UIT HET BUITENLAND In de schatkamer der Egmonden! het belangrijkste nieuws De hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie op 16 October bijeen. Rapport van Henderson over zijn reis door Europa. Een compromisvoorstel voor de vluchtelingenkwestie, waarmee ook Duitschland zich accoord zou hebben verklaard. Het Britsche kabinet vergadert over den stand der ontwapening. „Geen groote bereidwilligheid van Duitschland". GENèVE. Het presidium van de Ontwapeningsconfe rentie is Maandagmiddag voor het eerst se dert maanden in geheime zitting onder voor zitterschap van Henderson bijeengekomen. Paul Boncour staatssecretaris Eden, ambas- Henderson odeur Nadolny en de vertegenwoordigers der andere groote mogendheden waren aanwezig. Het presidium heeft besloten de hoofdcom missie der Ontwapeningsconferentie tegen 16 October as., bijeen te roepen en het zal Za terdag a.s. een tweede zitting houden, waar in liet resultaat der tot nu toe gevoerde be sprekingen der vijf groote mogendheden zal worden vastgesteld om een nieuw voorstel voor de werkzaamheden der hoofdcommissie zal worden voorbereid. De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, bracht rapport uit over zijn laat ste reis door Europa, waarhij hij Parijs, Rome, Berlijn, München en Londen heeft bezocht. Hij legde er den nadruk op, dat al is het na gestreefde resultaat eener algemeene over eenstemming niet bereikt, toch het perma- nete contact met de regeeringen zekere nieu we impulsen heeft geleverd voor de onder handelingen. Henderson wees er op, dat de ,1'ootste moeilijkheden voortspruiten uit de sanctie-eischen en de practische toepassing er-rechtsgelijkheid. De thans in behandeling zijnde kwesties kunnen in twee groepen wor den verdeeld. Op de volgende punten schijnt betrekkelijk gemakkelijk overeenstemming te bereiken: 1. Het afzien van geweld; 2 de definitie van aanvaller; 3 centrale4 unificatieder legers op het vasteland van Europa; 5 controle op de begrooting; 6 luchtbombardement; 7 instel ling van permanente ontwapeningscommis sie en 8 vlootkwesties. Veel moeilijker is even wel de oplossing van het tweede complex van vragen: 1 duur van het eerste ontwapenings verdrag; 2 tormenmaat der strijdwagens en het kaliber der artillerie; 3 vermindering van het materiaal der landmacht; 4 wapenhan del en de vervaardiging van wapenen; 5 mi litaire luchtvaart; 6 sanctiemaatregelen bij het schenden van het ontwapeningsverdrag. Onderstaatssecretaris Eden heeft opdracht gekregen wijzigingsvoorstellen in te dienen op het plan-MacDonald met het oog op de onderhandelingen dienaangaande. Ten aanzien van de in de laatste dagen veel besproken vraag der benoeming van een Vol kenbondscommissaris voor de Duitsche vluch telingen is thans na de principieele Duitsche weigering door een kleine redactiecommissie een compromisvoorstel uitgewerkt. Volgens dit voorstel zal een commissaris voor de vluch telingen worden benoemd, die niet verant woordelijk zal zijn jegens den Volkenbonds raad, doch aan een speciaal daartoe te benoe men raad van beheer. De commissaris en deze raad zullen worden gevormd als autonome van den Volkenbondsraad volkomen onaf hankelijke organen. De Volkenbondsraad zal zijn rapport slechts zenden aan den Raad van Beheer, welke zijnerzijds de voorstellen en de rapporten van den vluchtelingencommissaris zal zenden aan die regeeringen die dat na drukkelijk wenschen. Het nieuwe compromisvoorstel zal heden Dinsdag in de Economische Commissie van de Volkenbondsvergadering ter sprake komen. Volgens de Tel. zou de Duitsche delegatie zich met dit voorstel accoord hebben ver klaard. ENGELAND. Het Engelsche kabinet heeft Maandag middag den stand der bewapening besproken. Na de kabinetszitting werd in verantwoor delijke Engelsche regeeringskringen de opvat ting uitgesproken, dat met het oog op de moei lijkheden der politieke situatie de ontwape ningskwestie op buitengewoon bekwame en voorzichtige wijze moest worden behandeld. Men heeft thans een punt bereikt, waarop men voelt, dat een beslissing vallen moet. Artikels- gewijze behandeling van de ontworpen over eenkomst zal echter niet mogelijk zijn, doordat de ontwapeningscommissie bij haar bijeen komst zal staan tegenover de vraag welk standpunt Duitschland in zal nemen en welke eischen Duitschland stellen zal en de uitwer king hiervan op de nabuurlanden. Derhalve zou men er toe zijn overgegaan de ontworpen overeenkomst te veranderen. Teneinde een betere basis voor de veiligheid te scheppen is men van meening, dat een voorloopige tijd ruimte moet worden vastgesteld, die, wanneer ^des goed gaat, gevolgd zal worden door een tweede tijdperk. De laatste dagen hebben geen groote bereidwilligheid van Duitschland ge bracht tot het bijdragen van datgene, wat in bet belang van den Europeeschen vrede on voorwaardelijk door Duitschland moet worden gedaan. Wanneer men een reeks van jaren ^uig kan stellen, waarin de goede bedoelingen van ieder vermeerderd en de vredesgeest ver til» ^an worden, kan daardoor een nieuwe ""shoe dat te bereiken is. Een van de hoop- geschapen worden. De moeilijkheid is volste teekenen is het gunstige contact tus- schen Frankrijk en Italië. Een verdaging der ontwapeningsconferentie alleen om de reden, dat de dingen te moeilijk geworden zijn, zou echter een misgreep beteekenen. Het moet daarom beter geacht worden de aangelegen heid tot een definitief besluit te brengen zon der verdere doellooze vertraging. Gemève. Portugal In den Volkenbonds raad. De plenaire vergadering van den Volken bond heeft Maandag bij hoofdelijke geheime stemming den nieuw ingestelden vijftienden zetel van den Volkenbondsraad toegewezen aan Portugal. Van de 50 stemmen werden 30 uitgebracht op Fortigal en 20 op Turkije. Portugal is thans voor den duur van drie jaren (niet-permanent) lid van den Volken- bondsraad. Een benoeming voor mrLimburg Gistermorgen is staatsraad mr. Limburg benoemd tot voorzitter van de conferentie, die door de vijfde commissie, de sociale com missie, is bijeengeroepen tot het opstellen van een conventie ter bestrijding van den handel in meerderjarige vrouwen. (Tel.) Oostenrijk. Ouders van Dertil in arrest. De moeder en de stiefvader van Dertil, Dr. Gunther en diens vrouw Emma, zijn Maandag in verzekerde bewaring gesteld. Duitschland. Meeningsverschil tusschen Hitier en Goering? De Berlijnsehe correspondent van het „Journal" vestigt de aandacht op het her haaldelijk ontbreken van minister Göring bij offieieele plechtigheden. De correspondent merkt in dit verband op, dat deze afwezig heid wel is waar wordt toegeschreven aan Göring's gezondheidstoestand, maar dat zij tevens voortspruit uit meeningsverschillen met Hitler's omgeving. Verdere plannen voor werk verschaffing. Ter bestrijding van de werkloosheid zijn door de tweede wet tot vermindering van de werkloosheid 500 millioen R.M. ter beschik king gesteld voor de garantie van subsidies voor oprichtings- aanvulhngs- en reorganisa- tiewerkzaa mheden aan gebouwen. Hiervan heeft, de Rijksminister van Arbeid 300 mil lioen verdeeld over de landen. Spanje. Nieuwe verkiezingen in November. De eerste ministerraad van de nieuwe re geering heeft den president der republiek ver zocht het parlement te ontbinden, welk ver zoek is toegestaan. De nieuwe verkiezingen zullen op Zondag 19 November worden gehou den. De regeering zal zich op 8 Januari aan het nieuw te verkiezen parlement voorstellen. Zwitserland. Conferentie over terugkeer tot den gouden standaard. De leiders der verschillende circulatieban ken in Europa zullen bij de Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel bijeenkomen ten einde een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de gouden standaard zal kunnen worden hersteld in die landen welke daarvan zijn afgeweken. Het schijnt dat men in internationale financieele kringen iets optimistischer gestemd is dan twee maanden geleden. Rusland, DE HORST-WESSELFILM VERBODEN. GOEBBELS GRIJPT IN. Mandsjoekwo wijst de beschuldiging af. De minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo verklaart, dat de gepubliceer de Russische „geheime documenten" betref fende de samenwerking der Japansche en Mandsjoerijsche militaire instanties met het oog op de voorbereiding van een Russisch- Japansch-Mandsjoerijschen oorlog een Rus sisch verzinsel zijn. De Mandsjoerijsche re geering zal den Russischen vertegenwoor diger te Charbin een nota overhandigen, waarin de Mandsjoerijsche regeering pro testeert tegen de verdachtmakingen in de Russische pers in verband met de gepubli ceerde dovcumenten. Balkan. T urkschZuid-Slavisch vriendschapsverdrag. Tusschen den Turkschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Tewfik Roesjdy Bey, en den minister van Buitenlandsche Zaken van Zuid-Slavië, Jeftitsch, is Maandag overeen stemming bereikt betreffende den tekst van een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag tusschen Turkije en Zuid-Slavië. De onder- teekening van het verdrag zal begin Novem ber te Belgrado plaats vinden ter gelegen heid vian een bezoek van den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken bij de Zuid-Slavische regeering. Amerika.. Staat van beleg in een deel van Indiana. Naar uit Indianapolis wordt gemeld, is de situatie in het stakingsgebied nog steeds zeer ernstig. De gouverneur, Mc. Nutt, heeft be sloten den staat van beleg af te kondigen over Suulivan County, hetgebied waar de spanning het grootst is, en drie compagnieën nationale garde te zenden. Twee stakings- posten in dit gebied werden doodgeschoten. Te Shelburn (Indiana) hebben stakers in den nacht vier huizen van ongeorganiseerde werkwilligen opgeblazen. Het Wolff-Bureau meldt uit Berlijn, dat de Horst-Wesselfilm, waarvan gisteren de pre mière zou gaan, voor het geheele rijk ver boden is. De redenen tot dit verbod laten zich in één zin samenvatten: de acteur, die de hoofdper soon voorstelt, lijkt noch in gestalte noch in bewegingen voldoende op den werkelijken Horst Wessel, en de inhoud van de film is zoodanig dat de nat. soc. beweging die thans den staat draagt, er niet tot haar recht komt. De film zou dus, zoo meldt het persbureau, levensbelangen van den staat en het aanzien van het Duitsche volk in het buitenland kun nen benadeelen en is daarom verboden. Nadat reeds in het midden der afgeloopen week de film voor de uitgenoodigde vertegen woordigers van het corps diplomatique en de binnen- en buitenlandsche pers was ver toond bij de buitenlandsche bladen had zij uit begrijpelijke gronden opgang gemaakt werd Vrijdagavond in het ministerie voor propaganda een andere proefvertooning in tegenwoordigheid van minister dr. Goebbels en diens naaste medewerkers gegeven. De in druk, dien de film op dit gezelschap maakte was zoo wienig bevredigend, dat dr. Goebbels besloot in te grijpen. De eerste Horst Wessel-film is het werk van een tamelijk obscure, tot dit doel opgerichte filmmaatschappij, die in den als conjunctuur beschouwden wedloop om nationaal-socia- listische stof een plaats voor zich hoopte te reserveeren. De film is minderwaardig. De met onvol doende middelen en onvoldoende personen de voornaamste maker was Hanns Heinz Ewersondernomen poging is mislukt. Dat wil natuurlijk niet zeggen, zoo gaat Wolff verder, dat thans de taak der filmische ver werkelijking van het helden-epos der natio- naal-socialistische revolutie, die in den per soon van Sturmführer Horst Wessel zijn schitterendste belichaming vindt, mag wor den opgegeven. De Tel. teekent hierbij aan, dat waarschijn lijk ook een voorname factor bij het verbod is geweest de gedwongen medewerking van Joodsche figuranten, waarvan in een reeks buitenlandsche bladen melding werd ge maakt. De vertooning van een dergelijke film zou ongetwijfeld een slechten indruk op het buitenland maken. NATIONALISATIE DER BEWAPENINGSINDUSTRIE. REDE VAN VON PAPEN. Op het Congres van den Bond van Midden- Duitsche industrieelen heeft de Duitsche vice-kanselier von Papen een rede gehou den. waarin hij volgens Wolff verklaarde, dat maar al te vaak economische besluiten door staatslieden slechts daarom waren gesteund, omdat zij deel hadden in de betrokken be drijven. Zoo zou het b.v. als eerste maatre gel van elk streven naar ontwapening noodig zijn, de bewapeningsindustrieën aller landen te nationaliseeren, teneinde den grooten, ge heimen invloed, die thans door de wapen concerns der zwaarbewapende landen en hun leiders op de politiek wordt uitgeoefend, uit te schakelen. Economische betrekkingen met het buitenland. De nationaal-socialistische opvatting van staat is ervan doordrongen, dat het bedrijfs leven een veelzijdig, levendig ondernemers- dom behoeft, dat rijk is aan persoonlijkhe den. Arbeid, arbeid in dienst van de natie". Wij hebben vooral behoefte aan de onderne mers der midden- en kleine bedrijven, omdat industrieel onze toekomstmogelijkheden bijna alleen liggen op het gebied der kwali teitswaren. Bij de noodzakelijke versterking van de binnenlandsche markt moet Duitsch land ook economische betrekkingen onder houden met het buitenland, in het bijzonder met die landen, die tot nu toe goede afnemers van onze eigen waren zijn of voor ons in po litiek opzicht van bijzonder belang zijn. MUSSOLINI HERGEEFT DUIZEND VOGELS DE VRIJHEID. Wij lezen in de N. R. Ct.: Als onderdeel van de door Mussolini ge voerde actie om het vogelleven in Italië te herstellen, zijn in de Borghesische tuinen 1000 vogels losgelaten, welke in beslag waren genomen bij stroopers, die de dieren gevan gen hadden om ze als zang- of lokvogels te verkoopen. Fascistische kinder-vereenigingen en een groote menigte woonden de plechtig heid hij. VUURWERK IN HAKENKRUISVORM AFGESTOKEN. INNSBRUCK, 9 ctober (Wolffbureau) Niettegenstaande de scherpe bewaking zijn op verschillende bergtoppen rond Mairhofen vuurwerkstukken in hakenkruis vorm afge stoken. "Ónder leiding van de gendarmerie zijn manschappen van de Heimatschütz .er heen getrokken om de daders te arresteeren. Er ontstond een gevecht met een troep na- tionaal-socialisten. Er werden zeven schoten gelost. Een nationaal-socialist werd doodelijk getroffen en een politieman is gewond. TAEGLICHE RUNDSCHAU VERSCHIJNT NIET MEER. BERLIJN, 9 October (V.D.) De Taegliche Rundschau, welke op 8 Juli voor den duur van drie maanden werd verboden, zal niet meer verschijnen. Scherven, potten en wapens. Een dorado voor oudheidkundigen. Nog meer vondsten te wachten? (Van één onzer redacteuren) Verwonderd staren die koeien in de daiuwige weide naar den eenen reiziger, die geschokt wordt tusschen de in regelmatige cadanz klop pende wielen vian het dapper trekkend, trillen de treintje tusschen Alkmaar en Egmond.' a. d. Hoef. Onze lezers weten het reeds: het oude kasteel der Heeren van Egmond wordt bloot gelegd, de dikke muren komen met het uur meer aan den dag, het water dat de toren- putten heeft gevuld, wordt weggepompt, de gracht wordt afgeglooid en uitgediept en de wedde waar voor kort niets anders te zien was dan gras en boterbloemen, heeft nu de belangstelling van elk die een weinig gevoel heeft voor historische vondsten. In 'het kort noemden wij reeds de belang rijkste voorwerpen die men te voorschijn bracht, doch een nadere beschouwing loonde alleszins de moeite. Naast de plek waar tot 1574 de burcht van Egmond als een middelpunt van ridderlijk heid en grootheid praalde, bevindt zich de Hervormde Ksrk. De hooge boomen buigen in devotie hun kruinen, als komen ook zij ondier den indruk van wat er om hen heen geschiedt. In deze kerk liggen 'de voorwerpen die men dezer dagen uit de gracht haalde, nadat ze zooveel mogelijk van slik en modder waren ontdaan. Met den presadent-feerkvoogd, den heer A. Dekker en den kerkelijken ontvanger, den heer N. Schild, betreden wij dien grond waar het in roo.de baksteen opgetrokken kerkge bouw de vroegere eigendommen van. het kasteel bevat. Die kerktuin wordt ontsloten en wij bewon deren het werk van Jacob van Campen, die dit gebouw in 1633 op de plaats van de vroe gere slotkapel bouwde. Boven de boomen uit, steekt de torenklok die eens geluid heeft in één der torens van het kasteel, en haar klank in de duinen deed verstuiven. Een groote sleutel- opent de kerkdeur en- in een oogwenk staan wij voor de immense hoe veelheid waardelooze en waardevolle voorwer pen, die men voorloopig hier heeft geborgen. Wij zijn in de schatkamer der Egmonden! Op een tafel tusschen de banken der kerk, heeft men de gaafste, de interessantste en best behouden voorwerpen uitgestald. Een geheimzinnig medicijnfleschje. Tusschen een onoverzichtelijke veelzijdig heid van voorwerpen treffen wij een flesehje aan, half gevuld nog met witte poeder. Een dokter heeft het onderzocht, en heeft niet kunnen vaststellen welk medicament het flesehje bevat; het is nog in goede conditie, alleen 'een weinig vuil. Iets verder op de tafel vinden wij een hengsel van een emmer, met de ten deels vergane bevestigingsstukken eraan en daar naast een hoopje lood, in staaf vorm, dat waarschijnlijk afkomstig is van glas in lood ramen. De koperen Fransche soldaten-sjako met de twee adelaars ligt naast een koperen ring of band. Waarvoor deze heeft gediend, kon men ons niet vertellen, hij lijkt op een armband en draagt zeer duidelijk de inscriptie A. Klaver. Voorts liggen er potscherven van allerlei kleur en grootte en vorm. Van de meesten is zeker niet meer na te gaan waarvan ze zijn geweest. Wel treffen wij er nog een nagenoeg gave pot aan die veel lijkt op een theepot. Dolken van een geniepige scherpte liggen naast elkaar, de met gouden knoppen ver sierde dolk troffen wij echter niet aan. De zijstaaf die het lemet van de greep scheidt verdeelt de dolk in twee gelijke deelen, en is even lang als lemmet en greep samen, zoo dat het geheel aan een kruis doet denken. Tegen de tafel staan geweerloopen, verbo gen, gebarsten en met gaten, doch uit oud heidkundig oogpunt bezien gaaf genoeg om belangrijk te kunnen zijn. Een speer ont breekt ook niet, evenmin als de punt van eer- lans, alle verweerd natuurlijk, maar scherp, alsof ze juist geslepen waren De Poortsleutel? Een sleutel trekt de aandacht. De roest heeft hem aangevreten, maar duidelijk is de E-vorm te zien, welk monogram de baard van den sleutel vormt. Zouhet de poortsleutel zijn, die eens den toegang gaf tot de sterkte?.- Het formaat lijkt ons wat klein, maar toch.... Wie zal het zeggen? Pijpen vinden wij er in overvloed, steenen pijpen, welker steel zonder uitzondering is gebroken. Een stuk van een houten haarkam is wonderwel gespaard gebleven. Kruiken en potjes in verschillende afmts tingen en vorm pronken tusschen dakpannen en andere grillig gevormde steenscherven. Op één ervan meenen wij eveneens een mono gram te ontdekken, of een teeken dat van de herkomst zou kunnen gewagen. Een groen flesehje, rank en smal, staat naast een dikbuikige, breede collega. Een groote zwarte, flankeert een kleinere licht blauwe. Een nietig vaasje (het doet ons denken aan een reukfleschje) ligt over een kaak met enkele spitse tanden er in, en daarnaast ligr, nog een kaak met breede tanden. Rijk voed sel voor hen die gaarne fantaseeren. Looden en steenen kogels treffen wij aan en blauwe tegels, die op het eerste gezicht op Delftseh aardewerk lijken, alles overgoten door een getemperd licht dat door een der kerkramen naar binnen valt, waarop het wa pen van Haarlem is afgebeeld. Kisten vol, tafels vol. Maar deze expositie is wat de hoeveelheid betreft nog niets vergeleken bij die wij in een aparte kamer aantroffen, waar ettelijke kisten en eenige tafel boordevol zijn van scherven, potten en kannen. Hun waarde zal nog moeten wórden bepaald, maar de hoe veelheid doet versteld staan. Tusschen de scherven vonden wij een gla zen kruithoorn, met een eigenaardige glans, die hij in den loop der tijden heeft gekregen, doch nu hij aan de buitenlucht bloot staat, waarschijnlijk spoedig verliezen. Historie alom. En dan zien wij nog schelpen en scherven en weer potten en kannen en scherven Terloops valt ons oog ook op den grond: wij staan op het graf van en voormaligen bur gervader van Amsterdam, van Nicolaas Wit- sen, die van 1631 tot 1717 leefde en in Eg mond a.d. Hoef is begraven. Bij een restau ratie der kerk in 1913 vond men een koperen doodkistenplaat. Het lijkt alsof de historie in dit stichtelijk gebouw os niet met rust wil laten! In de laatste dagen zijn er geen vondsten meer gedaan, doch zooals wij reeds meldden, is de kans niet uitgesloten dat men bij het uitdiepen van de binnengracht nog Iets van beteekenis vindt. Naast de kerk graaft men voort, een wa- tersehroef we*kt het overtollige grachtwater verder, vrachtwagens brengen de uitgezochte aarde weg en het is er een en al bedrijvig heid. In de stille kerk ligge nde schatten van het verleden, onttrokken aan de blikken der nieuwsgierigen. Wij zijn in die schatkamers geweest en wij voelen ons rijker. LITAUEN EN RUSLAND RUILEN GEVANGENEN. RIGA, 9 October (Reuter). Krachtens een tusschen Litauen en Sovjet-Rusland ge- teekende overeenkomst in zake de uitwisse ling van politieke gevangenen zullen tegen het eind van October veertien Litausche priesters, die in Sovjet-Rusland gevangen zitten, worden uitgewisseld tegen 24 Russi sche communisten, die door Litauen gevan gen worden gehouden. KINGSFORD SMITH OP WEG NAAR AUSTRALIë. AKYAB, 9 Oct. (V.D.) Kingsford Smith heeft hedenmorgen zijn vlucht van Engeland naar Australië voortgezet en is te Alorstar aangeko men. Hoewel hij verklaarde niet de bedoeling te hebben het record EngelandAustralië te breken, heeft hij op het oogenblik een niet- onaanzienlijke voorsprong op den tijd van den recordhouder C. W. A. Scotts. EEN HUWELIJK IN DE FILMWERELD,. HOLLYWOOD, 9 October (V.D.) Gister avond arriveerden uit Las Vegas in den staat Nevada te Hollywood de bekende filmsterren Luipe Velez en die wereldkampioen zwemmer Johnaiy Wedsrouller, dde naar reeds van te voren te Hollywood bij geruch* was geworden, te Las Vegas in stilte in den echt zouden zijn getreden. Lupez VeOez weigerde a.lle haar gestelde vragen te beantwoorden, ontkende echter niet dat zij met Johnny Weis- muller getrouwd was en verwees voor verdere inlichtingen' naa-r haar manager. DOODELIJK ONGEVAL IN DE BERGEN. INNSBRüOK, 9 October (V.D.) Bij een poging om over de Nordkette bij Innsbrück te klimmen, zijn gistermiddag de gebroeders dr. Benno Leubner en de student Hermann Leubner uit Innsbrück van een hoogte van 150 Meter naar beneden gestort. De beide onge- lukkigen waren onmiddellijk dood. Bij het gezelschap, waartoe zij behoorden, bevond zich ook hun zuster, die haar beide broers omlaag zag storten. Met groote moeite slaagde een brigade van 15 vrijwilligers erin de lijken te bergen. AL CAPONE'S „OPVOLGER" NEER GESCHOTEN CHICAGO, 9 Oct. (V.DDe beruchte gang ster Gus Winkler, die zich naam gemaakt had als opvolger van Al Capone als postroover en als bierkoning der onderwereld, is bij het ver laten van het biercommissariaat door twee on bekenden, die met een auto langs reden, met machinegeweren neergeschoten. Men ver moedt, dat de daders concurreerende gang sters zijn. De op sterven liggende Winkler weigerde gelijk dat in dergelijke gevallen gebruikelijk is de namen der daders te noemen. aan het woord... Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken ge-plaatst of niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VRIJE PLAATSEN BIJ HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS. Dezer dagen was ik aan de Bewaarschool aan de Casembrootstraat, welke in stand wordt gehouden door de vereeniging „Volks onderwijs", om daar een paar kleinigheden te brengen voor den bazar, die gehouden wordt, om de financiën voor die school te ver sterken. Toen het hoofd dier school mij uitliet, vond ik aan de deur een vijf- a zestal jonge kin deren staan. Op mijn vraag aan het hoofd: „Wat doen die kinderen hier?" luidde het antwoord, „Dat zijn kinderen, die hunkeren, om op de school te zijn, maar de ouders kun nen het schoolgeld niet betalen!". Is dat niet treurig? Zijn er in onze gemeente nog inwoners, die in staat zijn „een vrije plaats" te koopen op deze school? Denkelijk wel. Laten ze zich toch aanmelden. Een goed werk is er mede te doen. Ieder kan van zijn goede voornemens be richt geven aan de school, aan den secre taris van „Volksonderwijs" Jan Kostelijklaan 11, of bij den administrateur van de school: Driehuizel'kerkweg 94. Ii. C. C. K. V. D.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3