te constatee- ren, maar thans meenden we een grooter verloop dan het normale te constateeren. De animo, waarmee om de prijzen gestreden wérd, was er echter niet minder om en dat was te begrijpen, want ook ditmaal had de commissie, ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden voor mooie prijzen zorg gedragen. Bovendien was natuurlijk de nog. steeds niet gewonnen heeren-wisselprijs be schikbaar, terwijl een twee-bal ingezetenen,, voor -den het vorige jaar definitief gewonnen dameswisselprijs een anderen in de plaats hadden gesteld. Na tal van ritten was tenslotte het resul taat, dat de le prijs (dames) werd behaald door mej. Smit, de 2e prijs door mej. War- merhoven, de 3e prijs door mej. Zuider vaart, de 4e prijs door mevr, Nelis. Bij de heeren was het resultaat lie prijs Nico Kloes; 2e prijs H. Smit; 3e prijs C. Nelis; 4e prijs J. Vlaarkamp. Des morgens vond het fiets-ringrijden plaats. Hierbij was -het resultaat: Dames. 1. Mej. vai\ Dornselaa-r; 2. mej. Wigchert; 3. mej. Bos; 4. mej. Van Wijngaarden. Heeren: 1. J. Arisz; 2. G. Schoo; 3. Fr. va Vliet; 4. J. v. Vliet. Na afloop werden de prijzen op de hem eigen wijze uitgereikt door den voorzitter van „Santpoorts Ringrijden", den heer B. G. Witte man. Tot besluit der feestelijkheden werd een vuurwerk afgestoken.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1