UIT HET BUITENLAND Het proces te Leipzig op den tweeden dag. „Bescherming" van den uitvoer in Duitschland. Repressaillemaatregelen tegen landen, die Duitsch producten aan invoerbeperking onderwerpen. Uit Genève: De 67ste zitting van den Volkenbondsraad begonnen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND De Rijksregeering heeft Vrijdag een we tot bescherming van den Duitschen uitvoer aangenomen, waarvan de tekst als volgt luidt: Art. 1. De invoer van producten uit de lan den, die Duitsche producten aan invoerbe perking onderwerpen, kan ter bescherming van den Duitschen uitvoer eveneens beperkt worden, tenzij de invoerbeperkingen dezer landen naar haar aard in de bestaande han delsovereenkomsten speciaal zijn voorbehou den en haar toepassing in overeenstemming is met de handelsovereenkomsten. Bij het vaststellen van invoercontingen ten voor een land moet in oogenschouw wor den genomen, of de invoer van Duitsche producten door dat land ongunstiger wordt behandeld dan de invoer van producten van eenig ander land. Art. 2. De Rijksministers van Birtenland- fiche zaken van Financiiën, van Economi schs zaken en van Voedae!voorz:-enln-r en Landbouw worden gemachtigd, ter uitvoe ring van deze wet invoerbenerkineen te ver ordenen en de noodige verordeningen uit tej vaardigen. Art. 3. De w-et treedt in werking op den dag volgends op dien der afkondiging. GENèVE. De 67ste zitting van den Volkenbondsraad werd Vrijdagochtend, onder voorzitterschap van den Noorschen Minister van Buitenland sche zaken Mohwinkel geopend met een ge heime bijeenkomst. Duitschland is vertegen woordigd door gezant Von Keiler, Frankrijk door graaf De Clause!,. Engeland door een hoogen ambtenaar van het Foreign Office In de zitting is de Volkenbondscomanissaris van Dantzig Rosting benoemd tot directeur van de af deeling voor de minderheden van het Volkenbondssecretariaat. Hierna kwam de Volk en bondsraad in open bars zitting bijeen. O.m. ter behandeling van een Engelsch voorstel tot instelling van een Internationale Commissie van architecten, welke onder toezicht van den Volkenbond zal staan, en ter bespreking van de kwesties, verband houdende met den handel in opium. Ook de eerste diplomatieke besprekingen te Genève zijn weer begonnen. De kabinets chef van Mussolini, baron Aloise, heeft een bezoek gebracht aan dep secretaris-generaa': van den Volkenbond, Aveol en zal daarna, een onderhoud hebben met Henderson. Ook de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Van Neurath zal een bezoek aan Hen derson brengen. De eigenlijke ontwapening sbespre kim gen zullen echter eerst na de aanko-mst van de Engelsche en Fransche ministers beginnen. Paul Boncour en Sir John Simon worden he den Zaterdag te Genève verwacht. De Fran sche Minister-president Daladier komt eerst Zondag of Maandag. Over de besprekingen fce Parijs verluidt hier in Engelsche kringen, dat nog geen prac- tische resultaten zijn bereikt. Zoowel de ver tegenwoordigers van Engeland als van Italië hebben hun definitief standpunt ten opzich te van de Fransche voorstellen voorbehouden tot de besprekingen te Genève. Eert beschuldiging aan het adres der Japansche regeering. Het Russisch Telegraaf Agentschap deelt mede, dat Sokolnikov een verklaring heeft af gelegd bij den Japanschen gezant Ota, waar in hij mededeelt, dat de Russische regeering heeft vernomen, dat Mandsjoekwo, op aanspo ren van Japan voornemens is wijziging" te brengen in het beheer van den Oost-Ohinee- schen Spoorweg, waardoor de rechten van den Sovjet-Russischen directeur van dezen spoor weg op brutale wijze worden geschonden. Ter zelfder tijd wenscht Mandsjoekwo de Russische beambten van den spoorweg op aansporen van Japan onder politie-controle te stellen. De Russische regeering deelt mede, dat dergelijke maatregelen door haar worden be schouwd in strijd te zijn met de verdragen. Zij acht Japan hier rechtstreeks voor verantwoor delijk. aangezien Mandsjoekwo hiertoe niet in staat is. De Sovjet-ambassadeur te Tokio heeft op dracht een gelijke verklaring bij de Japansche regeering af te leggen. Met betrekking tot dat bericht wordt namens het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de regeering uit Mos kou nog geen protest had ontvangen, doch het is niet gepast voor Sovjet-Rusland om een dergelijke phraseologie te gebruiken, als zou Mandsjoekwo op instigatie der Japan sche regeering optreden, terwijl Mandsjoekwo slechts tracht een behoorlijke handelsonder neming te stichten binnen de legitieme grenzen van de overeenkomsten van Moek- den en Peking. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan niet verantwoordelijk is voor de daden van Mandsjoekwo. EEN GEWELDIGE DIAMANT IN BAZILIë GEVONDEN. RIO DE JANEIRO. 21 Sept. (V. D.) Vol gens berichten uit Be Ho Horizonte in den Braziliaanschen staat Minas Geraes, zijn in de bedding van de Bento-rivier geweldige diamantenvondsten gedaan. 0.a. werd een diamant gevonden die een der grootsten is, welke na de CuEinan die in 1905 in Trans vaal in de Premier-mijn werd gevonden ooit gevonden zijn. T LLOYD GEORGE OVER DEN TOESTAND IN DUITSCHLAND. HIJ PROTESTEERT TEGEN INMENGING. Lloyd George. LONDEN, 22 September (V.D.) In een te Barmouth in Noord-Wales uitgesproken redevoering liet Lloyd George zich heden zeer scherp uit over het falen van den Vol kenbond. De moeilijkheden in Europa zijn alle te wijten aan het verbreken van de ont wapeningsbelofte, die door alle overwinnaars in het verdrag van Versailles was gedaan. Lloyd George protesteerde energiek tegen iedere inmenging in de binnenlandsche toe standen in Duitschland. Wanneer de mogend heden er in zouden slagen in Duitschland het nationaal socialisme ten val te brengen, zou daarop het communisme volgen en wan neer dat in Duitschland zijn intrede doet, kan nïen .zekei" zijn, dat het communisme zeer grondig komen zal. Dat is de reden waarom iedere communist in de geheele wereld, van Rusland tot Amerika er met verlangen naar uitkijkt, dat de Westersehe mogendheden Duitschland in een communisitsche revolutie storten. NU WEER OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. TOT NOG TOE 320 DOODEN. TOKIO, 22 September (V. DVolgens be richten 'uit Charbin is het gebied langs de spoorlijn Taonan-Tsitsikar overstroomd. Elf dorpen staan onder water. De treinverbin ding tusschen Tsitsikar en Taonan is onder broken. Tot nu toe zijn reeds 320 dooden geborgen. TWEE RUSSISCHE JOURNA LISTEN IN LEIPZIG GEARRESTEERD. EN WEER VRIJGELATEN. LEIPZIG, 22 Sept. (V.D.) Hedenmorgen te 7 uur heeft de politie in het hotel Kaiser - hof twee Russische journalisten gearresteerd, die aldaar logeerden in verband met de zit ting van het Rijksgereohtshof, Bespal off, lid van het Berlijnsche filiaal van het officieele Sovjet-Russische staatspersbureau en Mevr. Keith, Berlijnsch correspondente van de „Is- westia". Beiden werden naar het Polizei-prae sidium overgebracht, nadat hun was medege deeld, dat zij bij de eerste poging tot ont vluchting zouden worden neergeschoten. On danks hun protesten werden zij gefouilleerd en daarna opgesloten. Een verzoek om zich met de Russische ambassade te Berlijn in verbinding te mogen stellen, werd afgewe zen. Toevalligerwijze was echter de secretaris der Russische ambassade de heer Hirschfeld te Leipzig, die, hooiende van de arrestatie, zich naar het Politiepraesidium begaf. 'Het gelukte den heer Hirschfeld te bewerken, dat de politie de beide gearresteerde journalisten losliet. De politiepresiden-t heeft persoonlijk den beiden journalisten, die volgens hun verkla ringen zeer onheusch zijn behandeld, zijn excuses aangeboden. De arrestatie was het gevolg van een over ijld bevel van een ondergeschikt politie ambtenaar. GROEI DER FASCISTISCHE BEWEGING. „ZILVERHEMDEN" IN DE V. S., BRUINHEMDEN IN CANADA. Een nieuwe politieke organisatie, die der Zilverhemden is in de Vereenigde Staten op- jericht. Deze organisatie, die eenige punten uit het program der Ku-Klux-Klan heeft over genomen, is anti-katholiek en anti-semitisch. Zij is tegenstandster van de politiek van pre sident Roosevelt en bewondert Adolf Hitler. De leider dezer organisatie is de schrijver William Dudley Pelley. Zijn volgelingen, die zich „stormtroepen" noemen, dragen een zil verkleurig hemd en een bombazijnen broek. Ook in Canada is een fascistische partij op gericht, welke reeds 25.000 leden telt. J Deze fascisten dragen nagenoeg dezelfde uniform als de Duitsche Nationaal-Socialisten J en hebben ook den fascisten-groet ingevoerd. 4 Mr. Stomps spreekt met Van der Lubbe. Doch deze weigert te antwoorden. In het vervolg van de zitting, van gisteren bevestigde de deskundige Geheimrat Bon hoeffer, op vragen van den voorzitter, dat van der Lubbe een uitgesproken behoefte heeft aan eigen, directe, persoonlijke ervaring en weinig waarde hecht aan. belezenheid. De voorzitter poogt dan vast te stellen, hoe het herhaalde glimlachen van den beschuldigde bij volkomen ernstige situaties in de behande ling van het proces is te verklaren. De des kundige ziet hierin niet ongewoons. Den be schuldigde van der Lubbe is een zekere supe rioriteit jegens alle dingen der wereld rond om hem eigen. Hij schijnt zich steeds te dis penseeren. Ongetwijfeld is hem ook het ge schil der drie getuigen, die er over twisten of Van der Lubbe zich als Nat. Socialist heeft uitgegeven min of meer komisch voorgekomen. Het zachte spreken van den beschuldigde is misschien te verklaren door een lichamelijke zwakte, welke het gevolg is van zijn voedsel- staking. Op de vraag of bij den beschuldigde een zekere sexueele afwijking is waar te ne men, antwoordt de deskundige ontkennend. Op voorstel van den verdediger van Van der Lubbe dr. Seuffert. wordt de deskundige ook als getuige beëedigd. De verdediger van Torgler, dr. Sack vraagt of een ongewone gevoeligheid voor vreemden invloed bij van der Lubbe aanwezig is. Prof. Bonhoeffer: „Ik heb eerder den indruk, met een zelf bewust dan met een gevoelig mensch te doen te hebben." Dr. Sack: „U hebt den beschuldigde ge vraagd welke communistische leiders hij kent." Bonhoeffer: ..Hij antwoordde: Thalmann'. Dr. Sack: ..Heeft hij gezegd, dat hij aan den vooravond van den Rijksdagbrand met Torg ler samen is geweest?" Bonhoeffer: „Op deze vraag heeft hij ont- kennend geantwoord." De blief ontvangen. De procureur-generaal wijst (zooals wij in een deel van de vorige oplaag nog konden melden) op een bericht van een nieuwsbu reau, dat een verklaring der familie Van der Lubbe publiceert volgens welk bericht die laatste niet zou hebben vernomen, dat haar brief aan den beklaagde waarin zij hem dringend aanried om mr. Stomps als verdediger te aanvaarden niet aan Van der Lubbe zou zijn overhandigd. Dat zou tengevolge hebben gehad, dat Van der Lubbe tegenover opge drongen verdedigers ook de diensten van de zen verdediger van de hand had gewezen. De familie wendde zich in dit verband telegra fisch tot rijkspresident Von Hindenburg om den laatste dringend te verzoeken zijn be middeling te verleenen bij het rijksgerechts hof teneinde den brief alsnog aan Van der Lubbe Overhandigd te krijgen. President: Hebt gij in de laatste dagen van uw verwanten een brief ontvangen waarin u den raad werd gegeven mr. Stomps als ver dediger te aanvaarden? a Beklaagde Van der Lubbe wordt nu vlak voor de groene tafel geleid en ondervraagd. Hii antwoordt tenslotte „neen". Wanneer de vraag wordt herhaald, zegt hij fluisterend „ja". Wanneer dan verdere vra gen worden gesteld, o.a. waar die brief van zijn familie zich thans bevindt, antwoordt Van der Lubbe: „In de gevangenis". President: „Dan hebt gij den brief dus wel ontvangen? En stond in dien brief wat ik zoo even zeide?" Van der Lubbe: „Ja." President: ..De directeur der gevangenis heeft persoonlijk den brief aan Van der Lubbe overhandigd en kan getuigen, dat Van der Lubbe na ontvangst van den brief zeide: „ik wil mr. Stomps niet als verdediger hebben." De president schorst dan de zitting voor een pauze van twintig minuten om mr. Stomps gelegenheid te geven met beklaagde van ge dachten te wisselen. Van der Lubbe antwoordt niet. De pauze heeft niet 20 minuten, maar een vol uur geduurd. Na de heropening deelt voor zitter Buenger mee. dat,van Zaterdag af een luidspreker in de zaal zal worden aangebracht, voornamelijk ten behoeve van de nationale en de internationale pers. De directeur van de gevangenis, Dietze, toont dan den brief van de familie van bekl., dien hij uit de cel van bekl. heeft meegebracht. Het is de brief, waarin de familie den bekl. verzoekt zijn volle vertrouwen aan advocaat Stomps te schenken. Mr. Stomps verklaart dan, dat hij, alleen ;n tegenwoordigheid van den tolk, een half uur lang gepoogd heeft van der Lubbe tot andere gedachten te brengen, maar deze heeft hem niet of nauwelijks geantwoord. De speciale correspondent van de Tel. meldt over dit onderhoud: Mr. Stomps begon met v. d. Lubbe te spre ken. De jongen stond op en bleef zwijgend voor hem staan. De Hollandsche advocaat sprak langen tijd met den verdachte en trachtte op diens gevoel in te werken. „Vertrouw mij toch," zei mr. Stomps, „je fa milie en je vriend Harteveld vertrouwen mij toch ook, praat toch tegen mij!" Maar ondanks dat alles bleef v. d. Lubbe zwijgen, zoodat ook mr. Stomps niets anders overbleef dan de cel weer te verlaten. De advocaat gaf als zijn meening te ken nen, dat v. d. Lubbe alle op zijn verdediging betrekking hebbende schrifturen ook uit Ne derland ontvangen heeft. Op de vraag van den verdediger Torgler, dr. Sack, bevestigt mi\.Stomps, dat door alle vrienden en bekenden van Van der Lubbe be streden wordt, dat hij homósexueel zou zijn. Dr. Sack: Dit vast te stellen is daarom van belang, omdat in het z.gji. bruinboek slechts het begin van een zin staat (uit een brief van een brief van een vriend Van der Lubbe). ,Ik heb een half jaar met v. d. Lubbe samen gewoond". De beslissende voortzetting: „en ik kan zeggen, dat hij niet homoseuxeel is", is evenwel in het bruinboek onder tafel ge vallen. De conclusie, welke men hieruit trekken moet, is begrijpelijk. Vervolgens leest de proc.-generaal een brief voor van eersten luitenant Schulz, waarin deze de bewering, dat hij bij den brand be trokken zou zijn, afwijst. Hij verklaart, dat hij zich ten tijde van den brand te Tutzing aan de Sternberger See bevond, waar hij een medische behandeling wegens een nierkwaal onderging. Beklaagde geen pyromaan. Op een vraag van den voorzitter verklaart de deskundige dr. Bonhseffer, dat hij bij be klaagde geen pyromanie heeft ontdekt. Hij is niet in een dusdanigen staat van geestes krankheid, dat hij wordt gedreven door een onweerstaanbaren dwang vuur aan te leggen. De voorzitter acht thans het oogenblik ge komen om te onderzoeken of van der Lubbe een gewelddadige omverwerping van den Duitschen staatsvorm nastreefde om deze te vervangen door den Russischen staatsvorm. De proc.-generaal leest hiertoe een aantal brieven van Ne der land.sche vrienden van v. d. Lubbe voor. Een van de brieven luidt als volgt: „Beste kameraad, Met dezen brief zend ik je namens het ge heele internationale proletariaat, dat solidair Is met je inzichten, broederlijke groete. Je houding bij de daad is de aanleiding geweest van ernstig nadenken en discussies in elke strooming van de beweging. Dr. Sack vraagt dan aan beklaagde of hij in Sept. '32 in een vergadering van stakende chauffeurs te 's-Gravenhage heeft verklaard, dat men tegen den wil van de communisti sche partij terreurdaden moest bedrijven. Van der Lubbe: „Dat geloof ik niet". Daarna wordt nog een kleine pauze gehou den, waarin wordt besproken in hoeverre een deel van een brochure kan worden voorge lezen, welke den beklaagde van Nederland uit. is toegezonden. Na de pauze legt dr Sack een verklaring af waarin o.a. wordt gezegd: „Tijdens de pauze is mij tér oore gekomen, dat in de bladen te Rio de Janeiro een be richt is verschenen, waarin het proces, dat hier onder, uw leiding, meneer de president, wordt gehouden een theater 'is en dat men ten gunste van de nazi's den Rijksdagbrand wil uitbuiten. Als Duitsch advocaat voelde ik mij verplicht dit het Hof mede te deelen. Het schijnt mij, dat den berichtgevers, die zulke tendentieuze berichten de wereld insturen en die wij bereidwillig hebben toegestaan als gasten dit proces bij te wonen, dat door geen ander hof ernstiger kan worden behandeld, de toegang verboden wordt". Voorzitter: „Ik heb reeds in mijn inleiden de woorden gezegd, dat het vanzelf spreekt, dat het Hof onafhankelijk is en slechts naar wet en recht zal oordéelen. Ik kan dit niet telkens en telkens weer herhalen;, het spreekt vanzelf". De voorzitter en procureur-generaal zijn van oordeel, dat in deze gevallen de straf zoo snel mogelijk moet volgen op de daad en dr. Sack wordt verzocht de namen der betref fende bladen te noemen. Vervolgens wordt de bovengemelde brochure voorgelezen. Deze is door de broers en stiefbroeders van Van der Lubbe opgesteld en uitgegeven. Schrijvers spreken hartstochtelijk tegen, dat Van der Lubbe een fascistisch werktuig zou zijn. Over zijn' politieke gezindheid heet het: zijn interesse is op Spartacus gericht, hoewel hij nooit lid is geweest. Hij trachtte de eenheid van de arbeiders door het uitge ven van pamfletten te bevorderen. Op een andere plaats wordt in de brochure verklaard dat, waar Van der Dubbe gevaar voor ande ren zag, liij liefst zichzelf opofferde zonder een tegendienst te verlangen. Nooit is hij om een andere reden met de wet in conflict ge komen dan door zijn principe. Hierna wordt de behandeling tot Zaterdag ochtend verdaagd. Het verhoor inzake de persoonlijkheid van Van der Lubbe is thans afgesloten. Alvorens nu tot de daad zelf over te gaan wil het Hof zich eerst bezig houden met de persoonlijk heden der andere beklaagden. Thans staat dus Torgler in het middelpunt der belang stelling. Torgler wenscht geen buiten- landschen verdediger. LEIPZIG, 22 Sept. (V. D.) Na de beëindi ging van de behandeling op den tweeden dag van het proces tegen de stichters van den Rijksdagbrand interesseerden de vertegen woordigers der buitenlandsche bladen zich voor de vraag, of Torgler niet toch nog den Vrijdag in Leipzig aangekomen Amerikaan - schen advocaat Hays als verdediger wilde aanvaarden. Torgler verklaarde, dat dr. Sack, zijn ver dediger, hem alleen wenschte te verdedigen en dat hij geen aanleiding had op eenlgerlei wijze ontevreden te zijn over de verdediging van dr. Sack. Hij heeft volledig vertrouwen in dr. Sack en heeft derhalve geen reden een anderen verdediger aan te nemen. Hij voelt zich door dr. Sack op elke wijze voldoende verdedigd. GEEN VERBAND MET DE ZAAK- LINDBERGH. BANKBILJETTEN-KWESTIE VOOR DE BRUSSELSCHE RECHTBANK. De kwestie van het bankbiljet van dui zend pond sterling, dat deel zou hebben uit gemaakt van den losprijs, dien Lindbergh betaalde voor zijn ontvoerde kind, is gisteren voor de Brusselsehe rechtbank behandeld. Daarbij werd er echter door den officier van justitie de aandacht op gevestigd dat de los prijs in dollars werd betaald en wel in kleine coupures, zoodat er geen sprake is van eenig verband met het ontvoeringsdrama, al dus meldt Reuter. De drie personen, die bij deze zaak be trokken zijn, waren reeds door de rechtbank te Antwerpen veroordeeld. Het betrof hier de twee Polen Frostig en Berkovics; eerstge noemde was tot een en de andere tot vi jaar gevangenisstraf veroordeeld. De dew Henxy Mulder, een Nederlandsch onderdaa die van beroep particulier detective was vrijgesproken. rd Het Brusselsehe hof behandelde heden rt zaak in hooger beroep, de straf van Fomi werd gehandhaafd, die van Berkovic tot d?i jaar verlaagd, terwijl Mulder werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, met bevVi tot onmiddellijke inhechtenisneming. De politie heeft vastgesteld, dat het bant biljet van 1000 pond werd ontstolen aan eer Amsterdamsch bankier, die een som van twe millioen van Monaco naar Parijs moest ove/ maken. Het geld werd teruggevonden mef uitzondering echter van het biljet van loon pond. w LINDBERGH IN LENINGRAD AANGEKOMEN. MOSKOU. 22 Septembre (V. D.) Lindberrii is heden te Leningrad geland. EGYPTISCH MINISTER PRESIDENT AFGETREDEN. CAIRO. 21 Sept. (V. D.) De Egyptische premier. Sidkey Pasja, is afgetreden. Sedert de beroerte, die hij in Januari gehad heeft laat de gezondheidstoestand van Sidkey Pasja te wenschen. Reeds een maand lan» had de premier dan ook het voornemen af te treden. Het is mogelijk, dat hij ook de leidin» van zijn partij zal neerleggen. DE NIEUWE MARINE-COMMANDANT. SOERABA-JA, 22 Sept. (Aneta) Met in gang van 5 October 1933 is onder tijdelijke handhaving in zijn huidige functie van commandant der Marine te Soerabaja, de ka pitein ter zee D. Scalongne belast met het be vel over het eskader in de Ned.-Indische wa teren, nadat hij dit bevel zal hebben overge nomen van den Schout-bij-Nacht M. H. van Duim. De bedoeling is dat de kapitein ter zee Scalongne eind December als marinacom- mandant zal worden vervangen door den ka pitein ter zee J. S. C. Olivier, die eind Novem ber naar Ned.-Indië zal worden uitgezonden. NIEUWE BCZKEN. Edgar A. Mowrer': Duitschland zet de klok terug. Men zal zich de lotgevallen van dezen Ame. rlkaansehen journalist in Duitschland wel herinneren. Mowrer was voorzitter van de bui tenlandsche persvereeniging. De zeer anti- Hitleriaansche strekking van zijn werk „Ger many puts the clock back" was de oorzaak van de bedreiging met boycot, die de regee ring aan de vereeniging richtte indien de Amerikaan niet aftrad. De leden wilden hun voorzitter echter niet laten vertrekken, doch tenslotte heeft deze toch zijn mandaat ter beschikking gesteld, omdat hij er de invrij heidstelling van een Oostenrijksch collega mee kon bewerkstelligen. Dezer dagen heeft Mow rer het land hals over kop moeten verlaten, daar de nazi-regeering „niet langer voor zijn veiligheid kon instaan". Mowrer's boek beschrijft"niet zooals het omslag wellicht zou doen vermoeden hst „Duitschland onder Hitier", maar de poli tieke situatie, zooals zij zich na den oorlog tot aan het einde van het afgeloopen jaar heeft ontwikkeld. Volgens schrijver moet het losbreken van de reactie in Duitschland voornamelijk op re kening worden geschoven van de eerste re- publikeïnsche regeerders na den vrede van Versailles. Wat hadden zij behooren te doen? De sleutelposities binnen den Staat hadden bezet dienen te wórden, de eigen menschen zoucen de verantwoordelijke posities hebben moeten innemen. Invloedrijke tegenstanders had men moeten verwijderen, gevaarlijke spo ren van verleden elimineeren. Ook een ingrij pende verandering in de schoolboeken zou noodzakelijk zijn geweest, etc. En wat, zoo vraagt Mowrer zich af, kwam hiervoor in de plaats? Een regeering, die zich laat leiden door ambtenaren van de oude stempel, die werden opgeleid in aanhankelijkheid aan het oude régime. Wat moet er gezegd worden van de mocraten, die subsidies toestaan aan ex-prin sen, die het republikeinsch régime aanvallen, die hun verbannen keizer tot hun rijksten man maken uit deferentie voor zoogenaamde eigen domsrechten? Mowrer concludeert, dat de de mocratie in Duitschland op een mislukking is uitgeloopen, omdat zij daar nooit een „fair chance" heeft gehad. Daarnaast behandelt de schrijver de uitzonderlijke positie van de Rijksweer, die de oude keizerlijke traditie voortzette en door haar met succes bekroonde weigering zich aan de civiele autoriteiten te onderwerpen de democratische republiek lang zaam smoorde. Als voornaamste persoon in het reactionaire kamp voor de opkomst van Adolf Hitler noemt schrijver de agrariër en concernleider Alfred Hugenberg. Het streven van dezen man was erop gericht de Duitsche klok tot 1914 terug te zetten. Hugenberg kon zijn invloed tot een groote oppervlakte uitstrekken, doordat hij de controle verkreeg over honderdvijftig dag bladen en door zijn nieuws-agentschap de Telegraphen Union. Tenslotte verkreeg hij ook de controle over de filmaatschappij Ufa, dat in zijn hanxten een verfijnd instrument van reactionnaire propaganda werd. Van de natioaal-socialistische partij zegt Mowrer. dat de wereldcrisis haar op het eer ste plan verhief. De crisis deed de stemmers in drommen naar „den wonderman van Mün- chen" overloopen. Een voorname factor van de groei der nazi-partij was ook de toenemen de werkloosheid onder de jeugd. Het Duitsche volk was beu van alles. De eenige weg, die blijkbaar nog open stond leidde naar het ver leden en zijn profeet was Adolf Hitler, die dit verleden „de toekomst" noemde. Hitler zag beter dan wie ook in hoe grenzeloos het ver langen van den Duitscher was om te gehoor zamen. In „Mein Kaanpf" schreef hij: „üe Duitscher heeft er geen flauwe notie van hoe het valk moet worden beetgenomen als het er om gaat de massa voor een zaak te winnen. Deze zin werd van de twaalfde, editie af (in 1932) weggelaten! Hitler's plan was, toen hij eenmaal in het zadel zat, zooals schrijver het uitdrukt „leider te worden van een beweging, die naar zijn meening op menschelijke on- noozelheid kon worden gegrondvest". Van belang is ook wat Mowrer over de ont wikkeling van het anti-semietisme en de ver heerlijking van het Arische ras mededeelt. Zeer duidelijk komt in dit hoofdstuk de onhoud baarheid van de verschillende nationaal so cialistische theorieën tot uiting. Het boek verscheen smaakvol verzorgd en in de vertaling van A. van Son bij Van Kol- kema en Warendorf's Uitgeversmij N.V. te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 8