DE BILT Bevend Japan. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK VOOR HET CRISISCOMITé. Op Dinsdag 3 October a.s. zal alhier de col lecte voor het Crisiscomité worden gehouden. Jpe Wijk aan Zee en Duin geschiedt dit op 7 October. In verband hiermede is de Roode Kjuis Collecte tot 14 October uitgesteld. PRIJSUITREIKING FLORALIA- VEREENIGING Voor de prijsuitreiking aan de inzenders van de potplantenvereeniging der „Floralia-ver- eeniging" in het veilingsgebouw „Centrum" bestond" ditmaal al een zeer groote belang stelling- De schooljeugd was in grooten getale tegenwoordig, terwijl ook verscheidene ouders door hun tegenwoordigheid blijk van belang stelling gaven in het streven der vereeniging. De heer Drijver uit Santpoort hield op boeiende wijze de in uitzicht gestelde cause rie over het leven der vogelsoorten, welke in deze omgeving het meest voorkomen. Niet al leen. dat de spreker op zeer onderhoudende wijze over het leven der vogels vertelde, maar ook vond hij gelegenheid de jeugd te interes seeren voor de bescherming van vogels en hun pesten. Zeer leerzaam was ook zijn betoog waar het gold aan te toonen, dat de veronder stelde schade, welke het vogelenleger zou aan richten verre wordt overtroffen door het enorme nuttige werk, dat de vogels over het algemeen verrichten. Vele lantaarnplaatjes hebben het gesproken woord voor het aan dachtig verhoor verduidelijkt. In zijn dank woord heeft de voorzitter der Floraliavereeni- ging'. de heer J. Th. Runia gewezen op het prettige verschijnsel, dat de geest der dieren bescherming meer en meer over de kinderen vaardig" wordt. Ook deze lezing zal daartoe weer belangrijk bijdragen. Spr. bood den heer Drijver namens de Floraliavereeniging een fraaie ruiker chrysanten aan. Mevr. Tel- ders heeft daarna de prijzen van de tentoon stelling uitgereikt. De gelukkige winnaars wa ren natuurlijk zeer verheugd met hun aardige cadeautjes en in het bijzonder zeker wel An- dré Mouton en Jan van der Wel, die resp. nog een horloge en een electrische rijwiellantaarn ontvingen, omdat zij naar het oordeel van de deskundige jury zulk buitengewoon goed werk hadden geleverd. Aan de eervolle venmelding waren wel geen geschenken verbonden, maar de heeren H. Hcutwipper en B. Heinekamp hadden het toch zoo weten te plooien, dat ook deze inzen ders een prijsje ontvingen. De zoo goed ge slaagde prijsuitreiking was hiermede teneinde Zij zal zeker voor de schooljeugd weer een aansporing zijn, om met nog meer zorgen de haar verstrekte planten op te kweeken en voor de ouders en onderwijzers, om de Flora- liavereeniging niet alleen moreel, maar ook materieel te steunen, MODESHOW BIJ STOUTENBEEK. De groote toonzaal van Stoutenbeek's Wo ninginrichting was Donderdagmiddag de ver zamelplaats voor de leden en genoodigde.n van De plaatselijke af deeling van de Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen ter bijwoning van de modeshow, waarmede deze firma ook bij een vorige gelegenheid zoo'n groot en wel verdiend succes oogstte. Ook deze maal wa ren alle gewenschte factoren daarvoor weer tanwezig. De ruime zaal was geheel bezet met aim 250 dames, die vol spanning het oogen- I ilik verbeidden waarop haar de nieuwste mo decreaties voor oogen zouden worden getoo- verd. Dit moment liet niet lang op zich wach ten. Na een welkomstwoord van den heer G. W. P. Stoutenbeek verschenen de manne quins, die eenige uren, slechts onderbroken door een pauze, onafgebroken langs de gasten paradeerden ten einde hen in de gelegenheid te stellen bewonderende en critische blikken te laten slaan op de nieuwe creaties in japon nen en mantels. De dames werden niet moede al deze dingen, die in zoo'n groote verschei denheid werden getoond te aanschouwen en te bespreken. Een strijkje, gevormd door de heeren A. Roemer en L. v. d. Hoef begeleidde een en ander met sleepende Engelsche en Wiener Walsen of met rythmische trots. In de pauze werd een kopje thee en een versna pering geoffreerd. Aan het einde van deze „wandelende expo sitie" heeft de presidente Mevr. Moens in een vlot speechje de gevoelens van de aanwezige dames vertolkt door de firma Stoutenbeek hulde te brengen voor deze welverzorgde show en haar tevens te danken voor. de prettige ontvangst. De presidente meende zeer terecht te mogen constateeren, dat de sorteering hier Cetoonri, ten volle die van de stadszaken kon evenaren en zij besloot haar sympathiek woord met de opwekking, niet alleen zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat te koopen, maar ook in Beverwijk een keuze te doen uit de vele schoone zaken, die in zulk een over vloedige mate waren getoond. Nadat de heer Stoutenbeek tenslotte nog dank had gezegd voor het door de vereeniging aangeboden bloemstuk behoorde deze schit terend geslaagde show tot- het verleden, d.w.z. voor de leden der afdeeling Beverwijk van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, want heden wordt de show voor de clientèle her haald. SUPPORTERSVEREENIGING „ROOD EN WIT" Voor den uitwedstrijd van de v. v. „Bever wijk" tegen „Verkade" te Zaandam organi seert de Supportersvereniging „Rood en Wit" Zondag a.s. een autobustocht naar de Zaan streek. Supporters, die van deze reisgelegen heid gebruik wenschen te maken moeten zich voor Zaterdagavond acht uur aangemeld heb ben bij de heeren Th. Groen, Simon Runv pingstraat 21, J. Schoorl. Grensstraat 10 ei Th. van Lieshout. Rijksstraatweg 156. Het vertrek is bepaald op Zondagmiddag 1.15 uur vanaf het clublokaal, café Vessies aan den Alkmaarschemveg. KOOPLIEDENVEREENIGING „HANDELSBELANGEN" Donderdagavond hield de Koopliedenver- eenigïng „Handelsbelangen" een "uitstekend bezochte ledenvergadering in café de Groen- tenbeurs. De voorzitter, de heer J. v. d. Wel opende de vergadering en gaf zijn voldoening te ken nen over de groote belangstelling. Spr. con stateerde met voldoening dat de organisatie geest over de kooplieden vaardig is gewor den, hetgeen blijkt uit de enorme toename van het aantal leden. In de afgeloopen week werden 46 nieuwe leden ingeschreven. Hoewel het bestuur een groote aanwas zeer op prijs stelt wordt van de leden meer verwacht dan zich alleen te doen inschrijven. Daadwerke lijke deelname aan het vereenigingsleven is noodzakelijk, wil het bestuur in staat zijn de belangen der leden zoo goed mogelijk te be hartigen. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het concept eener overeenkomst, aan te gaan door de Koopliedenvereeniging „Handelsbe langen", de R.K. Koopliedenvereeniging „St. Petrus" en de Grossiersvereeniging „Een dracht Maakt Macht" allen te Beverwijk en de Grossiers en Kleinhandelaren „Kring Zaanstreek" aan de orde, ten doel hebbende het verbeteren van den algemeenen toestand op de markten en veiilngen te Beverwijk en in de Zaanstreek. In 15 bepalingen worden nauwkeurig de eischen omschreven, waaraan kleinhandela ren en grossiers moeten voldoen om erkend te worden. Een daartoe aangewezen commissie zal belast worden met het uitreiken der kaar ten en met de beslechting van geschillen. Voor Beverwijk wordt de commissie gevormd door de heeren Jac. Duyn, J. Baltus, J. v. d. Wel, A. de Smit en J. Jansen. De bepalingen zullen gelden in het rayon Limmen, Uitgeest, Krommenie, Wormerveer, Zaandam, West- zaan, Santpoort, Driehuis, IJmuiden, enz. Alle kleinhandelaren en grossiers zullen dus lid van een der genoemde organisaties moeten zijn, om erkend te worden. De bepalingen zullen op nader te bepalen datum ingaan. De bepalingen werden, nadat eenige vra gen waren beantwoord, met algemeene stemmen goedgekeurd. De secretaris de heer J. Slotemaker deed vervolgens eenige mededeelingen betreffende erkenningen als handelaar in aardappelen. Spr. stelde in de eerste plaats de betrokken leden gerust over het uitblijven van de er kenningen. Aan de distributie der kaarten is evenwel een enonn werk verbonden. De kaarten voor de leden van „Handelsbelangen" zijn echter aangevraagd. Zoodra de erken- ningsbewijzen zijn ontvangen zal bekend worden gemaakt, wanneer deze kunnen wor den afgehaald. Spr. heeft den indruk ge kregen, dat men de regeling zal waardeeren, wanneer zij behoorlijk functionneert. Over deze aangelegenheid werd uitvoerig van gedachten gewisseld. In het bijzonder kwamen ernstige klachten naar voren over het feit, dat hoeveelheden van tien K.G. ongedekt mogen worden vervoerd. Daarvan ondervinden kleinhandelaar, zoowel als gros sier zeer ernstige nadeelen. De vergadering was algemeen van ge voelen, dat daartegen maatregelen moesten worden genomen. Daartoe werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin bij den betrok ken Minister werd aangedrongen aan deze belemmering van den kleinhandel paal en perk te stellen. De vergadering besloot even eens deze motie te zenden aan den Neder- landschen Bond van verenigingen van Kleinhandelaren en aan de Aardappel-cen trale. Een afschrift zal worden gezonden aan de zusterorganisaties. Aan de plaatse lijke politie-autoriteiten zal worden ver zocht scherp toezicht uit te oefenen op het smokkelen van aardappelen, teneinde de ont duiking van de belasting en het benadeelen van den handel zooveel mogelijk te beteuge len. Bij de rondvraag bracht de heer De Smit namens de daartoe benoemde commissie van (In de laatste 10 jaar zijn in Japan 22000 aardbevingen ge registreerd Tweeëntwintig duizend malen In niet meer dan tien jaar tijd, Heeft Japan wel moeten beven. Dat is ook geen kleinigheid. Stel u maar eens voor, dat jaarlijks Slechts één beving ons beving, Daardoor werd ons nuchter leven Reeds een vrij onrustig ding. Laat ons dan niet kunnen wijzen Op ook zelfs maar één vulkaan, Laat ons Nederlandsche wiegje Dan een tikje drassig staan; Laat ons dammen moeten leggen Evenals het beverdier. Uit een aardig punt bekeken, Zijn wij toch geen bevers hier. Laat ons waarlijk dankbaar wezen Dat wij daarvoor zijn gespaard. Holland mag zijn fouten hebben, 't Is niet beverig van aard. Tweeëntwintigduizend malen, In tien jaar, je beeft ervan, Als je gaat realiseeren Wat de pan brengt in Japan. P. GASUS onderzoek rapport uit over haar werkzaam heden, om te komen tot aansluiting bij den Nederlandschen Bond. Eventueel zal dit een splitsing in Handelsbelangen noodzakelijk maken tusschen groothandelaren en klein handelaren. Dit onderwerp zal voor de eerst volgende vergadering op de agenda worden geplaatst. Besloten werd naar aanleiding van een geuite klacht de mogelijkheid te onderzoeken van controle op gewichten. Nadat nog velen van de rondvraag ge bruik hadden gemaakt, werd de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. LEZING MET LICHTBEELDEN. Voor een geheel bezette zaal heeft Prof. Dr, Alphons Steger in het K.S.A. gebouw een lezing gehouden ovier het leven van de Heilige Liduina. Deze avond was georgani seerd door de plaatselijke afdeelingen van den Ned. R.K. Bond van Groote Gezinnen, dan R.K. Vrouwenbond, de Maria Vereeni ging, de St. Jozefs Gezellen ende Graal van Beverwijk en Wijk aan Duin. De voorzitter van den Bond van Groote Gezinnen, notaris J. II. Bremmers, heeft een openingswoord gesproken en daarin zijn. voldoening te ken nen gegeven over de groote belangstelling, welke voor deze lezing werd betoond. De spreker hield achtereenvolgens een inleiding over de staatkundige en kerkelijke toestan den in die dagen totbegrip van de beteekenis van het lijden en het leven van de H. Lidui na. Daarna behandelde spreker de bronnen van het leven van Liduina naar geschied kundige documenten uit de 15de eeuw. De lezing werd verduidelijkt met een fraaie serie lichtbeelden naar oorkonden, documenten, houtsneden, gravures en schilderijen uit de 15de, 16de en 20ste eeuw. Notaris Bremmers heeft aan het slot van den avond den spreker dank gezegd voor zijn schitterende lezing. HEEMSKERK LUCHTBALLON GEDAALD. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur ver scheen plotseling boven de Noordelijke grens der gemeente een luchtballon, die zeer laag over den grond streek. In de „Groote Meet" ging hij zoo laag, dat de heer J. Wentink, die aldaar aan 't melken was het hem toe geworpen touw kon grijpen en de ballon zoo omlaag trok. Nadat de inzittende was uitgestapt liet men het gas ontsnappen waarna men het omhul sel met toebehooren op een kar laadde en weg reed. De ballon was dien middag te Purmerend opgestegen. Het is te begrijpen, dat het geval zeer veel belangstehing trok vooral van de zijde der jeugd. R.-K. VOLKSBOND. Maandag 2 October houdt de afd. Heems kerk van den R.-K. Volksbond haar eerste algemeene vergadering van dit seizoen in het Vereenigingsgebouw. O. N. A. Zondag speelt de korfbalclub O.N.A. op het Hofland een wedstrijd tegen de korfbalclub uit Wormerveer. IJMUIDEN MADAME BUTTERFLY IN THALIA. Hedenavond en volgende avonden wordt in Thalia Puccini's beroemde opera Madame Butterfly, verfilmd door Paramount, vertoond Marion Gering heeft van het drama, de aan- grijpelijke liefdestragedie van luitenant Pin- kerton en Cho-Cho Sar. een kunstwerk ge wrocht. dat ais een der beste filmwerken kar. beschouwd worden. De beroemde filmster Sylvia Sidney heeft- van haar rol het Japan- sche vlindertje een zeldzame creatie ge maakt. In het voorprogramma wordt deze weck een komische Schlager vertoond, waarin de hoofdrollen worden vervuld door de bekende komieken Cohen en Kelly als dranksmokke laars. ONDERZEF.ëRS GEARRIVEERD. De onderzeeërs O 13. O 14 en O 15, die gis termorgen naar zee vertrokken, kwamen des namiddags tegen zes uur weer in de haven binnen. MINISTER OUD OVER DEN FINAN- CIEELEN TOESTAND. „WIJ MOETEN NAAR EEN LAGER LEVENSPEIL." RADIOREDE OVER DEN MILLIOENENNOTA. TAMPICO VOOR DE VERWOESTING. Drie-kwart van de Mexicaansche stad iverd" door den wervelstorm verwoest. Tampico is als uitvoerplaats van petroleum van groote be teekenis. Donderdagavond van 8 iboit 9 uur heelt de minister van financiën, mr, P. J. Oud, uit de studio van die P. T. T. in Den Haag over bei de zenders een radiorede gehouden, waarin hij den fina-ncieielen toestand des lands verduidelijkt heeft. Hij heeft een overzicht gegeven van wat hij reeds neerschreef in de millioennennot-a, In het begon van zijn rede vestigde hij de aandacht op het automatische uitgaven accres, zoodat indien het eindcijfer gelijk was gebleven, dit nog beteekend had, dat 10 millioen zou zijn bezuinigd. De minister zette vervolgens het dekkings plan uiteen, noemde nogmaals de middelen die tea- beschikking staan uit de tijdelijke heffingen, die verlengd moeten worden, een overzicht van de nieuwe belastingen, die geheven moeten worden en schetste de moei lijkheden, die d ewerkloosheid voor de regee- ring oplevert. Haar plicht om de slachtof fers van dit verschrikkelijk maatschappelijk euvel te -steunen, erkent de regeering ten volle, aldus de minister. Zij moet daarbij echter tweeërlei nauwkeu- ring in het oog blijven houden. Zij moet eenerzijds letten op de mogelijkheid om uit het volksmkomen de noodige bedragen be schikbaar te stellen. Zou zij de reserves in dat inkomen aanwezig ontijdig uitputten, dan zouden er gevolgen intreden die het ergst zouden zijn voor de werkloozen zelf. Tevens mag de Regeering nooit uit het oog verliezen, dat het beste middel, om de werk loosheid te bestrijden, is, dat voor de werk loozen arbeid wordt gevonden in het nor male bedrijfsleven. Een wijze van steunver- leening. die den prikkel wegneemt, om in dat bedrijfsleven arbeid te zoeken, houdt daarom het herstel ernstig tegen. Het- tekort van 190 millioen, zei de minis ter verder, moet zoo spoedig mogelijk ver dwijnen. Het zou niet verantwoord zijn met de noodige maatregelen te wachten. Vervolgens gaf mr. Oud een overzicht van de leen in gspolïtiekWij betalen voor onze vlottende schuld een lage rente, zei hij, maar wij hebben niet de zekerheid, dat onze geld gevers opnieuw willen geven, als de termijn eener leening om is. Ter bestrijding van de werkloosheid wil de regeering zoo spoedig mogelijk over gaan tot het uitvoeren van groote werken, Zuiderzee- inpoltiering, wegenaanleg en tallooze dingen meer. Voor de daartoe te sluiten leeningen is vertrouwen in onze soliditeit noodig. De minister noemde dan de objecten, waar op bezuinigid zal worden, en schetste ook de noodzaak van het op nieuwe grondslagen optrekken der salarieeringen. De verhoudinig van 115 millioen nieuwe lasten tegen 110 milioen besparingen noemde de minister niet onredelijk. Het slotwoord van de rede luidde aldus: De aangekondigde maatregelen zijn bijna: zonder uitzondering, van den meest onaange- namen aard. Zij vinden hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute noorzake- hjkheid. Wij bevinden ons in een van die tijdsgewrichten in de geschiedenis der mensch heid. waarin zich veranderingen voltrekken van een geweldigen omvang. Iedere crisispe riode is het ziekteverschijnsel in de maat schappelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer. zooals ze voor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heen grijpt en grooter diepte heeft-, zul len de veranderingen van verder strekkende beteekenis zijn. De komend e nieuwe verhou dingen maken aanpassing noodzakelijk. Het aanpassingsproces is te moeilijker en te pijn lijker naarmate de veranderingen grooter zijn. Al weet niemand hoe zich de verhoudingen precies zullen ontwikkelen, dit staat wel vast, voor ieder, die de dingen wil zien, zooals ze werkelijk zijn. dat wij ons moeten gaan in stellen op een leven, dat ligt op een lager peil dan wij tot dusver zijn gewend. Het zal ons niet baten voor dit feit de oogen te sluiten. Doen wij dit wel en gaan wij voort, zonder ons iets aan te trekken vah de teekenen des tijds. dan zullen de gevolgen voor ons allen, des te erger zijn. Geen groep uit ons volk kan zich onttrekken aan de noodzakelijkheid om harerzijds het vereischte offer te brengen. Het is de plicht van de Regeering er daarbij oprecht naar te streven, dat niet van den een iets wordt ge vraagd. dat onredelijk is tegenover, wat an deren moeten brengen. Wij hebben in dezen tijd aan één ding voor alles behoefte, dat wij ailen tezamen de handen meen slaan om ons volk heen te loodsen door den gevaarlijken tijd, waarin wij leven. ïn het- Kabinet heb ben zich mannen van de meest uiteenloopen- de richting vereenigd, om zonder iets van eigen overtuiging of beginsel prijs te geven, te zamen dezen arbeid te verrichten. Het Ka binet zal zijn taak alleen kunnen vervullen, indien het zich gedragen zal weten door het bewustzijn, dat ons volk beseft, dat het zoo eenmaal moet en niet anders kan. Wie zich goed rekenschap geeft van den bestaanden toestand zal zich matigen in zijn critiek. Hij zal begrijpen, dat de omstandigheden van het tegenwoordige nu eenmaal niet gedoogen, dat harde maatregelen achterwege worden gelaten Hij zal ook begrijpen, dat dc stuurmans-kunst in onze dagen moeilijker is dan ooit, en dat protesteeren gemakkelijker is dan een beteren weg te wijzen. Wanneer het zoo algemeen wordt ingezien, dan behoeven wij in Nederland niet te wan hopen. Dan zal ons volk de kracht hebben, om ook dezen tijd te doorstaan en dan zullen wij straks, wanneer wij weer zullen zijn aangeland op een vasten bodem, al moge deze dan lager liggen dan voorheen, onzen arbeid tot ver hooging van het welvaartspeil kunnen her vatten. AANBESTEDING Hedenmogen heeft de Rijkswaterstaat te Haarlem aanabesteed het aanbrengen van beplantingen langs den weg 'nummer 6 van het Rijkswegenplan (Amsterdam—Vels-en) en langs een deel van den Zuidelijken dijk van het Noordzeekanaal. Ingekomen waren 9 biljetten. Het laagst schreef in J. H. Busé te Hardingsveld voor f9340. meldt: Hoogste baromberstand 772 m.M. te Hei- si ng fors. Lagste baromterstand 757 m.M. te Andenes en voorspelt: zwakken, veranderlijken wind. Later uit Zui delijke richtingen. Nevelig tot. zwaar of half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig ver andering in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging; Stilstand. Thermometer Stand van gisteren 66 F. Laagste heden nacht 56 F. Hoogste heden 60 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRELLENHUTS. Kanaalstraat 83. LJmuiden. HOOG WATER TE LJMUIDEN. Zaterdag v.m. 0.08 uur; n.m. 12.44 uur. Zondag v.m. 1.07 uur; n.m. 1.35 uur. Maandag v.m. 1.50 uur; n.m. 2.15 uur. (Geen Zomertijd) FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. 28) (Nadruk verboden. Het is natuurlijk nutteloos om zoo lang het donker is naar de verdwenen auto te gaan zoeken", zei hij. Wat was wel kunnen doen, bij den garagehouder, bij wien ik de auto bestelde, eens gaan informeeren naar de an tecedenten van den chauffeur en voor het overige zouden we eens in de omgeving van bet kasteel „Pazlok" kunnen kijken, of onze professor zich daar misschien ophoudt. Bij nacht is dat weliswaar een vrij riskante on derneming, maar binnen een uur zal het reeds gaan schemeren, zoodat wij een serieus onderzoek onmiddellijk kunnen beginnen, Wanneer de dageraad aanbreekt. Misschien jij je belasten met het bezoek aan den garagehouder, Miel?" besloot de detective, zich tot mij wendend. De man heet Auerbach en de garage is op het Stationsplein, links van den ingang van het station. Je hebt haar Vanmiddag misschien wel gezien, toen je op de bus naar Canthen stapte. Als je daar klaar bent, vervoeg je dan bij ons Een van ons bei den zal bij den ingang van het kasteel op je wachten. Maar wees voorzichtig en begeef je niet noodeloos in gevaar!" Een minuut later was ik op weg naar de garage, mij door Sanders genoemd. Ik over woog, dat ik op dit uur de zaak zeker geslo ten zou vinden en dat bleek inderdaad het geval te zijn. Alles lag in diepe rust; zelfs het licht aan de benzinepomp was gedoofd en daar de maan intusschen was ondergegaan, vond ik slechts met moeite de deur, waar aan gelukkig een „nachtbel" was aange bracht. Nochtans moest ik drie maal van dit wekmiddel gebruik maken, alvorens er boven m'n hoofd een raam werd openge schoven en een slaperige stem, onmiskenbaar die van een vrouw, informeerde wat ik ver langde. Ik antwoordde, dat ik den eigenaar wensch te te spreken in verband met het verhuren van een auto aan eenige heeren uit hotel „Schwarzer A<^|r" en met een onverstaan baar gemompel verdween het hoofd weer naar binnen. Eenige minuten later ging het licht in de garage aan en verscheen de eigenaar, die haastig eenige kleedingstukken had aange schoten. De nachtelijke storing scheen niet in goede aarde te vallen. „De wagen is toch op tijd geleverd", be groette hij mij op verwijtenden toon, nog eer ik een woord van verontschuldiging had kunnen uitbrengen. „Daar mankeert het- niet aan", antwoord de ik, m'n groet- en excuus nu ook maar in slikkend. „Ik had alleen graag iets willen we ten met betrekking tot den chauffeur, die den wagen bestuurde". „De chauffeur De man staarde mij verbaasd aan. „U moest toch een wagen hebben zonder chauf feur!" Nu was de verwondering geheel aan mijn kant en zooals dat meer gaat in dergelijke omstandigheden werd ik zelfs onredelijk. „Dan hebt u zich niet- aan de afspraak ge houden", antwoordde ik zoo gedecideerd, als of ik die afspraak zelf gemaakt had. „Een van mijn vrienden heeft bij u een wagen be steld met chauffeur „Klopt precies", interrumpeerde de garage houder, „maar tegen elf uur heeft de heer Jeschoneck van „Schwarer Adler" mij opge beld, dat de heeren bij nader inzien een wa gen wenschten zonder chauffeur en waar hij persoonlijk voor u borg bleef, heb ik op zijn verzoek den wagen om 12 uur neergezet op de afgesproken plaats". „JeschoneckWat heeft Jeschoneck daarmee te maken? Hoe kan die nu geweten hebben, dat wij vannacht een wagen noodig hadden? Niemand van ons heeft hem dat verteld en ik zou dan ook wel eens willen weten Maar ik maakte den zin niet af, want plot seling kreeg ik een vermoeden, dat mij na de verrassende mededeeling van den garage houder het meest voor de hand scheen te liggen. De professor Zou de professor ons gesprek in de kamer van Sanders hebben afgeluisterd en daar door ontdekt hebben, dat wii van plan wa ren een wagen te bestellen? Zoo kon het ge beurd zijn! Onze verdachte bevond zich im mers nog op zijn kamer, toen ik als laatste naar boven ging. Misschien had hij ons allen hooren komen en was hij daardoor op zijn qui vive geweest! En met schrik herinnerde ik mij nu ook. dat wij niet altijd op gedemp- ten toon gesproken hadden en dat het mis schien zeer wel mogelijk was geweest, dat iemand, die op de gang aan de deur luisterde eenige brokstukken van ons gesprek had op gevangen. „Misschien heeft een van de andere heeren Jeschoneck opdracht gegeven een wagen zon der chauffeur te bestellen", zei de garage houder nog, die waarschijnlijk op mijn ge zicht de ontsteltenis had gelezen, waaraan ik ten prooi was „Ik heb mij er trouwens wel even over verwonderd, dat de heeren nog op het laatste moment van gedachten waren ver anderd, want uw vriend, die hier in den voor avond was, had mij juist op het hart gedrukt een betrouwbaren chauffeur mee te geven, reden waarom ik besloot om zelf mee te ko men, niettegenstaande ik den geheelen dag al achter het stuur had gezeten". En iets van de argwaan, dat steeds sterker in mij leefde, moest in den man zijn over gegaan, toen hij op wantrouwenden toon ver volgde: „Bovendien scheen Jeschoneck niet eens te weten, dat de wagen hier besteld was, want hij begon met daarnaar te vragen en pas, toen ik die vraag bevestigend beantwoordde, zei hij, dat ik den wagen op het afgesproken uur maar moest neerzetten. En waar is de kar nu?" besloot hij, plotseling ongerust over zijn eigendom. „Ik heb Jeschoneck nog ge zegd, dat het een zoo goed als nieuwe Ame rikaan was, die me acht-en-vijftig-honderd mark gekost heeft. Hij had pas zevenduizend kilometer geloopen Ik achtte het beter den man op dit oogen- blik nog niet geheel van ons avontuur op de hoogte te brengen en ik tracht-e hem daar om gerust te stellen. de wagen is niet weg! Daar gaat het niet om. Eet van mijn vrienden is er mee uit rijden en mocht hem onverhoopt wat overkomen, dan stellen wij ons natuurlijk ge heel voor de schade aansprakelijk. Wat dat betreft, heeft de heer Jeschoneck niet te veel gezegd", liet ik er met een verbitterd lachje op volgen. „Dan is 't mij goed", bromde de garage houder, wien al het overige onverschillig scheen te laten. „Als ik hem vanmiddag om twee uur maar onbeschadigd terug heb, want dan moet ik een paar menschen naar Braunsberg rijden". Met de belofte, dat ik daarvoor zou zorgen, vertrok ik haastig om Sanders van een en

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5