HET NIEUWE AVONDBLAD Speldenprik. (ge JAARGANG No. 296 WOENSDAG 18 OCT. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit- blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschërs-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. De heer Groeneveld weer terug. Geen begrootingsonderzoek in de afdeelingen. Aanzienlijke grond- verkoop in Santpoort. De Wüste- laan in gevaar? De reorganisatie plannen der politie over het alge meen gunstig ontvangen. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Rambonnet. De raad was voltallig. Een bekende komt binnen. Door het Centraal Stembureau is benoemd verklaard tot lid van den Raad in de vacature C. v. d. Steen, de heer H. Groeneveld, een oude bekende. Nadat de geloofsbrief van den nieuw benoemde door een commissie, bestaan de uit de heeren ten Broeke. Laurent en van Brummelen is goedgekeurd, stelt de voorzitter voor, den heer Groeneveld toe te laten als lid van den Raad, welk voorstel wordt aangeno men. De nieuw-benoemde wordt daarop bin nengeleid door den heer W. van Heyst en legt jn handen van den voorzitter de vereïschte eeden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht en hoopt dat hij mag meewerken aan liet tot stand komen van vele besluiten in het belang der gemeente. De heer Groeneveld neemt daarop den zetel van den heer van der Steen in. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a. een schrijven van den heer Dekker waarin hij mededeelt, dat hij ont slag neemt als lid van den Raad en een ver zoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort om beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor de stichting van een !,K. school voor gewoon lager onderwijs. Aanbieding van de begrootingen. Bij het aanbieden der begrootingen voor 1934 stellen Burgemeesters en Wethouders voor, dit j aar geen onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Naar aanleiding van dit voorstel verklaart de heer Visser (S.D.A.P.) namens zijn frac tie, dat deze zich hiermede niet accoord kan verklaren. De heer van Heyst (N.P.) sluit zidh hierbij aan. De heer Maas (R.K.) daar entegen acht het onder de huidige omstan digheden niet gewenscht, de begrooting in de afdeelingen te behandelen. Spreker meent, dat het vooronderzoek geen wijzigingen in de be grooting zal aanbrengen. Ter wille van den tijd dienen de voorstanders van vóór-onder zoek over hunne bezwaren heen te stappen. De heer ten Broeke (C.H.) beziet de zaak als de heer Maas, zoo ook de heer Homburg (A.R. die er onder de huidige omstandigheden het practisch nut niet van inziet. De heer van Woensel (C.P.) meent, dat we leven in een stadium van zeer sterk verval o.a. omdat het niet meer mogelijk is, rekenschap te houden met de belangen der volksgemeenschap. Hij acht het afdeelingsonderzoek noodzakelijk. De heer de Waal (groep Schilling) meent, dat bij een vóórbehandeling er misschien nog wel wat te bezuinigen is. De voorzitter beantwoordt de sprekers. Inderdaad heeft het college bezuinigd zooveel er bezuinigd kon worden. Een post verhoogen is absoluut uitgesloten met het oog op de bij drage die de gemeente van het Rijk zal vragen. Er valt aan de begrooting niets meer te ver vormen of te fatsoeneeren. Na eenige discussie, waarin de heeren Vis ser en van Woensel andermaal hunne be zwaren ontvouwden en de voorzitter er nog maals op wees, dat er niets in de begrooting veranderd kan worden, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 stemmen tegen. De heer Visser zegt, dat het besluit zijn fractie er toe zal leiden, verschillende dingen in het openbaar te zeggen, die anders in de afdeelingen gezegd zouden worden. Verlaging huurprijs. Het voorstel van Burgemeester, en Wethou ders om den huurprijs van een aan C. de Groot te Velsen verhuurde bollenschuur op Rooswijk te verlagen van f 300 op f 200 wordt aangeno men. Eveneens wordt aangenomen het voor stel inzake vaststelling van straatnamen, ter wijl voorts H. Wickman vergunning wordt ver leend tot het rioleeren en dempen van een ge deelte beek te Driehuis, welk werk reeds vele weken geleden is uitgevoerd. Aanleggen van wegen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan de Coöperatieve Vereeniging Particuliere Woningbouwvereeniging „Wijkeroog" te Vel sen vergunning te verleenen tot het aanleggen van een weggedeelte over het terrein, liggende ten Oosten in het verlengde van de Water - vlietstraat en aan Th. Winter te Beverwijk tot het aanleggen van wegen over het terrein, liggende aan den Driehuizerkerkweg. Goedgekeurd. Verkoop van grond. Voorgesteld wordt te verkoopen aan: N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Lebeemo", gevestigd te Haarlem 1940 M2. grond te Sant poort a f 7 per M2., aan B. Boerrigter te Haar lem 4220 M2. grond te Santpoort a f 5.50 per M2-, aan H. Kaspers te Santpoort 1525 M2. grond eveneens te Santpoort tegen den prijs van f 6000 en aan J. F. Philips Jr. te Haarlem 228 M2. grond te Santpoort tegen den prijs van f 800. Ne heer Enzerink (V.B.) houdt een plei dooi voor het behoud van natuurschoon bij den ingang van de Wüstelaan. waar eenige boomen gerooid zullen moeten worden. De heer van Heyst (N.P.) vraagt of het niet mogelijk is, de rooilijn wat terug te brengen, opdat de boomen behouden zullen worden. De heer Luikman (S.D.A.P.) vindt den prijs van het perceel aan de Wüstelaan (Kas pers) te laag. De heer Diependaal (R.K.) meent, dat er met nieuwe beplanting wel weer wat te verbeteren is. De heer Dunnebier, wethouder zegt, dat er bij de Wüstelaan een goede verbinding moet komen. De heer Kaspers zal zeker berèid zijn te sparen, wat er te sparen is. Er zal ontegen zeggelijk iets verloren gaan. Den heer Luik man beantwoordende, zegt spreker, dat de grond komt op f 2000 per woning. Het terrein is bovendien van bij zonderen vorm. Het voorstel wordt aangenomen. Over den verkoop aan Kaspers wordt op verzoek van den heer Luikman hoofdelijk gestemd. Ook dit wordt aangenomen en wel met 205 stemmen. Ontheffing bouw- en woningverordening. Het verzoek van A. S. van Pel te IJmuiden om vergunning tot het bouwen van drie wo ningen aan elkander aan de P. C. Hooftlaan in afwijking van het bepaalde bij art. 68 al. 5 der Bouw- en Woningverordening wordt goed gekeurd. Vergoedingen aan schoolbesturen. Voorgesteld worden de vergoedingen, bedoeld in art. 101 le lid der Lager-onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der in deze ge meente gevestigde bijzondere lagere scholen. Intrekking verordening en voor schriften gas en water. Goedgekeurd wordt het voorstel tot intrek king van de verordening, regelende de voor waarden voor de levering van water door het waterleidingbedrijf in ongemeten hoeveelheid. Het voorstel tot intrekking van de voorschrif ten voor den aanleg van dienst- en binnen leidingen voor water wordt op verzoek van eenige leden aangehouden. Reorganisatie van de politie. De heer Enzerink (V: B.) heeft bezwaar tegen het overbrengen van het hoofdbureau van politie van IJmuiden naar Velsen. IJmui den is wel niet het centrum, maar het is de af deeling met de meest wisselende bevolking. Ook zal het veel kosten met zich mee bren gen. Spreker heeft gehoord, dat de minister heeft opgemerkt, dat het plan niet op finan- cieele bezwaren mag afstuiten. Garandeert 't Rijk ons de meerdere kosten vraagt spreker? Wanneer de gemeente in de toekomst veel meer voor de politie zal moeten uitgeven, is het dan zeker, dat het Rijk ons dat zal terug geven? De heer Homburg (A.-R.) meent, dat de gemeente wat te veel den nadruk er op laat vallen, wat het Rijk zal doen. Als we op het oogenblik iets opzetten, dan dienen we voor uit te weten, dat de gemeente de kosten zal kunnen dragen, ook met het oog op de auto nomie der gemeente. Wat de salarieering be treft, meent spreker, dat het niet gewenscht is de normaliseering der Staatscommissie af te wachten, doch op eigen initiatief deze zaak ter hand te nemen. Wat het schema van den burgemeester betreft, hiermede kan spre ker zich wel vereenigen. Wat de plaats van het hoofdbureau betreft, is spreker het eens met den heer Enzerink. Lijden we niet wat aan een te veel in rangen, vraagt spreker? De heer Sluiters (C.H.) heeft met groo- te belangstelling, maar niet met onverdeelde sympathie, het reorganisatieplan doorgewerkt Spreker vraagt zich af, of onze gemeente ge schikt is voor het instituut van leerling-agent. Spreker wijst op het moeilijke van het ambt van politie-agent in een kleine gemeente. Hij hoopt, dat de cursus niet wordt gehouden in de diensturen. De heer Sluiters brengt voorts nog eenige technische bezwaren naar voren. Ook de heer Sluiters meent, dat Velsen niet de juiste plaats is voor het centrale punt der politie. Het hoofdbureau moet in IJmuiden blijven. Door den bouw van nieuwe posten enz. zal de politie f 134.000 meer kosten. Spre ker acht het gewenscht, dat er meer rijks politie in Velsen geconcentreerd wordt. De heer t e n B r O e k e (C. H.) spreekt een Medegedeeld wordt dat de her inneringsspeldjes voor de deel nemers aan het huldigingsdéfilé, in het Stadion, in September j.l., van buitenlandsch fabrikaat zijn). Na de machtige betooging In het groote Stadion, Paste het, dat zich de leiding Op een souvenir bezon. Ieder die heeft deelgenomen Biedt men nu een speldje aan, Maar men is, om die te krijgen, Naar het buitenland gegaan. Was er nu geen Nederlander, Die eens flink daartegen sprak, Was er nu geen mensch te vinden. Die een speldje daarvoor stak. Was het hier een tikje duurder, Daarmee wordt het nog niet goed, Zulk een speldenprik verwondt ons, Die verwekt Wien Noerlandsch Bloed. Zóó zijn wij toch niet tenslotte Met het buitenland getrouwd, Dat een speldengeldbetaling Als noodzaaklijk wordt beschouwd, 't Leek, zoo ooit, hier overbodig, Dat speciaal werd vastgesteld, Dat herinnering het best klinkt Op z'n Nederlandsch ge-speld. woord van waardeering voor het doelmatige plan. Er is steeds een tekort geweest, waar door het soms noodig was, dat een burger op het politiebureau in IJmuiden wacht moest waarnemen. Uitbreiding is een eerste nood zaak. In de veronderstelling dat de kwestie der huisvesting nog nader besproken zal wor den, zal spreker voor het voorstel stemmen. De heer van Woensel (C. P.) kan zich met het voorstel niet vereenigen. Wanneer de arbeiders uiting willen geven aan hun on tevredenheid, vinden zij steeds de politie te gen zich. Als men een arbeider naar zijn meening vraagt zal hij aeggen: „er zijn mij nu al veel te veel". Uitbreiding der politie beteekent meer slaag en minder brood. De heer Visser (s. d. a. p.) wil beginnen met de vraag te stellen of we in onze ge meente voldoende politietoezicht hebben. Sprekers fractie beantwoordt deze vraag ont kennend. We hebben een rechtsta,at en moe ten de macht hebben het recht te handhaven. In andere gemeenten wordt veel meer aan de politie uitgegeven. Een tweede vraag is: is het plan financiëel uitvoerbaar? We moeten ons niet laten leiden door de gedachte, dat het Rijk het wel zal betalen. We hopen ééns weer op eigen beenen te kunnen staan en dan zal de gemeente zelf moeten betalen. Te gen het plan heeft spreker vele bezwaren. Als voor het uitbreiden van de politie geld van de regeerin.g te verkrijgen is, moet er ook geld voor uitbreiding van de zedenpolitie te ver krijgen zijn. Voor tozicht op de jeugd is nog wel wat noodig. Spreker meent, dat de ver schillende „Tangetjes" niet noodig zijn. In Amsterdam kent men die tusschenrangetjes niet. Deze geven aanleidng tot onderlingen naijver. De indeeling van het administratief personeel maakt het plan onnoodig duur. Ook is spreker niet gerust over de taak die de kinderpolitie heeft te vervullen. Spreker brengt meerdere bezwaren naar voren. Zijn er acht menschen noodig voor de mobiele bri gade? Verder is spreker tegen het instituut leerling-agent. Hij is er huiverig voor. deze jonge menschen op het publiek los te laten. Verder vraagt spreker, of de burgemeester genoegen neemt met alle diploma's. De heer Vermeulen (A. R.) spreekt er zijn blijdschap over uit. dat deze zaak aan de orde wordt gesteld. Het doet spreker genoe gen, dat de heer Visser naar voren heeft ge bracht, dat wij allen recht hebben op politie bescherming. Het doet spreker genoegen dat de voorzitter, ondanks de moeilijke tijden met het voorstel is gekomen. Als de zaak thans aan de orde wordt gesteld, is dit bittere nood - zaak en we staan voor de consequentie, dat het plan in alle opzichten doorgevoerd moet worden Spreker meent, dat het gewenscht is, dat met het rijk overeen wordt gekomen, dat het toezicht op de rijkswerken geschiedt voor rekening van het rijk. De heer Vermeu len is in tegenstelling met de vorige sprekers van meening, dat het gewenscht is, dat het. bureau van politie meer naar het Oosten wordt verplaatst. Het contact tusschen den burgemeester en het raadhuis kan niet te nauw zijn. Daarvan behoeft niet het gevolg te zijn, dat het toezicht in IJmuiden minder wordt. Over de vele rangen en standen zal spreker zicht niet druk maken. Hij meent, dat dit gerust aan den burgemeester overge laten kan worden. Tegen het leerllngenstel- sel heeft spreker geen bezwaar. Spreker zal met genoegen zijn stem aan de voordracht geven. De heer Maas (R.K.) meent ook. dat de burgerij recht op bescherming heeft. Er is te weinig politie. Spreker zal op de bijkomstig heden niet te diep ingaan; voor hem is het de hoofdzaak dat er uitbreiding komt. Tegen de verschillende rangen heeft spreker geen bezwaar. Het is een prikkel om z'n best te doen. Wat de financieele regeling betreft vraagt spreker, of de uitbreiding door de re geering opgedrongen wordt. De heer d e W a a 1 (groep Schilling) meent, dat wanneer de uitbreiding noodig is, deze er moet komen. Het rangenstelsel acht spreker uit den booze. Spreker hoopt, dat de burge meester met de opmerkingen rekening zal houden. Tegen het leerlingenstelsel heeft spreker geen bezwaar. De Voorzitter bespreekt in zijn ant woordt allereerst de overplaatsing van het hoofdbureau. Hij gelooft, dat een nauw ver band tusschen hem als hoofd van politie en den commissaris als chef der politie noodig is. Hij is echter gaarne bereid om dit punt, wanneer het aan de orde mocht komen nader te bespreken. De verbetering der posten is een onderdeel van het geheel maar deze ge- heeïe materie komt weer aan de orde. Wat de meerdere kosten betreft en de vraag of het rijk garant is daarvoor wijst spreker op het desbetreffende schrijven van den minister, waarin de noodzakelijkheid tot uitbreiding wordt erkend. De reorganisatie mag niet af springen op financieele bezwaren. De minis ter zegt dus, aldus de voorzitter, dat op fi nancieel gebied geen bezwaren bestaan, zoo dat daaromtrent de raad niet ongerust be hoeft te zijn. Al is er dus geen garantie, dat de regeering zal betalen, toch kan worden aangenomen, dat de abnormale kosten, die het politietoezicht voor de gemeente mee brengen een extra-bijdrage van de regeering met zich mee zullen brengen. Het aanbren gen van veranderingen in de salarisschaal acht spreker thans niet gewenscht. IJmui den zal ook bij overplaatsing van het hoofd bureau naar Velsen voldoende politietoezicht behouden. Tegen de voorgestelde rangen en de daarmee gepaard gaande kleine verhoo gingen had mén in het corps geen' bezwaar. Door de bijzondere samenstelling der gemeen te is in Velsen een uitgebreid corps noodig. Spreker heeft dit tijdens zijn loopbaan als burgemeester dezer gemeente reeds meerma len ondervonden dat er te kort aan toezicht is. Wat het leerlingenstelsel betreft, zegt spreker, dat in deze gemeente een uitsteken de cursus is. Juist de aanwezigheid van dezen cursus heeft spreker op het idee der leerling agenten gebracht. Er zijn reeds eenige jonge lui, die op dezen cursus zijn opgeleid aange steld en spreker is over deze jongelui zeer te vreden. De voorzitter gaf nog eenige techni sche uiteenzettingen. Op rijks politie of ma rechaussees kan de gemeente niet rekenen. Als die elders noodig zijn worden ze wegge haald. Als de regeeringssteun eens mocht te genvallen zouden we het „zesjarenplan" kun nen stopzetten, antwoordt de voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer ten Broeke. Over de mobiele brigade sprekende, zegt de voorzitter, dat aan een dergelijk in stituut in deze gemeente groote behoefte is. Wat de kwestie der diploma's betreft, zegt de voorzitter, dat dit geen kwestie van oplei ding, maar van t-oetsen is. Wat betreft de op merking van den heer Vermeulen over de plichten van het rijk in deze gemeente, daar mee is de voorzitter het geheel eens. Men wil er bij het rijk echter niet aan, getuige de houding van het rijk tegenover de regeling van het pontverkeer. Dit geldt ook voor de Staatsvisschershaven. Men zegt dat dit is ge legen in de gemeente Velsen en de gemeente Velsen heeft er voor te zorgen. Misschien wordt in den brief van den minister bedek- telijk te kennen gegeven, dat men er nu an ders tegenover staat. „De politie is het instrument der bour geoisie" zegt de heer van Woensel (C.P.) in zijn repliek. En daarom is het niet te ver wonderen, dat de heeren Vermeulen, Maas en Visser elkaar noodig hebben. De heer V i s- ser (s. d. a. p.) brengt nogmaals zijn bezwa ren tegen het leerlingenstelsel naar voren. Na afloop der discussie brengt de voorzit ter hoofdstuk I der ontwerp-verordening, re gelende de rangen-samenstelling en het aan tal in stemming. De beide artikelen worden aangenomen. Hierna schorst de voorzitter de vergade ring tot a.s. Dinsdagavond 7 uur. IJMUIDEN Het blusschingswerk in vollen gang, tijdens de branicatastroje, die m het Grifjith-park bij Los Angeles plaats had. Twintig arbeiders, die er in merlcverscha/fing hun werk ver richten, kwamen in de vlammen om, zestig anderen liepen brandwonden op. opbrengst loodsgelden. In de vorige maand bedroeg de opbrengst der loodsgelden f 283.843 tegen f 236.466 in dezelfde maand van het vorig jaar. Van 1 Januari af toedroeg die opbrengst f 2.58 mil- lïoen in dit jaar tegen f 2.41 millioen in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. PALVU IN THALIA. groote belangstelling en véél bijval. Een prachtig bezette Thalia-zaal was ge tuige van de eerste uitvoering in dit seizoen der arbeiders Tooneelvereeniging Palvu met Fabricius tooneelspel in 3 bedrijven. „De Koe koek". Regisseur van Dokkum heette de aanwezigen van harte welkom en constateerde met vreug de. dat de belangstelling voor het cultureele werk van Palvu groeiende was, zoodat zij in den afgeloopen zomer een vooruitgang van 200 donateurs mocht boeken. De intrige van het tooneelwerk is geba seerd op het bekende feit- uit de vogelwereld, waar de koekoek z'n ei als 't ware in het nest van een andere vogel „onderschuift". De persoonsverwisseling, welke door een soortgelijke handeling in een Friesch boeren gezin ontstaat en al de verwikkelingen van dien, heeft Fabricius als geheel tot een zeer sterk speelstuk weten te maken. De rol van de bedrijfster van al het on heil, dat uit deze verruiling van twee pasge boren kinderen voortspruit, i.e. de boerin Aal- ke Aikes, eisc-ht van de speelster haar gehee- le wezen. Wij gelooven wel, dat mevr. Heili gers, de vertolking van deze moeilijke rol naar waarde heeft weergegeven. Haar spel was boven allen lof en zij mag ze ker tot de beste krachten van Palvu gerekend worden. Naast haar frappeerde ons de prettige ver schijning van den ronden boerenzoon Jurn, juist door het pretentielooze spel zoo aanne melijk. Dorpsdokter Glystra stond hem over het geheel waardig ter zijde, al was zijn opvatting van deze rol o.i. nog te vief, zoodat het door den schrijver geaccentueerde drank zuchtige afgezakte type niet sterk naar voren kwam. Klaus Eeck, het koekoeksjong, was d-e bon- vivant, die in de scènes met het kittige dienstmeisje, zoo vlot dooi' m-ej. de Waal ge speeld en het cynische onderhoud met zijn wettige papa goed werk leverde. De Frya-rol was ingehouden en beschei den van'actie, terwijl de notaris bij vele ge zegden de lachers op zijn hand mocht heb ben. Waren er in het eerste en laatste bedrijf wel eens ernstige tekortkomingen qua rolkennis (laurentius, dr.!) aan te wijzen, waardoor het spelpeil in gevaar gebracht werd, in H werkten de spelers zich zoodanig in, -dat zij daardoor de beklemmende span ning tot de eigenlijke ontknooping van het drama, welke aan het einde van II ligt op zeer goede wijze vermochten te suggereeren. Er werd vooral in de scènes met de boerin en o.a. het onderhoud van dr. en den alias- zoon knap tooneel geleverd. De zaal heeft de werkende leden van Palvu na afloop der verschillende bedrijven welverdiend en gul beapplaudisseerd. De regisseur, de heer van Dokkum, welke achter de schermen zorgde dat alles „liep' deelde terecht in het applaus. Na afloop bleven velen nog voor een gezel lig bal bijeen. w. erts aanvoer. Het Fransche stoomschip Astree is van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. SANTPOORT volksonderwij s. Onder leiding van den heer W. Landeweert hield de afd. Santpoort van Volksonderwijs gisteravond in de zaal van Spaarnberg een ledenvergadering, welke niet op een druk be zoek kon bogen. Na een kort openingswoord deed de voor zitter eenige mededeelingen omtrent de be waarschool van de afdeeeling. Tot zijn vreugde kon hij zeggen dat deze goed mar cheerde. De klasse was vrijwel doorloopend voïledig bezet, terwijl de betrokken leerkraent tot groote voldoening van het bestuur en de commissie van toezicht haar taak verrichtte. Dankbaar gewaagde spr. van een gift van f 200, welke het bestuur voor het bewaar schoolfonds mocht ontvangen van het be st ui der vorige bewaarschool Spaarnberg. Bovendien had de seconden-loterij een saldo van f 147 in de kas gebracht, dank zij vooral het feit, dat de beide horloges niet behoefden te worden uitgereikt. Bij monde van een der leden van de kas- commissie werd verklaard, dat de penning- meesteresse de gelden uitstekend beheert. Het verslag over het „Floralia"-werk was in pessimistischen toon gesteld. De vraag werd zelfs opgeworpen, of dit werk moest worden voortgezet. Deze vraag werd door de vergadering in bevestigenden, zin beantwoord. Na een kote behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering werd tot afgevaardigde er heen benoemd de heer D. Klay en tot plaatsvervanger de heer W. Landeweert. De wijze waarop de winterpropaganda zal worden geregeld werd na eenige „tips" dien aangaande uit de vergadering aan het be stuur overgelaten. Voorts werd besloten een bedrag beschiik- baar te stellen voor een op de bewaarschool te houden St. Nicolaasfeest.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1