HET NIEUWE AVONDBLAD Reorganisatie van de Politie. Sterrenregen. „HOUTEN KRUISEN" JAARGANG NO. 290 WOENSDAG 11 OCT. 1933' IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-va ar tuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Geleidelijke uitbreiding tot 78 man. Bewapening thans zoo modern mogelijk. In een uitvoerig schrijven heeft burgemees ter Rambonnet bij den Raad een plan tot reorganisatie der politie ingediend, waaraan ten grondslag ligt het denkbeeld, het corps in rtn loop van zes jaren, aanvangende in he. ,>aar 1935 te brengen op een totale sterk te van 78 man, hetgeen een uitbreiding met 30 man be teekent Geen aanmerking op gedrag en dienstverrichting van het corps. Wat betreft zijn oordeel over den thans bestaanden toestand stelt de burgemeester voorop, dat hem gebleken is, dat hoewel de laatste jaren van een uitgesproken tekort aan algemeen politietoezicht enwerkzaam heid in de gemeente kan worden gesproken, welk gebrek alleen aan een tekort aan per soneel in deze groeiende gemeente is te wij ten, op gedrag en dienstvervulling van hoo- ger leiding en personeel geen enkele aanmer king van welken aard ook is te maken. De invoering en doorvoering van het beginsel van den 8-urigen werkdag (welke doorvoe ring in de practijk nog al te wenschen over liet) heeft de werkelijke sterkte van het op die momenten beschikbare corps tot 1/4 en ibor verlofsregeling en ziektedagen tot 1/3 'daarvan teruggebracht. Als bewijs daarvan kan gelden de afgeloopen stakingsperiode van 6 maanden, toen het niet meer mogelijk bleek een enkel verlof toe te staan, in welken onhoudbaren toestand Burgemeester en Wet houders ten slotte moesten voorzien door het openen van de mogelijkheid van het aanstellen van nog twee extra tijdelijke agenten, teneinde daardoor de overigen in staat te stellen hun achterstallig verlof in te halen en de gewone verlofsregeling weer in werking te stellen. In de afgeloopen maanden heeft de Bur gemeester al eenige maatregelen getroffen met de bedoeling een betere dienstvervulling te verzekeren. Daartoe strekt het ter beschik king stellen van een automobiel en het in dienst houden van een 4-tal zoogenaamde zomer- of strandagentetn ter aanvulling van de al te geringe sterkte van het corps. De geheele nieuwe bewapening, reeds door den vorigen Burgemeester aangevangen, werd voltooid en op een zoo modern mogelijk peil gebracht.. Drie belangrijke factoren. Bij het vraagstuk van algeheele reorgani satie zal een drietal belangrijke factoren in aanmerking moeten komen: le. De slechte financieele toestand der ge meente. 2e. Het aanwezige beschikbare personeel. 3e. De aanhoudende groei van het inwoner tal der gemeente. Daarbij leverde een vergelijking met eeni ge gemeenten met een overeenkomstig inwo nertal als Velsen het resultaat op, dat deze (meestal stedelijke- en kom-gemeenten) de beschikking hadden over een politiecorps van tusschen 70 en 80 man sterk, terwijl Velsen slechts het totaalcijfer van 48 bereikt. Het is om de sub 1 genoemde reden, dat de Burgemeester bij de reorganisatie zou willen uitgaan van een geraamte (plan A), gevormd door het thans beschikbare personeel (waar onder zich eenige personen bevinden, die in den loop van den tijd kunnen worden ver vangen door minder kostbare functionaris sen). Geleidelijk kan dan van deze reorganisatie uitgaande begonnen worden aan den uit bouw, die zijn voleindiging zal vinden in de volledige uiteindelijke reorganisatie (Plan B), waarna verder kan worden volstaan met het aangaanvan zekere aanvullingsnormen per bijv. 5000 inwoners meer. De uitbreiding van plan A. naar plan B zou dan kunnen wor den gevonden in een tijdvak van 6 a 8 jaar of wel gereed zijn wanneer het inwonertal de 50.000 zal hebben bereikt. De invoering van plan A zou dan zoo spoedig mogelijk moeten plaats vinden. (Plan A omvat: Staf bestaande uit: 1 Commissaris van politie, 1 hoofdinspecteur c.q. inspecteur-chef van dienst, 1 inspecteur chef van den administratieven dienst (c.q. hoofd-agent), 1 hoofdklerk, 2 klerken, 2 hoofdagenten-rechercheurs plus 2 agenten rechercheurs, 1 hoofdagent c.q. inspecteur- titulair toegevoegd aan den commissaris. Mobiele brigade, bestaande uit: 1 inspecteur voor den straatdienst, 2 brigadiers en 5 agenten. Post Willemsplein: 1 adj.-inspec teur post-commandant c.q. hoofdagent, 2 brigadiers-wachtcommandant, 6 agenten. IJ m u i d e n-O o s t1 hoof d-agent-post- commandant, 1 brigadier-wachtcomman dant, 5 agenten. Velseu-N oord: 1 hoofdagent-post commandant, 1 brigadier-wachtcommandant 5 agenten. Verder Kringpolitie te Vel- Sfin, Driehuis, Santpoort, Santpoort-station en Breesaap-Rooswijk, resp. 1 hoofdagent met agent, 1 agent, 1 hoofdagent, 1 agent en 2 agenten. Leerling-agenten. De aanvulling van het corps heeft de Bur gemeester zich zoo voorgesteld, dat alle nieu we functionarissen tijdelijk op proef worden aangesteld in den rang van leerling-agent voor den tijd van 3 jaren op een salaris van f 1200 per jaar. In dezen rang zullen hoofd zakelijk jongelieden van 21 jaar worden aan genomen die na afloop van hun leertijd kunnen worden aangesteld tot agent 2e klasse (salaris f 1700 tot f 1900) dan wel bij minder geschikt bevinden worden ontslagen. Na een diensttijd van 6 jaar als zoodanig kan de agent 2e klasse worden aangesteld tot agent le klasse op normaal salaris vol gens de gewone salarisschaal. De bedoeling is om de leerling-agenten zqo spoedig mogelijk onder leiding van ouderen in den rouleerenden practischen dienst op te nemen. Naarmate door de uitbreiding meer be schikking zal worden gekregen over hooger personeel, zal aan de theoretische opleiding en de lichamelijke opvoeding in den vorm van te organiseeren opleidingen steeds - meer zorg kunnen worden besteed. Uitgegaan wordt van het beginsel, dat tot leerling-agent alleen worden aangesteld zij, die in het bezit van een politiediploma zijn. Aangezien uit den aard der zaak voor re cherchediensten de beste elementen uit het corps worden aangewend acht de Burgemees ter de jaartoelage van f 150 voor eiken re chercheur absoluut noodzakelijk. Een technische uiteenzetting van den burgemeester. Naar wij vernemen heeft burgemeester Rambonnet zich bereid verklaard a.s. Maan dagavond voor de raadsleden een techni sche uiteenzetting van zijn reorganisatie plannen te geven. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 17 October 1933, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer H. Groeneveld. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding van begrootingen voor 1934. 5. Verlaging van den huurprijs van een bloemboilenschuur. 6. Vaststelling van straatnamen. 7. Veaieenen van vergunning tot het rio- leeren en dempen van een gedeelte beek te Driehuis. 8. Advies omtrent - het verzoek van de Coöperatieve Vereeniging Particuliere Woning bouwvereeniging „Wijkeroog" te Velsen, om vergunning tot het aanleggen van wegen. 9. Advies omtrent het verzoek van Th. Win ter te Beverwijk om vergunning tot het aan leggen van wegen. 10. Verkoop van grond en verleen en van ontheffing van het bepaalde bij artikel 68, alinea 5, der Bouw- en Woningverordening-. 11. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, aliinea 5, der Bouw en Woniingverordening. 12. Vaststelling van die vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid' der Lager-onderwijswet Wat voor luchtig speelschigheidje. Welke plotselinge kracht, Heeft die „sterren" Maandagavond In zoon reeks ten val gebracht? Wat een algemeen verschieten Is in het verschiet geschied, Zelfs de toch al bleekste sterren Lieten het verschieten niet. Toen ik 't even had bekeken, Heb 'k een kennis opgebeld. Een sinds korten tijd verschoten Groote ster van 't voetbalveld. En ik zei: ga nu aanschouwen, Wat je zeker troosten zal, Er zijn sterren aan 't verschieten Ook die komen nu ten val. Maar ik kon hem niet bewegen Van zijn makkelijken stoel. Het is dom om ver te schieten, Zei hij, want dan mis je 't doel. Menigeen heeft het verschijnsel Schijnt het, in verband gebracht, Met een wat vertraagde hulde Aan de Leidsche sterrenwacht. Hoe dit zij, voor verontrusting Is geen reden, want per slot, Hoeveel „sterren" ook verschieten Er is nog genoeg verschot. 1920, over 1930 en afrekening dezer vergoe ding over het driejarig tijdvak van 1 Januari 192831 December 1930. 13. Vaststelling van die vergoeding, bedoeld in artikel 101 lie lid der Lager - ondierwij s wet 1920, uit 'te keeren aan besturen van bijzon dere lagere scholen over liet jaar 1930. 14. Intrekking van de verordening regelen de de voorwaarden voor de levering van water door liet waterleidingsbedrijf in ongemeten boe veelheid. 15. Intrekking van de voorschriften^ voor den aanleg van dienst- en binnenleidingen voor water; 16. Reorganisatie van de politie. 17. Benoemingen. 18. Opheffing van de Raadscommissie voor sbeunverleenin g LOOP DER BEVOLKING IN SEPTEMBER. KLEINE TOENEMING VAN HET ZIELENTAL. De bevolking onzer gemeente is ook in dit jaar geregeld toegenomen, alhoewel in een veel kalmer tempo dan we tot nu toe gewoon zijn. De vermeerdering gedurende de maand September bedroeg slechts 37, welke vermeer dering te danken is aan het geboorteover schot, dat ook in genoemde maand weer ta melijk groot was, vooral door het geringe aan tal sterfgevallen. De bevolking vermeerderde door vestiging met 242 (117 M. en 125 vr.) en door geboorte met 71 (37 m. en 34 vr.); zij verminderde door vertrek met 260 (118 m. en 142 vr.) en door sterfte met 16 (6 m. en 10 vr.) De totale vermeerdering was dus 313, de netto vermeerdering was derhalve 37. De totale bevolking op 1 October 1933 be droeg 43512, op 1 Januari 43073, zoodat in de eerste 9 maanden de bevolking vermeerderde met 439 personen. Over een vol jaar gerekend beteekent dit een vermeerdering van 585 personen of 11 per 1000. Dit is iets meer dan verleden jaar toen de bevolking met 520 inwoners vermeerderde VERBODEN VISCHTUIG. De stoomtrawler Offa uit Grimsby is nabij IJsland aangehouden en naar een haven op gebracht omdat men gevischt had met een verboden visohtuigè De schipper is veroor deeld tot een boete van 6000 kronen. IJMUIDEN DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. EEN ADRES AAN DEN RAAD. BEVER WIJ K ONGEWOON CAFéBEZOEK. Een Parijsche stuur kwijt, zoodat het gevaarte door de ruit werd niemand autobuschauffeur raakte de macht over zijn van een café reed. Wonder boven wonder gewond Een 25-tal winkeliers in de Kennemerlaan heeft in verband met de door Burgemeester en Wethouders tot den winkelier den heer J. Meijer gerichte lastgeving, den voor zijn winkel gelegen, hem toebehoorenden grond met een hek van den openbaren weg af te sluiten een adres tot den Raad gericht, waarin genoemd college verzocht wordt: le. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, op hun voornemen, tot het nemen van de in de lastgeving bedoelde maatregelen terug te komen; 2e. om, indien Burgemeester en Wethouders niet geneigd mochten zijn, aan deze uitnoodiging gehoor te geven, op andere wijze te voorkomen, dat een der onder- geteekenden terzake van art. 53 der A.P.V. tot procedeeren en/of tot kosten voor juridischen bijstand wordt ge dwongen en 3e. om indien de Raad van meening mocht zijn, dat een gerechtelijke uitspraak in hoogste instantie voor het onderhavige geval noodzakelijk is, te besluiten, dat alle door ondergeteekenden gemaakte en nog te maken onkosten voor rechts geleerden bijstand door de gemeente vergoed zullen worden, als in hoogste instantie mocht blijken, dat Burgemees ter en wethouders ten onrechte proces verbaal hebben doen opmaken. Het adres gaat vergezeld van een uitvoe rige memorie van toelichting, waaraan wij het volgende ontleenen: In den loop der laatste jaren zijn in de ge meente Velsen tamelijk veel woonhuizen tot winkelhuizen verbouwd. Bevond zich voor een dergelijke tot winkelhuis te verbouwen wo ning een voortuintje, dan werden de hekken daarvan weggesloopt en de grond in overeen stemming met- en aansluitende op het be staande trottoir betegeld. Vele van deze verbouwingen treft men aan in de Kennemerlaan en aan de Julianakade te IJmuiden en nimmer is er door Burgemeester en Wethouders van Velsen, noch door een der ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht eenige aanmerking gemaakt op het wegsloo- pen van de hekken der voortuintjes. Niettegenstaande dat en ondanks het feit, dat de nu reeds jaren bestaande toestand nimmer aanleiding heeft gegeven tot eeniger- lei klachten, ontvingen verschillende eigenaren van die winkelperceelen, waarvan de voor tuintjes bij het trottoir waren getrokken, per brief d.d. 2 Juni 1932 van Burgemeester en Wethouders van Velsen een beschrijving, waar in deze mededeelden, dat zij krachtens het bepaalde in Artikel 53 der Algemeene Politie verordening last konden geven om binnen een in die lastgeving te noemen termijn, den grond van bovenbedoelde voortuintjes weer van den openbaren weg af te sluiten. Burge meester en Wethouders wenschten daartoe niet over te gaan, alvorens de betreffende eige naren in de gelegenheid te hebben gesteld vrijwillig een afscheiding te plaatsen, waar voor dan krachtens Artikel 52 van genoemde verordening vergunning van Burgemeester en Wethouders noodig was. Tevens werd mede gedeeld, dat indien» men den grond aan de Gemeente wilde overdragen met bestemming tot openbaren weg, Burgemeester en Wethou ders bereid waren dien te aanvaarden. Daar de afsluiting van genoemde strooken grond ongetwijfeld zeer funeste gevolgen zou hebben voor de betrokken winkeliers en men bij overdracht van den grond aan de Ge meente de vrees koesterde precario-rechten te zullen moeten betalen voor den grond, dien men zelf had afgestaan, besloten de verschil lende belanghebbende winkeleigenaren zich gezamenlijk tot Burgemeester en Wethouders te wenden en deelden zij per schrijven d.d. 29 Juni 1932 aan genoemd College mede, dat zij bereid waren, over de overdracht van den grond te onderhandelen, indien Burgemeester en Wethouders bereid waren aannemelijke voorwaarden hieraan te verbinden. Vervolgens wordt in de m. v. t. herinnerd aan het afwijzende antwoord van B. en W. en aan de verdere onderhandelingen, die alle schipbreuk leden, omdat B. en W. tot geen enkele concessie bereid waren. Door meergenoemde eigenaren werden o.a. de volgende voorstellen gedaan: le. Om de betreffende grondstrooken aan de Gemeente over te dragen op voor waarde, dat zij nadien geen precario voor dezen grond behoefden te betalen. 2e. Om de betreffende grondstrooken aan de Gemeente in Erfpacht te verstrek ken tegen een vergoeding gelijk aan en wisselende met de te betalen pre cario. 3e. Om de betreffende grondstrooken aan de Gemeente over te dragen tegen ver goeding der kosten van betegeling. Al deze voorstellen werden echter door Bur gemeester en Wethouders van de hand ge wezen. Het nuttelooze van verder onderhandelen inziende besloten de winkeleigenaren de ver dere gevolgen maar af te wachten van de maatregelen, die Burgemeester en Wethouders meenden te moeten toepassen. Deze maatregelen bleven dan ook niet uit, want den 5den December 1932 werd aan een van hen, den heer E. Loendersloot, krachtens Artikel 53 der A.P.V. last gegeven binnen 30 dagen den hem in eigendom toebehoorenden grond, liggende vóór het hem mede in eigen dom toebehoorende winkelhuis Kennemerlaan i 26, van den openbaren weg af te sluiten met een ijzeren hek ter hoogte van 1.05 M.. en samengesteld uit ijzeren stijltjes bevestigd op drie. ijzeren regels, gelijk aan dat, hetwelk is A.s. VRIJDAG BEKROOND door den Volkenbond ALS DE BESTE VREDESFILM geplaatst voor de perceelen Kennemerlaan 24 en 28. In overleg met de overige winkeleigena ren werd besloten, dat aan gemelde lastgeving niet zou worden voldaan en dat men een ge rechtelijk vonnis zou afwachten. Het resultaat daarvan is, dat de heer Loen dersloot bij schriftelijk vonnis d.d. 22 Maart j.l. door den Kantonrechter te Haarlem van alle rechtsvervolging werd ontslagen. De Ambtenaar O.M. teekende van dit vonnis hoo ger beroep aan, doch ook de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem ontsloeg hem bij schrif telijk vonnis d.d. 31 Juli j.l. van alle rechts vervolging. De motieven voor deze vrijspraak waren o.a. „dat Artikel 53 per A.P.V. in strijd is met Artikel 168 der Gemeentewet". „dat een afsluiting als door Burge meester en Wethouders gevorderd wordt in strijd is met Artikel 625 van het Bur gerlijk Wetboek". „dat aan Artikel 53 der A.P.V. van Vel sen verbindende kracht moet worden ontzegd". Nu zou men meenen, dat door deze beide gerechtelijke uitspraken de kwestie als afge daan beschouwd kon worden, doch het tegen deel is waar. Nog zijn Burgemeester en Wet houders van Velsen daardoor niet overtuigd en verlangen zij een uitspraak in hoogste in stantie. Daar echter de Officier van Justitie van het vonnis der Rechtbank geen hooger be roep heeft aangeteekend, is een dergelijke uit spraak in de tegen den heer Loendersloot in gestelde strafvervolging niet meer mogelijk. Voor Burgemeester en Wethouders is dit even wel geen bezwaar, zij' zenden eenvoudig een anderen winkeleigenaar, ditmaal den heer J. Meyer, een lastgeving om de strook grond voor zijn perceel Kennemerlaan 36 met een hek van den openbaren weg af te scheiden. Indien deze heer ook niet aan" genoemde lastgeving gehoor geeft, wordt tegen hem eveneens proces-verbaal opgemaakt en kan dan getracht worden een uitspraak in hoogste instantie te verkrijgen. Weer is dan een winkelier, ondanks de zeer ongunstige omstandigheden waarin de meeste hunner verkeeren, genoodzaakt eenige honder den guldens kosten te maken voor juridischen bijstand, doch hierover bekommeren Burge meester en Wethouders zich blijkbaar niet. Deze geheele aangelegenheid objectief be schouwende, kan men zich niet los maken van den indruk, dat Burgemeester en Wethouders van Velsen, misbruik makende van hunne machtspositie, hier een poging doen om den betreffenden grond op een onreëele wijze van de eigenaars af te dwingen, want zij begrijpen ook wel heel goed, dat het plaatsen van een hek wel het allerlaatste is, dat een winkel eigenaar zal doen. Adressanten zijn overtuigd, dat zij al het mogelijke hebben gedaan, om op billijke wijze aan de wenschen van Burgemeester en Wet houders te voldoen, doch dat hunne pogingen om tot een oplossing te komen afgestuit zijn op den absoluten onwil van deze laatsten om daartoe mede te werken. Zij meenen goed te doen Uw geacht College van een en ander op de hoogte te stellen en spreken de hoop uit, dat het bovenstaande resumé aanleiding moge geven om op de in hun adres vervatte verzoeken goedgunstig te beschikken. HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE RESULTATEN DER STOOMTRAWLERS IN SEPTEMBER. Het overzicht van de resultaten der stoom trawlers gedurende de maand September, voor komende in het laatste nummer der IJ-mui- der Federatie toont aan, dat de „uitloopers", d.w.z. de trawlers, die buitengewoon goede ieizen maakten, minder talrijk waren dan in de maand Augustus j.l. In laatstgenoemde maand waren er zes booten, die vier reizen gemaakt hadden, alle overige, die de geheele maand in de vaart waren maakten drie rei zen. In September maakten vier trawlers elk vier reizen, n.l. de Liesbeth Betty IJM 183. de Silvain IJM. 116, de Ewald IJM. 48 en de Rot terdam IJM. 112. De „topscorer" in September was de Silvain, die met een besomming van f 13.000 ongeveer f 1000 beneden de Petten bleef, die in Augustus aan den top stond. Bo ven de 10.000 kwamen in September alleen de Gloria IJM. 37, (f 10.500) en de Caroline IJM. 26 (f 10150). ■Een slechte maand maakten de Johanna Marie en de Ita, die in de geheele maand slechts één reis maakten en resp. f 760 en f 875 besomden. De gemiddelde maandbesomming per boot bedroeg f 5173.71 tegen f 5329.10 in Augustus, de gemiddelde reisbesomming resp. f 2092.10 en f 2131.64. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Evenals vorige jaren wordt ook nu weder door de Afdeeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandsche Roode Kruis een Wintercur- sus gegeven in Eerste Hulp bij Ongelukken. Ook ditmaal is de aanvrage voor deelneming weer belangrijk. De Cursus die Donderdag 12 October des avonds 8 uur een aanvang zal nemen, zal worden gehouden in het gymnas tieklokaal van School H. aan de Wijk-aan- Zeeërw-eg, en zal worden geleid door Dr. W« van Haselen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1