HET NIEUWE AVONDBLAD GOUDEN ECHTVEREENICINC VAN EEN MENSCHENREDDER. De zuigelingenzorg van „Het Witte Kruis". ia, lAARCANG No. 280 VRIJDAG 29 SEPT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten=kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. P. de Wijn 50 jaar in het huwelijksbootje. Een leven, gesteld ten dienste der menschheid. zoodanig, dat hij 26 April van genoemd jaar deze mooie onderscheiding van de Nederland sche Regeering mocht ontvangen. Het red den schijnt de familie dus in het bloed te zitten, ook in dat van den 16-jarigen klein zoon, die z'n grootvader al eens gevraagd heeft, hoe hij moet doen als hij een drenke ling wil redden! De staat van dienst van den heer de Wijn als schipper bij de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding Mij. is zeer lang. Toen hij nog een jongen was voer hij van den Helder met een z.g.n. haringkoks onder schipper Reyer Visser naar die gevaarlijke Haaksgronden waar een Grieksche bark was gestrand. De 13 opvarenden werden gered. Den 27en November 1873 strandde het Duitsche s.s. „König Wilhelm I" bij Huis duinen. De reddingsboot, voer uit. Ook de Wijn behoorde tot de dappere bemanning. Nieit minder dan 57 schipbreukelingen wer den van een wissen dood gered. Kort daarop strandde een Deensche schoener in de Zui- dergronden. Met de vlet werden drie man gered. De Wijn was een der redders. Juni 1876: bij den Texelschen veersteiger in den Helder geraakt een jongen, G. Torré te wa ter. De Wijn redt hem. Kort daarop is liet de waschvrouw Aaltje Duitz, die verdronken zou zijn als de Wijn haar niet gered had'. Bij deze ireddang, „de moeilijkste van mijn leven, meneer", zegt de Wijn, was de moedige red der bijna zelf omgekomen, daar de drenke linge hem aan z'n beenen vasthield. Inmiddels gaat de Wijn zich in IJmuiden vestigen, waar hij natuurlijk wordt opgeno men in heit corps der IJmuidensche redders. Ook hier krijgt hij volop gelegenheid, zijn ïruenschlievende taak te vervullen: 18 Novem ber 1883 strandde achter de Noorderpier hel Engelsche s.s. „Condor", waarbij 12 mannen en een vrouw verdronken. Acht personen worden met behulp van het schiet toestel gered. Aan deze redding en ook aan de vol gende reddingen nam de Wijn deel: 9 De cember 1886: van het Nederlandsche s.s. „Stella", gestrand achter de Noorderpier werden in twee tochten 26 opvarenden en de loods gered; 19 October 1890: de Nederland sche bark „H. F. van Linderen" strandt bij Zand voort; met de reddingsboot van IJmui den worden 17 man gered; 27 October 1894: 7 man van de achter de Noorderpier ge strande Scheveningsche bomschuit „Wil lem III' en kordt daarop 6 man van een be noorden de Noorderpier gestrande Ostend- sche vischsloep. Den 7en December 1895, na dat een poging met de zelf richtende redding boot was mislukt, worden de 7 opvarenden van de Belgische vischsloep O 162 met de vlet gered. En op denzelfden stormachtigen dag vaart de reddingboot uit naar den ach ter de Zuiderpier gestranden Noorschen schoener „Ring Dover". En andermaal wor den 7 man gered. Met schiettoestel en wipper worden 21 September 1897 28 opvarenden van het Engelsche s.s. „Obi", gestrand achter de Noorderpier veilig aan land gebracht. Het Nederlandsche s.s. „De Vrijheid" strandde 23 Januari 1903 bij Wijk aan Zee. Met de vlet worden de 13 opvarenden veilig in IJmuiden binnengebracht. Het leek wel of de heer de Wijn het redden van drenkelingen tot zijn handwerk had ge maakt. Want behalve het redden van boven genoemde schipbreukelingen heeft hij later nog twee drenkelingen n.l. hier en in Am sterdam van den verdrinkingsdood gered, Echtpaar de Wijn. Het oude ras is bezig uit te sterven, het fas, dat opgroeide in den tijd toen op de zeeën en oceanen de rookpluimen van stoom schepen slechts zelden werden waargeno men, maar de blanke zeilen van schoeners, barken en brikken des te meer. In die dagen ging er geen storm voorbij, tl, er dreigde of er gebeurde een scheeps- ,;mp op onze gevaarlijke kust. Zeilschepen met gescheurde zeilen, meermalen .met gebro I len masten of ra's, een prooi der woedende branding, waren veel minder dan de stoom schepen van thans bij machte, hun noodlot Ie ontkomen. En dam is voorts de moderne techniek gekomen, met haar talrijke won derbaarlijke instrumenten, die den zeeman ter beschikkinig staan, om dreigende onhei len te voorkomen. Noemen wij slechts de radio-peilingen, verstrekt door de radio-peil- stations langs de kust, die den kapitein, wel ke door den mist verhinderd wordt de juiste plaats van zijn schip te bepalen, in staat stellen, op z'n zeekaart precies aan te teeke- nen, waar hij zich bevindt. Een en ander heeft tengevolge, dat scheeps rampen op onze kust gelukkig minder dik wijls voorkomen dan voorheen, ondanks dat de zeeën veel drukker bevaren worden. En wanneer ze dan nog geschieden, beschikken de redders van thans over betere hulpmid- delen, die 'te vimden zijn in de magazijnen der N. Z. H. R. M. Het oude ras is bezig uit te sterven, zoo schreven wij hierboven. Het jonge ras, dat thans het reddingswerk verricht, doet dit niet met minder moed, met minder zelfop offering dan het oude, dat leefde 'in den Bloeitijd der zeilvaart. Maar het krijgt niet de kansen van de oudere generatie. Geholpen hij het redden van 197 menschen. Het zal vermoedelijk wel niet meer voor komen, dat een redder van thans, als hij zijn rekening gaat afsluiten 197 menschenlevens aan de creditzijde heeft staan. Dit recordcij fer bereikte alléén het oude ras Houder van dit eer vole record is de heer P. de Wijn. Breesaapstraat 20, die het in geen enkele boot echter zoo lang heeft uitgehou den als in het huwelijksbootje. Het is 4 October a.s. een halve eeuw gelsden, dat de toen 28-jarige de Wijn en z'n 30-jarig vrouw tje gezamenlijk van wal staken. Het heeft in deze halve eeuw gestormd en gespookt. Vele schepen vergingen, menschenlevens gingen verloren, maar het bootje, dat de Wijn en z'n trouwe gade over de levenszee voer, door stond alle gevaren. Want het werd bestuurd door deskundige handen. Een bescheiden man. De heer de Wijn is een bescheiden man. Maar als hij vertelt van zijn reddingen, van alles wait hij in zijn lang en kostbaar leven heeft meegemaakt, dan tintelt zijn oog en dan zweeft door het overigens onopgesmukte verhaal van den krassen grijsaard de geest van vervlogen dagen, maar ook een "beschei den trots, die den eenvoudigen man geens zins ontsiert. Van vader op zoon. Toen we gistermorgen een bezoek brach ten aan het bruidspaar, troffen we den heer fe Wijn,-z'n 81-jarige echtgenoote en z'n 77- jarige zuster, die voor de feestdagen uit Amsterdam was overgekomen benevens nog eenige familieleden en buren in de eenvou dige achterkamer, waar een paar bloemstuk ken en eenige andere voor een bruilofstfeest onmisbare ingrediënten een feestelijke sfeer schiepen. Aan den wand hangen tal van foto's, die herinneren aan de vele roem ruchtige daden van den heer de Wijn en aan andere belangrijke gebeurtenissen. Op een der foto's zien we Prins Hendrik, den heer de Wijn de hand drukken. Maar ook hangt er aan den wand een getuigschrift voor be toonde menschlievendheid ten name van J. W. de Wijn, de vader van den jubilaris. Den 19en Januari 1857 strandde tussehen Petten en Callantsoog de Engelsche bark Halt- Vfhistle en bij het redden van de bemanning yan dit zeilschip onderscheidde de vader zich waarmede het totale aantal geredde men schenlevens tot 197 was gestegen. De heer de Wijn is nu ambteloos burger. Hij en zijn vrouw genieten een goede gezond heid. Wat kunnen wij hen beter toewenschen dan een onbezorgden levensavond? OUDERAVOND KINDERKERK. In het voorlokaal van de Ned. Herv. Kerk aan de Kalverstraat vond Donderdagavond een ouderavond plaats van de kinderkerk. Door de vlijtige handen van het onderwij- zend personeel der kinderkerk was het ge bouw gezellig met bloemen versierd. De presidente, mejuffrouw Meijer, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. In korte trekken schetste zij het ontstaan en den vooruitgang van dezen arbeid, waarbij zij de ouders aanspoorde, de kinderkerk te steunen. Hierna verkreeg het woord de heer K. J. Noy, hoofd der Emmaschool, die een inlei ding hield over het onderwerp: „Gevaren bij de Godsdienstige opvoeding". Op duidelijke wijze, die tot luisteren dwong, bracht spreker naar voren de moeilijke taak der opvoeding, zoowel voor de ouders als voor de onderwij zers. Godsdienstige opvoeding, aldus spre ker, is opvoeden tot God. Wil men een kind hiertoe opvoeden, dan is in de eerste plaats noodig, dat ons eigen Godsdienstig leven echt is. Met eenige voorbeelden maakte spre ker dit duidelijk. Verder wees spreker op de gevaren bij een Godsdienstige opvoeding, wanneer het eigen leven daarmede niet vol komen in overeenstemming is, of wanneer men tracht door dwang datgene te leeren, wat slechts door liefde bij te brengen is. Sprekers rede werd met onverdeelde aan dacht gevolgd. Tijdens de pauze werd een kopje thee ge presenteerd. Van de daarna geboden gele genheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt; wel echter meenden eenige aanwezigen uitdrukking te moeten geven aan hunne instemming met het ge sprokene. De heer Sala sloot den goed geslaagden ouderavond met een woord van dank tot den spreker en de aanwezigen. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. De Haarlenische Orkest-Vereeniging zal haar eerste ledenconcert ter opening van het winterseizoen 1933—1934 op Dinsdagavond 3 October a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem geven. Onder leiding harer dirigent Frits Schuur man zal zij o.m. de Freischütz-Ouverture. de Steppen-schets van Borodin, en in eerste uit voering Rimsky-Korsakow's Shéhérazade- Suite uitvoeren. Als soliste verleent mej. Else Rij kens (zang) haar meedwerking in een tweetal liederen met orkestbegeleiding, nl. de Aria „Les Adieux" uit de opera Jeanne d'Are van Tschai kowsky en „Het Lied van de Woudduif", uit Schönberg's Gurrelieder (eveneens een eer ste uitvoering). NIEUWE SLEEPBOOT VAN 22 MIJL. Door de werf „De Koophandel" te Nieuw- Lekkerland werd indertijd het in 1902 gebouw de Amerikaansche stoomjacht Vega, groot 330 bruto register ton aangekocht. Dit jacht zal echter niet onder Hollandsche vlag gebracht worden, daar het n.l. aan de reederij W. Schuchmann te Bremerhaven verkocht is. Deze firma koester het voornemen het schip tot een sleepboot van groot vermogen te laten ombouwen, die mede tengevolge van den scherpen bouw van het jacht, een snel heid van 22 mijl zal kunnen houden en 5000 P.K. sterk zijn. Waar de nieuwe Hollandsche sleepboot „Zwarte Zee" een tonnenmaat van 772 bruto heeft, een snelheid van 16 a 17 mijl met 4000 P.K., zal dus het praedicaat „grootste en snelste sleepboot der wereld", dat onze Hollander thans nog voert, binnen afzien- baren tijd aan de Duitsche boot toegewezen moeten worden. De wedloop ni het bouwen van steeds groo- tere en snellere mailschepen een race die voor het meerendeel der reederij en zoo funest ge bleken is, is dus thans ook op het gebied van sleep- en bergingswerk begonnen! Een druk bezocht spreekuur. Als 't kindje binnenkomt...." „Woensdag 4 October zal in de gemeente Velsen een bloempjesdag worden gehouden ten bate der zuige 1 ingenbeschermin g aldius meldt het bestuur van de af deeling Velsen van „Het Witte Kruis". Alweer een bloempjesdag! Dr. Naessens en z'n staf. Van l.n.r. Zusters Lavoode Beurs en de Wilde. Ja, alweer een bloempjesdag. De zooveel- ste in dit jaar. Maak die niet minder dan de andere de aandacht verdient van alle inge zetenen onzer gemeente. Want ook voor dit maatschappelijke werk, de afdeeling Zr': "in genzorg van „Het Witte Kruis", waarvan honderdien moeders in het belang van haar zuigelingen de vruchten plukken, moet de meer en meer gebruikelijke weg gevolgd worden om heit te handhaven. En daarom mag op 4 October a.s. niemand op straat gezien worden, die niet voorzien is van een „zuigelingen-bloempje". Wie mocht twijfelen aan de beteekenis van dit werk moet des Donderdagsmi rteags maar eens in de Kennemerlaan komen kijken. Tegen het spreekuur van den consulteeren- den geneesheer Dr. Naessens kan hij ze zien, de jonge moeders met haar kinderwagens, allen op weg naar het Witte KruLsgebouw, waar het consultatiebureau gevestigd is. Tien tallen moeders met haar bay's komen op elk zittingsuur den dokter raadplegen en in de wachtkamermaar neen, zoover moet men maar niet gaan, want de jongelui zijn nog al aan den rumorigen kant en harmo nieus is het geluld niet, dat de jonge kelen, voortbrengen. Elk jaar weer is het bezoek drukker. Steeds meer komen de jonge moeders naar de con- sultabiebureaux, niet- alleen in de Kennemer laan, maar ook naar die te Velsen-Noord en Santpoort. In 1930 was het aantal bezoeken resp. 1936, 437 en 140 of totaal 2563, in 1931 resp. 2194, 693 en 519 of totaal 2406 en in 1932 resp. 2560, 693 en 739 of totaal 4042. Dit is dus wel een bewijs, dat het hier een instel ling geldt, die den steun van alle ingezete nen ten volk verdient. En daarom koope men op 4 October een bloempje. VERLOTING WITTE KRUIS. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de trekking der verloting nog ongeveer twee a drie weken zal worden uitgesteld. Nog een klein aantal loten is verkrijgbaar a 10 cents per stuk aan het Witte Kruisgebouw alhier. VELSEN VERGADERING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In Ostende is staking uitgebroken onder politiegeleide krabbenvisschers. Niet stakers gaan onder aan het werk VIERHONDERD ONDERWIJZERS IN „DE PRINS". Donderdagavond kwamen op uitnoodiging van den heer E. Rahder, inspecteur van het Lager Onderwijs, Inspectie Alkmaar, vier honderd onderwijzers uit deze inspectie in Hotel „de Prins" bijeen. Dergelijke verga deringen vonden voorheen, toen de gemeente Velsen nog was ingedeeld bij de Inspectie Zaandam, nooit plaats. In de Inspectie Alk maar geschiedde dit wel en aangezien onze gemeente thans bij deze Inspectie is inge deeld. konden ook de onderwijzers en on derwijzeressen uit Velsen met dit instituut kennis maken. Van deze gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt, want tal van leerkrachten uit onze gemeente waren aan wezig. De bijeenkomst werd door den heer Rahder met een woord van welkom geopend. Spre ker introduceerde bij de vergadering den heer D. L. Daalder, leeraar aan de H.B.S. te Alkmaar, die bereid was gevonden, het onderwerp: „Principes van Schoolhervor ming" in te leiden. De lezing werd met aan dacht gevolgd. De vergadering werd o.a. bijgewoond door burgemeester Rambonnet. De burgemeester, die nog even het woord verkreeg, zeide, dat hij het eerst niet had aangedurfd een ver gadering van onderwijzend personeel bij te wonen, omdat hij door de tijdsomstandig heden gedwongen was, het onderwijs, waar van hij zelf de portefeuille voerde, te be knotten. Gaarne zou hij de vergadering iets hebben willen aanbieden, bijv. overtollige leerkrachten, maar helaas, hij kan dit niet. Toch verheugde spreker zich er ten slotte over, dat hij de vergadering heeft bijge woond. Tijdens de pauze werd een demonstratie gegeven met leermiddelen voor physica. Des middags 2 uur maakten de bezoekers en bezoeksters een excursie naar de papier fabriek. Met veel belangstelling werd het proces: van hout tot papier gevolgd. Tenslotte maakte men nog een wandeling door Velserbeek, waar tevens een kopje thee werd gedronken. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 4 October 1933. ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 11-12 uur voormiddags. „DE PRINS" BIOSCOOPTHEATER. In ons blad van Woensdag plaatsten wij een berichtje over de plannen, om de too- neelzaal van hotel „de Prins" te herschep pen in een bioscooptheater. Hierin werd ver meld, dat de bioscoop zou worden geëxploi teerd door den heer P. van Twisk. Dit blijkt bij nadere informatie niet juist te zijn. De bioscoop wordt, evenals het café-restaurant geëxploiteerd door den heer Wiese. De heer Van Twisk is deskundig adviseur voor de inrichting van de zaal. VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Naar de exploitant der radio-centrale Velsen-Noord ons mededeelt, is nadat dezer dagen f 50 uit het felicitatiepotje werd af gedragen aan de afdeeling Velsen van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, reeds weer f 7.50 voor dit doel door de abon- né's bijeengebracht. Verder zijn ingezameld 1738 oude rijwiel- merken, terwijl voorts 40 K.G. oud koper gereed ligt voor verzending. Ook hiervan komt de opbrengst ten goede aan de bestrij ding der tuberculose.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1