Viaductbouw nabij Kanaal C. EER EN GEWETEN UMUIDER COURANT. TWEEDE VRIJDAG 13 OCTOBER 1933 BLAD. VELSEN. Voor den nieuwen weg Haarlem—Buitenhuizen. Weer een belangrijke verkeersverbetering. Een zeer belangrijk werk is thans even bui ten bet gebied onzer gemeente in uitvoering. Ten Oosten van Kanaal C in de onmiddel lijke nabijheid van de monumentale ophaal brug over dit kanaal ligt de plaats, waar de in aanbouw zijnde wegen Velsen, Amsterdam en Haarlem, Buitenhuizen elkaar kruisen. Eerstgenoemde weg heeft daar ter plaatse een aanzienlijke kruinhoogte, in verband mei de kruising van het kanaal, laatstge noemde weg daarentegen heeft een kruin hoogte slechts weinig boven het maaiveld. Dientengevolge is het noodig, dat in den weg Amsterdam - Velsen voor den weg Haarlem- Buitenhuizen een viaduct wordt gemaakt, voor den bouw waarvan de aannemers Gebr. de Graaf te Halfweg thans bezig zijn, het heiwerk te verrichten. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van den omvang dei- werkzaamheden, die een onderdeel zijn van de verdere verlenging in Oostelijke richting van den grooten weg naar Amsterdam. Het bouwen van den weg en van het viaduct werd genoemde firma opgedragen voor de som van 278.358. Het is een omvangrijk werk en een Interes sant werk tevens, een werk waarnaar men gaarne even. blij ft staan kijken. Geweldig lange betonnen heipalen worden met een hei blok van 2500 K.G. in den grond geheid en nadat de grond eerst ingespoten is. Eerst t het vlug' en ziet men den paal, telkens wanneer de 2500 K.G. op den veerenden kop neervalt, een eind in den grond wegzinken. Maar hoe dieper men komt, des te moeilijkei- gaat het en ten slotte zijn voor de laatste de cimeters nog heel wat slagen noodig. Is de paal op diepte, dan worden herstelling en heimachine weer verplaatst, een werk, dat veel beleid en vakkunde vereischt. En veel lichaamskracht tevens. De wijze waarop de Plannen met balken van honderden kilo's omspringen laat echter zien, dat het hen daaraan niet ontbreekt. Zooals de foto laat zien, zijn reeds tal van palen in den grond geheid. De „berg" op den achtergrond is het dwarsprofiel van den weg naar Amsterdam. Zoo langzamerhand krijgen we in onze om geving een wegenstelsel, dat er zijn mag. Eerst kwam de nieuwe Rijksweg naar Haar lem. vervolgens de nieuwe Rijksweg naar Am sterdam. die wanneer in 1934 het deel dat 1 thans onderhanden wordt genomen van een verharding is voorzien, tot aan de Fordhaven is doorgetrokken en vervolgens komt de weg Haarlem-Buitenhuizen. Ofschoon deze weg; buiten onze gemeente ligt is hij toch voor ons van belang, immers mag verwacht worden dat wanneer de verbinding van dezen weg met de Zaanstreek is tot stand gekomen, het verkeer langs het pontveer te Velsen minder druk zal worden. Reeds thans, alhoewel de aansluitende wegen aan beide zijden van het kanaal nog niet gereed zijn, maken vele autobestuurders druk gebruik van de nieuwe pont te Buitenhuizen, die een revolutie in de vervoermiddelen aan dit voorheen zoo pri mitieve veertje heeft teweeg gebracht. Door het viaduct zal niet alleen het verkeer worden geleid van Haarlem naar het pont- veer Buitenhuizen, maar ook dat van Haar lem naar den weg Velsen-Amsterdam. Dit geschiedt met een lus die ligt nabij den ka naaloever en die tevens het verkeer van de pont naar laatstgenoemden weg meeneemt. De rijweg onder het viaduct wordt verdeeld in drie verkeersstrooken. Men heeft bij het ontwerpen van dit viaduct nl. rekening ge houden met de mogelijkheid, dat zich aan de zuidzijde van het kanaal voor het pontveer een file zou kunnen vormen tot door het via duct. In dit geval blijven dus twee strooken vrij voor het Vrije verkeer. Verder komt er een flink rijwielpad. De oplossing van het verkeersvraagstuk ter plaatse mag als een zeer moderne worden be schouwd. REORGANISATIE VAN DE POLITIE. Ontwerp eener verordening. m. Gebaseerd op de reorganisatieplannen van den Burgemeester bieden Burgemeester en Wethouders den raad ter vaststelling aan een onitwerp-verórdening, regelende de rangen, het aantal, -de samenstelling, de eisohen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie aan. Hoofdstuk I regelt de' rangen, samenstelling en het aantal. Art. I luidt als volgt: De ambtenaren der gemeentepolitie beklee- den de rangen van hoofdinspecteur, inspec teur, hoofdagent, brigadier, agent le klasse, agent 2e klasse, leerling-agent, rechercheur, motoragent, verkeersagent, kringagent, hoofd klerk, klerk; Hun aantal bedraagt volgens art. 2 ten hoogste: 1 hoofdinspecteur, 3 inspecteurs, 5 hoofdagenten, 8 brigadiers, 37 agenten le en 2e klas en leerling-agent, 4 rechercheurs, 2 motoragenten, 4 verkeersagenten, 11 kring- agenten, 1 hoofdklerk, 2 klerken. In afwijking hiervan is het toegelaten: a. in plaats van 1 hoofdinspecteur en 3 inspecteurs aan te stellen en b. in plaats van 5 hoofdagenten aan te stellen 6 hoofdagenten, wanneer ge lijktijdig het aantal inspecteurs met 1 daalt. Met inachtneming van het totale maximum van 37 mag het aantal agenten le klas niet meer dan 20, agenten 2e klas niet meer dan 20 en leerling-agenten niet meer daai 12 be dragen. Hoofdstuk II regelt de eisohen van benoem baarheid. O.a. wordt hierin gezegd, dat men moet voldoen aan de eisohen van bekwaam heid, welke door den Burgemeester voor de te vervullen betrekking worden gesteld, waarbij het bezit van diploma's waaruit deze be kwaamheid blijkt, kan worden gevorderd. De bezoldiging is geregeld in hoofdstuk III. De jaarwedden bedragen: voor de hoofd inspecteur f 3500f 4100; voor den inspecteur f 28003400; voor den hoofdagent f 2236 f 2704; voor den brigadier f 1897f 2365; voor den agent le klas f 1872f 2340; voor den agent 2e klas f 1700f 1900, voor den leerling agent f 1200. voor den rechercheur f 2022 f 2490, voor den motoragent, den verkeers agent en den kringagent f 1897 tot f 2365, voor den hoofdklerk f 2600 tot.f 2800, voor den klerk f 2000 tot f 2600. wordt telkens na twee jaren verhoogd met een bedrag van f 100. de overige jaarwedden worden telkens na 1 jaar dienst verhoc-gd met 1.6 van het verschil tussehen de minimum- wedde en het maximum-salaris. De ver hooging blijft achterwege, indien zij, naar het oordeel van den Burgemeester, wegens gemis aan dienstijver of wegens verlof met inhouding van bezoldiging niet behoort te worden toegekend. Bij overgang naar een hoogere salarisgroep gaat de benoemde nimmer in salaris achter uit. De ambtenaren hebben vrij gebruik van be wapening, waarbij begrepen is een draag riemenstelsel. Deze wordt hun van gemeente wege verstrekt en blijft het eigendom der ge meente. Met uitzondering van de hoofdklerk en de klerken ontvangen de ambtenaren beneden den rang van inspecteur per jaar volgens nader vast te stellen regelen een kleeding- toelage van f 100. De toelage voor den hoofd inspecteur en voor ieder der inspecteurs is f 125 per jaar. De ambtenaren van politie, die op aanwij zing van den Burgemeester voor de uitoefe ning van den dienst geregeld gebruik moeten maken van een rijw.el ontvangen daarvoor een vergoeding, b;r -:d naar f 20 per jaar. De Burgemeester is bevoegd, aan een amb tenaar beneden den rang van hoofdinspecteur titulair een hoog eren rang toe te kennen. De toekenning van een titulairen rang heeft geen verhooging van bezoldiging ten gevolge. In hoofdstuk IV, regelende de aanspraken in geval van vacantie. verlof en afwezigheid wegens ziekte lezen we. dat de ambtenaar aanspraak behoudt op zijn bezoldiging ge durende a. de hem toegekende jaarlijksche vacantie b. een hem wegens dringende redenen ver leend verlof en c. het vervullen van den mi litairen dienstplicht, uitgezonderd het verblijf onder de wapenen wegens straf. Hoofdstuk V regelt het wachtgeld, hoofd stuk VI bevat de slotbepalingen. Hierin lezen we o.a. het volgende: Zoolang de te Velsen gestationneerde hoofd agenten H. Bosman en M. C. Wagner als zoo danig in dienst der gemeente blijven, is hev aantal hoofdagenten, bedoeld dn artikel 2. in plaats van 57 en wordt het aantal agenten lste en 2e klas en leerling-agenten en dat der kringagenten elk met 1 verminderd. Zoolang de schrijver met den titulairen rang van Inspecteur W. Ritman als schrijver in dienst der gemeente is, wordt het maximum aantal agenten lste en 2de klas en leerling agenten met 1 verminderd. De jaarwedde van den schrijver blijft bepaald op f 900 met 6 eenjaarlijksche verhoogingcn van f 75. IJMUIDEN RAWANA-FILM. Gisteravond heeft in de turnzaal van de Julianaschool een zendingsbijeenkomst plaats gehad, waarbij vertoond is geworden de „Ra- wana"-film. Over de opkomst van het publiek viel niet te roemen, aangezien er vele plaat sen in de turnzaal onbezet waren. Na opening met gebed en een korte toespraak van den heer J. ten Boom werd de film vertoond. Deze laat zien de verwoestende uitwerking van het opiumgebruik en het werk der medische zen ding daartegen. Op het doek wordt getoond de opiumsmok kelaars. Vervolgens een bezoek aan de opium kitten met een kenhismaking met de schui vers. Dan ziet men op het witte doek het red dingswerk dat onder dé aan opiumverslaaf- den wordt verricht en het werk der medische zending op Bandoeng, waar een inrichting is voor opiumschuivers waar deze, indien zij dat willen, opgenomen kunnen worden om het schuiven af te leeren. Het geheel gaf een mooi beeld van den zwaren strijd, dien de zending voert tegen het opiumgebruik. Des middags 5 uur is er een filmvertooning voor kinderen geweest, waar vertoond werd de Sumatrafilm. De kindervoorstelling was druk bezocht. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag 13 October 1933, radio telegrafisch te bereiken via het kusbstation Scheveningen Radio: Baloeran, Cottica. Crijnssen, Dempo, Flan- dria, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarnevelt, Kota Nopan, Kota Tjandi, Marn. v. St. Aldegonde, Sibajak, Statendam, Stuyvesant, Venezuela, Volendam.' Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Schevendngenradio bedragen de totale kosten 44 cents per woord. BEVERWIJK DE NIEUWE BIOSCOOPWEEK. Luxor-Theater. Het theater aan de Breestraat vertoont deze week als hoofdnummer de groote oorlogs film „Houten Kruisen", de bekroonde film van de jaarlijksche prijsvraag van den Vol kenbond voor een vredesfilm. De geschiede nis verplaatst de toeschouwers naar de span nende dagen van Augustus 1914, toen de ai gemeene mobilisatievrijwilligers en dienst- plichtigen naar het front deed optreden. Dan De aamraogswaide van den hoofdinspecteur voteen de lotgevallen van een enkele com- pagnie onder leiding van korporaal Bréval en het is. alsof de hel is losgebroken, wanneer de manschappen 10 dagen lang worden bloot gesteld aan een moordend vuur. In der. laat- sten en zwaarsten strijd sneuvelen allen, die nog op wonderbaarlijke wijze aan het vuur ontsnapten. De vrijwilliger, die zoo vol moed en vaderlandsliefde dienst had genomen ligt stervend op het slagveld en hij ziet nogmaals de geheele compagnie, zooals zij naar het front trok voorbij marcheeren. Nog eenmaal doorleeft hij de geheele hel tot dit bittere einde om hier op dit slagveld te sterven. De kanonnen donderen voort. Het slagveld ligt verlaten in de avondschemering en uit den door de granaten omwoelden grond rijzen de kleine houten kruisen uit de graven der ge vallenen. als een aanklacht tegen den oorlog. ..Houten kruisen" is een zeer aangrij pende film van een treffende tragiek. Zij geeft gelegenheid de toeschouwers maar één oordeel te doen vormen, uitgedrukt in deze simpele woorden: „Dat nooit weer". W. B. Sound-Theater, In het W. B. Sound Theater viert in de ko mende weeg de oude circus-romantiek hoogtij De hoofdfilm .De Dierentemmer" is zeker een der beste circusfilms, die ooit werden ver vaardigd. Zij geeft weer eens een beeld van het leven der circusmenscher buiten de piste. Ook aan spanning ontbreekt het in deze rolprent niet, want de dierentemmer, vertolkt door Clyde Beatty, beleeft talrijke zeer spannende situaties. Op het tooneel treedt een fakir op. wiens maag overeenkomst vertoont met die van een struisvogel, te oor- deelen althans naar de voorwerpen, welke hij zich voorstelt tijdens de voorstellingen te consumeeren. te weten een griezel-diner van levende muizen, goudvisschen. gïlettemesjes en dergelijke bestanddeelen. Deze pikante „hors d'oeuvre" mag het publiek hem servee ren. Kennemer-Theater. „Vrouwen-noodlot", de hoofdfilm van deze week in het Kennemer Theater, behelst de smartelijke geschiedenis van Diana Boyce- Smïth (Joan Crawford), een aristocratisch meisje, dat alleen is achtergebleven, terwijl haar vader en haar broer naar het front vertrokken zijn. Door finaneieele moeilijkhe den is zij genoodzaakt hun landhuis te ver huren aan den Amerikaan Bogara'die in Engeland studeert. Op den dag van zijn aan komst ontvangt Diana bericht, dat haar va der gesneuveld is. Diana is zwaar getroffen door het bericht en eerst na langen tijd lukt het den jongen Amerikaan haar te troosten. Op den dag dat Diana bemerkt, dat zij op Bogai'd verliefd is, besluit zij dienst te ne men bij het Engelsche Roode Kruis, om zoo dicht mogelijk bij haar broer en bij hun schoolvriend te zijn wien zij haar woord ge- gegeven heeft. Diana vindt Ronnie en Claude terug aan het front, waar de beide jonge mannen be last zijn met het besturen van een snelva rend motorbootje, dat in nachtelijke uren vijandelijke schepen torpedeert. Intussc-hen hepft Bogard dienst genomen bii den vliegdienst en is eveneens gestationneerd aan hetzelfde deel van het front. Diana heeft bericht ontvangen, dat hij gesneuveld is en haar verdriet drijft haar in Claude's armen DE VERHOOGING DER TABAKSACCIJNS. EEN TELEGRAM VAN DEN RAAD. In verband met het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig gemaakte wets ontwerp tot verhooging der tabaksaccijns heeft de gemeenteraad Donderdagavond besloten een telegram van onderstaanden inhoud naar den betrokken Minister te zenden: De Raad der gemeente Beverwijk, brengt ter kennis van Uwe Excellentie, dat de plaatselijke sigarenindustrie in verband met stremming handel tengevolge van de voorgenomen accijnsverhooging op sigaren haar personeel op korten termijn ontslag heeft aangezegd. Deze omvangrijke uitbreiding der werkloos heid beteekent een ramp voor gemeente en ingezetenen. De Raad, overtuigd, dat de reeds zwakke economische positie der sigaren- industrie niet bestand is tegen groote accijns verhooging moge Uwe Excellentie in overwe ging geven wijziging wetsontwerp te bevor deren, teneinde funeste uitwerking te keeren. (w.g.) SCHOLTENS, burgemeester. VAN LOENEN. secretaris. R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUWBOND. In de -ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer Jac. Weterings, medegedeeld, dat- eenigen tijd geleden een afdeeling Akkerbouwers As opge richt, omdat de boeven meenden, dat hun be langen niet parallel liepen met die van de tuinders. Spreker hoopte, dat deze afdeeling wat grooter activiteit zal mogen betoonen, wat in verband met de omstandigheden zeer ge- wensoht moet worden geacht. De voorzitter raadde den leden aan om niet te lang te wachten met invullen van de benoodigde formulieren voor de pachtcommissie. In ver band met den te verwachten steun in dien a.s. winter heeft het bestuur een commissie be noemd, die daarbij van advies zal dienen. Spreker drong erop aan, in geen enkel geval foutieve inlichtingen te verstrekken, omdat dit de steun verleen! ng niet zal bevoordeelen. Binnen enkele dagen zuilen de verzoeken om steun aan de betrokken gemeentebesturen worden verzonden. Het bestuur rekende hier bij weer op de hulp van de tuinders-gemeen teraadsleden. Voorts werd nog opgemerkt, dat hst bestuur van den toeslag op aardbeien zeer weinig ver wachtingen koestert. Voor de aigemeene vergadering van den L. T. B welke eind October of begin Novem ber te Haarlem zal worden gehouden, zal een voorstel worden ingediend om tot hypotheek renteverlaging te komen, althans om execu ties tegen te gaan. Ook zullen pogingen wor den aangewend om her taxa tie te verkrijgen teneinde de rente naar tegenwoordige waar de te berekenen en te betalen. Tot afgevaar digden naar de Diocesane vergadering wer den benoemd de heeren Th. Aardenburg en N. C. M. Brantjes. Zij kregen vrij mandaat. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor werd in den loop der maand September op de spaarbankboekjes in gelegd f 26.667,86 en terugbetaald f 34.180,55, minder ingelegd dan terugbetaald f 7.512,69. Tiet aantal nieuw uitgegeven boekjes was 35. Op staatsschuldboekjes werd nominaal afge schreven een bedrag van f 2900. HEEMSKERK A.D.O. Met ingang van Zondag a.s. zullen de werk- loozen op vertoon van hun stempelkaart voor 15 cent op het terrein mogen. WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING. Donderdagavond vergadërde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. Rothe. De heer J. P. Melchers, die den heer Hib- bi'ink als raadslid zal opvolgen, werd als raadslid geïnstalleerd en nam na'een woord van gelukwensch van den voorzitter zijn zetel in. Ingekomen was een schrijven van het ge meentebestuur van Beverwijk met de mede- deeling. dat niet tot verlaging van de meter- huren van gasmeters kon worden overgegaan. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aan genomen, evenals het adres inzake dc gelijk stelling der Personeele Belasting voor koffie huis- en restauranthouders. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tegen zandafgraven in de duinen, zulks in verband met het oog op het behoud van natuurschoon, ontlokte den heer Dc Winter de vraag, wie zal uitmaken wat wel en wat geen natuurschoon is. De heer D e W i 1 d t vreesde van de uitvoering moeilijk heden. Na de toezegging van den voorzitter, dat het geenszins in de bedoeling ligt. om deze verordening op kleinzielige wijze toe te pas sen werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Bij het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een aanvullingsovereenkomst met de gemeente Beverwijk betreffende toelating van leerlingen op de R.K. Fröbelschool aldaar, dienden de heeren Gijsberts en Poortstra een voorstel in, om ook aan het bestuur van de openbare bewaarschool te Beverwijk dezelfde subsidie te verleenen. De voorzitter uitte de vrees, dat de re geering deze nieuwe uitgave niet zal toestaan. Het is zelfs de vraag of een raadsbesluit als thans wordt voorgesteld de goedkeuring zal kunnen verwerven. De heer K r u ij t h o f verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat hij in het geheel niets voor dit onderwijs voelde. Na langdurige be sprekingen werd het voorstel van B. en W., alsmede het amendement van de heeren Gijs berts en Poortstra met 94 stemmen aange nomen. Achtereenvolgens werden met aigemeene stemmen goedgekeurd de voorstellen van B. en W. tot het afgesloten verklaren van eenige wegen voor het verkeer; tot het verstrekken van gelden voor de aanschaffing van leer middelen ten behoeve van de R.K. Parochiale Meisjesschool; tot het vaststellen der gemeen telijke vergoedingen overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van enkele bij zondere lagere scholen over 1931; tot de voor bereiding van de herziening van het uitbrei dingsplan voor Wijk aan Zee; tot het aangaan eener rekening-courant overeenkomst met de Bank van Nedeidandsche Gemeenten voor het jaar 1934 tot een bedrag van ten hoogste f 50.000 en tot het aangaan eener kasgeld- leening groot f 60.000 voor hetzelfde dienst jaar. Bij de behandeling der subsidies voor 1934 dienden B. en W. alsnog een amendement op hun voorstel in, namelijk, om de subsidies voor het Roode Kruis Ziekenhuis, de R.K, Lagere School te Wijk aan Zee, het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis met resp. f 100, f 100, f 150 en f 150 te verlagen. De meerderheid van den raad wenschte echter de subsidies voor het Roode Kruis Zie kenhuis, het Witte- en het Wit-Gele Kruis op de in eerste instantie voorgestelde bedragen gehandhaafd te zien, waartoe werd besloten. De overige subsidies werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. De gemeenterekening over het dienstjaar 1932 werd vastgesteld op inkomsten f 239.872 39, uitgaven f 328.142.96. nadeelig slot f 88270.57, die van het Burgerlijk Armbestuur op inkom sten f 99.865,66, uitgaven f 99.651,03 en die van het Gasthuis, of Oude mannen- en vrou wenhuis te Wijk aan Zee op inkomsten f 5.324,11, uitgaven f 2.643,08, batig slot f 2.591,03. De vergadering werd hierna gesloten. FEUILLETON CHARLES ALDEN SELTZER. 2) -Zoo, je voelt dus niets voor mijn hof makerij? Je wilt heelemaal niets met mij te maken hebben?" Zijn geforceerde lach had mis ruws, wat de spieren van den jongeman üeed verstijven. Hij wierp een steelschen blik op het meisje en zag, dat haar kin verachte lijk omhoog gestoken was. «vind je het noodig, dat ik je dat nog oens vertel?" zei ze. Een vreemde voldoening maakte zich van oen jongeman meester; sympathie voor haar vertrok zijn mond tot een eigenaardig norsch glimlachje. Maar hij had geen tijd om van sim voldoening te genieten, want de groote sprak weer en ditmaal lachte hij niet. t "Wel", zei hij kortaf, „je zult toch met mij m doen krijgen. Je trouwt met mij, of ik jaag men gekken broer van je naar den duivel!" Het meisje stond plotseling stokstijf en een n«3groode kleur verspreidde zich even plot seling over haar wangen. Het gelaat van den jongeman verbleekte bij de bedreiging, zijn tanden sloegen met een klap op elkaar en hij boog zich naar voren, in de hoop om nog iets meer van dit buitengewone gesprek te hoo- ren. Dit volgde snel. Het meisje sprak met kalme,beheerschte stem, maar bijtend sar castisch „Wat een verschrikkelijk mensch ben je toch, om te dreigen, dat je het een weerloos meisje en haar zieken broeder lastig zult ma ken. Maar ik ben niet bang voor je!" Zij kwam een stap naar hem toe, zoodat ze vlak bij hem stond en recht in zijn oogen keek. Zij streed dapper om haar zelfbeheersching te bewaren, maar de jongeman had gezien, dat haar lip pen aandoenlijk beefden gedurende haar korte toespraak. Sympathie voor haar deed hem zich schrap zetten. Hij kon natuurlijk dit vreemde gesprek niet begrijpen, maar hij kon de strekking ervan beoordeelen, en de vermoedelijke beteekenis in de woorden van den grooten man. Hij had zich blijkbaar niet vergist in zijn taxatie van de jonge vrouw en zij scheen volkomen in staat te zijn om voor zich zelf té zorgen. Hij kwam iets naderbij, ofschoon hij wist, dat hij niets met deze zaak te maken had. be halve dat hij er op gesteld was zooals iedere man zou zijn te zien, dat de jonge vrouw behoorlijk behandeld werd. Tot dusverre was zij. dit beslist niet, al had de man evenmin iets gezegd, wat de tusschenkomst van een vreem de zou rechtvaardigen. Bij een. tweeden steel schen blik zag de jongeman een zware re vol ver op de heup van den man hangen en, naar wat hij tot dusverre van hem gezien had, twij felde hij er geen oogenblik aan of hij zou het wapen gebruiken als hij zich omdraaide en ontdekte, dat iemand naar zijn gesprek stond te luisteren. Een dergelijke handeling zou vol komen overeenstemmen met de verhalen, die de jongeman gehoord had over dit gedeelte van het land. Maar hij kwam naderbij. Het gelaat van den grooten man was opgezwollen van nijd. De weigering van het meisje scheen hem woedend gemaakt te hebben. „Je praat vervloekt dapper!" Hij boog zich dichter tot haar over. „En je denkt, dat je niet meer in aanzien zou zijn als de menschen wisten, dat je met mij bevriend was?" Hij lachte schor. „De meeste menschen zijn maar wat graag met mij bevriend. Maar dit zeg ik je: als ik geen vriend ben, dan ben ik een vijand en je zult doen, wat ik zeg, of ik zal het je onaangenaam maken, jou en je broer!" De jonge man zag hoe het meisje haar handen ineenklemde, zag haar gelaat lang zaam verbleeken.Tweemaal had de groote man haar nu getergd met haar broer en zijn woor den hadden haar blijkbaar pijn gedaan. Woorden beefden op haar lippen, maar wil den niet komen. Maar een oogenblik dwong zij haar oogen om die van den man te ont moeten en toen vulden zij zich plotseling met tranen. Zij trad een stap terug, haar scliou- ders zakten naar beneden. De groote man greep haar vast. Weer gingen de gedachten van den jongeman naar de leeuw en de muis. „Dat doet pijn, is het niet?" zei de groote man ruw. „Wel, je hebt het jezelf aangedaan, vervloekt wicht!" Hij stak weer zijn hand uit en greep haar bij den schouder. Zij deinsde terug, worstelde met hem en probeerde om de ivoren kolf te grijpen van een revolver die op haar rechterheup hing. De groote man drukte echter haar armen tegen haar zijde en de poging was nutteloos. En toen trof de vergelding onverwacht als een lawine den grooten man. Hij hoor de de beweging, voelde het gevaar en greep met zijn rechterhand naar de kolf van zijn pistool. Er volgde een zwijgende worsteling: een schot, een der armen van den jongeman- schoot uit als een dorschvleugel en de gebalde vuist kwam met een knal neer. De groote man sloeg neer als een gevelde boom languit op den grond, zijn revolver vloog tien voet ver weg, een klein blauw-wit rook wolkje kronkelde traag omhoog uit den loop. Het lichaam van den grooten man werd op gebeurd en weer neergesmakt. Hij lag met zijn gezicht naar boven in het witte zonlicht vreeselijk gehavend. De woede van den jongeling was opgelaaid en verdwenen. Hij stond over den grooten man gebogen en keek op hem neer. terwijl zijn blanke tanden glinsterden tussehen zijn iets geopende lippen. „Ik geloof, dat je daar wel genoeg aan zult hebben", zei hij met een kalme stem, die niet de minste hartstocht verried. Een oogenblik heerschte er een gespannen stilte. De jongeman keerde zich om en keek het meisje aan. dat hem met verbaasde en verschrikte oogen opnam. De jongeman glimlachte. „Ik geloof, dat ik wat tc lang wachtte. Maar hij zal u niet weer lastig vallen tenminste niet in de eerste paar minuten". Hij zag, dat de blik van het meisje geves tigd was op een punt ergens achter hem; hij keerde zich om en zag, dat door een deur aan den zijkant van de Model-Herberg men schen kwamen. Zij stormden naar buiten, vulden de ruimte tussehen de beide gebou wen meerendeels cowboys, met hier en daar enkele andere mannen, wier uiterlijk en kleeding hen kenmerkten als burgers De jongeman bleef zwijgend staan, terwijl de nieuw aangèkomenen zich om hem heen- schaarden, anderen bepaalden hun aandacht bij den man, die nog op den grond lag. Het meisje bad zich niet bewogen; zij stond naast den jongeling, met bleek gelaat, haar tenger figuurtje stokstijf, haar oogen opengesperd en flikkerend. De jongeman keek van haar naar de mannen, die zich om hem verzameld hadden en hij merkte., dat een dm- mannen

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5