HET NIEUWE AVONDBLAD Een zwaar transport bij de Plaatwellerij. Zinker van 20.000 K.G. I)!e JAARGANG No. 289 DINSDAG 10 OCTOBER 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN ONZE VEROUDERDE VLOOT. heeft de kustboot afgedaan? Eenigen tijd geleden hebben wij in ons blad In een uitvoerig artikel gewezen op den toe stand van de IJmuidensche trawlervloot en daarin gewezen op het feit dat België met een visscherijbedrijf van minder beteekenis dan .het onze, wat de hoedanigheid der vloot be treft, ons ver voor is. In het laatste nummer van ..De IJmuider Federatie" komt thans een uitvoerig artikel voor onder het hoofd ,.Be- drijfsmogelijkheden" van de hand van den heer J. van der Veer, bestuurslid der IJmui der Federatie, waarin hij eveneens deze Kwestie bespreekt. In het slot van zijn artikel stelt de schrijver zich. de vraag: „Hoe staat het nu met onze eigen vloot?" Hij geeft daarop b.et volgende antwoord: „Van de 197 in IJmuiden thuis behoorende trawlers, zijn er naar onze meening een 60- tal, welke zoo verouderd zijn, dat ze nooit meer in bedrijf zijn te brengen, ook al omdat de kosten van het in bedrijf brengen zoo hoog zullen zijn, dat hiervan alleen al om deze reden moet worden afgezien."Maar dit niet de eenige reden. O.i. behoort het type kustboot, hetwelk wij ln IJmuiden kennen, tot een type dat gedoemd is te verdwijnen, omdat ze met de vangsten, welke met deze visscherij nog kunnen worden aangebracht en de sterke achteruitgang van dé prijzen de ur soorten welke ook na de crisis de vroe gere hoogte niet meer zullen bereiken over een té goot gedeelte van het jaar niet ex- I ploitabel zijn. I Onze z.g.n. schelvischbooten behooren. ook I ilniet tot het beste materiaal. O! zeker -e n 'innen nog mee, getuige'ook de resultaten l de laatste weken door deze behaald tor als we lezen, dat Duitschland de daar lagetwijfeld beter toegeruste vloot wil ver- 1 rangen door een beter type, als we zien 'de I moderniseering in Engeland van de z.g.n. jróote vloot,, en dit beschouwen uit een oog punt van c oncurrrentzf ah'igkeit dan houden we ook voor de toekomst voor dit deel van onze vloot ons hart vast. Nu weten-we wel. dat zonder hulp van der den de regeering, of welke andere tot het verstrekken van crediet in staat zijnde in stantie ook er geen denken aan verjonging of vernieuwing van onze vloot kan zijn, om de eenvoudige reden, dat in IJmuiden het geld er niet voor is. Maar nu komen we weer terug op Decem ber 1932, en op het omstreeks dien tijd dooi den minister gesproken woord, dat n.l. IJmui den eerst zelf iets moest doen. Mede daarom is er toen door ons zoo op aangedrongen dat er iets zou worden gedaan, en had men hier naar geluisterd, dan zouden we mogelijk nu hebben, of kunnen vragen wat bij de wet van 26 Juli 1933 in Frankrijk is vastgesteld, dat n.l. zoo lezen we in „Het Visscherijblad" ..een voorschot van 80.000.000 franc ter be schikking van de zeevissch.erijreeders zal „worden gesteld om de uiterst noodzakelijke „verjonging der Fransche visschersschepcn „mogelijk te maken en de reeders van econo misch en dwang hunner geldschieters los te „maken." Vooral dit laatste is ook voor IJmuiden een zoo absslute noodzakelijkheid, dat alleen hierom al door alle betrokken en samenwer kende Instanties in het bedrijf op credietver- strekking zou moeten zijn aangedrongen." VERLOTING WITTE KRUIS. Woensdag 11 October a.s. n.m. vier uur zal in het Witte Kruisgebouw te IJmuiden de trekking der verloting plaats hebben ten over staan van Notaris G. D. Boerlage. De trekking is v.oor het publiek toegankelijk. GODSDIENSTIG LEVEN. De bekende evangelist J. Sevensma uit Am sterdam zal Vrijdagavond spreken in het Evangelisatielokaal J. P. Coenstraat. De dienst begint te 8 uur; de toegang is vrij. evangelische maatschappij In de dezer dagen -gehouden vergadering van de afdeeling IJmuiden en omstreken dei- Evangelische Maatschappij werd de actie in oe van 23—31 October to houden propaganda- week besproken. Deze propaganda-week zal staan in het toeken van den 450-jarigen ge boortedag van Maarten Luther. Op verzoek van de kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden en IJmuiden-Oost stelde het hoofdbestuur sprekers beschikbaar voor de te houden Hei-vormingsavonden. De samen komst te IJmuiden wordt gehouden in de Nieuwe Kerk met als spreker Ds. P. W. Foeken van Haarlem, lid van het hoofdbestuur dei- Evangelische Maatschappij, die als onderwerp heeft. „Het Christus-Koning feest". Ds. J. W. «waan zal den spreker inleiden, terwijl het kerkkoor eenige liederen zal zingen. Ook te IJmuiden-Oost wordt de samenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Hier zullen °m. spreken Ds. A. A. Wildschut en Dr. J. Rie- mens. predikant te Leiden. Beide diensten worden op 31 October gehouden. De vergadering besloot zoo mogelijk zelf een vergadering te beleggen te Beverwijk, met als spreker het hoofdbestuurslid Dr. G. C. van Ealen Blanken, arts te Zaandam, die spreken 3*1 „Over den Geest van het Protestantisme". Er w°rden 1000 ex. van het prooaganda-num- mer van het orgaan besteld, die zullen wor- ,n,verkocht en verspreid. De plaat, voorstel- i?nci.e Luther, staande de 95 stellingen aan de poort der slotkapel te Wittenberg, zal aan ver schillende gebouwen en huizen te zien zijn. GAAT KATWIJK ALS HARING- MARKT ACHTERUIT? veel katwijker loggers verkoopen in vlaardingen. Gedurende vele jaren is Katwijk aan-Zee een niet onbelangrijke haringmarkt geweest, ondanks dat de plaats over geen haven be schikt. De 60 a 70 motorloggers, die van Kat wijk ter haringvisscherij uitvaren komen in den regel te IJmuiden binnen, laden de ha ring over in lichters die ze naar Katwijk vei- voeren waar ze worden afgeslagen. Slechts een enkele keer gebeurt het, dat een logger z'n vangst of een gedeelte daarvan aan den afslag alhier verkoopt. In den laatsten tijd begint Katwijk echter als haringmarkt in beteekenis te verliezen. Vele te Katwijk gevestigde reeders geven er n.l. de voorkeur aan, de vangsten hunner schepen in Vlaardingen aan de markt te brengen. De gevolgen zijn in IJmuiden duide lijk merkbaar, daar er den laatsten tijd slechts weinig Katwijksche haringlogger's al hier binnenkomen, althans veel minder dan voorheen. We hebben eens te bevoegder plaatse ge ïnformeerd naar de oorzaak van deze gewij zigde politiek der Katwijksche reeders. Naar men ons mededeelde, geven de Katwijksche reeders aan Vlaardingen de voorkeur, omdat aldaar een goed geoutilleerd marktwezen be staat hetgeen in Katwijk niet het geval is. Vooral de financiëele afwikkeling der aan de Katwijksche markt afgesloten verknopen laat veel te wenschen over waardoor de reeders dikwijls zeer lang op hun geld moeten wach ten. Op de haringmarkt te Vlaardingen is lat evenmin als bijv. in den Rijksvischafslag te IJmuiden mogelijk. Wil men Katwijk z'n oude beteekenis als ha ringmarkt hergeven dan is reorganisatie van het marktbedriif noodzakelijk. Dit is niet al leen in het belang van de Katwijksche ree ders maar ook in dat van de haringhande laars daar ter plaatse, voor wier bedrijf een geegelde aanvoer een -eerste vereischte is. Mén achtte het gewensch't, dat een gemeente lijke afslag wérd opgericht. Voor het betalen der koopsommen zo'uden dan regelen voorge schreven moeten worden, zooals die ook el ders van kracht zijn. DE VEILIGHEID AAN BOORD DER STOOMTRAWLERS. het gevaarlijke carbid. Het moet den opvarenden bekend zijn, dat na de vele ongelukken met carbid er een be paling is gekomen, dat dit gevaarlijke goedje alleen onder dek geborgen mag worden in hermetisch gesloten bussen, aldus de IJmui der Federatie Indertijd ontvingen wij daarover een cir culaire met het verzoek den opvarenden voor te houden toch voorzichtig te zijn en wan neer er geen bussen aan boord zijn, melding te maken bij de Reeder ij, die den plicht heeft zorg te dragen dat er bussen komen. Nu moesten wij constatoeren, dat men op verschillende schepen deze bepaling verge ten is, althans hebbén wij gezien, dat men de blikken met carbid in den kolenbunker gooit, die dan wel verder hun weg vinden. Gelukkig bemerkte de Scheepvaart-Inspectie zulks, die hier maatregelen nam. Wie hier de schuldige was, weet men niet en komt er niet op aan. Maar de opvarenden dienen te begrijpen, dat zij moeten medewer ken aan de veiligheid, omdat het niet doen- VELSEN. Gisteren is door de N.V. de Plaatwellerij al hier een voor de gemeente Utrecht bestemde zinker afgeleverd. Deze zinker is van zeer groote afmetingen, n.l. lang 36.50 M. en 1.60 M. in doorsnede met een gewicht van 20.000 kilogram. Het vervoer geèchiedde met een zolder schuit. Het spreekt vanzelf, dat het transport van den wal naar de zolderschuit een lastig" kar wei is geweest. Het gevaarte werd eerst met behulp van een drijvenden bok op flink inge vette glijbanen (op de foto zichtbaar) van den wal getrokken. Een en ander diende met veel beleid te geschieden, omdat de zinker. die geplaatst wordt in den Kabharijnesingel te Utrecht, voorzien is van een speciale be kleeding van asphalt- en kokosweefsel, om corrosie tegen te gaan. Nadat de zinker door den bok op voldoende hoogte was geheschen, welk werk eenige uren in beslag nam, werd hij op de dekschuit ge plaatst. De zinker is bestemd voor de Utrechtsche Centrale Stadsverwarming. De heetwaterbui- zen worden door den zinker onder den sin gel geleid. Onze plaatselijke industrie heeft met den bouw van dit geweldige buiswerk bewezen, dat zij tot groote dingen in staat is. lijk is ieder schip vóór het uitvaren te con- tróleeren of de carbid behoorlijk is geborgen. Wanneer er geen bussen aan boord zijn wen de men zich tot dén reeder of tot dengene, die er zorg voor heeft te dragen. bazar bewaarschool casembroot- straat. Men schrijft ons: We staan nu voor de opening van den ba zar. Dat de bewaarschool een plaats heeft in 't hart van de inwoners van IJmuiden-Oost, hebben we tot nu toe meermalen ondervon den. Deze wetenschap heeft ons trouwens den moed gegeven in deze slechte tijden een ba zar te organiseeren. Uit het resultaat van den bazar mag ech ter niets blijken van die slechte tijden. En met een zeker vertrouwen wacht de Bazar- commissie den uitslag af. Wanneer iedere inwoner van IJmuiden-Oost eens komt kijken, dan zal het resultaat niet slecht zijn. Want zijt gij eenmaal de school binnen getreden, dan weten we zeker dat ge iets koopt-, of op andere wijze iets voor het goede doel achterlaat. En niet alleen dat daar mee de school gesteund wordt, u zelf bereidt ge enkele genoeglijke uren. Wij herinneren u er aan, dat de bazar ge opend is Donderdag 12 October van 6 tot 11 fc'aRag* - Mfest.. SCHEEPSBOTSING OP DE HUDSONRIVIER. Hoe het A?jierikaansche stoomschip „Rensse laer" er uitzag na een botsing met een Zioeedsch vrachtschip. Tal van passagiers liepen bij dit ongèlulc- verwondingen op. uur; Vrijdag en Zaterdag van 2 tot 5 en tot 11 uur. Zaterdagavond om 8 uur heeft de uitlotinj_ van de loterij plaats. We hopen dan alle koo- pers van de loten te zien en vele vroolijke ge zichten. rijke haringvangst Het is bekend, dat de haringvangsten der loggers den laatsten tijd verre van gunstig waren. Een uitzondering op dezen regel vorm de de alhier binnengekomen logger KW 122. die zulk een overvloedige vangst had, dat 255 kantjes moesten worden overgegeven aan den logger KW 151. st. nicolaasvereeniging belang" „algemeen De St. Nioolaasvereeniging „Algemeen Be lang" houdt a.s. Woensdagmiddag in „Het Wapen van Velsen" een tentoonstelling van verschillende speelgoederen enz. die door de leden voor het St. Nicolaasfeest besteld kun nen worden. Er zullen ongeveer 200 en 250 monsters te bezichtigen zijn. DE VERBREEDING VAN HET NOORDZEEKANAAL. gaat het spel in velsen beginnen? Zooals men weet is er op de Waterstaats- begrooting 1934 een aanzienlijk bedrag uitge trokken voor de verbetering van het Noordzee kanaal, waarvoor buiten de grenzen onzer ge meente reeds belangrijke werken zijn verricht. De teekenen wijzen er op, dat men thans ook in onze gemeente met het werk zal gaan be ginnen. Nabij het pontveer aan de Zuidzijde van het Kanaal wordt een directiekeet ge bouwd en naar de soliditeit van dit gebouw te oordeelen, zal er heel wat moeten gebeuren want het ziet er stevig uit. Als nu ook een flink aantal werkloozen uit onze gemeente worden aangenomen kunnen we slechts verlangen, dat er zoo spoedig mo gelijk mee begonnen wordt. Zooals men weet, omvatten de verbeterings- werken in onze gemeente ook het aanleggen van een los- en laadhaven aan den Zuide lijken oever. BEVERWIJK biljarten Heden, Dinsdagavond, speelt de biljartclub „Het Blauwe Krijtje" haar eersten thuiswed strijd voor de competitie in het clublokaal Ho tel Oud Meerensteyn tegen Rozendaal uit Overveen roode kruis transport colonne De vereeniging „Roode Kruis Transport Co lonne" houdt op Maandag 16 October a.s. des avonds te 8 uur in het vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een spoedeischende vergadering. Als eenig punt van behandeling vermeldt de agenda: Bespreking clubgebouw." DE SIGARENINDUSTRIE EN DE VERHOOGDE TABAKSACCIJNS. ook schade voor onze gemeente. De raadsleden J. de Bruin en mevr. T. Kemp-Haan hebben aan den gemeenteraad voorgesteld aan den Minister van Financiën en aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te zenden, uit gaande van den gemeenteraad van den vol genden inhoud: Het wetsontwerp tot verhooging van de ac cijns op tabak ter aanneming toegezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaai heeft in de kringen der fabrikanten en ar beiders, werkzaam in de sigaren-industrie, groote ontsteltenis teweeg gébracht. Blijkens het ontwerp zal de accijns op sigaren gaan bedragen 22 1/2 pet. en is deze verhooging er dus een met 125 pet. Waar de werkloosheid in de sigarenindustrie steeds grootere afmetin gen aanneemt, het aantal gecontroleerde ver loren arbeidsdagen was in 1932 reeds opgeloo- pen tot 918.760; gezien het feit, dat de roo- kers in de laatste drie jaren ruim f 13.000.000 minder uitgaven aan rookgenot, doet ver wachten, dat de sigarenindustrie deze extra belasting niet zal kunnen opbrengen en daar door den ondergang tegemoet zal gaan. Daar onze gemeente een niet-onbelangrijke sigarenindustrie heeft, welke met aanneming van het ontwerp ernstig zal worden geschaad, waardoor de werkloosheid in deze reeds zoo zwaar getroffen tuindersstreek, zou stijgen. Waar een stijging der werkloosheid de streek Kennemerland zou brengen op den rand van den afgrond verzoekt de Raad der gemeente Beverwijk Uwe Excellentie beleefd, het ont werp van wet tot verhooging van de accijns op tabak in te trekken. aanrijding. Maandagavond werden op den hoek van den Velserweg en de Vondellaan 3 wielrijd- sters aangereden door een auto, waarvan de bestuurder het verkeer trachtte te „snijden". De drie meisjes vielen, maar gelukkig liep het ongeval nog al gunstig af. Zij werden slechts licht gewond; haar rijwielen werden beschadigd. Tegen den automobilist, G. A. H. genaamd, werd proces-verbaal opgemaakt. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. Noteering van den 9en October 1933. Spinazie per kist f 0.10f 0.26 Postelein pe rkist f 0.18f 0.28 Andijvie per kist f 0.16f 0.32 Raapstelen 100 bos f 1.50 Koolrapen per zak f 0.80 Wortelen per K.G. f 0.04f 0.08 Bieten per K.G. f 0.03 Snijboonen per K.G f 0.08f 0.18 Heerenboonen per K.G. f 0.06f 0.13 Trosboonen per K.G. f 0.10f 0.12 Spruitjes per K.G. f 0.04f 0.08 Boerekool per bak f 0.10 Roodekool per 100 f 3.50f 5 Savoyekool 'per 100 f 5 Bloemkool per 100 f 5f 10 Uien per Kilo f 0.03 Prei per bos f 0.04f 0.09 Sla per kist f 0.16f 024 Pieterselie per kistje f 0.16 Selderie per bos f 0.01 1/2 Appelen per kilo f 0.09f 0.16 Peren per Kilo f 0.09f 0.20 Aardbeien per schotel f 0^8 Druiven per Kilo f 0.20f 0.28 r.-k. coöp. tuindersvereeniging „kennemerland", Spinazie pr kist 1640 Sla per kist 2040 Postelein per kist 2538 Andijvie per kist 1025 Wortelen per bos 36 Raapstelen per bos 2 Pieterselie per bos 12 Selderie per bos 13 Prei per bos 36 Bloemkool I per stuk 45 Bloemkool II per stuk 2 Tomaten per K.G. 2—6 Uien per KG. 2 1/2 Aardbeien per doosje 2536 Komkommers per stuk 15 Capucijners W. per K.G. 2832 Pronkboonen per K.G. 56 Snijboonen per K.G. 614 Dikke boonen per K.G. 514 Sperc. b. z. dr. 8815 Sperc. b. m. dr. per K.G. 410 Trosboonen per K.G. 920 Roodekool per stuk 24 Gelekool per stuk 34 Chin, kool per K.G. 34 Spruiten per K.G. 57 Groenekool per stuk 23 Knollen per stuk 2—5 Meloenen per stuk 716 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 October. Bevallen 5 October: G. Baanders—Lorist, d.; A. Portegies—de Jong, d.; 6 October: A. H. C. Tromp—Mathot, d.; A. van Dijk— Cordes, d.; 7 October: C. W. TruijensSmel ter. z.; J. W. van NordeTimmerman, d. Overleden 5 October: P. Schermer, 71 j., Dr. Schaepmanstraat; 6 October: A. A. Ver- kooij—Slootemaker, 41 j., Luitesteeg'; J. C. Janszen, 54 j., Sterreboschstraat; E. op de Kelder—Huibers, 85 j., Acaciastraat.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1