VOOR EER EN GEWETEN BEVERWIJK Informatie-automaat. IJMUIDER COURANT. DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. Daladier's Val. Den val van het Fransche kabinet dient men anders te zien dan als een conflict tus- sChen de vrijzinnig-democraten, die een verdere salarisverlaging van de ambtenaren voorstelden, en de meerderheid der socialis ten, die daar niet in wilden toestemmen. Wel iswaar was dit geschil tenslotte de aanleiding tot het aftreden der regeering. die geen meerderheid voor haar verlaging kon halen, maar de oorspronkelijke inzet van de zaak was een heel andere. Daladier had zijn be grooting in evenwicht kunnen brengen als er cen ontwapeningsconventie tot stand was ge komen. Daar had hij op gehoopt, en toen dat plan mislukte was er geen andere mogelijk heid meer dan het tekort op de ambtenaren te verhalen. De kern van de zaak is doodeen voudig, dat Frankrijk niet meer in staat is de financiëele lasten van een bewapening, die vele milliarden francs per jaar kost, te dragen. Gaat het daar toch mee door. in de stijgen de lijn nog wel die het onvermijdelijke gevolg is van het gebrek aan overeenstemming tus- schen de mogendheden, dan moet inflatie volgen. Dat zal een nieuwe ontzettende fi nanciëele crisis beteekenen. Al eenmaal sinds den oorlog is Frankrijk in die ellende verzeild geraakt. Het heeft er zich, door Poincaré's toenmalig beleid, weer uit weten te werken. Thans rent het opnieuw op een bankroet af. De hopelooze onzakelijkheid der bewapenings politiek springt op dit moment weer eens scherp naar voren. Komt men in Frankrijk niet bijtijds tot be zinning, dan ziet het er voor „de goudlanden" aan welker spits dit land staat, weer somber uit. Zonder in economische theorieën te ver vallen, die in de hedendaagsche practijk des levens niet veel meer waarde blijken te heb ben dan beminnelijke fantasieën, kan men op grond van ervaring met de meeste zekerheid vaststellen, dat inflatie in een land als Frank rijk zijn rampzaligen weerslag op de geheele wereld moet doen gevoelen, en in de eerste plaats een treurige uitwerking; hebben op de andere goudlanden. Het is nu' eenmaal een onloochenbare waarheid dat het internatio naal economisch bestel een mechanisme is, waarin iedere hapering zich op de werking- van het geheel doet gevoelen. Daladier heeft de verantwoording voor een inflatiepolitiek niet willen aanvaarden. Zijn heengaan is voor Frankrijk en voor Europa een verlies. Gedurende de periode van zijn bewind heeft hij stijgend vertrouwen geoogst, door zijn bescheiden, rustige, vastberaden per soonlijkheid zoowel als door zijn krachtige en eerlijke pogingen, om internationale overeen stemming te bereiken. In een toestand van verwarring en verdwazing heeft hij het hoofd koel gehouden en de werkelijkheid steeds naar voren gebracht, tot het mislukken van de ontwapeningsconventie hem in een onmo gelijke positie bracht. Van dat oogenblik af was zijn val bezegeld. In tegenstelling met een1 Laval, die na zijn raadselachtig optreden als premier in de vergetelheid verdwenen is, heeft Daladier zijn waarde getoond als een staatsman van werkelijk inzicht. Hij zal vroeger of later op de hoogste regeeringspost terugkeeren, maar men vraagt zich niet zon der huivering af wat er vóór dien tijd zal ge beuren. Het is duidelijk dat het Fransche volk genoeg heeft van de onmatige belas tingen en van de slechte bezoldigingen, ge volg van geldverspilling aan leger, vloot en luchtvaart. Daladier kon daar geen eind aan maken zonder internationale overeenstem ming. Sinds de samenwerking Briand-Strese- mann heeft niemand zoo krachtig naar toe nadering-tot-Duitschland gestreefd als hij. De mislukkig die tenslotte zijn val tenge volge had is een nieuwe zege geweest voor wat Otto Lehmann-Russbüldt genoemd heeft: „De Bloedige Internationale der Bewape- ningsindustrie"de industrie die geen va derland kent. Daar kom ik binnenkort weer pens op terug. R. P. te Wij aan Duin voor f2450. Niet gemijnd. 5a. Het woonhuis met poort, schuurtje, erven en grond aan den Rijksstraatweg 159 te Wijk aan Duin. Hoogste bieder C. v. Vliet gemijnd op f 120 door D. Teer. Opbrengst f1370. 5b. Idem, groot 83 c.A.. Rijksstraatweg 157. Hoogste bieder voor f2550. C. v. Vliet, Wijk aan Duin. Niet gemijnd. 5c. Idem, groot 1 A.. Rijksstraatweg 155. Hoogste bieder C. v. Vliet. Wijk aan Duin voor f2700. Combinatie der perceelen 5a, 5b en 5c staande op f 7700, bij afslag niet gemijnd. R.K. METAALBEWERKERS. In de Vrijdagavond te houden vergadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersclub „St. Eloij" zal de heer Steinmetz, lid van het hoofdbestuur spreken over de Bedrijfsradenwet Verschuur. WIELERCLUB „KENNEMERLAND". Woensdagavond hield de in den loop dei- vorige week opgerichte wielerclub haar eerste ledenvergadering in de kleine zaai van „Oud Meerenstein". De heer L. Peelen die de vergadering leidde, sprak zijn vol doening uit over het feit, dat in deze omge ving blijkbaar veel belangstelling voor de wielrensport bestaat. In de afgeloopen week hebben zich weer drie leden aangemeld, zoo dat de jonge vereeniging met twintig leden haar werk kan aanvangen. Daarna werd overgegaan tot bestuursver kiezing. In het bestuur werden gekozen de heeren Bruijnzeels, C. Schuit, A. Zaaier en Leo Pee len, die de bestuursfuncties onderling zullen verdeelen. De contributie werd vastgesteld op f 0,25 per week. Verder werd medegedeeld, dat de leden iederen Woensdagavond in de kleine bovenzaal van „Oud Meerenstein" gelegen heid kunnen vinden om te oefenen op een hometrainer. Deze hometrainer wordt dooi den heer A. Vermeer van Velsen-Noord be schikbaar gesteld. De heeren Vermeer en Nieuwkoop waren verhinderd dezen avond een causerie over de wielersport te houden. De heer C. Schuit heeft hun taak ten deele overgenomen. De vergadering kon zich vereenigen met het voorstel om binnen den kortst mogelij ken tijd een huishoudelijk reglement te doen samenstellen. Zondag a.s. zal de vereeniging haar eerste rit houden. Deze eerste tocht leidt over de Egmonden naar Alkmaar en vandaar terug naar Beverwijk. Het vertrek werd bepaald op Zondagmorgen 9 uur vanaf het clubge bouw hotel Oud-Meerenstein. Op Woensdag 1 November zal wederom een vergadering worden gehouden. De bijeenkomst, die een zeer geanimeerd verloop had, werd daarna met een woord van dank- door den lieer Peelen gesloten. EERSTE CURSUSAVOND. Woensdagavond werd in de serre van café „Bellevue" de eerste les gegeven van den cur sus in lakschrift en plakkaatschilderen, geor ganiseerd voor de leden van de Middenstands- vereenigingên „Eendracht maakt Macht" en, „De Han'ze". Zooals wij reeds berichtten be-, stond voor dezen cursus groote bélangstelling, waaruit mocht worden afgeleid, dat de win keliersvereniging E.M.M. met dit voorstel inderdaad een gelukkige greep heeft gedaan. De 'lessen' worden gegeven door den heer De Vries uit Amsterdam. COLLECTE VOOR DE R.-K. UNIVERSITEIT. B. en W. hebben aan het plaatselijk comité voor de R.-K. Universiteit alhier vergunning verleend tot het houden van een geldinzame ling ten bate van de St. Radboudstichting. Na de beslissende zitting der Fransche Kamer. Het publiek wacht buiten in spanning op de laatste mededeelingen. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Mr. A. Moens werd Woensdagmiddag in het veilingsge- bouw „Centrum" een openbare verkoopïng gehouden van de navolgende onroerende goederen. 1. Het woonhuis met poort, schuur, stal ling en erf aan de Breestraat 110. 145 groot 5 A. 60 c.A. Opgeboden door Jac. Verhorst, Beverwijk tot f 8000. Bij afslag niet gemijnd. 2a. Een perceel bouwland gelegen aan den Kagerweg in den Zuidwij kermeerpolder te Beverwijk groot 1 H.A. 12 A. 40 c.A. Hoogste bieder Jac. Verhorst voor f 1600. Bij afslag gemijnd door G. v. d. Werf, Heemskerk op f2. Opbrengst f1602. 2b. Een perceel bouwland gelegen als vo ren. groot 64 A. 60 c.A. Hoogste bieder Jb. Verhorst voor f800. Combinatie der perceeden 2a en 2b, staan de op f2402 bij afslag gemijnd op f50 door J. Visser, Heemskerk. Opbrengst f 2452. 3. Het woonhuis met schuur, erven en grond aan de Duinwijklaan no. 37 te Wijk aan Duin, groot 3 A. 45 c.A. Hoogste bieder G. Res, Castricum voor f 2600. Bij afslag ge- niijnd door B. F. Bulters, Heemstede op f 50. Opbrengst f 2650. 4. Het woonhuis met erf en grond aan de Meerstraat 16 groot 49 c.A. Hoogste bieder G. Res te Castricum voor f 1250. Bij afslag FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 13) „Hallo!" groette Hollis. De man aarzelde in zijn werk en keek op. ■.Hallo", antwoordde hij achteloos. ..Je bent zeker Potter?" vroeg Hollis kame raadschappelijk. Rechter Graney had hem gezegd, dat hij den zetter dezen morgen naar het bureau van de Kicker zou sturen, als hij hem kon vinden. Potter was zonder verdere orders aan het werk gegaan. „Ja" zei de man. Hij trad naar voren. „Ik ben de nieuwe eigenaar van de Kicker", lichte Hollis hem met een glimlach in. „De zoon van Jim Hollis?' vroeg Potter, zich oprichtende. Toen Hollis knikte, trad hij snel naar vo ren en greep de hand, die deze hem bood, waarop hij die stevig drukte. „Natuurlijk ben je de zoon van Jim Hollis!" zei hij, toen hij hem genoeg aangekeken had. „Je bent zijn levend evenbeeld!" Hij wees met zijn hand naar de letterkast. „Ik ben aan het werk, zooals je ziet. Rechter Graney schreef mij vorige week, dat je mij noodig had en ik kwam zoo gauw ik kon. Is het waar, dat de Kicker een blijvende instelling zal worden?" „De Kicker blijft hier!" bracht Hollis hem op de hoogte. Potter's gelaat straalde van genoegen. „Dat is fijn!" zei hij. „Dat is fijn!" Hij was van middelmatige lengte, slank met een mager gezicht en een prachtigen kop, waarop weelderig bruin haar, dik met zilver gestreept. Zijn dunne lippen waren krachtig; zijn kin, hoewel een weinig zwak, goedgevormd; zijn oogen een weinig ontsto ken, maar ondanks dit gebrek, toch onte genzeggelijk intelligent. Bij den eersten, vluchtigen blik dien Hollis op hem gewor pen had, was hij zich bewust geworden, dat hij hier iemand voor zich had van meer dan gewone bekwaamheid en beschaving. Met een opwelling van medelijden herinnerde hij zich rechter Graneys woorden, dat hij een goed werkman was „als hij nuchter was". Hollis vond het jammerlijk van hem. „Ik heb met rechter Graney gesproken" zei Potter. „Hij vertelde mij, dat je een couran ten-man bent. Zoo samen moeten wij toch in staat zijn om een zeer respectabele courant uit te geven." „Dat zullen wij", kondigde Hollis kalm aan, „en de eerste editie zal Zaterdag verschijnen. ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Woensdagmorgen hebben de R.-K. werkloo- zen evenals vorig jaar weer bezit kunnen ne men van de St. Jozefzaal aan den Arendsweg. waarin zij gelegenheid voor ontspanning kunnen vinden. Des morgens na de. Mis vereenigden de R.-K. werkloozen zich aan een gemeenschap pelijk ontbjjt. Na afloop daarvan heeft Pas toor v. d. Pavoordt er op gewezen, dat de R.-K. werkloozen het vertrouwen niet mogen verliezen. Spr. spoorde hen aan, dezen winter zooveel mogelijk te trachten het goede na te volgen en iets goeds tot stand te brengen. In het komende winterseizoen zullen de werk loozen dagelijks in de St. Jozefzaal kunnen vertoeven. KEES PRUIS EN ZIJN ENSEMBLE. Op Woensdagavond 1 November komt Kees Pruis en zijn ensemble een vroolijken avond geven in het Kennemer Theater. De populaire zanger en cabaretier telt ook in Beverwijk talrijke vrienden en vereerders, zoodat het hem en zijn medewerkenden stel lig niet aan belangstelling zal ontbreken. Kees brengt een nieuw programma van liedjes en praatjes, waarin ook Stella Seemer haar aandeel heeft. Bovendien wordt nog een dol komische één-acter opgevoerd, waarin Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hesse spelen. Max v. d. Waag zorgt voor de muzikale be geleiding op dezen „bonten avond". MARKTNIEUWS. BEVERWIJK. 25 October 1933. R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Breekpeen per kist 25—35 Spinazie per kist 2055 Sla per kist 25—40 Postelein per kist 1020 Andijvie per kist 1540 Wortelen per bos 46 Pieterselie per bos 12 Selderie per bos 12 1/2 Prei per bos 36 Bloemkool I per stuk 810 Bloemkool II per stuk 23 Tomaten per K.G. 616 Uien per K.G. 2—3 Druiven per K.G. 2236 Dikke boonen per K G. 1020 Sperc b. z. dr. per K.G. 15 Roode kool per stuk 3—5 Gele kool per stuk 45 Spruiten per K.G. 413 Groene kool per stuk 25 Knollen, per stuk 26 1/2 BEVERWIJK. Op de op 25 October alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 1936 cent. Andijvie per kist 1435 cent. Raapstelen 100 bos f 1.20. Radijs 100 bos f 1.25. Koolrapen per zak 75 cent. Wortelen per KG. 3—7 cent, Bieten per KG, 3 cent. Aardappelen klein per KG. 4—5 cent. Idem zand per KG. 5 cent. Snijboonen per KG. 26 cent. Heerenboonen per KG 1824 cent. Tfosboonén per KG. '2327 cent. Spruitjes per KG. 6—16 cent. Boerenkool per bak 1016 cent Roode kool per 100 f 3—f 6. Savoye kool per 100 f 4f 6. Bloemkool per 100 f 7—f 17. Uien per kilo 23 cent. Prei per bos 3—7 cent. Sla per kist 2044 cent. Pieterselie per bos 2 cent Selderie per bos 2 cent Appelen per kilo 1012 cent. Peren per kilo 818 cent. Druiven per kilo 18—32 cent. Brusselsch lof 1826 cent Kom binnen, dan zullen wij er eens over pra ten." Hij ging vooruit naar de voorkamer en nam plaats aan de schrijftafel, waarop hij Pot ter een anderen stoel aanwees. Binnen een uur wist hij alles van de Kicker. Het was een blad van vier bladzijden met zes kolommen. De eerste bladzij was gewijd aan plaatselijke advertenties, handelsberichten en twee of drie kolommen gemengd nieuws. Op de der de bladzij waren twee kolommen gewijd aan boekbesprekingen, een aan advertenties en drie aan plaatselijk nieuws, met grooten let ter gedrukt. De vierde en laatste bladzij was gevuld met meer gemengd nieuws en een rubriek „vreemde" advertenties patent- medicijnen, zeepen, haarverf. Op het eerste gezicht scheen het dat de courant een rendeerende onderneming moest zijn, want er was een goede voorraad adver tenties in. Toch koesterde Hollis eenigen achterdocht over die advertenties.To'en hij er met Potter over sprak, ontdekte hij, dat een aantal ervan advertenties waren waarvoor al lang niet meer betaald werd en die men bleef plaatsen voor bladvulling, of omdat het goed- kooper was om ze te plaatsen dan om zetsel te maken voor de ruimte, die door hun af wezigheid zou open komen. ..Wij plaatsen geen niet-betalende adver tenties meer!" kondigde Hollis aan. „Enkele hiervan zijn groote handelaars", •zei Potter en-wees ze met zijn, met inkt be- HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. DE BOONEN-AANVOEREN VERMINDEREN STERK. Zoo langzamerhand beginnen de veilingen steeds meer een echt herfstbeeld te vertoo- nen. De zomerproducten hebben thans weer afgedaan en wat nog wordt aangeboden Is van geringe beteckenis. Wel kwamen de afgeloopen week nog geregeld partijen van allerlei verschillende 'soorten boonen voor, doch de laatste dagen was toch een flinke inkrimping te bespeuren. Naarmate de aan voeren hiervan verminderden, kwam dit aan de prijzen ten goede zoodat deze geleidelijk naar boven liepen. Snijboonen alsmede alle andere soorten hadden tengevolge van verschil van kwaliteit nog al uiteenloopende noteeringen. Zoo wezen o.a. de prijzen van snijboonen van 1542 ct„ voor dubb. boonen van 935 ct. per K.G. Spercieboonen met en zonder draad van 1032 ct. per K.G. Sla liep deze week in aanvoer sterk terug. Terwijl de prijzen ondanks verminderd aan bod geen verbetering ondergingen. De oor zaak zal vermoedelijk wel daarin zitten, dat tengevolge van de nachtvorst der vorige week zeer veel partijen nog al beschadigd zijn. De prijzen varieerden zoo ongeveer van 2040 ct. per kist met enkele partijtjes iets hooger. Spinazie van goede kwaliteit was weer iets beter te plaatsen en varieerde voor groote kisten van 4060 ct. terwijl mindere soorten schommelden van 1630 ct. Postelein kon bij verminderden aanvoer ook weer een weinig vooruit komen en noteerde van 4060 ct. per kist. Andijvie gaf in aanvoer en in noteeringen nog weinig verbetering te zien wat hierop neer komt, dat ondanks al het aange- bodenen te plaatsen was, de prijzen over het algemeen aan den lagen kant stonden. De noteeringen schommelden ook deze week weer zoo ongeveer van 1530 ct. per kist. Bospeen bleef voor goede kwaliteit de prijzen van 56 ct. handhaven met een tikje williger afname. Tomaten konden weer een kleine vooruit gang alsmede een vluggeren handel boeken. De prijzen voor eerste soort gingen de laatste dagen meer geleidelijk naar boven en no teerden de laatste veiling van Woensdag 25 October naar soort van 616 ct. per K.G.. Bloemkool waarvoor reeds vorige week een gunstiger wending was ingetreden, bleek vrijwel standvastig. Soms voor een enkel par tijtje met een kleine verbetering. De eerste soort kwam zoo ongeveer aan prijzen van 810 ct. Mindere varieerde van 3—5 ct. per stuk. De aanvoer van spruiten neemt de laatste dagen meer toe de prijzen voor goede kwali teit waren tot heden behoorlijk te noemen. De noteeringen liepen de laatste veilingen uiteen van 715 ct. per K.G. Groene kool neemt thans ook een ruime plaats in; de prijzen zijn echter over het algemeen zeer laag. Ook roode en. gele kool vinden maar matige belangstelling en gaan voor lage prijzen van de hand. De uienhandel heeft tot heden nog steeds een traag verloop. De afname gaat in kleine partijen en van het aanbod blijft meermalen nog veel onverkocht liggen. HEEMSKERK TOEWIJZING LICHTING 1934. De dienstplichtigen der lichting 1934 zijn toegewezen als volgt: le Comp. Hospitaalsoldaten (ziekendrager) D. M. Bakker, A. P. Gouweleeuw, K. Haas noot, R. Hoogland, W. P. J. Meijer en J. H. Schoen; 21e reg. infanterie: J. P. Beentjes, D. P. van Hoolwerff, H. Kluft, J. Stengs en P. Verdonk; 3e halfregiment II reg. huzaren: A. de Munk; le reg. veld-artillerie (bereden) J. J. Schellevis. V. V. V. In de*laatst gehouden bestuursvergadering van V. V. V. is den burgemeester het be schermheerschap en Jhr. Gevers het eere lidmaatschap der vereeniging aangeboden, hetwelk door beiden onder dank is aanvaard. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag, 27 October 1933, des namiddags te half drie uur. Agenda: 1. Vaststelling Notulen. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd raadslid. 3. Voorstel voorloopige vaststelling gemeen terekening, rekening G. E. B. en Algemeen Armbestuur, dienst 1932. 4. Aanbieding gemeentebegrooting, begroo- ting G.E.B., Woningbedrijf en Algemeen Arm bestuur, dienst 1934. 5. Voorstel tot het aangaan eener rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 6. Voorziening vacature Algemeen Armbe stuur. 7. Ingekomen stukken en mededeelingen. vlekten wasvinger aan, „ofschoon de con tracten afgeloopen zijn, geeft het uiterlijk van hun advertenties de Kicker een zekeren moreelen steun de kleine luiden weten niet dat de adverteerders niet betalen en het trekt hun aandacht. „Wij hebben niets aan die aandacht", zei Hollis glimlacheir; „wij gaan een echte courant uitgeven. Wij gaan betalende adver tenties opnemen!" „Dat hoop ik", aitwoordde Potter aarze lend. „Natuurlijk doe je dat", lachte Hollis, „maar of wij nu betalende advertenties krij gen of niet, deze courant moet geregeld op tijd verschijnen. Bovendien gaan wij dat ge mengd nieuws besnoeien; wij hebben geen courant noodig, die volstaat met verouderde artikelen over slangen, lang geleden gebeur de Oceaan-rampen. Egyptische kunstvoor werpen en de laatste mode. Wij zullen het blad vullen met plaatselijk nieuws wij zullen de zaken een beetje opwarmen. Jij bent hier tamelijk goed bekend ik zal de plaat selijke artikelen aan jou overlaten. Welke stad hier in de buurt staat in grootte onge veer gelijk met Dry Bottom?" „Je hebt Lazette", antwoordde Potter; „daarginder in Colfax Couty." „Hoe ver hier vandaan?" „Tachtig mijlen". „Hebben ze een courant?" „Ja; de Eagle." (Op den Dam te Amsterdam zal binnenkort een automaat worden opgesteld, die antwoord kan ver strekken op 180 vragen om inlich tingen). Een informatie-automaat Wat Is al niet verzonnen. Sinds met het eerste apparaat Van die soort Is begonnen. Je trekt maar even aan een knop En je krijgt een cadeautje, Een doosje caramels, een strop. Een biertje en een broodje:. Een ansichtkaart, je. geld terug.. Een buurtverkeeringsfcaartje. Een booze bui (soms gaatje stug). Een taartje, een sigaartje: Postzegels, doosjes lucifers, Een horoscoopsensatie. Bonbons met kirsch, bonbons met kers. En nu een informatie. Een automaat op dat .terrein Zal zeker prachtig slagen. Zoolang en waar er menschen zijn, Is er geen eind aan 't vragen. Op honderdtachtig vragen moet Het ding straks antwoord geven. En automathematisch goed. Nou vraag ik U toch even. Helaas is 't aantal droevig klein En blijven wij nog gissen, Naar zooveel vragen die- er zijn, Waarop wij 't antwoord missen. Te spoedig zijn wij aan de grens, Te groot zijn de hiaten, Hun eigen schepper toch, de mensch Beperkt ook d'automaten. P. GASUS. DE TWEEDE KAMER OVER KANSSPELEN. CRITIEK OP LIJDZAAM OPTREDEN- DER POLITIE. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Justitie, vroegen eenige leden maatregelen tegen die advocaten, welke na schorsing hun prac tijk voortzetten als rechtskundige adviseurs en als zoodanig grootscheepsch reclame ma ken. Sommige leden drongen aan op krachtig optreden tegen propaganda voor ongehoor zaamheid aan de wetten des Rijks, in ge vaar brengen of bedreigen van den Staat. Vele leden drongen aan op excessen, die wijzen op verwildering' der zeden. Genoemd werd o.a. het strand- en badleven en schan dalen, welke zouden voorkomen tijdens de Kaagweek en het feit, dat men 's avonds langs de wegen steeds meer auto's kan aan treffen, waarin paren zich onbehoorlijk ge dragen. Gevraagd werd of de natuurbaden geen gevaren voor de openbare zedelijkheid ten plattelande meebrengen.' Verscheidene leden spraken er hun af keuring over uit, dat de- politie tegen de kansspelen zoo weinig krachtig is opgetre den. Zij meenden, dat het kansspel in ieder geval door zijn aanhang een bedenkelijke sfeer schept en reeds daarom verboden moet worden. Andere leden zouden het niet onjuist ach ten, indien de mogelijkheid tot het beoefe nen van zulke spelen uitsluitend in de bad plaatsen gedurende het, zomerseizoen ge opend bleef. Gezien leugen en laster in sommige nieuws bladen, waartegen vervolging weinig baat, vestigen enkele leden de aandacht op het in Oostenrijk bestaande en daar gunstig wer kende recht, volgens hetwelk' men op de zelfde plaats, waar in een coufant een on juiste mededeeling heeft gestaan, een tegenspraak kan plaatsen, welke de courant verplicht is op te nemen. Gevraagd werd of de regeering invoering van een zoo danig recht wil bevorderen, althans over wegen. Over het toelaten van Friesch in de rechts zaal vroegen sommige leden of dit geen ver keerd separatisme was. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Openingsavond Kunst aan het Volk. Boedapester Strijkkwartet. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: De Rozenkrans. 8.15 uur. Rembrandt Theater: .,20.000 jaar in Sing Sing". Op het tooneel: The Royal Merry Four „Comedy"' kwartet. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het verboden Paradijs". Op het tooneel: Albert de Booij, de bekende Radio zanger. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Jeugdzonden". 8.15 uur VRIJDAG 27 OCTOBER Bioscopen, nieuw programma. „Fijn! Trap de Eagle op zijn teenen. Laat de Eagle krijschen. Werp een strijdvraag met hen op over iets onverschillig wat. Zeg, dat Lazette als stad veertig mijlen bij Dry Bottom ten achter staat. Dat zal de publieke meening prikkelen en het getal onzer abon- né's snel doen stijgen. Zie je. Potter, bur gertrots is een groote steun voor een courant. Wij zullen dadelijk een standje op touw zet ten. Bovendien zullen wij ook wat telegra fisch nieuws opnemen. Ik zal dat vandaag nog in orde maken". Hollis' geestdrift werkte aanstekelijk; een plotseling opwellende ijver deed Potter's oogen glinsteren, toen hij van zijn stoei op stond. „Ik ga de kop van de eerste bladzij zetten", zei hij. „Waarschijnlijk zul je wel een wapenkreet willen hebben; zooiets is hier gebruikelijk." „Wij zullen er een hebben", antwoordde Hollis barsch. Zet dit in drievoudig groote letters: „Wij kondigen de Komst der Wet aan! De Kicker zal hier blijven!" „Goed!" verklaarde Potter. Hij ging naar de zetterij en Hollis zag zijn mooi, oud hoofd over een letterkast gebogen. Hollis keerde naar zijn schrijftafel terug. Hij bleef daar lang zitten; zijn lang, lenig lichaam in een gemakkelijke houding, grim- (Eagle Ade laar

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5