UIT HET BUITENLAND Aanslag op den Oostenrijkschen bondskanselier. TOONEEL EN POLITIEK urr belangrijkste nieuws Uit Cenève: De politieke commissie over de minderheden- kwestie.De Joden in Duitschland en het geval-Bernheim. GENèVE. Tn zü11 in de P°Mtieke commissie van de volkenbonds-Assemblée gehouden rede over het minderhedenprobleem en het standpunt 11 jiet nieuwe Duitschland zei de Duitsche !prtegenwoordiger, gezant Von Keiler o.a., dat ■n vele gevallen het Jodenvraagstuk met het minderheden vraagstuk verward is. Men kan ïji vraagstuk, dat een bijzonder ingewikkeld rassenprobleem is. niet in verband met de minderheden-kwestie brengen. Ten eerste zijn •0 Joden in Duitschland noch een taal-, noch G" nationale minderheid, aldus spreker. Het 9<aX in Duitschland in de eerste plaats om een kwestie van bevolkingspolitiek en van socialen tard dat na den oorlog door een sterke mi gratie van Oost-Europeesche Joden naar het ffesten is verscherpt. Ka de redevoering van den Duitsehen verte genwoordiger werd een groot politiek debat Lhouden, waarbij de Fransche senator Bé- rnVer in het bijzonder den toestand der joodsche minderheden in Oppersilezië besprak daarbij uitvoerig inging op het geval Bern- heirn Berganger richtte tot den Duitsehen vertegenwoordiger von Keiler de directe vraag hoe de Rijksregeering de nieuwe wetgeving, "is zij bij het geval Bernheim in den Raad •Vsprake is gekomen in overeenstemming brengt ^et de door Duitschland in het Diiitsch-Poolsche minderhedenve-rdrag aan- „ec'ane principieele verplichtingen. 5 De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken Sandler behandelde de kwestie der be scherming van de minderheden in het alge meen Met het oog op de gebeurtenissen in ,ekere Europeesche landen is thans een prin- cioieele reorganisatie der Minderhedenhe- «cherming noodzakelijk geworden. De toe stand der Duitsche Joden heeft een probleem van groote portée aan de orde gesteld. De Vol kenbond moet thans ook de bescherming van de Joden op zich nemen, die over de geheele wereld verspreid zijn. In het bijzonder moet, "zeide hij de bescherming worden gewaar- uu^d van die minderheden die "geen staats- volk zijn. Spreker kondigde aan practische voorstellen te zullen indienen om de verzeke- rincr van de minderhedenbescherming voor «He minderheden der wereld voor te bereiden. "Graaf Raczynski (Polen) diende een reso lutie in, welke de uitbreiding van de min der- jfdénbèscherming uitbreidt tot alle minder den en het op zich nemen van gelijke min- :;rhedenbeschermingsverplichtinigen - door ilie landen eischt. Een commissaris voor Duitsche vluchtelingen? GENEVE, 3 October. (V.D.) In Volkenbonds- irmgen verluidt bij geruchte, dat een plan ontworpen wordt voor de instelling van een commissaris vanden Volkenbond voor de vluchtelingen uit Duitschland. Eng' Terugkeer naar den gouden standaard? De Tel. verneemt uit Londen: De: Britsche minister van Financiën, Neville Chamberlain, heeft op het jaarlij ksch banket der bankiers van de city van Londen verklaard dal Groot-Brittannië ten slotte waarschijnlijk lot cien gouden standaard zal terugkeeren. De minister verklaarde, dat de Britsclie ex port in het. tijdverloop 19291932 gedaald is met de helft, nl. met 365 millioen pond ster ling. Niettemin bespeurt hij in alle opzich ter. teekenen van onmiskenbaren vooruit gang en van toenemend vertrouwen, hetgeen, hij beschouwt als het begin van een blijvend herstel. Cuba. Zal Amerika intervenieeren? WASHINGTON, 3 October (V.D.) Het Ame- rikaansche ministerie van Marine heeft in ver hand met den toestand op Cuba een bataljon mariniers naar het eiland Dry Tortusas gedi rigeerd. dat slechts vier uren van Havanna verwijderd ligt Mislukte aanslag op San Martin. De president, prof. San Martin bevond zich per auto op weg naar zijn paleis, toen eens klaps door eenige onbekend gebleven personen een groot aantal schoten op zijn wagen werd afgevuurd, aldus lezen wij in de Tel. Doordat he chauffeur bijtijds bemerkte, dat er gevaar dreigde en in volle vaart doorreed, misten de schoten den presidentieelen auto, zoodat San Martin derhalve geen letsel heeft opgeloopen. De na hem komende auto's met zijn gevolg werden evenwel door kogels doorboord. Won der boven wonder werd echter ook niemand van de inzittenden dezer auto's geraakt. Spanje. Het kabinet-Lerroux afgetreden. Het op 12 September samengestelde Spaan se kabinet, dat onder leiding stond van den voorzitter der radicale partij, Lerroux, heeft Dinsdag ontslag genomen. MADRID. 3 October. (V.D.) Nadat de natio nalistische partijen en hun vertegenwoordigers jj peering Lerroux den president der repu- het ontslag van het kabinet aangeboden. JJöze crisis is de laatste poging van het oude Pavlement zich te redden. «et wordt niet buitengesloten geacht, dat nieuwe verkiezingen zullen worden uitge schreven. Waarschijnlijk zal Lerroux opnieuw worden belast met de vorming van een regeering. Tsjecbo'SIowakije. Nazi-partij ontbindt zichzelf. De Duitsche nationaal socialistische partij in Tsjeeho Slowakije ontbindt zich zelf. Uit Karlsbad, Oelnitz, Brünn en andere plaat sen wordt bericht ontvangen, dat de plaat selijke af deelingen der Duitsch nationaal so cialistische partij zich zelf ontbinden. Een der leiders, de afgevaardigde Hans Krebs heeft zijn mandaat neergelegd. Deze ontbinding houdt verband met het gister uitgesproken vonnis van het opper ste gerechtshof te Brünn, volgens hetwelk de Duitsche Nationaal socialistische partij in Tsjeeho Slowakije staatsvijandig wordt ver klaard. Men wil op deze wijze voorkomen, dat de partij van staatswege zal worden verboden. Het desbetreffende besluit werd reeds ver wacht. NIET-ARIëR KAN GEEN BOER ZIJN. WET OP ERFGOEDEREN IN DUITSCHLAND. In het Reichsgesetzblatt is thans de nieuwe „Reichserbgutgesetz" gepubliceerd, welke op 1 October van kracht is geworden. Het wetsont werp beoogt de vrijwaring voor verkaveling van de boerenhofsteden. De eigenaar van een erfgoed is een boer, boer kan slechts zijn „hij die Duitsch staatsburger is, van Duitsehen stam of van gelijkwaardigen stam en eerbaar". Het erfgoed gaat in zijn geheel over aan den erfgerechtigde. De rechten der mede-erfge- rechtigden bepalen zich tot het overige deel van het vermogen. Het erfgoed is principieel onvervreemdbaar en onbelastbaar. Wie onder zijn voorgeslacht van vaders- of moederszijde Joden telt of lieden van ander dan Arisch bloed kan geen boer zijn. De desbetreffende termijn gaat terug tot 1 Januari 1800. De boer moet zijn hof in goede orde bebouwen. De erflater kan steeds bepalen, dat de erfgerech tigde als toevoeging op zijn naam den naam van het erfgoed voert. Veïvreemdbaarheid en verhypo thekeering van het erfgoed is slechts toelaat baar met toestemming van het gerecht en wanneer een gegrond,motief yoorhapdenis. ONGELUK VAN EEN KAPELAAN IN DE KERK. Toen de kapelaan van het dorpskerkje te Ige (dep. Ome) de altaarkaarsen wilde aan steken viel de Godslamp omver en vatte de olie vlam. De kapelaan wist het vuur te dooven en het altaar voor beschadiging te vrijwaren, doch hij kreeg zulke ernstige brandwonden aan gelaat en handen, dat hij later is overleden. (N.R.C.). GROOT RUMOER OP HET LABOUR-CONGRES. VOORSTEL-HENDERSON MET HOONGELACH BEGROET. LONDEN, 3 October (V. D.) Op het con gres van de Labour Party te Hastings diende Henderson namens het Partijbestuur een voorstel in om leden van bepaalde ambtena- rengroepen als buitengewoon lid tot de Labour Party toe te laten, teneinde de partij financiën te versterken. Het voorstel werd met hoongelach ontvangen en onder applaus met groote meerderheid, n.l. 1.428.00 tegen 840.000 stemmen verworpen. Zeer rumoerig werd het congres, toen een aantal gedelegeerden het royement eischten van den socialistischen Chief Whip in het Hoogerhuis, Lord Marley, en het Lager huis-lid Miss Ellen Wilkinson, verwege hun „coquetteeren" met het communisme. Toen Miss Wilkinson het woord kreeg om zich te verdedigen, werd het congres zóó rumoerig, dat zij onder protest de zaal verliet DUITSCH SPORTVLIEGER VERONGELUKT BERLIJN, October (V. D.) Maandag ochtend om over half twaalf is bij Warne- muenae de sportvlieger Wirth met een KIemm-vliegtuig door een verkeerde ma noeuvre te water geraakt en verdronken. EEN FORDFABRIEK STOPGEZET. NEW-YORK, 3 Oct. (Reuter). De Ford-fa briek te Edgewater in New-Jersey, waar 111 normale tijden 25.000 arbeiders werken, is gis teren gesloten, nadat stakers van de Ford fabriek te Chester in New-York voor het ge bouw gepost hadden. DE RIJKSDAGBRAND. EINDE VAN HET LONDENSCHE CONTRA PROCES TE PARIJS. PARIJS, October (V. D.) Woensdag 4 October a.s. wordt in een der grootste zalen te Parijs een tweede massa-betooging ge houden tegen het Rijksdagbrandproces te Leipzig. De Fransche advocaat De Moro Giaf feri en het Khmer lid Bergery zullen het woord voeren en verslag uitbrengen van het contra-proces te Londen. Het incident-Kraus. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 2 October. De verbluffende Europeesche politiek heeft zich doen gelden op het Londensch tooneel. Dat poëtiek zich doet gelden op een tooneel is op zichzelf al reden voor verdriet bij allen die het gevoelen koesteren dat kunst de beste en schoonste waarde geeft aan het leven en dat politiek ténnaastefibij het tegen deel doet. Vaak een spelbederver moet poli tiek het altijd en vooral-zijn in alle open baringen van kunst. Het optreden van den ouden Duitsehen acteur Werner Kraus in een spel van Ger hard t Hauptman „Before Sunset" was de aanleiding voor de politieke bstooging, welke uiteraard alleen op touw kon worden gezet door onbehoorlijke lieden, wier geestesge steldheid van zoodanige orde, of liever wan orde, is dat zij politiek gevoel moet laten overheerschen, zelfs in het aangezicht van tooneelkunst. De blaadjes welke van de he- melsche plaatsen neerdaalden op het pu bliek in de stalles, het gegil en geschreeuw en de oratorische pogingen leerden de be doelingen der betoogers kennen. Kraus was een Duitscher die arbeid kwam wegnemen van een Engelsch acteur. En Kraus was een protégé van Hitier en het Nazi-regime, die de betoogers verafschuwden. De herrieschop pers deden het ook voorkomen alsof zij op traden uit naam van Britsche tooneelspelers en -speelsters, van wie er intusschen dertig met Kraus meespeelden. Het was een pro- miere zoo als Londen zelden of nooit kan hebben beleefd. Aanvankelijk leek het alsof de betoogers er in zouden slagen de voor stelling onmogelijk te maken. Maar dank zij het rustige en indrukwekkende optreden van Peggy Ashcroft, die de vrouwelijke hoofdrol vervulde, werd de opzet verijdeld. Zij trad voor het gordijn en maakte het duidelijk dat Engelsche acteurs het als een eer voelden met Kraus te kunnen spélen. Zij verzocht hen, 'die niet wilden luisteren, weg te gaan. De groote meerderheid van het publiek was uiteraard ten zeerste verstoord over het lompe kabaal, dat tenslotte een eindie nam toen de onruststokers of gevolg hadden ge geven aan het verzoek van Peggy Ashcroft of door zaalwachters en politie waren ver wijderd. De pers heeft den nadruk gelegd op het futiele van zulk een betooging en met alle recht betoogd dat zulk een geval buiten het land een gansch valschen indruk moet geven van het fatsoen en de redelijkheid en de welwillendheid van het Engelsch publiek tegenover buitenlandsche kunstenaars. De onverdraagzaamheid, welke den Duitsehen acteur van het tooneel wilde doen vluchten, is precies van de zelfdie soort als die, welke de betoogers blijkbaar zoo verfoeien in Duitschland. Het is de onverdraagzaamheid welke het voor een groot geleerde als Ein stein onmogelijk maakt langer in zijn eigen land te vertoeven. Verscheidene kranten heb 'oen er op gewezen dat de vlegelachtigheid van zooveel volgelingen van Hitier, welke in Engeland zooveel verontwaardiging heeft ge wekt, niet effectief kan .worden veroordeeld indien men zich in Engeland ook als vlegels gaat gedragen. Het spreekt vanzelf dat de reactie op de onheusche bejegening, welke Kraus den eersten avond onderging, zich uitte in meer warmte en meer geestdrift bij het publiek dan het onder normale omstan digheden aan het stuk zou hebben gegeven Kraus is een acteur van ouden stijl en als zoodanig groot in expressief vermogen met een prachtig geluid dat diep in het gemoed dringt. Het stuk lijkt echter niet gced genoeg voor zijn talent. DE FRANSCHE CONTINGENTEERING. Voor het laatste kwartaai van 1933 is de invoer van versche visch in Frankrijk ge opend: voor fijne visch: uit Nederland en België 1 October, uit Span je 11 November, uit Engeland 21 November: voor grove visch: uit Engeland en België 1 October, uit Ne derland 11 October, uit Spanje en Noorwe gen 21 October, uit Duitschland 1 December. Portugal is gedurende het laatste kwartaal uitgesloten, „andere landen", mogen van 11 October af invoeren. Dr. Dollfass door twee schoten gewond. Lid van de Nazipartij de dader. Ontslagen soldaat van het bondsleger. Toestand van Dollfuss gunstig. Dr. Dollfuss. WEENEN, 3 October (V. D.) Op den bonds kanselier dr. Dollfuss is heden een aanslag gepleegd, waarbij hij door een schot in de borst en den arm, voorzoover tot dusver bekend is geworden, lichtgewond werd. De aanslag had plaats bij het parlementsge bouw, toen de Bondskanselier zich naar de besprekingen van de Groote Christelijk Soci ale Club begeven wilde. De dader is gear resteerd. Een nader telegram luidt: Omtrent den aanslag op bondskanselier Dollfuss wordt nader gemeld, dat deze ge schiedde, toen hij te ongeveer twee uur Dins dagmiddag het parlementsgebouw wilde be treden. De dader kwam hem tegemoet en loste twee revolverschoten. De eerste kogel raakte hem in den arm, terwijl de tweede kogel hem aan de rechterzijde van de borst trof. Gelukkig gleed deze kogel langs een der ribben af. Het medisch onderzoek wees uit, dat de verwondingen niet" van ernstigen aard waren. Dollfuss kon zelfs, nadat een noodverband was gelegd, metzijn eigen auto naar huis terugkeeren. De dader is waarschijnlijk een oud-soldaat van het Oostenrijksche Bondsleger, die wegens zijn lidmaatschap van de Nationaal- Socialistische Partij uit den militairen dienst werd ontslagen „Ik ben door schoten getroffen'. Een ooggetuige vertélde omtrent den aan slag. welke op bondskanselier dr. Dollfuss is gepleegd, de volgende bijzonderheden: De bondskanselier had juist met Dr. Stoc- kinger de lokalen der Christelijke Sociale Club verlaten en hij was reeds de trappen van de vestibule van het parlementsgebouw afgestegen toen een ontslagen „Getreiter" van het bondsleger, die zooals reeds gemeld den aanslag heeft gepleegd, hem een ver zoekschrift overhandigde, dat de bondskan selier aannam. Direct daarop knalden de beide schoten. Dr. Dollfuss opende zijn jas met de woor den: „Ik ben door schoten getroffen". Op den bovenarm van dr. Dollfuss zag men een groote bloedvlek. De tweede kogel, welke tegen de borst was afgevuurd, gleed af. De huls werd in de vestibule gevonden. De bondskanselier verzocht dringend Dr. Da> manig, een jeugdvriend, die ook zijn vrouw heeft geopereerd en prof. Denk te waarschu wen. Hij verklaarde geen ziekenauto noodig te hebben en drong er bij de aanwezigen op aan. geen opzien'1 tè haren. De bondskanselier stapte vervolgens in zijn eigen auto, welke hem naar de kliniek vervoerde. Aanslagpleger afgeranseld. Direct na den aanslag hadden eenige af gevaardigden en andere aanwezigen zich op den pleger van den aanslag geworpen, dien zij afranselden. Slechts met moeite zijn twee suppoosten er in geslaagd den man in bescherming te nemen. Korten tijd later arriveerden de staats secretaris voor de Veiligheid, Karwinsky, zoo mede de politiepresident en de vice-presi dent van politie ter plaatse. De dader werd van het parlementsgebouw naar het dichtst- bijgelegen wachtlokaal der politie overge bracht. De man is uit Weenen afkomstig en héét Der til. Hij is den 26 Maart 1911 geboren en dus 22 jaren oud. De antwoorden, welke hij in het wachtlokaal heeft gegeven zijn vol komen verward. Kogels door den bovenarm. De bondskanselier, die zich in zijn eigen auto in gezelschap van Fey naar de kliniek begaf, werd daar nauwkeurig onderzocht. De dokters constateerden, dat de vleeschbundels van den bovenarm zijn doorboord. Nadat de wonde was verbonden en de bondskanselier een tetanus-injeetie had ontvangen, begaf hij zich naar zijn woning, waar hij verder zal worden verzorgd. Hij zal de staatszaken voortzetten. Voorts zal hij Woensdag 6 October te Weenen met den Hongaarschen minister president Goemboes een politieke besprekini hebben. Het vuurwapen dat Dertil heeft gebruikt is een 61/2 m.M. revolver, welke slechts twee patronen heeft 'bevat. De kolf van de revolver is met paarlmoer bezet. Verklaring van Dertil. Dertil zelf verklaarde voor de politie: Ik ben geen nationaal-socialist, integendeel ik ben politiek indifferent. Hij zou den aanslag- slechts hebben gepleegd om de algemeene aandacht op zich te vestigen. Hij ontkent de bedoeling te hebben gehad den moord te willen plegen, doch hij geeft toe. dat de aanslag een doodelijken afloop had kunnen hebben. De man is naar het politiepresidium overge bracht, waar hij door den chef der staats politie. Hederich wordt verhoord. Intusschen is komen vast te staan, dat de dader Rudolph Dertil nationaal socialist is en een functie bekleed heeft in de nationaal- socialistische partij en ook nog nadat deze partij in Oostenrijk was verboden actief is opgetreden. Hij woonde ten huize van zijn stiefvader Dr. Gunther, die in de N.S.D.A.P. een hooge functie bekleedde. Drie jaren ge leden is Dertil in het bondsleger gegaan, doch vier maanden geleden werd hij wegens zijn nationaal socialistische gezindheid uit het leger ontslagen. Naar verluidt zou hij in op dracht der N.S.D.A.P. in het derde infanterie regiment een nationaal socialistische cel heb ben willen vormen. Ook zijn broer is nationaal socialist en deze verrichtte tot in den laatsten tijd koeriers diensten tusschen de nationaal socialistische partijen in Oostenrijk en Duitschland. Het schijnt dat de geheele familie Dertil, waar onder ook een zuster, werkzaam is geweest voor de nationaal-socialistische partij. Omtrent het motief van den dader deelt een officieel communiqué mede. dat deze volgens zijn verklaringen de aandacht had willen vestigen op zijn stiefvader, die alleen in staat zou zijn het volk naar een betere toekomst te leiden. Hij heeft verder verklaard de revolver reeds 8 jaren in zijn bezit te hebben. Ook heeft hij verklaard, dat niemand van de daad iets afwist. Dader stond slecht bekend. WEENEN, 3 October (V.D.) De politie heeft geconstateerd, dat Dertil den laatsten tijd bij Joodsche bewonex's van zijn huis in de derde wijk (Paulanergassei hakenkruisen op de deuren heeft geschilderd en dat hij in groote diefstalaffaires was gewikkeld. Hij ge niet in zijn omgeving een zeer slechten roep en gaat door voor dagdief en provocateur, die probeert bij de kleinste aanleiding schaxxdaal te wekken. De vader van Dertil was indertijd tandarts aan het keizerlijke hof. Zijn moeder, eveneens een enthousiast nationaal-socialiste, zou tegenover medebewoners hebben ver klaard: ..Wacht maar op het Derde Rijk, dan wordt mijn zoon minister!" Uit het verdere verhoor is gebleken, dat Dertil den aanslag sedert lang voorbereid heeft. Reeds in den laatsten tijd had Dertil herhaaldelijk geprobeerd den bondskanselier te spreken te krijgen, doch tevergeefs. Dins dag loerde hij tegen acht uur op den bonds kanselier bij diens woning, doch hij zag Di\ Dollfuss niet. Nog een tweede maal verscheen hij in den loop van den ochtend bij de woning van Dr. Dollfuss. doch eveneens zonder resul taat. Vervolgens begaf hij zich naar de bonds- kanselarij op de Ballhaus-Platz. waar hij voorgaf den bondskanselier een verzoekschrift te moeten overhandigen. Hij ontving de mede- deeling, dat Dr. Dollfuss niet in de kanselarij was. doch zich in het parlementsgebouw be vond. Hij ging derhalve naar het parlements gebouw en wachtte daar op den bondskanse lier tot dat deze de zittingzaal van den Chris telijk Socialen Bond verliet. De Evening Standard meent te weten, dat majoor Fey en de andere Oostenrijksche mi nisters overwegen den staat van beleg over Oostenrijk af te kondigen. Gelukwenschen. De Britsche minister-president MacDonald heeft Dr. Dollfuss telegrafisch zijn beste wen- schen voor een spoedig herstel doen toekomen. Ook de Duitsche rijksminister Von Neurath heeft den Oostenrijkschen bondskanselier in verband met den op hem gepleegden aanslag zijn oprechte wenschen voor de gelukkige redding van zijn leven uitgesproken. Voorts heeft de Duitsche zaakgelastigde te Weenen. prins zu Erbach direct na het bekend worden van den aanslag zijn kaart afgegeven bij Dollfuss met de beste wenschen voor diens spoedig herstel. Gelukwenschen zonden ook de Hongaarsche premier Goemboes. Litv/inow en de president van de Volkenboxidsvergaderixig. Kort woord voor de radio. Tegen half vijf 's middags is onder voor zitterschap van vice-kanselier Fey een buiten gewone ministei'raad bijeengekomen, waar Fey rapport uitbracht over dexx op Dollfuss ge- pleegden aanslag en de daarmede in verband staande problemerx. Onxxxiddellijk na den aanslag werd Dollfuss in zijn woning bezocht door tal van promi nente persoonlijkheden, waaronder kardinaal aartsbisschop Innitzer en de te Weenen ge accrediteerde gezanten. Des avonds heeft bondskaxiselier Dollfuss in zijïx werkkamer te zijnen huize eenige woorden gesproken door de radio tot het Oos tenrijksche Volk. Dollfuss ging niet in op de bizonderheden vaxi den aanslag. Officieel wordt als de naam van den dader vaxi den aaxislag rxiet Dertil maar Tertil ge noemd. Fey tegen den staat van beleg. Toen vice-kanselier'Fey door buitenstaners met wraakgeroep voor den aanslag geïntex-pel- leerd werd, axitwoordde hij hierop: Geroep om wraak en staat van beleg zijn nu juist xxiet de geschikte woorden voor oxize heilige idealexx. Trouw willen wij beloven aan onzen leider en ons vaderland. Wij hebben ook geen wraak noodig. Wij willen streng orde scheppen. Het moet thans ophouden, dat een rondloopende kwajoxigen zijn meenixxg door middel van een revolver tot uiting brengt. Nazis geven Marxisten de schuld. Aan de Berlijxische natioxxaal-soeialistische Partie-Korrespoxrdenz ontleexxt de Tel.: „Met betrekking tot den aanslag, die is gepleegd door een ontslagen korporaal van het bonds leger, die niets te makexi heeft met de nat.- soc. partij, doch behoorde tot een mai-xistische militaire organisatie, ïxiag de N.S.D.A.P. corx- stateeren, dat zij altijd dergelijke gewelddaden ten scherpste heeft afgewezen en veroordeeld. De aanslag te Weexien Is een bewijs, dat de innerlijke verscheurdheid van Oostenrijk reeds zoover is voortgeschreden, dat misdadige marxistische elementexi hun tijd gekomen ach ten. De N.S.D.A.P. heeft zulk een optreden, ook ixi Oosterxrijk. xxiet noodig". Toestand van Dollfuss gunstig. Betreffende de vei'wondingen van dr. Doll fuss wordt het volgende communiqué gepu bliceerd „Bij het onderzoek, dat in de eex-ste chix-ur- gische kliniek plaats vond, werd geconstateerd, dat Dr. Dollfuss door een schot in de voorzijde van den rechteronderarm is gewond. Onder de huid loopt een schotwoxxde van ongeveer 4 c.M. lexxgte. Het beexx is niet geraakt evenmin de bloedvaten en de zenuwen. Bovexx het hart is een huidwonde. welke het gevolg is van een schampschot. Het hart of de longen zijn niet geraakt. De verwondingen zijn van lichten aard. Er werd verband gelegd en een injectie tegen wondkoorts werd gegeven. De toestand van den patient is goed te noemen BURGERLIJKE STAND. VELSEN Geboorten: A. M. DekkerGlim d., van Ga- lenstx'aat 7. IJmuiden-O. L. M. J. Smolenaars- Schellevis d. Duin- en Kruidbergerw. 41, Sant poort. A. E. EijmanHamers z.. Kanaalkade 71, Velsen-N. G. H. Swier—de Groot d„ Ken- nemerlaan 34 IJmuiden. M. A. M. Joosten— Stam d., Driehuizerkerkweg 61a, Velsen, P. Willems—van der Sloot d.. Kon. Emmastraat 2r.. IJmuiden. C. M. van Peltvan Kessel z., Eksterlaan 29, IJmuïden-O. J. Haenen—Vons z., Groote Houtweg 48, Velsen. A. Blok—Hof man d., Wijk aan Zeeërweg 164, IJmuiden-O. HAARLEM, 3 October. Bevallen 29 September: J. G. Willemse— Spigt, d.; H. Kuiper—Linthorst, d.; 28 Sep tember: G. C. Timmersv. Schie, d.: 30 Sep tember: M. W. van Dijck—Smit, d.; J. C. van Everdingen—Vermond, z.; J. C. Burggraeve Besteman. d.: W. M. v. d. LandenTimmers, d.; J. H. H. SijbrandsKuijpers, z.\ 1 Octo ber: M. P. Diependaal—Maas, z.: M. van Schagen—Koopxxian, z.\ M. BekooyCoimet, d.; 2 October: A. Hendrikse—Bruin, z. Overleden 1 October: M. v. d. Aar—Bos, 80 j., Spaarnwouderstraat; C. M., 6 d., d. v. D. Wildeboer, Hazepaterslaan.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3