jaarverslag kon. ned. hoogovens en staalfabrieken. VELSEN BEVERWIJK Afgepoeierd. De schat in 't oude Holland IJMUIDER COURANT. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. IJMUIDEN. Versterkte positie op de wereldmarkt. Buitenlandsche overheidsmaatregelen een belemmering voor een gezonde ontwikkeling van den afzet. Ui ons Mad van gisteren hebben wij reeds in het kort het een en ander gemeld over het jaarverslag 19321933 van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken. Hieronder vol gen eenige nadere bijzonderheden. Bouwwerkzaamheden en Uitbreidingen. In het afgeloopen boekjaar werd een cokes- brekerij en cokeszeverij gebouwd, welke in lichting de directie hi staat stelt, om even tueel cokes op maat gebroken ter markt te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn om de cokesfabriek in bedrijf te houden ook in dien de productie van ruwijzer voor eenigên |jjd belangrijk zou moeten worden ingekrom pen. Bedrijf (Technisch) De beide hoogovens 1 en 3 bleven het ge- heele jaar onafgebroken in bedrijf. De totale ruwijzerproduct-ie gedurende het verslagjaar bedroeg 232.932 ton (gemiddeld per dag 638 ton): ca. 85 pet. van de normale productieca paciteit. De cokesproductie bedroeg 256.844 ton. Van de Centrale van het P. E. N. werden 69.321.000 KWU. betrokken. De eigen turbines deden, ingevolge de overeenkomst met het p. E. N. alleen nog dienst als reserve voor de Provinciale Centrale en leverden aan het be drijf in die functie bovendien 8.001.000 KWU. Aan de gemeenten werden de volgende hoeveelheden cokesovengas geleverd. Veis en 5.910.570 M3. (v. j. 5.890.451 M3), Be verwijk 2.865.307 M3. (v. j. 2.762.946 M3.) Krommenie 1.730.100 M3. (v. j. 1.583.400 M3.), Wormerveer 1.978.600 M3. (v. j. 1.928.520 M3), cf totaal 12.484.577 M3. (v. j. 12.165.317 M3.). Daar de directie heeft kunnen constateeren, dat aan deze gasleveringen een overdreven beteekenis wordt gegeven, wijst zij er op, dat Slechts een achtste gedeelte van de cokesoven- gassen aan gemeenten wordt geleverd. De productie van bijproducten der kolen - destillatie nam, in verband met de geringere cokesproduotie van het afgeloopen boekjaar, af en bedroeg: 1932/'33 1931/'32 gereinigde benzol-» producten 2.240 ton 2.418 ton feer 8.648 9.849 smmoniumsulfaat 3.323 3.558 Ook hier is de productie ca. 85 pet. geweest yan de normale productiecapaciteit. Bedrijf (Commercieel) In het verslag wordt er op gewezen, dat de énorme achteruitgang van de productie van ijzer en staal in de wereld tot staan is gekomen en plaats heeft gemaakt voor een productie- toeneming, die in de V. S. eerst na den val van den dollar in April van dit jaar inzette, doch daarna groote proporties heeft aangenomen. Het herstel, dat sinds het laagste punt be- reifct werd', blijkt uit de volgende cijfers. ruwij'zerproductie Ver. Staten van lekwart. '1933 2ekwart.l933 N. Amerika 1.691.768 (100) 2.820,284 (167) 3e kwart. 1933 2e kwart.1933 Duitschland 835.766 (100) 1.212.285 (145) Frankrijk 1.356.000 (100) 1.621.000 (120) Engeland 825.398 (100) 1.026.363 (124) België (Luxemburg) 1.107.775 (100) 1.195.560 (108) Versterkte positie op de wereldmarkt. Het bedrijf slaagde er ook in het afgeloo pen boekjaar in, de ruwijzerproductie bevre digend te handhaven, ofschoon de leveringen op de Nederlandsohe markt nog verder ach teruit gingen. Geleverd werd voor Neder- landsch verbruik slechts 25.803 ton, voor ex port 219.746 ton, zoodat bijna 90 pot. van onze ■ruwijzerproductie moest wordbn geëxporteerd. Bij den enormen achteruitgang van het ruw- ijzerverbruik in het algemeen en van den in ternationalen ruwijzer handel in het bijzonder moest het aandeel van het bedrijf in den totalen ruwijzerexport nog verder toenemen. De volgende cijfers doen dit duidelijk zien: In 1929 bedroeg de ruwijzerexport der K. N. H. S. 15 pet. van den gezamenlijken export van Duitschland, Frankrijk, Engeland, België/ •Luxemburg en Amerika. In 1933 was dit per centage gestegen tot 60. Met andere woorden: het bedrijf wist sinds 1929 zijn export te hand haven, ofschoon de wereldmarkt van ruw ijzer tot op een kwart terug ging.. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk resultaat slechts kon worden verkregen, dank zij de ontplooiing van groote activiteit op de voor den afzet van het ruwijzer nog toegankelijke exportmark ten. Bevredigende onbrengsten konden na tuurlijk niet worden verkregen; wat bereikt werd is echter, dat de werkgelegenheid be houden bleef en dat ook de nevenbedrijven hun arbeid konden voorzetten. Ongerustheid over de toekomst. Het dient hier echter vermeld te worden, dat de directie niet gerust kan zijn op de toe komst. Het internationale handelsverkeer wordt ontegenzeggelijk steeds beperkter. Over al viert het nationalisme hoogtij en trachten de verschillende volksgemeenschappen hun moeilijkheden, en in het bijzonder het werk loosheidsprobleem, te overwinnen, o.a. door de nationale markt te reserve eren voor het nationale productievermogen, waarbij dat productievermogen zoo noodig voor de be hoeften van de eigen markt wordt uitgebreid of daaraan wordt aangepast. Onder deze omstandigheden wordt het al of niet handhaven van een belangrijke ex portpositie zooals die van het bedrijf steeds minder beheersöht door het normale concur- rentie-principe, t.w. de levering van goede waar tegen lagen prijs en steeds meer afhan kelijk van buitenlandsche overheidsmaatrege len, waartegen geen particulier verweer mo gelijk is en die met één slag de bestaansmoge lijkheid van een exporteerend bedrijf kunnen vernietigen. Waar de Nederlandsche regeering tracht er voor te waken, dat de export van het land zoo goed mogelijk gehandhaafd blijft, hoopt de directeur, dat zij zoo noodig ook op de bres zal staan wanneer het er om gaat den Neder- landschen export van ruwijzer te verdedigen. Verwerking van ruwijzer. Intusschen blijft de directie het oog er op gericht houden, dat in de toekomst het gepro duceerde ruwijzer in meerdere mate verwerkt moet worden tot ijzeren en stalen voorwerpen, die in Nederland verbruikt worden. Veel voor- bereidend werk om tot dit doel te geraken werd ook in het afgeloopen jaar verricht. De prijzen zoowel voor ruwijzer als voor de voornaamste grondstoffen ertsen en kolen toonden in den loop van het boekjaar geen enkel herstel. Integendeel, de directie heeft gemeend op de waarde van den ijzervoorraad nog een afschrijving te moeten toepassen. De verplichtingen uit hoofde van vroeger gesloten ertscontracten zijn in den loop van het boekjaar verder afgewikkeld, maar zij zijn nog niet volledig geliquideerd. Eenige con tracten die betrekking hebben op den aankoop van Zweedsche ertsen hebben nog een geldii. heidsduur van eenige jaren. Bij het huidig prijsniveau brengen deze contracten verlies en voor het loopende boekjaar moet dan ook opnieuw een bedrag gereserveerd worden en wel van f 300.000, om dit verlies te dekken. Wat de markt voor bijproducten betreft kan het volgende worden vermeld: De opbrengst van de teer productie was na genoeg gelijk aan die van het vorige jaar. De benzolmarkt was in doorsnee gunstiger, doch in den laatsten tijd weer zwakker. De opbrengst van ammoniumsulfaat was, niettegenstaande h.et internationaal accoord tusschen de Europeesche producenten, zeer onbevredigend. De deelnemingen van het bedrijf in aanver wante ondernemingen gaven ook in dit jaar nagenoeg geen inkomsten. Balans. De balans vermeldt aan de debetzijde: Fabrieksterreinen en installaties f 25.912.738.77, waarvan afgeschreven f 11.560.932.77 f 14.351.806; grondbezit en woningen f 902.873.27, waarvan afgeschreven f 261.188.96 641.684.31; belangen bij aanver wante ondernemingen f 11.959.039.18: voor raden f 2.510.686.58; debiteuren f 2.510.686.53; vooruitbetaalde en te verrekenen kosten f 28.460.59; fondsen f 45.000, kas en kassiers f 69.549.53; saldo verlies f 3.667.476.51; Aan de credietzijde: Aandeelenkapitaal (geplaatst) f 30.125.000; statuaire reserve f 56.765.49; opgenomen gel den f 2.172.131.48; bankiers f 60.116.26; credi teuren f 1.149.251.83; reserve voor groote her stellingen f 623.091.62; reserve tegen loopende grondstoffen-contracten f 300.000. De balans sluit met een eindcijfer van f 34.486.356.68. De verlies- en winstrekening sluit, zooals reeds werd gemeld, met een verliessaldo van f 1.336.893.69. Het v-oordeelig saldo der bedrijfs- rekening bedroeg (zonder afschrijving) f 492.724.77. VOETBAL. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur wordt in het Van Gelder's Sportpark voor de Zaterdag middagcompetitie gespeeld de wedstrijd V.G.S. II—Dekker Hout I. R.K. FABRIEKSARBEIDERS. De R.K.Fabrieksarbeidersbond St. Wille- brordus houdt a.s. Vrijdagavond halft acht een ledenvergadering in het Verenigings gebouw aan de Wijkerstraatweg. HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. DE HANDEL VERBETERT NIET. ■De afgeloopen week bracht nog niet de gewensebte verbetering van den handel doch gaf minstens een nog veel grooter lus teloosheid en afbrokkeling, van prijzen te zien. Bij 'n groote verssheid en held van pro ducten zijn er altijd nog wel eens uitzonde ringen waardoor het eene artikel meer aan trekt dan het andere, de laatste tijd echter vertoont weinig opgewektheid en blijven de prijzen aan den lagen kant, terwijl geregeld meer inzinkingen voorkomen. De tomatenhandel handhaafden zoo onge veer dezelfde lage prijzen als in onze vorige opgave vermeld, het kon n.l. ook al moeilijk minder. De noteea-ingen varieerden ook nu weer van 26 et. per K.G. Spinazie waarvan de aanvoeren nogal ruim waren maakten deze keer een ongunstige week mee en ging voor het grootste gedeelte voor een liagen prijs van de hand, terwijl ge regeld bovendien nog veel partijen door draaiden. Sla bracht heit er als regel niet veel beter af, de prijzen stonden voortdurend op laag peil met eveneens groote kwantums die den minimumprijs niet konden halen. De notee ringen varieerden zoo ongeveer van 1535 ot. per kist. Postelein houdt dit jaar met het prachtige weer lahg stand en komt nog in flinke aan voeren. De prijzen schommelden naar kwaliteit van .1628 ct. per kist welke hoogste prijs echter tot uitzondering behoorden. Bospeen stond in aanvoer en in noteerin gen vrijwel gelijk bij de vorige week en schommelde ook weer van 36 ct. per bos. Bloemkool heeft lang mooie prijzen kun nen bedingen doch deze handel liep de laat ste dagen weer geheel mis, zoodat ondanks de aanvoeren nog gering 'kunnen worden ge noemd de prijzen steeds bergafwaarts gin gen. Op -de laatste veilingen noteerden eerste soort van 68 ct. mindere kwaliteiten moes ten zich met een onbeduidend prijsje 'tevre den stellen. Van de boonenaanvoeren waren het dje dikke die nog steed-s iederen dag ruim schoots aanwezig waren. Ofschoon de prijzen voor goede kwaliteiten nog eenigszins behoor lijk waren er is toch. nog een 'te groot -kwan tum wat-in verhouding aan te lage prijzen komt. Snijboonen waarvan ondanks het gevorder de seizoen nog. mooie partijen werden aan geboden hadden ook niet meer -die belang stelling zoöals wij die gewoon waren. De no teeringen stonden overhet algemeen niet hoog en liepen uiteen naar soort van 610 ct. met voor enkele extra eenige centen per K.G. hooger. Sperciboonen met en z. dr. die thans in allerlei kwaliteiten werden aangeboden wis selden van 6—14 ot. per K.G. -Soepgroenten stond geregeld laag in prijs en ook hiervan schijnt het aanbod de vraag nog te veel te overtreffen. Selderie en pie ter- seliie noteeren van 12 ct. en prei naar soort van 36 ct. per bos. Knollen ging naar kwaliteit van 3—5 ot. per stuk. Voor uien scheen de handel de laatste da gen iets williger, ofschoon de prijzen echter nog geen belangrijke wijziging ondergingen. TOELATINGSEXAMEN TUINBOUW- WINTERSCHOOL. Voor het toelatingsexamen voor den op 2 October a.s. aanvangenden nieuwen cursus van de R.K. Tuinbouwwinterschool slaagden R. J. Leber, Texel; G. Nijssen, Santpoort; D. van Rouendaal, Zandvoort; W. N. H. Seig- nette, Beverwijk; C. W. M. Stieger, Breda; F. A. A. Sutorius. Wassenaar en J. L. Zieren, Haarlem. OPENBARE VERKOOPING. Woensdagmiddag werden ten overstaan van notaris J. H. Bremmers, alhier, in Hotel „Oud Meerenstein" in het openbaar onder staande perceelen verkocht: Perc. 1. Het woon- en winkelhuis aan den Boeweg 47, groot 148 vi-erk. M. Hoogste bie der J. Beliën, alhier, voor f 2900. Bij afslag niet gemijnd. Perc. 2. Een woonhuis aan den Boeweg 45, groot 148 vlerk. M. Hoogste bieder T. Nauta, Wijk aan Duin voor f 2600. Bij afslag niet ge mijnd. Combinatie percee-len 1 en 2 staande op f 5500.bij afslag niet gemijnd. Perc. 3. Een woonhuis aan den Boeweg 17, groot 240 vierk. M. Hoogste bieder D. Teer, alhier, voor f 5000. Bij afslag niet gemijnd. Perc. 4. Schuur en erf staande bij het vo rige perceel, groot 400 vierk. M. Hoogste bie der N. Terwoort te Wijk aan Duin, voor f 2175. Combinatie van de perceelen 3 en 4, staande op f 7175, bij afslag niet gemijnd. R.K. VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond opent op Maandag 2 October des avonds te 8.15 uur in het K.S.A.-gebouw zijn winterprogranima, In deze bijeenkomst zal kapelaan van No- belen een lezing houden over de moderne R.K. Meisjesbeweging. OPENBARE VERGADERING VAN DE N. S. B. Woensdagavond werd in het Kennemer Theater een openbare vergadering gehouden uitgaande van de gr-óep Beverwijk van de Nationaal Socialistische Beweging in N:d:r land. De zaal was geheel bezet toen de kring leider van Unruiden de heer Tusewius de vergadering opende. De leider dezer bijeenkomst besnrak liet wezen van het fascisme en haar bedoelingen, waarvan tucht, orde en discipline de fu-nd-a- menteele beginselen vormen en zette uiteen, hoe van hen. die tot de N. S. B. toetreden verwacht wordt, dat zij zullen zijn bewuste pioniers, die in ieder opzicht willen dienen en offeren: Na betoogd te hebben, dat van het parlementaire stelsel geen heil is te ver wachten, is spr. ingegaan op de tot- de N. B. gerichte verwijten, als zou het fascisme voorstandster van militarisme zijn en wees er op, dat o.a. de weermacht van de N. S. B. opgedrongen is door de daden van terreur welke herhaaldelijk door tegenstanders wer den uitgeoefend. •Den huldigen regeeringsvorm besprekend, merkte de heer Tusenius op, dat met het uitvaardigen van het uniformverbod, waar door liet zwarte -hemd moest worden uitge trokken, althans in het openbaar niet meer mag worden gedragen, door het kabinet-Co- lijn zeer groote haast is betracht. Hij (Cohjn) is de sterke figuur, die veel zou kv.rnen en willen bereiken, maar die het niet kan, om dat hij gebonden is aan de partij-regeering. Spr. eindigde zijn inleidende beschouwing met het opeischen van de straat en straks van de Staat. Daarna werd het woord verleend aan den heer Vlekhes uit Overveen, die in de eerste' plaats de tegen het fascisme gedane aantij gingen uitvoerig weerlegde, in het bijzonder daarbij den nadruk leggend op het feit, dab het fascisme siechts beoogt bet- volk groot te' maken in vrede en welvaart met verafschu wing van den oorlog. Voorts zoekt het nat-io- naal-socialisme het heil van alle rangen en standen zonder eigen heil' te zoeken. Spr. had groot respect voor het werk, dat een maal pioniers als Troelstra, Schaepman en Nolens voor de arbeidersklasse hebben ver richt. Klassestrijd kent hét fascisme niet. De werkgever is niet de vijand van den werkne- rr.;v. Het fascisme zal de bronnen van wel vaart aan weten te boren. Spr. noemde in verband hiermede voorbeelden van industrie en handel. Tenslotte besprak de .heer Vlekke zijn Katholicisme ten -opzichte van liet fas cisme. Voor God en geweten, en zic-li beroe pende op de Pauselijke Encyclieken voelde spr. zich juist als Katholiek verplicht N. S. B.-er te zijn. De roode vloed wast en wast aldus spr. en de besmetting dringt' door lec tuur en radio de huisgezinnen' binnen. Daar tegen wil spr. zijn kinderen beschermen, de rechtschie regeering kan dat niet. Onder daverend applaus riep spr. ook hier uit, dat Mussolini de man was. die Kerk, Va- -ticaan en Paus heeft behouden en- dat die „verdoemde Hitier" de kerken en de pries ters in Duitschland gered heeft omdat hij het was, die een dam heeft opgeworpen tegen, den vloedgolf van communisme, die uit Mos kou Duitschland dreigde, .te pverstroomen. Onder langdurige toejuichingen beëindigde spr. zijn rede. De heer Oversteegen heeft vervolgens in een uitvoerig, voor velen in de zaal-niet al tijd even duidelijk betoog het fa scism e be sproken en daarbij voornamelijk gewezen op de omknelling, waarin de me fisehen lang zamerhand zijn gekomen. De muren, waar binnen zij zijn opgesloten moeten worden ge- siecht- en allen zullen moeten medewerken aan den opbouw van den co-;m~"-'leven Staat. Uitvoerig ging spr. clen groei van de fascistische idee na, om tenslotte te besluiten met een aansporing, om aan den opbouw mede te werken. Na de pauze hebben de hoeren Vtekke, Tu senius en Oversteegen de--veie ingekomen, schriftelijke vragen beantwoord. Debat was niet toegestaan, zoodat het bij beantwoor ding bleef. Op sommige vragen werd wat dieper ingegaan. De vergadering w—d daar na met het zingen van het tweede-vers van tocv v... nel-mus gesloten. De bijeenkomst werd door geen enkel in cident gestoord en had een volkomen rustig verloop. Ook op straat werd, bij het uiteen gaan niemand eenige overlast aangedaan. De politie had uitgebreidê -ordemaatregelen getroffen, maar zij behoefde niet op te treden. OPZEGGING ONDERWIJSREGELING. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit van den gemeenteraad van Velsen, waarbij de met Beverwijk gesloten overeenkomst omtrent de toelating van leer lingen uit Velsen Noord op de openbare scholen in deze gemeente werd opgezegd. WIJ BOUWEN. B. en W. hebben aan. J. H. Koop alhier vergunning verleend tot het verbouwen van het perceel Zeestraat 5 en. aan J. Kalf alhier tot het bouwen van twee woonhuizen aan den Wijkermeerweg. VOOR DE VERLOTING. De vele fraaie prijzen, welke zijn aange kocht voor de verloting, georganiseerd door de Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Omstreken"" zijn tentoongesteld in de Show room van de Sneltaxgarage in de Breestraat, naast het postkantoor. SNAPSHOTS VAN DE VOLKENBONDSVERGADERING: Bovende Oostenrijksche delegatie met rechts bondskanselier dr. Dollfuss. Onder: De Duitsche minister dr. Goebbels (links) in gesprek met baron Von Rheinbaben. Tweede van rechts Von Neurath. (Uit Berlijn is de oekase rondge zonden, dat Duitsche vrouwen zich mogen blijven poederendit naar aanleiding van het feit, dat door eigenmachtig optreden er tegen, hier en daar incidenten zijn ontstaan). Vrouwen zijn vanouds gevoelig, Voor den uiterlijken schijn, Niet het minst den schijn van neuzen, Die niet goed gepoederd zijn. Laat de mannen maar regeeren, Een onschuldig soort vermaak, Maar de vrouw iets te beletten, Is brutaal en niet hun zaak. Neusjes willen soms gaan glimmen, Of wat rood zijn van de kou, En dat vraagstuk is geen bijzaak, Maar een „hoofd"zaak voor de vrouw. Als een man dat niet wil snappen, Nou, dat is zijn eigen zin, Maar hij steke er zijn rooden Onverzorgden neus niet in. 't Onvervreemdbaar recht der vrouwen, Zal het poederdoosje zijn, Wie ertegen in verzet komt.... Afgepoeierd uit Berlijn. P. GASUS. FEUILLETON (Een geval uit de practïjk van Wil J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 27) Een snelle blik achterom overtuigde mij, dat van Dobben volgde. Daar het hotel zeker meer dan honderd meter van de uitmonding van het steegje op het marktplein verwijderd feg, was de afstand tusschen hem en mij vrij Stoot, maar zoo goed als ik hem zag, zou hij ook mij kunnen zien en ik kon er dus gevoe gelijk op rekenen, dat hij mij met den wagen, die op den hoek stond van de straat, waarin de professor juist verdwenen was, zou vol gen Als hij nu maar zoo verstandig was, ook met de auto een flinken afstand te bewaren, flitste het door mij heen, want de achter volgde, die den wagen gepasseerd was, zou natuurlijk argwaan krijgen, wanneer deze hem door het geheel veria-ten stadje bleek te volgen. Ik begreep, dat Sanders de auto op- ettelijk daar had laten parkeeren, omdat er gereede aanleiding bestond tot de veronder stelling, dat de professor denzelfden weg zou gaan als dien middag. In dat geval zou hem den wagen, welke eenigszins in de schaduw stond, misschien in het geheel niet zijn op gevallen. Daar de man, dien ik achtervolgde, mij nu niet meer kon zien, legde ik den afstand, welke mij nog van de straat scheidde, in een draf af. Voorzichtig ging ik den hoek om, in de verwachting hem nu wel weer voor mij te zullen zien. maar tot mijn intense verbazing was er geen spoor meer van hem te ontdek ken. Slecht aan één zijde werd het trottoir en de huizenrij in deze lange straat door de maan verlicht. De rechterkant was geheel in het duister gehuld en ik was het al spoedig met mezelf eens, dat het voor den professor slechts dan mogelijk moest zijn geweest zich in de schaduw aan het oog te onttrekken, wanneer hij er, evenals ik op het marktplein, de looppas in had gezet, zoodat hij mij ook nu nog een behoorlijk stuk vóór was. Ook hier weerkaatsten de huizen elk ge luid in de diepe stilte, zoodat ik slechts, be hoedzaam op mijn teenen loopend, vooruit kon komen. Toch vorderde ik op deze onge makkelijke wijze nog vrij snel" en ik kwam reeds tot de conclusie, dat de bejaarde ge leerde over een paar jonge beenen moest be schikken om mij in dit tempo steeds zóóver voor te kunnen blijven, toen ik plotseling het geluid hoorde van een naderende auto. Dat moest van Dobben zijn! Uit het geraas van den motor meende ik echter te mogen op maken, dat de makelaar zich niet, overeen komstig mijn wensch, tot het volgen op eeni- ge-n afstand bepaalde; integendeel^ de snel heid, waarmee het geluid naderbij kwam, overtuigde mij al spoedig, dat er in een flinke vaart gereden werd Ik waagde het niet uit de schaduw van de huizenrij naar voren te ko men om van Dobben op mijn aanwezigheid opmerkzaam te maken; daarvoor moest ik den professor op dit oogenblik te dicht op de hielen zitten. Zóó rijdende zouden zij, volgens mijn berekening, den achtervolgde binnen enkele seconden passeeren en dat was toch zeker niet in overeenstemming met het doel, waarvoor Sanders een wagen te onzer be schikking had gesteld. Van Dobben scheen er echter anders over te denken, want op hetzelfde oogenblik. dat ik dit overwoog, suisde de wagen mij voor bij om ongeveer vijftig meter verder plotse ling een zijstraat in te zwenken. Het geraas van den motor stierf langzaam weg Even bleef ik perplex staan; toen begon ik drongen Zou van Dobben den professor in gelijke veronderstellingen zich aan mij ge drongen. Zop van Dobben den professor in het schijnsel van de autolampen hebben ge zien en had hij ontdekt, dat deze de zijstraat was ingeslagen? Maar wat kan hem er dan toe hebben bewogen zoo hard te rijden? Of had misschien de achtervolgde eveneens een wagen tot zijn beschikking gehad en was dit ontdekt door onzen chauffeur, die den pro fessor op de markt had moeten zien passee ren Een derde mogelijkheid was, dat van Dobben mij niet had opgemerkt en in de ver onderstelling verkeerde, dat ik hem reeds ver vóór was Maar waarom was de auto dan een zijstraat ingegaan? In dat geval was het toch veel logischer geweest recht door te rijden! Ik was inmiddels zelf de zijstraat gena derd, maar daarin was geen spoor meer van de auto noch van eenig mensehelijk wezen te ontdekken. Toch liep ik voort, nu zelfs op een drafje, hoewel ik zelf het nuttelooze daar van inzag. Aan het einde van de straat liep een eenzame politie-agent, blijkbaar op zijn nachtelijke ronde. Een oogenblik overlegde ik den man te vragen of hij de auto gezien had, maar tegenover een dienaar der politie zou ik dan natuurlijk een uitvoerige expli catie moeten geven van het geval en daartoe gevoelde ik thans allerminst behoefte. Ik ver traagde mijn stap en passeerde hem als een wat haastige, nachtelijke wandelaar, die naar zijn bed verlangt. De man wierp mij een on derzoekenden blik toe. Blijkbaar was men in 'dit stadje niet gewend nog zoo laat men- schen op straat te zien. Met elke stap voelde ik intusschen mijn on rust toenemen. Er stak ongetwijfeld iets ge heimzinnigs achter deze wijze van handelen van den makelaar,, maar voor zoover ik ge legenheid had gehad hem te leeren kennen, was hij een zoo kalm mensch, dat hij zeker niet ondoordacht te werk zou gaan. En eensklaps flitste het door mijn hoofd: Als de chauffeur eens tegen den wil van van Dobben was doorgereden hem onder een of andere voorwendsel op een dwaalspoor had gebrachtAls die chauffeur eens een handlanger was van den professor? Maar onmiddellijk trachtte ik mijzelf ook weer gerust te stellen. Och kom, dwaasheid! Sanders had den wagen immers zelf besteld en hij zou, zoowél auto als bestuurder zeker met zorg-hebben gekozen. Bij een volgende straatkruising verkeerde ik opnieuw in tweestrijd, welke richting ik zou kiezen. Ik besloo't links af te slaan, om dat ik rechts gaande zeker in de buurt zou komen van de Steinpoort, welke van de markt af heel wat gemakkelijker te bereiken zou zijn geweest. Na tien minuten ging de straat ech ter over in een landweg met een mul wagen spoor, welke voor een auto vrijwel onbereid- baar was, zoodat mij slechts overbleef op mijn schreden terug te keeren. Ik kwam tenslotte inderdaad bij de Steinpoort terecht en toen ook daar, zooals ik trouwens verwacht had, noch van v. Dobben noch van den professor ook maar iets te bekennen viel. kw zij het niet zonder aarzeling tot een besluit, dat ik reeds een half uur eerder had moeten nemen, nl. naar het hotel terug te gaan en Sanders te waarschuwen. Een kwartier later stond ik voor de kamer van den detective en één tn :.al zachtjes klop pen, was voldcer.de om hem te doen ontwa-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5