II VOOR EER EN GEWETEN IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK VOLKSONDERWIJS In de ledenvergadering van de vereeniging Volksonderwijs1', welke gehouden werd in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein'' heeft de voorzitter., de heer A. Visser gewezen op het feit, dat de onderwijzers in den laatsten tijd, wat hun principe betreft, streng aan banden worden gelegd. Spr. keurde dit af, want als het beginsel buiten de school blijft, heeft niemand daarmede te maken. Ka vaststelling der notulen deelde de voor zitter mede, dat van het geven van onderwijs jn de regels van het verkeer is afgezien, om dat de onkosten te groot waren. Toch stelt spr. zich voor, daarop later terug te komen. Medegedeeld werd, dat dit jaar bijdragen door middel van lijsten zullen worden inge zameld, omdat de buscollecten niet voldoen de opbrachten. Na behandeling van den beschrijvings brief werd tot afgevaardigde naar de Alge- meene Vergadering benoemd de heer A. Vis ser, wien vrij mandaat werd verleend. De heer J. Visser werd aangewezen als plaats vervanger. Voor de aanwerving van nieuwe leden door middel van huisbezoek stelden zich enkele personen beschikbaar. Bij de rondvraag merkte de secretaris, de heer G. Mol op, dat hij gaarne zou zien, dat voor de leerlingen van de hoogste klasse der scholen toch nog een les in de regelen van het verkeer zou worden gegeven. Naar de eventueele kosten van zoo'n les zal worden geinformeerd. Ook werd een lans gebroken voor het geven van zwemonderricht, waarop het bestuur reeds zijn aandacht gevestigd houdt. De vergadering werd vervolgens door den voorzitter met een opwekkend woord ge sloten. FOKKE—BEVERWIJK In verband met den uitwedstrijd Fokke Beverwijk op a.s. Zondag, organiseert de sup portersvereniging „Rood-Wit" een autobus tocht naar Amsterdam. Opgaven tot deel name met bijvoeging der kosten kunnen geschieden tot Zaterdagavond 8 uur bij J. Schoorl, Grensstraat 10, Th. Groen, Simon Rumpingstraat 21, en Th. van Lieshout, Rijks straatweg 156. Het vertrek der bussen is be paald op Zondagmiddag 12 uur vanaf het clubhuis café „De Vriendschap" aan deu Alk- maarsclieweg. AVONDSCHOOL VOOR ARBEIDERS In een der lokalen van de openbare lagere school no. l werd de Arbeiders-Avondschool door den heer A. L. van Groningen, voorzit ter van het Instituut voor Arbeiders-ontwik keling, geopend. Spr. heeft daarbij dank ge bracht aan het gemeentebestuur voor het be schikbaar stellen van een leslokaal en aan den heer J. Hilvers, die evenals vorige jaren de leiding dezer avondschool op zich zal nemen. De voorzitter eindigde met' den wensch, dat het onderwijs goede resultaten zal mogen op leveren. De lieer Hilvers heeft vervolgens het leerplan toegelicht en in verband daarmede gewezen op de noodzakelijkheid van het bijwonen dei- lessen. De verkiezing van het schoolbestuur had tot resultaat, dat dit zal worden gevormd door de heeren J. Hilvers, B. Striker, J. de Bruin, H. G. Wentink en Mej. G. Bilderbeek. Vervolgens namen de lessen met ruim 20 leerlingen een aanvang. LUXOR THEATER In het Luxor Theater draait vanaf heden Vrijdagavond de muzikale „show"-film „The Big Broadcast" (Hallo, hier Amerika), een radio-omroepgeschiedenis, waaraan ver maarde bands en variété-sterren hun mede werking verleenen. „The Big Broadcast" is een vlotte, onderhoudende film, vol spannen de en komische momenten, met een boeiende „love story", een interessante kijk achter de schermen van een groote radiozender en een imposante „broadcast", waaraan Amerika's meest geliefde jazz- en radio-sterren mede werken. Zij werd in Amerika en Engeland een ongehoorde triomf. Van de bezetting- noemen wij slechts namen als de Boswell Sisters, Stuart Erwin, Vincent Lopez en zijn orkest, de Mills Brothers, Cap Calloway en zijn band en „Bing Crosby". De film telt een groot aantal schlagers. Als tweede hoofdnummer wordt een be werking vertoond van Hermann Bahr's too- neelstuk „Concert" met Olga Tscheehowa en Walter Janssen in de hoofdrollen, „Concert" is de komische geschiedenis van een groot musicus, die niet alleen terwille van zijn vir tuositeit op den vleugel bij de vrouwen ge vierd is. F-en amusante film, die het groote werk van het programma voortreffelijk in leidt. Alles bijeen een prachtig programma, dat den bezoekers een genotvollen avond waar borgt. KENNEMER THEATER. Het theater aan de Zeestraat brengt voor de komende bioscoopweek als hoofdnummer een geweldige klucht, waarin Buster Keaton, bekend onder de aanduiding als „de man met de stalen snuit", de hoofdrol vervult. „Aan nemeneen bier" is een dolle film, waar in Buster Keaton als altijd in de dolzinnigste situaties wordt gesleept, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Deze „laebbom" eischt weer heel wat van de lachspiereii van het publiek. Keaton is nu eenmaal onbe rekenbaar als hij verliefd is en dat is in deze film in hevige mate het geval en van een eerzaam dierenopzetter wordt hij gemakke lijk dranksmokkelaar, als het er om te doen is een millioen bij elkaar te krijgen om de hooge eischen van het voorwerp zijner liefde te kunnen bevredigen. „Aannemeneen bier" is een geweldige lachschlager geworden, waarin Buster Kaeton en Jimmy Durante de allergekste dingen uithalen. Toch is de film niet grof te noemen. Integendeel, zij is geestig, vol goede vondsten en als zoodanig dan ook in alle opzichten te waar deer en. On getwijfeld zal deze kluchtige geschiedenis velen een prettigen avond bezongen. Als tweede hoofdfilm draait een „thriller" van groote spanning, namelijk „De stille verklikker van Scotland Yard", vervaardigd naar een verhaal van Edgar Wallace. Het is een zeer mysterieuze film, waarin het zeer moeilijk is den sleutel van het geheim te vin den. Het publiek blijft tot het einde toe in onzekerheid, wie de geheimzinnige verrader is. Al en al een programma dat groote belang stelling rechtvaardigt. DE TREKKING DER PAARDENLOTEN. Onder enorme belangstelling van de zijde van het publiek is Donderdagavond in het Kennemer Hotel de trekking gehouden van de Beverwijksche paardenverloting, georga niseerd door de Harcldraverijvereeniging Be verwijk en Omstreken. De heer A. Blom, voorzitter dier vereeniging, heeft in zijn wel komstwoord dank gebracht voor de van vele zijden ontvangen medewerking én daarbij nog eens gewezen op de beteekenis van deze loterij, waarvan een groot deel van de op brengst beschikbaar werd gesteld voor lief dadigheids- en andere nuttige instellingen. Nadat spreker notaris Moens met zijn herstel had gelukgewenscht, nam de trekking onder leiding van dezen notaris een aanvang. Met groote spanning volgden de aanwezigen het verloop van de trekking. Van de hooge prij zen, die zooals gewoonlijk eenigen tijd op zich lieten wachten, kwam als eerste uit de bus de 4de prijs, een veulen, op no 8883. Het spreekt vanzelf, dat de groote belangstelling uitging naar het nummer, waarop de beken de draafster Sally Harvester zou vallen, Er moesten echter eerst nog 120 prijzen uit de bus getrokken worden, alvorens het nummer van den eersten prijs bekend werd. Eerst te gen half tien werd dit geluksnummer be kend. De eerste prijs, zijnde Sally Harvester met sulkev en tuig, bleek te zijn gevallen op no. 1324. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de gelukkige winnaar in Beverwijk woon achtig was. Sally Harvester was n,l. in het bezit gekomen van het personeel .van de Kennemer Courant, dat gezamenlijk eenige' loten had gekocht. De andere hooge prijzen, zooals de tweede prijs, de draver Rcntner, en de derde prijs, een tuigpaard, zijn ver moedelijk ook in het bezit gekomen van Be verwijksche ingezetenen. Deze prijzen vielen op de nummmers 14316 en 7390. De trekkings- lijst, die in den loop van den morgen zou verschijnen, zal nader uitwijzen, welke an dere prijzen nog gevolgd zijn. De trekking had een zeer vlot en geanimeerd verloop. ERNSTIG ONGELUK. EEN 22-JARIG MEISJE DOOR EEN OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag' omstreeks half vijf is de 22-jarige dochter van den heer S. te Hoofd dorp die zich op den Sloterweg nabij den Kruisweg in Haarlemmermeer met haar oom bij de bestelauto bevond terwijl zij achter deze auto vandaan kwam en vermoedelijk uitgleed, door een uit tegenovergestelde rich ting komende auto gegrepen en overreden. De chauffeur, die bij het zien van de stil staande auto nog signalen gaf, heeft het on geluk onmogelijk kunnen vermijden. Het meisje werd zwaar gewond opgenomen en op advies van Dr. B. in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabeths Gasthuis in Haarlem overgebracht. Nader meldt men ons: Donderdagmiddag wilde de burgemeester Mr. Slob met den secretaris Mr. Jansonius een bezoek gaan brengen aan het graf van den vroegeren burgemeester van Haarlem mermeer Mr. J. P. Amersfoort, die op het kerkhof achter het Hervormde kerkgebouw in het dorp Sloten begraven ligt. Hij had er behoefte aan om in verband met- zijn zilveren ambtsjubileum op heden een krans op dit graf neer te leggen uit dank baarheid en uit eerbied ter nagedachtenis van de groote verdiensten welke de heer Amersfoort voor de ontwikkeling van de ge meente Haarlemmermeer in de jaren 1863 1869 heeft gehad. De auto werd bestuurd door den gemeente veldwachter G. C. v. d. Leij. Ongeveer hal verwege langs den Sloterweg meest een stil staande auto worden gepasseerd. De chauffeur reed met een zeer matige snel heid, hij gaf het gebruikelijke sein en des ondanks kwam een meisje met groote snel heid vlak achter de stilstaande auto te voor schijn met de bedoeling om den weg over te steken. In een onzienbaar oogenblik werd zij door de auto van den burgemeester gegrepen, viel en kwam onder den wagen terecht, die op een afstand van nauwelijks twee meter tot stilstand was gebracht. Het bleek toen dat het meisje, een 22-jarige dochter van den bakker S. te Hoofddorp zeer ernstig was verwond, aan welke verwondin gen zij korten tijd daarna is overleden. Wel een diep-tragisch ongeluk aan den vooravond van den feestdag. AGENDA HEEMSKERK V. Z. O. s. Maandag 30 October vergadert de tuin- bouwclub V. Z. O. S. in café van den heer L. Henneman. De agenda vermeldt o.a. een causerie van den heer Muyen over economie en een wedstrijd om de mooiste inzendingen van groenten, bloemen en fruit. VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 27 OCTOBER Luxor Theater: „Hallo! Hier Amerika! en „Het Concert 8 uur. Kennemer Theater: „Aannemenéén Bier!" en „De Stille Verklikker van Scotland Yard". VOOR VELSEN EN IJMTJIDEN VRIJDAG 27 OCTOBER Thalia Bioscoop: „Als ik een millioen had." ZATERDAG 28 OCTOBER Thalia Bioscoop: „Als ik een millioen had." AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 27 OCTOBER Luxor Sound Theater: „Het testament van Dr. Mabuse". 8.15 uur. Palace: „Rome Express'. Op het tooneel: Roosje Kohier en partner, Neerlands popu lairste actrice. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Die Fahrt ins Grune" Op het tooneel: Risroe eii Bernard, „gekke menschen", 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Kinderen van cms Volk", door het Nieuw Schouwtooneel. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. De staatspresident van Polen Moseicky heeft den grootsten stuwdam van het land hij Wapimeea (Poolsch Opper-Silizïè) ingewijd. Den foto van deze gebeurtenis. Men ziet, dat het bouwwerk met vlaggen en slingers versierd is. SPORT EN SPEL. VOETBAL AFDEELING I. Eerste klasse: 't GooiAjax. HaarlemZ.F.C. (scheidsrechter A. C. Weij Jr.) Hermes-D.V.S.Sparta. A.D.O.—Feijenoord H.F.C.V.S.V. (scheidsrechter J. H. Vermeer). Tweede klasse A: A.F.C.Alcm. Victrix. H.R.C.—W.F.C. KinheimWest-Frisia. (scheidsrechter J. H. M. Broeksmit). Z.V.V.—D.W.S. ZeeburgiaO.V.V.O. Tweede klasse B' D.O.S.Bloemendaal SpartaanB.F.C. T.O.G.—Hercules. Velox—E.D.O. (scheidsrechter W. H. Breethoff). V.V.A.Blauw Wit. Derde klasse A: De MeteoorPurmersteyn D.W.V.K.V.V. Hollandia—De Kennemers, MeervogelsHelder AssendelftO.S.V. Derde klasse B' RODIS.D.Z. SchinkelhavenZaandijk OosterparkHalfweg Z.R.C.De Volewijckers. Watergraafsmeer—Zeemeeuwen Vierde klasse B: FokkeBeverwijk WestzaanA.D.W. Q.S.C.S.C.A. ZilvermeeuwenZaanlar.dia. Reserve eerste klasse Hilversum 2—H.F.C. 2 E.D.O. 2Zeeburiga 2 R.C.H. 2—Blauw Wit 2 Z.F.C. 2—Haarlem 2 Ajax 2Stormvogels 2 Reserve tweede klasse A- V.S.V. 2—Blauw Wit 3 D.W.S. 2—K.F.C. 2 West Frisia 2Spartaan 2 W.F.C. 2—H.R.C. 2 Alcm. Victrix 2—A.F.C. 2 Reserve derde klasse A: O.S.V. 2—Be Volewijckers 2. Helder 2—Z.V.V. 2 De Kennemers 2Hollandiaan W.F.C. 3—Ajax 4. Z.F.C. 3—Alcm. Victrix 3. AFDEELING II. Eerste klasse: StormvogelsV.U.C. (scheidsrechter J. J. F. v. Gessel). Excelsior—D.F.C. XerxesR.C.H. (scheidsrechter F. van Apeldoorn). K.F.C.H.B.S. D.H.C .—Hilversum Tweede klasse A' Quick—De Hollandiaan C.V.V.—V.I.O.S. R.F.C.S.V.V. OlympiaAlphen. H.V.V.—Unitas. Tweede klasse B: D.C.L.O.N.A. OvermaasB.E.C. NeptunusV.D.L. Steeds HoogerGouda O.D.S.Fortuna. Derde klasse A: ZandvoortU.V£>. AlphiaR.V.C. HillinenHillegom, LaakkwartierSchoten. Vierde klasse A' r.C.L.De Ooievaars. T.H.B.Terlaak. D.V.S.L.D.W.S. De Jagers—Duno. Reserve eerste klasse' H.B.S. 2—D.H.C. 2 Feijenoord 2A.D.O. 2 Sparfca 2Xerxes 2 S.v.v. 2—Excelsior 2 V.U.C. 2C.V.V. 2 AFDEELING EU. Eerste klasse: HeraclesEnsch. Boys. HengeloVitesse. P.E.C.Tubantia. Go aheadA.G.O.V.V. EnschedéWageningen Tweede klasse A: Rigtersbleek—Borne. GoltoZ.A.C. RodaK.H.C. Zwolsche BoysU. D. Robur et Velocitas—D.O.T.O. Tweede klasse B: Arnhemsche Boys—N.E.C. A.Z.C.S.C.H. QuickRheden. Theole—Zutphania. AFDEELING IV. Eerste klasse: LongaN.O.A.D. Bleijerheide—N.A.C. P.S.V.—M.V.V. Middelburg—Willem II. B.V.V.—Eindhoven. (Sportkr.) NED. A-ELFTAL—D. F. C. PRAAG (6-4) Onder vrij ongunstige weersomstandighe den heeft het Nederlandsch A-elftal Donder dagmiddag op het Spartaterrein te Rotter dam een welverdiende 64 overwinning be haald op D. F. C. uit Praag. Over het Nederlandsche A-elftal kan men tevreden zijn; de ploeg heeft met. zooveel geestdrift g&speeld, dat zij eigenlijk geen enkele zwakke plek vertoonde De verdediging was behoorlijk voor haar iaak berekend, ook al nemen wij in aanmer king. dat zij het over het algemeen niet al te moeilijk gehad heeft. Van Male maakte een fout bij het vierde doelpunt, doch aan de' overige goals heeft hij geen schuld. Pellikaan en Van Heel speelden uitstekend in de middenliniena de rust heeft ook An- deriessen knap werk verricht De voorhoede combineerde vlot en wist den weg naar het doel wel te vinden. Adam was in de tweede helft bijzonder op dreef, doch ook Mulders op den anderen vleugel heeft zich ten zeerste onderscheiden. Van het binnentrio was Lagendaal de beste, hoewel hij weinig kans kreeg om te schieten. Zijn veldwerk en spelverdeellng waren voortref felijk; in tal van doelpunten had hij dan ook zijn aandeel. Over de samenstelling van het A-elftal behoeft de Technische Commissie zich zeker niet ongerust te maken. D. F. C. heeft goed gespeeld, maar zij dreef het samenspel te ver door, waardoor onze verdediging en middenlinié telkens weer ge legenheid kregen zich te herstellen. Jammer was het dat ei' spelers waren, die het spel ontsierden door allerlei unfaire trucjes. Het Nederlandsch A-elftal was als voigt: Doel: van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.D.O.i Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa), Anderies- sen (Ajax), Van Heel (Feijenoord). Vóór: Adam (H. V. V.) Bonsema (Veloci tas). Lagendaal (Xerxes), Mol (K F. C.) Mulders (Ajax). Van den aftrap af onderneemt de Neder landsche voorhoede een aanval. Mulders zet voor. Lagendaal kopt, waarna de bal tegen het been van Mol aanspringt en vervolgens in het net belandt (1—0). De D. F. C.'ers zijn daji enkele malen sterk in den aanval; het duurt niet lang of Habelt maakt na een fraaien aanval gelijk. Even later zwenkt Lagendaal naar rechts af; hij zet voor, waarna Mol weinig moeite heeft om den stand op 21 te brengen. Eenige minuten later hetzelfde. Weer zet Lagendaal voor; nu is het Mulders, die er met een hard schot 31 van maakt. Nog voor de rust weet Ulanoff II uit een voorzet van Kanhauser met een prachtschot den achterstand te verkleinen (32). Lagendaal maakt in de laatste minuut van de eerste helft nog een doelpunt, dat wegens buitenspel geannuleerd wordt. Na de rust is het Nederlandsch elfta! bijna voortdurend in de meerderheid, maar het duurt toch nog een kwartier, voordat Mulders kans ziet uit een voorzet van Adam den stand op 42 te brengen. Na 25 minuten krijgt Ned«rLand het vijfde doelpunt. De doelman van D. F. C. verwerkt een hard schot van Lagendaal tot hoekschop. Adam neemt dien en Anderiessen kopt den bal in (52). D. F. C. antwoordt met een tegenaanval, waaruit Kanhauser doelpunt (53). Uit een der vele vrije schoppen, welke'de scheids rechter tegen D. F. C, moet geven, plaatst Mulders den bal voor doel; het is Anderies sen, die met een prachtigen kopbal scoort. Zeven minuten voor het einde brengt Tresch- ka uit een vrijen schop via de lat den stand op 64. waarmee het einde komt. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Voor morgen is het volgende programma samengesteld: Afdeeling A: Kennemerland—V.V.IJ. IJ.F.C.Telefonia. Tweede JeugdZeevogels. Afdeeling B: Ulyssesö.ïao. V.V-IJ. 2—Z.S.V. Kennemerland 3IJ.F.C. 2 V.E.W.—Kennemerland 2. Afdeeling C: V.V.R.A.Kennemerland 5. Zeevogels 2—Kennemerland 4. V.J.B.IJ.F.C. 3. Kennemerland ontvangt op haar terrein aan den Vergierdeweg het goedspelende V.V.IJ., dat zonder een enkel verliespunt in deze af deeling de leiding heeft. Wanneer de thuis club over een betere voorhoede beschikte dan thans het geval is. zouden wij haar een goede kans geven, nu lijkt ons V.V.IJ. de sterkste. Niettemin achten wij Kennemerland sterk ge noeg om het tegendeel te bewijzen. IJ.F.C. krijgt Telefonia op bezoek. Op 7 Octo ber ontmoetten deze ploegen elkaar in Haar lem. waarbij de kampioenen met 21 zege vierden, een magere overwinning dus. Telefo nia zal zich wel geducht inspannen om re vanche te nemen, doch of het dit elftal zal gelukken, betwijfelen \ye. Tweede Jeugd heeft zich na een zwak begin goed hersteld; na het gelijke spel tegen Ken nemerland werd een overwinning op Telefonia geboekt, zoodat Mooij c.s. morgen vol goeden moed de Zeevogels gaan bekampen. Deze ploeg blijkt in de eerste afdeeling volkomen op haar plaats te zijn; de thuisclub kan op flinken tegenstand rekenen. Ook in de tweede afdeeling hebben twee return-matches plaats, n.l. UlyssesSizo en V.V.IJ. 2—Z.S.V. 2. Alle wedstrijden beginnen te drie uur. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 14) Om twaalf uur stapte Hollis een restau rant binnen, het Alhambra genoemd. Ter wijl hij at werd hij met critischen blik opge nomen; het Alhambra was stampvol bezoe kers en de eigenaar bracht hem kalm op de hoogte, dat hij een „vreemde eend in de bijt" was en hoopte, dat hij daar geregeld zou ko men eten. Als vergoeding voor zijn belofte om zulks te doen, kon Hollis zijn advertentie plaatsen. Toen hij Alhambra verliet, keerde hij terug naar het bureau van de Kicker en ging weer aan zijn schrijftafel zitten. De zon viel schuin door het raam precies op hem; de hitte was drukkend; het scherpe alkali-stof drong dooi de spleten in het gebouw en bedekte alles in de kamer; vliegen zoemden in het witte zon licht voor de open deur. Hij hoorde niets, vóelde niets, zag niets want zijn gedachten waren mijlen ver weg op de bovenste verdie ping van een groot kantoorgebouw in de groote stad door welks ramen hij nu zelfs neerkeek op een drukke stad. Het leven zou .hier heel anders zijn. Hij hoofde achter zich een geluid en keerde zich om. Dunlavey stond net binnen de deur, zijn groote armen over de borst gevouwen. Hij had naar Hollis staan, kijken, zijn oogen waren een weinig dichtgeknepen en hadden een cynisch-vroolijke uitdrukking. Hollis wist, dat Dunlavey nu zijn indenti- teit ontdekt moest hebben. Langzaam keerde hij zich om in zijn stoel; zijn gelaat ver toonde een uitdrukking van grimmigen spot, toen hij zijn slachtoffer van eenige weken te voren begroette. „Welkom op het bureau van de Kicker" zei hij kalm. Dunlavey bewoog zich niet. Blijkbaar had hij een ander soort begroeting verwacht en was een beetje verwonderd over Hollis' optre den. Hij bleef onbewegelijk en Hollis had ge legenheid om hem grondig te bestudeeren. Zijn gevolgtrekkingen waren kort en veel omvattend. Hij merkte ze beknopt in zich zelf op, terwijl hij wachtte tot Dunlavey zou spre ken: „Een listige bedrieger en een schurk gevaarlijk". Dunlavey's oogen lichtten een oogenblik met een harden gloed, maar onmiddellijk keerde het vroolijke cynisme er weer in te rug. „Ik geloof niet, dat dit erg gemeend is", zei hij kalm. Hollis lachte. „Ik ben niet gewoon om din gen te zeggen die ik niet meen', zei hij rustig. „Ik ben hier gekomen om zaken te doen en ik wil met iedereen spreken, die met mij zaken wil doen." Dunlavey's handen gleden langs zijn zijden en werden in-zijn ruime broekzakken'gestopt. „Precies", zei hij kort en bondig, „daar ben ik juist voor gekomen om over zaken te spreken." Hij trok een stoel dichtbij dien van Hol lis en ging er op zitten, met besliste bewegin gen en een zekere norsche gereserveerdheid in zijn houding. Hollis keek naar hem en verwonderde zich over zijn zelfbeheersching. Hij dacht er over, dat het een zeldzame wils kracht vereischte na de vernedering van eenige weken geleden. Dat Dunlavey in staat was om zóó zijn gevoelens te verbergen, overtuigde Hollis, dat hij te doen had met een man van buitengewoon karakter. „Ik herinner mij, dat ik je onlangs ont moet heb", zei Dunlavey, nadat hij was gaan zitten. Hij glimlachte met zijn lippen, terwijl zijn oogen weer glinsterden. „Ik zal maar zeggen, dat wij toen kennisgemaakt hebben. Dan hoeven wij elkander nu niet de hand te geven." Hij liet zijn tanden zien in een norsch gegrinnik. „Ik kende je toen niet, maar nu ken ik je. Je bent de zoon van Jim Hollis." Hollis knikte. Dunlavey vervolgde kalm: „Je vader en ik waren nu niet bepaald, wat je boezemvrienden noemt. Rechter Graney zal je dat wel verteld hebben zoo niet, dan heb je het wel van iemand anders gehoord. Dat maakt geen verschil. Om misverstand te voorkomen, wil ik je zeggen, dat ik er niet op reken, dat jij en ik zich voor de geza menlijke vriendschapskar laten spannen." Hij grinnikte boosaardig. „Maar ik wil niet. dat het gebeurde van eenige weken een be letsel is voor de zaak, die mij vandaag hier gebracht heeft. Ik heb gehoord, dat jé van plan bent om de Kicker weer uit te geven; dat je hier wilt blijven en de Circle Bar be- heeren. De reden waarom ik hier kom is, dat ik je af wil koopen. Ik bied je vijftienduizend dollars voor de Circle Bar en deze vervloekte courant. Dunlavey had iets verloren van de zelfbe heersching, die zijn handelingen had ge kenmerkt sinds hij het bureau was binnen getreden en de laatste woorden van zijn toe spraak waren scherp over zijn lippen gegle den. Hollis' gelaat verried niet de minste aan doening .Ofschoon Dunlavey's bezoek aan het bureau van de Kicker hem verrast had, was hij niet verbaasd over zijn bod op de rancho en de courant, want volgens rechter Graney had hij een dergelijk aanbod aan den ouderen Hollis gedaan. Dat hij nu kwam met een verhooging van vijfduizend dollar, scheen te bewijzen, dat Dunlavey niet veel lust had om den strijd, dien hij gevoerd had, door te zetten. Hollis overdacht de situatie. Als Dunlavey hem nu afkocht, zou er een eind komen aan den strijd, die reeds kost baar was geworden voor de belanghebbenden, die door Dunlavey vertegenwoordigd wer den. Evenzoo zou het accepteeren van het aanbod dé gelegenheid geven om zich op een fatsoenlijke manier terug te trekken. Dunlavey had hem de kwestie duidelijk voor gesteld. De jongeman hield zijn toekomst in de hand en hij gaf niet dadelijk antwoord. Hij zat eenige oogenblikken zwijgend het grove, brutale gelaat te bestudeeren van den man, die voor hem zat; hij merkte op, dat zijn onderkaak iets naar voren gekomen was én dat de koude, harde gloed weer in zijn oogen lag. Maar Hollis' zwijgen beteekende niet meer dan het feit, dat hij langzaam het verloop overdacht van den strijd, die gevoerd was tusschen zijn vader en den man, die hier zat als vertegenwoordiger van de belang hebbenden, die den strijd begonnen waren. Hij dacht er niet aan om zich over te ge ven dat zou oneervol zijn. Hij wilde geen twistzoeker schijnen; hij verlangde geen strijd uit te lokken. Maar hij wilde, dat Dunlavey weten zou, dat hij op zijn rechten stond; hij wilde, dat Dunlavey zou weten, dat men hem geen schrik kon aanjagen, zoodat hij zich overgaf. Hij legde een hand op zijn knie en leunde achterover in zijn

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5