HET PROCES TE LEIPZIG. Hoedensïrijd. De schat in 't oude Holland IjMUIDER COURANT. DONDERDAG 5 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. Waarom de zaak onmiddellijk bij het hoogste gerecht kwam. De ketenen der verdachten door Mr. B. W. STOMPS Een vraag, die bij velen in Nederland gere zen is. is. of het Reichs-Gericht te Leipzig wel de bevoegde instantie is, om over deze brand stichting te oordeelen. want het doet in Ne derland wel zeer vreemd aan. dat deze brand stichting terstond in eerste instantie voor het hoogste Gerecht wordt behandeld. Wij kennen jn Nederland ook eenige gevallen, waarbij ons hoogste Rechts-College in eerste instantie kennis neemt van strafbare feiten en wel van ambtsmisdrijven en ambtsovertredingen, be gaan door de leden der Staten-Generaal, door Ministers, door de Gouverneurs-Generaal, de leden van den Raad van State en de Commis sarissen der Koningin in de provincies. Tevens neemt de Hooge Raad in eerste res sort kennis van misdrijven als zeeroof en kaapvaart. Van een vonnis van onzen Hoogen Raad in eerste en tegelijk laatste ressort ge wezen, is geen hooger beroep en ook geen cas satie mogelijk. Het eenige wat een schuldig bevondene hiertegen nog doen kan. is revisie of gratie vragen. Het hoogste Duitsche Gerecht, het Reichs- Gericht te Leipzig, oordeelt in strafzaken, in eerste en laatste ressort in gevallen van hoog verraad, landverraad, oorlogsverraad en spion- nage-misdrijven. Hoogverraad wordt in de Duitsche Strafwet in de artikelen 80 en volgende, omschreven. Artikel 80 kan buiten beschouwing blijven, want dit artikel slaat op moord en poging tot moord op den keizer, terwijl het eerste lid van art. 81 ook op het oogenblik geen waarde heeft, omdat het betreft ongeveer hetzelfde strafbare feit, gepleegd jegens een Bondsvorst. Belangrijk is echter het 2de lid van art. 81, dat als hoogverraad kwalificeert het geweld dadig het staatsbestel van het Duitsche Rijk veranderen, artikel 82 nu zegt, dat als een handeling, waardoor het misdrijf van hoog verraad voltooid wordt, moet worden beschouwd iedere handeling, waardoor het voornemen onmiddellijk tot uitvoering zal worden gebracht. Op het misdrijf van artikel 80 stond van oudsher als sanctie de doodstraf op het misdrijf van artikel 81, en ook van 82, stond als sanctie levenslange tuchthuisstraf, óf levenslange vestingstraf, en slechts, indien verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen konden worden, kon vestingstraf van minstens 5 jaar worden opgelegd. Onder den druk der omstandigheden is op 28 Februari 1933 de straf voor hoog- en land verraad verscherpt, terwijl bovendien op 4 April 1933 een „Wet tot afweer van po litieke gewelddaden" is afgekondigd, die uit slechts 2 artikelen bestaat, waarvan, voor ons slechts van belang is het 2de lid van artikel 1, dat zegt; Wie een gebouw, dat dienstig is voor open bare doeleinden, in brand steekt of in de lucht laat springen, of wie brand sticht, enz. met liet oogmerk bij de bevolking angst of schrik te verwekken, kan met den dood of met levenslange tuchthuisstraf, of met tuchthuis straf van 15 jaren worden gestraft, voorzoover tot dusver mildere straffen geëischt waren. Dit is dus het beruchte artikel in de Straf- wet met terugwerkende kracht, waarover reeds zooveel is geschreven, en hier moet ik een onjuistheid, die in de Nederlandsche dag bladpers heeft gestaan, weerleggen. Men heeft n.l. gezegd, dat ik het plan had om, indien ik als verdediger zou zijn toegelaten, in mijn pleidooi te zeggen, dat dit artikel niet zou gelden. Dit is onjuist. De wet is er nueen maal en de rechter moet de wet toepasseri. Het eenige wat ik hieromtrent in een pleidooi zou kunnen zeggen, is, dat de wet er nu eenmaal is en dat zoo'n wet in een onrustigen tijd ge maakt is, maar dat ik dringend zou willen vragen zooveel maanden na den daad die wet niét in al haar gestrengheid toe te passen, omdat toepassing van deze wet strijdig zou zijn met het diepste rechtsgevoel. Deze nieuwe wet is. voor zoover ik weet, een unicum in de geschiedenis van het Strafrecht, want het is toch te allen tijde een van de fun damenten van het Strafrecht geweest, dat geen straf kon worden opgelegd, zonder voor afgaande strafbepaling, en ik geloof wel, dat de wereld buiten Duitschland deze wet, in al haar gestrengheid toegepast, een strafrech telijk monstrum zou noemen, maar ik geloof niet, dat in Duitschland in rustigen tijd liet elementaire rechtsgevoel zou verdwijnen, zoo dat wij deze wet moeten beschouwen als in revolutietijd geboren en als een wet, die moge lijk nimmer zal worden toegepast. Er is mij ook gevraagd, hoe het mogelijk is. dat de verdachten in dit proces zoo lang ge ketend zijn gehouden, en of dit geoorloofd was, en mijn antwoord hierop luidt, dat in derdaad de Duitsche wet de mogelijkheid tot deze o.i. barbaarsche handelwijze biedt. In art. 116, Strafvordering, wordt n.l. voorge schreven, dat de zich in hechtenis bevindende zooveel mogelijk van andere gescheiden moet worden gehouden en niet in de zelfde ruimte met strafgevangenen mag vertoeven. Met zijn toestemming kan echter van dit voorschrift worden afgeweken. Aan de zich in hechtenis bevindenden mogen slechts zulke beperkingen worden opgelegd als dienstig zijn tot beveili ging van "de hechtenis en tor. bewaring van de orde in de gevangenis. Ketenen mogen den verdachte slechts dan worden aangelegd, wanneer het wegens de bijzondere gevaarlijk heid van zijn persoon, en met name ter bevei liging van anderen, noodzakelijk lijkt, of wan neer hij een zelfmoordpoging of ontvluch tingspoging heeft gedaan, of heeft voorbereid. Bij de behandeling ter terechtzitting moet hij niet geketend zijn. Hoe men echter wil goed praten. dat men deze 5 verdachten maanden lang (Torgler en Dimitroff zeiden beiden openlijk bij hun verhoor: ,.Vijf maanden lang!")dag en nacht op een buitengewoon hinderlijke wijze heeft geketend gehouden, is mij een raadsel. Men had hen namelijk een ketting om het middel gesloten, waaraan op de borst de beide polsen weer met stalen slo ten waren vastgemaakt. Het is mij opgevallen, dat toen op 21 September de terechtzitting begon, van der Lubbe, dus in strijd met arti kel 116, nog steeds op die wijze geboeid was, zooals de lezers ook uit de foto's in de dag bladen hebben kunnen zien; eerst later heeft men hem die ketenen afgedaan, en bij de zeer passieve houding, die Van der Lubbe tijdens de zittingsdagen, die ik heb bijgewoond, heeft aangenomen, is het mij opgevallen, dat als Van der Lubbe opstond, hij als het ware in stinctmatig zijn handen bracht in de hou ding, die zij blijkbaar 7 maanden lang. dag en nacht, hebben gehad. Men moge verklaren, dat de verdachten niet z'ijnmishan del d, voor mijn gevoel staat een dergelijke behande ling gelijk met een mishandeling. (Nadruk verboden). BEVERWIJK RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 12 October 1933 des namiddags te half acht. Punten van behandeling; 1. Benoeming van: a. 4 leden der Commissie van bijstand in het beheer der bedrijven. b. 4 leden der Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken. c. 4 leden der Commissie van bijstand in het beheer der Financiën. d. 4 leden der Commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis. 2. Voorstel tot herbenoeming in tijdelij ken dienst van mej. C. Kaaskooper tot leerares in koken enz. aan de Huishoud- en Industrieschool voor den cursus 1933/34. 3. Voorstel van de leden C. Versteeg en N. J. Out tot niet-toepassing van het raads besluit d.d. 29 Augustus j.l. (salariskorting) op de jaarwedden van de ambtenaren van de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon. 4. Vaststelling gewijzigd partieel uitbrei dingsplan voor zooveel betreft de gronden, ingesloten door de Baanstraat en de Graaf wijkstraat. 5. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1932. 6. Mededeelingen en ingekomen stukken en hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. 7. Besloten zitting (Belastingreclames) GEMEENTELIJKE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. B. en W. hebben den Raad voorgesteld met ingang van 1 Sept. in tijdelijken dienst voor den cursus 1933-1934 tot leerares in koken en voedingsleer aan de Gemeentelijke Huis houd- en Industrieschool te benoemen Mej. C. Kaaskooper, sedert 1 Maart 1933 als zoo danig aan de school tijdelijk werkzaam. VASTSTELLING UITBREIDINGSPLAN. Met betrekking tot het in de raadsvergade ring van 29 Augustus j.l. voorloopig vastge stelde gewijzigd uitbreidingsplan voor zoo veel betreft de gronden, ingesloten door de Baanstraat, den Jan Alsweg, de Koningstraat en den Patersweg, deelen B. en W. den Raad mede, dat het ontwerp van dit plan en de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften voor een ieder ter inzage hebben gelegen ter gemeente-secretarie van 2 tot en met 10 Sep tember j.l. Bezwaren tegen voormeld ont werp zijn niet ingekomen. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor het gewijzigde partieele uitbreidingsplan met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschrif ten, hierboven bedoeld, thans definitief vast te stellen. (In Amerika breidt zich de zonder- hoed-mode onder de mannen sterk uit en de hoedenf abrikanten, die zich met ondergang bedreigd voe len. zijn een scherpe actie ertegen begonnen) Amerikaansche hoedenmakers Zijn tot actie opgewekt. Want hun mannelijke klanten Houden zich niet meer gedekt. Met de hoedenfabricage Loopt het gauw en leelijk mis, Als de man onder een hoedje Plots niet meer te vangen is. Zooveel hoofden zooveel zinnen. Maar dit spreekwoord klopt niet goed, Met het feit dat zooveel hoofden Eens van zin zijn zonder hoed. Deze actie wordt gestreden, Onder meer. op dezen grond: Als een hoofd teveel ge-zond is Is dat hoofd niet meer gezond. Zonder is nog niet ge - zonder. Het komt zonde meer nabij. Zonde van die bloot-e hoofden En de hoedenmakerlj. Die betoogt nu, dat in 't leven Elk den ander steunen most, Zeggend: laat ons u behoeden. Dan zijn wij meteen behoed. P. GAEL'S. op 288. Het was voor de biljarllefhebbers een aardige avond, waarop voor hen niet alleen veel te genieten, maar ook veei te leeren viel DE HAASTIGE WIELRIJDER EN EEN DURE KONINGIN-v..-AG. De haastige wielrijder, die op Koninginne dag onmiddellijk na afloop van de aubade met groote snelheid een juffrouw uit Assendelft aanreed, werd door den Haarlemschen Kan tonrechter tot f 15 boete subs. 10 dagen hech tenis veroordeeld. HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. GROOTE VERSCHEIDENHEID VAN PRODUCTEN. DE SALARISKORTING VOOR HET GE- MEENTEPERSONEEL. De heeren N. J. Out en C. Versteeg heb ben bij den gemeenteraad een voorstel in gediend. om de salariskorting van zes pCt. voor het gemeentepersoneel niet in toepas sing te brengen op de beide ambtenaren van de instelling „Maatschappelijk Hulpbetoon". De voorstellers zijn de meening toegedaan, dat het wenschelijker zou zijn, om de sala risverlaging voor deze beide ambtenaren niet toe te passen, omdat zij boven hun nor male zeer druk bezette dagtaak twee avon den, n.l. Maandags en Vrijdags in functie zijn en omdat hun functie van tijdelijken aard is. B. en W. hebben den Raad omtrent dit voorstel medegedeeld, dat er geen bijzonde re redenen aanwezig zijn, om de korting op de wedden van de hierboven bedoelde amb tenaren van de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon niet toe te passen. Omtrent het verrichten van extra werkzaamheden door bedoelde functionarissen, merken B. en W. op. dat dit werkzaamheden betreft, aan het ambt verbonden, waarvan de omvang voor af bekend was. B. en W. hebben den'Raad in overweging gegeven het voorstel te ver werpen. KENNEMER MOTORCLUB. .De Kennemer Motorclub heeft voor Zon dag a.s. een toer-rit door Noord-Holland, georganiseerd voor de leden, die nog in het bezit zijn van een wegenbelastingkaart. De rit gaat langs mooie wegen naar Den Hel der. De start is bepaald op Zondagmorgen half tien vanaf .het clubhuis „Suisse" in- de Breestraat. Het bestuur rekent op de op komst van alle leden. BILJART-WEDSTRIJD. Woensdagavond heeft de bekende Rotte r- daimsche Prof. Solien in Hoitel „Oud-Meeren- stein" een partij gespeeld tegen den amateur Sam. Muys uiit Alkmaar. De prof gaf zijn tegenstander een voorgift van 400 caramboles doch hij vermocht dezen voorsprong niet in te loopen. Wel maakte Soliën egn mooie serie van 104 punten, maar daarna waren eenige minder goede beurten, dat Muys zijn 100 c "unboleis kon uitspelen.- De prof., die zich een zeer sportieven en aangenamen tegenstander toonde, eindigde Ondanks het jaar ongemerkt weer flinke vorderingen gemaakt heeft en wij ons reeds in het laatste kwartaal bevinden bieden de aanvoeren nog een groote verscheidenheid en een ruime keuze van producten. Het is echter jammer dat ofschoon het aanbod van sommige producten onze bewondering af dwingt, de prijzen in de meeste gevallen niet hiermede in evenredigheid zijn. De afgeloo- pen week was dan ook nog weinig verande ring in den algemeenen toestand te ont dekken en stonden de prijzen geregeld op laag peil. De aanvoer van boonen was ook deze week nog buiten verwachting zeer ruim te noemen, waaraan het mooie weer dan ook zeker niet vreemd zal zijn. De aanvoer van snijboonen was wel iets minder doch bleek toch nog ruimschoots aan de vraag te kun nen voldoen. De handel vertoonde niet veel leven en de prijzen stonden naar soort zoo ongeveer van 512 cent per K.G. Dubbele boonen kwamen nog in groote kwantums voor en ondervonden vooral voor eenigszins afwijkende kwaliteit een stuggen handel. De noteerhigen die geregeld naar soort stonden van 39 cent wijzigden de laatste veiling voor de betere soorten met een kleine verbetering. Van de andere soor ten spercieboonen bleven de prijzen vrij wel ongewijzigd al maakten soms een extra par tij een uitzondering. Pronkboonen hadden eveneens weinig be langstelling meer en brachten het zoo p.m. van 45 cent per K.G. Spinazie heeft den laatsten tijd weinig af trek en voor dit product waren de prijzen van het verkochte zeer laag terwijl weer zeer veel partijen zelfs geen bod konden krijgen. Andijvie had eveneens geen gunstig ont haal en kwam geregeld aan veel te lage prij zen. De noteeringen wisselden naar kwali teit van 1535 cent per kist. Postelein wilde zich ook nog niet herstel len en al kon een enkel partijtje aan een redeli,jk prijsje komen een groot gedeelte komt nog slechts aan den minimumprijs. Bloemkool zakte dén laatsten tijd steeds meer naar beneden en kwam in deze week voor goede kwaliteitaan noteeringen van 57 cent.terwijl mindere soorten bijna geen aandachthebben. Tomaten waarvan, de aanvoeren ook uit de natuur van flinke beteekenis waren wer den de laatste dagen iets williger afgeno men,. de noteeringen brachten echter nog geen verbetering en bleven vrijwel staan op van 26 cent per K.G. De aanvoer van bospeen is nog zeer om vangrijk en hiervan willen de prijzen zich ook nog maar niet in gunstiger richting be wegen. Ook deze week bleven de noteeringen cirkelen van 36 cent per bos. De verschillende koolsoorten gingen naar mate van aanvoer met de prijzen steeds meer naar beneden en hiervan gingen dan ook alle partijen voor zeer lage prijzen van de hand. De aanvoer van druiven bepaalt zich nog tot geringe hoeveelheden, hiervan wisselden de noteermgen naar kwaliteit van 2430 cent per K.G. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Het bestuur van de Openbare Leeszaal, ge vestigd Noorderparklaan 19 vei'zoekt ovrs nog eens de aandacht te vestigen op de sedert December 1919 bestaand? Leeszaal en Biblio theek, toegankelijk vcor de leden van de Ver- eeniging tot Oprichting en Instandhouding van een Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Beverwijk. De leesbibliotheek beschikt over een zeer root aantal mooie werken van verschillende aard. w.o. vele romans, studie-boeken op elk gebied, alsmede Duitsche-, Engeische- en Fransche werken, enz. Al deze werken worden gratis uitgeleend aan de leden der vereeniging. De leestijd voor een roman bedraagt 14 dagen; vcor elk ander werk vier weken. Woordenboeken, atlassen, plaatwerken en andere door de directie aan te wijzen boeken die niet worden uitgeleend, kunnen de leden in de leeszaal lezen. De contributie voor het lidmaatschap van de vereeniging kan dcor de leden zelf worden bepaald, doch bedraagt, minstens een gulden per jaar. Wie dus meer kan betalen, geve meer. De leeszaal is geopend iedieren werkdag, be- h-'.ve des Woensdags van 7 tot 9 uur n,m. Voor het lidmaatschap kar. men zich op geven aan de leeszaal bij de bibliothecaris of bij den penningmeester Ph. M. Pattes, H. Eur- gersstraat no, 5 te Beverwijk. Al heeft men geen gelegenheid of interesse tot lezen, men kan toch deze nuttige instelling steunen door het lidmaatschap, wat vooral in deze moeilijke tijdsomstandigheden zeer ge- wenscht is. VELSEN VOOR DE ZUIGELÏNGENZORG VAN „HET WITTE KRUIS". PRACHTIG RESULTAAT VAN DEN BLOEMPJESVERKOOP. Gisteren waren in alle deelen der gemeente ijverige dames aan het werk voor den ver koop van het „Zuigelingen bloempje". Het 'resultaat was van dien aard, dat zonder over drijving gezegd kan worden, dat. het voor de Vrisensche zuigelingen een goede dag is ge weest. Wij willen gaarne namens het b°->ur den dank overbrengen aan alien, die het hunne tot het welslagen van deze collectedag hebben bijgedragen in het bijzonder tot de collectrices. die zich zoo dapper va.n haar taak gekweten hebben. De totale opbrengst in de gemeente bedroeg f 799.23. Gecollecteerd werd in Urm;::'.en f 270.31 1/2, in IJmuiden-Oost f 123.21 L2. in Velsen en Velsen-Noord f 253,06 1/2 en in Sant poort, f 152.63 1/2. Uit het resultaat blijkt duidelijk dat het werk van „Zuigelingenzorg'" door de ingeze tenen. ten zeerste gewaardeerd wordt. VEEL VRAAG NAAR ONBEHEERDE RIJWIELEN. Een inwoner van Velsen heeft aangifte ge daan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij had geplaatst op een bouwterrein aan den Stations weg. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is vér hint1'""1 heden en a.s. Donderdag spreekuur te houden. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur speelt V. J. B. op haar terrein in Rooswijk tegen Kennemer- land IV. „IN DEN MAALSTROOM DES LEVENS". De plaatselijke afdeeling van den Chr. Ge- heelonthoudersbond geeft Vrijdag 11 October een filmvertooning in het gymnastieklokaal der Chr. School, van Langeveldtstraat. Vertoond zal worden de film „In den maal stroom des Levens". BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 4 October. Bevallen 28 September: H. E. Hekelaar Michel, z.; 29 September: A. R. Beneker van Groningen, d.; M. de Jager—Mikmak, d.30 September: J. KerstenKaspers, z.; J. H. H. Sijbrands—Kuijpers, z.; J. Menks— Beers, z.; M. C. H. Beumer—Zoon, d.; 2 Oc tober: M. H. de BoerNiemöller. d.; W. Tol— Jonk, z.; A. v. d. Brink—ten Wolde, z. Overleden 29 September: L Rijneveld, 43 j„ Hieronymus van Alphenstraat; C. J., 7 mnd., d. v. P. Duivenvoorden, Kamperlaan. In Brussel had een protestdemonstratie van levensmiddelenhandelaren plaats tegen de hooge belasting. De kop van den stoet droeg een doek mee met de opschriften „Mort aux taxes" en de Vlaamsche vertaling ,jDoodt de taksen". AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 5 OCTOBER Luxor Theater: „De mummie" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ein Lied fiir Dich". Tooneel: Kaye, d'Artois en Philips. 7 en 9.15 u. Palace: „Au nom de la loi". Tooneel 3 Wil- lards. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 OCTOBER Bioscopen, nieuw programma. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). 33) door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. Een kleine sensatie beleefden wij nog slechts tegen elf uur, toen wij ons ter ruste wilden begeven. Sanders had ditmaal, als wijze voorzorgsmaatregel, de ons toegewezen slaapcoupé's grondig geïnspecteerd en even eens een onderzoek ingesteld naar de be trouwbaarheid van de bewoners der aangren zende compartimenten. Toen wij echter in de lang van den slaapwagen elkaar wederkeerig een goede nachtrust toewenschten, ontdekte de detective op de deur van de coupé, waarin Nieuwenhuis en hij den nacht zouden door brengen, een stukje papier, dat, opgevouwen met een punaise in het hout was gestoken, bi het licht van een lamp, welke de, in de gang heerschende duisternis slechts ten deele verbrak, namen wij kennis van den inhoud, die zich, in groote drukletters geschreven, biet moeilijk ontcijferen liet. Verstandig gehandeld. Tot de grens zal ik u ongezien vergezellen. Dan keer ik terug en zult u nooit meer van mij hooren. Toen wij het gelezen hadden, vouwde San ders het papier nadenkend tusschen de vin gers, om zich daarna met een impulsieve be weging tot ons te wenden. „Dit verandert mijn plan", zei hij. „Ik zal nu tot mijn spijt niet tot Berlijn door kunnen reizen. Op het eerstvolgende station verlaat ik den trein" „Maar waarombegon Nieuwenhuis, doch de detective belette hem zelfs zijn vraag te beëindigen. „Het spijt mij op dit oogenblik geen tekst en uitleg te kunnen geven"', zei hij, een reis gids te voorschijn halende en daarmee mid den onder de lamp post vattende. „Het zou mij te veel tijd kosten en bovendien mag ik nog niet spreken. Mijn plan wordt omver ge worpen door dit briefje, dat ik niet had voor zien en dat bewijst, dat de man zich op een andere plaats bevindt dan ik vermoedde." Hij bladerde haastig in het spoorboekje en hield het bij een bepaalde pagina zoo, dat het spaarzame licht van de lamp er bovenop viel. Daarna keek hij op zijn horloge. „Over een uur zijn wij in Scheidemühl. Daar verlaat ik den trein. Ik zal dus van deze slaapcoupé geen gebruik maken. Overigens zullen jullie beiden het gerust zonder mij kunnen stellen, wanneer je rechtstreeks door reist. Het gevaar is nu geweken". Ik had nog een vraag op de lippen, maar sprak deze niet uit. Sanders bemerkte even wel mijn aarzeling en scheen mijn gedachten te raden. Hij reikte mij de hand en zei: ..Hoe lang ik nog noodig zal hebben om achter de waarheid te komen, weet ik niet, Miel. Het spijt me. dat ik je zoo moet laten gaan, maar ik verzeker je, dat het mij niet aan mededeel zaamheid zal ontbreken, wanneer ik den tijd daartoe gekomen acht" Daarna gaf hij ook Nieuwenhuis de hand ten afscheid, wenschte ons goede reis en verliet den slaapwagen. Een uur lang bleef ik wakker en toen de trein in Schneidemühl stopte, boog ik mij uit het venster van mijn slaapcoupé om te zien v/aar Sanders bleef Ik zag hem den trein ver laten en zich haastig naar den uitgang spoe den. „Ook nieuwsgierig?" hoorde ik op dat mo ment een stem naast mij en ik zag het hoofd van Nieuwenhuis, dat in de aangrenzende coupé eveneens uit het venster stak. Dagen van spanning. Onze verdere reis naar Holland had slecht* één bezwaar, lil". dat zij te lang duurde. Nu wij door Sanders eenvoudig uitgeschakeld waren en wij dus voorloopig geen aandeel meer zouden hebben in den loop der dingen, gevoelden wij merkwaardigerwijze beiden nog slechts behoefte zoo spoedig mogelijk het ge wone werk weer te kunnen hervatten. Daar bij kwam nog, dat Nieuwenhuis' aanwezig heid in Haarlem thans dringend noodzake lijk was en waar ook ik mij verbeeldde, dat de brieven der „Mercuur"-correspondenten het niet langer zonder mijn zorg zouden kunnen stellen, dachten wij er zelfs een oogenblik over den verderen tocht van Berlijn af maar per vliegtuig te maken.- Nieuwenhuis begon er over. toen ik den volgenden morgen aan het ontbijt tegenover hem zat. maar een zorgvuldige bestudeering van het. door den kellner van den restauratie wagen bezorgde „Verkehrsbuch" leerde ons, dat wij in Berlijn onmiddellijk aansluiting zouden hebben aan den D-trein naaf Hol land, terwijl met een rit naar het vliegveld Tempelhof en het vertrek van het eerstvol gende vliegtuig naar Amsterdam nog min stens vier uren gemoeid zouden zijn. Dies besloten wij de reis per trein voort te zetten, maar' toen wij ons een half uur later met een flinke hoeveelheid lectuur in een hoekje van de coupé installeerden, kostte het ons toch eenige moeite vrede te hebben met het vooruitzicht nu nog eens een geheelen dag tusschen de wielen te moeten doorbren gen. Het onderwerp, dat ons nu bijna een week lang had bezig gehouden, werd vrijwel niet meer aangeroerd. Het kwam slechts even ter sprake, toen ik in de „Berliner Illustrirte" een afbeelding zag van een landschap in Oost Pruisen, hetgeen mij aanleiding gaf tot de opmerking, dat dit deel van het Duitsche rijk zeker heel wat meer door vreemdelingen zou worden bezocht, wanneer het wat meer on der de aandacht van het publiek werd ge bracht. Nieuwenhuis bleek dit volkomen met mij eens ..maar toch", zoo liet hij er op volgen, „hoop Ik er nooit meer te komen. De herinne ring aan hetgeen zich in dat land der 3000 meren heeft afgespeeld, zal mij m'n geheele leven bij blijven". ..De resultaten van het onderzoek van den Mühlheim naar den verborgen schat konden echter wel eens van dien aard zijn, dat uw overkomst noodzakelijk is", merkte ik op, maar Nieuwenhuis bleek daarvan voorloopig niet te willen hooren. „Ik maak mij dienaangaande geen illusies", zei hij. „Eerlijk gezegd, heb ik m'n vertrouwen in de geheele zaak verloren en niets was mij liever dan dat ik haar bij mijn aankomst in Haarlem voor goed zou kunnen vergeten. Ik geloof niet, dat de heer Mühlheim met zijn opgravingen iets zal bereiken hij zelf bleek trouwens ook verre van optimistisch en wat de bemoeiingen van den heer Sanders betreft, ook te dien aanzien koester ik weinig hoop op een goeden, uitslag, hoe graag ik ook zou willen, dat de dader van den moord op mijn compagnon zijn gerechte straf ontving". Ik voelde mij gedrongen mijn vriend tegen

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5