HET NIEUWE AVONDBLAD De Brandbestrijding bij het Hoogovenbedrijh Suikerziekte. AAN ONZE WEEK-ABONNéS. I8e JAARGANG NO. 302 WOENSDAG 25 OCT. 1933 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het Vreemde Proces. Maandag had de tweeëntwintigste zitting plaats van het proces inzake den Rijksdag brand. Het einde is blijkbaar nog zeer verre. Aangezien de algemeene belangstelling zelfs voor de schokkendste aller gebeurtenissen geen langer leven beschoren is dan ten hoog ste negen dagen een feit dat door zeer knappe publicisten op grond van langdurige ervaring is vastgesteld moet ik wel aanne men dat velen van u, lezers van dit blad. sinds de negende zitting van het Rijksge rechtshof de verslagen niet meer geregeld ge volgd hebben. Daarin gaat gij dan accoord met de publieke tribune in de rechtszaal-zelf. die met den dag leeger wordt. Alleen een on verwachte gebeurtenis, b.v. dat v. d. Lubbe aan het praten ging, zou haar opnieuw kun nen doen bezetten. Tot dusver volhardt van der Lubbe evenwel nog steeds in zijn houding. Hij laat het hoofd hangen, antwoordt met ja" of „Neen" of met nietszeggende vaag heden, soms bestaande in „Ja-neen" of ,Neen-ja", en nog steeds is niet duidelijk of jiij simuleert dan wel inderdaad in een toe stand van driekwart versuffing verkeert. Het proces zelf wordt er evenmin duide lijker op. Na tweeëntwintig zittingen bepalen de bereikte resultaten zich nog immer tot de bekentenis van Van der Lubbe, eh blijft het duister waarop de beschuldiging tegen de overige vier verdachten eigenlijk is geba seerd. Gisteren zijn er drie deskundigen ge hoord. Brand-deskundigen, genaamd dr. Josse, dr. Schatz en dr. Wagner. De eerste is „Geheimrat" en professor, de tweede alleen maar chemicus, de derde „Oberbranddirek- tor". Zij hebben, volgens de beste tradities der deskundigheid, elkaar op verschillende punten tegengesproken, maar éen ding kan men uit hun verklaringen afleiden: van der Lubbe kan den brand niet alleen gesticht hebben. Dit zou van belang zijn, als nu maar iets van mededaders aan den dag was geko men. Maar dat is er niet. Dr. Schatz en dr. Josse meenen dat v. d. Lubbe alleen als „af- leidings-manoeuvre" op het balcon is geklom men en betwijfelen dus zelfs zijn hoofd- Jaderschap. Volgens hen is hij gestuurd door jinderen. Door wie? Er is een heele theorie een zelf-ontbrandende vloeistof, die in de zaal gebruikt moet zijn en die zeer waar neembaar moet zijn geweest vanwege de car- bol-lucht en het prikkelende effect op de reukorganen. „Kan die voorbereiding van de brandstichting twee etmalen tevoren hebben plaats gehad?" vraagt Dimitrof. „Neen", zegt dr. Schatz positief, en Dimitrof is zeer tevre den, want er is al vastgesteld dat hij zich ge durende die twee etmalen niet in Berlijn bevond. Het is een vreemd proces. Heel vreemd. De Nazi-regeering is verzot op deskundigen, maar zij moet, de verslagen van gisteren le zende, er minder verknocht aan geraakt zijn. Nog een paar uur deskundigheid en alle theorieën betreffende den Rijksdagbrand staan op losse schroeven, van de eerste tot de laatste toe. Er is nu al niet veel meer van over. En wat den verdachten betreft is niet alleen Dimitrof er veel beter voor komen te staan, maar v. d. Lubbe's positie als hoofd dader lijkt ook erg twijfelachtig geworden, zonder dat een der anderen deze leidende rol heeft moeten overnemen. Wel heeft men in de richting van Torgler gezocht, maar tot dusver zonder resultaat. En u weet hoe gunstig de getuigenverkla ringen juist voor dezen eenigen Duitscher onder de verdachten voortdurend zijn ge weest. U had het althans kunnen weten, als u al de tweeëntwintig verslagen van a tot z gelezen had. De mogelijkheid doet zich voor dat dit won derlijke proces, na nog eenige weken trage voortzettin, in betrekkelijke vergetelheid sneeft. Natuurlijk zullen requisitoir, pleidooien en uitspraak een oplevende belangstelling brengen, maar als wereldgebeurtenis, als be wijsstuk van „een communistisch interna tionaal complot om het Westen van Europa te overmeesteren" schijnt het nu al volko men mislukt. Natuurlijk heeft het Gerechts hof niet de taak om zooiets aan het licht te brengen dat oordeelt alleen over de schuld der vijf verdachten maar de Duitsche re geering heeft deze grondoorzaak van dien geruchtmakenden binnenbrand in een over- bodig-geworden gebouw luidkeels van de daken geproclameerd. De belangstelling in het buitenland zakt met den dag. Het gedebatteer met buitenland- sche dagbladen is opgehouden, want de bui- tsnlandsche dagbladen zijn zich allang weer voor dingen van wei'kelijke wereldbeteekenis goan interesseeren. Het Hof, het Openbaar Ministerie, de advocaten en de verdachten harrewarren met de deskundigen, en moeten nch wel gevoelen alsof zij allen met elkaar in doornig struikgewas verward zijn geraakt. De Journalisten die erbij zitten ik kan me hun gevoelens zonder moeite voorstellen ver tellen elkaar natuurlijk, dat ze nog nooit zoo'n zonderling proces hebben meegemaakt, en snakken naar ander, boeiender en belang ijker werk. Slechts de theoretische kans op Cen plotselinge wending, die eindelijk een vaste koers aan het geval zou moeten geven, rest IJMUIDEN NAAR ZEE. De stoomtrawler Holland 7 IJM 503 is uit de Haringhaven gehaald om voor de vissche- rÜ te worden klaargemaakt. De Margaretha IJM 94 is voor het eerst na de staking naar zee vertrokken. .De Gorredijk IJM 490 is weer ter haring- visscherij uitgevaren. Eert goed geoutilleerde vrijwillige brandweer met een deskundige kern. Lezing van den veiligheidsingenieur Ir. F. W. E. Spies. In het laatste nummer van „Samen", dat zooals wij reeds meldden in hoofdzaak gewijd is aan de veiligheidsgedachte is opgenomen een uittreksel uit de onlangs door Ir. F. W. E. Spies, veiligheidsingenieur aan het Hoog- ovenbedrijf gehouden lezing over de brand weer. Aan deze lezing, die zoovele ingezetenen van onze gemeente zal interesseeren ontlee- nen wij het volgende: Wanneer men in een vergadering van brandmeesters, onderbrandmeesters en brand weerlieden van de fabrieksbrandweer der be drijven Hoogovens, Mekog en Cemij iets over de toekomstplannen dezer instelling gaat ver tellen, dan verwacht men zeker, dat er iets in deze organisatie gaat gebeuren dat nieuw is, dat van het bestaande afwijkt Dat is ook zoo! In den loop van het betoog zal aan ieder een duidelijk worden, dat een nieuwe regeling noodig is. Tegelijkertijd gaat men zich echter afvra gen, waarom is een nieuwe regeling noodig? Is de bestaande organisatie niet voor haar taak berekend, is die nieuwe geest, die den laats ten tijd door de fabrieksbrandweer gaat, een gevolg van slecht werken van de be staande brandploegen? Niets is minder juist dan een dergelijke gedachte! Integendeel, hetgeen de laatste ja ren door mijn voorganger, Ir. v. d. Vegte, is opgebouwd, is de gezonde basis voor de logi sche verdere ontwikkeling. Het is dan ook niet de bedoeling aan de bestaande organisa tie iets te veranderen, maar wel om er iets aan toe te voegen. De brandbestrijdingsdienst wordt dus uit gebreid niet omdat de bestaande regeling on voldoende blijkt te zijn, maar omdat een vreeselijke gebeurtenis buiten de fabriek ons duidelijk maakte, dat alleen dan de hoogste graad van veiligheid bereikt is, wanneer een regeling onmiddellijk optreden van een maxi mum aan krachten in den kortst mogelijken tijd bij brand waarborgt. Ir. Spies geeft dan eenige bijzonderheden omtrent deze ramp en wijst er dan op dat wanneer één der gebouwen in de omgeving der twee groote gashouders op het terrein in brand zou geraken, hierdoor ontzetting der gashouder-buitenconstructie zou ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat de technische lei ding onzer fabriek zich onmiddellijk met alle vraagstukken, welke op dit punt betrekking hebben, is gaan bezig houden, zoo vervolgt Ir. Spies. De brandweercommissie heeft dan ook tal van voorstellen aan de directie gedaan, die na zeer diepgaand onderzoek tot uitvoering zijn gekomen of nog zullen komen. Het is mis schien nuttig om ook hier deze maatregelen even te memoreeren. 1. 40.000 M3. hoogovengashouder. a. Alle electrische geleidingen voor licht, lampen, schakelaars, enz. zijn uit de binnen ruimte van den gashouder verwijderd. De verlichting geschiedt van buitenaf. b. Alle verdere electrische geleidingen voor lift. enz. zijn in een toevoerkabel aan den voet van den gashouder samengevat en kun nen door een schakelaar stroomloos gezet worden. Normaal zijn dus de electrische lei dingen van den gashouder uitgeschakeld. c. De westelijke gevel van het. laboratorium wordt van een zoutwatersproeileiding voor zien. welke bij begin van brand kan worden aangezet, teneinde dit gedeelte van het ge bouw nat te houden. d. Het kleed- en waschlokaal Hoogovens wordt van een binnensproeileiding voorzien, zoodat het dak van binnenaf nat gehouden kan worden. e. Het platte gedeelte van dit gebouw wordt, zooals onder c.voor het laboratorium is be schreven. van buitenaf nat gehouden. f. De hoogovengasleiding wordt van een sprenkler-leidïng voorzien en van onderen door een waterbak tegen stralende hitte be sehut. g. Het houten schaftlokaal nabij den gas houder wordt voor een gedeelte afgebroken. Het resteerende gedeelte wordt van een brand muur en van buitensproeiers voorzien. h. De kolommen der stoom- en rijkgaslei dingen in de buurt van den gashouder wor den ingemetseld. i. De ramen van het laboratorium aan den West- en Noordgevel worden van draadglas voorzien. Het is gebleken, dat draadglas het uitslaan van den brand via de ruiten prach tig voorkomt. 2. 50.000 M3. kooksgashouder. a. De werkvloeren der Kalksalpeterfabriek die tot nu toe van hout waren, zijn door ijze ren vloeren vervangen. De nog resteerende vloeren in het buiten bedrijf zijnde gedeelte worden gesloopt. Het houten dak wordt door een systeem van watersproeiers in geval van brand nat gehouden. b. De transportgang van de Kalksalpeter fabriek naar de Ruwfosfaatloods wordt van zijn houten bescherming ontdaan. c. De olieregeneratie-inrichting nabij den gashouder is verwijderd. d. De strooberging in de pakkerij is verwij derd. e. De zakkenopslag is van een stoomblusch- leiding voorzien. De speciale middelen tot bestrijding van brand a. de brandladder, b. de motorspuit, c. de schuimbluschapparaten en d. de slangenwagens, zijn flink onder handen genomen en grondig gerepareerd. Een regelmatige controle zorgt er voor, dat steeds op 100 pet. bedrijfszeker heid gerekend mag worden. Nu echter de nieuwe regeling: Teneinde onze eigen organisatie steeds met krachten en hulpmiddelen van buitenaf te kunnen versterken, is een vaste afspraak met de gemeente-brandweer gemaakt. Bij groote branden kan onmiddellijk alarm gegeven wor den via de automatische alarminrichting. Velsen-IJmuiden kan dan eventueel met 3 groote motorspuiten uitrukken. Wanneer onze nieuwe eigen organisatie vol doende geoefend is, zullen eens per jaar ge meenschappelijke oefeningen der fabrieks- en gemeentebrandweer gehouden worden. Maar verder zijn ook de noodige stappen gedaan om de beroepsbrandweer der gemeen te Amsterdam te kunnen oproepen. De spe ciale brandbluschmiddelen, vooral de uitge breide schuimbluschapparatuur, kunnen dan ook binnen een uur op ons terrein aanwezig zijn. De daartoe vei*eischte vergunning is door den Burgemeester van Velsen reeds verleend, de vergunning van Amsterdam zal dezer da gen verleend worden. Wanneer wij een duidelijk overzicht van de nieuw te nemen maatregelen willen krijgen, moeten wij even nagaan, hoe de organisatie op het oogenfolik is. Aan het hoofd der brandweer staat de brandweercommissie onder voorzitterschap van den veiligheidsingenieur. De leiding van de brandweer zelf heeft de brandmeester met twee plaatsvervangende brandmeesters. Iedere bedrijfsafdeeling heeft 3 onderbrand meesters en een aantal brandweerlieden. Bij brand wordt via den portier de brand meester gewaarschuwd en begint de afdee- lingsbrandploeg den brand zoo energiek mo gelijk te blusschen. Assistentie der overige brandploegen wordt door middel van de fa- brieksstoomfluit opgeroepen. De brandbluschmiddelen, vooral de slan genwagens, staan over het geheele bedrijf verspreid. De bovengenoemde 4 speciale ap paraten staan in 4 afzonderlijke bergplaatsen in de buurt van den portier. De geheele brandweer bestaat uit pl.m. 50 onderbrandmeesters en pl.m. 175 brandweer lieden. Vervolgens gaf de heer Spies een uiteenzet ting van de oefening der 225 brandweerlieden. Niet allen kunnen zoo geoefend worden, dat iedereen de belangrijkste toestellen volkomen beheerscht. De heer Spies heeft de directie voorgesteld een kern van pl.m. 15 menschen te vormen, die o.a. zorgt voor de bediening van brandladder, motorspuit en schuimblusch apparaten. Ook deze kern wordt opgebouwd op den grondslag van vrijwillige deelneming. Verder moeten de brandweerkernleden nog aan eenige andere eischen voldoen: a. Zij moeten gezond zijn. Vóór aanneming heeft dus een grondig doktersonderzoek b. Zij moeten in dagdienst bij de Maat schappij werkzaam zijn. Zij moeten in de onmiddellijke nabijheid der fabriek wonen. d. Zij moeten bereid zijn zonder geldelijke vergoeding een goede opleiding tot brand weervakman te kunnen krijgen. Dit laatste zal geschieden door practische oefeningen, lezingen, excursies en lectuur. De brandweer Amsterdam heeft b.v. al toege zegd, dat een beroepsbrandweerman ons in dit werk zal steunen. De reglementen voor de bediening der spe ciale apparaten zijn door de brandweercom missie reeds uitgewerkt en het ligt in de be doeling binnenkort instructieboekjes te laten drukken. Een onderwijscommissie is reeds eenige weken bezig, teneinde reeds een dezer dagen de instructie en oefening der brand weerkernleden te doen ingaan. Verder zal de decentralisatie van de ber ging der bluschmiddelen gedeeltelijk worden opgeheven. De directie heeft toegestaan, dat een brandweercentrale wordt ingericht, voor de speciale bluschmiddelen 1). Vooral voor den nacht wordt door een speciale inrichting een der vrachtauto's tot brandweerauto ge schikt gemaakt. Tenslotte wordt een centrale alarminstal latie gebouwd. Het zal over eenige maanden mogelijk zijn bij den portier de brandweer kernleden in hun woningen te alarmeeren, door op een knop te drukken. Overdag ge schiedt de alarmeering op de fabriek door nieuw aan te schaffen speciale brandweer sirenes. De brandweerkernleden worden van de noo dige kleeding en beschermingsmiddelen voor zien, welke hen in staat stellen hun werk naar behooren te verrichten. Het is verder de bedoeling om de brand weer op te leiden voor het.verleenen van eer ste hulp bij ongelukken. Een speciale wagen wordt op het oogenblik ontworpen, die behalve de gasmaskers en een flinke verbandkist met spalken, 2 of 4 draag baren bevat. In denzelfden wagen wordt een brandtoestel (zuurstof- en acethyleenflesch) met- 2 snijbranders en bijbehoorende slangen ondergebracht. Tegelijk met de brandweer worden de drie verbandmeesters opgeroepen. Zoodoende zijn wij over eenigen tijd ook in staat om bij grootere ongelukken binnen en ook buiten de fabriek als hulpploeg op te tre den. Ik eindig dan met den wensch, dat onze nieuwe brandweerregeling zoo spoedig moge lijk in werking treedt en dat iedereen, die daaraan meedoet, zich van ganscher harte aan dit sympathieke werk wil wijden, Het geldt hier niet alleen een bescherming der apparaten, die ons in staat stellen ons dage- lijtech brood te verdienen, maar ook het al- gemeen menschelij-k streven naar hulpvaar digheid en offervaardig gemeenschapswerk. Dat dit zoo zal zijn, is mij door de spon tane aanmelding van meer vrijwilligers voor de brandweerkern dan wij helaas kunnen aannemen, bewezen. 1) Deze brandweercentrale is intusschen gereed gekomen. 't Letterlijke zoet des levens Is verkrijgbaar, maar 't is duur, Nu het nog weer duurder zijn zal, Wordt de nasmaak bijna zuur. Als in Indië de voorraad Van het suikerrietproduct Steeds maar toeneemt, daar de verkoop Naar het moederland niet lukt; Als de suikerbietenbouwers In ons landje, gaan gebukt Onder nood en hun positie Moet door steun wat opgesmukt; Dan ben ik, als niet deskundig, Niet gerechtigd tot critiek, Maar dan mag ik toch wel zeggen: Nederland is suikerziek. Was ooit iets zoo zuur van bijsmaak, Iets ooit bitterder-als-gal, Hebt u 't ooit zoo zout gegeten Als dit suikerzoet geval? P. GASUS. Aangezien onze bezorgers verplicht zijn op tijd af te rekenen, verzoeken wij beleefd het abonnementsgeld bij eerste aanbieding te vol doen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de abonnés NIET zijn verzekerd, zoolang het abonnementsgeld NIET is betaald. SANTPOORT SANTPOORT'S BLOEI". In Duitschland is de week van het handwerk" gevierd. Te Berlijn trok een optocht van 50.000 handwerkers door de stad. Twee afbeeldingen uit den 12 k.m. langen stoet, j/isschers met een reuzenkarper. Daar onder schoorsteenvegers in volle activiteit Mr. <GUéPIN EERE-VOORZITTER. Maandagavond hield de vereeniiging „Sant- poorts B-loei" onder voorzitterschap van den hee,-r Joh. van Beem een ledenvergadering in „De Wey-man". Deze vergadering was daarom van belang, omdat dezen avond Mr. C. H. Guépin tot eere-voorzitter zou worden geïnstalleerd. De voorzitter heette Mr. Guépin in het bij zonder van harte welkom en zeide, dat het hem bijzonder verheugde, dat Mr. Guépin het eere-voorzitterschap der vereeniging op zich wilde nemen. Reeds lang had het be stuur behoefte gevoeld aan een raadsman, die het wilde bijstaan „U hebt", zoo vervolg de de heer Van Beem, reeds eer blijk gege ven, dat U „Santpoorts Bloei" een warm hart toedraagt. En ook thans blijkt zulte weer, nu U uit liefde voor Santpoort en sympathie voor onze vereeniging ons in Uw kwaliteit van eere-voorzitter geheel belangeloos wilt terzijde staan. Wij prijzen ons gelukkig U als raadsman te kunnen begroeten, U, die groo- ten invloed bezit bij gemeentelijke, rijks- en regeeringslichamen. Door Uw benoeming is „Spaarnberg", reeds tal van jaren het geografisch cen trum van Santpoort, ook in ander opzicht, het ware middelpunt van ons dorp geworden. Moge „Spaarnberg" met zijn tegenwoordige bewoners, lang dit centrum blijven en moge onze vereeniging onder Uw bescherming groeien, gezond en krachtig blijven. Na deze met applaus begroete rede, zei Mr. Guépin o.m. het volgende: „We zijn hier samen om de belangen van Santpoort, die ons allen min of meer lief zijn, te beharti gen. Toen eenige jaren geleden de vereeni ging werd opgericht, ben ik aanstonds lid geworden, omdat ik voelde, dat ons dorp be hoefte had aan een vereeniging, die onze dorpsbelangen naar voren zou brengen. Wij leven in een groote gemeente en toch is de samenstelling van die gemeente de oorzaak dat we ons soms verlaten gevoelen. Na burgemeester Enschedé, die een Sant poorter was, heeft ons iets eigens ontbroken. Daarom is 't goed, dat een vereeniging als „Santpoorts Bloei" onze belangen behartigt. Prettig vind ik het, dat de voorzitter de vorige bewoners van „Spaarnberg" even in herinnering bracht, twee menschen, die Santpoort een warm hart. toedroegen. Het beroep, dat U op mij hebt gedaan, acht ik zeer eervol. Ik geef U de verzekering, dat als ik U jpn nut kan zijn, hetzij in mijn vroeger beroep van advocaat, of door het feit, dat ik in het Provinciaal bestuur zit, U op mij kunt rekenen." Ook op deze rede volgde een welgemeend applaus. De heer Van Beem bood nu Mr. Guépin een oorkonde aan, vermeldende het feit van zijn installatie en vervaardigd door den heer Leunis. Bij het punt „Medeelingen" sprak de voorzitter zijn vreugde uit over het feit, dat f 25000 op de begrooting was uitgetrokken voor de verbetering van den Brederodeweg. Voorts memoreerde hij de geslaagde excur sie naar Amsterdam. Over de muzieknis deelde de voorzitter mede, dat nu binnenkort zal worden overge gaan tot het aanbesteden van een plan, eenvoudiger van opzet dan het vorige. De heer Cornege, bracht vervolgens ver slag uit als administrateur van het pension bureau, waaruit blijkt, dat dit steeds meer bemiddeling verleent. ij Bij de rondvraag werd geklaagd over de slechte verlichting van den Rijksweg, en over de ook door ons al eens vermelde on voldoende lichting van de brievenbus aan den Biezenweg. Hierna sloot de voorzitter de vergadering.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1