Het proces te Leipzig op den derden dag. ijmuider Een dure grap. De schat in 't oude Holland COURANT. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Het Proces te Leipzig. pe eerste dagen van het proces tegen de beschuldigden inzake den Rijksdagbrand te Leipzig, voor het Duitsche Hooggerechtshof, Lebben velerlei indrukken gewekt. Overigens blijft men geneigd tot voorbehoud, omdat de hoofdzaken nog niet in geding zijn gebracht. Op deze wijze voortwerkend zal men vele weken noodig hebben om tot een resultaat te komen. Dit heeft het Hof blijkbaar zelf voor zien, want bij den aanvang werd al medege deeld dat na 11 October de zittingen te Berlijn gehouden zouden worden. Of gedurende zoo fangen tijd de wereldbelangstelling voor deze zaak even intens kan blijven als gedurende deze eerste dagen valt te betwijfelen. In Engeland pleegt men de periode voor de publieke belangstelling in een of andere ge beurtenis op negen dagen te begrenzen, en meestal klopt dat vrijwel. Die Engelsche op vatting' is zelfs spreekwoordelijk geworden; de uitdrukking „a nine days' wonder" geeft haar weer. Het is te voorzien dat de belangstelling voor dit strafproces-op-langen-termijn zal zakken en af en toe zal herleven als er iets onverwachts mocht gebeuren. De Duitsche opvatting, dat de Hollander Marinus van der Lubbe de hoofddader is, vindt in het buitenland geen weerklank. Als hier inderdaad van een internationaal communis tisch complot sprake zou zijn, lijkt v. d. Lubbe als leidende figuur onaanvaardbaar. Triester, onbeduidender „hoofddader" in een proces jpet politieken achtergrond kan men zich niet voorstellen. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat zijn sufheid en zijn onverschillige afwij zende houding tegenover hen, die hem als ver dedigers terzijde hebben willen staan, gesimu leerd zijn. Maar de vele onbeduidende en ver warde briefjes uit vroeger tijd, die hij geschre ven heeft en die gepubliceerd zijn, bewijzen toch wel heel duidelijk dat men hier te doen Üeeft met een jongen van uiterst geringe ont wikkeling, die misschien als werktuig van anderen heeft kunnen dienen maar toch zeker geen leidende rol zal kunnen spelen in een boosaardig complot en dan nog wel inter nationaal. Zijn kennis van eigen taal is al van de primitiefste soort; zijn kennis van andere talen heeft blijkbaar vrijwel niets te beteekenen. Als hoofdfiguur kan hij in dit proces niet aannemelijk blijven. Omtrent den opzet van het communistische complot is tot dusver eigenlijk nog niets ge bleken. Is er inderdaad, een complot ge weest, dan zou Torgler, die van de vijf ver dachten de eenige man-van-ontwikkeling schijnt te zijn en die bovendien de eenige Duitscher onder hen is, in het middenpunt van de zaak dienen te komen. De wijze waarop de president de zittingen leidt heeft ongetwijfeld tot dusver in het bui tenland geen slechten indruk gemaakt, maar zijn verklaring bij den aanvang, dat men de zaak zou behandelen onafhankelijk van de buitenwereld, is wat boud geweest. Zeer ken nelijk wordt Duitschland, en ook de Duitsche rechtspraak, verdedigd tegenover buitenland- sche opvattingen. Men heeft gisteren gerea geerd op berichten in de Nederlandsehe pers, op uitingen zelfs in dagbladen te Rio de Janeiro, en gedebatteerd met het veelbespro ken Bruinboek. Eenmaal op dezen weg zijnde, zal men hem moeilijk meer kunnen verlaten. En blijkbaar is dat ook niet de bedoeling. Het is alsof het huidige Duitschland in de rechts zaal te Leipzig zich staat uit te sloven om zich jegenover het buitenland te rechtvaardigen. Waarbij dan de Nederlandsehe pers ongetwij feld nog als een uiterst mild beoordeelaar geldt, want de toon van zeer veel Engelsche Fransche, Zweedsche bladen.... om maar de, pers van enkele landen te-noementegen over het huidige Duitsche régime klinkt wel buitengewoon veel scherper. Een blad van zoo erkende standing al de Manchester Guardian heeft b.v. verklaard, dat de getuigen die het alibivan Tanef (een der drie Bulgaarsche verdachten) bewijzen kunnen, opzettelijk niet gedagvaard zijn. De Engelsche houding tegen over Duitschland, die eenige jaren geleden nog vriendschappelijk was, is sinds het optreden der Hitler-regeering als een blad aan een boom omgekeerd. Hoe het proces zich verder ontwikkelen zal moeten wij afwachten. De hoofdzaak: is de Rijksdagbrand het gevolg geweest van een internationaal communistisch complot, of niet? is nog niet aan de orde geweest en blijft een open vraag. Van v.d. Lubbe is tot dusver gebleken dat hij sinds jaren niet meer tot de groote communistische organisatie behoorde en slechts deel uitmaakte van een klein groep je met eigen opvattingen. Stond dit groepje in connectie met de Duitsche communistische partij, met de regeerende communisten in Rusland? Was er dus inderdaad een machti ge internationale communistische opzet, zich richtend op den ondergang van West-Europa, zooals de Duitsche Nationaal-socialisten zoo herhaaldelijk verzekerd hebben? Dit is onein dig interessanter dan de geenszins-belang- wekkende figuur v. d. Lubbe, die nu al ver naar het tweede plan is verschoven. R. P. BEVERWIJK PERSONALIA. Voor het politie diploma van den Neder- landschen R.-K. Politiebond is geslaagd de heer H. Berlee te Beverwijk. ÜITKEERING WEGENFONDS. De uitkieering uit het Rijkswiegenfonds is over het jaar 1932 voor deze gemeente vast gesteld oip f 11-50. R.-K. STAATSPARTIJ EN REGEERINGSPOLITIEK. EEN SCHRIJVEN VAN RECHT EN PLICHT. Het bestuur van de R.K. Kiesvereenigang „Recht en P-licht" heeft in verband met de op 30 Sept a.s. te Haarlem te houden Kamer centrale, een schrijven gericht aan het diage- lijksch bestuur van die R.K. Kamercentrale aldaar. In dezen brief wordt o.m. het volgen- die opgemerkt: Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, indien de vergadering der Ka mercentrale op 30 Sept. e.k. zich nog eens uitdrukkelijk uitsprak tegen het neg steeds voort kankerende kwaad van cummulatie van functies, cummulatie van pensioenen en cummulatie van functies en pensioenen. De jongste gevallen (met name genoemd) maken deze aangelegenheid tot een zaak, die diringend o-m een bevredigende oplossing vraagt. Het wordt een opmerkelijk verschijnsel ge acht, dat juist minder intelligente personen van dergelijke cummulaties profiteexen. Volkomen begrijpelijk is het dan ook, dat heit volk door wrevel wordt aangegrepen, als een minister van .financiën, die nalatig blijft om 'in te grijpen, meent te moeten zeg gen, dat verdere versobering noodzakelijk is, terwijl hij blijkbaar niet beseft, dat hij tot boeren, middenstanders, ambtenaren en ar beiders spreekt, die door belastingdruk en loonsverlagingen worden gedupeerd en aa-n een langzame, maar zekere verarming zijn blootgesteld. In de tweede plaats, aldus het schrijven, wenschen wij ons ernstig misnoegen uit te spreken over de plannen der regeering, zoo- als die tot uiting zijn gekomen in de Troon rede. In deze stukken is absoluut niets te be speuren van een constructieve welvaartspo- litiek, van een maatschappelijken opbouw in den geest van die Pauselijke Encyclieik „Qua- dragesino Anno". Integendeel, zij bevatten nieuwe -maatregelen van ellende voor tien duizenden gezinnen. In plaats van opbouw, verdere afbraak. Afbraak vain het onder wijs, afbraak van sociale voorzorg, van het Levenspeil van arbeiders, ambtenaren, mid- denstanders.en boeren en nieuwe belastingen in velerlei vormen op de steeds meer ver armende burgerij, zonder dat de regeering zich ook maar eeniger-mate bewust blijkt te ■zijn van de gevolgen haver belastingpolttiék op liet maatschappelijk leven, op handel en nijverheid, op land- en tuinbouw. Loonsver lagingen, faillissementen, eexcuties, ontslag van personeel, werkloosheid, belastingdruk, bij voorkeur op groote gezinnen, heit wordt alles gecontinueerd en sloopt volkomen de koopkracht der bevolking. Wij achten het in hooge mate noodzakelijk, dat de R.K. Staats partij weigert de verantwoordelijkheid voor dergelijke rege-eringspolitiek te dragen en achten het meer dan urgent, zoowel uit een •oogpunt vaan algeme-ene welvaart, al-s voor het behoud der R.K. Staatspartij, dat aan de (Een Kopenhaagsch blad, dat twee, reeds in het Engelsche tijdschrift Punch verschenen grappen, in eenigszins anderen vorm heejt ge publiceerd, is wegens schending der auteurswet tot een boete ver oordeeld). Hij die boeken schrijft of vaerzen, Zelfs de dwaas, die rijmen pleegt, Wordt beschermd door de auteurswet, Die zijn recht zwaarwichtig weegt. Maar het was nog niet erg helder, Of het grappenmakersras, Voor elk geestig geesteskind je Ook beschermd voor diefstal was. Meestal is de groote kwestie, Waar een grapje is ontstaan, Zelfs voor wijze magistraten Niet precies meer na te gaan. Als de rechter, bij exceptie, Wel den oorsprong vinden kan, Maakt hij er (in Kopenhagen) Naar wel blijkt, geen grapje van. En de overtreder maakt zich Er niet met een grapje af, Tweedehandsche grapverkooping Kan dus leiden tot een straf. Eenerzijds kan ik begrijpen. Dat u daarentegen zegt: Is het noodig, dat een grapje Ook aan banden wordt gelegd. Anderzijds vind ik: een grapje Zij geen vogelvrij-e buit, Men bescherm' ze, of ze sterven In deez' droeve tijden uit. P. GASUS. hand van de Encycliek Quadragesima Anno, de R.K. Staatspartij een nieuwe welvaarts- poliitiek va.n maatschappelijken opbouw gaat volgen, waarvan het program in een beperkt aanbal punten wordt vastgesteld en uitge voerd. JAARVERGADERING D. E. M. De R.K. S. V. „D, E. M." houdt Donderdag avond haar jaarvergadering in het ge-bouw der K. S. A. «De agenda vermeldt o.m. het jaarverslag van den penningmeester, be stuursverkiezing wegens periodieke aftre ding van de heeren D. Burger, R. Th. Schram en H, B. Vlek, bespreking van een in-do or training en de vaststelling van den hoofdelijken omslag. KRACHTSrORTSUCCESSEN. De gewichtbeffers van onze plaatselijke krachtsportvereeniiging „D. O. K." lneibben Zaterdagavond met veel succes deelgenomen aan de nationale wedstrijden- in worstelen en gewichtheffen te Amsterdam. Zij behaalden de volgende prijzen: Vedergewicht: Rooymans 227 1/2 punt, 2de prijs, N. v. d. Wel 212 1/2 p. 3e prijs. Midden A-gewicht: C. G. Tabak 287 1/2 p. 2e prijs. Midden B-gewicht: C. Duiker, 275 p. 2e pr. Zwaargewicht: A Burger." 300 pnt., Ie prijs. C. Vessies, 280 p. 2e prijs. Twee Bulgaarsche verdachten gehoord. Dimitrof windt zich op. Van der Lubbe eet weer, na aanvankelijk voedsel te hebben geweigerd Vandaag vertrekt de Amerikaan Byrd met zijn uit 70 menschen bestaand gezelschap naar de Zuidpool. Bovende beide leiders Byrd midden en luitenant Noville (links); rechts de jinancier van de onderneming Ruppert. Beneden: de bemanning van de „Bear", ,en der beide expeditieschepen Van der Lubbe nogmaals gehoord In de zitting van Zaterdagmiddag van het Rijksdagproces werd blijkens het Wolffver- slag, alvorens het verhoor van den Bulgaar Dimitrof werd hervat, eerst nog gesproken over een uitlating, welke v. d. Lubbe zou heb ben gedaan kort nadat hij werd gearresteerd. De Berlijnsche politie-commissaris Heisig herhaalt, dat hij de eerste ambtenaar is ge weest, die v.d. Lubbe na zijn arrestatie over de zaak heeft gehoord. Landgerichtsdirektor Parisius merkt op: Uit de acten blijkt, dat v. d. Lubbespoedig na zijn arrestatie op de mededeeling, dat hij zich waarschijnlijk voor het Rijksgerechtshof te Leipzig zou moeten verantwoorden, gezegd zou hebben: „Nou, dat is fijn; daar zal ik een groote vlammende politieke rede houden!'' Tot dusver hebben wij niets van zulke vlam mende redevoeringen gehoord; ik zou echter willen vaststellen, of hij deze uitlating te genover getuige heeft gedaan. Heisig: Ik kan mij die uitspraak herinne ren. Ik heb gelast, dat zij in het protocol werd opgenomen. De president vraagt verdachte, of hij vroeger zulk een vlammende rede heeft aan gekondigd. Van der Lubbe kijkt eerst zwijgend naar den vloer en murmelt dan zacht: „Neen". Verhoor van Dimitrof Het verhoor van den Bulgaar Dimitrof wordt dan voortgezet. Hij verklaart van Januari tot Juli 1929 in verschillende Russische sanatoria te hebben vertoefd in verband met een longziekte. Te Moskou heeft hij een reis door Europa voor bereid, waarbij het ér hem vooral om te doen was propaganda te maken voor een verdere uitbreiding van de komende nieuwe Bul gaarsche amnestie-wet. Dit achtte hij noodigv omdat de regeering weer de belangrijkste leiders van de amnestie wilde uitzonderen. In Juli kwam hij weer naar Berlijn. Hij heeft Berlijn gekozen, omdat hij daar het best zijn incognito heeft kunnen bewaren. De president tracht dan vast te stellen, of Dimitrof te Berlijn in het geheel geen aan sluiting heeft gehad bij Duitsche communis ten. Verdachte antwoordt dat hij een geheele reeks Duitsche communisten te Moskou heeft leeren kennen. Hij heeft echter maar zelden., misschien twee keer, met Duitsche commu nisten over Bulgaarsche kwesties gesproken, De president maakt verdachte er voorts op merkzaam op, dat er bij zijn arrestatie een boekje met telefoonnummers gevonden is. Een der nummers betrof in omgekeerde volgorde, dat van den communist Stacker, een ander dat der Russische handelsvertegen woordiging. De president: U bent toch getrouwd? Verdachte: Mijn- vrouw is in Mei j.l. in Moskou overleden. Iri de acte van beschuldi ging staat, dat ik mij, hoewel getrouwd, onder den naam van dr. Schasla Schmidt met een dame heb verloofd en ook gedrukte verlo vingsaankondigingen heb rondgestuurd. Van deze bewering is mij tijdens de instructie geen mededeeling gedaan. Den verdachte wordt aan een kaart ge toond, waarop staat, dat Anni Krüger gebo ren Matzmann en dr. John Schasla Schmidt, Potsdam, hun verloving aankondigen. Opge wonden verklaart Dimitrof, dat hij die kaart voor het eerst ziet. Hoewel de president hem voortdurend vermaant, windt Dimitrof zich steeds meer op. De president: Als u op dien toon verder gaat, Dimitrof, breek ik de ondervraging af en zullen wij overwegen, of u het proces ver der nog mag bijwonen. Dimitrof: Ik zou nog iets over mijn persoon willen zeggen: Ik ben een geestdriftig vriend der Sovjet-republiek en van Stalin, maar ik ben nooit in Duitschland, of in een ander land een afgezant geweest der Sovjet-Russi sche communisten. Ik bestrijd die bewering- van de acte van beschuldiging. De president: Voor dergelijke uitlatingen zal ik u later voldoenden tijd geven. Tot nu toe heeft u laten uitkomen, dat u door en door communist en een geestdriftig aanhanger van het communisme is. dat u echter indi- vidueele terreurdaden van de hand wijst en beweert, dat u niets met den brand in den Rijksdag te doen hebt. Dimitrof: Ja. Mijn eenige schuld of onwet tige handeling in Duitschland was, dat ik er heb gewoond, zonder bij de politie aangemeld te zijn. Op desbetreffende vragen van den procu reur-generaal bevestigt Dimitrof, dat hij lid van het executieve comité van de internatio- nale communistische partij was. Met de Roo- de Hulporganisatie in Berlijn zou hij geen relaties hebben onderhouden. De rechercheur Bauch uit Berlijn geeft in lichtingen over de herkomst van den valschen pas van Dimitrof. Getuige heeft dezen pas, welke op naam van Hediger stond, na een kort onderzoek direct herkend' 'als een pro duct van de roode communistische' valsche- passenwerkplaats in Wilmersdorf. Tenslotte blijkt, datDimitrof pas ha Mos kou met de twee andere Bulgaren in contact is gekomen. Verhoor, van Popof Het Hof gaat dan over tot het verhoor van verdachte Popof, die in 1902 in--een Bul- gaarsch dorp is geboren. Zijn vrouw woont in Moskou. Verdachte geeft'toe, dat'hij In Juni 1932 wegens zijn lidmaatschap van het cen traal comité der Bulgaarsche communisti sche partij, bij verstek, tot 12^. jaar tuchthuis straf en 15 jaar verlies van burgerrechten, is veroordeeld. Na de pauze komt de Oberreichsanwalt Wer ner eerst even terug op de door dr. Sack ge dane mededeeling over- de -berichtgeving der Braziliaansche pers over het proces. Het is hem gebleken, dat deze peï's niét door een der aanwezige journalisten 'is bediend, daarmede is de zaak afgedaan. Dan wordt het verhoor van Popóf voortge zet. Het blijkt, dat hij van 1925 tot 1929 te Moskou heeft vertoefd. Eind 1929 werd hij secretaris van de Bulgaarsche communisti sche jeugdorganisatie en-voor dat doel reis de hij naar Bulgarije. Eind October- 1931 werd hij gearresteerd, doch hij--slaagde -er in te vluchten en weer naar Moskou te- gaan. De voorzitter vraagt- verdachte,, .te verkla ren, waarom hij bij zijn eerste verhoor an dere mededeelingen heeft gedaan over zijn verblijfplaatsen dan later.- Popof antwoordde daarop, dat hij vreesde dat zijn mededeelingen 'aaiï dé Duitsche po litie ook aan de Bulgaarsche autoriteiten ter oore zouden komen. En hij wilde" niet dat de Bulgaarsche politie iets zou hooren over zijn verblijf in Rusland. Op de vraag of hij te Berlijn in commu nistische kringen heeft verkeérd antwoordt Popof, dat hij nooit niet' 'een leidende per soonlijkheid in pólit-ieke partijen 'ik' bijeen ge weest en er ook geen kent, Oberreichsanwalt dr. Werner: Waarom is Berlijn eigenlijk een geschiktere plaats om amnestie af te wachten dan Moskou? Popof: Emigranten, die-uit. Rusland, direct naar Bulgarije terugkeeren, .worden daar al tijd vervolgd. Bovendien .was het een instruc tie der partij, dat ik naar.Berlijn moest gaan en vandaar uit zorgen, voor steunaan de Bulgaarsche emigranten. De zitting werd daarna verdaagd tot he denmorgen half tien. Proces zal eenige weken duren Landgerichtsdirektor Parisius, die- optreedt als tweede officier van- Justitie; heeft aan een specialen verslaggever van de „Angriff" een onderhoud toegestaan 'övér dén- vermoe- delijken duur van het 'p'röces', Hij'" zeide, dat dit nog wel eenige weken zal duren. Alle fei ten, die van belang kunnen zijn, moeten uit voerig worden behandeld. Dat geldt niet al leen voor de gebeurtenissen bij de brand stichting zelf, maar nog meer voor het aan- toonen van contact van v. d. Lubbe met zijn medeplichtigen en opdrachtgevers. Bij het gedeelte van het procés, dat zich te Berlijn zal afspelen, zullen ter plaatse grondige onderzoekingen moeten worden ver richt over de feitelijke gebeurtenissen bij en na den brand. Gedwongen voeding van Van der Lubbe? Van der Lubbe is Zaterdagavond, ha afloop van de proces-zitting, zoo meldt. Wolff ten slotte nog, door den gerechtelijken arts, dr. Schütz, onderzocht. Het resultaat van het onderzoek naar v. d. Lubbe's gezondheidstoe stand formuleerde deze als volgt: „Van der Lubbe bevindt zich in een toe stand van lijdelijk verzet en psychischen af weer en legt het er blijkbaar op aan, door het teweeg brengen van volkomen krachteloos heid het afbreken van het proces af te dwingen. Zulk een houding komt ook overeen met de aanwijzingen, die aan de leden der communistische partij zijn gegeven ten op zichte van hun houding voor dé rechtbank. Voorloopig is Van der Lubbe nog in staat het proces bij te wonen. Hij is ook in staat de besprekingen te volgen. Mocht hij zijn hou ding, van verzet niet opgeven, dan zal. natuur lijk moeten worden overwogen, of men tot gedwongen voeding zal overgaan. Van der Lubbe krijgt in de gevangenis ziekenkost. Za terdag is hem bijvoorbeeld vleesch met ge bakken aardappels en groenten en boven dien wijn en perziken gegeven. Hij heeft ech ter niets gebruikt". Later meldde Reuter uit Leipzig, dat Van- der Lubbe weer eenig voedsel tot zich had ge nomen. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UB O VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 24) Ik heb er zelfs zoo'n flauw vermoeden van, dat wij daarmee vanavond niets zullen bereiken, want als ik mij niet sterk vergis, heeft de professor zijn houding' sinds van middag gewijzigd. Hij stelt geen prijs meer op onze belangstelling voor zijn persoon en als hij van plan is wat te ondernemen, zal hij dat zeker in 't donker doen. Wij zullen daar om waarschijnlijk ook vannacht een wacht post moeten betrekken. Nu wij met ons vie- ren zijn, levert dat niet zoo heel veel moei lijkheden op. Het lijkt me het beste, Miel, dat jij met den heer van Do-bben de uren tusschen 11 en 3 voor je rekening neemt, ter wijl de heer Nieuwenhuis en ik dan daarna jullie taak zullen overnemen". Wij allen vei'klaarden ons met dit voorstel te kunnen vereenigen en Sanders deelde ons i bijzondeiTeden mede, hoe hij zich die wachtpost gedacht had. „Wij zullen", zoo begon hij, „hierbij natuurlijk niet kunnen vol staan met een eenvoudige bewaking van het tuinpoortje en den hoofdingang, zooals wij dat tot dusver gedaan hebben. Dat is slechts mogelijk tot een uur of twaalf. Wanneer straks de heer Nieuwenhuis in de eetzaal gaat dineeren, blijven jullie beiden op je kamer. Ik zal mijn maaltijd voor op het terras nutti gen". „Om half acht", zoo vervolgde hij met een blik op zijn horloge, „neemt de heer v. Dob- ben, de plaats van den heer Nieuwenhuis in, terwijl jij, Miel, mij op het terras, of, zoo je dat liever doet, in het café komt aflossen. Hoofdzaak is, dat jij den ingang in het oog kunt houden. Om kwart voor acht ontmoeten de heer Nieuwenhuis en ik elkaar bij de Stein poort om gezamenlijk een bezoek te brengen aan het kasteel Pazlok. Het dunkt mij nl. niet kwaad, dat wij dezen anders verloren tijd ten nutte maken om eens een nader onderzoek in te stellen naar de juiste verblijfplaats van de verborgen schat. Overdag is daartoe uiteraard weinig gelegenheid, omdat het kasteel in dezen vacantietijd herhaaldelijk door vreemdelingen wordt bezocht-. Ik heb daarom vanmiddag nog een kort onderhoud gehad met den burgemeester, die mij beloofd heeft den hoofdbewaker van het slot te zullen opdragen ons ook 's avonds toegang te ver:- leenen. Hoé' laat wij van deze expeditie zul len terugkeeren, is-natuurlijk niet-met ze kerheid te zeggen, maar later dan midder nacht zal het wel niet worden, omdat wij dan kans zouden hebben den professor tegen het lijf te loopen, want deze schijnt men waar schijnlijk in het belang' van de wetenschap! zelf in het bezit te hebben gesteld van een sleutel van een zij-ingang. U ziet wel', dat de medewerking van de autoriteiten hier niets te wenschen overlaat Waren er meer sleutels geweest, dan zou deze brave burgervader ze ker ook mij een exemplaar ter hand hebben gesteld. Nu bleef hem niets anders over dan mij de medewerking van den hoofdbewaker toe te zeggen. Slechts heb ik met de hand op het hart moeten beloven niet met de op gravingswerkzaamheden te zullen beginnen, omdat daarvoor een vergunning noodig is van het volledig stadsbestuur, dat overigens morgen reeds over dit verzoek zal beslissen. Ik twijfel er niet aan, of ook de hooggeleerde professor zal zich bij deze voorwaarde hebben moeten neerleggen, maar waar het ook voor hem natuurlijk gewenscht is den noodigen spoed te betrachten, lijkt het mij een uitge zochte avond omzich eens wat nader te oriënteeren. Hoewel het personeel van het hotel hier waarschijnlijk eerst ver na middernacht naar bed gaat, is het voor jullie natuurlijk onmo gelijk om tot drie uur in het café en de eet zaal te blijven zitten. Dat zou allicht verba zing. wekken bij den hotelier of bij iemand van het personeel en waar verbazing in der gelijke gevallen gelijk staat met nieuwsgie righeid en waakzaamheid, moeten we die tot eiken prijs zien te voorkomen. Nu is de om geving van het hotel helaas niet van dien aard, dat twee menschen zich gemakkelijk verdekt kunnen opstellen. Je zoudt natuur lijk quasi-onschuldig eenige malen de markt met het aan den tuin grenzende steegje kun nen rondwandelen, maar ook dat zou ver moedelijk al spoedig opvallen en daarom heb ik het plan overwogen om een auto te be stellen, die dan bijvoorbeeld van twaalf uur af op de markt zou kunnen parkeeren en daar dan den geheelen nacht tot onze be schikking blijft. Wij voorkomen daarmee te vens, dat de professor nogmaals gelegenheid krijgt zich, zooals vanmiddag in Eubing, aan een achtervolging te onttrekken. Mochten jullie dus vannacht schaduwwerk moeten ver richten, verzuim dan vooral niet den chauf feur op te dragen om langzaam te volgen, ook al is er mijlen in den omtrek geen andere auto te bekennen. Het bestellen van dien wa gen zal ik straks voor mijn rekening nemen, terwijl ik dan tevens even bij den hotelier zal informeeren, of het mogelijk is vannacht om drie uur het hotel te verlaten. Wij zullen hem maar vertellen, dat de heer van Dobben en ik buitengewone vischliefhebbers zijn, die morgenochtend vroeg hun geluk eens willen beproeven in de Weeske en het Drausenmeer, dat ik vanmiddag van den trein uit bewon derd heb en dat, volgens verhalen van eenige medereizigers, buitengewoon vischrijk moet zijn. Mocht hij me voor dit sympathieke doel een sleutel ter hand stellen, dan zal ik dien natuurlijk vanavond nog aan jullie geven, zoodat je zonder eenig bezwaar vannacht het hotel kunt binnenkomen. En daarmee, mijne heeren", zoo besloot Sanders zijn uiteenzet ting, meen ik ons krijgsplan voldoende te hebben toegelicht. Ik mag de heeren nog wel op het hart drukken vooral de noodige voor zichtigheid te betrachten, want uit de erva ringen, welke wij tot dusver hebben opge daan, is wel op afdoende wijze gebleken, dat wij met een gevaarlijk heerschap te doen. hebben...." Intermezzi. Het werd een vrij vervelende avond, waar bij zich aanvankelijk slechts één feit van be- teekenis voordeed. Nieuwenhuis. die de kamer vanSanders verlaten had om, zooals hem was opgedragen, in de eetzaal te gaan dinee ren, kwam reeds twee minuten later min of meer buiten adem terug. Hij was op zijn eigen kamer geweest om zich voor den maal tijd wat op te frisschen en had daar op den vloer voor de kamerdeur een briefje gevon den, dat door iemand daar onderdoor moest' zijn geschoven. De inhoud van het korte epistel, dat zeer veel overeenkomst vertoon de met dat, wat op zoo geheimzinnige wijze •in den D-trein Berlijn—Koningsbergen in- ons"

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5