Eerste poging van Mr. Stomps mislukt. "H jsju weer een „Roodboek" over v. d. Lubbe. ff Van der Lubbe wenscht geen verdediger. Maar weet hi j wel, dat er een is MrStomps kan hem niet bereiken. Zonderlinge argumentatie van gerechtspresident. Een brief van v. d. Lubbe aanBaars De poging van Mr. B. W. Stomps te Heem stede. om met v .d. Lubbe in contact te komen is mislukt. De Berlijnsche correspondent van het Han delsblad telefoneert daarover het volgende aan zijn blad: Mr. Stomps heeft den moed niet opgege ven en wil, gesteund door ons consulaat- generaal te Leipzig, althans bereiken in een van de volgende dagen Van der Lubbe te zien en te spreken. Wij willen hier eerst weergeven welk re sultaat het onderhoud had, dat mr. Stomps met den voorzitter van den Strafsenaat, dr. Bünger, die het proces zal leiden, heeft ge had, zooals wij de loop van dit gesprek uit den mond van mr. Stomps Woensdag heb ben opgeteekend. Mr. Stomps stelde de vraag: „Heeft Van der Lubbe zich uitgelaten over het hem schrif telijk door zijn familie toegezonden verzoek, om mij als verdediger te aanvaarden?" Antwoord van president Bünger: „Dit ver zoek is hem medegedeeld en hij heeft daar op geantwoord, dat hij weigert een verdediger te aanvaarden". Vraag: „Zoudt u dan willen toestaan dat ik Van der Lubbe te spreken krijg in tegen woordigheid van zijn door het gerechtshof aangewezen verdediger, den Nederlandschen tolk en een gevangenbewaarder?" „Onzinnig' „Dat zou onzinnig zijn, want als iemand geen verdediger wenscht, kan men ook geen verdediger bij hem toelaten". Vraag: „Dan zou ik u willen vragen of ik, als ik dan niet als verdediger met hem mag spreken, het onderhoud met hem als verte genwoordiger van de familie mag hebben". Alleen: „Hoe gaat het met je?" Antwoord: „Ja, daar heb ik in principe niets op tegen, mits u hem alleen maar vraagt hoe het met hem gaatMaar overigens, ik ben van meening dat het daartoe nu te laat is en dat dus geen onderhoud kan plaats heb ben". De eenigszins wonderlijke argumentatie was hiermede afgeloopen, zoodat Woensdag avond de situatie aldus was, dat Van der Lubbe geen enkelen verdediger zou wen- schen, ook niet den z.g. „Offizial-Verteidiger", en zijn verdediging dus zelf wil voeren, welke omstandigheid, naar het heet, in het proto col is vastgelegd, maar waarvoor elk nader bewijs tot nu toe ontbreekt. Het is dan ook geen wonder, dat in vele kringen wordt ge twijfeld of Van der Lubbe werkelijk weet dat avn Nederlandsche zijde een verdediger tot zijn beschikking staat. Geen kaart voor mr. Stomps Merkwaardig is voorts, dat de president van het Rijksgerechtshof voor mr. Stomps geen toegangskaart voor het proces meer ter beschikking had, zoodat deze het proces slechts kan bijwonen door ae toevallige om- standigehid, dat een halfbroer van Van der Lubbe, de heer Peute uit Dordrecht, niet in Leipzig is aangekomen, en dus deze plaats op de publieke tribune ter beschikking van mr. Stomps kon worden gesteld. Duitschland wekt geen vertrouwen Geconstateerd moet worden, dat van Duit- sche zijde niet alles geschiedt om de wereld van het normaal verloop van dit opzienbaren de proce ste overtuigen en dat de wijze, waar op men mr. Stomps zijn taak bemoeilijkt in plaats van deze gemakkelijk maakt, niet ge schikt is om vertrouwen te wekken. Het is dan ook te hopen, dat het nog gelukken zal hem met Van der Lubbe samen te brengen, opdat hij uit diens mond kan hooren dat de ze noch een Dutschen noch een Nederland schen verdediger wenscht en welbewust el- ken verdediger van de hand wijst. Een ongeteekende brief Ter volledigheid willen we nog meedeelen dat Van der Lubbe tot Juni met zijn vrienden in Nederland heeft gecorrespondeerd, dat daarop echter elk levensteeken van hem uit bleef, totdat hij plotseling Maandag j.l. een maar in blokletters, naar Nederland zond, wonderlijk genoeg aan het adres van den fascistischen leider Baars! Ten kantore van mr. Stomps was heden morgen nog geen bericht uit Leipzig binnen' gekomen. Het is echter de vraag of mr. Stomps den tijd heeft om zijn relaties an ders op de hoogte te houden dan door de mededeelingen, die hij aan de dagbladcor respondenten doet. Heden, Donderdag, is (bij een instelling zjCh noemt het Internationaal uitgeversbe- Stiif te Amsterdam) een roodboek verschenen Marius van der Lubbe. Deze publicatie gaat uit van het Interna tionaal van der Lubbe comité. „De bedoeling van dit comité van revolutionnairen is naar een der Amsterdamsohe leiders daarvan mede deelde om v. d. Lubbe in het juiste licht te plaatsen. Hij is een overtuigd revolutionnair, die de zaak van het internationale proleta riaat heeft willen dienen door een persoon lijke daad. Met verontwaardiging wordt de verdachtmaking afgewezen als zou hij een «rktuig der Nazi's zijn. Even stellig wordt ontkend, dat hij in contact heeft gestaan met communisten. Het comité verwacht niet ieders dan de veroordeeling van van der Lubbe. Hij erkent de daad en de rechters zullen 'Kal wel ter dood veroordeelen. Maar het co- rité wil, dat zijn persoon van de hem aan geven smetten gezuiverd wordt. Hij moet v® de wereld komen te staan als de eerlijke K fifiitionnair, die weet wat hij gedaan heeft I ;-.ie niet terugschrikt voor de consequen- B «daarvan. Het comité bestaat uit revolu- V .•anair gezinde arbeiders, waarvan de leden J disvwaar niet allen de gewelddaad goed- ituféh; maar die toch zonder uitzondering de I beweegredenen van van der Lubbe eerbiedi- I jen. Ook uit andere landen zijn revolutionnai- I ren bij het comité aangesloten, zoodat ook in I die landen door publicaties getracht zal wor- I den juiste denkbeelden over van der Lubbe te verspreiden. In den loop der volgende week zullen van het Roodboek Fransche, Duitsche en Engel- sche vertalingen worden uitgegeven". Tot zoover deze toelichting. Het roodboek is 149 pagina's groot, benevens 8 bladzijden illustratie. Daarin zijn een por tret van van der Lubbe en afdrukken van brieven en bladzijden uit zijn dagboek. In de inleiding wordt allereerst gezegd, dat gedeeltelijk met opzet veel onjuiste dingen over den Rijksdagbrand en van der Lubbe zijn gepubliceerd. Daardoor is een geheel ver keerd beeld ontstaan. „Alleen een proleta risch onderzoek is in staat de waarheid over den revolutionnairen proletariër van der Lubbe, den Rijksdagbrand, de motieven tot de daad en het arbeidersbelang hierbij, te voorschijn te brengen". „Het gaat hier niet om de zaak van van der Lubbe. het gaat hier om een zaak van het internationale proleta riaat", Bovendien wordt gezegd, dat het doel van het roodboek is onomstootelijk de politieke betrouwbaarheid van van der Lubbe vast te stellen. Het is aldus het roodboek geens zins de bedoeling om bij de burgerij een mil dere stemming ten opzichte van van der Lubbe te doen ontstaan. Een hoofdstuk handelt over politieke be schouwingen. Breedvoerig wordt de strijd der arbeiders in de verschillende landen nage gaan, vooral in Duitschland. „De daad van van der Lubbe moest gelijktijdig zijn: een waar schuwende aanklacht tegen het demagogisch bedrog der Hitler-bourgeoisie, een fel protest tegen de demagogie der „arbeiders-partijen" en een bezielende aansporing voor het prole tariaat, voor zijn klasse, om eindelijk zich los te maken van deze zwendelleiding. om einde lijk te komen tot zelfstandig klasse-handelen, om eindelijk te komen tot de revolutie". Daarna volgt een hoofdstuk „proletarisch requisitoir". Daarin wordt afgekeurd, dat men de arbeiders onderworpen houdt door parle mentaire- en vakactie". Marius propageerde dit waar hij kon. Dag en nacht was hij in de weer, hij debatteerde, hij kalkte leuzen, hij plakte manifesten, gaf met gelijkgezinde re- volutionnaire arbeiders een werkloozenkrant dit, hij knokte met de politie, hij ving de klap pen op, om anderen vrij te doen blijven. En al zijn kameraden, met wie hij gewerkt heeft, met wie hij als werklooze stempelde, of zij het met zijn politieke inzicht eens waren of niet, wisten dit eene zeker: een absoluut be bouwbaar kameraad, revolutionnair in merg en been, moedig, eerlijk, die niet praat en anderen de dingen laat opknappen en slagen incasseeren, maar die zelf de eerste is die doet". Verklaard wordt, dat v. d. Lubbe in de eerste Minuut van zijn arrestatie tot op dit oogenblik heeft volgehouden, dat hij zijn daad alleen,! zonder een enkelen mededader of medeplich tige volbracht. De Duitsche regeering heeft daarentegen steeds met halsstarrigheid vast gehouden aan de meening, dat hij voor het «i brand steken van het Rijksdaggebouw de hulp en medewerking van anderen gehad moet hebben. Het werd door de Nazi's aangegrepen 'zegt het roodboek) als een motief om hun «rreur te verscherpen. Zij spraken van een communistisch complot en arresteerden een legertje communisten. De 4 communisten die met van der Lubbe ïereciit staan, zullen evenwel moeten worden vrijgesproken, omdat zij 200 betoogt het roodboek geen aandeel in de daad hebben. De Berlijnsche KrimLnal-Kommissar Hel- muth. Heisig, die het ondezoek geleid heeft, en die in verband daarmede ook een bezoek aan Nederland bracht, verklaarde op 11 Maart '33 aan een journalist, „dat met zeker heid' was komen vast te staan, dat van der Lubbe de brandstichting alleen verricht heeft.". Later is hij (volgens het rood boek) in Duitschland voor die uitla ting, die niet paste in het systeem der Duitsche regeering ter verantwoording geroe pen, waarna de justitieele persdienst een herroeping van die verklaring publiceerde. Het roodboek becritiseert de houding van de Tribune in deze zaak van der Lubbe, en met de woorden „kameraad Jakhals grijpt zijn prooi". In dit communistisch blad werd getracht van der Lubbe voor te stellen als een onbetrouwbaar en minderwaardig indi vidu, die twee jaar geleden door de com munistische partij Holland geroyeerd was. Betoogd wordt, dat dieze partij er belang bij meende te hebben om van dier Lubbe ver dacht te maken. Uitvoerig bestrijdt het roodboek de publi caties van het bruinboek. Het comité dat voor dit bruinboek verantwoordelijk is, wordt fel aangevallen. Alleen de mededee- ling over den geboortedatum van Marinus in het bruinboek is juist. Verder zijn de fei ten sluw verdraaid, of opzettelijk verminkt. De verklaring uit het bruinboek dat van der Lubbe homosexueel is, wordt tegenge sproken. Dit wordt gestaafd met verschillen de verklaringen van personen te Leiden, die veel met hem in aanraking kwamen. Ook wordt tegengesproken, dat bij het proces te Londen die h0mo-sexua liteit van van der Lubbe vastgesteld zou zijn. Verder wordt met stelligheid ontkend, dat van der Lubbe een werktuig ider Nazi's was. Alles wat beweerd is over zijn fascistische neigingen is onwaar. Tot staving van die tegenspraak wordt een reeks verklaringen gepubliceerd van personen die hem van nabij kennen. •Met verontwaardiging wordt de juistheid bestreden van de bewering, dat van der Lu'obe den Rijksdag in brand gestoken zou hebben op aanstichting der Nazi's, die hem een belooning van 50.000 Mark in het voor uitzicht zouden hebben gesteld. In het roodboek is verder een dagboek van Van der Lubbe opgenomen,, loopend van 6 September 1931 tot en met 24 October 1931. Daarin beschijft hij verschillende reizen die hij gemaakt heeft, 0.111. naar Duitschland, Joego Slavië, Oostenrijk, Servië, Rusland en Hongarije. Hij vertelt hoe hij van stad tot stad trok, af en toe werkte, om iets te verdienen, op boerenhoeven, sliep, meereed op auto's enz. Ook is correspondentie van van der Lubbe opgenomen uit den tijd dat hij in 1931 in Berlijn, Joego Slavië, Weenen en Boedapest was, alsook brieven die hij in 1932 uit de strafgevangenis te 's Gravenbage aan. kame raden geschreven heeft. Op deze pagina staat: Brief van Van der Lubbe uit de Berlijnsche gevangenis. Links boven ziet men den naam M. van der Lubbe met daaronder zijn „nummer" n.l. 7599. De brief is rechts gedateerd: Ber lijn N.W. den 8sten Juni 1933. Alt Moablt 12a. Dan leest men: Beste kameraad, Ik wil u heden slecht even enkele woorden schrijven, ik heeft al zooveel geschrijven, DE LEERSTOEL IN MUZIEKWETENSCHAP. In de begrootïng van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt voorgesteld het bij zonder hoogleeraarschap in de muziekweten schap aan de Universiteit te Utrecht, thans uitgaande van de Mij. tot bev. der Toonkunst, om te zetten in een buitengewoon-hoog- leeraarschap. Den te benoemen hoogleeraar zou een wedde zijn toe te. kennen van f 6000.- Brieven uit de gevangenis. Tenslotte vonden wij ook de brieven die hij uit de Berlijnsche gevangenis na zijn ar restatie voor de brandstichting in het Rijks daggebouw aa.n familieleden en vrienden ge schreven heeft. Op 7 April 1933 schreef hij aan een kame raad o.a.: Ook niet alleen de leiders, neen, wij revo lutionnairen zeggen ik, wij allen, alles is schuldig. Zoo komen wij steeds zelf tot besef en kom ook de massa's op tooneel. Dan voe len wij het bij het breken, andere binden, op bouwen. Het is het bewustzijn en daden wat was wat nu is en komen zal, wat dan weer kan arbeiden, door haar weder zijn. O. Arbeid Niet de partijen Niet de stellingen Niet de woorden Niet het zijn Leven of sterven Winnen of verliezen Het is alles een Recht of waarheid Blijft alles het zelfde Zonder arbeid ds er geen Arbeid alleen kost al dit leven. Leven is dus arbeid alleen. Op 14 April: „Ik wilde u ds vraagen of je mij alleen is wilde schrijven, hoe Leiden in t algemeen het bericht ontving, ik bedoel algemeene in druk of meeninig, welke -ito ook bij andere dingen tipisch en belangrijk vond. Verder moet ik je is schrijven eten en slapen is hier goed en maak ik het goed. Alleen lijtot wel of beetje slechte: gaat zien, mij oogen wor den echter behandeld." Op 18 Mei 1933 o.a.: „Ik maak goed en hartelijk dank voor u brief, waar ik uit vernam dat jullie zelf ook goed gaat. Heden en steeds schrijf ik gelijk na ontvangst van je brieven meest terug, maar gij moet denken dat hier met vertalen, nale zen, goedkeuren en weder doorzenden, altijd eenige tijd gemoeid gaat. Verder schreef van der Lubbe aan twee kinderen van dien kameraad: Wim en Jopie. Ook jullie briefje is mis schien, niet terecht. Ik had geschreven, toen Wim ziek was krijg hij nog al wat. Jopie vond niet erg, nu krijgen jullie eenmaal ieder f 1,25 samen f2,50 voor sparen of cadeautje. Zeg maar tegen vader, dat doen wij dan eenmaal, hè, als kan, om Wim gezond is en alle gelijk zijn. dag, Rienus. In eenige andere brieven treft van der Lubbe regelingen ten opzichte van een ka mer die hij te Leiden bewoonde en eenige andere kleine financieele aangelegenheden. Zoo schreef hij op 8 Juni 1933 o.a.: „Ik heeft brief gekregen van mijn broei' J, waarin hij veel schrijft over regeling, echter dit is alles al beslist en dingen voor zijn tijd (als spaarbankboekje enz enz) hoeven wij niet te praten. Ik heb K Vink ge telegrafeert of hij met jou vanaf Maart die f 1,50 kan verrekenen, ik heef al geschreven of hij goed zal vinden, en vraag weder, daar toch spullen er staan enz. enz., en mogelijk ds. Anders zal jij zeker misschien wel goed vinden zoolang jij die kamer niet weder verhuurd heeft. Mij broer schrijf nog over die spullen die ik had. Het is niets en de gedachten moet die we reld uit. Deze mededeeling wil je misschien wel J.L. medediselen. Die paar boeken die ik heeft staan voor ieder die toevallig kom ter lezing, en ieder bepaalde goed vind mag hou den. Rest kan- 'blijven staan of weg gedaan worden. Die rommel en paar kleine dingen toan jullie houden. Als trommel niet gebruikt, geeft dan Baart maar, wil deze niet dan eerst Jan L, hierom omdat toch niet gebruikt. Dan alleen nog tafel, stoelen, is niet veel. Mach Jan hebben als waarde heeft, ander Gij of laat staan of weg doen. Die doek is voor degeen die noodig heeft, kan als moet, die heelemaal een zelfde kleur geven." De brieven zijn in het roodboek ongecor rigeerd afgedrukt. Ook wij geven diie dus on gewijzigd. maar weet toch niet of terecht kom. U laat ste briefen heeft i'k mogen ontvangen en hartelijk dank daar voor. Ik had al reeds geschreven op je brief met onderschrift van de kinderen, heeft reeds al gedaan op uw laatste brief 10 Mei over dat bezoek, (maar niet te veel bezorgd, want alles is even duidelijk) en er weinig werk voor iets als spion en schrijf nu nog even slecht paar.... RESTAURATIE VAN KERKEN EN TORENS. Op de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden meerdere gelden gevraagd voor de restauratie van den Nieuwe- kerkstoren te Delft, den Cuneratoren te Rhenen en de Domkerk te Utrecht. Het subsidie Kon. Conservatorium voor mu ziek te 's-Gravenhage wordt teruggebracht van f 98.000 tot f 88.000, Conclusies van de Londensche enquete commissie. Van der Lubbe moet hulp hebben gehad Verdenking op de Nazi's. DR. I. H. J. VOS WEER WET HOUDER. Aftredenden te Amsterdam9 geprezen BURGEMEESTER DE VLUGT WAARDEERT OOK TEGENSTANDERS. Vi*:: &cf - 4H--. - V.V iy iSffl «e*#»-*- iff 3. - t JjY -i-/t-i- -^3/^. *-'& to/V '/.-ft. i J** ahi i-o-et Y Y'<f ',cn Vi.-X' X .<?,-<£ t*. j "J*- i Y f f - j j - /c l 1 J S 1 'tS'- Torgler en de drie Bulgaren onschuldig. jM LONDEN, 20 Sept. (V.D.) Heden heeft de Internationale Commissie van Juristen inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw haar conclusies bekend gemaakt. Deze conclusies zijn de volgende: De Commissie heeft bevonden, dat Van der Lubbe geen lid is der communistische partij, maar veeleer een tegenstander. Geen enkel verband kan worden aangetoond tusschen de communistische partij en den brand in het Rijksdaggebouw. Torgler, Dimi- t-roff, Popoff en Taneff moeten als onschuldig worden beschouwd. De documenten geven aanleiding tot de meening, dat Van der Lubbe de misdaad niet alleen kan hebben uitgevoerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van onderaardsche gangen, die van het Rijksdaggebouw naar het huis van den Rijksdagpresident leidden. Er bestaan ernstige gronden om aan te ne men, dat de brand is gesticht door of ten be hoeve van leidende persoonlijkheden der na- tionaal-socialistische beweging. Samenstelling van liet bof te Leipzig. LEIPZIG, 20 Sept. (V.D.) De vierde Straf senaat van het Rijksgerechtshof, die de zaak zal behandelen tegen de stichters van den brand in den Rijksdag is als volgt samen gesteld: Voorzitter: Senaatspresident dr. Buenger; assessoren: Coenders, Dr. Froehlich, dr. Lersch en dr. Rusch, plaatsvervangend rechter dr. Foil. Rapporteur is dr. Rusch. Als deskundigen zijn uitgenoodigd prof. E. Josse uit Berlijn, Ir. Werner uit Berlijn, „brand"-directeur Wagner uit Berlijn en dr. Wilhelm Schatz uit Halle aan de Saaie. Er zijn 123 perskaarten uitgegeven. Onder de toegelaten persvertegenwoordigers bevin den zich 82 buitenlandsche en 41 Duitsche journalisten. Belangrijke passages van het proces zullen op gramofoonplaten worden op genomen en voor de Duitsche radio worden uitgezonden. Het proces zal ook worden bijgewoond door de vrouw van Torgler en door twee stiefbroers van van der Lubbe. ANNIE BESANT OVERLEDEN. BOMBAY, 20 Sept. (V.D.) Mevrouw Annie Besant, de stichtster van de Theosophische beweging is op 85-jarigen leeftijd overleden. DE MOORD IN HET HOTEL. De gemeenteraad van Amsterdam kwam Woensdagavond bijeen ter benoeming van een zesden wethouder. Benoemd werd bij tweede vrije stemming Dr. I. H. J. Vos„ (lib.) die de benoeming aannam. De burgemeester bracht na deze benoeming dank aan de scheidende wethouders. Hij had groote waardeering voor de groote werkkracht van de heeren De Miranda en Polak, die aan de gemeente gedurende 12 en 8 jaar hun beste krachten hebben gegeven. Ook uit naam van den Raad dankt spr. de heeren De Miranda en Polak voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Vervolgens brengt spr. een woord van dank aan den heer Boekman, die gedurende twee jaar voortreffelijk zijn taak heeft vervuld. Ook den heer Douwes, die drie jaar de gemeente met grooten ijver en nauwgezetheid heeft ge diend, dankt spr. hartelijk voor zijn arbeid. Er zijn nog wel eens menschen, die niet begrijpen, dat de burgemeester hulde brengt aan poli tieke tegenstanders. De samenwerking echter met de afgetreden wethouders stelt spr. echter op hoogen prijs. (Applaus). Ook de nieuwe leden heet de burgemeester hartelijk welkom. Op den heer De Miranda waren bij eerste stemming 15 stemmen uitgebracht tegen 17 op dr. Vos. Bij tweede stemming kreeg dr. Vos 18 stemmen, 17 waren blanco. Na afloop van de raadsvergadering heeft het nieuwgekozen college van B. en W. de functies als volgt verdeeld: Dr. E. J. Abrahams: financiën f behalve de gemeentelijke inspectie, die bij den burge meester blijft), belastingen, handelsinrichtin gen en onderwijs. G. Baas Kzn.: Maatschappelijke Steun, Be volkingsregister en Burgerlijken Stand. Walrave Boissevain: Publieke Werken, volks huisvesting en kunstzaken. Mr. G. C. J. D. Kropman: Arbeidszaken, levensmiddelen, met inbegrip van de wasch- schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen en statistiek. Jacq. Rustige: Gemeentebedrijven en brand weer. Dr. I. H. J. Vos: Openbare gezondheid en ziekenhuiswezen. Als waarnemend burgemeester zal optreden Mr. G. C. J. D. Kropman. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. BATAVIA, 20 September (Aneta) Het stof felijk overschot van het slachtoffer van den hier geschieden moord, mevrouw Bogaard, is ter aarde besteld. Bij deze begrafenis was een krans van een onbekende het eenig uiterlijke teetoen van deelneming EERSTE KAMER. COMMISSIES. De Eerste Kamer stelde gisteren hare huis houdelijke commissie samen en benoemde hare vertegenwoordigers in de gemengde commissie voor de Stenografie. Met den voorzitter zullen van de huis houdelijke commissie deel uitmaken Mr. van Lanschot (aftr.) en Dr. Polak (aftr.) In de gemengde commissie voor de Steno grafie werden gekozen de aftredende leden Janssen, Slingenberg en Van Citters. Allen met overgroote meerderheid. De commissie voor de verzoekschriften on derging al evenzeer geen verandering. Vandaag behandelt de Senaat het adres van Antwoord en het voorstel van Dr. Wibaut tot wijziging van het Reglement van Orde. - Een revolutionnair comité betoogt, dat hij alleen den brand gesticht heeft. fn zonder contact met Nazi's of communisten.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3