HET NIEUWE AVONDBLAD A. A.M.! MINISTER DECKERS DEBARKEERT IN IJMUIDEN lSe JAARGANG NO. 279 Donderdag 28 Sept. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN voor DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore yan di't blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: j 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij. over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Assemblée. In Genève is de j aarlijksche Volkenbonds- 'vergadering weer begonnen. Duitschland wordt nu o.a. vertegenwoordigd door dr. Goebbels, minister van Propaganda. Op straat wordt hij omringd door een lijfgarde van Nazi's. In de vergaderzaal zit hij op de voor de rij, in allergezelligste omgeving, want naast hem zetelen de Oostenrijkers, met dr. poiifuss aan het hoofd, en vlak achter den nuitschen Jodenhater zit de rabbijn Freed- man. die ook tot de Oostenrijksche delegatie behoort. Het is geen wonder dat Mowinckel, de Noorsche premier, met dit vroolijke gezel schap op de voorste rijen vlak voor zijn neus, een ietwat-naargeestige openingsrede heeft gehouden, waarin hij zei dat zoowel in Azië gis in Europa de gedachten aan oorlog en de mogelijkheden van oorlog voortdurend aanwezig zijn, dat de algemeene toestand in het jaar sinds de vorige Assemblée aanmerke lijk slechter is geworden en dat het prestige van den Volkenbond er niet op vooruitgegaan was. Maar hij vond het unfair, de schuld aan den Volkenbond te geven. En lichtelijk hoonend merkte hij op, dat ,,als de economische at mosfeer zou verbeteren" d.w.z.: als de zaken maar beter gingen optimisme en politieke mentaliteit er ook wel beter aan toe zouden raken. Ja natuurlijk. Maar al Vindt dr. Mowinckel het schelden op den Volkenbond nog zoo unfair, het zal lustig voortduren. De Volkenbond heeft 'in dit opzicht een groot voordeel: men kan er op schelden zonder dat hij terugscheldt, of een proces begint wegens beleediging, smaad, dan wel laster. Wie is hij? Niets anders dan een begrip: een poging tot samenwerking, die tot busver mislukt is. Werd de houding, die soovelen tegenover den Volkenbond aanne men, logisch toegepast, dan zouden zij ook moeten gaan schelden op het begrip Samen werking, als dit faalde bv. in een onderhan- jjling' van twee firma's, de hunne en een an- tóie, of in een familiebijeenkomst, of zooiets. jjiar dat doen zij niet. Dat zouden zij mal aden. Het schelden begint pas als de imschelijkheid van het begrip Samenwer- jïng op de een of andere manier op papier ss gezet en er dus statuten zijn. Statuten_ver- tegènwoordigen een vereeniging, of een fede ratie, of een bond, of hoe men het pleegt te noemen. Wordt hun bedoeling niet verwezen- lijkt, dan begint men te schelden op de ver eeniging, of de federatie, of den bond, alsof t iets helpt. Velen willen het onzichtbare ...ïg ontbinden. Doet men dit, volgens de methode die eveneens in de statuten is vast gelegd, dan is het bestreden woord weg. Er is geen vereeniging, federatie of bond meer. Maar als men de beoogde samenwerking nood zakelijk moet hebben zooals in het geval van den Volkenbond wel ietwat aannemelijk is geworden dan maakt men met die op heffing de zaak niets beter. Het vereni gingsgebouw is niet meer ter beschikking, het vaste personeel is weg, en de noodzaak van samenwerking is er nog even dringend als vroeger. Bovendien ontbreekt dat immate- riëele ding, die vereeniging of club of fede ratie of bond, waarop men zoo plezierig kon afgeven zonder dat het antwoorddehet geen toch wat opluchting gaf en bovendien veilig was. „Het is unfair op den Volkenbond te schei den", heeft dr. Mowinckel gezegd, en hij had eraan kunnen toevoegen: „En het is boven dien dom, want het helpt niets. Heft men hem op, dan helpt dat heelemaal niets; men maakt integendeel de zaak nog slechter". Het is een nuchtere beschouwing, maar aan niets is in dezen tijd zooveel behoefte als aan nuchtere beschouwingen. Opwinding en ruzie, zijn er in overvloed, zonder dat de wereld daar een stap mee vooruit komt. Alleen ne men de gevaren, die haar bedreigen, er da gelijks mee toe. Misschien zal deze Assemblée iets bereiken. Men weet het nooit, en eenmaal moet een inspiratie neerdalen op deze verzamelde staatslieden, die hen doet beseffen dat hun gepleit voor eigen parochie en hun eindeloos gehakketeer tijdverknoeien is, en de door hen vertegenwoordigde naties verschrikkelijk ergert en verveelt. „Tout genre est bon, sauf le genre ennuyeux", zegt een Fransch spreek woord. De heer Paul-Boncour zou kunnen voorstellen het ingouden letteren in de ver gaderzaal te doen aanbrengen, en alvast kun- nen beginnen met er zelf naar te handelen. „Ieder genre is goed, behalve liet verve lende".. De Assemblée van den Volkenbond zal mis schien, als een ingeving van hoogerhand op haar neerdaalt, eindelijk gaan beseffen dat zij of tot daden moet komen, of uitscheiden met kletsen en terugkomen als zij tot daden in staat is. r. p. IJMUIDEN godsdienstig leven. Zondagavond half acht zal in het Evange lisatiegebouw J. P. Coenstraat een bijzondere bijeenkomst plaats hebben. In deze bijeen komst zal door verschilende sprekers het Woord worden gevoerd, o.a. door den heer K. ïtekker, Santpoort. Een zangkoor zal zich tijdens de bijeen komst doen hooren. De toegang tot deze bij eenkomst is vrij. nijverheidsavondschool. Naar wij vernemen hebben zich voor den nieuwen cursus van de Nijverheidsavond school 100leerlingen aangegeven. Naaf de directeur de heer h. Zeemans. ons berichtte, 15 de inschrijving nog tot en met 2 October opengesteld. DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. geven b. en w. het nog niet op? Dezer dagen heeft de winkelier M., eige naar van een perceel, in de Kennemerlaan een lastgeving van B. en W. gehad, binnen een bepaalden termijn een hek voor zijn win kel te plaatsen ter afscheiding van den open baren weg en den grond, gelegen vóór den winkel en eigendom van den winkelier. Zooals men zich zal herinneren, was eerst de winkelier L. degene, die een dergelijke lastgeving ontving. De heer L. voldeed daar aan echter niet, waarna proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens overtreding van art. 53 der Algemeene Politieverordening. De heer L. werd door den kantonrechter en in hooger beroep door den rechtbank ontsla gen van rechtsvervolging. Het hek kwam er dus niet. B. en W. hebben zich door deze procédure dus blijkbaar niet doen afschrikken en gaan het nu nog eens probeeren tot groot misnoe gen niet alleen van den heer M. maar ook Van de andere winkeliers, die in de termen voor een dergelijke lastgeving vallen. Het blijkt overigens, dat er een klein ver schil ls tusschen de lastgeving die de heer M. en dié welke de heer L. ontving. Eerstge noemde nl. bevat het voorschrift, dat het moet zijn een ijzeren hek, gelijk aan dat het welk zich bevindt voor een ander perceel (niet het aangrenzende). Dit voorschrift heb ben B. en W. vermoedelijk toegevoegd, om te voldoen aan de laatste zinsnede van art. 53, luidende: „....op een wijze als daarbij zal worden voorgeschreven". Zeer waarschijnlijk zal ook de heer M. geen gevolg geven aan de lastgeving. De bij dé vorige actie betrokken winkeliers, zullen dien aangaande riog een bespreking houden. Ons kwam ter oore, .dat wanneer de win kelier M. aan de lastgeving eventueel wel zal voldoen, dit zal geschieden overeenkomstig den letter der verordening, d.w.z. dat hij zijn terrein van den openbaren weg zal afschei den. Maar hij zal het niet afscheiden van den grond der aangrenzende perceelen, waar toe hij niet verplicht kan worden. Indien de eigenaars der winkels ter weerszijden van die van den heer M., na een gelijke lastgeving te hebben ontvangen, ook een dergelijk hek gaan plaatsen, krijgen we dus het zonder linge geval, dat er ergens op het trottoir een lang hek komt te staan, evenwijdig aan de voorgevels, waar men vrij achter langs kan loopen. Of dit de bedoeling is van B. en W. mag in 'twijfel worden getrokken. Maar niet behoeft in twijfel te worden getrokken, dat er op deze wijze in de Kennemerlaan een situatie dreigt te ontstaan, waarover iedereen zich vroolijk zal maken. Behalve natuurlijk de betrokken winkeliers, die op onnoodige kosten worden gejaagd. naar zee. De stoomtrawlers Zeehond IJm. 70 en Per seus IJm. 45. zijn weer in de vaart gebracht. De IJselmond IJm. 78, die eveneens zou ver trekken werd opgehouden, door het springen van een stoomleiding van de winch. terug van amsterdam. De stoomtrawler Turquoise IJm. 69 is Woensdag van Amsterdam, waar het eenige reparaties heeft ondergaan, in de Visschers- haven teruggekeerd. tegen fascisme en communisme. Donderdag 5 October a.s. zal in café Bloemoord de heer D. Lopes Dias, wethouder van Hilversum een rede houden over het onderwerp: „Tegen fascisme en communis me". De vergadering is uitgeschreven dooi de moderne arbeidersbeweging. Per auto naar Den Haag vertrokken. Woensdag tegen den avond is een deel dei- oorlogsbodems, die hebben deelgenomen aan de dezer dagen vóór de kust gehouden „kleine manoeuvres" in IJmuiden 'binnengeloopeii. Het eerst kwam de groote onderzeeër, de K XIV binnen, die even later werd gevolgd door den torpedojager Z. V. Aan boord van dezen oorlogsbodem, die de ministervlag voer de, bevond zich de minister van Defensie Mr. Dr. L. N. Deckers, die na de manoeuvres aan boord van de Gelderland te hebben gevolgd, op zee op den torpedojager was overgegaan. Later kwamen ook nog binnen de onder zeeërs O 14 en O 15, die van een kleiner type zijn dan de K XIV. Ongeveer een half uur nadat de Z V aan den toeristensteiger was vastgemaakt, begaf minister Deckers zich aan wal, waar hij be groet werd door den havenmeester den heer Seyffert. Toen de minister debarkeerde ston den de bemanningen van dezen bodem en .die van de O 14, die op eenigen afstand van de Z V voer, aangetreden. Vergezeld van den commandant der ma ï'ine te den Helder, vice-admiraal C. J. E. Bru- tel de la Rivière, schout-bij-nacht J. de Graaff en den adjudant van den comman dant begaf de minister zich in den gereed- staanden auto, waarmede het gezelschap naar Den Haag vertrok. zanguitvoering bethleiiemskerk. Het eerst sinds korten tijd bestaande Jeugdkerkkoor heeft het aangedurfd reeds een zanguitvoering te geven, waaraan tal van uren van serieuze studie voorafgegaan wa ren. Dit concert, dat ten bate van de Chris telijke bewaarscholen in de Bethlehemkerk gegeven werd en dat door de heeren J. E. Falk, S. A. Doevendaiis, en B. van Marken, resp. als organisten en cellist werd opgeluis terd, stond in het centrum van de belang stelling der gemeentenaren, welke in grooten getale waren opgekomen. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 138:1 heeft ds. Swaan de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze geopend. Het jeugdkerkkoor onder leiding van mevr. H. DoevendansOortwijn bracht als eerste op dit concert een tweetal liederen uit den bundel van Joh. de Heer ten ge- hoore, welke onmiddellijk frappeerden door een zuiveren, eenvoudigen samenzang, ter wijl ook het klankgehalte van het koortje te loven viel. Dat er door de dames ernstig ge studeerd was geworden, bleek ons ook uit de verdere afwerking van het programma, dat zeer, zeer uitgebreid was. Het dameskoortje was nog niet tot die hoogte van het jeugdkerkkoor opgeklommen, maar de uitgevoerde werkjes w.o. Rijkdom, waarvan de bekende schrijfster Nellie van Kol den tekst dichtte, waren dan ook niet gemakkelijk. De jeugdige solo-cellist Bob van Marken, bleek een waardig volgeling van zijn leeraar Cor de Wilde te zijn en zijn soli, (van Coupe- rin, Bach en Handel) nauwkeurig door den heer J. E. Falk begeleid, zijn reeds veelbe lovend. Laatstgenoemde gaf ons veel schoons te genieten in een fantaisie over twee geeste- EEN BEELD VAN DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIë. Een der geïsoleerde voor steden van Zagreb (Agram). :cristenstef»"r nddnt hij d'en +orpe.. n. lijke liederen en een Toccata van du Bois en waarmede hij tevens het schitterend instru ment der Bethlehemkerk in alle pracht liet uitkomen. Een woord van lof voor de artistiek hoog staande begeleiding van de koorliederen willen wij zijn mede-organist, den heer Sjoerd Doevendans, niet onthouden. De dirigente had een drukken avond. Dit verhinderde haar echter niet, om nog een tweetal liederen solo ten gehoore te brengen. De grootste aandacht heeft het publiek ongetwijfeld voor haar optreden, dat zeer gelukkig te noemen is, gehad. Mevrouw Doe vendansOortwijn beschikt over een be koorlijk stemgeluid, dat vooral in het hooge register zeer goede kwaliteiten bezit en dat den toehoorder van begin tot eind geboeid houdt. Na een gecombineerd optreden van beide dameskoortjes vond met gebed en gemeente zang de sluiting plaats. W. FEESTVERGADERING HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Gisteravond heeft in het „Hotel Kennemer- hof" een feestvergadering plaats gehad van den Algemeenen Bond van HandeLs- en Kan toorbedienden, afdeeling Velsen, naar aanlei ding van het tweejarig bestaan der afdeeling. De voorzitter der afdeeling, de heer H. Sanders opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot het hoofdbestuurslid, den lieer H. Schutjes uit Amsterdam, die be reid was gevonden, als spreker in deze ver gadering op te treden. De heer Schutjes, hierna het woord, ver krijgend, begon met de vraag te stellen, of het wel wen-sc he lij k was voor de twee jaren oud zijnde afdeeling om feest te vieren. Hij kon deze vraag met neen en met ja beant woorden. Eerstens vroeg spreker zich af, hoe het mo gelijk is dat waar de bond reeds 25 jaren ge worsteld heeft voor een menschwaardig be staan, er voor twee jaren' geleden hier pas een afdeeling tot stand is gekomen Aan den anderen kant heeft het spreker verheugd, dat ofschoon de bond reeds zooveel jaren 'ge worsteld heeft, tenslotte ook hier een ontwa ken is gekomen, en dat hierdoor de afdeeling "Ve'lsen de moderne vakorganisatie versterkt heeft met menschen, die behooren in de rijen van .hen die strijden voor betere arbeidsvoor waarden Spreker memoreerde het verleden der handels-, kantoor-, magazijn- en winkel bedienden, voor wie, alvorens de bond bestond een 90-urige werkweek geen zeldzaamheid was. Vervolgens besprak de heer Schutjes de door de organisatie ver liregen rechten en vrij heden, ofschoon er zoo zeide spreker ook voor deze categorie arbeiders nog veel geregeld en wettelijk beschermd dient te wor den. Vervolgens besprak de heer Schutjes de ge varen, die de moderne arbeidersbeweging be dreigen. Spreker bedoelde hiermede het com munisme, het syndicalisme en het faseisme. Vooral tegen het laatste waarschuwde snre- ker. Tegen het fascisme, omdat het in D'uitsch land slechts één daad verricht heeft, nl. deze, dat daar is kapot geslagen, hetgeen met zoo veel moeite door de arbeiders was opgebouwd. Met.een.opwekkend woord om toch vooral er voor te waken, dat zooiets hier niet kan gëbéuren' eindigde spreker zijn, met aandacht gevolgde rede. Daarna was het woord aan den voorzitter van de vlag-commissie. Deze herinnerde aan de vorige jaarverga- LAATSTE WEEK VERLAAGDE PRIJZEN jPj Sluisplein (Ericssonstr. 1) Tel.44,Zeeweg 263 Tel. 907, Mecresleynpl. 1,Beverwijk,Tel. 2451 (Adv. Ingez. Med.) I dering waarop door de leden besloten was, een vlag voor de afdeeling aan te schaffen. Een commissie werd benoemd en door het onvermoeid werken was men thans in de ge- legenheid, de afdeeling een eigen vlag te kun nen aanbieden. Met eenige goed gekozen woorden onthulde spreker de vlag, die daarna aan den afdeelingsvoorzitter werd overgedra gen. De vlag, gemaakt naar een ontwerp van den heer Brits, dwong aller bewondering af. Na de pauze werden door de voorzitters der afdeelingen Beverwijk en Haarlem, door den heer J. de Waal namens den IJ. B. B. en door den heer Dekker namens de S.D.A.P. woorden van gelukwensch gesproken. De Beverwijk- sche en Haarlemsche zusterafdeelingen bo den bij hunne gelukwenschen bloemen aan. De avond werd verder gezellig doorgebracht. He.t bekende trio onder leiding van mevrouw E. Loyer-Heuwekemeyer, Beverwijk zorgde voor muziek en voorts declameerde mej. Annie Sierhuis uit Santpoort. vergadering jongeren vredes- actie. Gisteren kwam de IJmuider afdeeling der J.V.A. in vergadering bijeen, teneinde de winter-aetie en de werkverdeeling te be spreken. Een der speeksters ontwikkelde de denk beelden der J.V.A. Zij gaf als haar meening te kennen, dat de actie en de vredesbeweging in het algemeen gedragen moet worden door persoonlijkheden. Een massa-beweging is op het oogenblik niet mogelijk, terwijl boven dien een massa-beweging op suggestie en demagogie berust. Deze middelen maken een massabeweging onbetrouwbaar (Duitsch land). Het komt aan op de persoonlijkheid. Zooals iedere groote beweging slechts ont staan is, daardat opgeofferd hebben, zich zelf er volkomen aan hebben gegeven, zoo als ook een beweging slechts waarde heeft voor de menschheid en de maatschappij, als de aanhangers stuk voor stuk voor het ideaal op durven komen, geheel en al hun persoon lijkheid er aan gevend, zoo is ook de eenige mogelijkheid voor de vredesbeweging (dat is voor het voorkomen van den dreigenden. wereldoorlog) deze: dat wij allen anti- militairist zijn, niet alleen met het woord, maar daadwerkelijk, omdat wij van het anti- militairsme een deel van ons geweten hebben gemaakt. Want anti-militairisme is niet een kwestie van tactiek of politek, doch van geweten. Organisatorisch heeft de J.V.A. verschil lende kernen gevormd, die ieder een deel van het werk ter hand zullen nemen. De avond werd beëindigd met het voor dragen van een gedicht van Henr. Roland— Holst. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen: mej. Stien Filarski als voorzitster (IJmuiden- Oost) en George Felman als secretaris (Vel sen, Dwarsweg 7). De opkomst der leden was bevredigend. VELSEN huishoud-cursussen. Te beginnen. 9 October a.s. zullen de naai en knipcursussen van de Commissie voor Huishioudonderwijs worden gegeven. De naai- en knipcursussen worden gege ven te IJmuiden in school 7 des Maandags, Woensdags en Donderdags van 5.30-7.30 en van 7.30—9.30 uur: te IJmuiden-Oost in de Arbeidsbeurs des Dinsdags en Donderdags van 24, 68 en 8—10 uur en des Maan dags en Vrijdags van 68 en van 810 uur; te Velsen en Velsen-Noord in school G des Woensdags van 24, 68 en 8'10 uur; te Santpoort in school F des Dinsdags en Vrij dags van 7.309.30 uur. Kookcursussen worden gegeven in de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, Hout- manstraat des Maandags, Dinsdags en Vrij dags van 68 en van 810. uur. Aanmelding voor deze cursussen kan ge schieden Maandag 2 October van 8-9 uur op bovengenoemde plaatsen. Voor meergevorderden wordt een cursus voor de fijnere keuken gegeven in 12 lessen op Donderdagmiddag van 24.30 uur. „de prins" bioscooptheater. In ons blad van gisteren plaatsten wij een berichtje over de plannen, om de tooneelzaal van Hotel „de Prins" te herscheppen in een bioscooptheater. Hierin werd vermeld, dat de bioscoop zou worden geëxploiteerd door den heer P. van Twisk. Dit blijkt bij nadere in formatie niet juist te zijn. De bioscoop wordt evenals het café-restaurant geëxploiteerd door den heer Wiese. De heer van Twisk is deskundig adviseur voor de inrichting van de zaal. rectificatie. In het berichtje onder het kopje: „Beroe pen" staat Ds. H. de Weerd. Dit moet zijn de heer.... enz.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1