Luisterwedstrijd ten bate van het Nationaal Crisis Comité,op hedenavond,3 Oct.,golflengte296M. DE BILT v. S. V. PROTESTEERT. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. DINSDAG 3 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK AANRIJDING. Hedenmorgen (Dinsdag) had op den hoek van de Breestraat en de Molenstraat een aan rijding plaats tusschen een auto en een wiel- riidster. Een personenauto, bestuurd door den heer M- alhier, komende uit de richting Vel gen wilde den linker parallelweg van de Bree straat inrijden; juist op het kruispunt nader de de wielrijdster, het 15-jarig meisje A van E., wonende te Wijk aan Duin, die de Molenstraat indraaide. Zij merkte de auto blijkbaar niet tijdig genoeg op, met het ge volg. dat zij er teSen °P reed- Hij haar val verb'rijzende zij met den arm een portierruit n kwam. na met haar hoofd tegen den kap te zijn gestooten, op straat terecht, waar zij bleef liggen. Omstanders hebben haar bij den dro gist Deegenaar binnengedragen, waarna ter stond geneeskundige hulp werd ingeroepen, nr Duterloo was spoedig ter plaatse, doch kon geen ernstig letsel bij het slachtoffer consta teer en. Het meisje werd voor alle zekerheid per ziekenauto naar haar woning overgebracht. Bij controleering der remmen door de politie bleken deze volkomen in orde te zijn. Getui gen hebben echter verklaard, dat de automo bilist verzuimd had bij het maken van de bocht naar links zijn richting kenbaar te ma ken. Op grond daarvan is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. VAN HET DAK GEVALLEN. Hedenmorgen (Dinsdag) is een ongehuwde, In Haarlem wonende arbeider, van het dak van een in aanbouw zijnde woning aan de nieuwe straat tusschen den Romerkerkweg en den Boeweg gevallen. Dr. Duterloo heeft het slachtoffer de eerste hulp verleend. Het bleek, dat de man een lichte hersenschudding en een beenkneuzing had bekomen. Op advies van den geneesheer werd hij per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis overge bracht; daar oordeelde men echter opneming niet noodzakelijk en heeft men den arbeider per ziekenauto naar zijn woning te Haarlem overgebracht. HEEMSKERK VOLKSONDERWIJS. Dinsdag 17 October zal in de groote zaal van Café Flora een buitengewone avond worden gegeven door Volksonderwijs, afdee- ling Heemskerk. Aan dezen avond, die toe gankelijk is voor leden en genoodigden, wordt medewerking verleend door Geert Dils van de Jeugdherberg in het slot As- sumburg. De heer Dils, die een bekend Vlaamsch zanger bij de luit is en meerma len voor de radio optrad, zal zeker op be langstelling van het Heemskerfesche publiek mogen rekenen. Tevens zal dien avond wor den vertoond den film van het schoolfeest der scholen 1 en 3 te Beverwijk, dat dezen zomer is gehouden. Ook zal dien avond nog het woord worden gevoerd door het hoofd van school 1, den heer Ehrbecken. A. D. O. Zondag had op het A.R.C.-terrein te Alk maar de finale plaats van het A.R.C.-tour- nooi om den Gulden Vlies-beker n.l. A.D.O. tégen Always-Forward uit Hoorn. Na een ietwat zenuwachtig begin neemt A.D.O. spoedig het spel in handen. Talrijke mooie aanvallen worden opgezet. Het ge mis van Koedijk doet zich echter nog ge voelen. Schoten van De Ruijter en P. Been tjes leveren niets op. Always-Forward komt nu ook opzetten. De A.D.O-backs en -keeper zijn er echter goed in. Tot plotseling de rechtsbuiten van A. F. na een rush handig de backs passeert en met een mooi schot in den hoek zijn partij de leiding geeft. Na de rust blijkt A.D.O. door den achter stand niet ontmoedigd. Zij heeft echter nog al pech. Als een back van Forward terug speelt loopt De Ruijter toe; hij schiet te gen den keeper, maar weet de bal toch in het doel te werken. Hoewel de partijen nog aan elkaar gewaagd zijn, weet de A.D.O.- linksbuiten Beentjes nog twee maal te doel punten, zoodat het einde kwam met een 3—1 overwinning voor A.D.O. Hierna werd in café „Sportlust" door den voorzitter van A.R.C. de beker met een toe passelijk woord overhandigd, waarop de se cretaris van A.D.O. antwoordde. I;i Limmen behaalde A.D.O. 2 een 31 overwinning op Oranje-Wit 2 en sleepte dus zooals verwacht werd de beide puntjes in de wacht. Het derde speelde tegen W.S.V. gelijk 11, terwijl de jun. a een 20 over winning behaalden op E.S.V.A. VERKIEZING HOOFDINGELANDEN De ingeleverde opgaven van candidaten voor de verkiezing van den polder Uitgeester en Heemsker Broek alsmede het daarvan op gemaakte proces-verbaal zijn tot 12 October voor alle stemgerechtigde ingelanden ter in zage nedergelegd in het raadhuis te Uitgeest. CANDIDAATSTELLING HOOFD INGELANDEN Dinsdag 31 October zal in het kiesdistrict Alkmaar de candidaatstelling plaats hebben voor de verkiezing van 3 hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier. ZWEMCLUB Donderdagavond 8.15 uur vergaderen de le den van de Heemskerksche Bad- en Zwem inrichting „Fort bij Velthuis" in het R.-K. Vereenigiiagsgebouw. VERKIEZING POLDERMEESTER Donderdag 19 October zal van 11 tot 1 uur in café „De Zon", alhier de verkiezing plaats hebben van den poldermeester-voorzitter van den polder De Noorderbuitendijken, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van den heer P. Glijnis. VELSEN WAARSCHUWING. De vervangend Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen be lang mede, dat de Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het in re latie treden metde instelling, zich noe mende „Bureau: Hotel Café-Restaurant Be drijf", gevestigd Bloemgracht 3 te Amster dam. De houder van dit bureau verleent zijn bemiddeling bij het koopen en verkoopen van verlofzaken enz., doch doet dit, blijkens verschillende bij de politie ingekomen klach ten, op zeer laakbare wijze. Voorts tracht hij gegadigden te vinden voor de functie van vertegenwoordiger en probeert dan van dezen een inkoopsom machtig te worden. VOOR DE SCHAKERS. De onlangs met 14 leden opgerichte R.K. Schaakclub heeft tot bestuur gekozen de heeren A. Lieuwer, voorzitter, A. de Bruin, penningmeester en J. Kortekaas, secretaris. Het aantal leden is inmiddels gestegen tot 20. PERSONALIA. De heer D. Zalm alhier is benoemd tot secretaris van het district Noord-Holland Zuid van de V.A.R.A. „DE KOEKOEK" KOMT IN BLOEMOORD. De Arbeiderstooneelvereeniging „Palvu" te IJmuiden zal voor leden en donateurs haar eerste uitvoering geven in café Bloemoord op Zaterdag 21 Oct. Opgevoerd wordt het blijspel van Jan Fabricius „De Koekoek". IJMUIDEN TEGEN DE SPEELWIJZE VAN Z. F. C. Naar men ons mededeelt, heeft het bestuur van V.S.V. geprotesteerd tegen de speelwijze van Z.F.C. na de rust in den jongstleden Zon dag gespeelden wedstrijd, waardoor eenige spelers van V.S.V. ernstig gewond werden. Het bestuur heeft het hoofdbestuur van den K.N.V.B. verzocht een onderzoek in te stellen. ANTI-REV. JONGEREN ACTIE. Vrijdag 6 October zal in gebouw „Irene" de oprichtingsvergadering plaats vinden van de „Arja". Reeds na de gehouden verkiezingen bestonden reeds de plannen tot oprichting, welke thans in verband met de komende win- terpropaganda tot vasten vorm zullen komen. GEREF. JEUGD CENTRALE. De groote jaarlijksche propaganda-avond der Jeugd Centrale tot inleiding en opwek king der wintel-campagne zal Woensdag 18 October plaats vinden. Als spreker zal optreden Ds. N. Buffinga van Rotterdam, die tot onderwerp zijner rede heeft gekozen „Jeugdgevaren". MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. Op de op 2 Oct. alhier gehouden groenten- markt waren aangevoerd en verkocht Spinazie per kist 1328 cent. Postelein per kist 2036 cent. Andijvie per kist 16—26 cent. Koolapen per zak 90 cent. Wortelen per KG. 48 cent. Bieten per KG. 2 12 cent. Komkommers per 100 f 2. Augurken per slof 2586 cent. Aardappelen klei per KG. 4—6 cent. Idem zand per KG. 6 cent. Snijboonen per KG. 818 cent. Heerenboonen per KG. 514 cent Trosboonen per KG. 68 cent. Spruitjes per KG. 6 cent. Roode kool per 100 f 4f 6. Savoye kool per 100 f 4 50—f 5. Bloemkool per 100 f 4f 9. Uien per kilo 3 12 cent. Prei per bos 58 cent. Sla per kist 1626 cent. Pieterselie per bos 1 cent. Selderie per bos 1 cent. Appelen per kilo 818 cent. Peren per kilo 818 cent. Aardbeien per doosje 18—28 cent. Druiven per kilo 2028 cent. meldt: Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 754.8 m.M. te Janmajen. en voorspelt: matigen, Noord-Westelijken tot Westelijken, later waarschijnlijk weer ruimenden wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Later opklarend. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Barometer Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 60 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden 54 F. Kanaalstraat 83. IJmuiden. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLEN HUIS. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Woensdag v.m. 3.08 uur; n.m. 3.29 uur. Donderdag v.m. 3.45 uur; nm. 4.03 uur. Vrijdag v.m. 4.17 uur; n.m. 4.37 uur. (Geen Zomertijd) Waar het om gaat. Hierboven vindt U 10 teekeningen van per sonen en hieronder 10 teekeningen van va- cantieoorden. Voor de microfoon zal van avond als onderdeel van het N.C.C.-program- ma tusschen 8.05 en 10.45 elk der geteekende. personen vertellen, van hetgeen hij in zijn vacantie gezien heeft. Deze 10 korte verhalen worden geïllustreerd door de 10 afgebeelde vacantieoorden. Op een briefkaart van het Nationaal Crisis Comité moet nu worden aangegeven: le. in welke volgorde de afgebeelde per sonen hebben gesproken; 2e. over welk vacantieoord elke spreker (of spreekster) het heeft gehad. B.v. Indien persoon No. 7 het eerst heeft gesproken en uit zijn verhaal blijkt, dat hij gekampeerd heeft, dan zal hierbij dus waar schijnlijk de vacantieafbeelding letter D. be doeld zijn. Wij willen hiermede niet zeggen, dat dit de oplossing is, maar geven dit voor beeld meer als handleiding. U noteert dan op Uw crisisbhriefkaart 7 D; enz. U krijgt dus onder elkaar de 10 nummers, waaronder de personen op deze pagina voor komen, maar in de volgorde, waarin zij voor de microfoon zijn opgetreden. Achter ieder nummer vermeldt U de letter van het afgebeelde vacantieoord, waarvan zij verteld hebben. Voorwaarden. Oplossingen moeten uitsluitend worden in gezonden op de aan alle postkantoren ver krijgbare crisis briefkaarten, waarop echter aan postzegels, het hindert niet welke, min stens 25 ct. extra moet zijn bijgeplakt. Dit bedrag van 25 cent is een minimum, dat liefst ruim overschreden moet worden, om dat de volle waarde van alle bijgeplakte •postzegels door het Hoofdbestuur der Pos terijen aan het Nationaal Crisis Comité in contanten zal worden uitgekeerd. Een crisis briefkaart met b.v. 5 bijgeplakte postzegels van 10 cent levert dus een bijdrage aan het Na tionaal Crisis Comité van 50 cent extra. Iedere inzender heeft echter dezelfde kans op een prijs. Crisisbriefkaarten voor stads- gebruik, in dit geval alleen voor inwoners van Den Haag te gebruiken, kosten 5 cent. Inzenders die niet in Den Haag wonen, moe ten gebruik maken van de crisis briefkaarten van 8 cent. Aan dezen wedstrijd kan iedereen mede doen en alle leden van het gezin mogen net zooveel oplossingen inzenden, als zij willen, mits iedere oplossing wordt ingezonden op een afzonderlijke crisis briefkaart, waarop minstens 25 ct. aan postzegels extra is bij geplakt. Oplossingen in te zenden tot uiter lijk 11 October middernacht (poststempel) aan het Nationaal Crisis Comité Kneuterdijk 20, Den Haag. Als hoofdprijs is door de N.V. Neder- landsche Fordfabrieken beschikbaar gesteld een Ford luxe auto, naar keuze van den win naar uit een der standaardmodellen. In to taal worden er 1500 prijzen beschikbaar ge steld, waaronder: 1 staande hall-klok,' 1 zilveren theeservies, I radiotoestel, 1 stofzuiger, .Regenjassen, Et sen, Boeken, 1 compléte Keukeninrichting, meubelen, 6 fietsen, luxe kisten met 50 siga ren etc., etc. De prijsverdeeling zal geschieden onder toezicht van Notaris W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst. Den Haag. Men denke dus bij het inzenden van zijn oplossing vooral aan de volgende voorwaar den: le. de oplossing moet worden geschreven op een crisis briefkaart, welke aan alle post kantoren verkrijgbaar is„ 2. op de crisis briefkaart moet aan de adreszijde voor minstens 25 cent, maar liefst voor meer, aan postzegels worden bijgeplakt. 3e. oplossingen moeten geadresseerd wor den als volgt: Nationaal Crisis Comité, Kneu terdijk 20, Den Haag. 4e. oplossingen uiterlijk in te zenden tot II October middernacht (poststempel), 5e. onder de oplossing vermelde men duidelijk naar en adres in drukletters, als mede het model Ford Luxe Auto, dat U het mooist vindt (4 of 8 cylinder en type car rosserie). OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Die al te zeer bewaakt was. AUTOMOBILIST TUSSCHEN DE BOOMEN GEVANGEN. Wij lezen in de Msb.: Een commissionnair uit Culemborg reed Zaterdag per auto op den weg naar Utrecht en passeerde den bewaakten overweg bij het station Schalkwijk, waarvan de afsluitboo- men omhoog waren. Hij was de eerste rails gepasseerd, toen de boomen omlaag gingen zoodat hij de spoor baan niet kon verlaten. Hij stopte doch op hetzelfde moment joeg de sneltrein Den BoschUtrecht rakelings achter zijn auto heen. Doodelijk verschikt zat hij achter het stuur, doch de trein snelde voorbij zonder de auto te raken. Het schijnt, dat de overwegwachter te lang heeft gewacht met het neerlaten van de boomen. VERMISTE MAN IN DE DUINEN GEVONDEN. Een Zaterdag in de Noordduinen te Noord- wijk aan Zee vermiste man is na langdurig zoeken in den omtrek van het Radio-station in een voor de werkverschaffing aldaar staande schuur gevonden, waar hij was aan geland na uren te hebben rond gedwaald, meldt de N.R.C. De leden van de Reddingsbrigade, die over al verspreid waren, zijn dóór middel van lichtseinen bij elkaar geroepen. Zij zijn met den vermiste huiswaarts gekeerd. HET FEEST VAN DEN OOGST IN DUITSCH- LAND. Onder de leuze „eert den "boer" is in alle steden en dorpen van het rijk het oogst- dankfeest" gevierd. In het stadje Hameln hadden de beiooners een versierde kroon van den oogst opgericht. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. 31) (Nadruk verboden. Na zijn ont bijt te hebben genuttigd met een eetlust, welke wij hem benijdden, haalde hij een om vangrijke reisgids te voorschijn en toen hij, na deze zeker een half uur lang te hebben bestudeerd, eindelijk het woord tot ons richt te, kwam hij met zoo'n dwaze vraag dat ik een oogenblik de lust in mij voelde opkomen °P te staan en mij in mijn kamer terug te trekken. Op een toon, of slechts daarvan de ontdekking van v. Dobben's moordenaar af hing, vroeg hij namelijk: .Hoeveel Miel, zei je ook weer, dat die ga- ttgehouder voor zijn auto wilde hebben?" Ik wist mij te beheerschen en antwoordde even ernstig: „Achtenvijftighonderd mark". -Hm", meende Sanders, „ik wist, dat er op Amerikaansche wagens in Duitschland een boog invoerecht wordt geheven, maar zóó wel-...! Hij zal er wel een paar mark heb ben opgelegd, denk je ook niet, Miel?" Overi gens spijt het me, dat we hem dat winstje niet zullen kunnen gunnen." „Waarom zeg je nu niet liever onmiddel lijk, dat de wagen teruggevonden is?" stoof ik op. „Altijd die flauwe omwegen...." „Een 10, Miel", antwoordde de detective met een glimlachje. „Een 10! Niet omdat je zoo tegen mij uitvaart, maar uitsluitend voor de uitstekende wijze van combineeren. Ik ge loof waarlijk, dat er nog eens een tijd zal komen, waarin ik bij m'n vriend Emil Wils zal aankloppen om hem, met de mij dan pas sende nederigheid te verzoeken zijn onvol prezen arbeid aan de „Mercuur" te staken en zich geheel in dienst te stellen van de strijders tegen de misdaad". Ik kreeg geen gelegenheid verder van mijn ontstemming over deze cynische opmerking, zooals ik die al zoo vaak had moeten slikken, blijk te geven, want plotseling in een zake- lijken toon overgaande, vervolgde hij: „In derdaad, de wagen is gevonden, natuurlijk geheel onbeheerd, in den inrit van het Post kantoor. Hij is daar eerst een uur geleden weggehaald, hoewel een agent van politie hem daar vanmorgen om 4 uur reeds heeft zien staan. De man heeft daar echter niets verdachts in gezien, omdat de auto op parti culier terein stond, hetgeen vooral daar meer malen schijnt voor te komen". „En heeft het onderzoek van den wagen nog wat bijzonders opgeleverd?" vroeg ik, nu weer wat gekalmeerd. „Niet veel, Miel", was het antwoord. De chauffeur en wij zullen nu maar aanne men, dat dat de professor geweest is droeg waarschijnlijk handschoenen, want op het stuurrad konden wij slechts vingerafdrukken ontdekken van den garagehouder, vermoede lijk de eenige, die ooit met dezen nieuwen wagen heeft gereden. Alles, wat wij vonden, waren een paar grijze haren op het pluche van de bekleeding, maar aangezien wij reeds wisten, dat de professor een bejaard man was, brengt ons dat niet veel verder en vormt het hoogstens een bewijs te meer, dat onze vriend uit Oslo aan het stuurrad heeft ge zeten. Het eenige, wat mij onbegrijpelijk voorkomt, is, dat van Dobben dat niet on middellijk ontdekt heeft, toen hij in de auto stapte." „Het was nacht", waagde Nieuwenhuis, die tot dusver slechts aandachtig geluisterd had, op te merken. „Zeer zeker", antwoordde Sanders, „het was nacht, maar toch niet zóó donker, dat- men iemand op één meter afstand niet on- middelijk zou herkennen. De eenige moge lijkheid is, dunkt mij. dat van Dobben den man niet in het gezicht gezien heeft. Het zal alles waarschijnlijk wel vlug in zijn werk zijn gegaan: van Dobben is in de auto gespron gen, de chauffeur zat reeds achter het stuur en vóór dat eerstgenoemde bemerkte, dat hij in den val geloopen was, had een kogel hem misschien al getroffen". „Vreeselijk", zei Nieuwenhuis zacht voor zich heen en op wat luideren toon liet hij er op volgen: Het is wel diep tragisch onder dergelijke omstandigheden het leven te moe ten laten; dat was het buitenkansje, dat ons ten deel viel toch zeker niet waard". „Overigens", nam Sanders na een korte pauze weer het woord, „heeft de zaak zich geheel overeenkomstig jouw veronderstelling toegedragen, Miel". Gebleken is, dat de man. die zich voor den chauffeur uitgaf, niet ge weten heeft waar wij de auto bestelden. Dat klopt ook, want hij kan den heer Nieuwen huis en mij, toen wij ons naar het kasteel begaven, niet gevolgd zijn. daar dit anders door julie zou zijn bemerkt. De professor is dus den geheelen avond in het hotel ge weest- en eerst om een uur of elf heeft hij zich telefonisch met drie garages in verbin ding gesteld om te weten te komen van wien wij den wagen zouden betrekken. Toen jij hem achtervolgde, moet je hem één oogen blik uit het oog hebben verloren „Ja", interrumpeerde ik, „toen hij achter de auto de straat inliep en ik mij nog op de markt bevond, was ik hem even kwijt. „Juist, maar onmiddellijk toen de wagen hem aan het gezicht onttrok, is hij omge keerd om zich achter de auto schuil te hou den, zoodat je hem voorbij bent geloopen. Onder de gegeven omstandigheden volkomen verklaarbaar, zoodat je daarvan jezelf geen enkel verwijt behoeft te maken". „Neen, dat zou ieder ander, waarschijnlijk ook overkomen zijn", viel Nieuwenhuis hier bij. „Tegenover zooveel raffinesse staat men vrijwel machteloos en ik wil u dan ook wel eerlijk zeggen, meneer Sanders, dat ik steeds meer aan den goeden afloop van deze zaak begin te twijfelen. Na hetgeen gebeurd is en nu ik persoonlijk ervaren heb met hoeveel moeilijkheden, ja zelfs met levensgevaar een en ander gepaard gaat, gevoel ik eigenlijk weinig lust meer om het onderzoek naar den verborgen schat voort te zetten. Zelf zal ik er bovendien voqrloopig niet toe in de gelegen heid zijn. Ik wil nog eens overwegen in hoe verre het mogelijk is een paar betrouwbare menschen uit deze streek met het opgravings werk te belasten, wanneer de vergunning van het gemeentebestuur afkomt, maar als mij dat te veel kost zal ik zelfs die risico niet op mij nemen. Achteraf te laat natuurlijk betreur ik het ten zeerste, dat wij ons met deze schatgraversaffaire hebben ingelaten. Wij hadden verstandiger gedaan door rustig bij onze zaken te blijven; ik geloof niet, dat tot dusver iemand met het zoeken naar ver borgen schatten rijk is geworden „Met een variant op een bekend citaat uit Goethe's Faust zou ik kunnen zeggen, dat het avontuurlijke ons aantrekt", meende San ders. „U kunt zich troosten met de gedachte, dat duizenden andere menschen in uw plaats

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5