HET NIEUWE AVONDBLAD JAARGANG NO. 292 VRIJDAG 13 OCTOBER 933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet'of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnete1 zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank t-a Schiedam. Een Conflict Opgeruimd. Het ongelooflijke is geschied: een conflict tusschen twee naties is uit de wereld gehol pen. finaal opgeruimd. Wij krantenmenschen zijn' veel gewend op nieuws-gebied. vooral in wilei-bewogen tijden als deze. We zijn niet gauw verrast, en er moet al heel veel gebeuren eer we schrikken. Maar toen ik dit bericht van morgen onder oogen kreeg, bevingen mij beide sensaties. Verrassing vanwege dit onge hoorde feit: twee naties zijn het ergens hee- lemaal over eens gewordenen schrik bij het lezen van de toelichting, in een Engelsche krant: onze diplomatie heeft dit prachtig re sultaat weten te bereiken. itHoe nu?" dacht ik. Gaat de Engelsche di plomatie ganschelijk nieuwe wegen bewande len? Zullen de dierbaarste tradities van „de Kanselarijen van Europa", volgens dewelke men immers nimmer een conflict uit de we reld helpt, maar het integendeel vertroetelt tot het uiterste om zijn leven te rekken als men het al niet laat losbarsten ten einde spoeden? Reeds zag mijn ontsteld gedachten- oos de panische schrik in de Kanselarijen bij het vernemen van zulk abominabel nieuws. Hel zag anders zoo passieve, hoffelijke gela ten verwrongen van emotie. Het gedachten oor hoorde de anders zoo wel-beheerschte, suave stemgeluiden in kreten van ontzetting ontaarden, terwijl de monocles uit de oog hoek sprongen. (Dit laatste zag het oog weer). Ik besefte ten volle: dit was het begin van bet einde der Carrière. Mijn hemel! Ik heb eens een boek van Wells gelezen, waarin hij beschreef hoe na den „volgenden oorlog" de staatshoofden op een hoogvlakte ergens in Spanje bijeen komen, en kort en goed besluiten dat zij de grenzen afschaffen en dat zij met elkaar de nieuwe wereldregeering zijn. Dat boek, die scène eruit althans, stond mij eensklaps levendig voor den geest. Het is waar dat de verwezenlijking van Wells' fantaisie de diplo matie met één slag den hals om zou draaien, m zoo erg was dit bericht nog niet. Zooveel 'ton men er niet uit halen. Zij is zeer. taai, i Carrière, en als zij ooit sterft zal het in (én langsten doodsstrijd zijn, die de wereld sinds haar schepping aanschouwd heeft. Maar al beteekende dit bericht dan nog niet den dood van het deftigste, traagst-werkende en minst-bereikende van alle beroepen, het scheen toch den bedoelden doodsstrijd in te luiden. Er. zou, zoo dacht ik, wellicht een nieuwe Carrière kunnen groeien, maar zij zou slechts een onecht kind van de onver getelijke Oude kunnen zijn. Die nieuwe diplomatie zou gediend worden door harde, zakelijke mannen, echte burgerlijke mannen: van die mannen met haèst, die de finesses van een phrase en de eindelooze mogelijk heden van een diplomatieke zinswending niet waardeeren kunnen. Ordinaire mannen, die geen tijd hebben om langdurig en tactvol te aboucheeren en te dejeuneeren, die de einde looze variaties op het thema „conflict" niet kunnen savoureeren, die in den vreemden waan leven, dat moeilijkheden er zijn om op gelost te worden, dieenfin!die gelooven in daèden WeL-waar was dit slechts een conflict tus schen Australië en Engeland, die tot hetzelfde Empire behooren en dus zekere nuances en délicaitesses hebben 'te eerbiedigen bij hun ge schillen. in die mate dat men nooit de zwaar te van het begrip prestige en liet begrip na tionale eer dn hun verhoudingen tenvolle kan doen wegen, zoodat eenenfin, een vol bloedig conflict 'tusschen hen niet denkbaar ismaar tóch, nietwaar? Après tout!.... Ik zal u niet langer in spaftnïng houden. Bijna een jaar lang heeft een vreeselijk con- "H geheerscht tusschen de Engelsche en Australische cricketbond-besturen, de Engel sche en Australische dagbladen en de Engel sche en Australische volken als geheel over de vreeselijke vraag, of meneer Larwood, meneer Voce en nog iemand, wiens naam me ontscho ten is, op het lichaam van de Australische batsmen of op het wicket gemikt hebben. De nog vreeselijker vraag ontstond daaruit, of het niet beter was maar uit te scheiden met os Testmatches. Tallooze conferenties, duizen den dagbladartikelen zijn er in beide landen aan gewijd. Nu ineens is het uit. Met twee telegramme tjes is de zaak opgelost en de vrede voorgoed geteekend. En hoe? Beide naties hebben be sloten te doen alsof er nooit iets gebeurd is, 'en hum strenge afkeuring en blijvend verbod van mikken-op-het-lichaam uitgesproken. Het is uit, voorgoed uit met body-line bowling. Welk een oplossing! Welk een voorbeeld R. P. IJMUIDEN WIE IS DE RECHTMATIGE EIGENAAR? De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt mede, dat op 16 September 1933 een brievenbus van den Rijkspostdienst te Vlissingen een enveloppe is aangetroffen zon der eenig-e aanwijzing, bevattende bankpapier. Tot heden is die enveloppe niet gereclameerd. Vermoed wordt, dat iemand van elders in die brievenbus correspondentie heeft geworpen en daarbij uit onbedachtzaamheid bedoelde enveloppe met bankpapier mede in de bus hseft gedaan. Indien dit juist is, dan heeft betrokkene vermoedelijk later er geen oogen- buk aan gedacht, dat de enveloppe met bank- Papier in een brievenbus te Vlissingen is ge worpen en heeft hij waarschijnlijk bij de po- "he elders aangifte gedaan van vermissing aiJ deze enveloppe met bankpapier. Voor inlichtingen omtrent het vorenstaande zich te wenden tot den Commissaris van Po litie wringen. DE LICHTMATROOS. PERSONEEL OP KUSTBOOTEN. Wij lezen in „De IJmuider Federatie": In de arbeidsovereenkomst staat: op de booten, die de platvisscherij uitoefenen, zal met een lichtmatroos gevaren worden, en deze zal den leeftijd van 20 jaar niet overschrijden. Wij hadden gedacht, dat men zeker niet zou visschen met Fransch patent, wanneer men zoo een jongmaatje aan boord had. voor al waar men weet, dat men bij het visschen met zulk patent 4 volslagen matrozen zeker noodig heeft. Toen ons dan ook is gebleken, dat men met schepen, die een lichtmatroos varen, op rond- visch gaat is door ons de volgende brief aan de Reedersvereeniging geschreven: „In de besprekingen over de vervanging van den vierden matroos op dc kustbooten door een lichtmatroos is herhaaldelijkk Uwerzijds betoogd, dat dit alleen zou gelden voor de platvisscherij. Zoo is dan ook de omschrijving- geworden in artikel 25 der overeenkomst. Met bezorgdheid hebben wij daarna gade geslagen, dat vele kustbooten het z.g.n. Fran- sche patent aan boord namen, hetgeen er op wees, dat men niet enkel cle platvisscherij wil de beoefenen, maar voornemens was ook rond- visch te vangen. Hiertegen hebben wij zeer ernstig bezwaar, omdat het visschen met het Fransche patent zoo moeilijk en gevaarlijk is, dat daarbij vier volle matrozen minstens noodig zijn. Als sprekend voorbeeld van onze klacht mo gen wij er op wijzen, dat de „Rijnstroom" de afgeloopen reis met een volledige vangst schel- visch is aangekomen, zoodat van platvisscherij geen sprake is geweest. Dringend moeten wij U verzoeken maatre gelen tegen dit euvel te willen treffen Wij herinneren eraan, dat tijdens de onder handelingen op het Raadhuis onder leiding van den Burgemeester en den heer Oud on zerzijds op de gevaren van afwijkingen bij het varen met een lichtmatroos is gewezen. Het was de heer Polderman, die zei: „de schepen met een lichtmatroos visschen niet geen Fransch patent." En zie daar, nu gaat men zelfs met den lichtmatroos op de sche.lvisch. Het behoeft 'geen betoog; dat zulks toch niet de bedoeling is geweest. CHR. GEREFORMEERDE KERK. A.s. Zondag zal in de Chr. Gereformeerde Kerk de dienst worden geleid door Prof. G. Wisse uit Apeldoorn. Proffessor Wisse keerde onlangs terug van een reis van eenige maanden naar Indië en zal, alvorens zijn werkzaamheden als hoog leeraar aan de Theologische School te Apel doorn te hervatten. Let eerst na zijn terug keer uit de tropen in IJmuiden optreden als erkentelijkheid jegens oe Chr. Gereformeerde gemeente alhier voor hei hartelijk afscheid, hem bij zijn vertrek naar Indië op de Noor' dersluis bereid HET ONGELUK OP DE WILHELMINAKADE. DE TOESTAND DER SLACHTOFFERS. Naar wij vernemen is de toestand van het zoontje van den heer Beek, een der slacht offers van het verkeersongeluk op de Wilhel- minakade zoo zeer vooruitgegaan, dat hij dezer dagen het Antonius Ziekenhuis kon ver laten. Het zoontje van den heer Verwey, die zooals men weet o.a: een ernstige schedel- fractuur bekwam, wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Ook hij is aan de 'bete rende hand. DIEFSTAL VAN KOPEREN BUIZEN Door de politie is aangehouden als verdacht van diefstal van koperen buizen zekere van D. wonende te Haarlem. Hij is ter voorgelei ding voor den commissaris van politie in het politiebureau aan het Willemsplein in arrest gesteld. DE HEERSCHERES VAN ATLANTIS. VAN HEDENAVOND AF IN „THALIA". Brigitte Helm als koningin Antinea in de film: De Heerscheres van Atlantis. Dit machtige filmwerk, vervaardigd naar motieven uit den beroemden roman van Pierre Benoit onder regie van den grooten regisseur G. W. Pa-bst zal voor IJmuiden de première beleven. De hoofdrollen in deze flm worden vervult door Birgitte Helm, Gustav Dieslb en Heinz Klingenberg. Een ongemeen mooie mu zikale illustratie werd getoondicht door den vermaarden Duitschen musicus Wolfgang Jil- ler. Algemeen beschouwt men „De Heersche res van Atlantis", niet alleen als-het meester werk van Pabst, doch tevens als de beste creatie van Birgitte Helm. Het is wonderbaar deze betooverende verschijning door de film te zien dwalen als de geheimzinnige gevaar lijke en verleidelijke koningin Antinea. Wij twijfelen er niet aan of de verfilming van dezen vermaarden roman zal opnieuw een groot succes hebben. Als extra amusementsfilm wordt vertoond de lieveling van het publiek Martha Eggerth in „De Moderne Bruidschat". Thalia geeft dus weer een programma, waar van gezegd kan worden dat het voor elk wat wils bevat. OPENING BAZAR. TEN BATE VAN DE BEWAARSCHOOL CASEMBROOTSTRAAT. Eenigen tijd geleden werd het denkbeeld geopperd, ten bate van de bewaarschool in de Casembrootstraat een bazar te houden. Zooals men weet, wordt ook deze bewaar school na het intrekken van het gemeentelijk subsidie in stand gehouden door de afdeeling Velsen van „Volks-onderwijs" en aangezien het schoolgeld lang niet voldoende is om de kosten te dekken, meende men dat het orga- niseeren van een bazar een probaat middel zou zijn, om de kas te stijven. Er werd een commissie gevormd met ais dagelijksch bestuur mej. de Jong en de hee- ren S. Bonke, A. v. d. Vlerk en M. J. N. v. d. Berg en deze commissie toog spoedig aan het werk. Zij ontmoette allerwegen medewerking en zooals wij gisteren reeds konden mededee- len, heeft men in het schoolgebouw een uit gebreide collectie van voorwerpen van aller lei aard bijeengebracht, welke voorwerpen alle door vrienden van de school gratis werden beschikbaar gesteld. Gistermiddag vond onder groote belang stelling de officieele opening van den bazar plaats. De voorzitter, de heer Bonke sprak een kort openingswoord, waarin hij allen, in het bij zonder den heer P. Bosman, wethouder voor sociale aangelegenheden welkom heette, te. De heer Bosman voerde daarna het woord. Als de Burgemeester niet uitstedig was, zou hij zeker hier aanwezig zijn geweest, aldus de heer Bosman. Hij wilde er op wijzen, dat de positie van menschen, die net openbaar on derwijs genegen zijn, en tegelijk medebestuur der zijn van Rijk of gemeente moeilijk wordt. Men kan zeggen, dat als men wil' ge tuigen van zijn liefde voor het openbaar on derwijs, de daden daarmee niet in overeen stemming zijn. Maar men moet niet verge- tene ,dat de nood der tijden allen drukt, zeer De ordeteekenen van Napoleon I, in den slag Hij Belle Alliance door de Pruisen op de Fran- schen buitgemaakt, werden in 1919 uit het Berlijnsche Tuighuis ontvreemd. Een onbe kende heeft thans Minister Goering de onderscheidingen toegezonden. Zij zijn weer in het genoemde gebouw ondergebracht. zeker hen, die deel uitmaken van het béstuur van openbare zaken. De heer Bosman wees er op dat men dan wel eens genoodzaakt is, zaken die men- onder gewone omstandighe den vaar harte zou willen steunen, af te bre ken of tegen te houden omdat men niet an ders kan. De gemeente heeft noodgedwon gen moeten overgaan tot opheffing der be waarscholen. Het heeft het college buitenge woon verrast dat er menschen zijn opge staan, die het hebben aangedurfd, de scholen in stand te houden. Of dit in de toe komst zal blijven gelukken weet spreker niet, het bestuur wellicht ook niet. Het gemeente bestuur wenscht het bestuur alle succes toe. De heer Bosman hoopte, dat men er in zou mogen slagen, de school zoo lang en zoo goed mogelijk in stand te houden tot eindelijk de gemeente het bewaarschoolonderwijs wellicht weer ter hand zal kunnen nemen. Spreker complimenteerde de bazarcommissie met het samenstellen van den bazar en hoopte, dat het succes mag worden uitgedrukt in den vorm van een groote beurs met geld. De heer Y. Reitsma. voorzitter van de af deeling Velsen van „Volksonderwijs" die daar na het woord voerde, zeide, met gemengde gevoelens te spreken. Aan den eenen kant is hij dankbaar jegens degenen, die de belangen der school hebben behartigd, aan den ande ren kant betreurde hij het, dat deze schooi, die nu ongeveer 15 jaar bestaat, en die een goede reputatie geniet-, dreigde opgeheven te zullen worden. Er was een tijd, dat de afdee ling Velsen van „Volksonderwijs" tot de or ganisatie van de openbare bewaarscholen in een verhouding van ideëeie belangenge meenschap stond. We hebben gezien, vervolg de spreker, dat het onderwijs uitstekend georganiseerd was en was uitgebouwd tot een stuk gemeenschapsleven, dat niet gemist kan worden. Nu zijn de rollen omgekeerd en moet hij als voorzitter van „Volksonderwijs" ko men met een oratio pro domo, omdat de afdeeling met de resultaten van dezen bazar ten zeerste gediend zou zijn. Met aanha ling van eenige dichtregelen van Vondel („....wat mij op 's herten grond leit, dat welt me naar de keel") wees spreker er op, dat op den bazar een waarzegster is. die de toe komst wil voorspellen. Hij noodigde de aan wezigen uit in gedachten een collectief be zoek aan deze waarzegster te brengen, ho pende, dat zij zal voorspellen, dat de bazar zal slagen. Namens „IJmuidens Bloei" voerde nog de heer B. G. Schuitemaker het woord. Hij complimenteerde de bazarcommissie met haar durf en wees er op, dat IJmuidens Bloei ten nauwste verbonden is met den bloei van deze school. Als ook IJmuiden weer gaat bloeien zal ook de school weer gaan bloeien. Hij herinnerde aan de plannen tot stichting dezer bewaarschool, die was opgericht uit eerbied voor de nagedachtenis der dappere visschers, die vielen als slachtoffers van den oorlog. De heer Schuitenmaker bracht tenslotte hulde aan het bestuur van „Volks onderwijs" voor de moeite welke zij zich geeft, om de school in stand te houden en sprak de beste wenschen uit voor het slagen van den bazar. Op uitnoodiging van den heer Bonke maakten de aanwezigen daarop een rond gang door den bazar. Van de gelegenheid een kopje Van Nelle's thee te drinken werd een druk gebruik ge maakt, OPDRACHT Het maken van een gedeelte aardebaan in den Riekerpolder voor den nieuwen rijksweg AmsterdamSassenheim is door den Rijkswa terstaat opgedragen aan de N.V. Amst. Ballast Mij. voor f 130.000. VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen, zal worden gehouden op Woensdag 18 October 1933. ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 1112 uur voormiddags: WINKELIERS VEREENIGING WIJKEROOG. In café jBloemoord" hield bovengenoemde vereeniging Woensdagavond haar ledenver gadering. De voorzitter de heer Jac. Groot sprak bij de opening eenige waardeerende woorden over de goede samenwerking van al de vereenigin- gen in de onlangs gehouden feestweek. Hij deelde mede, dat er een wijziging in de be stuursfunctie is gekomen n.l. een omwisseling van eenige functies. Eerste secretaris is tha.ns de heer A. van Zadel. 2e secretaris de heer J. W. Schmidtz, terwijl de heer Luttik, voor heen secretaris, thans 2e penningmeester is geworden. Een der leden bracht dank voor al liet werk dat het bestuur der vereeniging zich in de feestweek heeft getroost. Nadat eenige interne zaken waren bespro ken kwam aan de orde het belangrijkste punt der agenda: de St. Nicolaascampagne. ELk lid, zeide de voorzitter, kan komen met gegevens; ook Let bestuur -heeft een voorstel, dat het kenbaar zal maken, maar vervolgde de heer Groot een loterij zooals deze al zoo dik wijls met succes voor de vereeniging en tot voldoening van Let publiek is gehouden, zal niet meer mogelijk zijn omdat de vereeni ging -daarbij volgens bericLt van Let gemeente bestuur, in conflict komt met de loterij wet. Verschillende ideeën werden door die leden geopperd. Het bestuur kwam met het voor stel, te gaan onderhandelen met den exploi tant van de bioscoop van „De Prins" over Let geven van bioscoopvoorstellingen. Ook met den exploitant van ,31oiemoord" zal worden onderhandeld over het geven van een cabaret voorstelling. Een en ander zal nog nader worden bespro ken. Zeker is het, dat het publiek iets te wach ten staat, dat het zeer zeker op prijs zal stel len. Verder werd nog besproken het vele venten in deze gemeente. De winkeliers ondervinden daarvan groote schade. De voorzitter deelde mede dat hierover reeds in het College van B. en W. is gesproken. Om half twaalf sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank tot de leden voor -hun aanwezigheid. DRIEHUIS NIEUWE KAPPERSZAAK. D.e heer Jb. Schoemaker heeft in huize „Renata" aan den Drienuizerkerkweg tegen over de R.K. kerk een dames- en heeren kap perszaak geopend, die kan bogen op een uiterst moderne installatie. De heerensalon, die geheel afgescheiden is van den damessalon is zoowel als laatstge noemde salon van de allernieuwste toestellen voorzien. In den damessalon bevinden zich drie boxen, terwijl voor de wachtende dames een gezellig zitje is ingericht, vanwaar men een riant uitzicht heeft op den Driehuizer- 'kerkweg. De nieuwe zaak is ongetwijfeld een groote aanwinst voor Driehuis en omgeving en cs vakkundige bediening zal ongetwijfeld het •bezoek niet weinig stimuleeren. ORANJEVEREENIGIN G De Oranjevereeniging Driehuis houdt haar eerste ledenvergadering op Woensdag 18 Oc tober in 't Huis te Veisen. De agenda vermeldt mededeelingen van den voorzitter, vaststel ling van het reglement, uitbreiding van het bestuur met twee leden. Aan den burgemees ter zal dien avond het beschermheerschap der vereeniging worden aangeboden. Het bestuur heeft voor dezen avond de me dewerking weten te verkrijgen van het strijk je „Utile Dulci", Mej. Dora Schrama, sopraan en de heer N. J. Arisz, bariton. VEREENIGING VAN BUURTBEWONERS De in de laatste algemeene vergadering van de Vereeniging van bewoners der buurtschap Driehuis gevormde commissie voor het orga- niseeren van gezellige avonden heeft de eerste avond voor elkaar gebracht. Deze zal worden gehouden op Woensdag 25 October in de con certzaal Zomerlust te Santpoort. Dien avond zal optreden het gezelschap Hofmann, terwijl het muzikale gedeelte verzorgd zal worden door het muziekgezelschap Roemer. Taxi's zullen aanwezig zijn voor vervoer der leden. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 13 OCTOBER Luxor Theater: „Houten Kruisen" 8 uur. Op het tooneel Mr. Fakir. 8 uur. Kennemer Theater: „To day we live". 8 uur.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1