I DE Van alles en nog wat. Het proces over den Rijksdagbrand. wapens eiseht, die toch later verwijderd moe ten worden, dan is er een vergissing in het spel. Het Duitsche volk en de Duitsche regee ring hebben in het geheel geen wapens, maar rechtsgelijkheid geëischt. Als de wereld besluit, dat alle wapens tot het laatste machine-geweer uit den weg ge ruimd moeten worden: welnu, wij zijn bereid direct tot zulk een conventie toe te treden. Als de wereld besluit, dat bepaalde wapens vernietigd moeten worden: wij zijn bereid er bij voorbaat afstand van te doen. Als echter de wereld bepaalde wapens aan elk volk toestaat, zijn wij niet bereid ons prin cipieel als volk-met-minder-rechten daarvan te laten uitsluiten. Als wij dit, overeenkomstig onze overtuiging eerlijk verklaren, zijn wij voor de andere vol ken fatsoenlijker partners, dan wanneer wij in strijd met die overtuiging, bereid waren vernederende en onteerende voorwaarden aan te nemen. Een natie gedeclasseerd, De vroegere Duitsche regeeringen zijn tot den Volkenbond toegetreden in de hoop daar een forum te vinden, waar de volken, vooral de vroegere tegenstanders, elkaar in verzoe ningsgezindheid en gelijkheid zouden ontmoe ten. Dit beteekende erkenning der volkomen rechtsgelijkheid van het Duitsche volk. Op die voorwaarde volgde ook de deelneming aan de ontwapeningsconferentie. De declasseering tot een niet-gelijkwaardig lid van zulk een in stelling of conferentie is voor een natie en een regeering die haar eer lief hebben, een on dragelijke vernedering. Nu wij uit de verklaringen der officieele vertegenwoordigers van een reeks groote lan den hebben vernomen, dat zij thans niet den ken aan een werkelijke rechtsgelijkheid van Duitschland, is het dit Duitschland ook niet mogelijk zich verder in een zoo onwaardige positie aan andere volken op te dringen. Ik heb besloten zoo zeide Hitier den rijkspre sident te vragen den Rijksdag te ontbinden en door nieuwe verkiezingen, verbonden en door nieuwe verkiezingen, verbonden met een volksstemming, het Duitsche volk gelegenheid te geven een historische getuigenis te geven Moge de wereld hierdoor de overtuiging krij gen dat het Duitsche volk zich in dezen strijd om zijn rechtsgelijkheid en eer onvoorwaarde lijk indentiek verklaart met zijn regeering, dat beide echter in den grond der zaak door geen anderen wensch zijn bezield, dan mede te hel pen een menschenleeftijd van tragische dwa lingen. betreurenswaardigen haat en strijd te beëindigen tusschen hen, die als bewoners van het in cultureel opzicht belangrijkste conti nent ook in de toekomst voor de geheele menschheid een gemeenschappelijke taak te vervullen hebben. Moge deze geweldige demonstratie van vrede en eer van het Duitsche volk er toe leiden, dat de voorwaarde wordt vervuld, noodig voor het beëindigen van een eeuwenlangen haat en strijd en voor den opbouw eener betere ge meenschap: de erkenning van een hoogere ge meenschappelijke plicht op grond van gemeen schappelijke gelijke rechten". Henderson verwitti&d. Von Neurath, de leider van de Duitsche delegatie te Genève heeft den vooirzitter der ontwapeningsconferentie Henderson tele grafisch van Duitschland's uittreding op de hoogte gesteld. Von Neurath constateert, dat de conferentie haar eenige opgave, het door voeren van algemeene ontwapening, niet kan vervullen. Tevens staat volgens hem vast, dat deze mislukking der ontwapeningsconferentie alleen meet worden geweten aan den ont- brekenden wil der zwaar-bewapende staten om hun verdragsverplichtingen tot ontwape ning thans na te komen. De stemming over de proclamatie der regeering. In het Reichsgesefczblatt is verschenen de verordening inzake de ten uitvoerlegging der volksstemming over de proclamatie der rijks- regeering. Op het stembiljet staat het vol gende gedrukt: Keurt het Duitsche volk de hem in den oproep der rijksregeering van 14 October 1933 voorgelegde polUieke der Rijksregeering goed. en is het bereid, deze als de uitdrukking van zijn eigen opvatting en van zijn eigen wil te verklaren, deze plechtig te erkennen? Deze vraag moet met „Ja" of „Neen" worden beantwoord. Inwerking treding van het pact van vier? GENèVE, 14 October (V.D.) De eerste groots opwinding, die veroorzaakt w-erd door het bekend worden der Duitsche besluiten maakte in den loop van den middag plaats voor een rustiger beoordeeling van den toe stand. Vooral wordt thans gesproken over de vraag, welke mogelijkheden er nu zijn voor het verder voeren der zakelijke onder handelingen. Op den voorgrond staat daarbij de gedach te, dat thans het pact van vier in een of anderen vorm in werking zou kunnen treden Aan Fransche zijde is men van meening, dat het pact heeft opgehouden te bestaan, daar het was gegroeid in het kader van het Volkenbondspact en de vier mogendheden het pact als zelfstandige Raadsleden hadden ge- teekend. Daartegenover schijnt men in Engelsche en speciaal in Amerikaansche kringen het pact van vier thans als gesehikten uitweg te beschouwen. Van Amerikaansche zijde wordt zelfs ver klaard, dat de regeering der Vereenigde Sta ten zich 'thans niet zou onttrekken aain een uitnoodiging der vier mogendheden tot deel neming aan de onderhandelingen. Een goede indruk is gemaakt door het besluit der Duitsche regeering tot het sluiten van non-agressieve verdragen. Men neigt hier tot de meening, dat Frankrijk en Engeland vcorloopig geen bijzondere stappen zullen deen, maar de verdere ontwikkeling zullen afwachten. Uiterlijk blijft de normale gang der ont wapeningsbeperkingen behouden. De Volken- bondsraad vergadert achter gesloten deuren en beraadslaagt over de verkiezing van een commissaris voor Danzig. In Volkenbondskringen is de stemming buitengewoon gedrukt, daar het uittreden van Duitschland wordt beschouwd als een zware slag. Te Parijs een groote verrassing. PARIJS, 15 October Havas publiceerde gisteren een offïcieuse verklaring, waarin er op gewezen wordt, dat het besluit van Duitsch land 'om uit den Volkenbond te treden, voor de Fransche regeering een groote verrassing is geweest. Daladier en Paul Boncour hebben er ernstig naar gestreefd de instemming van Duitsch land met de algemeene ontwapeningsover eenkomst te vergemakkelijken. De mogendheden zullen het verloop der ge beurtenissen moeten afwachten alvorens hun houding tegenover het Duitsche besluit te be palen. Men dient namelijk af te wachten, of het optreden van Duitschland te beschouwen is als een definitieve breuk met alle organen van internationale samenwerking en met de vredespolitiek der volken. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft gisterenmiddag den Franschen ambassadeur .te Berlijn, Frangois Pcmcet, in audiëntie ontvangen. De kabinetszitting te Parijs werd onderbroken. Rome: niet geheel onverwacht. ROME, 15 October. Het Stefani-agent- schap publiceert het volgende communiqué: „In officieele Italiaansche kringen zijn de door de Duitsche regeering genomen beslui ten, hoewel zij onverwacht kwamen, met de grootste kalmte vernomen. Niemand ontkent, dat die beslssingen ern stig zijn, vooral wat de eventueele uitvloeisels daarvan betreft, maar bij den huidige n stand van zaken, moet men den toestand als zoo danig onder het oog zien en nagaan hoe het mogelijk is tot overeenstemming te komen. De inhoud en de toon van de rede van Hitier en de aan het Duitsche volk gerichte boodschappen sluiten niet alle deuren, aan gezien daarin weder categorisch de nadruk wordt gelegd op Duitschlands wensch, mede te werken aan den vrede. In officieele Italiaansche kringen erkent men, dat de ontwapeningsconferentie, nu zij door Duitschland is verlaten, haar zittingen niet kaai voortzetten, zoodat een verdaging noodzakelijk is, in de verwachting, dat de onontbeerlijke bevredigende situatie ontstaat voor een nieuw onderzoek van het geheele probleem." Londen: zeer ernstig. In diplomatieke kringen in Engeland wordt het optreden van Duitschland zeer ernstig genoemd. Mac-Donald, die het weekend op Chequers doorbrengt, werd heden voortdurend op de hoogte gehouden van de politieke ontwik keling m verband met den Duitschen stap. Lloyd George verklaarde bij het vernemen van het bericht, dat hij in het geheel niet verrast was. Naar zijn meening heeft de Volkenbond de situatie zeer verward ge maakt. Engeland is zeker niet geheel vrij van de verantwoordelijkheid. De toestand is zeer ernstig. Snowden meent, dat de Duitsche beslis sing van ongehoorde beteekenis is. Washington: ernstig teleurgesteld. Reuter meldt uit Washington dat de tijding van het besluit van Duitschland als een bom is gevallen in officieele en diplomatieke krin gen aldaar. In allerijl werd een conferentie van ambtenaren van het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken bijeen geroepen. Corüell Huil. de minister van buitenland sche zaken, ontbood Philips, onder-minister van buitenlandsche zaken, en Moffat, die met de behartiging der Europeesche zaken in dit departement is belast. Na met hen te hebben beraadslaagd zal Huil een gedetailleerd rap port aan president Roosevelt uitbrengen. Huil wees er op dat het optreden van Duitschland de geheele ontwapeningsactie belemmert. De regeering der Ver. Staten is ernstig teleurgesteld en betreurt dezen loop van zaken diep. De Ver. Staten streven er sedert lang van ganscher harte naar een ver mindering der wereldbewapening te bewerk stelligen en poogden den geest van loyaute-it in de diplomatieke gedachten wisseling te be vorderen. Deze geest, aldus Hull, is verbro ken door Duitschlands besluit. Niettemin zal de regeering der Vereenigde Staten haar stre ven naar ontwapenig voortzetten. Rusland. Duitsche ingenieurs door Fransche vervangen. Reuter meldt uit Berlijn, dat alle Duitsche ingenieurs, die werkzaam zijn in dienst van de Sovjet-regeering, op last van deze re geering terstond de Sovjet-Unie moeten ver laten. Zij zullen door Fransche ingenieurs worden vervangen. 6.000.000.WO.000.000. 000.000.WO.000.000 K.G. Het gewicht van de aarde wordt geschat op .000 billioen maal billioen ton. Wachten duurt altijd lang. De komeet van Halley komt in of omstreeks 1985 terug. Voor wijnkenners! In Frankrijk ontdekte men, dat daar gerui- men tijd roode wijn uit Algiers voor „echte Bourgogne" is verkocht, hetgeen aan den tusschenhandel ongehoorde winsten heeft ge* bracht. Taxi-chauffeurs die geen onge lukken maken. Een Engelsch genootschap, dat premies uit looft aan taxi-chauffeurs, die gedurende 10 jaar zonder ongelukken hebben gereden, heeft tot dusverre 412 premies uitgereikt. Coering en de Rijksdagbrand Brandmeesters wijzen de beschuldi gingen van enquêtecommissie en Bruinboek af. Buitenlandsche advocaten uitgewezen. In de zitting van het Rijksdagbrandproces van Zatei'dag zeide brandmeester Klotz dat het alarm hem te 9 u. 15 precies bereikte en ha 4 tot 6 minuten was hij met zijn stoom spuit ter plaatse. Een andere stoomspuit was echter al aan het uitleggen van slangen. Te 9.24 was get. in de achterzaal, waar hij een groote vlam zag, links boven langs de publieke tribune, maar niet achter den zetel van den voorzitter. Get. is hieromtrent zeer positief en verklaart dan nog, dat de eerste stralen te 9.26 of uiterlijk 9.27 op het vuur gericht zijn. Londensche beschuldiging afgewezen. De voorzitter zegt, dat twee der getuigen te Londen gezegd hebben, dat zij gezien heb ben. hoe politie en brandweer tegen elf uur kilo's krantenpapier en brandbare vloeistof fen in de wandelgangen gebracht hebben. Get. zegt, dat tegen elf uur de hitte zoo groot was, dat niemand tot de zittingzaal noch "in de wandelgangen heeft kunnen doordringen. Dr. Sack vraagt: Tegen 12 uur was het vuur aan het verminderen en tegen één uur kon reeds met dé nablussching begonnen worden. Is het tusschen deze beide uren mogelijk ge- weest.dat een of ander journalist zich toegang heeft weten te verschaffen? Get.: Dat is absoluut onmogelijk. Van 10 uur af. na het instorten van een paar pei lers. bestond in de geheele omgeving van de zittingzaal levensgevaar en dan wordt nie mand behalve de beroepsbrandweer en de politie toegelaten. Advocaat SacK zegt, dat de „brandgetuige- nissen" van Londen hiermee dan absoluut weerlegd zijn. Brandmeester Wald, van een andere spuit, legt een vrijwel gelijkluidende verklaring af. Hij zegt, dat het onmogelijk was om tegen elf uur nog brandbaar materiaal uit de zit tingzaal te slepen. Proc.-gen. Werner: Dus als iemand te Lon den beweert dat te hebben gezien, mogen we dit. in goed Duitsch, een infame leugen noe men? Get.: Ja. Dr. Parisius: Heeft u S.-A.-manschannen in het gebouw, gezien of in de onmiddellijke omgeving? Get. Geen enkelen. Dr. Parisius: Dat is dus ook een infame leu gen? Ja. Als de voorzitter de pauze van 11.30 aan kondigt, verzoekt advocaat Teichert den Se naat in overweging te mogen geven om Di- mitrof Maandag weer tot de zitting toe te laten. Dimitrof wordt weer toegelaten. Nadat de zitting heropend was, deelde de president, dr. Bünger, mee. dat de senaatsbe sloten had. Dimitrof Maandag weder tot de zitting toe te laten. Als getuige wordt daarop verhoord de op- perbrandmeester Kupe, die bij de brand spuit behoort, die het eerst bij den Rijksdag is aangekomen. Kupe verklaarde, dat zijn spuit om 9 u. 14 gealarmeerd werd. De rit naar den Rijksdag heeft misschien vier mi nuten geduurd. Wat het snelle om zich heen- griipen van den brand betreft, verklaart get. dat het .onmogeliik geweest was tegen elf uur 's nachts brandstichtingsmateriaal uit de brandende zittingzaal naar buiten te bren- sen. S. A. en S. S. formaties zijn niet in den Rijksdag geweest. De bese^'Mieing tegen Goering. Dr. Sack wijst op een bericht, uit het Bruin- boek. volgens hetwelk opperbrand-directeur Gemp in een bespreking na den brand zou hebben gezegd, dat de brandweer veel te laat gealarmeerd was. Hii zou er zich verder over hebben beklaagd, dat de Pruisische minister president Goering hem uitdrukkelijk gewei gerd had, direct het hoogste alarm te mogen geven. De getuige betitelt deze beweringen van het Bruinboek met nadruk als leugenachtig. Een bespreking, als Gemp na den brand georga niseerd heeft, was na iederen grooten hrand gebruikelijk. Dat Gemp in deze besorekins gezegd zou hebben, dat van hem verlangd was, wijzigingen in het proces-verbaal aan te brengen, is eveneens onwaar. Daarop wordt de gewezen opperbrand-di recteur Gemp verhoord. Ook hij verklaart, dat hij geen S.A.-mannen bij zijn binnen komst gezien heeft, evenmin als groote hoe veelheden brandmateriaal. Ongeveer een kwartier na zijn aankomst is hii naar Goe ring toegegaan, die toen bij den Rijksdag ver scheen, om hem raoport uit te brengen. De eenige vraag, welke de minister-president 1 hem gesteld had, was of hij Galle, den direc teur van den Rijksdag, gezien had. Hij had verder gevraagd, of de minister-president nog bevelen voor hem had. Deze had echter ge antwoord: laat ik u niet storen; gij draagt de verantwoordelijkheid. Op een verdere vraag antwoordt Gemp, dat Goèring eerst bij den Rijksdag verscheen, toen de brandweer al lang' aan het werk was. De bespreking van den volgenden dag was de gewone bespre king geweest, waarbij ook kritiek geoefend werd. Hij had ha het geheel geen aanwijzing gehad, niet te snel op te treden en noemde een dergelijke bewering volslagen onzin. Op de vraag van den procureur-generaal, wat voor brandmateriaal hij opgemerkt had, ant woordde hij: ..Niets bijzonders". Hij had al leen een fakkel gezien, die onder een club fauteuil in de hal lag en verder sporen van vloeibai'e brandstof in de voorzaal van den Rijksraad. De procureur-generaal: Dat was in de Bis- marekkamer, waar op het tapijt een onge veer half cirkelvormig spoor te zien was. dat gij. zooals gij thans verklaart, voor het spoor van gemorstevloeibare brandstof gehouden hebt. De getuige bevestigt dat en verklaart des gevraagd, dat hij naar den reuk aangenomen had, dat het benzine of iets van dien aard was. Op de vraag van een deskundige, of het geen vergane kool had kunnen zijn en of hij zich den reuk nog nauwkeurig herinnerde, had Gemp geen antwoord. Dat de fakkel van de brandweer afkomstig zou zijn geweest, houdt hi.i voor uitgesloten. De voorzitter vraagt: Hebt gij er iets van gemerkt, dat van een of anderen kant maat regelen genomen zijn of uitlatingen zijn ge daan. die uitgelegd konden worden, dat men met de bestrijding van den biand niet moest doortasten. Gemp: Neen, niet in het minst Dementi niet onder druk. Procureur-genei-aalGij hebt eerst in Juni een dementi gegeven van de berichten in de pers. In het Bruinboek wordt beweerd, dat dit dementi onder een of anderen op u geoefen- den druk ontstaan is. Gemp: Van niemand. Procureur-generaal: Ook niet van minister president Goering? Gemp: Neen. Dr. Teichert: Beweerd wordt ook, dat gij in de bespreking op 28 Februari verklaard hebt. dat men van u verlangend heeft.wijzigin gen in het proces-verbaal van den brand te brengen. Is dit waar of niet? Gemp: Ook deze bewering moet ik voor grooten onzin verklaren. Dr. Teichert: Kent ge een zekeren Ahrend? Gemp: Hij was employee bij de brandweer. Thans is hij ontslagen, maar voor zoover ik weet. woont hij nog te Berlijn. Hij was lid van de S.P.D. Dr. Teichert: Deze beweringen zouden van hem afkomstig zijn. Als hij hier te Berlijn is, behoud ik mij voor, hem als getuige voor te dragen. De president: Kunt ge samenvattend ver klaren, dat de u toegeschreven uitlatingen valsch en onwaar zijn? Gemp: Ja, zij zijn valsch en onwaar. De president: Neemt ge dat op uw eed. in het volle bewustzijn, dat dit van het grootste belang is? Gemp: Ja. Dr. Teichert: Als Ahrend te Berlijn is, ver zoek ik hem in de volgende zitting als ge tuige te hooren. De president: Wij zullen over dit en de overige vei-zoeken later beslissen. Dr. Sack: Ik heb me er al over verwonderd, mijnheer Gemp. dat u nog leeft. Hebt ge er lets van gemerkt, dat men van plan is ge weest, u te vermoorden? Gemp: Neen. De zitting wordt daarop tot heden Maan dag geschorst. Uitwijzing der buitenlandsche advocaten. In een korte pauze tijdens de zitting besloot de Senaat de buitengesloten buitenlandsche advocaten Grigoref en Detsheff (Bulgarije! Gallagher CV. St.) en Willard (Frankrijk) naar het hoofdbureau van politie over ie brengen en hen daar aan een afzonderlijk verhoor te onderwerpen. Nader wordt bekend, dat zij uit Duitsch land gewezen zijn. Tot de uitvoering van dit bevel worden zij in hechtenis gehouden. In een officieus commentaar wordt no; volgens de N. R. Ct. gezegd, dat men in deze vier personen ongetwijfeld te doen heeft met menschen van communistische overtuiging, die onder den dekmantel van hun functie als rechtsgeleerde toegang tot de rechtszaal ge zocht hebben, en ook gevonden hebben, om daar communistische propaganda te voeren. Zij hebben geen middel geschuwd, om op on toelaatbare wijze op den gang van het proces en de vorming van de openbare meening in vloed te oefenen. Wat de Amerikaansche advocaat Gallagher betreft, die eveneens van het volgen van de terechtzittingen uitgesloten is. deze wordt niet uit het land gezet, omdat dr. Sack hem verzocht heeft, de behandeling bij te wonen. ONZE DA GELIJKSCHE KINDER VERTELLING. De objectiviteitvan het Bruinboek. Juist toen Sjef in de hut het stroo wat uit elkaar legde, kwamen er twee glundere gezichten door de tentopening kijken, 't Was het boerenmeisje met haar jonger broertje, een bengel van zes jaar. „We hebben jullie huisje eens goed bekeken," begon het jongetje, „en als jullie willen, kom dan ook maar eens bij ons kijken, dan zul je nog ver baasd staan over wat je te zien krijgt." Nou, dat wilden de diüe kampeerders dan toch wel eens zien. Ze waren al zoo dikwijls op boerderijen geweest, en 't zou toch al gek moeten loopen als hier iets bijzonders te bewonderen zou zijn. Het boerenmeisje huppelde met haar wijde rokjes voorop en bracht de jongens in haar werkhokje. „Kijk," vertelde ze, „hier heb je nou een karnton. Als jullie er alle drie aan meehelpen, krijg je straks een lekker bord pap," en direct was Sietske aan het werk, hoor. Hij rammelde van den honger, maar hij had 't nog niet tegen de anderen durven zeggen. Hij deed zijn best om veel melk te karnen en slechts met moeite mochten Ben en Sjef het werk even van hem overnemen. „Ziezoo, nou krijg ik straks toch in ieder geval het grootste deel," lachte de bengel en toen hij eindelijk klaar was, liepen er straaltjes over zijn neus en gezicht. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Per telefoon De gemoedelijke wachtmeester van het Reichsgericht. die ook mee naar Berlijn is ge„ komen, geniet een internationale sympathie waarop het Reichtsgericht jaloersch moet zijn' Hij kent alle persmannen bij naam en brengt hun gedurende de zittingen alls brieven en telegrammen, die voor hen in dien tijd bij de post in het Rijksdaggebouw binnenkomen prompt aan de perstafel. Voor het begin der zitting was hij vanmor gen in zijn corridor weer omringd door een menigte uit alle landen der wereld, die van hem de namen en kwaliteiten der getuigen hooren wilden, die vandaag zouden optreden Dit waren, zooals het lijstje vermeldde, allen deskundigen in brandzaken. Toen de naam van den Oberbranddirector Gennt werd ge. noemd, was de verwachting hoog -gespannen De belangstelling der pers gold bij deze zit ting minder de verklaringen dezer getuigen als materiaal tegen de aangeklaagden dan wel als wederlegging van het befaamde Bruinboek des heeren Münzenberg en van velerlei beweringen der heeren getuigen in het proces te Londen, waar behandeling en vernietigend oordeel van een leien dakje gingen. De advocaat-generaal heeft het Bruinboek naast zich liggen, waaruit hij herhaaldelijk citeert en in verband daarmee vragen stelt aan de getuigen. Steeds weer blijkt, hoeveel onwaars en onmogelijks in dit boek bij elkaar is geschreven. Ook vandaag is weer vastge steld, dat een bericht in een Parijsch blad. eeia verdachtmaking van Duitschland's hoog ste Gerechtshof, van allen grond ontbloot was. De persman, die het naar zijn blad had ge seind, zat hier vermoedelijk aan de perstafel. Wij moeten veronderstellen, dat het buiten land objectieve voorlichting wenscht. Objec tiviteit is bij een man als Münzenberg toch bezwaarlijk te veronderstellen. Vrij van den geest, die het Bruinboek redigeerde, maar cok onbeinvloed door de voorkomendheid en „Liebenswürdigkeit", waarmee men hier de vertegenwoordigers der pers tegemoetkomt, hebben we onze taak te vervullen. De behandeling van vandaag gold hoofd zakelijk de dingen, die hiermee verband hou den en ging feitelijk langs de aangeklaagden heen. Reeds bij het begin der zitting las de president een afschrift voor van een brief, die 3 Bulgaarsche advocaten, die tot de pers tafel waren toegelaten, hadden gericht aan den advocaat van Dimitrof. Deze kon, zoo schreven zij, na zijn mishandeling door poli tie en rechter-commissaris als mensch voor deze autoriteiten slechts verachting en hoon koesteren. Het is gebleken, dat van mishan deling geen sprake kan zijn. Wel heeft het explosieve van Dimitrof hem booze parten gespeeld. Toen destijds beweerd Werd in een buitenlandsch blad, dat hij na afloop eener zitting in Leipzig was mishandeld, vroeg de voorzitter hem, of hij inderdaad mishandeld was. Hij antwoordde daarop woordelijk: „Ge stossen". De Hollandsche vertaling, die voor de hand ligt, is: gestooten. Maar enkele bla den maakten ervan; gestompt H. L. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 17 OCTOBER. HILVERSUM 296 M. 8.Tijdsein en Avro-gramofoonmuziek; 10.— Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmu- ziek; 10.30 Orgelconcert door Piet van Eg- mond; 11.Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering-Hillebrand; 11.30 Voortzetting orgelconcert; 12.Lunchconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz; tusschen- spel van accordeonmuziek; 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 Omroep orkest; 3.Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees; 4.Pianorecital door Teun Don; 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel; 5./Voor kleinere kinderen" door mevr. Antoinette van Dijk; VPRO. 5.Bijbel vertellingen; AVRO. Radio-Volks Universi teit; 7.Zangvoordracht door Hans Gruys; 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry; 8.Tijdsein en Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 8.05 Hans Schnidler en zijn orkest; 8.25 De Facetten van het or gel, gramofoonmuziek; .30 AVRO-Radio-too- neel „Waarom zwijgt Margaret Hamilton"; 10.15 Hans Schnidler en zijn orkest; li- Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias; 11.15 Gramofoonmuziek; gevarieerd Dansprogramma. HUIZEN 1875 M. 8.Morgenconcert KRO.; 10.Gramofoon muziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin; 12.Politieberichten 12.15 KRO. orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 1.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.Vrouwenuurtje; 3.— Gevarieerd solistenprogramma; H.I.R.O. 4.—5.10 uur; KRO. 5.10 Vervolg concert; 6.40 Esperanto- cursus; 7Politieberichten; 7.15 Katholieke R.V.N. 735 Gramofoonmuziek; 7.45 Verbonds- kwartiertje; 8,Gramofoonmuziek; 8.05 Aansluiting met den Stadsschouwburg U Am sterdamsterdam; 11.15 Weensch Radio Octet o.l.v. Schmetterling. BERLIJN 419 M. 3.50 Dansmuziek; 5.20 Gramofoonmuziek; 8.30 Omroeporkest; 11.20 Concert. LUXEMBURG 1191 M. 7.50 Belgische avond; concert voor piano en orkest; 8.40 Orkestconcert; 9.20 Kamer muziek; 9.40 Orkestconcert; 10.50 Dansmu ziek. BRUSSEL 509 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 12.40 Pianorecital; 1.05 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. ol.v. P. Leemans; 5.20 Concert door het omroeporkest o.l.v. Ar thur Meulemans; 6.35 Gramofoonmuz'ek; 6.50 Cello-recital; 8.20 Concert door het om- roep-symphonie-orkest; o.l.v. Arthur Meule mans: 10.05 Cello-recital. KALUNRBORG 1153 M. 11.20 Strijkorkest o.l.v. A. Bendix: 2.20 Carl. Rydahl's orkest; 7.20 Fransche balletmuziek, door het omroeporkest o.l.v. Mile Reesen; 10.30 Dansmuziek door de band van Restau rant ..Nimb" o.l.v. Jans Warny. HAMBURG 372 M. 12.40 Populaire muziek: 1.30 Gramofoon muziek; 3.20 Concert; 5.20 Dansmuziek; 9.40 Concert door het Noragorkest; o. 1. v. ^ose Eibenschutz. LANGENBERG 472 M. 12.55 Populair concert o.l.v. Gust-av Oörlich. 2.10 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; 5.0a Gramofoonmuziek: 8.40 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6