HET NIEUWE AVONDBLAD Bericht Visscherij-Snufjes ,ge JAARGANG No. 275 ZATERDAG 23 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels /0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoot-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Haarlemsche Rechtbank. Het onderwerp opheffing van rechtbanken en kantongerechten is weer aan de orde ge steld door den nieuwen minister van Justitie, jnr. van Schaik, met een begrootingspost die bezuiniging tot een bedrag van ruim 214.000 in het uitzicht stelt Aangezien de post den indruk maakte tot in détails geraamd te zijn. meenden wij dat er al een nieuw uitgewerkt plan voor opheffing van rechtbanken en kantongerechten zou be staan. Uit inlichtingen, uit de allerbeste bron aan onzen Haagschen correspondent gege ven, blijkt dat dit niet het geval is. Het totale bedrag moet in tweeën gesplitst worden- een post bezuinigingen van materiëelen aard die al in détails vastgesteld is, en een post be treffende opheffingen, die alleen nog globaal is geraamd. Vanzelf rijst de vraag of de Haarlemsche Rechtbank opnieuw in gevaar van opheffing zou verkeeren. De vorige maal, toen het wets- ontwerp-Donner aan de orde kwam, werden alle eventueele slechte kansen voor Haarlem uitgeschakeld doordat de Kamer zich tegen het heele ontwerp verzette en het daardoor van de baan raakte. Uit het feit dat de be zuiniging thans aanmerkelijk lager geraamd is dan de vorige maal zou men hoopvol kun nen afleiden, dat er van Haarlemsche ophef fing nu wel heelemaal geen sprake meer zal zijn. Maar zekerheid daaromtrent bestaat niet, en hangende deze onzekerheid hopen wij dat de daartoe aangewezen officiëele instel lingen in onze stad geen poging onbeproefd zullen laten 0111 het behoud van de rechtbank voor Haarlem te verzekeren. Argumenten daarvoor zijn ook in deze ru briek indertijd al ruimschoots aangevoerd. Op dit moment ze alle opnieuw te berde brengen zal ik niet, maar er zij aan herin nerd dat behalve de zuiver-zakelijke motie ven er de imponderabilia zijn, en dat die dik wijls het allerbelangrijkste argument inhou den. Voor mij blijft het hoofdpunt dat men een provinciale hoofdstad van 125.000 inwo ners, die bovendien nog een grooter geheel vormt met zoo belangrijke randgemeenten als Heemstede en Bloemen daal, niet kan be- rooven van haar belangrijke cultuurinstel lingen zonder dat dit zich wreken moet. Anderzijds is het een landsbelang dat zoo veel mogelijk rechterlijke" colleges gevestigd zijn in de groote bevolkingscentra. Van den rechter wordt verwacht dat hij een man is die midden in het leven staat en er alle aspecten van kent. Een groote gemeente biedt hem daartoe veel beter gelegenheid dan een nietig provinciestadje. Het moet op het eerste gezicht iedereen al een onjuistheid toeschijnen dat men in de vijfde stad des lands de rechtbank zou gaan opheffen en haar laten voortbestaan in een of ander stadje met een kwart van het aantal inwoners en een nog kleiner gedeelte van de algemeene beteekenis. Wij mëehen er op te mogen rekenen,dat een man als minister Van Schaik. wiens bij zondere persoonlijke gaven door zijn jaren lange vervulling van het presidium der Tweede Kamer zeer op den voorgrond getre den zijn. en die ook buiten zijn partij zeer groot vertrouwen geniet, dergelijke overwegin gen niet buiten beschouwing zal laten en ze haar volle recht doen wedervaren. Hij is daarvoor te breed van visie. En daarom heb ben wij tenslotte toch wel de verwachting dat het voortbestaan van Haarlem's rechtbank veilig is. R. P. IJMUIDEN TERAARDESTELLING E. KLUYVER. •Donderdagmiddag werd te Koog a. d. Zaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Eduard Kluyver, in leven directeur 'van de Visscherij Mij. Neerlandia alhier. De aanwezigheid op den cloodenakker van een groote schare familieleden, vrienden en be langstellenden bewees dat de heer Kluyver zeer geacht en bemind was. Bij het graf voerde het woord de heer mr. A. Honing, namens de Mij. Neerlandia. De heer Honing sprak over de groote werk zaamheid en de taaie volhardng van den overleden directeur, en herdacht hem voorts als schoolkameraad en vriend. Daarna sprak de heer C. Honing nog waardeerende woor den over het degelijke karakter van den ontslapene. Nadat de predikant met een kort en troostrijk woord voor de weduwe had gesproken, 'dankte de broer van den overledene de sprekers voor hun waardee rende woorden en de aanwezigen voor de be langstelling. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijz. Heirv. te Velsen- IJmuiden (Oost) verzoekt ons, belangstellen den er op te wijzen, dat de cursus van Dr. H. Faber over: ..Vraagstukken van onzen Tijd", in afwijking van hetgeen eerst gepubliceerd, werd, gehouden wordt op Woensdag 27 Sept., Donderdag 12 en 26 October, Woensdag 8 November en Donderdag 23 November. De catechisaties vangen weder aan op Dinsdag 26 September, de Zondagsschool op Zondag 24 September. Voor bijzonderheden wordt verwezen naai de in dit blad geplaatste advertentie. MATIGE PEKELHARINGREIS. De stoomlogger Gorredijk IJ.M. 490 kwam van de haringvisscherij terug met 18 last pskelharing gevangen in ruim 5 weken. Uit dit resultaat blijkt, dat de loggervisscherij iang niet zoo overvloedig is als de trawler- yisscherij. ZUIGELINGENBESCHERMING „WITTE KRUIS". WOENSDAG 4 OCTOBER BLOEMENDAG. Men schrijft ons: Als er iets is, dat door de bevolking in onze Gemeente ten zeerste wordt gewaardeerd, dan is het wel het werk der Zuigelingenbescher ming. De gratis adviezen die reeds aan eenige duizenden moeders zijn gegeven, zijn van zoo'n groot belang, dat het bijna onmogelijk is, zich een Gemeente Velsen in te denken zonder consultatiebureaux voor Zuigelingen. Te IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort waar „Het Witte Kruis" nu reeds vele jaren dit prachtige sociale werk ter hand neemt, zijn de bureaux gevestigd en wordt aan iedere jonge moeder één maal per week de gelegen heid gegeven, gratis advies te vragen omtrent de voeding van haar zuigeling. Niets dan lof hebben de moeders te vertellen wanneer men met haar spreekt over het consultatiebureau voor Zuigelingen. Leek de kleine baby wel eens niet te groeien, na het advies op één der bureaux kwam alles weer terecht! Was de moeder ten einde raad, wat de voeding dei- kleine betrof, ook hier gaven de diverse bu reaux de gewenschte uitkomst. Vooral wan neer de moeder zich volkomen hield aan het advies van den kinderarts kon zij al regel zonder eenige ongerustheid de toekomst der kleine tegemoet zien. Zou het inderdaad niet heel erg zijn, als dit mooie en zeer belangrijke werk door financieëlen nood gedwongen, moest worden stop gezet? Dit mag niet ge beuren. Het bestuur van „Het Witte Kruis" rekent dan ook op aller medewerking, om de collecte, die 4 October gehouden zal worden, te doen slagen. Als al de moeders die één der Consultatiebureaux bezoeken, (of hebben be zocht) nu eens haar uiterste best doen, door hetzij zelf aan de collecte deel te nemen, of iemand te zoeken in haar omgeving, die zich hiervoor geven wil, zal de dag ongetwijfeld, trots crisis en trots de vele collecten die reeds hebben plaats gehad, zeker slagen. Helpt daarom allen mede. het prachtige werk der Zuigelingenbeschernïing in stand te houden en geeft U voor den verkoop van bloempjes zoo spoedig mogelijk op aan één der onderstaande adressen: Voor IJmuiden bij Zr. de Wilde en Zr. Lavoo en aan het Witte Kruisgebouw Kennemerlaan 125. Voor IJmuiden-Oost bij Mevrouw van der Mast, Lijsterlaan 6 en Mevrouw Teeuwen, Vel- serduinweg 132. Voor Velsen en Velsen-Noord bij Zr. I. G. Postema en -Zr. Zandstra, Wijkerstraatweg 251. Voor Santpoort Dorp bij Mevrouw Westera. Kruidbergerweg 19 en voor Santpoort 'station bij Mejuffrouw J. Zuijdwijk, Duinlustpark- weg 27 a. ANTI-DUITSCHE BOYCOTACTIE. In de dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst is adhaesie betuigd met het besluit van den Algemeenen Raad uit N.V.V. en S.D.A.P., over te gaan tot het voeren van een boycotactie tegen Duitsche waren. VERLOTING BAZAR BEWAARSCHOOL. De verloting voor den bazar ten bate van de bewaarschool Pres. Krugerstraat had het volgende resultaat: De hoofdprijs (dressoir) viel op no. 1821 en verder:- 767 boek „Napo leon", 606 boek „De Gouden Poort", 101 staande schemerlamp, 515 rekje met a.sch- ba'kjës, 1807 kussen, 1598 schilderstuk, 214 papierbak, 718 boek „Eduard Bok", 1812 schemerlampje, 2096 twee vazen, 255 doos bonbons. Het schilderstuk als prijs van de z.gm. Amerikaanschè verloting viel op no. 3. De trekking had plaats ónder politietoezicht. Zij, die zich mei ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DE HARINGVISSCHERIJ. S-n. (de heer J. v. d. Steen) schrijft in „Toenadering": „De uitkomsten van het haringvisscherij - bedrijf zijn tot op heden verre van bevredi gend te noemen. De aanvoeren zijn buiten gewoon schraal de laatste weken en de prij zen allesbehalve schitterend. Nu weten wij maar al te goed. dat de visscherij zich niet laat voorrekenen, en er dus heel spoedig verandering kan intreden. Dat neemt echter niet weg, dat thans de vraag van den export zeer klemmend ge noemd kan worden, terwijl de vooruitzichten juicht op dit punt nog zeer donker zijn. Kan er overeenstemming bereikt worden met Rus land dan zouden voorzeker de vooruitzichten niet zoo donker ingezien behoeven te worden. Dat dit zoo eenvoudig is, weten we wel beter, en daarom durven we er vooralsnog niet op te rekenen. Daarbij komt, dat we t.a.v. hulp van de regeering nu juist ook niet optimistisch ge- stemd zijn, gezien de ervaringen in 't ver leden. Wel is het vorige jaar een helpende hand uitgestoken, maar 't was veel te laat. Ook is bekend, dat dit eenige moeilijk heden heeft opgeleverd, maar de groote vraag is of dit geen verband hield met het feit dat men van regeeringswege zoo laat aankwam met de credietregeling. 't Is nu ook weer half September, terwijl nog niets bekend is of de regeering wil helpen. Dat men het bedrijf niet financieel steunt is nog te begrijpen, maar dat men traag is om de helpende hand te bieden, kunnen wij niet begrijpen. Niet alleen geldt dit voor de haringvissche rij, maar 't zelfde kan ook gezegd worden van de verschvisscherij. Zeker kan de klacht geuit worden, dat de visscherij tegenover andere bedrijven achter gesteld wordt. We ontveinzen ons de moeilijkheden niet waarvoor de regeering geplaatst wordt, doch hulp aan- de visscherij zou ook niet behoeven te bestaan in financieele offers, maar zou op andere wijze kunnen geschieden. Dat men nu allerlei moeilijkheden en be zwaren ziet bij het visscherijbedrijf, dat min der vraagt dan vele andere bedrijven, moet toch wel tot nadenken stemmen. „DE WERELD OP Z'N KOP." Naar wij vernemen heeft A. M. de Jong. de bewerker van het tooneelwerk „De wereld op z'n kop", waarvan a.s. Dinsdagavond in Thalia" de première wordt gegeven aan het bestuur van het Tooneelfonds „Vara-Insti- tuut" medegedeeld, dat hij de opvoering zal bijwonen. Naar wij v<vrnemen, is er voor deze belang rijke voorstelling veel belangstelling. Thans is reeds bekend, dat 400 a 500 bezoekers aan wezig zullen zijn. EVANGELISATIESAMENKOMST. In de Ned. Herv.- Kerk aan de Kalvers traaf zal Zondagavond half zes een zeer bijzondere Evangeliiesiatiesamenkomst plaats hebben, waar zal worden gesproken door de Evange listen Kal van Amsterdam en Morra uit Utrecht. Het kerkkoor der Ned. Herv. Ge meente zal ter afwisseling eenige liederen zingen, terwijl de heer Morra die tevens be kend staat als een uitnemend solozanger eenige liederen ten gehoore zal brengen. NIEUWE WASCHINRICHTING. De heer K. Labree, voorheen directeur der Coöp. Waschinrichting in de Snelliusstraat heeft thans in perceel Zeeweg 161 een wasch- en fijnstrijkinrichting onder den naam „Fijn- strijkinrichting „Elizabeth". In den loop der volgende week, zal de in richting geopend worden. Deze gebeurtenis zou reeds eerder plaats hebben gehad indien de benoodigde machi nes op tijd waren aangekomen. Bij ons be zoek aan de inrichting waren monteurs nog druk bezig de zaak te installeeren. Wij wenschen den heer Labree veel succes met zijn nieuwe onderneming. OPENING BAKKERSCURSUS. Naar wij vernemen, zal de cursus voor bakkersgezellen en bakkerszoons worden ge opend voor de broodbakkerij a.s. Maandag in de bakkerij van den heer v. d. Brink, Zee weg IJmuiden-Oost en voor de banketbakke rij a.s. Dinsdag in de bakkerij van den heel de Graauw, Breestraat, Beverwijk. DAMCLUB „IJMUIDEN". Dinsdag 26 September a.s. houdt- de Dam club „IJmuiden" haar jaarvergadering in de groote zaal van Hotel Kennemerhof. De agenda vermeldt verschillende jaarverslagen, bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren G. van Zanten, K. de Jong en J. Smit, waarvan eerstgenoemde twee her kiesbaar zijn, verkiezing kascommissie en commissie van materiaal, bespreking onder linge competitie en competitie Nederl. Dam- bond, contributieregeling, bespreking 10-jarig bestaan, bespreking 5-jarig jubileum District bond Noord-Holland, reglementsherziening, enz. DE BREMEN ONDER DE HAKENKRUIS- VLAG. De Bremen van den Norddeutschen Lloyd is Duitschland's glorie op scheepvaartgebied. In 4 dagen en 18 uur legde dit 51 656 bruto registerton groote schip de reis Over den At- lantischen Oceaan af en veroverde aldus het blauwe lint. Enkële weken geleden hééft, het dit echter moeten afstaan aan 't. Italiaansche schip Rex, dat in iets meer dan vier en een halven dag den overtocht van Gibraltar naar New-York volbracht en een gemiddelde snel heid bereikte van 28.92 knoopen per uur, al dus W. B. in „Toenadering". De Bremen, die om zijn weelderige inrich ting een drijvend paleis kan genoemd wor den, biedt plaats aan 2400 passagiers. Het is te begrijpen, dat in onzen tijd, nu time money is, de Amerikanen gaarne met dit. en de an dere Lloydschepen de reis naar de Oude We reld doen en zelfs nog in het vorige jaar tel de de Bremen in het seizoen alzoo van Mei tot Augustus,-tot 1500 passagiers per vaart. Toen echter op 22 Augustus jl. de Bremen uit Amerika terugkeerde en, de hakenkruisvlag in top. aan de Columbuspier in Bremerhafen arriveerde, bracht zij in totaal slechts 120 passagiers mede. Een zelfde aantal was reeds in Southampton en Cherbourg aan land ge gaan. Alzoo in totaal 240 passagiers, een tiende van het aantal beschikbare plaatsen. De bemanning is ook reeds van 900 op ruim 500 man teruggebracht. De Amerikanen, die Europa bezoeken, rei zen niet gaarne onder de hakenkruisvlag. Met de vrachtscheepvaart gaat 't al niet anders. Men geeft de voorkeur aan schepen van andere naties en ook onze Holland-Ame- rikalijn profiteert daarvan. Naar ons werd medegedeeld, brengen de booten dezer lijn de laatste reizen belangrijk meer passagiers en goederen mee dan eeni- gen tijd geleden, hetgeen ook voor de haven arbeiders meerdere werkgelegenheid tenge volge heeft. CXXXIX. Schitterend gaat het nog niet, maar het gaat toch wel goed met de visscherij. Vooral de resultaten van de groote booten zijn bijna zonder uitzondering gunstig. Deze booten maken nog steeds mooie korte reizen; ook deze week kwam ze alle met veel visch bin nen en daar de prijzen goed bleven, mede door de vastendagen, waren de besommingen weer flink aan den hoogen kant. Ik ben dol op rekenen en vooral wanneer een rekensommetje practisch nut afwerpt, (wat lang niet van alle rekensommetjes^ die ik in den loop van mijn jaren heb ge maakt, gezegd kan worden) cijfer ik graag. Ziehier het resultaat van mijn rekenliefheb- berij: de groote booten, die j.l. Maandag en Dinsdag binnen waren, besomaen per reis dag gemiddeld f3C0. Dat is lang niet slecht. Maar de kustbooten brachten het per reisdag slechts tot f 140 en dat is veel te weinig. Bij een vergelijking tusschen de exploitatie-uit komsten van beide type (de middelsoort booten vallen tusschen deze bedragen), komt dan ook duidelijk naar voren, dat de groote booten veel beter varen dan de kustbooten; ik zou haast durven zeggen, dat wat de groote booten aanbrengen door de kleine weggebracht wordt. D.w.z. boot tegen boot, maar daar er veel meer groote booten dan kleine in de vaart zijn, moet volgens Bartjes, die ook graag rekende, het eindresultaat een plus opleveren, te meer omdat ik in mijn rekensommetje de haringbooten buiten be schouwing heb gelaten. Bij de berekening van het bovenstaande maakte ik dankbaar gebruik van het staatje van de verwachte trawlers, dat men eiken Maandag trouw in de IJmuider Courant, kan vinden. En dat staatje bezorgde mij een andere ontdekking, die ookde moeite wel waard is, wereldkundig gemaakt te worden. En wel deze: alle groote booten, die j.l. Maandag binnen waren, zijn op één en den zelfden dag vertrokken, n.l. den 8en Sep tember: de beide andere, die op dezen dag vertrokken, kwamen Dinsdaa binnen. Is dit niet het bewijs, dat het mogelijk is een rege ling voor de binnenkomt der trawlers in hét leven te roepen, een regeling, die van zulk een groot belang is voor de visscherij? Ik weet, dat er den laatsten tijd een nauw con tact bestaat tusschen reederij en vischhan- deel. Als de heeren weer eens bij elkaar komen, moeten ze toch ook hierover eens praten. Drie. van ouds vooraanstaande exporteurs op Duitschland zijn onlangs naar Berlijn ge weest. Natuurlijk niet om eens wat te wan delen op den Kurfixrstendamm of den Pots- damerplatz, maar om eens met de bewinds mannen van het Derde Rijk te gaan praten over de mogelijkheid van het verkrijgen van faciliteiten voor het uitvoeren van visch. De bedoeling der heeren 'schijnt te zijn geweest .onbelemmerd uitvoer te krijgen van een kwantum visch, gelijkstaande met den aan voer in IJmuiden van Duitsche stoomtraw lers. Nog zoo dwaas niet. Maar of ze succes zullen hebben staat te bezien. Een dergelijke regeling kan natuurlijk alleen langs diplo- matieken weg worden verkregen en aange zien die weg zeer lang is, zal wat de heeren verlangen, voorloopig wel een vrome wensch blijven. Principieel val voor het idéé veel te zeggen. Duitsche haringtrawlers kunnen in IJmuiden zooveel haring aanvoeren als ze willen; maar stel U eens voor, dat de Caroline, de Silvain, de Ewald of een andere IJmuidensche haring boot met een lading haring in Altona of Wesermünde verscheenDat zou een klap geven. En we hadden gisteren al een Fransche haringtrawler, die met een 60.000 francs schoon geld naar Boulogne vertrok, of misschien wel naar de visscherij, om nog eens zoo'n nestje uit te halen. En laat eens een van onze trawlers in Boulogne met een lading haring binnenkomen. Dat zou ook heel wat haken en oogen geven. En ook heel wat invoerrecht. Inderdaad, recht is dit niet. Maar wat is er tegenwoordig wel recht? PIETERMAN. SANTPOORT DE CHR. SCHOOL AAN DE FRANS NETSCHERLAAN. Dezer dagen werd het vijfjarig bestaan van de School met den Bijbel aan de Frans Net- scherlaan feestelijk gevierd. Het mooie gym nastieklokaal der school, voor deze gelegen heid kostelijk met bloemen versierd, was ge heel gevuld. Ds. R. W. de Jong. emeritus-predikant al hier, hield een geestdriftig betoog voor het Christelijk onderwijs. De heer Verkruijsen, hoofd der school, ge tuigde met warmte van de goede verstandhou ding die er steeds is geweest tusschen bestuur en personeel en tusschen het personeel on derling, die veel heeft bijgedragen tot den bloei der school. Hij gaf voorts enkele cijfers. In 1928 begonnen met 45 leerlingen was de school geleidelijk gestegen tot 119 leerlingen. De jongens en meisjes der hoogste klassen gaven een paar zangnummers ten beste en voerden eenige gymnastische oefeningen uit. Na een woord van dank aan allen waarbij ook het bestuur niet werd Vergeten, werd het feestelijk samenzijn met dankzegging gesloten, De eerste Joto van het proces-van-der Lubbe .te Leipzig. Verdachte (x) tijdens de ondervraging 9

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1