VGOR EER EN GEWETEN P. I. Pelikaan, IJMUIDER COURANT. DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD De Eenige Weg. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 7) Hollis knikte, Norton's oogen glinsterden van verrukking. ..Prachtig!" verklaarde hij. -Als je hier blijft, zul je bezigheid genoeg krijgen. Ik was bang, dat je niet -zou blij ven!" Hij keerde zich tot rechter Graney, een lachje van voldoening op zijn gelaat. „Ik zal je iets vertellen, waarvan je zult opkij ken" zei hij. „Ik zei immers, dat ik aange legd had in de herberg van Red Egger. De bende van Dunlavey was woest over het een en ander. Ik bleef een poosje zitten en pro beerde er achter te komen wat er aan de hand was, maar niemand zei iets tegen mij. Maar al spoedig kreeg ik Red in een hoekje en hij vertelde het mij. Volgens hem had Dunlavey dat meisje Hazelton buiten in het hauw gedreven en was onbeschoft tegen haar, toen een nuchter kalf, dat Dunlavey's teedere gevoelens in het minst niet ontzag, hem een kaakslag toediende." Sloeg hij hem?" vroeg de rechter, grin- hikend van plezier. niseeren van een verloting ten bate van dit muziekgezelschap. „Sloeg hem bewusteloos" bevestigde Norton met tintelende oogen. Toen schoot Yuma toe en dacht zijn pistolen te gebruiken. Hij kreeg- zijn portie ook. Het nuchtere kalf had geen respect voor pistolen. Red zegt, dat hij nooit dacht, dat iemand zóó hard kon slaan. Het moet kostelijk geweest zijn!" Hij lachte verrukt. „Ik zou graag dat nuchtere kalf de hand drukken hij is mijn vriend!" Hollis trok een sigarenkoker uit zijn zak, zocht een sigaar uit, stak die aan en rookte zwijgend. Haar naam was dus Hazelton. Hij bewon derde haar nog altijd om de wijze waarop zij de mannen in bedwang had gehouden voor Dunlavey overeind was gekomen; het had een diepen indruk op hem gemaakt. Maar grooter voldoening overstemde zijn gedach ten aan het meisje want hij had Dunlavey, den vijand van zijn vader neergeslagen. Zijn voldoening groeide aan tot pleizier. Wist Dunlavey, wie hem neergeslagen had? Hij moest het vermoed hebben, want Hollis her innerde zich de veelbeteekenende uitdruk king van den man, toen hij, nadat hij van den grond opgestaan was, gezegd had: „Ik heb idee, dat wij elkander nog wel eens zul len ontmoeten." Hollis' gedachten vlogen snel van Dun lavey naar het meisje. Nu hij besloten had om te blijven, was hij ook vastbesloten om te weten te komen, wie zij was. Hij herinner de zich, dat Dunlavey minachtend over haar 'Ondanks langdurige pogingen is het op Waalhaven niet gelukt, op het oproepteeken P. I. P. van het vliegtuig Pelikaan, dat zich op het vliegveld te Bandoeng bevond, ant woord te krijgen). Ik wil op ons landje niet snoeven, Maar 't heeft toch wel krachtig zijn deel Aan moeilijke radioproeven, Op 't luchtige aethertooneel. Zoo poogt men zich zelfs te verbinden. Langs langen en golvenden band. Met 't vliegtuig, dat in Insulinde, Na veilige vlucht was geland. De aether is echter vol nukken En stelt zich nog altijd te weer, Het kunstje mocht ditmaal niet lukken, De golf kwam in Bandoeng niet neer. Men seinde de p van probeeren. De i van het Indisch adres, Tenslotte de p van presteeren. Maar 't bleef helaas zonder succes. Men moet het maar liever weer trachten, Als eerder gedaan, met de Snip, Want wat is er nou te verwachten Van een Pelikaan met de pip. P. GASUS POLITIESCHIETVEREEXIGING „WESTERHOUT". De Politieschietvereeniging ..Westerhout*' heeft Woensdag onder begunstiging van ideale weersomstandigheden haar jaarlijk- sche schietwedstrijden gehouden op de baan aan den Zeeweg. De burgemeester van Be verwijk, Mr. H. J. J. Scholtens, had zich bereid verklaard het startschot voor deze wedstrij den te lossen. Het hoofd der gemeente toon de een goed revolverschutter te zijn, want de burgemeester opende de score met een serie van 29 punten. Zoowel de leden, als de donateurs hebben daarna met groote animo aan de wedstrijden deelgenomen. Uit de pun- tenaantallen bleek wel. dat het aan spanning niet had ontbroken. Van de leden was de uit slag als volgt: Jansen 54 punten, Wesseling 54. Ypma 51, Blikslager 51, Benning 49, Ver- duit 48. C. v. d. Kolk 48. v. Dieren 48, Brand wijk 46, Den Otter 46. Kulk 46, v. d. Berg 45, Jongman 43, Vriesman 42, v. d. Werf 42. Hug- tenberg 41, Kentson 40, v. Gooi 39, v. Herpen 38. Bleeker 37. De Meester 33. Visser 31, Wal ter 30, Den Uil 30, Pierik 30. Harbers 27, Boe- lee 22. Smits 22, Vellekoop 16 en Bruinekool 12 punten. Donateurs: Houtwipper 49. Bleijendaal 49, Uittenbroek 4-6, Rijke 37, Kochx 37, Belinfante 33, Hergarten 32, Booren 31, Feuerstein 26, Schoos 24 en Rus 16 punten. Des avonds vormde een prachtig geslaagde feestavond, waarop leden en donateurs met hun dames tegenwoordig waren het feestelijk besluit van de schietwedstrijden. De voorzitter, de heer P. Vellekoop memo reerde het welslagen van de onderlinge me ting der schietprestaties en wees daarbij op het drde lustrum der vereeniging. Spr. uitte den wensch, dat de vereeniging op den inge slagen weg zou voortgaan. De politie heeft een gewichtige taak te vervullen, er wordt veel van haar gevergd, terwijl eenige dankbaar heid meestentijds achterwege blijft. Het is voor de politie, merkte de voorzitter op, een eisch, dat zij bedreven is in het hanteeren der wapenen, maar spr. verbond daaraan den wensch, dat dit zoo mogelijk in het geheel niet zou behoeven te geschieden. De voorzitter dankte burgemeester Schol tens voor het lossen van het startschot-. In verband met het feit, dat Majoor De Hartogli bedankte als eerevoorzitter, stelde het be stuur voor burgemeester Scholtens in die functie te benoemen, waartoe onder daverend applaus werd besloten. Vervolgens bracht spr. dank aan den heer In Lüneburg (Noord-Duitschland) is een loopers" gehouden. De watei broeder had gesproken en hij verzekerde zich zelf dat hij niet zou rusten voor hij het ge heim had ontdekt. Hij had het Norton of den rechter kunnen vragen, want beide man nen kenden blijkbaar het meisje, maar hij wilde zijn belangstelling in haar aan geen van beiden verraden. Hij hoorde Norton een uitroep van verwon dering slaken en toen hij opkeek, zag hij, dat deze zijn rechterhand uitgestrekt hield, de palm naar boven en deze onderzocht. Er was een bloedvlek op de palm en nog een op den onderkant van den duim. „Wat is dat!" zei Norton. „Waar heb ik dat gehaald!". Hij keek weer naar de hand en dook toen plotseling naar Hollis' zijde, greep zijn rechterhand, keek naar de knokkels en hield de hand triomfantelijk omhoog. „Ik geloof, dat ik het hier gehaald heb!" grinnikte hij. Hollis keek spijtig naar zijn knokkels. De huid was stuk blijkbaar waar zij in contact was gekomen met een bot van Dunlavey's of Yuma's kaak. Hij was van plan geweest om de geschiedenis van het avontuur geheim te houden. Maar hij zag dat Norton terugge treden was en aandachtig keek naar de valie zen die Hollis bij de deur had neergezet. Plotseling schreeuwde Norton het uit van pleizier. „Twee stuks!" zei hij, zijn opwinding be dwingende. „Twee tasschen! Red Eggers zei, dat er twee waren en dat het nuchtere kalf W. J. den Otter, penningmeester der vereeni- ging, onder wiens zorgvuldig financieel be heer de wedstrijden konden worden gehou den, en aan den heer Kentson voor diens zor gen aan schietoefeningen en wedstrijd be steed. Laatstgenoemde feliciteerde spr. te vens met de hem verleende Koninklijke on derscheiding. Na tenslotte nog een dankwoord te hebben gericht tot den heer Peelen voor het beschikbaar stellen vair de zaal werd overgegaan tot uitreiking der prijzen. Bij lo ting verwierf de heer Wesseling den eersten prijs. Hij kwam tevens in het bezit van den beker, uitgeloofd door de Heineken's Brou werij. In volgorde van het behaalde aantal punten konden de winnaars een keuze doen uit de fraaie collectie prijzen. Een en ander geschiedde tot volle tevredenheid van dege nen, die daarvoor in aanmerking kwamen. En daarna werd de leiding overgedragen aan den bekenden humorist Rensink, die het gezelschap op uitstekende wijze heeft weten te vermaken. Hij toonde zich schier onuit putbaar in het organiseeeren van velerlei ge zelschapsspelen en zorgde er voor dat een dansje werd afgewisseld door komische voor drachten en liedjes. Zoo vloog de tijd als het ware om en was het uur van scheiden aangebroken nog voor men het kon vermoeden. De prettige stem ming onder de politiemannen liet dan ook niets te wenschen over. Roemer's Band" had zeer zeker een belangrijk aandeel in het wel slagen van dezen avond. Zij heeft op uitste kende wijze het muzikale gedeelte verzorgd. Zoo vormde liet geheel een prettigen avond voor de politie. Het was nu eens feest voor haar, een welverdiende ontspanning na de zomerfestiviteiten als Koninginnedag en harddraverij. Immers, dan is voor de politie werken 't parool Ditmaal was het feest voor haar gereserveerd, al vergde de dienst ook dezen avond natuurlijk „slachtoffers", want natuurlijk eischte de nachtdienst de volle dige bezetting op. Maar voor hen, die dit jaar „van de partij" konden zijn, was het na een „knal"-dag ook een „knal"-avond, die een heel jaar lang zeer prettige herinneringen levendig zal houden. R.K. VROUWENBOND. De heer A. van Gessel alhier zal op Maan dag 13 November in het K.S.A.-gebouw voor de leden van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond over den priester dichter Pater Bernard van Meurs spreken. LEVERING VAN BRANDSTOFFEN. B. en W. hebben de levering van brand stoffen voor de gemeentegebouwen na ge houden inschrijving opgedragen aan J. G. Timmer, alhier voor anthraciet en lange turf en aan de firma Vessies en Geldermans voor korte turf en vuurmakers. R.K. HANDELS- EN KANTOOR- BEDIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedien den „St. Franciscus Xaverius" zal op Dins dag 24 October in het K.S.A. gebouw een ledenvergadering houden. In deze bijeen komst zal o.m. de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering worden behandeld. SCHILDERSPATROONS. De plaatselijke afdeeling van de schilders- patroonsvereeniging „St. Lucas" vierde Woensdag haar 121/2 jarig bestaansfeest. Het jubileum werd kerkelijk herdacht met een H. Mis in de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad, aan den Arendsweg. Daarna maakten de leden en hun dames een auto tocht naar het Gooi, waarbij o.m. een be zoek werd gebracht aan de K.R.O.-studio's te Hilversum. Het uitstapje had een vlot verloop en viel zoodanig in den smaak, dat de herinnering daarvan bij de deelnemers en deelneemsters nog zeer lang levendig zal blijven. internationaal congres van „wichelroede- zoekers geven een demonstratie. naar het gerechtsgebouw was gegaan!" Hij liep naar Hollis toe en bleef voor hem staan, om hem met bewondering en voldoening aan te kijken. „Beken!" zei hij. „Je hebt ons niet gezegd, dat jij het was, vervloekte kerel! O, zeg!" Hij gaf een schreeuw, die de paarden voor het gebouw haast had laten schrikken. Toen kalmeerde hij en sprak op zachten, spijtigen toon: „Jou vervloekt nuchter kalf! Hier zit ik jaren te wachten om dien grooten opschep per op zijn huid te slaan en jij komt hier aan zetten en bent mij te vlug af!" Hij onder drukte een uitroep van vroolijkheid. „En jij zoekt bezigheid? Als je dat, wat je met Dun lavey en Yuma gedaan hebt, geen bezigheid noemt, dan zal deze streek moeten opletten, wat er gebeurt, als je in ernst begint!" Rechter Graney boog zich over de tafel heen. „Ik vermoed, dat jij het geweest bent?" zei hij ernstig. Hollis knikte. „Ik kan het evengoed beken nen" zei hij. „Ik zag dat een man een jon gedame lastig viel en sloeg hem neer. Een an dere man schold mij uit en ik sloeg hem ook neer. Dat was alles." De rechter ging weer zitten, zijn gelaat was 'n weinig bleek geworden. Een veel beteeke- nende blik werd gewisseld tusschen hem en Norton, maar de laatste lachte grimmig. „Ik geloof dat hij het bal geopend heeft, heet van de naald", merkte hij op. Rechter Graney haalde diep adem. „Ja", EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De openbare vergadering vanwege de af deeling IJmuiden en omstreken der Evange lische Maatschappij alhier zal gehouden worden op Donderdag 26 October in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Het lid van het Hoofdbestuur, Dr. G. C. van Balen Blanken, arts te Zaan dam, zal spreken over „De Geest van het Pro testantisme". HEEMSKERK VOLKSONDERWIJS. Dinsdagavond vergaderde in café „Flora" de afdeeling Heemskerk van Volksonder wijs. De vergadering was behalve voor de le den ook toegankelijk voor introducés. Bij de opening schetste de voorzitter, de heer Van der Bom, hoe voorstanders van openbaar onderwijs zich moeten behelpen, door de kinderen dagelijks naar de O.L. school te Beverwijk of noodgedwongen naar de Chr. school alhier te sturen. lederen dag gaat nu een bus met 58 kinderen naar Beverwijk. Het woord was hierna aan den heer Ehr- becker. hool'd der O. L. school no. 1 te Be verwijk. die in zijn lezing de geschiedenis en den huidigen stand van het openbaar lager onderwijs in het algemeen besprak. Spr. wijdde uitvoerig uit over de pacificatie van 1920 met al de gevolgen van dien. Tenslotte becritiseerde spr. de nu in dezen tijd toege paste bezuiniging op het onderwijs. Deze had z.i. moeten geschieden door het eenmaal gestichte kwaad goed te maken dus door samenvoeging van kleinere bijzondere scho len in groote openbare scholen. Spr. spoorde de aanwezigen aan om hiervoor ondanks den minder rooskleurigen stand van zaken te blijven strijden. Van de hierna gegeven gelegenheid tot het stellen van vragen werd o.a. gebruik ge maakt door den heer Muyen, die informeerde of in verband met de circulaire van minister Marchant de belangen van het openbaar on derwijs voor Heemskerk gevaar loopen. De voorzitter legde uit, dat er verschillende, re denen zijn om aan te nemen, dat het wel goed zal af loopen. Vervolgens werd na een inleidend woord van den heer Ehrbecker een filmpje vertoond van het schoolfeest der scholen 1 en 3 op 21 Juli j.l. Het filmpje viel zoo bij het publiek in den smaak, dat het tweemaal moest wor den gedraaid. Ook werden op het witte doek nog vertoond de keurige sportdemonstraties in het sportpark te Beverwijk bij gelegen heid van den laat-sten Koninginnedag. Na een korte pauze was hierna de beurt aan den minstreel, den heer Geert Dils. De heer Dils is een bekend zanger bij de luit en trad meermalen voor de radio op. Hij zong allereerst eenige stemmige liedjes zooals lentetijd. Het waren 2 Koningskinderen, en Pinksterbloemen. Vervolgens eenige zeer lui mige liedjes, die zoowel om hun inhoud als om de manier waarop zij werden voorgedra gen de aanwezigen deden schateren van liet lachen. Telkenmale daverde het applaus door de zaal. AUTO EN RIJWIEL VERBRAND. Woensdagavond omstreeks half acht brak j:)lotseling brand uit in de van hout opgetrok ken schuur van den heer Nic. Rijs, expediteur wonende aan den Kerkweg. In de schuur stonden een vrachtauto en een rijwiel ge stald. die beide een prooi der vlammen wer den, want hoewel de brandweer onmiddellijk ter plaatse was kon zij niet verhinderen, dat alles door het vuur werd verteerd. Heel spoe dig ontplofte de benzinetank van de auto. Hoewel de wind niet bijzonder sterk was, vlogen de vonken hoog over de huizen. Het geval bracht veel belangstellenden op de been. NOG EEN BRAND. Woensdagmorgen omstreeks 4 uur ont stond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in een perceel aan de Oosterstreng, eigendom van den heer Fruit te Amsterdam en bewoond door den heer H. Beentjes. Toen omwonenden den brand ontdekten bleek dat de bewoners afwezig waren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was moest zich be palen tot het nathouden der belendende perceelen het huis brandde geheel af. De woningen van M. de Bruyn en C. Nijman, hadden zooveel waterschade geleden dat de menschen elders hun intrek moesten nemen. Op het terrein der brand waren ook aan wezig de Burgemeester en wethouder Henne- man, brandweercommandant. UITBREIDING ZWEMBAD. Volgende week zal een aanvang worden gemaakt met de uitbreiding van het zwem bad der Heemskerksche Bad- en zwem inrichting aan de Haerelaan. Een 6-tal arbei ders zal worden tewerk gesteld aan het uit graven van een oppervlakte van ongeveer 350 M2. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 18 October. Getrouwd 17 October: L. J. Versluijs en B. M. S. Luining. Bevallen 14 October: Jkvr. J. E. v. d. Brug- ghenv. d.j. Goes, d.; 15 October: G. Snel— Woudenberg, d.; 16 October: H. van Driel Zomer, d.; C. P. CoersLucas, z.; M. Geer- lings—Vervoort, d.; J. J. de Boever—Wakka, d.; 17 October: C. D. KooijWoudenberg, d. antwoordde hij. „Ik geloof, dat die weg even goed is als een andere. Het moest toch ko men. Nu is het een strijd op leven en dood!" HOOFDSTUK IV. Op de Circle Bar. In de twee weken die volgden op zijn aan komst in Dry Bottom, had Hollis veel tijd om na te denken over de garoote verandering, die In zijn leven gekomen was. Zijn conclusie, dat veefokken en journalistiek niets met el kander gemeen hadden,.was niet het resul taat van een ingewikkeld redeneerings-pro- ces en als hij niet begaafd was geweest met een zin voor humor, zou hij misschien ver bitterd zijn geworden. Al brengt men met vreugde een offer, er blijft toch altijd een spooksel achter, dat den geest het beeld voortoovert van „wat had kunnen zijn". Hollis zou geen mensch geweest zijn, als hij niet eenig berouw over zijn opoffering had gevoeld. Toen hij twee weken geleden van het ge rechtsgebouw was weggereden op het wa gentje gezeten naast Neil Norton, zijn valie zen veilig onderin geborgen had het hem toegeleken, dat hij voor eens en voor al zich losmaakte van die groote drukke wereld, waarin hij zich had bewogen: in wier leven dige tooneelen hij zoo'n groot belang stelde. Zijn werk was groot geweest; gezeten aan jju de storm, veroorzaakt door Duitsch- tonds opzegging van het lidmaatschap van den Volkenbond en afmarsch uit Genève. binnen een paar dagen al geheel geluwd is. blijkt wel heel duidelijk dat de eenige weg zich scherper afteekent dan te voren. Feite lijk is de stand van zaken er heelemaal niet slechter door geworden. Alleen duidelijker. pe aanwezigheid van de Duitsche delegatie vertroebelde het aspect van de zaak eerder dar. dat zij het bereiken van een resultaat be vorderde. Het is onloochenbaar dat de an- ^re mogendheden met elkaar tot overeen stemming moeten komen, en er zit een zekere jlunior ofschoon vermoedelijk niet bedoeld, want Duitsche diplomaten zijn nimmer hu moristisch in de verklaring van baron Von jjeurath: „Men kan er zich moeilijk op gaan toeieggen, ons opnieuw te ontwapenen". Wel iswaar is Duitschland zeker niet zoo onbewa pend. als hij het wil doen voorkomen, maar inderdaad kunnen de andere mogendheden niet een dergelijke koers inslaan. Zij verkee- ren werkelijk meer en meer in de pijnlijke noodzaak, hun eigen bewapening te vermin deren. Vooral om de dringende reden, dat zij het niet langer betalen kunnen op dezen voet voort te gaan. De Engelsche pers is ook al heelemaal gekalmeerd en dringt hevig op een ontwapeningsconventie aan. Merkwaardig is het in vergelijking met de sceptische lauw heid die in ons land heerscht, de Engelsche bladen te zien. Bij den eersten blik er op ziet men dat dit wereld-vraagstuk thans alle andere verre overheersc.ht. Het wemelt van be richten, brieven van belangstellende lezers en artikelen over den stand van zaken. Het zou heel goed zijn voor vele Hollanders, die in hun onverschilligheid de zaak als een soort van vaag vredesduif-idealisme zijn gaan be schouwen en nog steeds het besef missen dat hun eigen toekomst en die der hunnen er bij op het spel staat, om eens een weekje eenige buitenlandsche bladen te lezen. Dat zou hen genezen van hun minachting en hen doen begrijpen, dat het ontwapeningsvraagstuk thans het centrum van het wereldgebeuren is geworden. Hetgeen het onvermijdelijk móest worden. Langs zijpaden komt men er niet. Het zal tenslotte blijken weer het oude verloop te zijn. dat zich zoo steevast in alle groote kwes ties doet gelden: er is maar éen uitweg, men durft hem niet aan en beproeft alle zijpaden om hem te vermijden, tot het tenslotte al te duidelijk blijkt dat de keuze is: buigen of barsten Gij zoudt daartegen aan kunnen voeren, dat het nog nimmer gelukt is tot ge meenschappelijke vermindering of zelfs maar beperking van bewapening te komen. Het eenvoudige antwoord daarop is: nimmer te voren heeft er zulk een aandrang voor in de wereld bestaan, nimmer tevoren is de anti these vechten of samenwerken zoo scherp ge steld, nimmer tevoren heeft de menschheid ln zulk een mate beseft dat de inzet haar on dergang of haar behoud was, en dat haar eigenbelang zich op alle denkbare wijzen te gen een oorlog verzette. Nimmer tevoren is de oorlog ook geweest, wat hij thans zou zijn.' Alle drogredenen over de uitwerking van luchtaanvallen, gifgassen, brandbommen enz. ten spijt is het toch wel algemeen doorge drongen, dat er voor geen enkele natie meer iets in een oorlog te winnen is. En dat werkt! Wie beseft dat hij alleen maar te verliezen heeft en dus niets winnen kan, bezint zich op het critieke moment. Er zijn er al te veel gekomen die dit weten. Hun eigen ministers hebben het bij ettelijke gelegenheden ver klaard, de anti-oorlogs-actie heeft het hen met eindeloos-herhaalde feiten en bewijzen ingestampt. Wie het nog niet gelooven moe ten wel getroffen zijn door de merkwaardige uitingen van de Duitsche regeerders, die na hun luidruchtige bestrijding van het pacifis me thans een heel anderen toon aanslaan. Wie zou drie maanden geleden geloofd heb ben dat Hitier den Franschen premier Dala- dier, linksch democraat en geboren en geto gen parlementariër, in de hoogte zou steken en zijn edele toenaderings-houding verheer lijken, terwijl tegelijkertijd Goebbels met de merkwaardige verklaring voor den dag komt dat de corridor van Dantzig geen oorlog waard is, en dat men dit vraagstuk wel door onderhandeling zal oplossen? „Er zijn meer dingen verwezenlijkt die onmogelijk sche nen", zegt Goebbels. Ja zeker! Bij een derge- lijken oorlog, evenals bij eenigen anderen oorlog, zou Duitschland veel meer verliezen dan het winnen kon. En daar draait de heele zaak om. De anti- oorlogs-actie is geen vredesduif-idealisme. maar harde, zakelijke realiteit. Het is de eenige „Realpolitik". die zoowel de andere mogendheden als Duitschland ondanks alle gebral kunnen voeren zonder den af grond in te snellen. Sir John Simon, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft gespro ken over „the fearful alternative" de schrikwekkende andere oplossing. Zoo sprak hij in 1914 niet. Anderen spra ken toen zoo ook niet. Zij durfden het toen aan. Thans deinzen zij er voor terug. Het verschil valt sterk op. Het is nog tijd. R. P. HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. GELEIDELIJK HERSTEL VAN DE PRIJZEN. De afgeloopen week bracht voor sommige groentensoorten weer eens een kleine verbe tering. welke nu juist niet zoozeer bestond in betere prijzen, doch in een williger stem ming. gepaard aan een geleidelijk herstel van prijzen. Het is nl. op de eerste plaats te genwoordig al als een gunstig teeken te be schouwen als de aanvoeren geplaatst kunnen worden en niet z.g.n. doordraaien. Dit laatste kwam de laatste dagen gelukkig niet. althans zeer weinig meer voor en voor enkele pro ducten was de belangstelling gunstiger met gevolg dat de noteeringen zich langzamerhand een weinig herstelden. Sla kon geregeld voor een behoorlijk prijsje plaatsing vinden en het was vooral de goede kwaliteit die deze week veel aandacht had. Daar de kwaliteit voor dit product echter een groote rol speelt liepen de prijzen tengevolge van het groote verschil nog al uiteen en va rieerden soms van 2575 ct. per kist. Spinazie kon nog wel op geen hooge prijzen bogen, doch over het algemeen was de koop lust ook hiervoor er niet op achteruit gegaan. Partijen zonder gebreken varieerden zoo p. m. van 4050 ct. terwijl mindere soorten naar verhouding betaald werden. De tomatenhandel liep de afgeloopen week ook iets beter van stapel en een prijsverbete ring kon ook de laatste dagen weer geboekt worden. De prijzen in ons vorig overzicht van 26 herstelden zich op de laatste veiling van Woensdag zij het hoogstens dan voor enkele partijen van 412 ct. per K.G. Andijvie, waarvan de aanvoeren nog steeds toenemen kon nog moeilijk aan betere prijzen toekomen. Wel was de afname beter en kon den alle partijen geplaatst worden. De notee ringen wisselden naar soort zoo ongeveer van 1525 ct. per kist. Postelein ging eveneens weer een weinig in prijs naar boven met noteeringen van 3550 ct. per kist. Bospeen van goede kwaliteit blijkt stand vastig op prijzen van 56 ct. Mindere soorten worden naar kwaliteit betaald. Bloemkool, waarvoor de noteeringen den laatsten tijd zoo laag waren, schijnt weer nei ging te vertoonen het laagtepunt te willen verlaten, althans de prijzen herstelden zich de laatste dagen in gunstige richting, zoodat op de veiling van Woensdag 18 Oct. weer notee ringen voorkwamen voor eerste soort van 710 ct. en II van 34 ct.. Wat den aanvoer van boonen betreft deze was van de soort dubb. boonen de afge loopen week nog zelfs zeer ruim te noemen, terwijl over het algemeen de kwaliteit nog schitterend was. Hiervan gingen de prijzen steeds geleidelijk naar boven, schommelend van 1022 ct. terwijl voor enkele partijtjes nog tot' p. m. 30 ct. werd betaald. De aanvoer van snijboonen heeft thans niet veel meer te beteekenen en zal als natuurproduct thans wel afgedaan hebben. De noteering schommelden naar soort van 818 ct. en voor kasboonen van 2030 ct. per K.G. Spercieboonen met en zonder draad zijn tot dusver nog steeds van de partij; hiervan liepen de noteeringen uit een van 1524 ct. per K.G. Spruiten begonnen zich zoo langzamerhand reeds meer te vertoonen. De prijzen die tot heden besteed werden wisselen van 813 ct. per K.G. KENNEMER MOTORCLUB. De Kennemer Motorclub zal a.s. Zondag deelnemen aan de toerrit naar Hilversum en omgeving. Aan dezen tocht is tevens een bezichtiging van het nieuwe Hilversumsche raadhuis verbonden. De start der deelnemers is bepaald op Zon dagmorgen 10 uur vanaf het clublokaal „Suisse" in de Breestraat. MARKTNIEUWS. BEVERWIJK DE ST. JOZEF-HARMONIE. De St. Jozef Harmonie verkreeg van het gemeentebestuur toestemming tot het orga- R.K. COOP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Breekpeen per kist 3040 ct. Spinazie, per kist 2040 ct. Sla, per kist 2560 ct. Postelein, per kist 3850 ct. Andijvie, per kist 1525 ct. Wortelen, per bos 46 ct. Raapstelen, per bos 2 ct. Radijs, per bos 12 ct. Pieterselie, per bos 23 ct. Selderij per bos 23 ct. Prei per bos 36 ct. Bloemkool I per stuk 810 ct. Bloemkool II per stuk 3—4 ct. Tomaten per K.G. 212 ct. Uien, per K.G. 1,52 ct. Aardbeien, per doosje 2535 ct. Dikke boonen, per K.G. 1029 ct. Sperc. b. z. dr. per K.G. 1524 ct. Sperc. b. m. dr. perK.G. 825 Trosboonen per KG. 2022 ct. Roode kool, per stuk 35 ct. Gele kool, per K.G. 34 ct. Spruiten per K.G. 813 ct. Groene kool, per stuk 23 ct. Knollen, per stuk 26,5 ct.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5