BEVERWIJK Gezwam. HEEMSKERK De schat in 't oude Holland jjMUIDER COURANT. DINSDAG 10 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. het nieuwe bioscoop. seizoen. WAT ONZE THEATERS BRENGEN. II. In onze bespreking van Zaterdag konden wij noe ten deele een overzicht geven van de pro ductie. waaruit de directie van het Luxor Theater voor het nieuwe seizoen een keuze deed. Het was in het bijzonder het product van de paramount, dat de aandacht vroeg, omdat het eigenlijk de „hoofdschotel" vormt van dat gene. wat in de komende wintermaanden in het theater aan de Breestraat zal worden aan geboden. Daaruit zouden wij nog willen aan stippen de Paramount-picture de groote mu zikale revue „Cloudy with showers", waaraan beroemde bands en vele andere muzikale at tracties medewerking verleenden. Weinig be kendheid genieten tot nu toe in Holland de vier Amerikaansche clowns „The four Marx Brothers". Zij zijn slechts zelden in Holland te zien geweest, voornamelijk, omdat vele van hun grappen voor een niet-Engelsch publiek moeilijk te volgen waren. Paramount hoopt deze bezwaren te hebben ondervangen in hun nieuwste productie „Duck Soup". Deze film gaat meer in de lijn van de muzikale clowne rie en zal haar weg in dezen vorm wel vinden. Gereed voor de roulatie in Nederland is „Murders in the Zoo", die onder den titel „Het Mamba Mysterie" wordt uitgebracht. Deze rol prent is een fantastische „thriller" met hoog opgevoerde spanning. Lionel Atwill geeft er een prachtige marquerol in en Charlie Ruggles zorgt op de van hem bekende wijze voor de komische noot. Kathleen Hurke, de „Panter- vrouw" vervult met talent de vrouwelijke hoofdrol. Nancy Carroll zal men ontmoeten in „The Woman Accused (Hollandsche titel „Een schuldige Vrouw"). Cary Grant is haar tegen speelster. Voor het scenario van deze film werk gebruik gemaakt van het werk van tien auteurs, waaronder Vicky Baum, Vina Delmar en Zane Grey. „De Koningin had bezoek", het ook in ons land bekende tooneelstuk van Noel Coward is een prachtig' filmwerk geworden, waarin Fredric March en Claudette Colbert als men de aankondigingen uit Hollywood mag ge- looven, „fabelachtig mooi spel" leveren. Ook uit Loet C. Barnstijn's Standaardfilms deed de directie van het Luxor Theater een keuze. Daaruit noemen we o.a. „Opmarsch der we reld", een filmwerk, waarin op uiterst boeien de wijze wordt aangegeven, hoe door wils kracht, energie en opofferingsgezindheid de strijd tegen crisis en depressie kan worden gewonnen. Een urgent vraagstuk alzoo. Pola Negri speelt de hoofdrol in „De vrouw be veelt", de val van een vorstenhuis door de mesalliance van een zelfzuchtigen en wils- krachtloozen koning. „Het Vliegende Circus" (Flying Circus) is een echte, spannende film, waarin de oude circusromantiek nog hoogtij viert. Van deze productie staan in totaal 27 films op de speellijst. Dan brengt tenslotte Luxor Theater nog van Ie Aafa eenige zeer sterke films, waaronder vij zoowaar „Hannele's Hemelvaart" aantref- ien, een rolprent, die eenige jaren geleden als „stopime" een groote aantrekkingskracht op liét publiek uitoefende. Zij wordt thans, na opnieuw te zijn opgenomen, als talkie terug gebracht, en zal zeker nog in staat zijn volle theaters te trekken. In dit contract zijn verder nog opgenomen de films „Ein Mann mit Herz", „Was Tranen traümen", „Die Nacht dei- Grosse Liebe", „Sleepboot M 17", „Johannis- nacht", „Das Tankmadel", „Die Flucht in dei- Welt" enz. Uit deze opsomming mag men dus concludeeren, dat ook de Directie van het Luxor Theater niets onbeproefd heeft gelaten, om haar bezoekers het beste van het beste aan te bieden. Daarnaast brengt zij voor Be verwijk ook eenige primeurs op variétégebied. Dit gedeelte wordt op 26 Oct. ingezet met een opvoering van de jubileumrevue „De Bilt Seint" van Meyer Hamel met Henriëtte en Rika Davids en Sylvain Poons. Met een korte beschouwing over de productie, welke werd afgesloten voor het Ken nemer Theater besluiten wij onze filmbespreking voor het komende winterseizoen. De directie van het Zeestraat-theater deed een keuze uit de Metro-Goldwyn-Mayer pro ductie, de negende, die in Holland wordt uit gebracht. Het productieboekje kondigt direct al een grootsch filmwerk aan, namelijk „Raspoetin", in beeld brengend het leven van den Rus, over wiens daden boekdeelen zijn geschreven. De familie Barrymore, John, Ethel en Lionel, speelden voor de eerste maal samen in één film. Ook de „Witte Non" werd door de Metro als talkie uitgebracht met Clark Gable en Helen Hayes in de hoofdrollen. Een groote anti-oorlogs-film is „Mijn zoon zal niet gaan!" een toekomstbeeld van den volgen den ,,laatsten(?)" oorlog. Greta Garbo speelt met Erich von Stroheim in „Het Raadsel van het Verleden", Joan Crawford met Cary Cooper in ..To day we Live" en „The Dancing Lady". Ramon Novarro laat zich door zijn vereerders en vooral door zijn vereersters be wonderen in „De Mystiek van het Oosten" en „De Chineesche Bruid". Clark Gable speelt met de in Holland nog niet bekende „platina blonde" Jean Harlow, die een van de meest besproken actrices in de Amerikaansche bla den is, in „Tropenstormen" en in de zooeven genoemde „White Sister". Behalve in Ras poetin treedt Lionel Barrymore, die zich groote bekendheid verwierf als Kringelein in Menschen in 't Hotel" en als generaal Shu- bin in „Mata Hari", ook nog op in „Hoog spel". In de films „Zijn laatste kans" en „Tug Boat Annie" speelt Wallace Beery, in laatstgenoem de rolprent met Marie Dressier. De serie Fu Manchu wordt vervolgd, met de griezelfilm „Het Masker van Fu Manchu" met Boris Karloff en Lewis Stone. Dan brengt de Metrip nog vier groote „lachbommen" uit, waarin Buster Keaton. Stan Laurel en Oliver Hardy. Het laatste onafscheidelijke tweetal gaf op zijn wijze een weergave van Auber's opera-comique - „Fra Diavolo". Buster Keaton begaat zijn super-dwaasheden in „What no Beer?" en in „De Broadway Revue". Tenslotte bevat het bijwerk van de Metro een serie nieuwe twee-acters, reisfilms en sport-demon- straties. Metro noemcle deze negende produc tie „de proef op de som" en uit datgene, wat wij hierboven vermeldden kan men afleiden, dat zij er in zal slagen deze stelling te be wijzen. Van de Ufa brengt het Kennemer Theater o.m. nog de schlagers „Een zekere meneer Gran", „Ein Lied für Dich" (20 Nov.) en de super „Manon Lescaut". Ook hier is dus een keuze gedaan, die er wezen mag. Tenslotte mogen uit onze opsomming, die slechts beoogt te zijn „een greep hier en daar", worden afgeleid, dat de directies onzer Be verwijksche theaters geen moeiten en zeker ook geen kosten hebben gespaard, om het pu bliek de beste keuze uit datgene, wat op de filmbeurs wordt aangeboden, voor te zetten. Mogen zij in het nieuwe seizoen daarvan de vruchten plukken. Tp. een sterrenregen waargenomen. DE VERKLARING VAN HET VERSCHIJNSEL. Men schrijft ons van deskundige zijde: De eenzame wandelaar, die Zondag- en Maandagavond een blik naar den hemel heeft geworpen, kan getuige geweest zijn van een zeer interessant hemelverschijnsel, nl. een sterrenregen. In de nabijheid van het zenith, dit is het punt recht boven ons aan den hemel, waren tallooze vallende sterren te zien, soms bij 5,6 of nog meer tegelijk. Een vallende of verschietende ster is een ieder wel bekend. Bij een sterrenregen zijn er zeer zeer veel van zulke vallende sterren gelijktij dig te zien, terwijl zulk een regen ook eenigen tijd aanhoudt. De oorzaak van het verschijn sel zijn kleine stofdeeltjes, meteoren, die zich in de wereldruimte om de zon bewegen. Treft zulk een deelt de atmosfeer, dit is de de aarde omringende luchtlaag, dan gaat het deeltje door de warmte die door de wrijving ontstaat, gloeien, zoodat wij een lichtend, be wegend punt aan den hemel waarnemen. De groote hitte, die hierbij optreedt doet het stofdeeltje, meestal uit metaal bestaande, verdampen en het einde van een vallende ster is daardoor even snel, als haar begin glorieus is. En enkele maal komt het voor dat het deeltje zoo groot is dat het niet ge heel verdampt, zoodat de aarde bereikt wordt. In dit geval spreekt men van een me teoorsteen, vuurbol of bolide. Een sterrenre gen wil zeggen, dat de aarde op dat moment terecht is gekomên in een zwerm van derge lijke meteoren waarvan vele de aarde tref fen. Dergelijke sterrenregens zijn reeds vaker waargenomen doch het verschijnsel is toch vrij zeldzaam en de moeite van het waarne men zeker waard. Verlengt men de banen die de vallende sterren aan den hemel be schrijven dan snijden deze elkaar in een be paald punt aan den hemel welk punt wij het uitstralings- of radiatiepunt noemen. Van deze sterrenregen schijnt het radiatiepunt in het sterrenbeeld De Draak te liggen. Een be kende sterrenregen is die der Leoniden (dat (De Ned. Mycologische Vereeniging herdenkt haar 25-jarig bestaan). Mycologie, dat is de leer, Als u 't misschien mocht zijn vergeten, Van zwammen iets waarvan u eer Te weinig dan teveel zult weten. Om u niet reeds aan het begin In een verkeerden waan te laten. Prent ik u liever daadlijk in: 't Is niet de leer van zwammend praten. Dat, trouwens, is geen leer, nietwaar, Je hoeft dit amper aan te hooren, Of je beseft, onloochenbaar, Dat zulk gezwam is aangeboren. Het Mycologische verbond. Of de vereeniging. bedoelt te Studeeren, waarlijk in den grond, In 't zeer veelzijdig padgestoelte. Een kwarteeuw heeft ze nu bestaan, En wat zij nu nog niet mocht weten Van zwammen neem maar veilig aan,. Dat gij daaraan geen maal kunt eten. Dat eten van den paddestoel, Blijf dat als iets speciaals beschouwen, U weet, er zijn een heele boel. Waarvan een hap u zou berouwen. Het allereerst, dat waarde geeft Aan zwamgeleerde studieboeken. Is wel. dat, wie geen zwamneus heeft, Ze voor zijn maal maar nooit moet zoeken. P. GASUS. wil dus zeggen waarbij het radiatiepunt in het sterrenbeeld de Leeuw ligtï door Hum boldt in 1799 ontdekt. Deze sterrenregen her haalt zich iedere 33 jaar en is ook waarge nomen in 1833 en 1866. Een van de eerst waargenomen sterrenregens dateert uit het jaar 599 en is door een Arabisch schrijver vermeld. Oude Chineesche kroniekerf maken reeds melding van een regen in het jaar 687 voor Christus. Niet overal is een sterrenregen even goed waar te nemen daar het een punt in de atmosfeer en niet in de wereldruimte betreft. Dat wij deze regen hier zoo duidelijk konden waarnemen is dan ook een groote zeldzaam heid. jaarvergadering vredesbeweging. Maandag werd in „Suisse" een gecombineer de ledenvergadering gehouden van de Vredes groep voor Beverwijk en Omstreken en van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. De voor zitter sprak de weinige leden als volgt toe: Gij hebt U wellicht afgevraagd, bestaat de Vredesgroep nog en heeft' zij op het oogenblik, nu wij leven onder hoogen druk en in een tijd van opgezweept nationalisme en verheer lijkt militarisme nog bestaansrecht? Ik zou willen zeggen ja, juist nu! In deze zwoele tijden is een dergelijke beweging als tegen hanger zeer zeker noodig, meer nog, dan toen in het jaar 1929 onze Vredesgroep werd opge richt. Ook nu nog verfoeien wij de bewape ningsindustrie, de bloedige internationale. Zijn dan de omstandigheden zoo veranderd, dat de vredesbewegingen overbodig' geworden zijn, of is er minder gevaar voor oorlog? Is er al algemeene ontwapening of een begin daar van? Niets toch van dit alles!! Ik ben zelfs tot mijn spijt genoodzaakt te erkennen, dat de feiten het tegendeel bewijzen en U zult het allen met mij eens zijn. Waarom zouden wij dan capituleeren? Immers neen, immer fester druff! Het is nog steeds noodig hoofden en harten wakker te maken en wakker te houden voor de vredesgedachte. Hoe gemakkelijk toch ver geet men in den loop dei- jaren de ontzetten de gebeurtenissen en rampen van den oorlog. Reeds nu, 15 jaar na afloop van den z.g. laat- sten oorlog, zijn er tal van dappere jonge lieden. die niets anders te doen en aan het hoofd hebben, die weder gaarne bereid zijn een frisschen, vroolijken Krieg te beginnen. Ach, VAN DE PARIJSCHE AUTO-SALONBelang stelling voor een vrachtauto, die zoo opgesteld is, dat belangrijke onderdeelen goed tot hun recht komen. deze broekjes zaten tijdens den oorlog nog in' de kinderstoel of daaromtrent. Doch als het apparaat van den oorlog eenmaal in beweging is, kunnen deze helden niet meer terug en ontstaat er een bloedbad en ellende als nooit tevoren. Op ons rust de taak. niet alleen om aan deze heethoofdige jonge mtenschen in onze omge ving, en hunne ouders de ware toestanden bloot te leggen, ze door onze propaganda te ontnuchteren en de hitserijen der oorlogs menners te ontzenuwen, maar ook om onze medewerkers en geestverwanten te stimulee- ren, zoodat ze voelen niet alleen te staan. Wij blijven dan ook op denzelfden voet doorgaan, tot het uiterste! Veel behoef ik U over den algemeenen toe stand niet te vertellen: gij allen zijt daar over waarschijnlijk wel voldoende georiënteerd en om een goed begrip te krijgen van hetgeen zich zoo achter de schermen afspeelt zou ik willen aanraden: abonneert U op het maandblad „Vrede", dat in dien geest inte ressante en actueele artikelen geeft van de hand van Van Warmelo, Ds. Padt en Mevr. Roland Holst. De abonnementsprijs bedraagt slechts f 1 per jaar. Ik zou U nog willen waarschuwen: ziet de teekenen des tijds: de koortsachtige bewape ningen van Japan. Amerika en Engeland', het ontwaakte Duitschland, waarin men de paci fistische boeken verbrandt en waar men. naar ons wordt verteld, met alle man en macht bezig is een stille intensieve bewapening te bewerkstelligen, waar tal van schitterende militaire verkeerswegen worden aangelegd, terwijl een enorm, goed geschoold en militair gedrild arbeidsleger in opkomst is. Binnen een jaar is het ontwaakte Duitschland niet al leen ontwaakt maar ook klaar wakker en ge reed; 1934 zal nog veel te zien geven. Frankrijk en Italië zijn ook gereed en over Rusland be hoef ik wel niets te zeggen. Dit laatste land is m.i. voorloopig geen gevaar voor den vrede, want het is te veel gebonden aan zijn binnen- landsche economische opbouw en hoewel mi litair gereed, zal het zich niet gemakkelijk in een oorlog laten medesleepen. Het kruitvat Oostenrijk (typisch dat het waarschijnlijk weer met Oostenrijk moet beginnen) nadert zijn voltooiing, zoodat het nog slechts om een brandend lont. een aanleiding te doen is. Nu, dat kunnen wij gevoegelijk aan de diplomatie overlaten, want daar is zoo-iets in goede handen. Aan leuzen om de bedrogen volken op te zweepen zal het ook nu weer niet ontbreken. Was de vorige oorlog noodig om het Duitsche militarisme te overwinnen, nu krijgen wij wél weer als ideaal „tegen het bolsjewisme", „tegen het fascisme", misschien zelfs wel „tegen de democratie"; och, de leuze komt er niet zoo op aan, het doel de oorlog, winst voor de bloe dige internationale, is bereikt. Ziet de teekenen des tijds. En thans aan het werk! Nooit meer Oorlog!! Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van het regelmatig voortgaan met het propagandawerk door verspreiding van lectuur, terwijl de Kennemer Vredesraad een betere samenwerking tusschen de plaatselijke groepen tot stand bracht. Het aantal leden was aan het einde van het jaar 1932 gedaald tot 164. Het financieel verslag van de penning- meesteresse vermeldde aan ontvangsten f 350,84, aan uitgaven f 296,96, zoodat het batig slot f 53,88 bedroeg. De jaarrekening van den Vrouwen vrede bond sloot met een batig saldo van f 8.96. De ontvangsten hadden f 100 bedragen. De jaarverslagen werden met een woord van dank goedgekeurd. Het aantal leden van den Vrouwenvrede bond kwam van 118 op 111. De heeren van Driel en Rochart verklaarden zich bereid de boeken van de Vredesgroep te controleeren. Wegens vertrek van den heer K. Tijssen was een vacature in het bestuur ontstaan welke voorloopig onvervuld werd gelaten. Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstanddag, 11 Nov. a.s., zal een open bare vergadering worden gehouden op 14 Nov. zoo mogelijk in „De Prins" met Ds. Padt als spreker. Voor den Vrouwen Vredebond zal op 10 Nov. te Beverwijk een openbare bijeenkomst worden gehouden waarvoor Mevr. Smit Schuckink Kool als spreekster zal worden uit- genoodigd. De propaganda zal voorts nog worden gevoerd door middel van pamfletten. De vergadering werd daarna door den voor zitter met een krachtige aansporing, om op den ingeslagen weg vooi't te gaan en voor de vredesidee te blijven strijden, gesloten. VERGADERING KENNEMER WANDELCLUB De Kennemer Wandel Olub zal heden, Dinsdagavond in de lunchroom „Suisse" een ledenvergadering houden. Deze bijeenkomst is ook voor niet-leden, die in de wandel sport belangstellen, toegankelijk. ONDER STROOM. Voorbijgangers kwamen tot de ontdekking, dat een gevel van de „Erjona-bar" op den Hoflanderweg onder electrischen stroom stond. Teneinde eventueele nadeelige gevol gen van dit verschijnsel te voorkomen wer den de Lichtbedrijven van een en ander in kennis gesteld. Personeel van het Electrici- teitsbedrijf heeft- het euvel verholpen. HUISVLIJTVEREENIGING „DE SNIP". Men schrijft ons: De heeren Hoogbruin en Kerkhof f zijn er in geslaagd om voor Wijk aan Duin en Be verwijk een Huisvlijtvereeniging tot stand te brengen voor de jeugd, die geheel op neu traal gebied werkt. Zij brengen den dona teurs en den begunstigers, die aan het tot stand komen van dit mooie doel hebben medegewerkt, hartelijk dank voor hun gestor te bijdragen, eveneens aan den heer S. Rum- ping voor het afstaan van zijn gebouw aan de Reguiierstraat wat als het ware een schitterend en een gezellig verblijf is gewor den en waar de jeugd dezen winter ijverig zal kunnen arbeiden aan een stukje Huisvlijt- wevk zooals „Figuurzaagwerk. Houtsnijden en Tasso, wat onder bekwame leiding kan wor den vervaardigd. Vanwege de groote deelna me is de tijd vervroegd van 31 Oct. op Dins dag 17 Oct. a.s. op welken datum dit jeugd werk een aanvang zal nemen. De donateurs en begunstigers en de ouders der kinderen zullen in de gelegenheid worden gesteld het lokaal te bezichtigen. De tijd is gezet van de kinderen van 6 tot 10 jaar van half 6 tot half 7 en van 10—16 jaar van half 7 tot half 9, Aanmelding kan eventueel nog steeds geschieden aan de adressen Regulierstraat 15 en Adrichemstraat 66 en 's avonds aan het clubgebouw. Inlichtingen worden aan deze adressen eveneens gegeven. HAVENBEDRIJF. Het Nederlandsche motorschip Wilhelmina is hier in ballast van Zaandam aangekomen, om voor het buitenland te laden. BEVOLKING Ingekomen personen: Geen. Vertrokken personen: Jae. -J. van der Does, tuinder, van Voorweg 9 naar Beverwijk. Mej. A. Bleijendaal, zonder beroep, van Kerkweg 92 naar Haarlem, Mej. M. J. van Roon, zonder beroep, van Duinweg 10-naar- Wijk aan Zee en Duin. MOND- EN KLAUWZEER In de afgeloopen week hebben zich 5 nieu we gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee voorgedaan. Het 'aantal gevallen is daardoor gestegen tot 40. Het aantal veestapels, bij welke de ziekte is geweken, is met 5 toegenomen en bedraagt thans 18. A. D. O: A. D. O. 3 behaalde Zondag een zwaarbe vochten 21 overwinning op haar sterkst-en tegenstander U. S. V. 2. De juniores. TRAINING A- D. O. Vrijdag 13 October a s.. begint de wekelijk- sche training van A. D. O. in de gymnastiek zaal der R.K. Meisjesschool. De training staat onder leiding van den heer Effern te IJmui- den. CLUBAVOND A. D. O. Donderdag a.s. wordt in dé Gezellenzaal de eerste maandelijksche clubavond van de A. D. O.-senioren gehouden. KEURING VAN WAREN Gedurende het 3e kwartaal 1933 zijn door den Keuringsdienst van Waren de volgende werkzaamheden in deze gemeente verrioht, t.w. aantal geinspecteerde bakkerijen 6, soor ten gewogen brood 30: geinspect. winkels 52,ge nomen monsters azijn 1, brood- en beschuit 1, melk 44. melkproducten 4. gebruiksartikelen. 1; totaal 51. Afgekeurde partijen 2. Er zijn geen proces sen-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana Hendrika Maria, d. van Petr. L. van der Kolk en Chr. A. Teeling, Aga tha Belia, d. van M. D. W. Rozenbroek en Gr. C. Peijs, Johannes, z. van M. Gooijer en Corn, van Hooff, Agatha Maria. d. van Ger Pekel en A. W. van Lieshout. Johanna, d. van Petr. Beentjes en Corn. Heijne. Overleden: Geen. Ondertrouwd: Joh. Denneman en Cath. de Ruijter, beiden alhier.'Th. Schouws en KI. Kuijl, beiden alhier. Corn. Kraakman, alhier en Wilh. van Beusekom; te Velsen, Gehuwd; Joh. N. Mijnen. 30 j. te Beverwijk en Joh. C. Komen, 24 j., alhier. Joh. H. W. Schoot, 23 j. te Velsen en Corn. M. de Ruijter 25 j.. alhier. Corn. W. Vendel. 47 j. en Cath. M. Vonk, 40 j. beiden alhier. Jac. Veldhuis. 21 j., alhier en Joh. Zonneveld.. 24 j. te Cas- 'tricum. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 10 OCTOBER Gem. Concertzaal: Abonnementsconcert H. O. V.. soliste Rosa Spier. Stadsschouwburg. Wilsonsplein„Van je vrienden moet je 't hebben" door het Nieuw Schouwtooneel. 8.15 uur. Luxor Theater: „De Ontembare Vrouw" met Clara Bow. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Ster van Valencia" met Liane Haid. Op het tooneel: The Great Mc. Nally's acrobatie Novelty. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Song of Songs" met Mariene Dietrich. Op het tooneel: Ricard en Castle, American Dancers. 7 en 9.15 uur. Heemstede: Sportparklaan. Circus Rausch. 8 uur. WOENSDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Amor in de Pastorie, door Ver. Rott. Hofstad Tooneel. 3.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Volkszang. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Sportparklaan. Circus Rausch. 3 en 8 uur. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. 37) (Nadruk verboden. Hoewel ik daaromtrent allerminst zekerheid had, voelde ik intuïtief, dat van bobben in een hinderlaag was gevallen en dat al mijn goed bedoelde pogingen om dat te voorkomen schipbreuk hadden geleden. Op dat moment dacht ik voor het eerst aan Nieu wenhuis. Hij was er bij geweest toen ik de auto bestelde en niemand dan hij zou er zoo gemakkelijk in slagen van Dobben goedschiks juee ie krijgen, toen de auto in plaats van •angzaam te volgen, zooals jij hem had opge dragen, er onmiddellijk een flink tempo in zette. Tot dusver heb ik nog geen gelegenheid gehad te onderzoeken hoe deze zaak zich heeft toegedragen het verhoor van Nieu wenhuis zal daarover wel meer aan het licht mengen maar ik vermoed, dat Nieu- wenhuis zich achter de auto heeft schuil ge houden en zich onmiddellijk van zijn ver momming heeft ontdaan, zoodat van Dobben hem in zijn ware gedaante ontmoete. Dezen zal hij waarschijnlijk hebben verteld aldus op last van mij te handelen. Uit het feit, dat het lijk van v. Dobben in de onmiddellijke nabijheid van het slot gevonden is, maak ik op, dat hij, onder voorwendsel zich in de om geving te moeten verbergen, daarheen gere den is, aldus vrij gemakkelijk de mogelijkheid scheppend de misdaad, welke hij zoo grondig had voorbereid ten uitvoer te brengen. Dit vermoeden, dat, naar ik stellig ver wacht, door de verklaringen van Nieuwenhuis tegenover den rechtercommissaris zal wor den bevestigd, kwam, natuurlijk eerst bij mij op, toen mij de omstandigheden, waaronder v. Dobben als het ware ontvoerd was, volledig bekend waren. Op het moment, waarop ik mij slechts bewust was, dat van Dobben in le vensgevaar verkeerde en Nieuwenhuis daar aan wel eens debet zou kunnen zijn, dacht ik niet verder na over de wijze, waarop de uit voering zou kunnen hebben plaats gehad; ik snelde terug naar het hotel en trachtte mij van Nieuwenhuis' afwezigheid te overtuigen. Mijn herhaald kloppen op de deur van zijn kamer bleef onbeantwoord; de deur was op slot. Maar mijn geduld werd niet al te lang op den proef gesteld, want ruim een kwartier, later hoorde ik Nieuwenhuis in. het hotel te- rugkeeren. Toen was ik van zijn schuld over tuigd. Ik had hem op dat oogenblik misschien reeds kunnen arresteeren vermoedelijk zou hij door het verrassende van een dergelijke gebeurtenis door den mand gevallen zijn maar ik gaf er de voorkeur aan daarmee nog even te wachten tot ik meer bewijzen in handen had. Bovendien wenschte ik alle for maliteiten aan een uitlevering verbonden, te vermijden en zoo besloot ik dus dezen man nog eenige dagen vrijheid te gunnen, al was het slechts om hem in de gelegenheid te stel len naar ons land terug te keeren. terwijl ik dan intusschen de mazen van het net, dat ik bezig was om hem te spannen, nog wat nau wer zou kunnen aanhalen. Ik deed het voorkomen ,alsof ik nog steeds in de schuld van prof. Christiansen geloofde en vertrok, na mijn zaken met de politie in Pr. Holland te hebben geregeld het spreekt van zelf, dat ik die niet van mijn verdenking jegens Nieuwenhuis in kennis stelde met jullie naar het westen. Aanvankelijk lag net in mijn bedoeling tot Berlijn mee te reizen om daar een vliegtuig te nemen naar Am sterdam, maar toen Nieuwenhuis ook in den trein zijn liefhebberij voor het schrijven van raadselachtige briefjes nog eens meende te moeten demonstrceren, achtte ik dit 'n schoo- ne gelegenheid mijn schijnbare verdenking jegens den professor nog wat te accentueeren door een even raadselachtige handelwijze, waarover Nieuwenhuis zich innerlijk zeker kostelijk zal hebben geamuseerd. Bij mijn aankomst in Amsterdam. Woens dagmiddag, ben ik onmiddellijk doorgereisd naar Haarlem om mij daar in verbinding te stellen met den boekhouder van het Woning bureau Hermes, den heer Schaafsma Je zult je herinneren, dat ik Dinsdagochtend in het hotel twee telegrammen ontving. Een daar van was, zooals ik reeds verteld heb, afkom stig van de politie te Oslo, het andere echter van de Haarlemsche politie, die mij mee deelde, dat haar onderzoek, hetwelk zich im mers tot den kennissenkring en het personeel van de beide makelaars uitstrekte, geen en kel resultaat had opgeleverd. Over Nieuwen huis werd hierin evenwel niets gemeld. Ik in formeerde daarom eens bij den boekhouder, dien ik thuis opzocht en vernam daar, dat de jongste firmant ook Zaterdagochtend niet op het kantoor was geweest, hetgeen bevreem ding had gewekt, daar dit nog nooit was voorgekomen Nieuwenhuis placht nl. steeds Zaterdags ochtends den boekhouder te assitseeren bij het aftrekenen der dan binnenkomende week huren en het gevolg van de afwezigheid van den chef was dan ook geweest dat de boek houder eenige uren had moeten overwerken Deze mededeelingen bewezen mij echter dat mijn veronderstellingen juist waren. Nieuwenhuis was vorige week Vrijdagavond per vliegtuig naar Berlijn vertrokken om Za terdagochtend vermomd als professor Chris tiansen, onze aankomst aan het station Frie- drichstrasse te kunnen afwachten. Zaterdag avond vertrok hij met ons naar Pr. Holland, doch onmiddellijk nadat hij zijn voorberei dingen voor den gasaanval in den slaapwa gen had getroffen, heeft hij den trein verla ten om, gedeeltelijk per trein, deels per vlieg tuig naar Haarlem terug te keeren. Daar ar riveerde hij Zondag omstreeks het middag uur en teneinde ons van zijn aanwezigheid aldaar te overtuigen, zond hij onmiddellijk van Dobben een telegram waarin hij zijn spoedige overkomst aankondigde om direct daarna weer per vliegtuig naar Elbing te ver trekken. waar hij tegen middernacht aan kwam, juist op tijd om den laatsten trein naar Pr. Holland te halen'. Je zult je herin neren dat van Dobben het telegram Maan dagochtend ontving". Ik knikte, maar bij deze verklaring van Nieuwenhuis' gedragingen gedurende het tijd stip, dat wij hem rustig in Haarlem waanden, drong zich plotseling de vraag aan mij op, hoe hij er in geslaagd was het te doen voor komen. alsof de professor na het plegen van den aanslag op van Dobben. Dinsdagochtend vroeg naar Danzig was vertrokken. Ik bracht deze puzzle onder woorden en de detective gaf onmiddellijk de oplossing. ..Je weet, Miel, dat ik Nieuwenhuis, nadat

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5