HET NIEUWE AVONDBLAD Verstoofeling. 18e JAARGANG No. 298 VRIJDAG 20 OCTOBER '33 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: j 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot. een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niét noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN DE VEERDIENST OVER HET NOORDZEEKANAAL. is verplaatsing oostwaarts gewenscht? Zij die hebben gemeend, dat met het instel len van den veerdienst van den kanaaloever nabij de halte Julianakade naar de Noorder- gluis het vraagstuk der oeververbinding op een eenigszins bevredigende wijze was opgelost, zijn door de feiten in net ongelijk gesteld. Het gebruik, dat van dit veer gemaakt wordt be antwoordt niet aan de verwachtingen. Ons en velen met ons heeft deze gang van zaken niet verwonderd. Reeds vóórdat het veer geopend werd, hebben wij in uitvoerige artike len in ons blad er op gewezen, dat de ligging van het veer onjuist gekozen was, dat het vraagstuk der oeververbinding alléén zou zijn op te lossen met een veerdienst, gelegen op een meer Oostelijke plaats, bijv. van het schier eiland der Amsterdamsche Ballast Mij. naar de klaphekjes. Ook degenen die bij de oever verbinding het meest belang hebben i.e. het personeel van het hoogovenbedrijf hebben po gingen in het werk gesteld, om liet veer op een andere plaats te krijgen, echter zonder succes. Het veer kwam waar het thans is en. het kwijnde. Naar wij vernemen heeft de pachter zich eenigen tijd geleden tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om een subsidie, daar hij anders genoodzaakt zal zijn het veer stop te zetten. B. en W. hebben hierop geantwoord, dat van het verleenen van een gemeente subsidie geen sprake kan zijn. Zijn wij wel in gelicht, dan heeft het college hem in overwe ging gegeven, te trachten een subsidie te ver krijgen van de directie van het Hoogoven- bedrijf. Het is ons bekend, dat genoemde directie er evenmin aan denkt, iets voor het veer te doen. Zoo dreigt dan thans de oeververbinding, die indertijd min of meer feestelijk werd in gewijd, na een kortstondig bestaan, weer te verdwijnen. Ellenlange rapporten zijn in den Raad besproken, men heeft het gehad over motorponten, over stoomponten, men heeft verschillende plannen met elkaar vergeleken, JJmuiden's Bloei heeft zich er voor ingespan nen, kortom hemel en aarde heeft men be wogen vanwege de oeververbinding. En nu is de kans groot, dat we over eenigen tijd weer even ver zijn als vroeger en dat degenen, die gebruik van het veertje maakten, weer hun ouden weg zullen moeten opzoeken. En toch is er thans niet minder behoefte aan een behoorlijke oeververbinding dan vroe ger. Op de verschillende fabrieken ten N. van het Noordzeekanaal en ten W. van de spoor lijn werken ongeveer 1200 arbeiders, terwijl de papierfabriek ongeveer 1000 arbeiders in dienst heeft, waarvan volgens het bekende proef schrift van mej. l. M. van den Bergh van Eysinga (mevr. Mispelblom Beijer) resp. 28.4% en 23.1% in IJmuiden-Oost en resp. 7.5% en 0.9% in IJmuiden woonachtig zijn. Vele hon derden arbeiders moeten dus dagelijks het kanaal oversteken. Zij in de eerste plaats zijn dus gebaat bij een behoorlijke oeververbinding. Ten einde uit te maken hoe de gebruikers over een eventueele verlegging van het veer denken, heeft de heer G. S. K. Blaauw namens het indertijd door het Hoogovenpersoneel op gerichte Comité van belanghebbenden, aan de ten Zuiden van het kanaal wonende arbeiders een vragenlijst ter beantwoording voorgelegd. Den betrokkenen wordt verzocht, de volgen de vragen te beantwoorden: 1. Maakt gij bij het gaan van en naar de fabriek gebruik van het veerboot je van Dienaar Julianakade-Noordersluis) a. gedurende het geheele jaar? b. gedurende een gedeelte van het jaar? N.B. In geval b. de maanden vermelden, bijv. „van October tot April". 2. Indien gij er geen gebruik van maakt, waarom niet? 3. Zoudt gij er wel gebruik van maken, in dien de verbinding meer naar het Oosten lag? (bijv. Cementhaven-Casembrootstraat) 4. Of zoudt gij een andere oplossing beter vinden? Zoo ja, welke? Ongetwijfeld zal uit de antwoorden blijken, dat een verlegging van het veer naar het Oos ten algemeen gewenscht wordt. Zooals wij reeds hebben opgemerkt is een pontveer meer Oostwaarts steeds de wensch der IJmui- densche Hoogovenmenschen geweest. het herplaatsen van de ex-stakers. Op het moment dat wij dit schrijven, zijn er 80 booten in de vaart, waarvan er tijdens de staking 28 in de vaart waren, zoo lezen we in de IJmuider Federatie. Op de 52 booten, die na onzen strijd in de vaart zijn gebracht, zijn 472 ex-stakers ge plaatst waarvan ook een aantal op de 28 booten, die tijdens de staking voeren. Moeilijkheden voor de herplaatsing kwa men op enkele uitzonderingen na niet voor. Wel zijn er er eenige willekeurige plaatsingen geschiedt waar wij ons niet mee konden vereenigen en wij hebben daar tegen gepro testeerd. Het geval met de „Vios", waar wij in ons vorig blad over schreven, is nu in orde ge komen, de machinist werd n.l. na de gedane reis ontslagen en een lid onzer organisatie er op geplaatst. Een heel bijzonder geval deed zich voor met <te „Olympia". Nadat eerst den opva renden was aangezegd, dat ze mede gingen, vernam men later, dat zulks niet doorging. De boot had een nieuwen eigenaar, zoo werd gezegd, en .deze was toch niet gebon den aan de overeenkomst, en daarbij moest men matrozen hebben, die de volle be kwaamheid hadden om als zoodanig te varen, vooral waar men nu met een licht matroos moest varen. Nadat door ons een telegram naar het bestuur der Reedersvereeniging was gezonden volgde den volgenden dag een bespreking en kwam men overeen, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de bekwaamheid der matrozen, die niet herplaatst waren. Het onderzoek wees uit. dat de beoordeeling onjuist was en de volgende reis werden ze geplaatst, met uitzondering van den kok. Verder wordt melding gemaakt van een geschil met de fa. Wed. Groen. Wij richtten voor dit geval een brief tot het bestuur der Reedersvereeniging met den volgenden inhoud: Dat ons bij opheffing der staking en de voorwaarden waaronder deze geschiedde niets bekend was van eenig voorbehoud door deze firma gemaakt. Zelve achten wij het ontoelaatbaar, omdat door het recht van overplaatsing aan de firma verleend, niet alleen gewezen stakers worden gedupeerd, doch aan hen, die tijdens de staking hebben gevaren, de kans op bezetting van dubbele plaatsen wordt gegeven. De „Hermina" vertrok naar zee met een bemanning, die voor een deel er niet op voer toen de staking uitbrak. Ook hier is het bestuur der Reedersvereeniging op attent gemaakt, later mochten wij vernemen dat het schip naar zee was vertrokken, zonder aan de belofte te voldoen, n.l. dat de reeder vóór het schip naar zee ging nog over het geschikt met zijn bestuur zou spreken. Er zijn wat de zeelieden betreft nog wel enkele gevallen, die wij niet tot oplossing hebben mogen brengen. Ook voor de kolenwerkers zijn diverse besprekingen noodig geweest, voor het te werk stellen in de open gevallen of tijdelijk open plaatsen. Ook deze zijn niet alle tot onze tevredenheid opgelost. De leden kunnen er echter zeker van zijn, dat door het Bestuur al het mogelijke wordt gedaan om het overeengekomene na te doen leven. VEILÏGHEIDSDAGEN AAN HOOGOVENS EN MEKOG. lezingen en een veiligheids- tentoonstelling. Het jongste nummer van „Samen", het tijd schrift voor K.N.H.S., Mekog en Cemy is voor een groot gedeelte gewijd aan de veiligheids gedachte, zulks in verband met de „veilig- heidsdagen", die van 27 tot 31 October gehou den worden. Ter gelegenheid van deze veiligheidsdagen wordt in de Vinkebaan een veiligheidstentoon stelling georganiseerd, die Vrijdag 27 October door den veiligheidsingenieur Ir. F. W. E. Spies geopend zal worden. Des avonds 7 uur houden de heeren Ir. J. H. J. Huygens, hoofdinspec teur van den Arbeid te Haarlem en Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam een inleiding tot de veiligheids- dagen. Deze bijeenkomst wordt geopend door den heer Ir. A. H. Ingen Housz, directeur van het Hoogovenbedrijf. Tevens zal een Veilig heidsfilm vertoond worden. Voor Zaterdag middag 28 October staat een excursie naar het Veiligheidsmuseum te Amsterdam en voor den daaropvolgenden Zondag een algemeen bezoek aan de veiligheidstentoonstelling in de Vinke baan met een causerie van den heer G. S. K. Blaauw over „De statistiek als hulpmiddel voor den Veiligheidsdienst". Maandag 30 Octo ber 's avonds 7 uur houdt de heer E. C. J. Staal, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam, afd. Verkeerswezen een voordracht over „Ver keer en Verkeersveiligheid", toegelicht met lantaarnplaatjes. Deze bijeenkomst, alsmede de sluitingsbijeenkomst vindt plaats in het Casino. Op de sluitingsbijeenkomst Dinsdagavond 7 (Het Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen heeft geweigerd, een door de Bataviaasche Verkeers Mij. aan geboden stoomtramlocomotief voor zijn museum te aanvaarden) Weigering van een cadeautje Neemt geen schenker graag voor lief, Wat was, zult u daarom vragen, Hiervoor het loco-motief. Hoeveel jaren heeft de trouwe Door Batavia getuft, Waarom weert men nu de stumperd, Oud en moe en uitgepuft. Heeft zij niets met kunst te maken? Als u 't Indischgasten vroeg. Zouden zij het mij beamen: Kunsten had het ding genoeg. Op 't gebied der Wetenschappen Heeft zij ook haar best gedaan, Zij leerd' ieder, dat hij beter Dan met haar, per fiets kon gaan. Jaren zei men, dat zij nu wel Rijp was voor museumstuk, Nu 't moment is aangebroken, Gunt men haar niet dit geluk. Moet jij, veelgesmade stoomtram, Na je tobberig bestaan, In een rust die roest, tenslotte Roem- en dakloos onder gaan. In een tijd, die lang voorbij is, Maar mij nog voor d'oogen staat, Heb je mij ook voortgeslingerd En ook ik heb je gehaat. In Bataviaasche harten, Werd je nooit een plaats bereid, Er 's geen plaats voor j' in 't museum, Slechts in devergetelheid. P. GASUS. uur vindt een gezamenlijke behandeling plaats van het onderwerp: „Door samenwerking tot veiligheid". Inleiders op deze sluitingsbijeen komst zijn de heeren Ir. A. H. Ingen Housz. die zal spreken over „De noodzakelijkheid van samenwerking van leiding en personeel" en Ir. F. W. E. Spies, die zal uitleggen „Hoe deze samenwerking practisch tot stand te bren gen?" HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NED. PROTESTANTENBOND. In de avondsamenkomst van den Nederland- schen Protestantenbond maakte ds. Milatz bekend, dat 17 Februari a.s. de dag zal zijn, dat 50 jaar geleden de eerste godsdienst oefening van den Nederlandschen Protestan tenbond in IJmuiden gehouden werd. Dit jubileum hoopt het bestuur op eenigszins feestelijke wijze te herdenken. Wij komen nader op dit jubileum terug. VOORDRACHT N.P.B. In het gebouw van den Nederlandschen Pro testantenbond werd Donderdagavond een ge meente-avond gehouden, welke zich in een goede belangstelling mocht verheugen. Ds. Milatz opende met een hartelijk wel komstwoord, waarna het kerkkoor eenige lie deren zong. De redenaar van dezen avond was onze plaatsgenoot, de heer S. Smits, welke eenig humoristisch proza voordroeg, waarvan als eerste een groote schets van Weremeus Bu- ning: Menschen, zooals er meer zijn, welke door den heer Smits vrij bewerkt was, gevolgd door een tweetal kortere. Op boeiende wijze heeft de declamator zijn personen doen leven. De twee korte trekjes uit het boerenleven, onnavolgbaar in Drentsch dialect voorgedragen, vielen wel het meest in den smaak van de vol aandacht luisterende toehoorders, voor wie het zeer zeker een ver rassing was dat dit smeuïge dialect zooveel geestigs in zich verborgen hield. Nadat in de pauze een verloting was gehou den en het kerkkoor nog een paar liederen had doen hooren, vertelde de heer Smits nog een geestig verhaal over de avonturen van twee oude mariniers, welke samen een erfenis op te maken hadden. Zonder een toegiftje in Noordelijk dialect kwam de voordrachtkunstenaar, die een dank baar applus oogstte, er niet af. Tot slot heeft de afdeelingsvoorzitter, de heer Fournier, een dankwoord tot den heer Smits gericht, tevens zijn tevredenheid uit sprekend over de resultaten van dezen avond. Met gemeenschappelijk zingen van lied 254 werd de bijeenkomst besloten. VELSEN HET POLITIEBUREAU NAAST HET RAADHUIS? een dure en onpractische verandering. DE EERSTE LUCHTTAXI ONDERNEMING is in Kingstone (Engeland) met haar diensten begonnen, Het tarief is 2112 pence per persoon per Kilometer Het plan van burgemeester Rambonnet tot reorganisatie der politie ontmoette bij de be handeling in de raadsvergadering van jl. Dinsdagavond weinig tegenstand. Algemeen was men het er over eens, dat uitbreiding van het corps dringend noodzakelijk was. Ook in ons blad is meer dan eens een plei dooi voor uitbreiding gehouden. Eén onderdeel van het plan vond weinig bijval, nl. het voorstel of beter gezegd het denkbeeld van den burgemeester, den staf van het corps te huisvesten in een nieuwe localiteit, te stichten naast het centraal ge legen raadhuis. Van alle sprekers was alleen de heer Vermeulen onverdeeld voorstander van dit denkbeeld. Het heeft ons geenszins verwonderd, dat deze radicale omwenteling, dit breken met een traditie (voor zoover in onze jonge plaats van traditie gesproken kan worden) zoo wei nig instemming bij den raad heeft gevonden. Want afgezien van alle bijkomstigheden is het denkbeeld: het Willemspledn zonder het commissariaat doch in plaats daarvan een ersatz-bureautje voor velen moeilijk te ver teren. Gevoeligheden mogen bij de beoordeeling van dergelijke plannen geen rol spelen. Er dient slechts rekening te worden gehouden met de vraag, of er redenen zijn, die de verplaatsing van het hoofdbureau met alles wat daarbij behoort, als administratie, opsporingsdienst, en mobiele brigade gewenscht maken. Bij het beantwoorden dezer vraag mogen de financieele gevolgen van de door den burgemeester gewensclite overbrenging van ons Scotland Yard van IJmuiden naar Vel- sen, niet over het hoofd worden gezien. Naar onze meening is men Dinsdagavond wel wat al te gemakkelijk over de kwestie der dub beltjes heen gewandeld. Het is geen reisje naar den Bosch en zoete-lieve Gerritje be taalt het niet en zelfs is het nog lang niet zeker, of het Rijk het zal betalen. De mi nister zegt alleen maar, dat de plannen niet mogen afstuiten op financieele bezwaren. Dat is een vage toezegging, een toezegging, die wellicht een belofte inhoudt voor het heden, maar die voor de toekomst heel weinig zegt. De vraag over de wenschelijkheid der ver plaatsing behoort voor een steekhoudende beantwoording naar onze meening in tweeën te worden gesplitst: is het wenschelijk, dat het bureau van IJmuiden verdwijnt en 2o. is het wenschelijk, dat in het dorpje Velsen een politiebureau wordt gebouwd. Beginnende, bij de laatste vraag, meenen we deze volmondig met „neen" te moeten beantwoorden. En wel om de volgende rede nen: Ongetwijfeld is de vraag, waar de bur ge meester zich voorstelt het bureau te doen bouwen, nl. naast het raadhuis, het centrum der gemeente. Maar welk een centrum! Reeds bezit onze gemeente een gemeentehuis, niet al te representatief, dat geheel verscholen ligt achter een aantal antieke, deels onbe woonbaar verklaarde of zoo spoedig mogelijk onbewoonbaar te verklaren woningen. Het is, als men achter de geheimenissen der ver keersregeling gekomen is (een puzzle!) te be reiken door een nauw straatje en door een ander nauw straatje, voor het vinden waar van een prijsvraag uitgeschreven zou kunnen worden, moet men de bewoonde wereld weer opzoeken. Wij achten het nog altijd een fout. dat er nooit ernstig naar gestreefd is, ons ge meentehuis achter de steegjes en de krotjes vandaan te halen en over te brengen naar een omgeving, een regeeringsgebouw van een groeiende en hopen we spoedig weer bloelen de gemeente waardig. En nu zouden we naast dit geheimzinnig verborgen raadhuis nog een politiebureau krijgen? Heeft men al eens gedacht aan de architectonische moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn? Er bestaat een heel voorloo- pig plan voor de uitbreiding van ons gemeen tehuis. Volgens dit plan, dat zeker eerst na tal van jaren gereed komt, maar toch gelei delijk zal worden uitgevoerd, komt de voor gevel van het raadhuis aan de zijde van Vel- serbeek. Maar de bouw van het politiebureau is een zaak voor de komende jaren. Het hangt samen met de reorganisatie, waarvoor een tijdsbestek van 6 a 8 jaren is aangenomen. Het politiebureau zal dus moeten worden gebouwd aan den tegenwoordigen voorgevel (als pendant van de conciërgewoning?), die in de toekomst achtergevel wordt. Dit mag niet over het hoofd worden gezien. Want een dergelijk gebouw, dat tienduizenden guldens zal kosten, bouwt men niet voor een luttel aantal jaren, maar men moet er jaren mee doen. Vooruitzien is dus de boodschap en met de uitbreiding van het gemeentehuls in de toekomst voor oogen, zien we het als een abnormaliteit, dat ergens achter nauwe steeg jes verscholen, in een entourage, die geheel strijdt met wat men als entourage van een politiebureau zou mogen eischen, de ziel wordt gehuisvest van ons machtig politie korps. En thans het politioneele gedeelte van de vraag, dw.z. of het wenschelijk is, dat het politiebureau van IJmuiden verdwijnt, met als gevolg daarvan, dat de chef van het korps, de commissaris van politie, z'n zetel krijgt in Velsen. Het wil ons voorkomen, dat de heeren, die in de raadsvergadering van jl. Dinsdag hier tegen bezwaren naar voren brachten het bil het rechte eind hebben. Hoe dikwijls gebeu ren er in Umuiden niet dingen, die de aan wezigheid van den commissaris noodzakelijk maken, als gevallen van desertie, afleveren van verstekelingen, vechtpartijen en gevallen van dronkenschap van buitenlandsóhe vis schers. Moeten in deze gevallen de betrokke nen, om door den commissaris te worden ver hoord, naar Velsen worden overgebracht, of moet de commissaris daarvoor naar IJmui den komen? Het politierapport van IJmuiden is het belangrijkste. De commissaris zal dit eiken morgen willen inzien; moet het rap port naar Velsen of moet de commissaris naar IJmuiden? En waarom is nu ongeveer 23 jaar geleden het commissariaat voor deze gemeente in IJmuiden gevestigd, nadat voor dien een inspecteur als chef van het korps optrad? De verhoudingen van toen bestaan ook thans nog. Er lis natuurlijk wat voor te zeggen, dat de commissaris zetelt in de nabijheid van den burgemeester, opdat er tusschen beide func tionarissen een nauw contact kan zijn. Maar met een eigen (telefoonlijn zou in dit opzicht ook veel bereikt kunnen worden. Naar onze meening is het niet gewenscht, dat dit onderdeel van het reorganisatieplan tot .uitvoering komt. s. b. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat aan J. C. Seijsener te IJmuiden voorwaardelijk ver gunning is verleend tot het wijzigen en uit breiden van zijn bakkerij in het perceel Wil- lemsbeekweg no. 27. DE RIJKSPOSTSPAARBANK SEPTEMBER. IN teruggang der saldi. Gedurende de maand September werden aan de verschillende postkantoren in onze gemeente in den loop der maand September op spaarbankboekjes ingelegd en terugbe taald: Postkantoor IJmuiden: Ingelegd Terugbetaald 29.326.31 37.136.83 Minder ingelegd dan terug betaald 7.810.52 Op staatsschuldboekje werd boven afge- geschreven een bedrag van f 6500. Hulppostkantoor IJmuiden-Oost. Ingelegd Terugbetaald 18.588.93 24.702.14 Minder ingelegd dan terug betaald 6.113.21 Hulppostkantoor Velsen. Ingelegd 11.132.69 Terugbetaald 13.672.53 Minder ingelegd dan terug betaald 2.539.84 Hulppostkantoor Velsen-Noord. 11.533.62 7.367.75 Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbe taald 4.165.87 Hulppostkantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd 17.518.63 Terugbetaald 18.317.87 Minder ingelegd dan terug betaald ,799.24 Hulppostkantoor Santpoort-Station. Ingelegd 11.203.21 Terugbetaald 9.273.15 Meer ingelegd dan terugbe taald 1.930.06 Het totaal bedrag der ingelegde gelden be droeg derhalve f 99.303.39, dat der terugbeta lingen f 110.470.27, zoodat f 11.166.88 meer werd terugbetaald dan ingelegd. De spaarders aan de kantoren te IJmui den zagen hun kapitaal dus weer met bijna f 14000.verminderen, terwijl ook aan de kantoren te Velsen en Santpoort-Dorp de saldi terugliepen. Bij den gestadigen achteruitgang der saldi aan de Rijkspostspaarbank valt het op, dat aan de Nutsspaarbank het tegoed der spaarders weer langzaam stijgende is, de af- geloopen maand met ruim f 20.000. Men zou hieruit kunnen afleiden, dat er een wissel werking plaats vindt als gevolg van de hoo- gere rente, die de Nutsspaarbank aan hare spaarders vergoedt.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1