Bijdrage. HET HULDTOONEEL IN KENNEMERLAND. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK de sterke man. Vrijdagmiddag gaf de Amerikaansche rowboy Mr. Haehek, die deze dagen in het WB Sound Theater in de Peperstraat op treedt. in de Breestraat een staaltje van zijn capaciteiten als krachtmensch. Na eerst van af het station zijn entree in Beverwijk te hebben gemaakt, welke kennismaking zooals het een ras-echte cowboy betaamt te paard geschiedde, liet hij zich met touwen aan twee sneltaxi's verbinden. Mr. Haehek zou deze auto's door zijn kracht beletten weg te riiden. Het experiment slaagde wel niet ten volle, 'maar het zeer talrijk publiek kreeg toch'wel den indruk, dat Mr. Haehek een respectabel aantal P.K.'s in zijn armen ver borgen hield. Doordat de eene auto harder aantrok, dan de andere werd de verdeeling der krachten ongelijk. Het gevolg was, dat de sterke man dus werd meegetrokken, maar hij trok op zijn beurt de snorrende auto, die in de eerste versnelling poogde weg te rijden, in achter- waartsche richting. Het publiek bleek deze krachtprestatie op hoogen prijs te stellen. In de avondvoorstelling van het W. B. Theater heeft Mr. Haehek Vrijdagavond'een groot succes geoogst. de harddraverij op de film. De bezoekers van het Luxor-Theater zijn nog eens in de gelegenheid de harddraverij, welke op 14 September werd gehouden, mee te maken. Op het witte doek worden de spannendste ritten van de snelle harddravers nogmaals weergegeven. De aardige opnamen langs de baan geven nog duidelijker dan in werke lijkheid een overzicht van de enorme menigte toeschouwers, die de Breestraat bevolkte, Natuurlijk mochten ook de ijverige bestuurs leden niet op de film ontbreken. De struisvogelrennen brengen de lach spieren in beweging. Het filmpje draait in iedere voorstelling van het Luxor Theater. esperanto-nieuws. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opname van het volgende: Feiten die spreken. De deelnemers aan het A.V.O. (Arbeid voor onvolwaardigen) congres bezochten een aan tal „liefdesgestichten" in Brabant. Van het vele werk, dat daar wordt gedaan voor de z.g. onvolwaardigen, doofstommen, blinden, enz. en vooral ook over de wijze van onder wijs lezen we treffende dingen in de bladen. Hetgeen bijv. in het blindeninstituut te Grave werd aanschouwd, grenst aan het ongeloof lijke. ;Des te meer verheugen wij ons. dat een der leiders, pater Joseph, vertellende van de geweldige weetlust der blinden, mededeelde, dat niet alleen moderne talen en latijn, maar ook Esperanto wordt onderwezen. Vooral van fsperanto houden ze veel, zei hij, en tal van m'pleegden zijn daardoor in staat te corres- «mdeeren met blinden in andere landen. Het congres der Internationale Liga van Vrijmetselaren, dat begin Sept. in Den Haag bijeenkwam, heeft in een sectie-bijeenkomst ook het Esperanto behandeld, als een, onder werp, waaraan de vrijmetselarij zich ver want weet, lezen we in de Haagsche Crt. In Het Volk verscheen een reisbeschrijving van Paul Kiès. In verband met het feit, dat medereizigers van hem elkaar niet konden verstaan en daarom niet begrijpen, waarbij hij bun dan te hulp kon komen, zegt hij: „Wij hebben den naam erg knap in talen te zijn en ik liet me die kwaliteit dus ook maar toekennen. In het land der blinden is éénoog koning Wat zou het gemakkelijk zijn en de inter nationale banden versterkend, als over de geheele wereld naast de eigen taal Esperanto op school werd onderwezen, Juist wij sociaal democraten moesten dat arbeiders-, dat massa-belang beter behartigen!" Intusschen zullen wij hopen, dat' Paul Kiès zijn invloed wat meer voor het Esperanto zal doen gelden, daar waar dat massabe- lang inderdaad slecht behartigd wordt, n.l. in de arbeidersbeweging, want uitdrukkingen als „moesten" en „zouden" hebben heel wei nig waarde! In de „Fabrieksarbeider" lezen we: „De grootste hindernis om tot een inter nationale verstandhouding te komen, was wel het verschil in taal. De taalverschillen ver oorzaakten voorheen en veroorzaken ook thans nog vaak, dat het noodige inzicht in de gewoonte van de vakbeweging in de ver schillende landen ontbreekt. Een eenheids taal, ter bevordering der internationale ver standhouding onder de arbeiders zooals bijvoorbeeld het Esperanto zou in de be staande behoefte kunnen voorzien. Het is dan ook vooral de jongeren in de.vakbeweging aan te bevelen, dat zij zich in die wereldtaal bekwamen, terwijl de studie daartoe boven dien hun algemeene ontwikkeling ten goéde komt". In „Onze Gids" lezen we: „Ook een handicap is de vorming en de samenkomsten van het bestuur uit diverse landen, met verschillende talen en vaak verre afstanden, waardoor veel aan het initiatief jaren bewezen, dat er niet meer naar een gelaten". Wij voegen hieraan toe: „Wat een omhaal van woorden voor zulk een simpele zaak". De Esperantisten hebben toch reeds al sinds jarenb ewezen, dat er niet meer naar een oplossing gezocht behoeft te worden! KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: Van den heer J. A. W. Ccchius eenige onder Beverwijk opgegraven voorwerpen t.w. een Mariabeeldje, een klein kruikje en een pop van kalk, voorts van den zelfden schenker 3 prentbriefkaarten van Beverwijk van Anno 1890 en later; van den he.er Th. M. Bliksla ger, twee eigendomsbewijzen van huizen aan den Patersweg van Anno 1768 en 1796; van den heer W. W. v. d. Wagt, een onder Bever wijk opgegraven antiek tinnen melkkanne tje met tuit; van den heer l. de Ruiter, een Nederlandsche Muzenalmanak uit de vorige eeuw; van den heer Kappers, 20 bladen met reproducties van oude schilderijen. het gezelschap mie en ko. Het tooneelgezelschap van Mie en Ko, dat ook in onze plaats vele bewonderaars telt zal van af Vrijdag 29 September in het W. B. Soudn Theater in de Peperstraat optreden met de revueschets „Dat moet je zien". cursus voor bakkers. Maandagavond zal een vakcursus worden geopend voor bakkersgezellen en zonen van bakkers, die door bekwame leeraren in de ge heimen van het vak zullen worden ingewijd. Het onderwijs voor de broodbakkerij wordt gegeven in bakkerij „De Hoop" Zeeweg, IJmui den-Oost, voor de afdeeling banketbakkerij in de bakkerij van den heer H. de Graauw aan de Breestraat, alhier. ''Het honiggewin op de Veluwe is beneden normaal gebleven, door onderbevolking van vele korven en door schade van den heidekever Als ik zoo'n bericht moet lezen, Hindert en bedroeft dat mij, Want als honig valt te winnen. Is de bije bij erbij. En de grootste bijverdienste Is de nijverheid, nietwaar, Maar hij kreeg bijkans geen bijkans Op de Veluwe dit jaar. D' allerbeste bijbedoeling Maakte het tekort niet goed, In bevolking van de korven, Waar 't .gewin van komen moet. En 't hielp niet, dat elk bewoner Extra bijwerk op zich nam, Bijaldien bij al dien last nog Ook de heidekever kwam. Ondanks alle harde werken Werd het slechts een schrale buit, Ach, wij hebben leeren wennen Aan zoo'n crisis bijgeluid. In ons land van melk en honig, Reputatie van weleer, Is de honig tegenwoordig Niet zoo overvloedig meer. P. GASUS. Een historisch plekje. Het „Huldtooneel"een historische plaats aan den rijksweg naar Alkmaar. ENTHOUSIASME OVER ROOSEVELT'S HER STELPROGRAM. 250.000 vertegenwoordigers uit alle beroepen defileerden door de straten van Neio York van 's middags tot middernacht om van hun sympathie voor de herstelplannen te getuigen. De rijke historie van de landstreek Kenne^ merland, dat in lang vervlogen tijden een af zonderlijk land- en graafschap was, vindt men nog in onze dagen in verscheidene monumen ten belichaamd. De ruïne van Brederode bij Santpoort, het slot „Assumburg" en de huize „Marquette" bij Heemskerk vormen nog heden ten dage de stille getuigen aan de roemruchte tijden van weleer, toen de fiere, adellijke ge slachten elkander in middeleeuwsche pracht en praal naar de kroon staken. In de omgeving van Beverwijk en Heemskerk zijn vele aanzienlijke families woonachtig ge weest op buitenplaatsen, die ware lusthoven vormden. De meeste daarvan zijn verdwenen. Hoogstens resteeren van de in vroeger eeuwen zoo hechte bouwwerken nog slechts enkele armzalige overblijfselen. Overigens herinne ren nog straatnamen of de namen van hof steden aan historische vermaardheden als „Oud-Meerenstein", „Adrichem", „Poelen- burch", „Oud-Haarlem" enz. Een monument, dat nog altijd de belang rijkheid van het gewest in vroeger eeuwen voor het nageslacht demonstreert, is het zoo genaamde „Huldtooneel", gelegen aan den Rijksstraatweg naar Alkmaar en behoorend tot het grondgebied der gemeente Heemskerk. Links van den straatweg trekt een met laag hout omzoomd grasland de aandacht. Aan de Westelijke, zijde daarvan verrijst een heuvel, waarop te midden van hoog-opgaand hout gewas een eenvoudig gedenkteeken is ge plaatst. Deze plaats moet vele malen getuige zijn geweest 'van een schitterend schouwspel, want hier werden de graven van Holland als Heeren van Kennemerland door de edelen en landlieden gehuldigd. Deze huldiging ge schiedde met veel luister „onder den blooten Hemel in een statelijke bijeenkomst der Ede len en gemeente". Reeds eeuwen geleden stond deze plek als heilig bekend, en om die reden werd zij voor het huldebetoon aan de gra ven uitverkoren. Zoo werd in het jaar 1415 Jan van Brabant, de tweede echtgenoot van Jacoba van Beieren, op deze plaats als Heer van Kennemerland plechtig erkend. De heuvel was bekend als „Seipelenberg". Johannes a Leidis schreef in zijn „Annales Egmundani (1361) „dat drie monniken op last van het klooster te Egmond naar Seipelen berg zijn getogen naar hertog Albert, die daar toen aangekomen was om door de Ken- nemers te worden gehuldigd". De bekende historicus en kerkleeraar Junius Ampzing schreef van het Huldtooneel: „Ook ist de pijne waerd dien heuvel na te draven, En die verheve plaats, alwaer weleer de Graven Tot Heren zijn gehuld, tot Heren zijn gesteld Van 't Kennemerland's gebied, van 't Kennemerland's geweld. De Graven moesten ook op dezen heuvel sweren, Den Bisschop van het Sticht van Uittrecht niet te deren. In zijn gerechtigheid den Bisschop niet te schaen, En 't geestelijk recht in alles voor te staen;" Op 5 November 1863 werd een aanvang ge maakt met de plaatsing van een eenvoudig gedenkteeken, dat de toenmalige eigenaar van het Huldtooneel, Jhr. D. F. Gevers van Ende geest, liet oprichten. Het driezijdig gedenk teeken draagt de volgende opschriften: „De Graven van Holland werden hier, naar over levering, als heeren van Kennemerland ge huldigd", en: „Door Gevers van Endegeest en zijne vrouw. M. J. Deutz van Assendelft, opge richt MDCCCLXIII". Het derde opschrift be vat de volgende waarschuwing: „Wandelaar, wil dit gedenkteeken eerbiedigen". Een op schrift, dat wel wat overbodig mag heeten. want het is voor. wandelaars wel heel moeilijk om deze historische plaats te naderen. Zij is als particulier bezit van den weg afgesloten. De gedenksteen verkeert overigens in een ernstige staat van verval. Groote stukken steen zijn er uit gevallen en over de geheele lengte vertoont het monument groote scheu ren. Overigens heeft de steun op zichzelf geen andere historische beteekenis, dan dat hij herinnert aan de familie, die eigenaresse van het Huldtooneel was. De plaats is toch nog wel van zooveel his torische beteekenis, dat zij bij de jongste weg- verbreedingen gespaard is. Teneinde te voor komen, dat een breede strook van het Huld tooneel zou moeten worden afgenomen, werd de verbreeding van. den weg aan de overzijde geprojecteerd, zoodat dit plekje dat een her innering aan Kennemerland's grijs verleden is, gespaard is gebleven. VERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS". Vrijdagavond vergaderde in een der kamers van het badhuis aan de Meerstraat de afdee ling Beverwijk en Omstreken van de Noord- hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Na opening door den voorzitter den heer C. Dingier en vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat van de gemeentebesturen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin be richt was ingekomen ,dat in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden geen finan- cieele medewerking kan worden verleend aan de uitvoering der plannen tot het bouwen van een nieuw badhuis, hoewel de gemeente besturen deze plannen natuurlijk toejuichen. Het bestuur heeft echter gemeend, ondanks deze teleurstelling, de bouwplannen voor de stichting van een Witte Kfuisgebouw niet te moeten opgeven. De bouwcommissie heeft in middels aan den architect verzocht een op gave te doen voor het bouwen op bescheidener schaal, namelijk van een badhuis met een lokaliteit voor de berging van verplegings- artikelen en een ruime wachtkamer, die tevens voor andere doeleinden gebruikt zou kunnen worden. Ook met het bestuur van-de plaatselijke af deeling van het Ned. Roode Kruis werd over leg gepleegd, waarbij o.m. de mogelijkheid on der het oog is gezien, om in de eerste plaats het consultatiebureau voor de t.b.c.-bestrij- ding in het Roode Kruis Ziekenhuis gevestigd te laten en door aanbouw van het ziekenhuis een lokaal beschikbaar te krijgen, waarin het consultatiebureau voor zuigelingen kan wor den ondergebracht. Het bestuur zal intusschen niet stil zitten en voortdurend aandacht aan de bouwplannen schenken. Bij de bestuursverkiezing werden de dames Eerhart en Pieters en de heer A. Visser als. bestuursleden herkozen. Na behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op 3 Oct. te Amsterdam te houden algemeene vergadering, der Provinciale Vereeniging werden tot afge vaardigden naar deze bijeenkomst benoemd Mevr. Brat en Zr. Korver. Vervolgens wer-den de begrootingen behan deld voor het jaar 1934. Het samenstellen der begrootingen was deze maal al bijzonder moei lijk, omdat nog geen zekerheid bestaat hoe het met de Gemeentelijke en met de Rijks subsidies zal afloopen. Zoo werd de begrooting dus wel in heel sterke mate een „slag in de lucht" en wijzigingen zijn daarin met vrij groote zekerheid te verwachten. De begrooting van de afdeeling sloot in ontvangsten en uit gaven op een bedrag van f 8287.57. De contri butie werd geraamd op f 2200. In de commissie tot het nazien der reke ningen over 1933 werden benoemd Mevr. Bakker—Diferee en de heeren Reynders en v. d. Oord. Bij de rondvraag uitte de heer J. Visser zijn teleurstelling over het feit, dat de bouwplan nen voor een nieuw badhuis geen doorgang kunnen hebben. Misschien is het niet onmoge lijk, dat van gemeentewege toch nog eenige financieele medewerking kan worden ver wacht, wanneer op bescheidener schaal ge bouwd wordt. De voorzitter antwoordde, dat in het bestuur nog niet is overlegd, op welke andere wijze de geldmiddelen voor den noodzakelijken nieuwbouw moeten worden gevonden. Spr. hoopt omtrent een en ander in de voorjaars- vergadering nog nadere mededeelingen te kunnen doen. 1 De vergadering werd hierna gesloten. vergadering van voetballers. De .voetbalvereeniging „Beverwijk" hield in haar clublokaal, café „De Vriendschap" een zeer goed bezochte ledenvergadering. Hoe wel de voorzitter de heer C. Tromp, hieruit een groote belangstelling voor de vereeniging mocht afleiden, moest hij toch zijn bevreem ding uiten over de vele afschrijvingen voor de eerste competitiewedstrijden der lagere elftallen, waardoor de taak der elftalcommis sie wel zeer werd bemoeilijkt. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het clubblad, dat in den laatsten tijd niet geheel en al naar wcnscht gaat. Ge tracht zal worden hierin verbetering te brengen. Het bedanken van den heer Van Dessel maakte een bestuursverkiezing noodzakelijk. In de vacature werd voorzien door de ver kiezing van den heer Brandjes. Het bestuur zal de functies onderling verdoelen. Nadat de rondvraag was gehouden, sloot de voorzitter onder dankbetuiging voor de vruchtbare besprekingen de vergadering. van nuttige struisvogelpolitiek. In het weekblad „Paard en Paardenwereld" troffen wij on derstaand versje aan over den harddraverij dag van 14 Sept. jl. „Struisvogelren en draverijen", Zoo luidde 't lokkend muurbiljet, Dat Beverwijk en zijn omgeving In lichtelaaie heeft gezet. Struisvogelrennen, een attractie Die velen tegenviel misschien, Maar 't trok een vloedgolf bezoekers In Beverwijk nog nooit gezaen. Maar niet slechts daar, ik zag ook elders Nog voor de helft niet dat publiek, Ik breng heer Praeses Blom m'n hulde Voor zulk een ..Struische" politiek! De vogels zelf? Ach lieve hemel, Ze loopen ongetwijfeld hard. Maar kruipen als je denkt hoe „Sister", Hoe „Lady" of „Miss Zelda" start. Zoo maakte Blom en z'n getrouwen (Behalve 't batig slot-record!) Bij duizenden een pracht-reclame Voor onze mooie draversport. Wat vocht de vinnige ..Queen Ethel", Wat vloog de reus „Petition", Wat gaf het velen satisfactie Dat eind'lijk „Uniform" daar won! Het was een dag voor „onze" paarden, Zij gingen strijken met den buit, Maar wanhoopt niet, o snelle imports, Een winnaar toch gaat achteruit. In ieder opzicht een recorddag Een kortebaan-feest luisterrijk, Ja zelfs Zaandam zal moeten zeggen: „Mijn evenknie in Beverwijk". WIJK AAN ZEE bouwen. Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende vergunningen tot bouwen ver leend aan Gebroeders P. J. en S. P. Schellevis, te Wijk aan Zee en Duin, tot het. bouwen van 12 woonhuizen aan den Gröeneweg; aan G. J. Henneman. te 'Wijk aan Zee en Duin. tot het bouwen van een schuur, aan den Zeeweg. besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is aangifte gedaan van het voorkomen van een geval van de be smettelijke roodvonk. mond- en klauwzeer. In de afgeloopen week zijn wederom 6 ge vallen van de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer aangegeven. AGENDA. voor beverwijk ZATERDAG 23 SEPTEMBER Luxor Theater: „Leve de vrijheid" en „Ma donna, wo bist du?" 8 uur. W. B.> Sound Theater: „De Hel op aarde". Op' het 'töoneel Mr. Haehek. 8 uur. ZONDAG 24 SEPTEMBER Luxor Theater: „Madonna, wo bist du?" 2.30 uur. „Leve de Vrijheid" 5 uur. „Leve de Vrijheid" en „Madonna, wo bist du?" 8 uur. W. B. Sound Theater: „Wild West". Op het to one el Mr. Haehek. 2.30 uur. „De Hel op Aarde", op het tooneel Mr. Hae hek. 8 uur. agenda te haarlem ZATERDAG 23 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „Joop ter Heul" door het ensemble Julia de Gruyter. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Valerius' ,.Ge- denckklanck", zang en lichtb., door P. de No bel, voor de Volksuniversiteit. 8 uur. Palace: Anny Ondra als de Regimentsdoch ter. Op het tooneel: 4 Anteleks, antipode act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Nu komt 't er op aan" De wereldberoemde Jazzband „Weïntraubs Syneopaters" komt op het tooneel. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Backstreet", de vrouw in de schaduw. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 25 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: „De man die niet „neen" kon zeggen" door Het Nieuwe Too neel. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil j. Sanders, detective). door udo van ewoud. 23) (Nadruk verboden. Nieuwenhuis was direct een en al aan dacht. Opwindende gebeurtenissen? Wat heb ben jullie dan allemaal beleefd? Vertel me dat eens gauw alsjeblieft..En in één adem voortgaande: „Menschen, menschen, wat een reis naar dat oord hier. Bijna 24 uur aan één stuk in den treingelukkig, dat ik aan het station die limousine nog op den kop kon tikkenhij moest extra voor mij uit het museum worden gehaald, waar hij bij de prae-historische vervoermiddelen was opge borgenMaar hoe is 't nou? Hebben jul lie den man al, die er in geslaagd is vier vol wassen menschen naar het andere eind van de wereld te brengen Sanders onderbrak zijn woordenstroom. ..Mijn heeren, het lijkt me minder ge- wenscht, dat vyij hier a"' - .openbare straat dit babbeltje voortzetter Ik zou de heeren willen verzoeken één voor één en zoo moge lijk onbemerkt naar mijn kamer te gaan nr. 12, meneer Nieuwenhuis. Wat u persoon lijk betreft: laat u de hotelgasten voorloopig niet zien, dat u bij ons behoort. Ik hoop u straks op mijn kamer de reden van dit ver zoek duidelijk te maken. Laat u zich nu eerst door iemand van 't personeel uw kamer wij zen en vervoegt u zich daarna bij ons op nummer 12". Ook Nieuwenhuis, hoewel eerst kort in ons gezelschap en dus niet gewend aan de onver biddelijke wijze, waarop Sanders in gevallen als deze de leiding placht te nemen, onder wierp zich onmiddellijk aan den detective. Zonder*verder nog een woord te zeggen, be gaf hij zich naar binnen, waar een kellner zich over hem ontfermde om hem naar zijn kamer te brengen. Vijf minuten later verliet Sanders het terras van het hotel om via het marktplein en het steegje de poort in den tuin te bereiken en weer vijf minuten latei- liep van Dobben naar boven met de doelbe wuste stap van den hotelgast, die haastig op zijn kamer iets gaat halen. Tenslotte volgde ik. Het hotel bood voor hen, die prijs stellen op comfort, weinig aantrekkelijks. De eenvou dige slaapkamers lagen aan weerszijden van een breeden gang op de eerste verdieping. Zij waren zeer bescheiden ingericht: een ledi kant, een waschtafel, een divan, een groote ronde tafel, en een paar stoelen maakten vrij wel het geheele meubilair uit, maar alles zag er zeer helder uit en meer konden wij in dit kleine provincieplaatsje met slechts weinig vreemdelingenverkeer bezwaarlijk verlangen. Toen ik de bovenste trede van de trap be reikt had, hoorde ik stemmen en even later zag ik, dat een kellner met een presenteer blad, waarop een kannetje koffie, melk en suiker, voor de deur van een der kamers het woord voerde met iemand, die zich daarbin nen bevond. Ik bleef staan en luisterde scherp toe. „Hier is uw koffie, professor", hoorde ik hem zeggen en eenige seconden later werd de deur geopend en overhandigde de kellner den bewoner van de kamer het blaadje, waarna de deur weer gesloten werd. Sanders had gelijk gehad; de professor was dus weer op zijn kamer en naar het scheen, was hij niet van plan deze voorloopig te ver laten. Ware dat wel het geval, dan zou hij zeker geen koffie hebben laten aanrukken. Met iets van voldoening constateerde ik, dat mijn speurdersneigingen zich meer en meer ontwikkelden. Het feit, dat ik uit dit simpele voorval onmiddellijk een conclusie trok, vorm de, zoo meende ik, daarvoor een afdoend be wijs. Sanders mocht dan aan mijn capaci teiten als medewerker niet veel waarde hech ten, in ieder geval had hij een dankbare leer ling aan mij, die er steeds op uit was zich verder in het speurdersvak te bekwamen. Ik had intusschen mijn eigen slaapsalet bereikten na mij even verfrischt te hebben, begaf ik mij naar de kamer van Sanders, waar ik de anderen reeds aantrof. De detective nam, als president van deze kleine vergadering, plaats aan de zich ook in dit vertrek bevindende ronde tafel, welke hij bij de divan had geschoven, zoodat dit meu belstuk in het tekort aan stoelen kon voor zien. Daar deze divanplaats nog onbezet was, legde ik daar beslag op en onmiddellijk daar na nam Sanders op fluisterenden toon het v/oord. In korte trekken bracht hij allereerst Nieu wenhuis van den stand van zaken op de hoogte, verhaalde hem van den mislukten aanslag in het bosch bij Wannsee en den daarop gevolgden „gasaanval" in den D- trein om te besluiten met een korte beschrij ving van den persoon van den Noorschen professor, tegen wien zulke ernstige verden kingen gerezen waren. Zijn woorden maakten zichtbaar indruk op Nieuwenhuis, die nu alle luchthartigheid, welke hij bij zijn aankomst tentoon spreidde, had afgelegd en met het noodige ontzag en klimmende verbazing naar de woorden van den detective luisterde. Deze laatste gaf eindelijk nog een kort resumé van hetgeen er dezen dag gebeurd was, waarbij ik scherp oplette, of hij nog iets nieuws vertelde over de achtervolging van den professor door Elburg, maar daarin werd ik teleurgesteld. Toen hij eindelijk was uitgesproken, wist Nieuwenhuis slechts met één woord aan zijn verbazing lucht te geven: „Zeldbaam!" Een kwalificatie, welke van Dobben als zijn trou we en eensgezinde compagnon meende te moeten onderstreepen met het woord „Inder daad" en daarop zwegen wij alle drie gedu rende eenige seconden. Nauwelijks echter had Nieuwenhuis zijn eerste indrukken verwerkt, of hij werd wat spraakzamer en informeerde naar verschillende details, welke Sanders bij zijn overzicht van de belangrijke feiten zou hebben kunnen vergeten.. Deze begreep wel, dat al die vragen vroeg of laat toch zouden worden gesteld: Nieuwenhuis' nieuwsgierig heid was wellicht niet grooter, maar toch ook niet geringer dan die van andere stervelin gen en waar van nu af aan zijn medewerking vereischt werd, was het zelfs noodzakelijk, dat hij een juist inzicht kreeg van den stand van zaken. Sanders beantwoordde de tot hem gerichte vragen dan ook op de hem eigen korte duidelijke wijze om eindelijk, toen de tot dusver zakelijke bijeenkomst dreigde te verloopen in een genoeglijk, maar onvrucht baar babbeltje, waarin de drie leeken hun, niet altijd van veel schranderheid getuigen de veronderstellingen tegen elkaar uitwissel den, in te grijpen en ons er aan te herinneren, dat wij bijeen gekomen waren met het doel te overleggen, wat ons verder te doen stond. „In de eerste plaats", zoo zei hij, „ben ik den heer Nieuwenhuis nog een verklaring schuldig in verband met mijn verzoek voor*

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5