DE BILT De schat in 't oude Holland 0,muider COURANT. MAANDAG 2 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK heT electriciteitsbedrijf. RESULTATEN IN 1932. Omtrent het Electriciteitsbedrijf in 1932 wordt ï11 het jaarverslag van de Gemeente riehtbedrijven o.m. opgemerkt, dat het ka belnet werd uitgebreid met 2689 M. De to tale lengte was op 31 Dec. 22399 M. Van het P. E. N. werden ingekocht 1.150.410 vVf.V., afgegeven werd tarief A: 258.853 jrV.U., tarief A munt 105.795, tarief b 102.813, tarief c 13.751, tarief d 163.306, ta rief e 258.052, straatverlichting 53.118, eigen verbruik 1838, verlieis in net en meters 71.924 en in transformatiehuizen 118.260 K.W.U. De s1sroomafgif.fce vermeerderde met J1048 K.W.U. of 1,16 pet. In 1932 zijn 9 electrische lantaarns aan den [/Ülunaarschenweg en de Schans verwissela voor gaslantaarns. Het aantal electrische straatlantaarns werd met 7 uitgebreid. Op 31 Dec. 1932 was het aantal geplaatste lan taarns 179 waarvan 118 voor nachtveaiichting De winst op het electriciteitsb edrij f was ƒ56.966,44, d. i. 5,944 ets per. K.W.U. De balans van het gasbedrijf sloot op een bedrag van f 1.235.027,81. De liquidati-ereke- ning der oude fabrieik komt nog op de ba lans voor met een bedrag van f 151.587,78. De balans van het Electricibeitsbedrijf ver toont als eindcijfer f422.317,71, de bedrijfs- rekening f 160.969,74. Op 31 Dec. waren geplaatst 2335 electrici- teitsmeters 'tegen 2290 in 1931 een vermeer dering alzoo van 45 stuks of 1,96 pet. De tarieven: C-as: Voor de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk waren de ta rieven het geheele jaar vastgesteld als volgt: Gewoon- en muntgas: 35 kub. M. per maand a 9 et. per kub. M.} daarboven 4 ct. per kub M. Muntgasverbruikers beta-len f 0,50 per maand voor meter- en rnstallatiehuur. De prijzen voor centrale verwarming zijn: 3,5 ct. per kub. M. voor de eexste 3009 kub. M. per jaar; 3,4 ct. per kub. M. voor de tweede 3000 kub. M. per jaar; 3.3 ct. per kub. M. voor de derde 3000 kub. M. per jaar; 3,2 ct. per kub. M. voor de vierde 3000 kub. M. per jaar; 3,1 ct. per kub. M. voor de vijfde 3000 kub. M. per jaar. Daarboven alles 3 ct. per kub. M. Deze prij zen gelden bij een kolenprijs van f 19 pel ten of lager. Is de kolenprijs hooger, dan worden de prijzen verhoogd. Stroom tarieven Tarief A: voor verlichting (enkel-itarieD 22 cbs. per K.W.U. Tarief B: dubbel-'tarief voor licht- en kraohkloeleinden: 'in de avonduren 22 ets. per K.W.U,, in de daiguren 19 cbs. per K.W.U. Tarief C: enkel-tarief voor krachtmet sperklok voor motoren boven 8 K.W., 8 ets. per K.W.U. Tarief D: voor groot-verbruikers, wordt in )vei-Ieg met de directie bepaald. Tarief E: Huishoud-itarief. Een vastrecht per jaar te betalen in 12 ge lijke maanclelijkscbe termijnen, berekend naar het gemiddelde gebruik van die laatste' 3 jaren en 5 ct. per K.W.U. Vtoor winkeliers, waarbij het verbruik in de maanden Novem ber en December buitengewoon groot is, wordt als jaarverbruik aangehouden drie maal het verbruik van de maanden Novem ber en December, indien dit in die maanden meer of gelijk is aan 35 pot. van heit jaar verbruik. Voor scheltramsformaitoren moet een ver goeding betaald worden van f 1,50 per jaar en per transformator. DE WERKLOOSHEID Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den Zaterdag in totaal 587 werkloozen inge- sohreven verdeeld onder onderstaande vak groepen: Beverwijk: Drukkers 5, letterzetters 1, be hangers 1, betonvleohters 2, betonwerkers 6, grondwerkers 38, marmertoe werkers 2 marmer polijsters 1, metselaars 7, oppelïeden 9, schil ders 5, steenhouwers 1, kuipers 1, stucadoors 10, timmerlieden 13. kappers 1, bankwerkers 2. electricient 4, handlangers 2, koper- en blik slagers 3, loodgieters 1, machinisten 9, ma chinedrijvers 2, metaalbewerkers 5, monteurs 2, smeden 1, soldeerders 1, voorslaanders 1, vuurwerkers 1, bakkers 3, stokers 6, sigaren makers 11, sorteerders 2, landarbeiders 20, tee kenaars 3, chauffeurs 14, winkelbedienden 1, expediteurs 1, kellners 1, schippers 4, voerlie den 3, incasseerders 4, kantoorbedienden 4, losse arbeiders 84, dienstboden 7, werksters 6, agenten 1. carosseriemakers 1, kleermakers 1, schoenmakers 1, spoorleggers 1, totaal 316 (vo rige week 305). Wijk aan Duin: Betonwerkers 4, grondwer kers 36, metselaars 1, opperlieden 9. steen houwers 1, stucadoors 2, timmmerlieden 7, kap pers 1, bankwerkers 9, electriciens 1, handlan gers 3, klinker 1, koper- en blikslagers 4, las- schers 1, machinisten 4, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 6, monteurs 3, plaatwerkers 2, smeden 1, bakkers 1, stokers 4, sigarenma kers 3, landarbeiders 18, reizigers 1, teekenaars 1, chauffeurs 2, winkelbedienden 2, expedi teurs 1, kellners 1, lijnwerkers 1, voerlieden 1, incasseerders 1. kantoorbedienden 2, losse ar beiders 42, dienstboden 6, werksters 2, caros seriemakers 1, onderwijzers 1, slagers 1, stof feerders 1, totaal 180 (200). Heemskerk: Betonvlecters 2, betonwerkers 9, grondwerkers 15, opperlieden 1, schilders 1, timmerlieden 3, monteurs 1, landarbeiders 22, chauffeurs 1, kantoorbedienden 1, losse ar- ders 30 dienstboden 1, totaal 82 (78). DRANKBESTRIJDINGSDAG. De jaarlijksche kerkelijke drankbestrij- dingsdag, uitgaande van de R.K. drankbe- strijdingsorganisaties Kruisverbond en Ma riavereeniging, zal dit jaar op Zondag 22 Oc tober worden gehouden. In de beide Katho lieke kerken zullen op dien dag predicaties over de drankbestrijding worden gehouden. In de St. Agatha-kerk spreekt kapelaan A. van Nobelen en in de kerk van O.L-.-Vrouw van Goeden Raad pater Arts O.F.M. OPENING GRAALHUIS. Zondag heeft de Graalwachtafdeeling van de St. Agathaparochie haar Graalhuis, ge vestigd in een perceel aan den Alkmaarschen weg, in gebruik genomen. De leden hebben het huis ingericht en er een prettig en ge zellig interieur van gemaakt. Zondagmid dag verrichtte Deken Lucassen de inwijding. Daarna werd het huis door vele belangstel lenden bezichtigd. Ter gelegenheid van de opening was een bescheiden bazar georgani seerd. waaraan verscheidene attracties wa ren verbonden. KLEINHANDELARENVEREEN. St. PETRUS. De R.K. Vereeniging van Kleinhandelaren St. Petrus heeft een spoedvergadering belegd, welke heden-, Maandagavond te half acht in het K. S. A.-gebouw zal worden gehouden. In deze bijeenkomst zal o.m. over de vent vergunningen o.a. Amsterdam) worden ge sproken. SPELDJESDAG Zaterdag en Zondag werd in deze gemeente en te Wijk aan Duin het Sobïëtas-speldje ten verkoop aangeboden. De opbrengst van deze collecte komt ten goede aan het R.K. Drank- bestrijdingswerk. Deze opbrengst was f 65.85, dat is aanmerkelijk minder dan vorig jaar, toen ongeveer f 95 werd ingezameld. JUBILEUM. Zondag was het 25 jaar geleden, dat mej. A. Liefhebber werd aangesteld als verzorgster van het Badhuis van de plaatselijke afdee- ling der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Tevens was zij gedurende een ■kwart eeuw belast met het beheer van de verptegingsarfcikelenDeze dag is voor de ju- bilaresse (niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vele bestuursleden van de afdeeling hebben mej. Liefhebber persoonlijk gecomplimen teerd. Namens het bestuur werd haar een ge schenk ondier couvert aangeboden benevens een bloemstuk. Ook van de onderafdeelingen en van vele beambten ontving zij in den loop van den dag vele gelukwenschen, die. verge zeld gingen van fraaie geschenken. Voorts legden tallooze bloemstukken getuigenis af van de algemeene waai'deering, welke mej. Liefhebber zich in deze kwarteeuw door nauwgezette uitoefening van haar taak heeft mogen verwerven. Ook burgemeester Schol- tens behoorde tot degenen, die de jnte<x.a- nesse kwamen gelukwenschen. KRACHTSPORT Zondagavond heeft de heer G. van Sioest, lid van de Kraehtsportvereeniging D. O. K., in de te Amsterdam gehouden krachtsport- wedstrijden den 3den prijs behaald in de af deeling worstelen midden B. gewicht. Ook de vereenigingsprijs voor het hoogst aantal punten, zijnde een beker, kwam in het bezit van D. O. K. PORTEFEUILLE VERMIST. Bij de politie werd door H. M. aangife ge daan van de vermissing van een porte feuille met een inhoud van f 190. Vermoede lijk zou hij deze in de cabine van zijn auto hebben verloren, doch de portefeuille zou er door een jongen uit zijn gehaald. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en o .m. den jongen aan een langdurig verhoor onderworpen. Dez-e ontkende echter met de grootste stelligheid iets van de vermissing af te weten, terwijl hij bovendien verklaarde,dat hij de deur van de auto niet had geopend. Hoewel de politie ook nog aan zijn huis een onderzoek instelde, is zij er niet in geslaagd om het spoor van de vermiste portefeuille te ontdekken. gedurende de maand September 1933 ingelegd 59.047,93, terugbetaald f 75.511,50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 26443. IJMUIDEN nieuwe waterseinen. HEDEN IN GEBRUIK. Op de semaphore zijn met ingang van 1 October de nieuwe waterseinen in gebruik genomen. Deze zijn voor den dag: zwarte cylinders in plaats van de bekende zwarte ballen, v/elke den waterstand in tientallen decime ters aangaven. De driehoeken, die de twee tallen aanduidden, zijn hetzelfde gebleven, Aan den noordkant van het seinraam wordt overdag een kegel geheschen, welke aangeeft: rijzend water top naar boven en vallend water top naar beneden. 's Nachts wordt de stand door middel van vuren aangeduid, en wel: de tientallen de cimeters door rooae vuren en voorts de tweetallen door groene. Bovenop het seinraam, tusschen de rich- tings armen voor het Noorder- en Zuider- vaarwater, is een lichtopstand bevestigd, waaraan in den top twee vuren resp. groen en wit en aan den voet een tweetal resp. wit en groen. Is het nu 's nachts vallend water dan. bran den deze lichten wit boven groen, in het omgekeerde geval is het dus rijzend water. DAMMEN VELSEN de rijksweg naar velsen. meldt i Hoogste Torshavn. Laagste Vardö. barometerstand 776.1 m.M. te barometerstand 744.8 m.M. te OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Hieronder volgt het programma: Tweede klasse. Groep I. Deelnemers: P. C. Bals, H. Schaap, J. Balk, P. Blijrij. Greep I Maamdag 2 October te Haarlem: Balk—Blijrij. Dinsdag 3 October te IJmuiden: Bais Schaap. Dinsdag 19 October te IJmuiden: Schaap- Balk; Bais—Blijrij. Maandag 16 October te Haarlem: Blijrij— Schaap; Balk—Bais. Tweede klasse. Groep II DeelnemersC. Elzing, H. Rozijn, P. Ley te, Th. Wesselman en Th. G. Amelung Jr. Maandag 2 October tie Haarlem: Rozijn— AmelungElzingWesselman Woensdag 4 October te Haarlem: Ame lungLeybeElzing'Rozijn Dinsdag 10 October te IJmuiden: Leyte— Wesselman. Woensdag 11 October te Haarlem: Wessel man—Amelung Rozijn—Leyte. Maandag 16 October te Haarlem: Amelung —Elzing'Wesselman—Rozijn.' Dinsdag 17 October té IJmuiden: Leyte— Elzing. De nummers 1 van beide groepen komen met No. 1 van groep Zaandam jn den eind strijd. Daarna beginnen de derde klas wed strijden, RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd VERBETERING VAN HET DEEL TUSSCHEN SILLEMSTRAAT EN JAN GIJZENVAART. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben aan den betrokken Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat verzocht, spoedig over te gaan tot verbreeding van het gedeelte van den Rijksweg naar Veisen tusschen de Sillem- straat en de Jan Gijzenvaart te Haarlem, dat in tegenstelling met de aansluitende wegge deelten nog niet verbreed is, waardoor een bij het drukke verkeer op dien weg gevaar lijke toestand bestaat, vooral voor wiel rijders. De betrokken Hoofdingenieur, Ir. T. H. van Wisselingh, deelde ons bij informatie mede, dat vóórdat genoemd adres werd ontvangen reeds voorbereidingen gaande waren voor een plan, om op niet te kostbare wijze aan den ter plaatse bestaande en inderdaad on- gewenschten toestand een einde te maken. Men is thans nog in onderhandeling over den aankoop van een paar stukjes grond, wanneer alles gereed zal zijn, kan nog niet gezegd worden. PERSONALIA. De heer D. Koger te Velsen-Noord is te Utrecht geslaagd voor het examen notaris klerk. JUBILEUM MEJ. G. OFFERMAN. De kosteres der Ned. Herv. Gem., mej. G. Offerman, herdacht gisteren haar zilveren jubileum. Zondagmorgen behoefde zij nu eens geen dienst te doen, maar had zij met haar zuster vóór den kansel plaats genomen. Haar werk werd door een der kerkvoogden verricht. Na den dienst sprak de president-kerk voogd, de heer D. Schuijt, Mej. Offerman toe en wees er op dat zij haar werk altijd tot groote tevredenheid der kerkvoogden heeft verricht en zeker ook tot tevredenheid der gemeente. Steeds was alles voor den eere- die.nst in goede orde. Spreker zeide dat de gemeente haar kosteres zeer dankbaar was en daaraan uiting wilde geven, waarvan het resultaat in een enveloppe met inhoud werd aangeboden. De heer Schuijt zeide te hopen, dat de kosteres den inhoud zoodanig zou gebruiken, dat hij altijd haar aan dezen dag zou herinneren. Voorts bood hij Mej. Offerman een mand met vruchten aan. Daarna richte de predikant, Ds. J.^Th. Meijer, hartelijke woorden tot de kosteres en zeide, dat deze de liefde van grooten en kleine heeft. Op zijn verzoek zong de ge meente haar Psalm 121 4 toe: „De Heer zal U steeds gade slaan". In de consistorie hebben daarna zeer ve len de kosteres geluk gewenscht en zoo is deze dag voor haar tot een zeer gedenk waardige geworden, OPDRACHT. Het maken van schuilplaatsen in gewapend beton en het verrichten van bijkomende werkzaamheden nabij Veisen is door de genie opgedragen aan den heer G. den Adel, al hier, voor f 87.700. NIET GEGUND. Het verbeteren van de Hoofdstraat te Santpoort, waarvoor de hoogste inschrijving f 64.500 en de laagste f 47.256 bedroeg, Is door B. en W. niet gegund geworden. Dit is wel een gevolg van de financieele moeilijk heden der gemeente. Voor de overneming van deze straat in eigendom en beheer heeft de gemeente indertijd van het Rijk f 66.000 ontvangen en voorspelt: matigen, Noordelijken tot Noord-Oostelijken windT Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Kouder. Barometer Hedenmorgen 9 uur 764 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 60 F. Laagste heden nacht 56 F. Hoogste heden 58 F. Oogaaf MAGAZIJN T BRILLENHUIS. Kanaalstraat 83. IJmuiden. teleurgestelde verloofde doodt zijn vroegere meisje. De oestervisscherij in Engeland is met eenige Colchester haalt „he plechtigheid "begonnen. De burgemeester van eerste net" binnen. onbegrijpelijke manoeuvre veroorzaakt ongeluk. TWEE AUTO'S MET ELKAAR IN BOTSING. Zondagmorgen is op den weg Breda—Etten nabij de kom van het dorp een ernstige auto botsing ontstaan. De bestuurder van een per sonenauto. komende uit de richting Breda zag een luxe-auto komen van achter een voertuig met paard, dat voor hem reed. De naderende auto trok zich plotseling achter paard en kar terug, terwijl daardoor de chauffeur van de andere auto den indruk kreeg door hem gezien te zijn. Hij wilde met een normale vaart paard en wagen passeeren, doch geheel onverwachts kwam de andere auto weer van achter het voertuig te voorschijn. De beide auto's kwamen met een flinke vaart met elkaar in botsing. De auto, komende uit de richting Breda, waarin gezeten was de heer L. uit Oosterhout, die op weg was naar Oudenbosch om zijn kin deren te halen, werd van voren aanzienlijk be schadigd. Zijn naast hem zittende zoontje en dochtertje werden door de schok uit de auto geslingerd. De jongen werd ernstig aan het aangezicht, vooral aan voorhoofd en neus ge wond, terwijl het meisje een hersenschudding opliep. De beide kinderen zijn naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Etten overgebracht. De vijf inzittenden van de andere auto, af- komstig uit Zeeland, liepen allen min of meer ernstige verwondingen en ontvellingen op, doch zij konden na door een dokter verbonden te zijn. de reis voortzetten. Ook de laatst ge noemde auto was ernstig beschadigd. De auto was gekocht door een paar werkloozen. die door het vervoeren van vrachtjes iets trachten te verdienen. Zusje door revolverschot ernstig gewond DE DADER. PLEEGT ZELFMOORD. VREESELIJKE GEBEURTENIS IN ZUID-LIMBURG. Zondagavond te omstreeks zes uur heeft te Nieuwstad bij Sittard een verschrikkelijk drama plaats gevonden, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij een meisje van zeventien jaar levengevaarlijk gewond werd. Maria Salden, een meisje van 21 jaar, wan delde met haar vader en eenige familiele den, toen onverwachts de 21-jarige H. l'Espoir op hen toetrad, plotseling een revolver te voorschijn haalde en daaruit eenige schoten afvuurde. Maria Salden werd door een kogel in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Haar zeventien jarig zusje kreeg één schot in den rug en één in de hand. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De dader sloeg de hand aan zichzelf. Hij schoot zich een kogel door het hoofd en hij was op slag dood. Maria Salden heeft een verhouding ge had met l'Espoir. De vader van het meisje was hier evenwel tegen. Vader liep met zijn kinderen te wandelen. Over deze gebeurtenis vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. De heer Salden, gepensioneerd spoor wegarbeider te Nieuwstad, tevens lid van den Raad dier gemeente, was met zijn zes kinderen aan het wandelen. Toen zij op de Millenderweg liepen, zagen zij in de verte l'Espoir naderen, die op hen kwam toeloo- pen. Toen hij dicht bij het gezelschap was gekomen, haalde hij plotseling, zonder een woord te zeggen een revolver te voorschijn, waarmede hij een aantal schoten loste. Het wandelende groepje vloog ontzet naar alle kanten gillende uiteen. ZooaLs gemeld werd Maria Salden door eén kogel in het hoofd getroffen, waardoor zij op slag werd gedood. De zeventienjarige Lena Salden kreeg een kogel in den rug en een in de hand. Ver volgens sloeg de jonge man.de hand aan zichzelf. Dit alles speelde zich in enkele oogenblikken af. Onmiddellijk schoten van alle kanten omwonenden en voorbijgangers toe. De gemeenteveldwachters, de burge meester van Nieuwstad, alsmede de pastoor waren vrij spoedig na het gebeurde ter plaat se. Dr. Joosten uit Sittard verleende de eer ste hulp. Het zwaar gewonde meisje werd onmiddellijk met een voorbij komende auto naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar men tot operatief ingrijpen moest overgaan. De twee lijken heeft men nog geruimen tijd op den weg laten liggen, alvorens ze naar het ziekenhuis over te orengen. De gebeur tenissen speelde zich kwart voor vijf 's mid dags af. Omtrent de aanleiding tot het ge beurde kan nog worden gemeld, dat de da der, mijnwerker van beroep, en gewoond hebbende te Nieuwstad, reeds een viertal ja ren omging met Maria Salden. Hij was tien jaar geleden naar Nieuwstad een boe rendorp van 1509 zielen, 6 a 7 K.M. ten Noor den van Sittard gelegen gekomen, na te Maastricht te hebben gewoond. De verhou ding tusschen den jongen man en het meis je, alsook met de familie Salden was den eersten tijd uitstekend. Later is er wrijving ontstaan met den vader en de zusters van het meisje. Deze schijnen l'Espoir reeds lang te hebben gesard en getreiterd, vooral in den laatsten tijd. De verhouding tusschen den jongen en het meisje was echter uit muntend. l'Espoir heeft de familie Salden nooit be dreigd. ook heeft er geen ruzie plaats ge had. De jongen man heeft de daad dus in koelen bloede gepleegd. Naar wij Zondagavond laat vernamen, was de toestand van het ernstig gewonde meisje, op dat tijdstip zeer zorgwekkend. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 30) „Noodeloos?" vroeg ik. „Ben je daar wel zoo heel zeker van? Denk je niet, dat van Dobben's leven overal elders eveneens gevaar zou hebben geloopen? Stel, dat hij eens in Haarlem gebleven was. Dan had jij je im kers ook niet dag en nacht met zijn bewa king kunnen belasten. Neen Wil, deze zelf kritiek gaat te ver. Van Dobben heeft meer malen zelf den wensch te kennen gegeven, dat hij een werkzaam aandeel zou hebben in de behandeling van dit geval. Hij wilde ons persé naar Oost Pruisen vergezellen en daar mee heeft hij geheel vrijwillig de risico op zich genomen, welke aan die reis verbonden was. Hij zal toch nooit verwacht hebben, dat 3e hier geen minuut van zijn zijde zou wij ken om je met hem uitsluitend aan het op graven van den verborgen schat te wijden. Jouw taak was in de eerste plaats den man op te sporen, die de documenten ontvreemdde en die zich voorts getoond heeft een bedrei ging te vormen voor de beide menschen, die als rechtmatig eigenaars van die papieren een onderzoek wenschten in te stellen naar de juistheid van de daarin vervatte mede- deelingen". Sanders maakte een afwerende beweging. „Oppervlakkig beschouwd, mag er wat waars schuilen in je redeneering, Miel, maar dat neemt toch niet weg, dat van Dobben ver moedelijk geen gevaar zou hebben geloopen, wanneer hij rustig in Haarlem gebleven was. Ik behoef je in dat verband slechts te her inneren aan de briefjes van onzen grooten onbekende, die daarin steeds deed uitkomen, dat alleen het door van Dobben en Nieuwen- huis ingestelde onderzoek naar den verbor gen schat hem aanleiding gaf tot een bedrei ging tegen het leven van de beide makelaars. Maar laten wij dezen schuldkwestie verder laten rusten. Het heeft waarlijk geen zin ach teraf nog eens te gaan polemiseeren over de vraag, wat misschien wel en wat niet voor komen had kunnen worden. Vertel .mij liever eens, wat jij van de zaak denkt. Heb je eenig vermoeden, wat onzen vriend, den Noorschen professor, er toe drijft zelfs niet terug te schrikken voor een daad als deze?" Ik haalde de sehouders op. „Ik heb er al zooveel over nagedacht zonder ook maar een stap verder te komen, dat ik, eerlijk gezegd, hard naar het einde begin te verlangen. Wat mij wel inviel en wat ik tegenover jou wel meen te mogen zeggen, al vrees ik ook, dat ik daarmee geen verrassende openbaring doe, is dit: dat de man met de geruite pet, op wien wij in Haarlem onze aandacht concentreer den dezelfde moet zijn als de professor, die hier nog verbluffender staaltjes van zijn on gelooflijke brutaliteit laat zien. Sanders staarde wel een minuut lang pein zend voor zich uit. Eindelijk zei hij, op een toon, alsof hij tegen zichzelf sprak: „De man met de geruite pet, dat was de man, die de documenten ontvreemdde. Moor den deed hij niet, niettegenstaande hij daar toe toch meer dan eens gelegenheid heeft gehad. Waarom zou hij van Dobben juist hier van het leven hebben beroofd, hoewel de om standigheden in Haarlem toch veel gunstiger waren?" „Dus jij meent, dat wij hier niet met één en denzelfden persoon te doen hebben; dat de inbreker in Haarlem slechts een mede werker was van den professor en sindsdien van het tooneel is verdwenenMaar denk je dan werkelijk, dat een hoogleeraar, louter uit liefde voor de wetenschap, tot een der gelijke misdaad zou kunnen komen? Kom Wil, dat geloof je toch zelf niet! Neen, naar mijn meening hebben wij hier eenvoudig te doen met een beroepsmisdadiger, iemand, die dacht met deze zaak een goeden slag te kun nen slaan. Bedenk eens hoeveel ruchtbaar heid aan het geval is gegeven. Er heeft een berichtje in de krant gestaan, van Dobben. zoowel als Nieuwenhuis hebben er met ver- genoemde heeft zelfs in een overvol café zijn mond voorbij gepraat, zoodat tenslotte tien tallen menschen op de hoogte waren". „Tientallen menschen", herhaalde Sanders werktuigelijk. „En toch is er maar één, tegen wien wij verdenking koesteren, 't Lijkt een zoeken naar den naald in de hooiberg', Miel". Zijn woorden klonken zeer raadselachtig en getuigden allerminst van een zekere hoop op het welslagen van onze onderneming, maar ik was niet voor niets jarenlang met den detective tegen alle mogelijke misdadi gers te velde getrokken en zijn schijnbaar pessimisme maakte dan ook geen indruk op me. „Was het niet verstandiger van je geweest te trachten op het spoor te komen van den vermoedelïjken dader in plaats van hier op de komst- der politie te wachten?" vroeg ik nadat wij weer geruimen tijd gezwegen had den om maar iets te zeggen. Sanders wierp mij een spottenden blik toe. „Denk je. dat die vermoedelijke dader op ons zit te wachten tot wij komen om hem te ar resteeren? Kom, kom, Miel, voor zoo naief had ik je nu toch werkelijk niet meer ge houden!" ,Als hij er in die, door ons gehuurde auto vandoor is, hebben wij nog een flinke scha de post ook", antwoordde ik, innerlijk woe dend op mezelf. „Die garagehouder sprak van een bedrag van achtenvijftighonderd mark!" „Daar zal nog wel wat van af te pingelen schillende menschen over gesproken en eerst zijn", meende Sanders lakoniek. „Overigens behooren dergelijke tegenvallers tot de risico van het vak, beste jongen en al is het dan voor je eigen gevoel misschien niet prettig te moeten ervaren, dat de haas er met het ge weer van den jager vandoor gaat vergeef me deze, wat stoutmoedige beeldspraak ook over dat verdriet zullen wij wel weer heenkomen". Ik begreep, dat er met Sanders op dit oogenblik niet te praten was, ook al deed hij het voorkomen, alsof hij een gedachtenwisse- ling op prijs stelde en ik was daarom blij, toen hij mij verzocht hem even te willeii ver ontschuldigen, omdat hij behoefte had aan „een loopje". Dat „loopje" duurde inmiddels meer dan een half uur en eerst toen in een zware Mer cedes twee politiemannen, een geneesheer en Nieuwenhuis arriveerden, keerde hij terug uit de richting van het kasteel. Ik brandde van nieuwsgierigheid te weten, wat hij daar had uitgevoerd, maar het juist aangekomen gezelschap nam hem geheel in beslag. De beide politiemenschen bleken een inspecteur en een agent te zijn. Den eerste kende San ders reeds en er ontspon zich tusschen bei den onmiddellijk een op fluisterende toon gevoerd gesprek, waarbij de inspecteur eeni ge aanteekeningen maakte in een veelge bruikt notitieboekje. De arts had zijn onderzoek spoedig beëin-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5