HET NIEUWE AVONDBLAD Reorganisatie van de Politie. k Holland sleept! DE STORM. BEL A. A.m.! 18e JAARGANG NO. 291 DONDERDAG 12 OCT. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. De basis van het Willemsplein naar Velsen? ii. Zoolang plan A in werking zal zijn met het thans bestaande personeel, zal evenals tot dus verre aan de regeling van het verkeer alleen op de drukste punten en op de spitsuren aan dacht kunnen worden gewijd: de eigenlijke verkeerscontrole geschiedt reeds thans en met succes dagelijks per politie-auto, aldus ver volgt de Burgemeester in zijn schrijven aan den Raad. De vrij zware bezetting van den post Velsen-Noord (waarbij feitelijk nog ko men de twee agenten voor Breesap-Park Roos- wijk) is noodig voor de regeling van het ver keer op den zeer drukken Wijkerstraatweg nabij het pontveer, terwijl mede om dezelfde reden de kring-politiepost Velsen aan de andere zijde van het kanal dubbele bezetting- behoeft. Toch zal ook het zeer sterk groeiende Velsen-Noord in de toekomst aanmerkelijke uitbreiding van politie noodig hebben. Wordt vooralsnog voor de buurtschap Drie huis één kringagent voldoende geacht, het zeer sterk uitbreidende Santpoort binnen afzienbaren tijd aan twee agenten niet genoeg hebben. Ook het drukke bedrijf van de Visschers- haven eischt veel meer toezicht. Een dergelijk groot en ingewikkeld bedrijf met de ingewik keldste verhoudingen op allerlei gebied, be hoeft doorloopend toezicht van een paar flinke bekwame politiemannen, die zich daarin ge heel hebben gespecialiseerd en is lang niet vol doende geholpen met nauwlettende surveillan ce-dienst uitgaande van de politieposten (Zie overigens Plan B). Waar het visscherijbedrijf zijn woonplaats lindt in West-IJmuiden, waar alle uitloopers jn te vinden van de in de eigenlijke haven .jopende zaken, zal een goede werking der Kringpolitie in de Visschershaven een aanleu- 'ning behoeven van de overeenkomstige macht in Noord- of Oud-IJmuiden. Deze kringpolitie zal in gewone omstandigheden dienst doen onafhankelijk van den surveillancedienst uit gaande van de drie politieposten. Volgens plan B zouden tenslotte in de ge- heele gemeente samen 13 kring-agenten wor den aangesteld. Het zou mijns inziens aan beveling verdienen, deze te plaatsen onder commando van den aan te stellen 2en In specteur van den straatdienst, die dan in Santpoort zou kunnen worden gestationneerd. In gevallen van nood of ongeregeldheden, die practisch bijna altijd ontstaan aan de havens, in IJmuiden-Oost of bij het Raadhuis te Velsen, kunnen dan al deze kring-agenten onder commando van den Inspecteur veree- nigd worden tot een krachtige reserve-brigade, die, waar noodig, ingesteld kan worden. Samenstelling der uitbreiding De uitbreiding met 30 man stelt de Burge meester voor te doen bestaan uit 2 inspecteurs, 4 verkeersagenten, 2 motor-agenten, 2 recher cheurs, 2 brigadiers, 18 agenten c.q. leerling- agenten. De beste wijze, om geleidelijk van plan A over te gaan naar plan B ware, door de vol gende methode te volgen: in 1935 aanstelling van 6 leerling-agenten; in 1936 aanstelling van 1 inspecteur 2 verkeersagenten (deze verkeersagenten te nemen uit het bestaande corps en deze te ver vangen door 2 leerling-agenten; in 1937 aanstelling van 6 leerling-agenten 2 verkeersagenten; in 1938 aanstelling van 2 motor-agenten -f-1 2 rechercheurs (zoo mogelijk ook nu weer door de opschuivingsmethode) in 1939 aanstelling van 2 leerling-agenten 4 2 brigadiers (opschuivingsmethode); in 1940 aanstelling van 1 inspecteur -f 4 leerling-agenten. In de practijk komt de aanvulling neer op de aanstelling van 2 inspecteurs en 28 leer ling-agenten. benevens de meerdere onkosten voor 2 rechercheurs (f 300) en 2 brigadiers ff 50). Door elk jaar eenige leerling-agenten cv bij te nemen als omschreven is in boven vermeld schema, wordt het gevaar voorkomen, dat het korps te plotseling overvuld wordt met practisch te onervaren krachten. De practijk toonde reeds aan, dat jonge agenten met voorafgaande theoretische ontwikkeling na cên jaar practijk voldoende geschoold kunnen zijn om voor zelfstandige straatsurveillance geschikt te zijn. Een zeden- en kinderpolitie? Een laatste maar niet minder belangrijke desideratum ter volmaking van het politie- instituut komt den Burgemeester voor te zijn de inrichting van een zeden- en kinderpolitie. Een uitbreiding met 3 politieambtenaren voor deze af deeling (waaronder zoo mogelijk 1 vrouwelijke) is zeker geen weelde-eisch. Met het oog op de financieele lasten zijn deze niet in het schema ondergebracht en zal moeten "orden afgewacht tot eenige meerdere ruimte °P dit gebied geleidelijke aanstelling mogelijk maakt. Een politiebureau te Velsen? Feitelijk beantwoordt geen der aanwezige oureaux, posten, wachtlokalen en cellen aan eenige normaliteiten daaraan te stellen eischen, aldus de Burgemeester. Slechts door Seheelen nieuwbouw van alle bestaande ge- douwen zou dit vraagstuk afdoende opgelost ■mnnen worden. Tevens zou daarbij zijn te overwegen om den in de plannen A en B. ge noemden staf te huisvesten in een nieuwe lo kaliteit, te stichten naast het centraal gelegen Raadhuis te Velsen en het politiebureau Wil- «tosplein te verkleinen, tot een politiepost. Gebouwd zouden dan moeten worden: a. po litiebureau te Velsen, b. politiepost Willems plein, c. politiepost te IJmuiden-Oost, d. po litiepost te Velsen-Noord. Zal het Rijk betalen? Nu de verschillende instanties der betrokken Departementen zonder het maken van een enkele opmerking of wijziging met de hier boven geschetste reorganisatievoorstellen hebben ingestemd, onder de gemaakte op merking dat, nu door de gemeente Velsen toch een bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der gemeente is verzocht, bij toe staan van dit verzoek de meerdere onkosten voor politiedoeleinden ook geen onoverkome lijk bezwaar meer voor het gemeentebestuur behoeven te vormen, meent de Burgemeester volle vrijheid te hebben kunnen vinden om, nu de facto, deze nieuwe uitgaven althans de eerste jaren door het Rijk zullen worden ge dragen, den Raad voor te stellen het besluit te nemen tot een reorganisatie der politie als thans in deze voorstellen is neergelegd. De Burgemeester behoudt zich daarbij de vrijheid voor, om voor zoover betreft de in deze toelichting als wenschelijk genoemde punten, telkenjare, wanneer hij dit noodig acht één of meerdere daarvan op de volgende begrootingen voor te stellen. Het verdient toch alle aandcht, dat ook tegen den post van de op den kapitaaldienst te brengen f 25.000 van Rijkswege geen bedenkingen zijn gemaakt. Plain B. In ons blad van gisteren hebben wij reeds de samenstelling van het korps volgens plan A, gevormd, welk plan kan worden uitgevoerd met de huidige sterkte van het korps. Plan B, dat den toestand weergeeft na al geheele uitwerking der reorganisatie, dus na verloop van 6 a 8 jaren omvat de volgende indeeling: Staf: de commissaris. 1 hoofdinspecteur (c.q. inspecteur), chef van dienst, 1 hoofdagent, toegevoegd aan den commissaris, 2agenten voor verschillende diensten, 4 verkeersagenten, 2 motoragenten. Administratie1 inspecteur, c.q. hoofdagent, 1 hoofdklerk, 2 klerken. Opsporingsdienst2 hoofdagenten, 4 re chercheurs. Mobiele brigade: 1 inspecteur voor den straatdienst, 2 brigadiers, 5 agenten. Politiepost Willemsplein: 2 brigadiers, 10 agenten (c.q. leerling-agent). Politiepost IJmuiden-Oost1 hoofdagent- postcommandant, 2 brigadiers-wachtcomman dant, 10 agenten (c.q. leerling-agent). Politiepost Velsen-Noord: 1 hoofdagent-post- commandant, 2 brigadiers-wachtcommandant, 8 agenten (c.q. leerling-agent). Kringpolitie: Visschershaven 2 agenten, IJmuiden-N. 2 agenten. IJmuiden O.N. 1 agent, Velsen-Gemeentehuis 2 agenten, Drie huis 1 agent, Santpoort 1 inspecteur v. d. straatdienst en 2 agenten, Santpoort-Station 1 agent, Breesaap 2 agenten. De agenten der kringpolitie kunnen na tien jaren gemeentedienst tot brigadier worden bevorderd. Hiermede wordt bedoeld het nieuwe ge deelte van IJmuiden. AANLEGGEN VAN WEGEN. Bij Raadsbesluit van 4 April 1933, werd in handen van B. en W. om advies gesteld, een adres van de Coöperatieve Vereeniging Parti culiere Woningbouwvereeniging „Wijkeroog" te Velsen, houdende verzoek, haar vergun ning te verleenen tot het aanleggen van een weggedeelte over het terrein, kadastraal be- (Dezer dagen heeft 's werelds sterkste sleepboot de „Zivarte Zee" haar proefvaart gehouden). Als er wat gesleept moet worden, Roept men Nederland er bij, Niemand in de heele wereld Doet dat werk zoo goed als wij. Baggermolens, reuzedokken, Schepen die gehavend zijn En ge„haven"d moeten worden, Houdt ons landje aan de lijn. Ieder land grijpt naar ons sleeptouw, Als een schip niet verder kan. In het sleepen is ons landje Welbekend als „sterke man". Nu de wereld is gaan lijden Aan een sleepend soort van kwaal, Die men crisis heeft geheeten En ons teistert, allemaal; Past ons wel het optimisme Dat ons eigen Schip van Staat, Hoe topzwaar het zij geladen, Toch niet naar de haaien gaat. Want al woeden wilde stormen Om de zwaar te sturen schuit, Wij met onze sleepersgaven Sleepen haar er wel weer uit. P. GASUS. kend gemeente Velsen, sectie B, no. 2550, lig gende ten oosten en in het verlengde van de Watervlietstraat aldaar. B. en W. deelen thans mede, dat mwilli ging van dit verzoek bij hen geen bezwaar heeft ontmoet. Het kwam het college echter niet gewenscht voor, dat de vergunning zich tot één weggedeelte zou beperken. Ten einde een behoorlijk geheel te verkrijgen en latere partieele aanvragen te vermijden dienden daarin o.i. ook de andere over het in exploita tie te brengen terrein geprojecteerde wegge deelten te worden opgenomen. Het bestuur der Vereeniging heeft zich met deze uitbrei ding accoord verklaard, evenals met de te stellen voorwaarden. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in- het beheer der openbare werken stellen B. en W. thans voor, de verlangde vergunning te verleenen. IJMUIDEN BAZAR BEWAARSCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. VOOR ELK WAT WILS. Hedenmiddag half vijf vindt de opening plaats van den bazar, die ten behoeve van de bewaarschool in de Casembrootstraat, m deze school gehouden wordt. De opening zal ge schieden door den heer Y. Reitsma. voorzit ter van ..Volksonderwijs". De burgemeester, die hiertoe was uitgenoodigd, is door uitste- digheid verhinderd. Gisteren hebben we eens even een kijkje op den bazar genomen. Het zag er al zoo gezel lig uit. dat we iedereen kunnen aanraden, dezer dagen even binnen te gaan en wat voor het goede doel te besteden. Er is voor elk wat wils. Mooie handwerken, huishoudelijke- en luxe-artikelen, alles zeer billijk geprijsd. De heeren kunnen in een goed gesorteerde stand van rookartikelen beslist hun merk vinden. Natuurlijk kan men op het rad van avon tuur z'n geluk beproeven, wat men ook kan door een lootje te koopen in de onmisbare verloting, waar men kans heeft op een rijwiel, een theekastje enz. Het aantal attracties is zeer uitgebreid en Madame Lenormand is aanwezig om iederen bezoeker een gelukkige toekomst te bestellen. De stand van Marcelis' koffie- en thee handel trekt bijzonder de aandacht door de ruime sorteering producten uit het land van de rijzende zon. Alles wat er tentoongesteld Is. is te koop, met uitzondering van de voorwerpen door de kinderen vervaardigd. We hebben onze bij zondere aandacht hier aan gewijd en onze conclusie is, dat deze tentoonstelling meer dan wat ook aantoont, dat het behoud van de school een offer waard is. Deze tentoon stelling is in een apart, lokaal ondergebracht. Zij is van dien aard, dat men alleen daarom niet mag verzuimen, den bazar te bezoeken. Ouders, die hun kinderen aan de zorgen van het personeel hebben toevertrouwd, zul len zeer zeker met buitengewone belangstel ling de tentoonstelling bezichtigen. Scheveninger botter binnengesleept door de „Neeltje Jacoba". Duitsche trawler op den strekdarr Zelfkant van IJmuiden door een samoen geteisterd Hoe de storm aan de pier te IJmuiden huishield. Dinsdagmorgen wakkerde de stevige Zui denwind plotseling aan tot een hevigen storm. De Zuiderpier werd door huizenhooge zeeën beloopen Even na den middag liep de wind uit tot Z.W., dat den S c heven in, ge r botter SCH 38, een snurrevaad-visscher bijna noodlottig was geworden. De ruimende wind dreef het kleine scheepje dat de haven wilde binmenloopen steeds meer naar de kust en toen tot overmaat van ramp, het groote zeil aan flarden ging en de motor door een warmgeloopen kogellager niet op volle kracht kon draaien, was het den schipper niet meer mogelijk z'n scheepje op de ruimte te hou den. Steeds kwam men dichter bij de bran ding. Maar toen de nood het hoogst was, was de redding nabij. Eerst was het de ter visscherij varende stoomtrawler Schoorl, die assistentie presenteerde. De Schoorl stoom de bovenwinds om met behulp van een boei met lijn verbinding met den botter te krij gen. Inmiddels was echter de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" in aantocht. De binnenge komen Deensche motor-kotter E 401 had het noodgeval gerapporteerd, waarop de redding boot spoedig zee koos. De Neeltje Jacoba kwam, toen de botter op eenige mijlen van de kust was gekomen, juist bijtijds om het ontredderde scheepje op sleeptouw te nemen en het veilig binnen te brengen. De eerelijst der N.Z.H.R.M. is weer met de namen van drie geredden aangevuld. Vastgeloopen en vlotgesleept. De Duitsche stoomtrawler Nürnberg O.N. 75 is Dinsdagnacht bij het binnenkomen dooi den Zuiderstorm op den Noorderstrekdam geloopen. Des nachts 3 uur had de sleepboot Hector van Bureau Wijsmuller een tros op den trawler vast, waarna getracht werd het vaartuig vlot te brengen. Eerst na twee uur slaagde de Hector hierin. Trawlers uitgevaren. Ondanks den hevigen storm is gisteren toch een aantal trawlers uitgevaren. De stoom trawler Knikker IJ.M. 4 is echter, na een paar uur in zee te zijn geweest, weer teruggekeerd. IJmuiden in nood. De hevige storm veroorzaakte aan den zelf kant van IJmuiden een samoen en in optima forma. Het mulle, droge zand van de open vlakte aan den Zuidkant der bebouwing werd hoog opgejaagd en stoof de naar het Noorden loopende straten in, waar het de Kennemer laan haast onbegaanbaar maakte. Op de hoe ken van de straten cirkelde het voortdurend rond. Vooral de bewoners van de woningen nabij de zandvlakte ondervonden veel hinder van den samoen. Het Kennemerplein was de groote vergaarbak van alles was uit de Edi- sonstraat en de James Wattstraat kwam aan waaien. Voor de Kennemer Garage ontstond een draaikolk van papier, boombladeren en zand. In 't geteisterde gebied sneuvelden een spiegelruit en eenige boompjes. Wielrijder omvergewaaid. In de Houtmanstraat nabij het Kennemer plein werd een wielrijder, zekere Van O., wo nende Willemsbeekwerk door een rukwind op zij geduwd, juist toen een autobus passeerde. Hij botste tegen de autobus en wel zoo hevig, dat hij bewusteloos bleef liggen. Geconsta teerd werd. dat hij een lichte hersenschud ding had bekomen. Nadat hij in den winkel van den heer R. was binnengedragen, werd van O. per auto naar zijn woning overgebracht. Te Velsen. De storm van Woensdag heeft ook hier nog al wat schade aangericht. Vele dakpannen moesten het ontgelden, vooral van de woningen der Woningbouwver eeniging „Velsen"; draden van het electrische net kronkelden gebroken om de palen. Tal van ijzeren platen, waarmede het oude ketelhuis der papierfabriek gedekt is, kwamen naar beneden, echter gelukkig zonder iemand te treffen. DOMANIALE ANTHRACIET EN EIERKOLEN DE BESTE El Sluisplein (Ericstonstr. 1) Tel.44,Zeeweg 263 TeK 907, Meeresteynpl. 1,Beverwijk,Tc'. 2451 (Adv. Ingez. Med.) I Door het vallen van gebroken takken wer den eenige personen licht gewond. Van ernstige ongelukken vernamen wij ech ter nog niets. TOONEELVEREENIGING „HET MASKER" De Tocineelvereeniging „Heit Masker' zal Zaterdag 21 October haar eerste opvoering in dit seizoen geven en wel an „Het Wapen van Velsen". Opgevoerd) zullen worden een drama „De Sterkste", van Jac. Ballings en een klucht van J. Rentmeester getiteld: De Macht der Vrouw. UITSLAG VERLOTING „HET WITTE KRUIS". Onder vrij groote belangstelling heeft Woensdagmiddag j.l. de trekking der verlo ting plaats gehad ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage, op de volgende nummers is een pa-ijs gevallen. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het Witte Kruisgebouw, Ken nemerlaan 125 te IJmuiden. 406 le prijs; 868 19e pr„ 1070 9e pr.. 1581 18e pr.. 1758 2e pr„ 1762 20e pr., 3459 16e pr., 3461 13e pr., 3687 25e pr., 3750 11e pr., 4487 15e pr., 4761 5e pr., 4795 17e pr., 4850 3e pi'., 5023 4e pr.. 5097 24e pr., 5176 6e pr., 5185 23e pr., 5275 22e pr„ 5514 7e pr., 5517 10e pr., 5556 21e pr., 5706 14e pr., 5713 8e pr., 5777 12e prijs. DIEFSTAL VAN VISCH. Door de halpolitïe is terzake van diefstal van visch aangehouden zekere S„ wonende ';e IJmuiden-Oost. Hij is in het politiebureau in arrest gesteld. NAAR ZEE. De Vios II IJm. 134 en de Dordrecht IJrn. 52 zijn inaar zee vertrokken. NEDERLAND Waddenzee. Vliestroom. Drijfbaken gelegd. Op 53 gr. 15' 32" Nb en 5 gr. 9' 26" El is tij delijk een rood drijfbaken gelegd. Men mag dit baken niet beW langs passeeren. SANTPOORT IIET FANFARECORPS WILHELMENA" BESTAAT 35 JAAR. In 1893 werd het fanfarekorps „Wilhelmina" opgericht, zoodat het thans 35 jaar bestaat. Vergissen wij ons niet, dan is „Wilhelmina" dus onze oudste vereeniging. Er is dus alle reden voor om even bij dit jubileum stil te staan, ook al zal liet- zonder uiterlijk fsest- vertoon voorbij gaan. In den loop dezer 35 jaren heeft „Wilhel mina" als elke andere vereeniging haar „ups and downs" gekend. Zoo'n schare muzikale ingezetenen als bijv. tal van dorpen in die Zaanstreek kennen, bezit onze plaats nu eenmaal mi-et. 't Gevolg van een en ander was dat, wanneer oude leden de vereeniging ver lieten, niet alitijd jonge krachten gereed stonden om de opengevallen plaatsen in te nemen. Een tijdperk van bloei beleefde „Wilhel mina" o.a. ten tijde van het directeurschap van den heer Polderman uit IJmuiden. We herinneren ons nog levendig, hoe het korps toen in Wormerveer den eersten prijs ver overde. Daarna is een inzinking gevolgd, zoo zelfs, dat het korps op eigen verzoek in de 2de afdeeling werd geplaatst. Uit de laatste tijden vallen echter weer een aantal goede concoursprestaties te vermelden. Berhalve den heer Polderman hebben o.a. de heeren Van der Holen. Sam Vlessing, F. Dekker en Reinier van 't Hoff den dirigeer- staf over het korps gezwaaid. Thans is de leiding in handen van Peter Wdit, aan welken jeugdigen dirigent het zeker niet zal liggen of „Wilhelmina" zal spoedig weer hoog er op de muzikale ladder stijgen. Het -bestuur bestaat uit de heeren J. Groene- veld voorzitter, G. Rapis secretaris, A. Schip per penningmeester, G. Wiedijk muziek- commissaris en J. Strijder commissaris. Zooals wij reeds zeiden, zal dit jubileum zonder uiterlijk feestvertoon voorbijgaan. Wel wordt een jubileumconcert gegeven in hotel „De Weymam" en wel op Woensdag 18 Octo ber. Het volgend programma wordt dan uit gevoerd,: 1. Lustrum-marsch, Peter Wit. 2. Ouverture Symphonique, S. Vlessing. 3. Guillaume Teil, Russum. 4. La Lux-emboui-geoise, Jacq Mantin. 5. Grand Marche de 1' Opera T-ammhiauser, R. Wagner. 6. Feesto-uverture, S. Vlessing. 7. Suspisni-1. Valse Romance, J. Ivanovici. 8. Marche finale. De openingsmarsch is door Peter Wit aam de ju bi leer en de vereeniging opgedragen. Santpoort's Gem. Dubb. Kwartet zal een zestal nummers ten gehocre brengen

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1