„DE ECONOOM" HET NIEUWE AVONDBLAD DRAMA'S DER ZEE. Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG NO. 293 ZATERDAG 14 OCT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V« Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Harde Cijfers. Nuchter-zakelijke overwegingen hebben steeds een groote rol gespeeld in de anti- oorlogs-actie. door dit blad gevoerd. Tegen een oorlog verzet zich het materiëele eigen belang van minstens 90 pCt. der menschen, die erin meegesleept worden. Het zou zich tenminste moeten verzetten. Het heeft het tot dusver nimmer gedaan. Zij laten zich mee slepen door emotioneele-, door gevoelsmotie- ven dus, ten financiëelen bate alleen van zeer weinigen, die er geld aan verdienen. Merk waardigerwijze verkeeren zij daarbij in de waan, dat zij de nuchter-zakelijke lieden zijn en „schelden" de oorlogsbestrijders uit voor onpractische idealisten, lieden die alleen maar gevoels-motieven kunnen aanvoeren. Het is een zonderlinge paradox. Verreweg de meeste salaris- en loontrekkers niet alleen, maar ook verreweg de meeste werkgevers zetten behalve hun leven en dat der hunnen ook hun materiëele welvaart op het spel in een oorlog. Dat hebben de resultaten van den vorige waarachtig duidelijk aangetoond. Maar blijkbaar nog lang niet duidelijk genoeg. Me neer Jansen, directeur van een drukkerij, me neer Pietersen, directeur van een linoleum- fabriek en meneer Willemsen, meubelfabri kant ik noem maar drie willekeurige voor beelden hebben hun bedrijven tegen brand en inbraak verzekerd en zichzelf tegen „on gevallen". Zij betalen duizenden per jaar aan premies. Maar als iemand een plan in elkaar zette, waarbij hun verzocht werd honderd gulden per jaar bij te dragen tegen het groot ste risico van alle, dat henzelf en hun be drijven met den totalen ondergang bedreigt, zouden zij hem uitlachen vanwege zoo'n on- zakelijken, idealistischen, op gevoelsmotieven gebaseerden opzet. Toen een Engelsch parle mentslid tien jaar geleden voorstelde om tien millioen pond te voteeren voor een zake lijke reclamecampagne tegen den oorlog werd hij luid uitgelachen. Toch was en is dat het meest practische en modernste bestrijdings middel, dat bestaat. Tal van bladen in het buitenland worden door de wapenindustrie gesubsidiëerd voor het bevorderen van hun belangen. Men zou andere, of dezelfde, kun nen köopen voor de bevordering van de zake lijke belangen der 90 pCt. Maar de 90 pCt. hebben er vrijwel niets voor over om hun .ergste zakelijke risico te bestrijden. Bijna allen zouden zij zich „idealisten" voelen als zij dat deden. Nu, dat ware toch wel heel ver schrikkelijk! Het is een merkwaardige tekort koming van de vredesactie dat zij veel te wei nig met de sterke zakelijke argumenten, die te harer beschikking staan sinds de oorlog geen enkelen materiëelen winner en dus uit sluitend verliezende landen oplevert, haar propaganda voert. Wel laten de regeeringen der groote mo gendheden door de volken fantastische som men aan belasting opbrengen om in vredes tijd den bewapeningswedstrijd te voeren. Maar er is ergens een grens, en daar raakt men nu overheen. De huidige pogingen van Frankrijk, Engeland, Italië, Rusland en Ame rika, om Duitschland te bewegen tot een ge meenschappelijke overeenkomst waarbij niet verminderd maar slechts beperkt zou worden in bewapening hebben de eenvou dige oorzaak, dat de belastings-mogelijkhe- den hun grens hebben bereikt. Er moeten slui tende begrootingen gemaakt worden. Zakelijke overweging, nietwaar? Leerzaam voor het in dividu, voor den belastingbetaler in Frank rijk, Engeland enz., die zwaar meebetaalt aan kanonnen en vliegtuigen, aan bommen en gifgassen, maar wien men niet om een finan- ciëele opoffering van eenige beteekenis voor propaganda tegen „den internationalen wed strijd" zou moeten vragen. Want dat ware onpractisch idealisme. De Fransche financiën b.v. staan er op het oogenblik zeer slecht voor. Frankrijk geeft ettelijke miUiarden francs per jaar uit aan be wapening, en heeft om dit te kunnen blij ven doen de loonen en salarissen zwaar moe ten verlagen, openbare werken en sociale maatregelen moeten opgeven, de belastingen telkens moeten verhoogen. Ondanks dat alles heeft het nog geen sluitende begrooting. De vorige is nooit in evenwicht gebracht en er moet nog een kleine driehonderd millioen gul den „gevonden" worden om haar sluitend te maken. De premier, Daladier, kon toen de bankiers, van wier steun hij in groote mate afhankelijk is, alleen kalmeeren met de be lofte dat hij spoedig met een financiëel reorganisatieplan zou komen. Nu wordt ge raamd dat in de begrooting voor 1934 een gat van zeven a achthonderd millioen (weer in guldens berekend) gestopt moet worden. In de laatste anderhalf jaar hebben opeenvolgende Fransche regeeringen meer dan drie milliard gulden geleend, hetgeen zeshonderd millioen meer is dan de aflossingen op leeningen, in de laatste zeven jaar terugbetaald. Men is dus zeer duidelijk in de dalende lijn, en niet zoo'n klein beetje ook. Inkomsten dalen regel matig tengevolge van de crisis, de belastingen hebben hun productieve grens bereikt, de export is er treurig aan toeook al ten gevolge van de daling van de valuta van bui- tenlandsche concurrenten. Verdere verla gingen van salarissen en pensioenen wil de Kamer niet slikken de levensstandaard in het land is trouwens hoog en men móet wel in de richting van een zuiniger beleid ten aanzien van bewapening gaan. Lukt het niet, dan zal het kabinet-Daladier zich waarschijn lijk niet kunnen handhaven. Ik heb Frankrijks harde cijfers even geci teerd om erop te wijzen dat men tenslotte de rekening betalen moet. Zakelijke motieven blijven de beste tegen den modernen oorlog. Regeeringen, voorzoover het behoud van hun zetels er van afhangt, blijken er wel gevoelig voor. Merkwaardig dat de volken, die maar domweg reusachtige bedragen zitten op te brengen voor hun eigen en anderer toekom stige vernietiging, er zoo weinig begrip van toonen. R. P. IJMUIDEN. De ramp van het Engeische Fregatschip „Cospatrick" Waarneer van tijd tot tijd op zee het drama van een scheepsbrand zich afspeelt, zooals nu weer onlangs met de „Porthcawl" aan de Engeische kust geschiedde, dan komen onwillekeurig de rampen uit vroegere tijden met name uit den zeiltijd ons in die herinne ring. Er bestaat immers voor den zeeman wel licht geen verschrikkelijker ramp dan brand in zijn drijvende woning, vooral wanneer dit gebeurt midden op den oceaan, mijlen van het naaste land verwijderd. Tegenwoordig is bij een zoodanig ongeluk de kans op hulp en redding veel grooter dan vroeger. Men kan met een stoom- of motor schip veelal den koers sturen, dien men wil, zoodat men in geval van ba-and de gunstigste positie kan gaan innemen ten opzichte van den wind, terwijl men door middel van cle draadlooze telegrafie dn de meeste gevallen assistentie kan inroepen. In den ouden zeil tijd zijn vele schepen door brand ten omder gegaian met verlies van talrijke menschen- levens, terwijl de overlevenden dikwijls eerst na langen tijd van verschrikkelijk lijden en niet te beschrijven ontberingen, door een voorbijgaand schip werden gered of er in slaagden met de booten het land te bereiken. Een dergelijk ongeval maakte het zeilschip „Cospatrick" mede, dat op 17 November 1874 West ten Zuiden van Kaap de Goede Hoop door brand verloren ging, waarbij 470 men schen om het leven kwamen. Het Engeische fregatschip was op reis van Engeland naar Auckland. Er waa-en in totaal 473 menschen aan boord, w.o. de echtgenoote van den ge zagvoerder en zijn zoontje, benevens een groot aantal emigranten voor Nieuw Zeeland bestemd. Te middernacht brak brand uit in het voorste gedeelte van de Cospatrick, die toen honderden mijlen van het land verwij derd was. Ten' 'spijt/ van alle heldhaftige po- gingeai konden de bemanning en de passa giers den brand niet meer beteugelen en het schip, dat niet meer bestuurbaar was. kwam met den kop op den wind 'te liggen. Het vuur baande zich snel een weg naar achteren en belemmerde het uitzetten der booten. De eer ste booten, die gevierd werden, zonken en slechts twee booten bleven drijven; van één dezer werd nimmer meer iets vernomen De andere 'bakboordsboot, met 41 personen er in, alle mannen, zagen het schip op den negentienden zinken en allen die nog aan boord waren verdronken voor hun oogen. De gezagvoerder wierp zijn vrouw en zijn kind in de golven, toen hij zag dat de toestand hopeloos geworden was en volgde hen daar na.... Men zou een pen, als van een Jules Verne moeten hebben, om de hartverscheu rende tooneelen, welke zich afspeelden, te be schrijven. Na ongeveer 10 dagen te hebben rondge dreven, werd de reddingsboot opgepikt door de „British Sceptre". Op 5 personen na waren allen van hanger, dorst en koude omgekomen Sommigen waren krankzinnig geworden, al vorens zij stierven. Twee der 5 gea-edden stierven aan boord van het reddende schip. De 2e stuurman, een kwartiea-meester en een scheepsjongen waren de eenigen, welke de ramp overleefden. Eerstgenoemde deelde hier omtrent het volgende mede: „Ik lag in mijn kooi en werd uit mijn slaap gewekt door den kreet „brand". Toen ik aan dek rende zag ik, dat dikke rookwolken uit den voorpieik oprezen. De bootsmanswerk- plaats, vol met brfeeuwwerk, touwwerk, vernis en verf stond 'in vollen gloed. De brandspuit werd in werking gesteld en spoedig werd het voorste gedeelte van het schip door water overstroomd. Men had het schip reeds voor den wind gebracht, doch opeens kwam het door het een of ander buitengewoon ongeval, dat mij nog steeds onverklaarbaar is geble ven, met den kop aan den wind en toen werd de rook met verstikkende wolken naar ach teren gedreven. De vlammen barsten uit in de tussehendekken en in minder dan 1 1 '2 uur was het noodlot van de „Crospatric-k" beslist. Vreeselijke tooneelen volgden, want er brak onder' de emigranten een paniek uit. Een boot werd te water gelaten, doch liep onmid dellijk vol water door de menigte waanzin nige mannen en vrouwen, die er in sprongen De groote sloep vatte vuur en eindelijk kon den nog slechts 2 booten veilig wegkomen. Ze bleven, onmachtig om eenige hulp te bieden, op een afstand de ontknooping van het vreeselijke drama tot aan het „bittere einde" gadeslaan. De groote en bezaansmast vielen en velen, van de passagiers, die achter uit op een hoop bij elkaar stonden, werden doodelijk getroffen. Toen werd de achterste ven door de loeiende vlammen aangetast Dat was het einde en de kreten van de nog levende ongelukkigen stierven eensklaps weg in de opslaande vlammen. De toestand diergenen, welke in de booten ontkomen waren, was in hooge mate wan hopig. Indien ze geweten hadden, welk lijden hun nog te wachten stond, zouden de mees ten hunner den meer barmhartigen dood aan boord van het brandende schip gekozen heb ben. Ze hadden geen water of voedsel, geen mast of zeilen, en in de stuurboordsredding- boot was slechts één enkele riem. De twee booten bleven 20 en 21 November in eikaars nabijheid, toen begon het te waaien en we raakten gescheiden. Ik floot en schreeuwde, doch toen het daglicht aanbrak bemerkten wij niets meer van de andere sloep. We had den allen verschrikkelijk van den dorst te lijden; 3 man werden dien dag krankzinnig en stierven; we wierpen de lijken over boord. Vroeg in den morgen van den 26sten passeer de een schip dicht langs ons; hiet was niet meer dan 50 meter van ons verwijderd en een vreemdeling. We schreeuwden, doch kre gen onbegrijpelijkei-wijs géén antwoord We waren thans nog met ons zevenen, drie onzer verkeerden in een stadium van waan zin. Het werd dien dag buïïg, doch we vingen nooit een druppel water, ofschoon we het be proefden. Nog 2 man stierven er dien dag; het eene lijk wierpen we over boord, doch we wanen te zwak om het andere te lichten. Toen waren er nog 5 over. n.l. 2 matrozen, één licht matroos, één passagier en ik zelf. De passa gier had zijn bezinning verloren. Allen dron ken nu zeewater en verkeerden in een ver suften toestand. Plotseling beet de waan zinnige mij in den voet; ik kwam tot mij zelve en bemerkte een schip, dat recht op ons aan hield. Het bleek de „British Sceptre" te zijn, van Calcutta naar Dundee bestemd. We wa ren eindelijk gered („White Wings".) DE BETERE SCHOENREPARATIE HEERENZOLEN EN HAKKEN f 1.50 ALLES GENAAIDE REPARATIE M. REM - KALVERSTR. 14 (Adv. Ingez. MedJ BRITSCHE EN ANDERE IMPORT QUOTA. ONREGELMATIGHEDEN WAARAAN EEN EINDE GEMAAKT MOET WORDEN. ADMIRAAL RICHARD E. BYRD, de Lekende vlieger en expeditieleider, is naar de Zuidpool vertrokken. De Amerikaan aan zijn kompas aan boord van de Jacob Ruppert". Het is van groot belang te vermelden, dat de Fransche quota voor den invoer van visch uit Engeland thans per maand en niet als voorheen per kwartaal zijn vastgesteld, zoo lezen we in The Fishing News. De hoeveelhe den ordinaire visch. die Engeland in Frankrijk mag invoeren zijn: October 800 ton. November 1000 ton. December 1250 ton. Het voordeel hiervan, gezien van het standpunt der Fran sche vischkoopers, is dat wanneer de Britsche exporteurs zouden doorgaan, de grootst moge lijke hoeveelheid visch in de eerste dagen op de markt te gooien en daardoor de markt te overladen met als gevolg groote bedrijfsschade voor allen die bij den vischhandel betrokken zijn, dat thans niet mogelijk is en er nu elke maand eenige dagen overblijven voor de Fran sche reeders en den vischhandel om wat te kunnen verdienen. Toen het quotum per drie maanden was vastgesteld, werd de Fransche markt de eer ste paar weken van het kwartaal met geïm porteerde versche visqh overvoerd, terwijl er voor de rest van het kwartaal een groot tekort was. Het huidige systeem heeft tot gevolg, dat de perioden van overvloed en schaarschte elkaar sneller zullen afwisselen en ook korter zijn. De Hollandsche regeering, inziende het verkeerde van een dumping met groote hoe veelheden zoodra de Fransche grenzen ge opend zijn, hebben een uitvoervergunning- systeem ingevoerd, volgens hetwelk die fir ma's die voor den oorlog naar Frankrijk ex porteerden een zeker kwantum visch mogen uitvoeren gebaseerd op het totale quotum, voor elke afzonderlijke maand door Frankrijk toegestaan en overeenkomstig de hoeveelheid visch, die zij exporteerden gedurende de over eenkomstige maanden 1931 en 1932. Dit systeem brengt met zich mede, dat een con tingent voor een bepaalde maand niet in de eerste paar weken kan worden uitgeput, ter wijl het voorts bevordert, dat de prijzen op de Fransche markt op een behoorlijk peil gehand haafd blijven. Het publiceeren van de verschillende quota heeft (in Engeland) vele firma's, die niet tot de exporteurs gerekend konden worden er toe bewogen, zich ook op den uitvoerhandel te werpen. Steeds wanneer hier of daar een grens openging nam de concurrentie hoe, met het gevolg hooge prijzen en tezelfdertijd dum ping van groote hoeveelheden visch met de bekende noodlottige gevolgen van een over voerde markt. Het Hollandsche consenten-systeem heeft hieraan een einde gemaakt en beschermt die firma's, die zich in den export hebben gespe cialiseerd en hun zaak hebben opgebouwd in een tijd, toen deze tak van handel onbeperkt en onbeschermd was. Een andere zijde van het contingentenstel sel, die herziening behoeft is het verzenden van visch door een land welke contingent uit geput is via een ander land, welks contingent nog niet uitgeput is. Holland kan (en doet dit ook), wanneer zijn contingent op is, visch via Engeland naar Frankrijk verzenden zoo lang het Engeische contingent nog open is. Eenzelfde situatie dreigt er te ontstaan, wanneer het Engeische contingent voor Deen- sche en Noorsche visch is uitgeput. Deze lan den zullen doorgaan, hun visch via Holland en België te zenden zoolang de quota voor deze landen open blijven. Een maandelijksch quo tum en het invoeren van het systeem van gé- accrediteerde importeurs en exporteurs zal aan al deze listigheden een einde maken. DE GEVOLGEN VAN DEN STORM. VLEETSOHADE. De motorlogger Martenshoek, die Vrijdag van de visscherij binnenkwam met 2 last haring, heeft- tengevolge van -éen storm- de geheele vleet verloren. Ook de motorlogger Comelis de Boer kwam b'Inhèn met geram- poneerde vleet. De vangst van dezen logger bedroeg 11 last. Volgens verklaring van opvarenden is het deze week op zee zeer ruw weer geweest, waardoor er van visschen niet veel is geko men. NUTSBIBLIOTHEEK. Het bestuur schrijft ons: Daar in de advertentie van verleden week per vergissing de duur van de openstelling der Bibliotheek te ruim was opgegeven, nl. van 79.30 uur, zullen waarschijnlijk vele liefhebbers van lezen teleurgesteld zijn. De openstelling is van 7.309 uur. De commissie hoopt, dat degenen welke tever- geefsch gekomen zijn na 9 uur en dit zullen wel velen geweest zijn afgaande naar het aantal dat wel op tijd gekomen was zich nu aanstaanden Woensdag om 7.30 uur zullen aanmelden. Zooals reeds eerder is ver meld, zijn de kosten belangrijk verlaagd en behoeft dat dus voor niemand meer een bezwaar te zijn. Wien mag de commissie de 100ste kaart uitreiken? HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Zondagavond a.s. zal de Haarlemsche Or kest Vereeniging in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem onder leiding van den tweeden dirigent Marinus Adam een populair Weensch-avondconceft geven, waarbij als soliste Ankie van Wickevoort-Crommelin (so praan) zal optreden. Het programma vermeldt o.m. de ouverture uit het Prometheus-ballet. Eine kleine Nacht- musik, de balletmuziek uit Rosamunde, ouver ture Fledermaus, de Frühlingsstimmenwalzer en fragmenten uit „die lustige Witwe". De H.O.V. zal de soliste begeleiden in de Geschichten aus dem Wiener Wald en de Czardas uit de „Fledermaus". „WAT IS EN WIL HET FASCISME?" De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" belegt Vrijdag 27 October een ver gadering in de turnzaal van de Marnixschool. Als spreker zal optreden de heer C. v. d. Heu vel, lid der Tweede Kamer met het onder werp: „Wat is en wil het fascisme?" De vergadering is toegankelijk voor leden en geestverwanten. VELSEN GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS. EIND SEPTEMBER 1980 WERKLOOZEN. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg aan het einde der maand: a. mannen boven de 18 jaar 2246 (vorige maand 1964). b. mannen onder de 18 jaar 61 (vorige maand 43). c. vrouwen boven de 18 jaar maand 24). d. vrouwen onder de 18 jaar maand 4). Totaal 2356 (vorige maand 2035). Hieronder volgen de vergelijkende cijfers van de aantallen zuiver werkloozen ingeschreven in Sept. '33 2/9 9/9 16/9 23/9 30/9 Bouwvakarbeiders 392 397 412 416 402 19 (vorige (vorige Metaalbewerkers 336 335 363 366 357 Houtbewerkers 34 36 41 36 37 Havenarbeiders 108 114 118 116 11b Visschers 49 140 124 238 z27 Kantoorbedienden 46 40 40 42 40 Losse arbeiders 540 büb b8b b82 b61 Overige beroepen 204 224 224 237 241 Totaal 1702 1881 1907 2033 1980 De bemiddeling boekte het volgende re sultaat: Aaantal aanbiedingen van werkzoekenden: mannen 1117. vrouwen 32. Aantal plaatsingen van werkzoekenden: mannen 330, vrouwen 3. Aantal aanvragen van werkgevers: mannen 326, vrouwen 3. Aantal voldane aanvragen van werkgevers: mannen 325, vrouwen 3. Buiten de gemeente konden worden ge plaatst: 1 behanger te Beverwijk, 1 electrisch lasscher te Haarlem, 2 el. lasschers te Zui len. 1 monteur te Amsterdam. Werkverschaffing. De ploeg arbeiders, te werkgesteld bij de gem. werkverschaffing ter rein Hoogovens, werd op 29 September j.l. uit gebreid tot 40 man. In totaal zijn dus werkzaam bij de beide werkverschaffingen: 110 arbeiders. LEDER.RUBBER STE UNZOLEW FOURNITUREN ^C' (Adv. Ingez. Med.) CXLH. De storm van de laatste dagen heeft niet nagelaten, z'n stempel te drukken op de vischprijzen. Vooral op die der laatste da gen. Woensdag begon het feitelijk al en de trawlers, die dien dag en de volgende dagen binnen waren, hebben de vruchten geplukt. Ook de kustbooten hebben ditmaal een graantje meegepikt. Zoo waren er Donderdag twee kustbooten. elk met ongeveer 40 man den visch binnen, die samen f 200 besomden. En Maandag konden twee, elk met 130 man den het niet verder brengen dan tot dit be drag. Wel een bewijs, dat er de laatste dagen veel geld voor de visch werd betaald. Vooral de tong is heel duur geweest. Ondanks den storm maakten de meeste booten weer korte reizen, in den regel 8 a 9 dagen. Er kwamen deze week op den kop af 40 booten binnen, w.o. twee Duitschers met ha ring en kabeljauw. Zij spanden de kroon met besommingen van f 4964 en f 5270. Dat is nog eens de moeite waard. Maar het zijn ook prachtbooten, waarmee wat uitgevoerd kan worden. Maar intusschen ging dit weer onzen neus voorbij. Wat mij zoo verwondert Is. dat men het niet eens met de hakevisscherij probeert. De Fransche grenzen zijn deze week zonder bij zondere feestelijkheden voor onze grove visch geopend en er is veel vraag naar hake, ge tuige de hooge prijzen, die voor de enkele kisten, die de Noordzeebooten aanvoerden werden betaald. Voor de groote en grootmid del liepen de prijzen over de 100 gulden per kist. Vroeger werd in dezen tijd van het jaar toch wel hake van de Westkust aangevoerd. Overigens had de storm op het bedrijf wei nig invloed. Natuurlijk was er wat weinig visch, maar geen enkele trawler heeft voor zoover mij bekend, oponthoud of schade ge had. Zelfs Woensdag, met vliegend storm weer gingen er nog vele booten naar zee en alleen de Knikker, die eigenlijk het best van alle andere tegen het rollen- bestand moest zijn keerde uit zee terug. De storm heeft natuurlijk de voor IJmui den gunstige uitwerking gehad, dat de kleine kotters van allerlei nationaliteit het veld. of liever de zee moesten ruimen. Daardoor was vooral uit België nog al veel vraag, die vooral de prijzen van de groote klein middel schel- visch omhoog deed gaan. Het jaarverslag over 1932 van het xats- visschershavenbedrijf bevat natuurlijk ook de winst- en verliesrekening. Als we die van 1932 vergelijken met die van de voorafgaande jaren dan valt direct op. dat het aantal be drijven. dat winst opleverde minder was dan voorheen, wat natuurlijk voor niemand een verrassing zal zijn. Op de winst- en verlies rekening van 1929 zien we acht bedrijven met winst, twee bedrijven (haveninrichtin gen en koelinrichting) met verlies. In 1932 zijn er vier bedrijven met winst en 6 bedrij ven met verlies. Voor het eerst sedert vele jaren heeft zelfs de exploitatie der vischhal- len, welke in 1929 1930 en 1931 een winst- op leverde van resp. f 127.000, f 94000 en f 29000, een verlies opgeleverd en wel van f 29009. Dit zegt maar al te duidelijk, hoe de vlag er voor staat. Het bedrag, dat de staat moest bijpassen, dat in 1929 was gedaald tot f 28500 is door een en ander gestegen tot f 235790! Als men er nu eindelijk eens toe over was gegaan, de exploitatie van de haven niet meer op het bedrijf te laten drukken zou het totale verlies slechts f 12000 bedragen hebben. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1