HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 299 ZATERDAG 21 OCTOBER '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen: 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. xllleen de abonnéie) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het slagveld Londen. Tienduizenden slachtoffers vallen per neen. niet per jaar. per drie maanden! op het slagveld van het Londensche verkeer. De jongste kwartaal-statistiek vestigt een nieuw record, en geeft onzen Londenschen correspondent het volgende overzicht van de situatie in de pen:. „De cijfers der straatongelukken in Londen voor het afgeloopen kwartaal zijn verschrik kelijk. Elk kwartaal worden ze hooger. Het aantal dooden was ditmaal 381. In hetzelfde kwartaal van het vorig jaar was het aantal 304. Voor gewonden waren de cijfers respec tievelijk 16208 en 14340. Het aantal straaton gevallen bedroeg 34897 tegen 29639. Velerlei verklaringen van het ontstellend verschijnsel worden gegeven. De hoeveelheid voertuigen op straten en wegen is door normalen groei in een jaar weer aanmerkelijk toegenomen en daarmee ook de kwade kansen dat men er onder raakt of er door wordt aangereden. De mooie zomer heeft meer menschen tusschen de wielen en te voet naar buiten gebracht; een tweede factor voor verhooging van de kwade kansen. Daarbij moet men aannemen dat bestuurders en voetgangers minder voor zichtig worden,niettegenstaande de „code van den weg", dat voortreffelijk propagandaboek je van het ministerie voor Transport, niet tegenstaande ook de waarschuwingen en raadgevingen, welke de groote motor-organi saties geregeld hun leden doen toekomen. De vraag wordt gesteld waar de meeste blaam moet worden gegeven, aan de bestuurders of aan de voetgangers. De vraag heeft weinig nuttige beteekenis. De meeste voetgangers zijn tevens automobilisten of motorbestuur ders. Wanneer zij te voet over de wegen gaan moet het hun altijd opvallen dat er roeke loos en met onnoodige vaart wordt gereden. Wanneer zij aan het stuurwiel zitten staan zij vaak versteld van de risico's, die wande laars nemen in het vertrouwen dat de be stuurder wel op zal letten. De Safety First-be weging, die al jaren lang bezig is te beproeven klein en groot de ge varen van de straat in te prenten en be stuurders en voetgangers tracht op te voeden in het juiste gebruik van straat en weg, is diep teleurgesteld over de klaarblijkelijke on vruchtbaarheid van haar werk. De cijfers van het kwartaal zijn de ernstigste welke ooit zijn gepubliceerd. De leiders van deze beweging zijn altijd van meening geweest, dat een snel- heidsgrens geen factor van beteekenis was in ongelukken, vooropgesteld dat een be stuurder het besef had dat hij nooit zoo snel mocht gaan dat zijn snelheid op een gegeven oogenblik gevaarlijk kon worden. Op die stel ling werd de nieuwe motorwetgeving, waar bij een snelheidslimiet werd afgeschaft, ge baseerd. Nu de cijfers zoo ongunstig zijn wordt er wederom van vele kanten geroepen om wederinstelling van een snelheidslimiet en dat de middelen zullen worden gevonden om deze te doen eerbiedigen. In dit land, waar het beginsel diep gewor teld is dat de straat van iedereen is, heeft men nog niet beproefd de bewegingen van voetgangers op straat aan banden te leggen. Maar men hoort steeds luider de meening verkondigen dat menschen die loopen met gevaar voor de openbare veiligheid even zeer voor straf in aanmerking komen als bestuur ders van voertuigen, die rijden met gevaar voor de openbare veiligheid. Men ziet in Lon den inderdaad „jay walkers" bij overvloed. Men meent in ruimen kring dat deze men schen op straffe van boete of erger gedwon gen moeten worden voorzichtigheid te be trachten. Politierapporten hebben reeds doen beseffen dat de zoogenaamde jay walker een belangrijke factor is in de ongelukkencijfers en hun groei". Het belangwekkendste in deze beschouwing van de zaak is wel, dat de afschaffing van de snelheidslimiet, die nog wel voorgestaan is ook door de Safety First-beweging, een mis lukking blijkt te zijn. Althans in Europa's dichtste en grootste bevolkingscentrum. De Londensche ervaringen zullen zeker niet zon der invloed blijven op de „verkeerspolitiek in andere groote steden van Europa, waar de deskundigen de uitwerking van het Londen sche experiment natuurlijk met belangstelling hebben afgewacht. Het ligt voor de hand dat zij er meer van zullen willen weten. B.v. hoeveel ongelukken er in de drukste straten van het centrum, waar het verkeer geforceerd-traag is, hebben plaats gehad en hoeveel in ruimere buitenwijken, waar groote snelheden mogelijk zijn. Uit mijn Londensche jaren herinner ik me dat de meeste ongelukken niet in het drukste deel van het centrum gebeurden, maar veeleer op de grens daarvan waar het verkeer „ruimte begon te krijgen". Vermoedelijk zal dat nog wel zoo zijn. Het is zeer verklaarbaar. Heel gevaarlijk waren toen al kruispunten, waar ruime straten zoowel als nauwe op uitmond den, en Blackfriars Circus gold indertijd als het ergste van alle en had den bijnaam „Dead Man's Corner" verworven. Het voornaamste punt in de beschouwing van onzen correspondent betreft de voetgan gers. Het principe „de weg is van iedereen" is theoretisch heel aardig maar practisch ver ouderd. Als men daar in Engeland koppig aan vasthoudt zal het nog heel wat slachtoffers kosten. Intusschen blijft dit een feit: zoolang de voetganger en de fietser geen voldoende besef toonen van de verkeersgevaren, die hen bedreigen, en de vreemdste onverwachte ma noeuvres maken, moeten de automobilisten daarmee rekening houden en zichzelf de ver- eischte snelheidslimiet opleggen. Doen zij dat in de practijk niet, dan zal een wettelijke li miet nog wel onmisbaar blijken. Maar dit geldt niet voor alle landen en steden in de zelfde mate. De Parijsche voetganger is in het algemeen veel minder roekeloos dan de Londensche, al zou men uit de verschillen in volkskarakter precies het tegenovergestelde willen afleiden. Ook verhoudingsgewijs is het aantal onge lukken in Parijs altijd veel lager geweest dan in Londen. Men kan over de oorzaken daarvan philosopheeren, waarschijnlijk zonder veel verder te komen. Het feit blijft. Onze steden zijn slecht te vergelijken met Londen en Parijs, in de eerste plaats al omdat de fiets in de Londensche en Parijsche cen tra heelemaal niet en in de buitenwijken maar in gering aantal voorkomt, en bij ons daarentegen de heele situatie beheerscht. Fietsrijders, en vooral fietsrijdsters, leveren veel meer kans op ongelukken op dan voet gangers, en hun aanwezigheid remt onze auto mobilisten ten zeerste en is tevens hoofdoor zaak van het lawaai, dat thans bestreden wordt en dat voort zal duren, zoolang het de hoofdgetuige-a-décharge voor alle Nederland- sche rechters blijft. Het Londensche verkeer, als een der voor naamste kernpunten van het verkeersvraag- stuk in Europa, blijft intusschen ook voor ons belangrijk. Doordat er zooveel slachtof fers vallen zal men daar ook wel het eerst tot de toepassing van drastische nieuwe maatregelen moeten komen. Er wordt nu al over gesproken om den voetganger strafbaar te stellen die gevaar voor het verkeer ople vert. Een volgende maatregel zal zijn, het oversteken of bewandelen van den rijweg te verbieden op alle andere punten dan de daarvooir aangewezen oversteekplaatsen. Voetgangers-bruggen over de drukste en gevaarlijkste punten heen zullen snel in aan tal gaan toenemen. Wij zouden zoo zeggen: zonder het fietsen-raadsel is het heel wat eenvoudiger, en met een aantal bekeuringen van die roekelooze kuieraars, die men in Londen „jay-walkers" noemt,zal al heel wat bereikt worden. R. P. IJMUIDEN IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Deze dagen werd in hotel Kennemerhof een ledenvergadering gehouden, die vrij goed was bezocht. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd voor de verkiezing van een nieuw bestuurslid, noodzakelijk geworden door het vertrek uit deze gemeente van den penningmeester, den heer Huyboom, die daarom zijn functie niet langer kon waarnemen. In zijn plaats werd met algemeene stem men gekozen de heer G. Heykoop, Kennemer laan 28, die de benoeming aanvaardde. Een tweede belangrijk punt kwam toen aan de orde. De vergadering nam het besluit de Koninklijke Goedkeuring op de Statuten aan te vragen. De kosten hiervan zullen wor den bestreden door gebruikmaking der sub sidie. verleend door de Mij. tot Redding van Drenkelingen, groot f 50. Het bestuursvoorstel om een loterij te hou den ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de aanschaffing van meer reddings- materiaal, een eigen gebouwtje op het strand een boot enz., werd aangenomen. In de hierop gevormde loterij-commissie namen zitting; de heer en mevrouw Broei - man, Kennemerlaan 149, mevr. A. Helle- mons—van Heek, Da Costalaan 6, Driehuis en de heer L. Wanetchek, Heidestraat 26, ter wijl de heer A. P. Bakker het bestuur in deze commissie zal vertegenwoordigen. In omloop zullen worden gebracht 5000 lo ten a 10 cent per stuk. De voorzitter deelde mede, dat de cursus in E.H.B.O. wordt bezocht door 36 leden. De lei ding. berust in handen van Dr. J. Mac Daniel, die dit belangrijke werk geheel belangloos voor de Brigade doet. Hem werd daarvoor Tijdens het proces van den Rijksdagbrand brengen aan de onderaardsche gang, die van Rijksdagpresident loopt. Rechts warme dank gebracht. Evenzoo het ge meentebestuur, dat voor het houden van de zen cursus gratis een schoollokaal beschik baar stelde.^Het ledental der Brigade is ge stegen tot 93. De voorzitter wekte de ..leden op. door te gaan met het werven van nieuwe leden. Hij loofde een surprise uit voor hem of haar, die het 100e lid zal aanbrengen. Tenslotte wekte hij op om zooveel mogelijk prijzen voor de loterij te vergaren of be schikbaar te stellen. Bovengenoemde dames en heeren zullen de giften gaarne in ont vangst nemen. GESLAAGD. Voor het examen „Kantoor-stenograaf 130 Ned." afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden Woensdag jl. te Amsterdam de dames A. Metzelaar en I. Snakenforoek en voor het diploma „Typiste": mej. H. Koningstem, allen alhier. „LOOFT DEN HEER" NAAR HET CONCOURS Zooals wij reeds hebben gemeld, zal „Looft den Heer" deelnemen aan het binnenkort te Overschie te houden concours. Het koor, dat uitkomt in de superieure afdeeling zingt als verplicht nummer „Lentedauw" van Ph. Loots en als vrij nummer „Pater Noster" van F. J. Roeske. VAN WIEN IS DIE FIETS? Op de politiepost aan den Engelmundus- weg te IJmuiden-Oost zijn inlichtingen te bekomen over een ongeveer acht dagen gele den gevonden oud heerenrijwiel, waarvan het merk onleesbaar is, voorzien van V.T.-lan- taarn. MEYER HAMEL S REVUE „DE BILT SEINT Meyer Hamel's groote succes revue „De Bilt seint"van de bekende auteurs Rido en Meyer Hamel, auteurs van „Hallo Hier heen" (1931) en ,,'n Geel Bandje Meneer" (1932) welke met enorm succes meer dan 6 maanden werd opgevoerd te Amsterdam en Rotterdam men zal zich de radio-uitzen dingen nog wel kunnen herinneren zal op Woensdag 25 October a.s. het Tlialia-Theater worden opgevoerd. BEVERWIJK LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen M. Doomheim, zonder van Velsen, J. Ver- meijenstraat 22a; M. Zwagerman, dienstbo de van Venhuizen. Zeeweg 112; J. Brands, zonder van Urk, Meerstraat 40; M. Th. C. van Zijl, dienstbode, van Wijk aan Duin. Hobbe- straat 26; A. C. van der Gaag, id., van Wor- merveer, Velserweg 18; E. J. M. Adama, huis houdster van Amsterdam, C. H. Moensstraat 14; J. van der Woude, kapper van Nieuwer- Amstel, Grensstraat 40; Th. Baantjer, zon der van Utrecht, Kloosterstraat 10; C. A. Hoogewerg, dienstbode van Heemskerk, Gal- genweg 5; H. A. Verhulsdonck van Arnhem, Breestraat 120; H. de Wit, slager van Am sterdam, Tore.nstraat 9; A. Novatin, slager van id., Torenstraat 9; W. H. Overbeek, kan- toorbed. van Wijk aan Duin, Kerkstraat 1. D. Homan, zonder van id., Arendsweg 24. Vertrokken M. M. Jansen, zonder naar Utrecht, Hagel- straat 3; C. Sc-hravemaker huishoudster naar Heemskerk, Rijksstraatweg 106; G. Daalhui zen, slager naar Wijk aan Duin, Regulierdw.- straat 20; A. Gorter, garagehouder naar Cas- tricum, Beverwijkschestraatweg 4; H. O. Gleim, dienstbode, naar Duitschland; van 't Hoff, behanger naar Wijk aan Duin, Arends weg 5; E. M. Kerssens, dienstbode, Akersloot, Koningsmeer 138; C. Kleijnendorst, id. naar Velsen, Driehuizeikerkweg 44; C. A. Niesten, boekhouder, naar Wijk aan Duin, C. Ma- tersweg 20. hebben de journalisten een bezoek mogen het gebouiv naar de ambtswoning van den de ingang van den tunnel. ESPERANTO-NIEUWS. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opname van het volgende: Wij winnen veld. Li „Neen", het orgaan van de Internatio nale Socialistische Anti-Oorlogsliga, welk blad ook een esperanto-rubriek heeft en in 't esperanto een resumé geeft van den inhoud, vonden we de volgende motie, aangenomen op het internationale congres van deze orga nisatie: Motie: Het congres der „I.S.A.OL." van oordeel zijnde, dat alle middelen moeten gebruikt worden om de nationalistische vloedgolf in de wereld te stuiten en meenende dat liet scheppen eener internationale verbinding niet alleen tot de leiders en tot vertalingen mag beperkt blijven; begroet met vreugde het verschijnen eener regelmatige Esperanto-rubriek" in ons blad „Neen"; beseft de groote waarde die het gebruik van Esperanto in het scheppen eener internatio nale mentaliteit bij onze leden kan hebben; zet alle afdeelingen er toe aan in samen werking met de Federatie van Arbeiders Es perantisten, voor hun ledn Esperantocursus- sen in te richten. Oostenrijk. Van 18 October af vinden eiken Woensdag uitzendingen in het Esperanto plaats, van Weenen uit, om ongeveer 21.05 uur, na de of- ficieele niededeelingen. Verschillende interes sante onderwerpen zullen voor de microfoon behandeld worden, o.a. „De moderne Oosten- rijksche poëzie", „De nationale bibliotheek in Weenen en het daarmee vertoonden Esperan to-Museum", enz. Zweden. De soc.-dem. minister van Onderwijs in Zweden, Arthur Engtoerg ter begroeting in het 13 e S.A.T.-congres te Stockholm aanwe zig zeide: „Iedere Zweedscihe arbeider en arbeidster dient Esperanto te leeren. Als de mogelijkheid daartoe bestaat kan men later eventueel een der moderne talen leeren". Polen. Li het orgaan van de „Federatie van Coö peratieve vereenigingen voor den Landbouw in Polen" (Czasopismo Spildzielni Rolniczych) verschijnt een esperanto-cursus voor de land bouwers. Als gevolg hiervan is opgericht een esperanto-vereeniging voor landbouwers met aanvankelijk ruim 400 leden. Zij, die zich voor landbouwzaken interesseeren en zich met ge noemde vereeniging in verbinding willen stellen kunnen zich wenden tot bovenge noemd orgaan, adres: Warszawa, ul. Warecka 11a. Esperanto-fako. DANSWEDSTRIJD „OUD-MEERENSTEIN". Zondagavond zullen in de danszaal van Hotel „Oud-Meerenstein" de prijzen worden uitgereikt van den danswedstrijd, welke op Zondag 15 Oct. werd gehouden. De jury, welke gevormd werd door de hee ren Kee, Van Hedel en Zonneveld kende de prijzen als volgt toe: Dames: le pr. Mej. Gra- pendaal, 2e pr. Mej. v. d. Wurf, 3e pr. Mej. Rooymans, 4e pr. Mej. Koelemeijer. Heren: le pr. L. Pletting, 2e pr. Bakker. 3e pr. Castricum, 4e pr. De Haan. Het aanvangsuur van den specialen dans avond is bepaald op half acht. MUZIEK OP HET BEVERWIJK-TERREIN. De supportersvereniging „Rood-Wit" heeft aan de voetbalvereniging „Beverwijk" een geluidsinstallatie aangeboden. Voor de wed strijden en in de rust zullen de bezoekers van het Beverwijk-terrein dus van een stukje mu ziek kunnen genieten. WIELRENNERSCLUB OPGERICHT. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van Hotel „Oud-Meerenstein" een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprichting van een wielrennersclub. De flinke opkomst van belangstellenden was het beste bewijs, dat de wielersport ook In onze omgeving zeer populair is. De leiding dezer eerste bij eenkomst berustte bij den heer Leo Peelen, die deze groote animo in zijn openingswoord zeer verheugend noemde. Spr. zette ver volgens uiteen, hoe het voorloopig bestuur zich den verderen gang van zaken had voor gesteld. Uit de besprekingen bleek, dat het voorloopig bestuur op groote medewerking zal kunnen rekenen. Besloten werd dan ook tot oprichting van een wielrenneflsvereeniging over te gaan. Daarvoor gaven zich onmidde- lijk 16 leden op. Het was zeer zeker ook ani- meerend, dat de heer C. Schuit, eveneens lid van het voorloopig bestuur een prachtige racefiets ter bezichtiging had meegebracht. De heer Vermeer uit Velsen-Noord deed de mooie toezegging voor een hometrainer te zullen zorgdragen, zoodat de leden, wanneer de weersomstandigheden uitrijden onmoge lijk maken in de zaal van „Oud-Meerenstein" zullen kunnen oefenen. Als instructeur der vereeniging zal de heer Nieuwkoop uit IJmuiden worden aangezocht. Woensdagavond zal in „Oud-Meerenstein" opnieuw een vergadering worden gehouden, waarin de bestuursverkiezing zal plaats vin den. Op dezen avond zal de heer Vermeer van „De Bataaf" te Halfweg of de heer Nieuwkoop voorzitter van dezelfde vereeniging een cau serie over de wielersport houden. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg het navolgende: Een wijnkruik uit de XVTe eeuw, gevonden bij het graafwerk der werkverschaffing der gemeente Beverwijk; Gedichten van V. Herdingh Lz. vervaardigd tijdens diens verblijf in het Rusthuis „Graaf wijk" te Beverwijk anno 18301831. 2 antieke mimietjes. R.K. DRANKBESTRIJDING. De R.K. Drankbestrijdingsorganisatie „Ma- riavereeniging" houdt Donderdagavond een ledenvergadering in het gebouw der K.S.A. De agenda vermeldt o.a. het verslag van de te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring en een lezing met lichtbeelden, te hou den door Pater I. J. v. d. Hoeven S.J.. Voorts wacht den leden nog een ver rassing ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Marlabond. ERTSAANVOER. Het Duitsche stoomschip Godfried Büren is van Lulea aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. CXLHI. Ik telde deze week 54 booten, waaron der één Duitscher. Zoadat van de ongeveer 90 in de vaart zijnde trawlers er in één week 53 binnen waren. Dit is een groot percentage en het wijst er op, dat er ondanks den storm nog korte reizen zijn gemaakt. Nochtans zijn er eenige booten langer op zee geweest dan we den laatsten tijd gewend zijn. De vraag naar visch wordt geleidelijk be ter. We hadden de drie eerste dagen 41 boo ten aan de markt. Een respectabel aantal. Maar desondanks was er van „Schleuderprei- se" geen sprake. De beide motortrawlers An- tje en Betje maakten het niet zoo goed. In 11 a 12 dagen f 1600 en f 1700 is niet te veel. Hun jonger maar grooter zusje Claesje deed het beter. Deze besomde bijna f 4000 in 8 dagen. Zoo'n haringreis doet de deur dicht. Er waren meer mooie reizen: Gloria. Alk maar, Derika 7 en Utrecht hadden dikke be sommingen. Het gaat dus weer wat beter. Als België nu maar geen roet in het eten gooit. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een opleving door den een of anderen maatregel van een bevriende mogendheid plotseling werd neer geslagen. Als België een belasting gaat hef fen op de consenten ,dan ziet het er voor het bedrijf, voor de betrokken exporteurs zoo wel als voor de reeders leelijk uit, want voor sommige vischsoorten is België nog een goede afnemer. Er stond dezer dagen in de IJmuider Cou rant een klein berichtje, waarop ik nog even wil terug komen. Het meldde, dat de eerste overtreding van de bepalingen betref fende de minimum maat overeenkomstig de nieuwe Engelsche vïsscherijwet was gecon stateerd. Deze zaak is ook voor IJmuiden van belang en daarom vertel ik er nog even de nadere bijzonderheden van. Het geval deed zich voor in Lowestoft. Be klaagde was een reeder, Harmer genaamd. Hem was ten laste gelegd het doen verkoo- pen van 10 stones scharren, die kleiner waren dan 9", welke maat als minimum-maat voor deze vischsoort is vastgesteld. Beklaagd* bekende. Er viel trouwens niet veel te ont kennen. De rechtbank was van oordeel, d$$ waar het gold een eerste overtreding de stra* niet te streng behoorde te zijn, maar toch streng genoeg om aan te toonen, dat de rech ter van plan was terdege nota te zullen ne men van dergelijke overtredingen. De wet staat een boete toe van ten hoogste 50, waaruit blijkt, dat ook de regeeringen over tredingen zeer ernstig neemt. De reeder werd tenslotte veroordeeld tot 5 boete en 2,2 sh kosten. De rechter wees er nog op dat de koopers van ondermaatsche visch zichzelf in een moeilijke positie brengen, daar het in bezit hebben van ondermaatsche visch ook hen strafbaar maakt. De ontvangers zijn er ten slotte de dupe van en de rechter hoopte, dat ook in de toekomst overtredingen bij de rechtbank worden aangegeven. Men ziet dus, dat de overheid aan den overkant van plan is. de betreffende bepalin gen streng te handhaven. Nog een ander berichtje trok mijn aan dacht. nl. dat waarin de lezers worden inge licht omtrent de voorgenomen feestelijkhe den ter viering van het 50-jarig bestaan van de „minque" te Brussel. De minque, dat is de vischmijn. bij zoovele IJmuidenaren wel bekend. Het wil me voorkomen, dat het mijn- bestuur niet mag nalaten, zijn oude IJmui- densche relaties, die de mijn tot bloei hebben gebracht, een uitnoodiging voor het feest te zenden. Ik zie ze in gedachten al op het massabal in de promenade met de rijk met goud beslagen dames hunner factoors. „Ahwel zulle, da's echt" hoor ik de dames al tegen haar partners zeggen, die met een zucht en wellicht met een stille traan zich zelf wel zullen afbragen hoeveel er van hen bij is. Overigens geen onaardig idee, zoo'n bal in de vischmarkt. Kunnen we dat hier niet eens doen? Wat zou dat een promenade geven. Maar zonder goud. want dat is er niet meer. Eerst de halchef, gevolgd door het bestuur van de Vischhandelvereeniging, dan dat van de Reedersvereenigmg en van de IJmuider Federatie daarachter de leden. Allen met hunne dames natuurlijk. Voorop Concordia. En heelemaal achteraan.... PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1