VOOR EER EN GEWETEN BEVERWIJK HEEMSKERK VELSEN BURGERLIJKE STAND pp UMUIDER COURANT. WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. DE SPEELTUINVEREENIGING „BEVERWIJK". WAT ZIJ VOOR DE JEUGD DEED. Het fsit. dat de speeltuin ver eeniging „Be verwijk" in 1931 haar wensch in vervulling 2ag gaan met de opening van het speelter rein voor de jeugd aan de Baanstraat betee- Icende een groote stap in de goede richting. Daarmede toch was een mooi en groot werk verricht, dat een periode van snellen vooruit gang inluidde. Het jaar 1931 werd dan ook in alle opzichten een recordjaar. Het bezoek aan den speeltuin varieerde van 100300 kinderen per dag. de belangstelling van de zijde der ouders overtrof de verwachtingen, bestuur en leden beijverden zich om een goeden en vlot ten gang van zaken in het speeltuinwerk te bevorderen, kortom er was een prachtige «eest van actie vaardig geworden over allen, die zich met dit verdienstelijke werk bezig hielden. Helaas heeft 1932 in'een en ander een wijziging gebracht. Het aantal dagbezoeken den speeltuin liep terug tot 25200 waaraan intusschen ook kde totstandkoming van een R.K. speeltuin niet vreemd was. Ook de moei lijke tijdsomstandigheden bleven niet zonder Invloed. Het clubwerk, dat in de wintermaanden be oefend werd. mag zich nog altijd in een be vredigend bezoek verheugen, ondanks de noodzakelijkheid, dat van de deelnemende kinderen een zij het ook bescheiden con tributie moet worden gevraagd. Ook nu is dit nuttige werk door de leiders en leidsters weer met enthousiasme ter hand genomen. Uit de tentoonstellingen is wel heel duidelijk geble ken. dat hun moeilijke arbeid vruchten heeft gedragen. De omstandigheden, waaronder ge werkt moest worden waren zeker niet gunstig te noemen en vooral de onvoldoende ruimte in het gebouwtje in den speeltuin vormt nog steeds een belemmerende factor. De eenige weg. om daarin te voorzien is de stichting van een eigen gebouw, waarover het bestuur reeds besprekingen heeft gevoerd. Of het echter tot uitvoering van dit plan zal komen is natuur lijk een vraag, die onmiddellijk verband houdt met de financiën. Van de gemeenten zullen vermoedelijk wel geen subsidies kun nen worden verwacht. Daarom zal deze steun van particuliere zijde moeten komen, waar voor in de eerste plaats een beroep' gedaan wordt op de kindervrienden en -vriendinnen, die een groote steun voor de vereeniging kun nen zijn. wanneer zij als donateur of dona trice toetreden. Wil het bestuur het eens be gonnen nuttige werk kunnen voortzetten, dan zal financieele hulp dringend noodzakelijk zijn SUCCESSEN VOOR DE S. S. S. Op de te Haarlem gehouden gymnastiekwed- strijden heeft de R.K. Gymnastiekvereniging S. S. S. twee prijzen verworven. De heeren verwierven den tweeden prijs, terwijl de ad- spiranten op den derden prijs beslag wisten te leggen. OPRICHTING WIELRENNERSVEREENIGING Vrijdagavond zal in Hotel „Oud Meeren- stein" een vergadering worden gehouden van beoefenaars van de wielersport teneinde te komen tot oprichting van een wielrenners- vereeniging. De voorbereidende werkzaamheden werden verricht door een voorloopig bestuur, waarin zitting namen de heeren T. de Zaaier, C. Schuijl en L. Peelen, De vergadering is voor alle belangstellenden toegankelijk. WINKELIERS VEREENIGING „EENDRACHT MAAKT MACHT" Dinsdagavond hield de winkeliersvereeni- ging „Eendracht Maakt Macht" een goed be zochte algemeene vergadering in de boven zaal van Hotel „Ter Burg". De voorzitter, de heer G. W. P. Stoutenbeek wees in zijn ope ningswoord op de bijzonder moeilijke tijden, welke de middenstand op het oogenblik te doorworstelen heeft, nog des te moeilijker, doordat van regeeringswege absoluut in geen enkel opzicht eenigen steun wordt verleend. Daarentegen zijn wel allerlei maatregelen ge troffen, die den Middenstand bemoeilijken. Spr. vestigde er de aandacht op, dat saam- hoorigheid nog de eenige kans biedt, om het dragelijk te maken. Nadat de notulen waren vastgesteld hield de heer De Vries een inleiding over een door hem te houden cursus in sierschrift en plak kaatschilderen. Met verscheidene voorbeelden toonde spreker het nut van een dergelijken cursus aan. Het resultaat van deze bespreking was, dat de cursus reeds a.s. Dinsdag zal aan vangen. De leden van E. M. M. worden in de gelegenheid gesteld deze serie van vijf les sen tegen betaling van tien gulden te volgen. Reeds ter vergadering gaven zich zestien le ien op. Voor de niet ter vergadering aanwe zige leden bestaat aan het secretariaat alsnog gelegenheid tot inschrijving. Vervolgens wer den besprekingen gevoerd over de a.s. St. Ni- colaas Reclame campagne. De voorzitter me moreerde in de eerste plaats de succesvolle campagne van het vorig jaar en deelde ver volgens het nieuwe plan van het bestuur mede. Het bestuur stelde zich voor ditmaal voor het publiek een puzzle-wedstrijd te or- ganiseeren, waarvoor fraaie prijzen beschik baar zullen worden gesteld. Tien dagen achter een zal het publiek kunnen „puzzelen", waar aan dan weer de bekende uitgifte van bon nen zal zijn. Ter bestrijding van de kosten verbonden aan den aankoop van cadeaux enz. zou, even als het vorige jaar. door de deelnemende win keliers weer drie pet. moeten worden betaald. Natuurlijk vormt ook de traditioneele intocht van St. Nicolaas een onderdeel van het pro gramma. De prijzen zullen ook nu weer in het daartoe in te richten „pr ij zenhuis'wor den geëtaleerd. Over het percentage werden nog eenige vragen gesteld. De voorzitter wees er bij de beantwoording op. dat E. M. M. in het a.s. voorjaar 25 jaren zal bestaan. Ook voor deze herdenking zal geld beschikbaar moeten zijn, zoodat een eventueel overschot van de nu te organiseeren campagne goed besteed zal zijn. De met St. Nicolaas te ont plooien actie zal ook thans worden gevoerd in samenwerking met de R.K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" Na deze toelichtingen besloot de vergade ring met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur te aanvaarden. In de commissie, belast met de uitvoering der plannen, namen zitting de heeren C. Dingier, P. Cloeck, K. Tegel. G. W. P. Stouten beek, D. Slecht. D. M. G. Botterop, G. v. d. Wel, D. Minkema en P. Rijken Ook van de „Hanze" zullen acht leden in deze commissie van uitvoering zitting nemen. Voor de te Amsterdam te houden voortge zette algemeene vergadering werd het bestuur gemachtigd afgevaardigden te benoemen. Nadat van de rondvraag nog door enkele leden gebruik was gemaakt sloot de voorzitter met een woord van dank voor de vruchtbare samenwerking de zeer geanimeerde vergade ring. VASTSTELLING LOONNORMEN Het bestuur van de burgerlijke instelling Maatschappelijk Hulpbetoon heeft voor Be verwijk onderstaande loonnormen vastge steld. Timmerman f 33, metselaar f 33, voeger f 33, stucadoor f 38, betonwerker f 33, beton- vlechter f 33, stucadoor-opperman f 35.50, opperman f 30.50, grondwerker f 30.50, beton werker-opperman f 30.50. schilder f 28.80. sto ker f 27, los arbeider (haven en transport) f 27, land- en tuinbouwarbeiders f 22, blikbe- werker f 28, metaalbewerker f 30, sigarenma ker f 29.50, los arbeider (hoogovens) f 25, Fa brieksarbeiders (Papierfabriek) f 28, los ar beiders (wegenbouw) f 24, chauffeurs f 27.50. Aan de vakcentrales is bericht, dat alle ge zinsleden boven 14 jaar van steuntrekkenden, die in staat zijn werkzaamheden te verrichten verplicht worden zich te laten inschrijven bij de arbeidsbeurs, en moeten zorgen dat zij ingeschreven blijven, zoolang zij nog niet in loondienst zijn. Tevens werd bericht, dat het Comité voor Extra Hulp aan ondersteunde werkloozen in den loop van de volgende week een vergade ring zal houden. Alle aanvragen om steun moeten voor Dinsdag a.s. worden ingeleverd. BEDEVAART. Zondag maakte het genootschap van de H. Familie te zamen met de afd. Heemskerk van den R.-K. Volksbond de jaarlijksche Be devaart naar O. L. Vrouw Ter Nood te Heiloo. De predikaties werden gehouden door den zeereerw. heer Pastoor. Tijdens de predikatie op den Kruisberg stortregende het. A. D. O.—VITESSE (3—3). Ten aanschouwe van een talrijk publiek speelde A. D. O. te Heemskerk haar eersten competitie-wedstrijd in de I.V.C.B. Vitesse had een invaller voor haar midvoor. Na den aftrap blijkt, dat de zenuwen beide partijen parten spelen. Eerst als Heideman Vitesse met een mooi schot de leiding geeft komt de spanning er een beetje in. Niet lang hierna weet de A.D.O.-linksbuiten na een schermutseling met den keeper de partijen weer op gelijken voet te brengen. Bij de nu nog volgende aanvallen van A.D.O. is Been tjes de rechtsback van Vitesse een geweldig struikelblok. Na de rust krijgt men eerst een op en neer- gaanden strijd te zien. Uit een corner voor het A.D.O.-doel wipt de bal via de borst van Beentjes, de back in eigen doel. (12). Als hierna in een aanval van Vitesse Kloes ongelukkig komt te vallen heeft van den Berg den bal voor het inschieten. (13). Haar naam getrouw zit A.D.O. echter niet bij de pakken neer. Terwijl Vitesse het op verdedigen aanlegt komt A.D.O. sterk in het offensief. Aanval op aanval worden op het vijandelijk doel ondernomen en eindelijk weet de Ruyter den achterstand te verklei nen. (23). A.D.O. geeft nu zijn mooiste spel van den wedstrijd te zien. Zelfs als de scheidsrechter een penalty-hands voor het Vitesse-doel niet ziet worden zij niet ontmoedigd. Als nog 2 minuten te spelen zijn onderneemt A.D.O. een aanval, die eindelijk het gewenschte re sultaat geeft en de stand 33 wordt, waar mede het einde komt. De wedstrijd werd forsch doch in de beste harmonie gespeeld. R.-K. LAND- EN TUINBOUWBOND. Dezer dagen werd in het R.-K. Vereni gingsgebouw een druk bezochte vergadering gehouden van den R.-K. Dioc. Land- en Tuin bouwbond, afdeeling Heemskerk, waarbij aanwezig was de heer Jos. Sjerps. lid van het hoofdbestuur van den Boeren Vakbond. Behandeld werden de voorstellen voor de aanstaande algemeene vergadering te Haar lem. Voorgesteld werd, bij het hoofdbestuur aan te dringen op spoedige maatregelen ten op zichte van de hypotheekboeren voor rente verlaging. Voorts werd wering bepleit van vreemde arbeidskrachten uit Duitschland ter verrui ming van de werkgelegenheid in eigen land. Ook zal op een verzoek uit- de vergadering, de meening van het hoofdbestuur gevraagd worden over de al dan niet wenschelijkheid van het loslaten van den gouden standaard. Voorts zal de medewerking gevraagd wor den om bij de Regeering aan te dringen op verlaging der hoogere salarissen en het te gengaan van combinatie van functies. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren D. Sin- nige, en J. v. Duivenvoorde. De voorzitter der afdeeling werd aangewezen als plaatsvervan ger. Bij de mededeellngen werd de vergadering ONLUSTEN IN SIAM. Bij Bangkok hebben ernstige gevechten plaats gehad tusschen rebellen en het Siameesche leger, xoaarbij talrijke slachtoffers vielen. Boveri: hoe het Siameesche leger er uitziet. OnderStadsbeeld van Bangkok niet de pagoden op den achter grond. er van in kennis gesteld, dat aan de N.V. Zaadteelt van de L. T. B. Directie P. Klaasse de levering wordt opgedragen van het door de leden bestelde spinaziezaad (vroeg scherp zomer) voor den prijs a f 16.40 en f 17.40, respectievelijk a contant en op rekening. De bestellingen kunnen als nog gedaan worden bij het bestuur tot 1 November a.s Ten opzichte van den Tuinbouwsteunwet deelde de voorzitter mede niet veel verwach tingen te hebben wijl de door de Regeering gestelde garantieprijzen van de hoofdproduc ten door den slechten oogst, dit jaar vrijwel zijn benaderd. Alsnog zal getracht worden te bereiken dat een extra-uitkeering Tuinbouw steunwet zal worden verkregen door aan- toor.ing der mislukte oogsten in Kennemer- land. De voorzitter deelde voorts nog mede dat in samenwerking met den Neutralen Boeren- en Tuindersbond en de Winkeliersvereeniging ter plaatse een request is verzonden naar den gemeenteraad houdende het verzoek tot on dersteuning van behoeftige tuindersgezinnen. Daar reeds met September dit stuk verzon den is en nog geen bijeenkomst van den Raad heeft plaats gehad, terwijl de nood stijgt zal getracht worden een spoedeischcnde Raads vergadering te verkrijgen. De heer Sjerps hield een bespreking over enkele urgente vraagstukken voor de boeren als: consumptiemelkregeling. het door tuin ders in den winter op stal zetten van vee en de inkrimping van den veestapel. Verschillen de vragen werden door spreker beantwoord. Iedere minuut worden er ongeveer 5000 ge sprekken door deze apparaten gevoerd. 7 12 millioen in 24 uur; daar het gesprek gemiddeld drie minuten duurt, wordt dus in den loop van 24 uur een gesprektijd verkregen van 40 jaar aan één stuk. Dagelijks komen 300 aanvragen voor tele foonaansluiting in; in ieder arbeidsuur der betrokken werklieden werden 40 nieuwe abonné's aangesloten. Elk der groote telefooncentrales van New York kan 10.500 telefonen bedienen; elke cen trale bevat 25.000 mijl draad, meer dan een millioen montagedeelen. die met even groote zorgvuldigheid bewerkt moeten worden alsof het juwelierswerk betrof. Het duurt een jaar om zulk een centrale te bouwen en een tweede jaar om haar, tot gebruik gereed, te mon- teeren en te installeeren. 35.000 privé telefoonschakelborden brengen verbindingen tot stand, die vaak in vele dui zenden loopen. Bijna 3 1 2 millioen exemplaren van den telefoongids worden uitgegeven. DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. EEN ADHAESIEBETUIGING. Naar wij vernemen heeft de Middenstands centrale voor Velsen en Omstreken, waarbij alle winkeliersvereenigingen in deze gemeen te zijn aangesloten, adhaesie betuigd met het adres der winkeliers van de Kennemerlaan inzake de bekende voortuintjes-affaire. JAARVERSLAG SPEELTUINVEREENIGING „KINDERVREUGD". Volgens het jaarverslag over 1932 van de Speeltuinvereeniging „Kindervreugd" daalde het aantal leden in het verslagjaar van 326 op 236, hetgeen wordt toegeschreven aan de slechte tijdsomstandigheden. Hel aantal kin deren, dat den speeltuin bezocht bedroeg 34742. Op den speeltuin is in 1932 veel verricht. Verschillende reparaties aan speelwerktuigen zijn uitgevoerd; een nieuwe ijzeren zweef- paal op betonnen fundeering werd geplaatst en aan het clubhuis werd een bergplaats bij gebouwd. Over de clubs vermeldt het verslag het vol gende: de teekencursus begon met 21 leer lingen, welk aantal steeg tot 30 en vervolgens mede als gevolg van ziekte, verminderde het tot 15. Het aantal vervaardigde teekeningen bedroeg 175. De houtsnijclub begon met 4 leerlingen, waarvan na eenigen tijd 2 over bleven. Hierbij kwam nog 1 leerling voor Tarsowerk. De houtsnijders hebben twee werkstukken klaargemaakt. De handwerkclub (Woensdagmiddag) werd door 40 meisjes bezocht. De leidsters zouden gaarne zien, dat de ouders de kinderen elke week naar de club stuurden, wanneer de kin deren eenmaal staan ingeschreven. Ook hopen zij, dat de ouders, wanneer het gemaakte op den bazar wordt tentoongesteld, eens komen kijken. De handwerkclub (Dinsdagmiddag) begon met 58 meisjes. Aan het einde van den cursus was het aantal leerlingen gedaald tot 25. De figuurzaagclub begon met pl.m. 35 jon gens; de jongens hebben vrij geregeld de avonden bezocht, er waren nimmer minder dan 20 jongens. Van de bioscoopcommissie wordt vermeld, dat in totaal op 16 Zaterdag middagen in het clubgebouw bioscoopvoor stellingen werden gegeven, welke door 1804 kinderen werden bezocht. De ontspanningscomissie heeft den kinde ren en ook den leden en werkers van de ver eeniging weer heel wat prettige feestjes be zorgd. Aan het St. Nicolaasfeest werd door 600 kinderen deelgenomen. Verder wordt gememoreerd het werk van het Jeugd-Fanfarecorps. Er werden 52 repe tities gehouden. Het corps trad 8 maal in het openbaar op. DE HEER DE MAREES VAN SW1NDEREN IN VRIJHEID. Hij was reeds eerder gewaarschuwd. NEDERLANDSCHE CONSUL INTERVENIEERDE. In het grootste deel van onze edities van Dinsdag konden wij nog opnemen, dat de Ne- derlandsche journalist jhr. mr. C. de Marees van Swinderen te Berlijn door de politie in verhoor is genomen, wegens voor Duitschland en in het bijzonder voor minister Goering be- leedigende uitlatingen, die hij geschreven zou hebben in brieven in de Indische Courant, weike te Soerabaja verschijnt. Duitschers, die in Indië wonen hebben de brieven opgestuurd naar Berlijn en aldus den Nederlandschen journalist aangegeven en zijn arrestatie in Duitschland bewerkstelligd. Nader wordt gemeld. dat hij des middags drie uur in vrijheid is gesteld. Hij is daarop vertrokken. Men gelooft, dat hij zal worden uitgewezen, waartegen het Neder- landsche gezantschap nauwelijks iets zal kunnen doen. De Nedevlandsche journalisten in de rechtszaal, die bemerkten, dat de heer De Marees met eenige heeren verdween, en die door iemand van het propagandarniniste- rie navraag lieten doen, hebben onmiddellijk het Nederlandsche gezantschap gewaarschuwd dat eenige oogenblikken daarna ingreep. De consul-generaal heeft den heer De Ma rees van Swinderen bezocht. Volgens het Handelsblad was deze reeds eenige malen door de Duitsche regeering ge waarschuwd wegens zijn schrijven in de Indische Post. en schreef hij zijn laatste brieven, die nog scherper waren, ongetee- kend. GETALLEN OVER NEW-YORK'S TELEFOON. 5000 GESPREKKEN PER MINUUT. Voor het telefoonnet ligt onder de straten van New York genoeg koperdraad om 288 draad windingen om den aequator te leggen. De vier kabels van de Brooklynbrug bestaan ieder uit 5269 draden; uit de telefoondraden van New York zou men 300 van zulke bruggen kunnen maken. 1.700.000 telefonen hangen aan deze draden een kwart millioen meer, dan alle telefonen van geheel Engeland. NIEUW GEBOUW VOOR DEN OCTROOI- RAAD. Te 's-Gravenhage heeft minister Verschuur onder groote belangstelling een nieuw gebouw voor den Octrooiraad geopend. VELSEN Geboorten: I. RasKramer z. Ahornstraat 9 IJmuid-en-O.; J. M. Prinsde Jong d., Ber kenstraat 29 IJmuiden-O., G. TrompVer dikt z„ Beverwijk. C. C. M. OlivierMors z., Willemsbeekweg 102, IJmuiden-O., G. Kom- deurBroekema d„ Engelmundusweg 62, IJmuiden-O.. H, M. Brasservan Egmond, d. Gr. Houtweg 180. Velsen; M. Smit—Witziers d„ Wijk aan Zeeërweg 51, IJmuiden-O., A. den HeijerKleijn, z. Vleetstraat 14. IJmui- den. N. Wolzak—de Graaf z. Wijkerstraat- weg 297, Velsen. Overleden: Carolina Maria van der Wal, 27 jaar, de Rijpstraat 12, IJmuiden. Johannes de Jong, 61 jaren. Rotterdam; Willem van Toor 93 jaren. Zandersstraat 53. IJmuiden-O.; Neeltje Wichmann, 7 d.. Driehuizerkerkweg 54 Velsen; Arie Andries de Waard, 70 jaren, Wijkerstraatweg 139, Velsen. HAARLEM, 17 October. Bevallen 14 October: G. BakkerKramer, z.; E. v. Turnhoutvan Dijk, d.: A. C. Nieuwpoortv. Gastelen, z.; 15 October: C. KlumperDeun, z.; P. B. MooijWennips. d.; 16 October: B. E. BolhaarRuepert, d.; Overleden 13 October: K." Kok, 51 j.. Kruis weg; H. J. Rotteveel, 74 j„ M. van Heems kerkstraat; J. E. Roelse, 54 j„ Zonnelaan; 14 October: J. H. van DobbenKuijpers, 74 j., Wagenweg; J. A. H. Jung, 78 j.. Jansstraat; J. Gabor, 72 j„ M. van Heemskerkstraat; E. J. J. v. d.Biezenbos, 36 j„ Hazepaterslaan; A. J. Schoutende Vink, 73 j., Zomervaart; H. Buter, 57 j.. Gasthuisvest; L. A. I. Hoge- man, 60 j., Zijlweg; 15 October: D. C. Endert, 86 j., Z. B. Spaarne; J. Swart, 71 j., Eendjes poortstraat. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. De tabak in den kop van 's rechters pijp spetterde; hij sloeg zwaar met zijn rechter vuist op de tafel, zoodat de pennen en inkt- flesschen, die er bovenop stonden, rammel den. '■Neen, jongmensch, je vergist je niet je hebt den spijker precies op den kop geslagen. A^s je hier blijft en Dunlavey en zijn troep gaat bestrijden, zal Blackstone Graney je bijstaan, totdat...." ..Tot dat de wet komt?" opperde Hollis. „Ja!", verklaarde de rechter. „Je kunt nog verder gaan en zeggen: „tot de Wet re geert!" HOOFDSTUK Hl. Norton doet een ontdekking. Rechter Graney stond op en boog zich °ver de tafel, nam de hand van den jonge man en drukte deze stevig. Toen ging hij weer zitten en rookte verder. Geen van beiden had een woord gesproken onder den hand druk en toch wisten beiden, dat hun harten en hoofden zich verbonden hadden in een gemeenschappelijke zaak. Woorden zouden onnoodig en ijdel geweest zijn. Hollis' weg van den plicht lag recht en open voor hem. Er was geen omweg, die hem langs de gevaren, die hem zeker zouden wachten, kon heen leiden. Hij had er ook niet aan ge dacht om er een te zoeken. Lang voor de rechter zijn verhaal over de toestanden in dit land geëindigd had, was Hollis besloten om de zaak eerlijk onder de oogen te zien. Hij had de onbeduidende, persoonlijke zijde er van voorbij kunnen zien; had zelfs gedaan alsof die niet bestond om tot het groote kernachtige principe van gelijke rechten te geraken. De Wet moest komen. Als hij er in kon slagen, om haar hierheen te brengen, dan zou hij iets echts en tastbaars gewrocht hebben en hij zou tevreden zijn. Hij dacht er niet aan om heldhaftig te zijn. Toch maakte hij dien indruk op den rechter. De laatste was er op voorbereid geweest om veronschuldigingen van hem te hooren; was er op voorbereid geweest om weerstand te bieden aan een natuurlijke neiging om den jongeman flink te beknorren voor gemis aan loyaliteit jegens zijn vader, ofschoon hij zich bewust was, dat hij geen enkele ge gronde reden kon aanvoeren, waarom de jon geman zich zou op offeren op de altaren van een oude veete. En nu Hollis getoond had, dat hij geen ver dediger noodig had; dat hij bereid was om den knuppel op te nemen terwille van zijn vader, kon de rechter zich nauwelijks in houden. Om kalm te verklaren, dat hij van plan was de Cattlemen's Association te gaan bestrijden, terwijl hem een leven van be trekkelijke veiligheid wachtte in een ander deel van het land, was een heldhaftig be sluit. Menig ander zou er voor teruggedeinsd zijn zou zich overgegeven hebben zonder één slag te slaan. Rechter Graney had al lang geweten, dat de handeling van zijn regeering, toen zij hem naar Union County zond, niets anders was dan een ironische overgave van de zijde der regeering aan de machten in het Westen, die al zoo lang de Wet gevraagd hadden. Hij was er heen gezonden, onder voorwendsel de wet uit te voeren, maar in werkelijkheid om de critiek op de regeering tot zwijgen te brengen. Er werd niet verwacht dat hij iemand schuldig zou vinden. Theoretisch werd hij geacht de majesteit der wet- in Union County te handhaven, maar in wer kelijkheid huisde hij er alleen en ontving zijn salaris. Er was geen wet uit te voeren. In den strijd die gevoerd werd tusschen den ouden Hollis en de Cattlemen's Association had Hollis zijn sympathie gehad, ofschoon hij hem nooit op wettelijke wijze had kun nen helpen. Maar de rechter wist, dat de wet eenmaal moest komen, daarom moedigde hij Hollis aan, door hem te verzekeren, dat hij tenslotte de overwinning zou behalen. En toen was Hollis gestorven plotseling. De dokter van Las Vegas, die hem behan delde, had ernstig zijn hoofd geschud toen de rechter hem naar zijn patiënt had ge vraagd en had veelbeteekenend op een der herbergen van Dry Bottom gewezen. De dok ter had aan den rechter gezegd, dat er geen hoop meer was, en de laatste had getele grafeerd. De aankomst van den jongen Hol lis was het gevolg geweest. Het hart van den rechter was warm gaan kloppen voor den jongeman. „Wat zijn je plannen met de courant de Kicker?" vroeg hij. Holles keek snel op, zijn gelaat stond ern stig. „Misschien zou mijn besluit anders ge weest zijn als er geen Kicker geweest was", zei hij. „Maar zoo lang die er is, moet ik wel blijven". „Ik vermoed, dat dit besluit Dunlavey niet erg aangenaam zal zijn", antwoordde de rechter. „Misschien niet", zei Hollis op gerekten toon; „maar, wij kunnen het niet iedereen naar den zin maken. Ik zal waarschijnlijk dien drukker Potter, geloof ik, dat u hem noemde wel kunnen vinden?" „Potter is niet moeilijk te vinden", verze kerde de rechter; „in een der herbergen zal hij wei te vinden zijn, denk ik". Hij glimlachte. „Laat het mij maar weten, als je klaar bent om de Kicker te laten ver schijnen; ik beloof je, dat ik Potter dan bij de hand zal hebben." Het geratel van wielen en een stem dron gen tot de ooren der beide mannen door. De rechter leunde achterover in zijn stoel en keek door het raam. Zij gelaat vertrok zich tot een breeden glimlach toen hij zijn vorige houding weer aannam en Hollis aankeek. „Je opzichter is hier", zei hij. Zij hoorden een stap op het trottoir en een man stond in de deuropening hen aan te kijken. De nieuw aangekomene maakte dadelijk een llinken indruk. Hij stond op den drem pel, volmaakt kalm, ernstig, met rustige oogen, volkomen meester van zichzelf. Hij droeg laarzen met hooge hakken, zonder spo ren; de pijpen van een met stof bedekte rij broek waren in de schachten der laarzen ge stopt; een wollen sporthemd, open aan de hals, bedekte een paar prachtige schouders; een vuurroode zakdoek was om zijn nek ge knoopt; en een hoed met breeden rand, de bol achteloos ingedeukt, zat op zijn hoofd ge schoven. Aan zijn slank middel hing een goed gevulden patroongordel en op de rechterheup een zware revolver. „G'en dag, rechter!" zei hij met een glim lach, in antwoord op rechter Graney's vriend schappelijke begroeting.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5