Zelfkennis. BEVERWIJK De schat in 't oude Holland HEEMSKERK VELSEN IJMUIDER COURANT. WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. DE AARDAPPEL-STEUNWET. DE UITVOERING IN DE PRACTIJK. Sinds de in werkingtreding van de aardap- peJsteunwet heeft de uitvoering van de daarin opgenomen bepalingen natuurlijk tot allerlei moeilijkheden aanleiding gegeven. Zij zal dit vermoedelijk wel zoolang blijven doen. tot zij de kinderschoenen ontwassen is. In menige organisatie vooral van kleinhandelaren en grossiers heeft deze wet vele malen een punt van bespreking uitgemaakt en de besturen werd en als het ware overstroomd met- vragen, die voor een groot deel ook weer te recht kwamen op het bureau van de Neder- landsche Aardappelcentrale. Deze instelling werd bovendien nog bedolven onder schrifte lijke moties waarin werd aangedrongen op verbetering in het bijzonder ten opzichte van het ongedekt vervoeren van hoeveelheden be neden 10 K.G. enz. De ambtenaren, die belast zijn met de opsporing van overtredingen, Rijks en Gemeentepolitie, ambtenaren van invoer rechten en accijnzen stonden al evenzeer voor een moeilijke taak. omdat zij betrekkelijk on kundig waren van de door de Ned. Aardappel centrale uitgevaardigde instructies. Hoezeer het de politie tot nu toe aan bepaalde richt lijnen ontbrak, bleek wel uit de zeer groots belangstelling, welke zij aan den dag legde voer de bijeenkomst, welke Dinsdagavond werd cehouden in het Kennemer Hotel, waar de Directeur van den Kring Noord- en Zuid- Holland in tegenwoordigheid van het bestuur van het Gewest Noord-Holland der Ned. Aard- appeicentrale de politiemannen van voorlich ting diende. De heer Huisman heeft in de eerste plaats de bepalingen van de Landbouwerisiswet be handeld, waarbij den Minister bevoegdheid werd verleend crisis-steunwetten uit te vaar digen. In het algemeen gaf spr. een overzicht van de voornaamste voorschriften, die reeds eenige malen werden gepubliceerd. Natuurlijk kwamen de in deze dagen bij den aardappe len-handel „berucht" geworden hoeveelhe den van 10 K.G. ter sprake, die zonder ver- voerbiljet mogen worden vervoerd, mits de aardappelen bestemd zijn voor gebruik van den vervoerder of een gezin. Blijkens de mede- deelingen van den heer Huisman zal aan de beoefening van deze „aardappelsport" men weet, hoe in Rotterdam en Zwolle op deze wijze enorme hoeveelheden werden ge smokkeld spoedig een einde komen. Terecht noemde spr, het ongedekte vervoer op deze wijze een ergernis voor den handel. Dezer da gen zal een bepaling afkomen, dat waar- schijnlijk ook die hoeveelheden niet langer ongedekt mogen worden vervoerd. Toen de politiemannen in de gelegenheid werd gesteld vragen te stellen kwamen de tongen in beweging. De practijk had in den korten tijd, dat de wet in werking is, blijkbaar voldoende aangetoond hoe het niet moest en allicht leidde de thans volgende gedachten- wisseling tot de slotsom, hoe het wel kon ge beuren. De heer Huisman beantwoordde de vragen zoo goed mogelijk en vond daarbij ge legenheid ook op de beteekenis van de in het leven geroepen steunregeling te wijzen, die 'leer zeker tenslotte wanneer eenmaal alles goed is geregeld zal blijken een nuttig effect te kunnen sorteeren. Maar de kwestie van het vervoer bleef den boventoon voeren en tal van netelige kwesties werden aan de orde gesteld. Van beteekenis was de mededeeling, dat de kring voor onze «ingeving, waarbinnen de grossiers aan hun cliënten ongeplombeerd, maar gedekt door een z.g.n. stadsbon aard appelen kunnen afleveren, wordt begrensd dooi den lijn gaande vanaf het station langs Meer straat, spoorweg tot Munnikerweg, Hofland (tot café Duivenvoorde), Hooge Hoflander- weg, Rijksstraatweg. Groeneweg, Bankelaan, Creutzberglaan, Zeeweg, Koningsweg. (Noor derlaan, Velsen Noord- en Rijksstraatweg- waar de lijn van den kring eindigt. Komt den grossier binnen dit gebied dus over deze grens, dan zal een vervoerbiljet al leen niet voldoende zijn, maar dan dienen de zakken tevens voorzien te zijn van het N. A. C.-loodje. Ten aanzien van de kleinhandelaren werd nog opgemerkt, dat zij, die b.v. met twee wa gens aardappelen uitventen ook twee „stads- bonnen" aanvragen. Verder werd nog medegedeeld, dat telers, die weigerachtig blijven om zich bij de Cen trale aan te sluiten vermoedelijk volgend jaar belangrijk in hun teelt zullen worden bekort, misschien zelfs in het geheel geen teeltver gunning zullen krijgen. Aan. het slot der bijeenkomst heeft de voor zitter de medewerking der politie ingeroepen, om met de centrale samen te werken. In specteur Ragut heeft deze medewerking na mens de politie gaarne toegezegd, maar ver zocht op zijn beurt, dat de politie volledig van de instructies der Centrale op de hoogte zou worden gehouden. Deze vruchtbare bijeenkomst werd daarna met een woord van dank ge sloten. R.K. PARTIJRAAD. De heer A. v. d. Plas, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volks bond en bestuurslid van de R.K. kiesver- eeniging „Recht en Plicht", alhier, werd in de vergadering van de R.K. Kamercentrale Haarlem benoemd tot plaatsvervangend af gevaardigde naar den Partijraad. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 32) ..Inderdaad", antwoordde Sanders op een toon van gelatenheid, „wanneer ik had kun nen vermoeden, dat de man, dien wij zoeken, na het plegen van zijn daad rustig naar het station zou wandelen, dan zou ik ongetwij feld bij den ingang zijn gaan staan om hem de hand op den schouder te kunnen leggen. Maar heb jij ooit gehoord, dat een misda diger een dergelijke dwaze streek uithaalde? is heb er geen moment aan getwijfeld, of hij was er met de auto vandoor Dat lag het meest voor de hand, maar onze geleerde vriend is wel zoo geraffineerd, dat hij het meest voor de hand liggende verwerpt. Wij nebben nu natuurlijk naar Danziig getelefo neerd om bij aankomst van den trein naai den verdachte uit te zien, maar daarmee zul len wij wel niet veel verder komen. De man DE REGELING VAN DEN KLEINHANDEL. ALLEEN ERKENDE KOOPERS OP DE MARKT. Reeds geruimen tijd hebben de vereen igin- gen van kleinhandelaren in groenten, fruit en aardappelen getracht bepalingen in het leven te roepen, waardoor de algemeene toe stand op de markten en veilingen zou worden verbeterd. De plaatselijke afdeelingen „Han delsbelangen" en de R.K. Vereeniging „St. Petrus" hebben reeds eerder getracht om trent dit belangrijke vraagstuk overeenstem ming- te bereiken, o.a. werd een concept ont worpen, waarin het lidmaatschap voor de kleinhandelaren van een van deze beide or ganisaties verplichtend werd gesteld. Deze eerste pogingen leidden niet direct tot het gewenschte resultaat en vooral het verplich te lidmaatschap bleek een ernstig beletsel te vormen, om tot het invoeren der ontworpen regeling te geraken. Intusschen hebben de besturen van deze organisaties zich niet la ten ontmoedigen. Zij zijn op den ingeslagen weg voortgegaan, in de volle overtuiging dat in den bestaanden 'toestand op de groenten- markt verbetering dringend noodzakelijk was. Na eenige maanden van voorbereiding is het de besturen van ..Handelsbelangen". „St. Petrus", de grosslersvereenigüng „Een dracht Maakt Macht" en de Grossiers en kleinhandelaren vereeniging „Kring Zaan streek" gelukt een nieuw concept samen 'te stellen, dat aan de leden dier organisaties ter bekrachtiging kon worden aangeboden. Eenige van de hierboven genoemde organi saties hebben het ontwerp reeds aanvaard. Het streven is er op gericht om te trachten een koopersgilde te krijgen, dat in zijn on derhoud kan voorzien en dat niet leeft ten koste van grossiers, veilingen en andere kleinhandelaren: De kooplieden zullen in bet bezit moeten zijn van een kaart, waaruit hun erkenning al zoodanig blijkt. De kwestie van heb verplichte lidmaatschap werd zoodanig ondervangen, dat ongeorganiseerden tegen betaling van f 5 een kooperskaart kunnen be komen. De georganiseerde kooplieden ont vangen deze kaart gratis. Aan hen, die niet in het bezit zijn van een kaart mag niet worden verkocht op de markten in het rayon begrensd door de plaatsen Limmen, Uitgeest, Krommenie, Wormerveer, Zaandam, West- zaan, Santpoort, Driehuis, IJ.muid.en. Bovendien zal aan markten in de naaste omgeving worden verzocht geen handel te drijven met kooplieden, die noch op d-e Be- verwijksche markt, noch op de Zaansche markt om gegronde redenen een kaart kun nen krijgen. De beoordeeling daarvan is in handen gelegd van een commissie, die tevens controle erend optreedt en nog meerdere be voegdheden heeft. O.m. zal zij gerechtigd zijn straffen op te leggen, b.v. intrekking van de kaart, wanneer kooplieden of gros siers de bepalingen van de overeenkomst niet naleven. Voor kleinhandelaren geldt de be paling, dat zij niet tevens grossiers mogen zijn, omgekeerd verplichten de grossiers zich geen kleinhandelbeclrij f uit te oefenen. Een belangrijke bepaling is, dat de koopers bet recht van de grossiers erkennen, om een we- belijkscbe betaling te eischen. Ook het cre- dietwezen eisebte dringend verbetering. Thans zullen de gekochte producten betaald moeten zijn den Maandag volgende op de periode van Vrijdag tot en met Donderdag- de daaraan voorafgaande week. De com missie heeft het recht te controleeren, dat ook die grossiers zich stipt houden aan de we- kelijksche betaling, omdat overtreding dezer bepaling natuurlijk oneerlijke concurrentie van de grossiers onderling tot gevolg zou hebben. zal natuurlijk niet zoo dom zijn naar Danzig door te reizen. Ik vermoed, dat hij reeds in Elbing is uitgestapt, om daar den D-trein te nemen naar Berlijn". „Met andere woorden: wij zijn z'n spoor weer kwijt en kunnen misschien heel Europa afreizen om dat terug te vinden", zei ik som ber. Maar Sanders scheen minder pessimis tisch gestemd. „Ik heb vanmorgen per telegram uit Oslo niet onbelangrijke inlichtingen gekregen met - betrekking tot de antecedenten van professor Christiansen. Het spijt mij daarover op het oogenblik verder geen mededeelingen te kun nen doen, maar ik heb goede hoop, dat deze inlichtingen tot een oplossing van het raad sel zullen leiden. Meer kan ik helaas niet zeg gen. Ik zou de heeren echter willen voorstel len vanavond met mij den nachttrein naar Berlijn "te nemen. Vandaar zal ik vermoede lijk naar het Noorden moeten trekken, ter wijl jullie beiden dan direct door kunnen gaan naar Amsterdam en Haarlem". „Je hebt mij dus niet meer noodig", merkte ik ontstemd op. „Dat is het niet Miel", suste de detective onmiddellijk. „Je weet, dat ik je medewerking wanneer die gewenscht is ten zeerste op prijs stel. Ik meen dat bij vorige gelegenheden ook te hebben getoond. Ik wensch echter in dit geval anderen niet meer aan het gevaar bloot te stellen. Je zult het met mij eens zijn, (Volgens prof. Roels komt de helft van de Nederlandsclie bevolking in verstandelijke ontwikkeling niet uit boven die van kinderen van 13 jaar). Toen ik die geleerde uitspraak Va>n een wijl professor las, Vond ik. dat dit zelfs als grapje, Nauwelijks meer aardig was. Als gemiddeld Nederlander. Trek ik mij dat oordeel aan, Mijn verstand zou dus niet boven Dat van 't kind van dertien gaan. Ik bedoel, als- je jezelve Jarenlang hebt hooggeschat, Nou, dan hindert, zacht gesproken, Je zoo'n oordeel toch wel wat. Maar nu trof ik dezer dagen Buurman's zoontje bij zijn les, Dertien jaren is het ventje, Leerling van de H. B. S. Teen ik vroeg, wat hij tedoeoi had. Zei hij zuchtend: algebra. Heele reeksen flauwe sommen, Kijkt u z'even voor me na? 'k Deed maar, of ik hem niet hoorde, Belangstellend vroeg ik toen, Of hij op dien zelfden avcad Nog meer huiswerk had te doen. Aardrijkskunde, zei hij monter, De vulkanen van Japan En rivieren van Korea, Maar daar vind ik niet veel an. Dan geschiedenis: de graven Van 't Bourgondische geslacht, Hoe en wanneer werd de vrede Van Breda tot stand gebracht. Ook natuurlijke historie. Planten, dieren enzoovoort En hij sprak in dikke woorden- Waar ik nooit van had gehoord. Meetkunde moest hij nog blokken, Stelling van Pythagoras, En zijn blik vroeg zeer welsprekend, Of 'k nog wist hoe deze was Toen hij zoover was gekomen, Ben ik maar naar huis gegaan, En ik keek professor's oordeel In een and re stemming aan. 't Is misschien wat onbarmhartig. Dat hij 't mij zoo voelen liet, Maar 't verstand van dertien jaren Het is waar ik haal het niet. P. GASUS. De kooplieden moeten zich voorts verplich ten bij niet-aangesloten grossiers niet te koopen. De commissie, die belast is met het toe zicht op de naleving dezer bepalingen wordt voor Beverwijk gevormd dioor de heeren Jac. Duijn, J. Baltus, J. v, d. Wed, A. de Smit en J. Jansen, voor die Zaanstreek door de heeren J. Kliffers, P. duwen, C. de Heer, Joh. Spaander en Jb. Biersteker. Zoodra alle organisaties het ontwerp aan vaard zullen hebben, treden de bepalingen in werking. De datum van ingang is dan ook nog niet vastgesteld. RECTIFICATIE. Van tot dusver onbekend gebleven zijde ont vingen wij bericht, dat j.l. Zondag het Graal- huis aan den Alkmaarschen Weg was geopend. Deze mededeeling bleek voorbarig te zijn en heeft begrijpelijkerwijze eenige verwarring gesticht, want het Graalhuis zal eerst a.s.' Zondag door Deken Lucassen worden geopend. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan ons postkantoor en de daarin ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 42.242,06 en terugbetaald f 47.964,96. Meer terugbetaald dan ingelegd, f 5.722,90. dat wij voldoende leergeld hebben betaald". „Van mij zult u geen last hebben, meneer Sanders", zei Nieuwenhuis met een flauwe poging om te glimlachen. „Mij is dit avontuur al ver genoeg gegaan. Het eenige, waar ik naar verlang, is zoo spoedig mogelijk in Haar lem te zijn. Kunnen wij niet eerder vertrek ken dan vanavond?" „Er zijn helaas maar twee goede verbin dingen per dag, maar ook wanneer er meer treinen gingen, zouden wij op den nachttrein aangewezen zijn. Er is hier nog wel het een en ander te doen. 'In de eerste plaats dienen wij toch voor het vervoer van het stoffelijk overschot van v. Dobben te zorgen; de in specteur hier meende, dat het beslag wel in den loop van den dag zou worden opgeheven. Voorts hebt u dan nog gelegenheid eventueel maatregelen te treffen voor het doen instel len van een onderzoek naar den verborgen schat. U zult die kwestie misschien het best met den burgemeester kunnen behandelen. Ongetwijfeld zal die u wel eenige betrouw bare personen kunnen aanwijzen, die tegen een kleine vergoeding bereid zijn het opgra- vingswerk ter hand te nemen. Nu u eenmaal hier bent, zou het toch dwaasheid zijn het onderzoek naar den schat te staken". Nieuwenhuis zuchtte Het was duidelijk te zien, dat het hem moeite kostte dit onder werp opnieuw aan te roeren. „U hebt gelijk", zei hij eindelijk.: „Waarom R.K. VROUWENBOND. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrou wenbond heeft Maandagavond het wintersei zoen geopend met een lezing, gehouden dooi den kapelaan Van Nobelen, die sprak over het onderwerp: „De Moderne R.K. Meisjes beweging". Spreker heeft in een uitvoerig en helder betoog de noodzakelijkheid van de deelneming van de R.K. meisjes aan het or ganisatieleven uiteengezet en gewezen op de groote beteekenis van het jeugdwerk in het algemeen. Spreker oogstte met zijn voordracht groot succes. Het wintel-programma van den Vrouwen bond vermeldt verder nog: Op Maandag 13 November een voordracht door den heer A. van Gessel over den dichter Bernard van Meurs. Op Maandag 18 December een lezing door Annie Salomons uit den Haag over „Het Leven" en „De Sprookjes van Andersen", een remedie tegen de ziekte van onzen tijd. Op Maandag 8 Januari zal de jaarvergadering worden gehouden, waarin rector Th. Boone kamp een causerie zal houden over zijn reis naar Rome. Pastoor W. van Adrichem uit den Haag houdt op 5 Februari een algemeene in leiding voor de leden van den Vrouwenboud over de liturgie. Op 19 Februari volgt een avond aangeboden door de Vereeniging Ne- derlandsch Fabrikaat, waarin het onderwerp zal worden behandeld: „Waarom Neder- landsch Fabrikaat?" De kunstenaar Jan Wieg man uit Heemstede spreekt op 5 Maart over het onderwerp „Kunst in Stadswoningen". De gebruikelijke jaarlijksche feestvergadering, die in den regel het winterseizoen besluit, zal, althans in den vorm. waarin hij tot dusver werd gehouden, vervallen. Het bestuur over weegt om hiervoor in de plaats een gezellige bijeenkomst voor de leden te organiseeren. EEN PAPEGAAIEN-THEATER. In het W. B. Sound Theater zal a.s. Don derdag ter gelegenheid van het éénjarig be staan en ter inleiding van het daarvoor sa mengestelde feestprogramma het beroemde Sevanny's Papegaaien-Theater eenige voor stellingen geven. Deze vertooningen zijn zeer bezienswaardig en wat de familie Sevanny vertoont is inderdaad dresseerkunst va'n een zeer hoog gehalte. De gedresseerde pape gaaien, prachtvogels, maken bewonderens waardige toeren. Het programma vermeldt o.a. Hein en Pe ter als trapeze-kunstenaars, Lotty en Mary op den rollenden kogel, Cin en Coko als saltospringers, Bubi als ooievaar. Lord er Robert als de levende vliegmachine, Remo. Jacky en Betty Universal artisten en to-t slot de vroolijke kermis in het oerwoud. Deze merkwaardige voorstellingen worden gegeven a.s. Donderdag te 5, 8 en 9.30 uur. DE JAARLIJKSCHE SCHOONMAAK. Voor het krozen van de Ringsloot heeft het bestuur van den Zuidwij kei-meerpolder een inschrijving gehouden. Biljettten kwa men in van J. Lodewijks alhier, voor f 148.— en van K. Schipper te Wijk aan Zee en Duin voor f 175. IETS OVER DIERENDAG. Mien schrijft ons: Van de Internationale Dierenbeschermlngs congressen te Weenen en Florence is aan de Vereeniginigen op ons gebied de opwekking uitgegaan tot het geven van vasten vorm en algemeene bekendheid aan de reeds verspreid aangewende pogingen om ieder jaar een dag aan die no oden en belan gen van het dier te wijden. Dat men daartoe oorspronkelijk den 4den October als datum koos, hield verband met den in 1926 in wijden kring gehouden herdenking van de wereldfiguur Franciscus van Assisi, den grooten vriend en bescher mer van het dier, dat hij als schepsel Gods liefhad en onder zijn hoede nam. Uit Czecho-Slowakije zoo meldt men ons kwam in 1927 de gedachte, aan dien da tum een internationale jaarlijksche actie voor een liefderijker behandeling van het dier te verbinden. Miss Margaret Ford, die indertijd ook de herdenking van Engelands eerste wet op dit gebied (Martin's Act) zoo krachtig organiseerde, nam het denkbeeld over, dat dadelijk weerklank vond in Enge land, Amerika en Australië, later ook in Duitschland, Oostenrijk en Indië. In 1930, 1931 en 1932 werd allerwege ook in ons land reeds op veel grooter schaal gewerkt, waarbij de pers krachtigen steun verleende. Dierendag belooft populair te worden; men acht, juist voor de Dierenbe scherming, zulk een enkelen propa'"-andiadag in het jaar praktisch gezien en rekent op medewerking ook buiten den eigen vereeni- gingskring. Immers, waar doorgaans zoovele belangrijke onderwerpen de aandacht vra gen van den sociaal voelenden mensch, zal deze ook voor zoover hij niet bij het eigen lijke werk der D. B. betrokken is dien en kelen dag gaarne gunnen aan den arbeid voor de meest weerlooze en onmachtige onzer medeschepselen, wier lotsverbetering toch ook voor onze waardigheid als mensch een eerezaak is. Niet ten onrechte hebben wijs geer en dichter de behandeling van het dier voor een volk een graadmeter zijner bescha ving genoemd. Wij menschen hebben een groote schuld aan de dierenwereld goed te maken helpt gij' allen ons ook hiervoor die gezindheid brengen, waarvan de dichteres Ella Wheeler Willeox getuigt: Mocht 'k 'savonds, terugziend op dien dag die vlood, Antwoorden op Geweten's stille vraag: Ja, "t deed iets goeds aan mensch of dier in nood Zoo deed 'k dus iets tot 's Werelds heil vandaag. Koopt het dierenspeldje, verkrijgbaar aan het dierenasyl en bij den heer Deegenaar! zouden wij den schat aan een vreemde over laten? Misschien zou ik er later spijt van hebben, wanneer ik de zaak nu op zijn be loop liet en om daarvoor nog eens naar dit verlaten oord terug te keerenik geloof, dat mij daarvoor ten eeuwige dage de moed zal ontbreken" „Dat blijft dus afgesproken", antwoordde Sanders. „Misschien wil jij je vandaag verder ter beschikking stellen van den heer Nieu wenhuis Miel, dan zal ik de justitieele aan gelegenheden voor mijn rekening nemen. De heer Jeschoneck is zeker nog niet ingelicht?" Ik knikte ontkennend. „Dan zullen wij daar eens mee beginnen", besloot de detective. En opstaande, voegde hij er aan toe: „Ik zal dan tevens van de gele genheid gebruik maken de kamer van den professor eens grondig te inspecteeren. Wie weet, wat daar nog aan het licht komt. Bij zoo weinig aanknoopingspunten als in dit ge val, is tenslotte zelfs de geringste aanwijzing welkom". Denzelfden avond vertrokken wij met den nachttrein naar Berlijn, zooals Sanders had voorgesteld. Den geheelen dag had ik verder Nieuwenhuis gezelschap gehouden. Wij had den een bezoek gebracht aan het gemeente huis, waar ons door den burgemeester werd DRAVERS-SUCCES. De harddraver Rentner, die door het bestuur van de Beverwijksche Harddraverijvereeniglng als tweede prijs is aangekocht voor de verlo ting, won in de korte baan draverij te Edam den vierden prijs. R.K. VOLKSBOND. Maandag 2 October vergaderde bovenge noemde bond in het R.K. Vereenigingsgebouw onder leiding van den voorzitter, den heer Zuurbier. Er werd o.a. een brief gericht aan het gemeentebestuur om toeslag voor de werk- loozen. De voorzitter zegt, dat. als de gemeente f 300 geeft, het Nationaal Crisiscomité er ook f 300 bij doet. doch tot nu toe is dit niet ge schied. Ook is een brief gericht aan den Raad en het Algemeen Armbestuur om voor de werk- loozen een bon voor den winter beschikbaar te stellen voor brandstoffen. De voorzitter deelt mede. dat het Algemeen Armbestuur hiermede accoord gaat. Vervolgens kwam de nieuwe geestelijk ad viseur, de welEenvaarde heer kapelaan P. Parquin ter vergadering. De collecte voor Herwonnen Levenskracht aan het strand onder deze gemeente is dank zij de medewerking van den heer Schoemaker van het Noorderbad zeer geslaagd. De secre taris bracht verslag uit van het bezoek aan het R.K. Sanatorium Berg en Bosch en deelde den leden mede, dat het sanatorium aan alle eischen voldoet. Het bestuur heeft een verzoek gericht aan B .en W. voor een collecte met de harddraverij voor Herwonnen Levenskracht. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar, in samenwerking met de leden der H. Familie een bedevaart naar Heiloo gehouden wordt op 15 October. Vervolgens werd door den secretaris verslag uitgebracht van den Centralen Raad. Overgegaan zal worden tot het oprichten van een reisvereeniging. Zij die zich hierbij willen aansluiten kunnen Donderdagavond in het Vereenigingsgebouw komen waar een en ander uiteengezet zal worden. De secretaris geeft een uiteenzetting voor het aanleggen van z.g. Volkstuintjes. De ZeerEerwaarde heer Pastoor sprak zijn genoegen uit over het verslag van den Centra len Raad en over het mooie werk van Her wonnen Levenskracht. Tevens wenschte de ZeerEerw. heer Pastoor den Volksbond geluk met den nieuwen adviseur kapelaan Ptrquin. Ik had hem graag, aldus de heer Pastoor, dezen avond geïnstalleerd, doch dit is uitge steld tot de volgende vergadering. Veel leden voelden wel iets voor volkstuin tjes. Besloten werd inlichtingen in te winnen bij een landeigenaar in het Noordorperbosch. Zij die voor die tuintjes in aanmerking willen komen, moeten zich bij het bestuur aan melden. Na rondvraag volgde sluiting. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Hervatting loerkzaamheden. Het Plaatselijk Crisis-Comité heeft, met in gang' van de maand October, de winterwerk- zaamheden hervat. Tengevolge der minder gunstige financieele omstandigheden, zal de toekenning van steun moeten worden beperkt tot de zeer dringende gevallen. Mede in verband hiermede is door liét Hoofdcomité het volgende besloten: Beperking steunverleening. Als regel zal aan werkloozen, die normaal steun genieten, geen hulp door het Crisis- Comité worden verleend. Kringvoorzitters, De heeren H. J. Fidder en F. Wildeboer hebben, wegens drukke werkzaamheden, be dankt als voorzitters van de sub-comitè's in de kringen XV en XVI, de heer Wildeboer bovendien als lid van het Dagelijksch Be stuur. Een woord van oprechten dank is hier zeker niet misplaatst, voor al hetgeen beide heeren, van de oprichting af, voor het Comité hebben gedaan. In de plaats van den heer Fidder treedt als Voorzitter van Kring XV op: de heer A. P. Bakker, Cronjéstraat 5 te IJmuiden. De vaca ture Kring XVI is nog niet vervuld; de tijde lijke waarneming geschiedt door Kring XVII, Voorzitter de heer L. Rinkel. Dagelijksch Bestuur. Wegens het bedanken van den heer Wilde boer en ter voorziening in de nog bestaande vacature van Hameien, heeft het Hoofdcomité benoemd tot leden van het Dagelijksch Be stuur, de heeren G. Heykoop en J. J. Baart, resp. Voorzitter der Kringen Xin en XIV. STEUNT HET COMITéü De winter nadert met rassche schreden! Velen denken nu al met huivering aan de komende koude en alle andere schrijnende zorgen, die het gure jaargetijde met zich brengt. Het Comité hoopt, dat allen, die nog iets missen kunnen, hunne bijdragen zullen af staan, opdat het leed zooveel mogelijk zal kunnen worden verzacht. In den zomer liepen de bijdragen geregeld terug. Het werk zal niet kunnen worden voortge zet in denzelfden omvang als in den vorigen winter geschiedde. Laat de burgerij zorgen, dat het niet geheel zal moeten worden stopgezet! meegedeeld, dat de vergunning, benoodigd voor de opgravingen in het kasteel Pazlok, spoedig af zou komen. Op ons verzoek om eenige adressen te willen noemen van men schen. die de belangen van den heer Nieu wenhuis in deze zoolang zouden kunnen be hartigen. werden wij verwezen naar den voor zitter van de plaatselijke afdeeling der Ober- landische Geschichtsverein, een zeer bemin nelijk man, die als leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool zich uiteraard bijzonder voor het geval interesseerde en zich onmiddellijk bereid verklaarde aan de opgra vingswerkzaamheden leiding te geven. Van dezen leeraar, den heer Mühlheim, vernamen wij nog tal van bijzonderheden over de histo rie van deze oude Hollandsche nederzetting, welke mij belangwekkend genoeg leken om ze ter zijner tijd eens in een geïllustreerd ar tikel onder de aandacht van de „Mercuur"- lezers te brengen. Ten aanzien van het resultaat der voorge nomen opgravingen was de heer Mühlheim echter niet bepaald optimistisch gestemd. Wel werden in de onmiddellijke omgeving van het slot nog steeds vondsten gedaan, die uit een geschiedkundig oogpunt van belang mochten heeten, zoodat opgravingen van welken aard ook, steeds door de vereeniging. waaraan hij als voorzitter verbonden was, werden bevor derd, maar dingen van stoffelijke waarde wa ren de laatste tientallen jaren niet meer ont- De burgemeester van Londen Sir Percy Greenaway (links) is afgetreden en tot zijn opvolger is de fabrikant Collett benoemd. Zooals bekend vervult de burgemeester van de Engelsche hoofdstad zijn functie slechts gedurende één jaar

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5