BEVERWIJK Sic transit gloria... HEEMSKERK De schat in 't oude Holland IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. De Dwaas president: „Bent u vóór den brand ooit in den Rijksdag geweest?" Van der Lubbe: „Ja", (beweging), president: „Wanneer dan?" VanderLubbe: „Vóór den brand", president: „Op den dag van den brand of op den dag daarvoor?" VanderLubbe: „Op den zelfden dag", president: „Op denzelfden dag was u dus al eens in den Rijksdag?" VanderLubbe: „Neen". Dit is maar een klein fragmentje uit de vruchtbare ondervraging van den „hoofd verdachte" te Leipzig. Als hij geen volkomen dwaas is, dan speelt hij de rol toch wel heel goed. En hoe kan zoo'n mannetje, dat zulke stumperige briefjes schrijft, dat doen? Dr. Teichert, verdediger van de drie Bul- gaarsche verdachten, doet een beroep op hem om toch niet een misdaad te begaan, nog veel grooter dan brandstichting, door onschuldigen met zich mee te sleepen. Hij zwijgt. Dr. Sack, verdediger van Torgler, buldert hem toe dat nu het moment daar is om zijn ,groote rede" te houden. Hij zwijgt. „Met wie heb je het gedaan, v. d. Lubbe?" Hij glimlacht ondoorgrondelijk. De beschuldigde Dimitrof brult hem toe hoe hij kan verklaren dat hij 't kleine, ver laten houten gebouwtje van het Wohlfahrts- amt niet in brand kon steken, terwijl hij be weert dat hij alléén het reusachtige Rijks daggebouw, dat voortdurend bewaakt werd, in een kwartier tijds in vlammen heeft kunnen zetten. President: „Kunt u daarvoor een ver klaring geven?" VanderLubbe: „Neen". Ondanks dit alles schijnt men in Leipzig vol hoop te blijven, dat hij nog eens zal gaan praten. Hij heeft wel eens toegegeven dat hij het doen zou, maar dit beteekent op zichzelf niets, want op hoeveel vragen heeft hij al niet eerst „ja" en daarna „neen" geant woord, of vice-versa? En omtrent den gees testoestand, waarin dit ongewone individu verkeert, schijnt niemand eenig helder be grip te hebben. Men sukkelt maar dag-in, dag-uit met hem door. Merkwaardig in een land als Duitschland, dat toch over zeer veel knappe psychiaters beschikt. Men heeft zich evenwel bepaald tót een rapport over de vraag of hij in een strafrechtelijken zin toerekenbaar was, en dat rapport concludeer de tot toerekenbaarheid. Merkwaardigerwijze bekommerde het zich volstrekt niet om de bovenbedoelde briefjes van v. d, Lubbe, die ieder die ze leest wel het gevoel moeten geven dat de schrijver niet alleen erg onontwikkeld is en van zijn eigen taal maar een zielig beetje begrip heeft, maar die bovendien dadelijk hiaten in zijn h'ersenwerking doen veronder stellen. Er is betoogd dat Van der Lubbe altijd zeer gemakkelijk te beïnvloeden was door groote woorden. Dan is het toch wel vreemd, dat zoowel het beroep van dr. Teichert als de uit daging van dr. Sack en het gebrul van Dimi trof, alle drie in den dramatischen trant, hem totaal onberoerd laten. De man die zoo ge makkelijk te beïnvloeden was reageert op niets meer. Hoe komt dat? Het is heel begrijpelijk dat de andere ver dachten wanhopig over zijn houding worden. Er is nu wel vast komen te staan, dat hij hulp van anderen gehad moet hebben bij zijn brandstichting, ook al zouden dat dan geen erkende Communisten of erkende Nazi's zijn geweest. Maar Van der Lubbe beweert dat hij alles alleen heeft gedaan. De overige vier verdachten verklaren allen, dat zij on schuldig zijn aan den brand en hem nooit tevoren gezien hebben. Zijn koppige weige ring om medeplichtigen te erkennen, terwijl die er toch geweest moeten zijn, brengt hen dus in groot gevaar. Voor hun gevoel zou hij hen kunnen redden. Hij doet het niet. Hij schijnt even onverschillig omtrent zijn eigen lot als ten aanzien van den Duitschen communist Torgler en de Bulgaarsche com munisten, of terroristen, Dimitrof, Popof en Tanef. Dit Wijkt toch wel zeer vreemd. Men zou zich kunnen voorstellen dat hij zei: „Ande ren hebben mij geholpen, niet deze vier. Ik weiger die anderen te noemen". Of diat hij zei: „Er waren anderen; ik ken hun namen niet", of iets dergelijks. Men zou van een man, die beschuldigd wordt hoofddader te zijn in een communistisch complot, „dat in zijn gevolgen geheel West-Europa bedreig de", toch kunnen aannemen dat hij mede communisten van de galg zou trachten te redden. Zijn eigen veroordeeling laat hem blijkbaar koud, op welke gronden dan ook maar de hunne? Het moet hem toch wel duidelijk zijn dat zij wél hun hachje willen redden! Van der Lubbe speelt volstrekt geen ostentatieve martelaarsrol. Hij streeft ook niet. zooals sommige misdadigers, naar „faam". Allerminst. De hoofdrol in het groote stuk is en blijft de Dwaas. Ja-nee. Nee-ja. Dat kan ik niet zeggen. Da's mogelijkEen glimlach. Is het onwaarschijnlijk dat iemand van zeer beperkte en verwarde geestvermogens zooals hij. na zeven maanden in ketenen gesloten te zijn geweest, inderdaad tot dezen toestand van driekwart versuffing en 100% onverschillig heid zou zijn afgezakt? Wonderlijk dat men dit niet poogt te laten onderzoeken door des kundigen. Mocht het zoo zijn, dan is die heele we kenlange ondervraging nuttelooze onzin en dan klinkt dr. Sack's eisch dat hij „zijn groote rede" zal houden bijna ridicuul. Misschien voelen de Duitschers het zoo niet. maar het optreden van de „hoofdrol" maakt hun groote proces, waarmee zij zich kennelijk tegenover het buitenland rechtvaardigen wil len, tox een zielige vertooning. Terwijl Torg ler. hun eigen opper-communist. steeds meer den indruk wekt dat hij onschuldig is Nog steeds wachten we op de onthulling van het complot, dat West-Europa ten gronde zou richten. R. P. WIJZIGING DER STEUN REGELING. EEN MINISTERIEEL SCHRIJVEN. Bij het Gemeentebestuur is een schrijven ingekomen, waarin de Minister van Sociale Zaken mededeeling doet van zijn beslissing, dat hij heeft besloten met ingang van 1 Octo ber a.s. in te trekken de bepaling van art. 7, 2de alinea, de steunregeling, vervat in het besluit van 15 Januari 1932 no. 800, Afd. W. en S.. ingevolge welke bepaling een gedeelte van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen bij de berekening van den aftrek wegens gezinsinkomsten bui ten beschouwing mag worden gelaten. Van 1 October a.s. af dienen derhalve alle verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen, voor 2/3 op den steun in min dering te worden gebracht. Inkomsten van de vrouw, welke niet uit arbeid zijn verkregen, dienen uiteraard inge volge het laatste lid van voorgenoemd artikel 7 ten volle van den steun te worden afge trokken. Voorts dient, eveneens van één October 1933 af, het tarief bedoeld in artikel 18 deT steunregeling, gesplitst te worden in een regeling voor „dubbel-uitgetrokkenen" en „reglementair nog niet rechthebbenden", voor welke catagorieën de steun krachtens de bij dit artikel gestelde normen wordt vastgesteld, en een regeling voor de niet-verzekerden (on- géorganiseerden)De steunregeling voor laatstbedoelde groep moet hierop neerkomen, dat de uitkeeringen ten minste 50 cent blij ven beneden het steunbedrag, dat de betrok kenen zouden ontvangen, indien zij als „dub bel-uitgetrokkenen" zouden worden gesteund. (In Duitschland zullen de kellners voortaan in plaats van in rok hun beroep moeten uitoefenen in een uniform, bestaande uit lakensche broek, zwart colbertjasje, onge- steven wit hemd, half stijf boord, zwarte das, geen vest). De zwaarwichtigste problemen Brengt een revolutie voort. Zooals ditmaal, wat een kellner In zijn ambt te dragen hoort. Volgens het aloude spreekwoord Maken kleeren steeds den man, Nou, die waarheid komt naar voren (Als je roept) in 't restaurant. Je kunt kellners steeds herkennen Door de waardigheid en snit, Die hun kleeding veel intenser, Dan die van den gast bezit. Dat wordt nu in Duitschland anders, Naar den algemeenen norm. Gaan de kellners er in „dienst"plicht In een soort van uniform. Met een heel gewoon coloertje Loopen zij er voortaan rond, Slap van hemd gelijkgeschakeld, 't Einde van het witte front. Die oekase zal hen treffen, Als een bitter zware straf, Alle uiterlijke glorie Is van hun betrekking af. Maar zij moeten het wel slikken Want men duldt er geen verweer. En er rest hun slechts één antwoord, Dat is: Aannemen, meneer! Rudolf Dertil, de pleger van den aanslag op Dollfuss. EXTRA HL'LP VOOR WERK VERSCHAF! G Het comité voor extra hulp aan onder steunde werkloozen zal dezer dagen weer een aanvang maken met he.t verstrekken van kleeding. Deze hulp geldit ook diegenen, die bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. De formulieren voor het aanvragen van deze hulp moeten door d.e organisaties na 10 Oct. worden ingeleverd. BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL Het eerste win terconcert der Beverwijksche Harmoniekapel is vastgesteld op Dinsdag 21 November in het Kennemer Theater aan de Zeestraat KEES PRUIS KOMT. De populaire Kees Pruis en zijn ensemble zullen op 1 November in het Kennemer Theater een vroolijken avond van kleinkunst geven. DE COMMISSIES VAN BIJSTAND. De gemeenteraad zal in de raadsvergade ring van Donderdag 12 October overgaan tot benoeming van: Vier leden der commissie van bijstand in het beheer der Lichtbedrijven. Aftredend zijn de leden J. de Bruin, N. C. M. Brantjes, W. Maters en G. Welagen; Vier leden in de commissie voor Openbare Werken wegens periodieke aftreding van de heeren N. C. M. Brantjes, W. de Groot, mevr. Kemp-Haan en C. Versteeg; Vier leden der commissie voor de finan ciën. Aftredend zijn de leden J. J. Bisschop W. de Groot; W. Maters en J. Visser; Vier leden der commissie voor het Open baar Slachthuis. Aftredend zijn de leden: J. J. Bisschop; J. Eijking, N. J. Out en J. Vis ser. DE GEMEENTE REKENING. In de Donderdag 12 dezer te houden raads vergadering zullen B. en W. de gemeente rekening over 1932, alsmede die van de In stelling Maatschappelijk Hulpbetoon en van de bedrijven in behandeling nemen .Deze rekeningen zullen om advies in handen wor den gesteld van de commissie van Bijstand voor de Financiën. NA DEN AANSLAG OP DR. DOLLFUSS. De aartsbisschop van Weenen Innitzer op bezoek bij den gewonden kanselier. SPEELTLTNVEREENIGING „BEVERWIJK". Door het bestuur is besloten, dat heit club werk weder zal aanvangen, voor. jongens op 16 October en voor meisjes op 17 October a.s. Tot het clubwerk worden toegelaten, kin deren van leden in den leeftijd van 9 tot en met 14 jaar. De bijdrage voor het clubwerk bedraagt 5 cent per kind en per week, tot een maximum van 10 cent per gezin. Aanmelding kan geschieden tot en met den dag van aanvang bij den opzichter van de tuin, aan het clubgebouw of bij een der bestuursleden. PAPEGAAIEN-DRESSUUR. Donderdag gaf Sevanny's Papegaaien- theater voorstellingen in het W. B Sound- Theater. Het was zeer jammer, dat voor dit optreden de belangstelling niet grooter was, want het gebodene mocht gezien worden. De prachtige vogels toonden volmaakte jongleurs te zijn en bovendien meesters in de acroba tiek. Hun toeren wekten terecht de alger meene bewondering op. Het meest opmerke lijke was. dat de dieren volkomen vrijheid van beweging genoten. Een der kaketoe's maakte een uitstapje in de zaal, maar keerde netjes op 't podium bij zijn meesteres terug Het tochtje per vliegmachine, dat twee vogels hoog door de zaal ondiernamen was eenig in zijn soort. Tot slot van het pro gramma was er kennis ia het oerwoud, waar bij de fraaie dieren zich vermaakten in de draaimolen, op schommels en zelfs op de wip Het weinige publiek toonde zich over het gebodene zeer voldaan en beloonde den dresseur, die de vogels met een oneindig ge duld africhtte en de dames die met hem op traden, met een welverdiend applaus. NIEUWS VAN DE THEATERS. Luxor Theater. Het Luxor Theater in de Breestraat brengt deze week als hoofdnummer een fijne lichte komedie, doortinteld van Franschen geest. „H est charmant" -is een operette-film. die eens iets nieuws brengt. Alles in deze film is charmant, de spelenden, de dialoog, de muziek en de dans. Aan dit allies is groote zorg besteed. Zij geeft niet minder dan tien chansons en de monstreert bovendien de nieuwe modedans, de „Biguine", die ook in ons Land door voor uitstrevende dansleeraren is overgenomen en wordt onderwezen. Een prettige film, die het uitstekend zal doen. Het tweede hoofdnummer speelt in het Verre Westen, waar laffe bandieten en wree- de moordenaars worden bestreden voor het recht. De „Jacht naar het Goud", is een zeer sterk gespeelde sensatiefilm, van het genre dat het nog altijd uitstekend doet. Alles bij een eien prima programma, W. B. Sound Theater. Het theater in de Peperstraat herdenkt het éénjarig bestaan onder directie van den heer E. de Ra ver met een programma, dat tader ■daad lederen avond tot een jubileumavond maken zal. De directie heeft voor een uit stekend programma zorg gedragen waaraan prima artisten hun medewerking verkenen, In de eerste platas treedt op dr. Galigari de man die geheimzinnige bandien heeft en onbegrijpelijke daden verricht. Dan noemen wij Ellen Tay met haar geheimzinnig spook kabinet, dat niet alleen een toppunt van geheimzinnigheid Is, maar bovendien ook hoogst komisch. Wij kennen dit artisten - paar, omdat wij heit reeds eerder zagen op treden en kunnen deze keuze van de directie niet anders dan zeer geslaagd noemen. 'Dit tweetal brengt een uitstekend nummer, dat op zichzelf al een bezoek aan he.t W. B. Sound-Theater waard is. Maar er is meer. De komische humorist-excentriek Herman Diederichs zal voor het vroclijke gedeelte zorgdragen, een taak, die hem wel is toe vertrouwd. Tenslotte draalt dam nog de machtige speelfilm „De vrouw, die gekruisigd werd", met Eduard Robinson. Een film, die door het ontroerend mooie spel der hoofd personen niet zal nalaten diepen indruk te maken. Ook de matinee's van Zondag staan in het te eken van het jubileum, want in de twee middagvoorstellingen treedt ook dr. Caligari op. De directie heeft derhalve niets onitoe proefd gelaten, om het één-jarig bestaan der zaak op waardige wijze te herdenken. Kennemer Theater. Ons Zeestraat-theater heeft een go keuze gedaan met het terugbrengen van Rene's Clair's meesterwerk „Sous les T de Paris", bekende film van Albert Pré jean die een •triomfocht over het witte doek maakte. De geschiedenis van de twee jonge men schen die „Onder de daken van Parijs in een volkrijke buurt wonen heeft duizenden ont roerd en zij zal het ook deze week hier doen evenals het door Prejean in de film ge zongen, bekende lied „Sous les toits de Paris". Het verhaal is eenvoudig, het geven slechts simpel, twee jonge menschen, vrienden, het meisje en de sinistere figuur van den apache. En om hen heen spint zich het onverbreekbare weefsel van het lot, dat de vrienden zou scheiden. Want als het einde zich aankondigt wil Albert, ziende ho de zaken staan, het geluk van twee menschen kinderen niet verstoren en hij gaat heen, verder trekkend met zijn leed en met den blinden harmonicaspeler, door de straten van Parijs „Sous les Toits de Paris", zal ook nu weer velen een mooien avond bezorgen in het Kennemer Theater NEUTRALE BOND VAN BOEREN EN TUINDERS. STEUN DRINGEND NOODIG. Donderdagavond hield de afdeeling Heems kerk van bovengenoemden bond een goed be zochte ledenvergadering .Ui café „Flora". De voorzitter, de heer R W, A. Muyen, opent de vergadering en heette de aanwezigen har telijk welkom. Hij deelde, mede, dat aan gaande een directe steunregeling voor de tuinders van gemeentewege een bespreking was gehouden met het bestuur van den L.T.B.. waarna men gezamenlijk een stuk aan den gemeenteraad had ingediend, dat echter nog niet behandeld ia. Ook had de voorzitter met de heer Beentjes, voorzitter van den L.T.B een onderhoud gehad met den burgemeester. Later heeft ook de win- keliersvereeniging nog bij het gemeentebe stuur op steun voor dc tuinders aangedron gen. Mocht het echter nog eenigen tijd du ren, voor dat de raad vergadert, dan zal men bij de raadsleden op een spoedeischende vergadering aandringen. Van de V.V.V. Heemskerk was een stuk ingekomen, waarin de afdeeling Heemskerk van den bond werd uitgenoodigd om tot het lidmaatschap der V.V.V. toe te treden. Na eenige gedachtenwisselingen werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen, dat de bond voor f 2.50 per jaar lid zou worden. De secretaris had van het hoofdbestuur een circulaire gehad, waarin werd mede gedeeld. dat op Zaterdag 14 October a.s. te Alkmaar een congres wordt gehouden, ter bepaling van de richting, die het hoofdbe stuur in moet slaan. Op dit congres moeten alle afdeelingen vertegenwoordigd zijn. De voorzitter deelde mede. dat de meer derheid van het hoofdbestuur er voor is om den wettigen weg te bewandelen. Op een vraag van den heer Docter of. indien na de stemming op het congres zal blijken, dat de meerderheid niet langer den wetthgen weg wil blijven bewandelen, het hoofdbe stuur zich bij dit besluit zal neerleggen, ant woordde de voorzitter, dat in dit geval 6 van de 7 leden zullen bedanken. De voorzitter verdedigde het besluit van het hoofdbestuur. Al heeft men tot nog toe niet bereikt wat velen zouden wenschen, het blijft een open vraag of men langs den weg van geweld wél tot eenig resultaat zou ko men. terwijl hier ook nog het gevolg van zal zijn, dat van een samenwerken met andere bonden geen sprake meer zal kunnen zijn. De heeren De Vries en Mulder bestrijden den heer Van Diermen, waar hij zei, dat langs den weg der wet niets meer te be reiken is. Wat men nu stukgooit moet weer heel komen, anders blijft'men met de brok ken zitten. Beter is het, dat de hoofdbe sturen van alle bonden een afgevaardigde kiezen en dat deze dan gezamenlijk de noodi- ge stappen bij de regeering doen. De heer P. Mukler drong erop aan, dat getracht moet worden, dat wat betreft de steun aan tuinders dezelfde normen worden aangenomen als voor de arbeiders. Bij de stemming bleek de meerderheid der leden ervoor om aan :de afgevaardigden op te dragen, op het a.s. congres voor den weg der wet te stemmen. Tot afgevaardigden worden gekozen de heeren A. Boogaard en H. Tijms. A. D. O. Het programma voor Zondag 8 October vermeldt de competitiewedstrijden: A.D.O.a U.S.V.a en om half drie A.D.O. 3—U.S.V. 2. „ADONA". Zondag a.s. organiseert het bestuur van de R.K. Dansclub „Adona" een dansavond in het Vereenigingsgebouw. De muziek wordt verzorgd door de „Toscaniband". WINKELIERSVEREENIGING. Dinsdag 10 October a.s. houdt de Winke liersvereniging een ledenvergadering in het café van de Wed. van Egmónd. R.K. REISVEREENIGING. Donderdagavond werd in het vereenigings gebouw een bijeenkomst gehouden ter op richting van een reisvereeniging, als onder- afdeeling van den R.K. Volksbond. Als voorzitter fungeerde de heer J. A. Jouweleeuw, die na opening het doel der ver- eeniging uiteen zette. Vervolgens werden de statuten en het re glement voorgelezen en goedgekeurd. Nu verscheen ook kapelaan P. Perquim ter ver gadering. die door den voorzitter hartelijk welkom werd geheeten. Besloten werd de vereeniging een naam te geven en wel reisvereeniging „St. Christoffel". Tot leden van het bestuur werden gekozen de dames M. HoogewerfPekel en A. van der Does en de heeren K. Bruin, J. A. Gouwe- ïeeuw en K. de Groot. Met groote meerder heid werd de heer K. Bruin tot voorzitter gekozen, terwijl de overige functies, onder ling werden verdeeld. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 34) „Waar zit jij in hemelsnaam? In Oslo?" luidde mijn wedervraag. Doch de detective stelde mij spoedig gerust. ..Neen, beste jongen, ik ben zoo juist weer in onze onvolprezen hoofdstad gearriveerd". .,En heb je den dader meegebracht?" „Hoho! Niet zoo hard van stal loopen. Ik had je juist willen vragen mij het genoegen te gunnen je vanmiddag een paar mededee- üngen te mogen doen. De arrestatie van den dader is nog slechts een kwestie van tijd. Ik hen natuurlijk ook verplicht den heer Nieu wenhuis van een en ander op de hoogte te stellen en aangezien ik tevens van hem nog een paar inlichtingen noodig heb, welke, naar Ik hoop, het bewijsmateriaal tegen den ver dachte zullen completeeren, had ik je willen vragen mij vanmiddag naar Haarlem te vergezellen". Ik sprong van m'n stoel op van vreugde over deze tijding, maar om m'n vriend aan het andere einde van den draad mijn enthou siasme niet te t-oonen wij Hollanders, ge- neeren ons immers altijd min of meer om tegenover anderen aan onze gevoelens uiting te geven maakte ik nog een voorbehoud. „Als je mij belooft, dat ik vannacht weer in m'n eigen bed slaap en niet zooals de vorige maal den nacht in het kantoor aan de Nas- saulaan behoef door te brengen!" Sanders lachte. „Daar kun je ditmaal van op aan", ant woordde hij, mij in het onzekere latend, of dit op het eerste dan wel op het tweede ge deelte van mijn opmerking betrekking had. „Kom om twee uur bij me, dan gaan we met den wagen 1" Onthullingen. Onze reis naar de bloemenstad verschilde in zooverre van den zelfden tocht, welke wij tien dagen geleden gemaakt hadden, dat er ditmaal geen woord over de zaak, die vooral mij bezighield, gesproken werd. Het lag voor de hand, dat ik Sanders onmiddellijk na ons weerzien bestormde met allerlei vragen, wel ke op zijn bezigheden gedurende de afgeloo- pen twee dagen en de spoedig te verwachten arrestatie van den dader betrekking hadden. maar de detective verzocht mij dringend hem de moeite te besparen zijn mededeelingen tweemaal te doen en zoo bleef mij niets an ders over dan m'n nieuwsgierigheid nog eeni gen tijd te bedwingen. Onderweg informeerde Sanders vermoe delijk om al te nieuwsgierige vragen van mijn kant te voorkomen belangstellend naar allerlei onbeteekenende bijzonderheden met betrekking tot onze terugreis van Schneide- mühl af, mijn onderhoud met den hoofdre dacteur over de schijnbaar nuttelooze reis naar Oost-Pruisen; mijn werkzaamheden op het bureau van de Mere uur" gedurende de laatste dagen, enzoo voort. Toen ik hem ver telde hoeveel moeite het mij had gekost den hoofdredacteur te overtuigen van de wen- schelïjkheid, dat aan de zaak voorloopig geep publiciteit zou worden gegeven, knikte hij mij goedkeurend toe. Sanders kreeg geen gelegenheid tot moti veering van zijn standpunt, want wij reden nu de Nassaulaan op en eenige seconden la ter stopte de wagen voor het Woningbureau en Assuarantiekantoor „Hermes". De heer Nieuwenhuis had ons blijkbaar hooren aan komen, want onmiddellijk werd de deur ge opend en trad hij ons tegemoet. Het kantoor bleek op dezen Zaterdagmiddag geheel ver laten en spoedig zaten wij dan ook in het privévertrek, waar vóór tien dagen nog de beide compagnons zetelden. Nieuwenhuis schoof ons een kistje, sigaren toe en wendde zich daarop tot den detective, die zich, alsof hij de eerste uren niet van plan was te vertrekken, behaaglijk in een clubfauteuil genesteld had. „Meneer Sanders, sinds ik vanmorgen uw telefoontje kreeg, heb ik geen rustig oogen- blik meer gehad. Ik benijd den heer Wils, die inmiddels natuurlijk is ingelicht. Vertelt u mij dus eens gauw, wat uw verder onderzoek daar over de grenzen heeft opgeleverd". Sanders lachte geheimzinnig. „Wat uw nieuwsgierigheid betreft, die kan ik mij indenken, maar troost u met de ge dachte, dat die door den heer Wils wordt ge deeld. Ik heb hem opzettelijk nog niets me degedeeld, om te voorkomen, dat ik mijn verhaal tweemaal zou moeten doen. En wat de zaak, die ons allen zoo na aan het hart ligt, aangaat, die schijnt haar oplossing in derdaad te naderen". „U hebt dus den professor ontmaskerd?" vroeg Nieuwenhuis, zich in gespannen ver wachting over de schrijftafel, waaraan hij zat, heenbuigend als wilde hij dén detective het antwoord van het gelaat lezen. „Hoho! Zoover zijn wij helaas nog niet", antwoordde deze, terwijl hij met de hand een afwerende beweging maakte. Ik heb in de eerste plaats nog een paar inlichtingen van u noodig. Ik verzuimde nl. in Preussisch Hol land aan u te vragen, of zich tijdens de af wezigheid van den heer Van Dobben, dus na de inbraak, hier nog iets bijzonders heeft voorgedaan?" „U bedoelt dus sinds vorige week Vrijdag? Neen, zoolang ik hier was dat was Zon dagochtend voor 't laatst is mij niets ver dachts opgevallen. De man met de geruite pet heeft zich in ieder geval niet meer laten zien. Dat kan ik wel heel stellig verklaren, omdat ik zoowel Vrijdagavond als Zaterdagavond tot ongeveer middernacht op kantoor ben geweest. Ik wil u wel eerlijk bekennen, dat het mij wel eenige moeite heeft gekost het zoover te brengen, maar door het onverwach te vertrek van m'n compagnon was er na tuur heel wat werk, zoodat het, wilde ik u drieën zoo spoedig mogelijk naar Oost Prui sen kunnen volgen, absoluut noodzakelijk was. dat ik ook 's avonds hier kwam „U zegt ook 's avonds", viel Sanders hem in de rede. „Wil dat zeggen, dat u ook over dag hier geweest bent?" Nieuwenhuis dacht even na. „Vrijdag was ik den geheelen dag hier tot zeven uur. Daar na ben ik naar huis gegaan om te eten, waar na ik tegen half negen weer terugkwam. Za terdagochtend ben ik maar kort hier ge weest, omdat ik eenige van onze perceelen moest controleeren, maar Zaterdagmiddag en Zaterdagavond heb ik weer hier op hets kantoor gewerkt". „Is u" Sanders sprak thans zeer be* dachtzaam, terwijl hij peinzend de rook zijn sigaar nastaarde „is u vorige wèfk

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5