HET NIEUWE AVONDBLAD Bericht Millioenennota. ,fc JAARGANG NO. 274 VRIJDAG 22 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN tegen de pufvisscherij. een duitsche stem en een hollandsche echo. pr. A. Bückrnann, wonende op Helgoland bespreekt in „Der Fischmarkt" de door En geland genomen maatregelen tegen de puf visscherij. In het bijzonder wat betreft de schol en de schelvisch is het wegvisschen van onder- Eiaatsche visch zeer bedenkelijk. De schrij ver dringt met nadruk er op aan. dat ook in Duitschland zoo spoedig mogelijk, evenals in Engeland maatregelen genomen worden en daf met kracht gestreefd wordt naar de tot standkoming van een internationale overeen komst van alle bij de Noordzeevisscherij be trokken landen. De Duitsche visscherij zou ter bereiking van dit doel geen belangrijke reorganisatie behoe ven te ondergaan, meent dr Bückrnann. Visch, kleiner dan de minimummaat, welke thans in Engeland is vastgesteld, wordt in puitschland bijna niet aangevoerd. Voor schol hebben de Duitsche kottervisschers eigener be weging een minimummaat van 24 c.M. vast gesteld. Weldra is een bepaling van gelijke strekking van de Rijksregeering te verwach ten. Tongen, kleiner dan 23 c.M. worden zeiden aangevoerd en de aanvoer van schelvisch, kleiner dan 24 c.M. geschiedt alleen, wanneer de trawlers deze bij den laatsten trek vóór de thuisreis gevangen hebben. De maaswijdte van de door de Duitsche visscherij gebruikte trawlnetten wijkt volgens dr. Bückrnann niet wezenlijk af van die, welke thans in Engeland is voorgeschreven en de invoering van den in Engeland genomen maatregel zou dus in Duitschland weinig moeilijkheden opleveren. Desondanks vindt de schrijver het noodig, oog in Duitschland een wettelijke maat hei genomen wordt en wel om te bevorderen, it men in de bij de Noordzeevïsscherij betrok isn landen, die zich schuldig maken aan het overbevisschen van de Noordzee, eveneens het Engëlsche voorbeeld zal volgen. In het bijzon- eer heeft hij hierbij het oog op ons land en België. „Ik ben er van overtuigd," aldus dr. Bück rnann, „dat. onze kottervisschers het verschij nen van talrijke Belgische en Hollandsche kotters, loggers en stoomtrawlers in.de Duit sche bocht dit voorjaar geenszins met genoe gen hebben' gezien. Want zij weten, dat deze vaartuigen met hun nauwmazige netten de kleine schollen en tongen veel meer decimee- ren dan de Deensohe kotters met hun snurre- vaad en de Duitschers met hun wijdmazige trawlnetten. .Het is dus in ons eigen belang, zulk een onrafcioneele visscherij van vreemde visschersvloten te verhinderen en de daar voor noodige internationale overeenkomst be treffende minimummaten en wijdte der mazen voor te bereiden. Dat kan slechts met succes geschieden, wanneer wij er op kunnen wijzen, dat bij oris, evenals in Engeland thans reeds een gelijksoortige regeling door de Rijksre geering is ingevoerd. Des te spoediger zullen de andere landen ons voorbeeld volgen." Aan het slot van het artikel in ons blad van j.l. Donderdag gaven wij, in verband met de samenstelling der IJmuidensche vloot als onze meening te kennen, dat een wettelijke beper king der kustvisscherij en van den aanvoer van al te kleine visch, waarin Engeland is voorgegaan, in ons land niet kan uitblijven. Het pleidooi van dr. Bückrnann voor een dergelijke beperking voor Duitschland, kan als een stimulans voor ons land en België worden beschouwd, om eveneens zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de moed willige, we zouden haast zeggen opzettelijke vernieling van het zaad der zee. Want met een energie, een betere zaak waardig, gaan Belgi sche, maar in de eerste plaats Hollandsche visschers voort, de Noordzee te berooven van duizenden Kilo's nestvisch, welke voor iets meer dan een aalmoes worden verkocht aan de eendenboeren inplaats van zich te kunnen ontwikkelen tot marktwaardige visch. En het kwaad wordt eerder erger dan beter. Want behalve de loggers en de motorkotters, tot nu toe de grootste zondaars, werpen zich thans tal van met een krachtigen motor uitgeruste Texelsche kotters op deze visscherij. Deze week zagen wij op één morgen niet minder aan zes Texelaars in de Visschershaven, die op het dek een groote hoeveelheid puf hadden liggen als vangst van slechts eenige dagen. Het belang onzer visscherij eischt, dat zoo spoedig mogelijk aan dezen massamoord paal en perk wordt gesteld. S. B. HET TEEKEN DES KRUISES. Over deze film, die heden- en volgende avonden in Thalia vertoond zal worden schrijft de Haagsche Post het volgende: „De sterkste acteur van alle medewerkenden 13 Ch. Laughton als Caesar Nero. Realistischer vertolking lijkt niet mogelijk. Na hem dient Fredric March als Marcus Superbus genoemd, een virtuoos vertolker van deze sympathieke rol. Claudette Colbert als Poppaea geeft van aeze vrouw, in wie alle slechtheid van een ge neratie leefde, een boeiende, vaak een geraffi- neerd-bekorende vertolking. Elissa Landi ver tolkt de rol van Mercia in een volledig gamma van lyrische accenten. De fotografie is even voortreffelijk als het schier onbegrijpelijk sa menspel der duizendkoppige menigte. De wel- yerzorgde muziek draagt veel tot den totalen indruk bij. Het Teeken des Kruises is de eerste geluidsfilm van zulk een resultaat, het tech nisch resultaat is formidabel. Met deze film heeft Cecil B. de Mille het superlatief van verfilmbare mogelijkheden getoond. Hij is de eerste, die er volkomen in slaagde, de gruwe lijke beginperioden "der geschiedenis vast te leggen. Scherp teekent zich tegen zulk een achtergrond de heldhaftigheid af van hen, die den moed der overtuiging bezaten het nieuwe geloof, op straffe des doods, te verbreiden". naar zee. De stoomtrawler Emma IJM 177 is in het dok geplaatst om te worden klaargemaakt voor de visscherij. Dezer dagen zal ook de Zeeleeuw IJM 29 uitvaren. de vlag halfstok. Op den stoomtrawler Libra is de vlag half stok geheschen in verband met het overlij den van den heer E. Kluyver. geen omzetbelasting versche visch en pekelharing. een voordeeltje van 2 a 3 ton. op Het schijnt nog niet algemeen bekend te zijn, dat |te wet op de omzetbelasting van 4 pet. „aan de bron", die dezer dagen door de Tweede Kamer werd aangenomen, de voortbrengselen van ons visscherijbedrijf on gemoeid laat en daarom meenden wij er. even op te moeten wijzen, dat inderdaad versche zeevisch, (waaronder ook versche haring gerekend mag" worden) en pekelharing niet onder deze belasting vallen. In de bij lage B van de wet worden „doode en levende dieren" vrijgesteld van belasting en ofschoon er eenige i twijfel heeft toestaan of visschen ook tot de dieren gerekend mogen, worden, is bij de behandeling in de Tweede Kamer duidelijk gebleken, dat de tusschen aanha- lingsteekens geplaatste definitie aldus ge ïnterpreteerd mag worden, dat kabeljauw, schelvisch, haring, kortom_alle vischsoorten „dieren" zijn. Zlefs de pekélharirig, „extra, doocle dieren" zou men dit product kunnen noemen is vrij. Dit blijkt uit het antwoord dat de heer Oud, Minister van Financiën in de Kamer gaf op een desbetreffende vraag van het Kamerlid, den heer Lovink. Ziehier wat die minister zeide „De haring is naar mijn meening zonder eenigen twijfel een visch. Ik weet wel dat men hier in den Haag karretjes ziet rijden, waarop, staat: haring- en visehhiandel, maar ik geloof, dat dit «neer bij wijze van spreken is dan dat daarmede te kennen zou worden gegeven, dat haring geien visch is. Zonder eenigen twijfel valt de haring dus onder de doode en levende dieren.Ik geloof echter, dat de heer Lovink nog iets meer bedoelt en met name de vraag, of gezouten haring er onder zal vallen. Nu is mijn meeninig dat, wanneer met haring niet meer gebeurd is dan dat zij gezouten is, daardoor de aard- van het product niet veranderd is. Men kan na tuurlijk een dood dier ook een bewerking doen ondergaan, neem b.v. biefstuk. Die valt natuurlijk niet onder de vrijstelling doode dieren, omdat biefstuk wel een stuk van een dier is, doch een zekere bewerking heeft on dergaan, waardoor het een ander product is gewordenmaar dit is m.i. ten aanzien van hiet zouten van haring niet het geval. Het betreft hiereenvoudig het conserveeren en gezouten haring valt daarom onder deze vrijstelling." Voor het visscherijbedrijf is het van groote beteekenis, dat visch buiten de belasting valt. Taxeeren wé den omzet voor de komende ja ren op 5a 8 millioén gulden, dan ontloopt het bedrijf een belastingheffing van 2 a 3 ton. Maar natuurlijk zal het bedrijf de na- dieelige gevolgen van deze wet niet geheel vrij varen. Tal van visscherij-benoodigdihe- den vallen onder de belasting. personalia De heer D. Rijke te IJVnuiden heeft te Am sterdam het politicoiploma behaald. GESLAAGD. De heer D. Rijke alhier slaagde voor het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het politie-diploma. De heer Rijke genoot zijn opleiding op den cursus van den R.K. Bond St. Michael te Velsen. openlucht bijeenkomst. Zaterdagavond 8 uur zal op het Kennemer- plein, met medewerking van de Autotent- zending, een openlucht bijeenkomst plaats hebben, uitgaande van het Verbond van Gerf. Evangelisatie-vereenigingen. Als spre kers zullen optreden de heeren G. Schot vanger, Ds. D. Vis en Ds. Chr. J. Teeuwe. onderscheiding. Vier loodsen en twee loodskweekelingen te Kvitsöy (Noorwegen), die in het begin van dit jaar een werkzaam aandeel hebben ge nomen in de redding der bemanning van den gestranden Duitschen stoomtrawler Offen bach hebben van dl Duitsch regeering elk een zilveren horloge met inschrift ontvan gen als blijk van erkenning voor hun red dingswerk.. BEVERWIJK naar heiloo. Met een extra trein werd Donderdagmor gen de 26ste jaarlijksche bedevaartstocht on dernomen naar de bedevaartsplaats Heiloo. De trein vervoerde 550 pelgrims. Bij de gods dienstige plechtigheden werden predikaties gehouden door pastoor G. Keijzer en de ka pelaans A. v. Nobelen en A. v. Rijn. lezing met lichtbeelden. De plaatselijke afdeelingen van den R.-K. Vrouwenbond, den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, de Mariavereeniging, de St. Jozefgezellen en de Graal hebben geza menlijk een ontwikkelingsavond georgani seerd welke op Donderdag 28 Sept. a.s. in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw zal worden gehouden. Prof. Dr. Alphons Steger hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft zal dien avond een lezing houden, verlucht moet licht beelden over St. Liduina. De geleerde spreker zal achtereenvolgens behandelen: een inlei ding over de staatkundige en kerkelijke toe standen dier dagen-, tot begrip van de betee kenis van het lijdens- en boeteleven der hei lige; de bronnen van haar leven naar ge schiedkundige documenten en oorkonden uit de 15e eeuw; het ziektebeeld; de strijd tus schen de natuurlijke weerzin voor het lijden en de bovennatuurlijke liefde tot God met de volkomen overwinning van den laatste; Ascese en mystiek; de wonderen door en aan Liduina gewrocht en tenslotte een beschou wing over Liduina als de heilige van het apostalaat van het lijden Prof. Steger zal zijn lezing toelichten met lichtbeelden van oorkonden, documenten, houtsneden, gravures en schilderijen uit de 15de, 16de en 20ste eeuw. luxor-theater. Na de zeer succesvolle vertooningen van ..King-Kong" brengt het Luxor-Theater. Bree straat voor de komende week een hoofdnum mer van een geheel andere genre. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Uit de Fransche haven La Rochelle vertrok het schip La Martinière met 200 strafgevange- nen naar het beruchte Duivelseiland „Generaal Platoff" is de titel van een Duitsch sprekende Paramountfilm, waarin Conrad Veidt en Olga Tschechowa de hoofd rollen vervullen. De inhoud van deze sterke speelfilm berust op een vrije bewerking van een tooneelstuk van den Hongaar Llajos Zilahy. Generaal Platoff is een hardvochtig heerscher, een soldaat zonder genade. In den greep van zijn ijzeren discipline worden geluk en liefde vernield. Eer en vriendschap zijn voor hem slechts woorden. Totdat hij de vrouw ontmoet, die zich offert voor een groo te liefde. Een prachtige sterke rol voor Veidt en een schitterende creatie van Olga Tsche chowa. Voor de pauze draait de vroolijke amuse mentsfilm „Madonna, wo bist du?" met Fritz Schultz, Liane Haïd en Otto Walburg. In alle voorstelingen wordt het Polygoon-journaal gedraaid, dat ditmaal een bijzondere plaatse lijke beteekenis heeft. Van den harddraverij- dag op 14 Sept. heeft de Polygoon een spe ciale opname voor het Luxor-Theater ge maakt. De resultaten daarvan kan men van heden af in het Luxor-Theater op het witte doek aanschouwen. verloting. Aan de plaatselijke afdeeling van de Graal hebben B. en W. toestemming verleend tot het houden van een verloting. De financieele baten van deze verloting zullen worden aan gewend voor de installatie van het clubhuis. inbraak. Ongewenschte gasten hebben een bezoek gebracht aan de consumptie-gelegenheid on der de tribune in het gemeentelijk sportpark. Met behulp van een valschen sleutel had men zich toegang weten te verschaffen. Van een vitrine werd een ruit vernield, waarna de in het kastje aanwezige chocolade, kauwgom enz. werden meegenomen. Van dezen diefstal deed de pachter van de consumptiegelegenheid aangifte bij de politie, die een onderzoek heeft ingesteld. de beker voor de reisduif. De vereeniging „Koninginnedag" heeft op 31 Augustus jl. aan de Vereeniging van Post- duivenliefhebbers „De Reisduif" een be"ker -overhandigd als blijk van erkentelijkheid voor het oplaten van 1900 postduiven, waarmede aan de sportdemonstratie luister werd bij gezet. Daar het hier geen wedstrijdvlucht be trof heeft het bestuur van de Reisduif den beker toegewezen aan een willekeurig num mer. De duivenhouders Gebrs. v. Roon, Mun- nikenweg alhier bleken van dit nummer de houders te zijn, zoodat zij in het bezit van den beker kwamen. bouwvergunningen. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan de wed. J. Stam alhier tot het verbou wen van het perceel Peperstraat 13: aan de wed. G. H. Vermeulen alhier tot het bouwen van een serre aan het perceel Vondellaan 41 en aan mevr. A. Mello, alhier, tot het ver bouwen van den gevel van het perceel Meer straat 25. ontwikkelingscursus. De lessen van den ontwikkelingscursus, uit gaande van de Ontwikkelingscentrale van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland zullen op Maandag 25 Sept. in de R.-K. Jon gensschool aan de Corverslaan een aanvang nemen. Docenten zijn de paters Arts en Strijbosch van Velsen-Driehuis, Mr. J. A. B. Sanders uit Beverwijk en de heer H. P. v. Roozendaal van Velsen-Noord. de floralia-tentoonstelling. De fraaie tentoonstelling van potplanten, georganiseerd door de Floraliavereeniging in het veilingsgebouw „Centrum" is Donderdag avond gesloten. Onbekendheid van het pu bliek met de openstelling op Donderdag, als mede de minder gunstige weersomstandighe den zullen wel oorzaak zijn geweest, dat op dien dag het bezoek zeer gering was. Over de getoonde belangstelling voor de kweekerstalenten der schooljeugd op Woens dag was het bestuur zeer tevreden. Op dien dag zijn zelfs vijftig bezoekers méér de con trole gepasseerd dan vorig jaar. De belang stelling voor het sympathie en nuttige werk der Floraliavereeniging is dus groeiende, een feit, dat tot voldoening strekt en dat voor de bestuursleden, alsmede voor de onderwijzers en onderwijzeressen, die aan dezen arbeid eveneens hun gewaardeerde medewerking verleenen, een aansporing beteekent om op den eenmaal Ingeslagen weg voor te gaan. de steunverleening. VELSEN de raadscommissie op non-activiteit de werkverschaffing bij de amsterd. ballast mij. wordt binnenkort hervat. Zooals wij onlangs mededeelden, is de werk verschaffing bij de Amsterdamsche Ballast Mij. stopgezet, waardoor de aldaar tewerk gestelde arbeiders weder moesten worden ont slagen. Naar wij thans vernemen, was deze stop zetting van tijdelijken aard en geschied om bijzondere redenen. Het ligt in de bedoeling, het werk binnen eenige dagen weer te doen hervatten. Tot nu toe was de regeling der steunverlee- ning in handen van de .Raadscommissie tot steunverleening", bestaande uit de heeren P. Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegen heden, voorzitter, C. P. J. Maas, H. Homburg, A. ten Broeke en J. Stark, leden en W. L. Kui per, secretaris. Deze raadscommissie had een zelfstandigen werkkring. Binnenkort zal deze commissie echter op non-activiteit worden gesteld. De minister van Sociale Zaken heeft n.l. dezer dagen een circulaire aan burgemeester en wethouders van diverse gemeenten, ook aan die van Velsen, een rondschrijven gezon den, waarin een nadere uiteenzetting wordt gegeven van hetgeen moet worden verstaan onder „het orgaan van steunverleening". waar van wordt gesproken in het besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken van 15 Januari 1932. „Als orgaan voor steunverleening kan slechts optreden het College van burgemeester en wethouders, dan wel op aanwijzing van dat College de Arbeidsbeurs of het bureau Maat schappelijk Hulpbetoon (Burgerlijk Armbe stuur)", aldus de minister. Uit den verderen inhoud van het rond schrijven blijkt, dat voor zoover de uitvoering der steunregeling niet rechtstreeks door het College van burgemeester en wethouders ge schiedt, het orgaan uiteraard verplicht is, zich naar de aanwijzingen van genoemd College omtrent de toepassing der steunregeling" te gedragen en het aan het college van burge meester en wethouders verantwoording schul dig is van de vervulling van zijn taak. „In gemeenten met een belangrijk aantal ondersteunden kan het orgaan voor steunver leening worden bijgestaan door een commissie van advies. Vermits het verstrekken van steun uitsluitend geschiedt met gelden der Overheid dient de uitvoering van de steun regeling ook dan opgedragen te blijven aan het orgaan. De Commissie heeft een advi- seerende bevoegdheid", schrijft de minister. Verder wordt nog opgemerkt, dat de volle verantwoordelijkheid voor de uitgaven bij het College van B. en W. berust en wordt aange drongen op een strenge controle (administra tie-, straat- en huiscontröle)welke controle ook tijdens de ondersteuning moet worden uit geoefend. Als gevolg van dit rondschrijven zal dus, zooals gezegd, de Steunverleening binnenkort niet meer geschieden door de commissie, maar door het College zelf. 'k Weet niet, of het u als mij gaat. Als u 'in de bladen leest Van de staatmiliiosaiennota, Die er nu weer is geweest. Tjonge, !t as toch wel wat anders Al die cijfers in het groot. Daarbij vergeleken roer ik Met een stokje in de goot. Dat zijn tellingen die tellen, In dat zaakje gaat wat om, En wat ben ik onbelangrijk, Als ik met mijn cijfers kom. En wanneer men komt te zitten Met een ongewenschte strop, Zegt men: Schol, Citroen en andren, Kom eens hier en breng dat op. Maar dan zie ik ook de schulden Van ons lieve vaderland, En dan voel ik: aan de kwestie Is toch nog een andre kant. Ik kan geen millioenen heffen Van mijn braven Landgenoot, Anderzijds zijn ook mijn schulden Echter niet millioenen groot.... Neen. laat mij maar blijven roeren, Met mijn stokje, in de goot. p. GASUS. AGENDA. voor beverwijk VRIJDAG 22 SEPTEMBER Luxor Theater: „Generaal Platoff" en „Ma donna, wo bist du?" 8 uur. W. B. Sound Theater: „De Hel op aarde". Op het tooneel Mr. Hachek. 8 uur. agenda te haarlem VRIJDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Amsterdamsch Too neel. „Eindexamen". 8 uur. Palace: Anny Ondra als de Regimentsdoch ter. Op het tooneel: 4 Anteleks, antipode act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Nu komt 't er op aan" De wereldberoemde Jazzband „Weintraubs Syncopaters" komt op het tooneel. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Backstreet", de vrouw in de schaduw. 8.15 uur, ZATERDAG 23 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Joop ter Heul" door het ensemble Julia de Gruyter. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Valerius' „Ge- denckklanck", zang en lichtb., door P. de No bel, voor de Volksuniversiteit. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1