VOOR EER EN GEWETEN zaterdag 28 october 1933 tweede blad. Twee uitkeeringen van Honderd Gulden IjMUIDER courant. Winterswijk. Met eenige verrassing heeft men onlangs gelezen dat een luchtaanval, uitgevoerd door drie vliegtuigen op het vredige plaatsje Win terswijk was geënscèneerd en de werking van een beschermingsdienst tegen luchtaanvallen daarbij werd vertoond. De minister van Defen sie. dr. Deckers, was er zelf bij aanwezig. Blijkbaar moet Winterswijk beschouwd wor den als het eerste gelui. Het plan, om de be scherming van de burgerbevolking tegen den luchtoorlog te organiseeren. schijnt eindelijk serieus ter hand te worden genomen. Nu. dat is zeker niet te vroeg. De uitspraken van bekende buitenlandsche staatslieden aan gaande de absolute onmogelijkheid om een afdoende bescherming tot stand te brengen toeven wel niet veel hoop op groote resultaten, uiaar die sombere beschouwingen sluiten niet uit dat men met toepassing van alle moge lijke middelen toch een aantal mensehen van een anders wissen dood zou kunnen redden. Daarvoor maatregelen te nemen is niet meer dan plicht. Ons heeft het altijd verbaasd dat na het Kamerdebat van vele jaren geleden, waarin minister Lambooy verklaarde dat de gemeentebesturen maar voor den bouw van schuilplaatsen moesten zorgen, een alge- meene aanwijzing die voor de gemeenten fi nancieel zoowel als technisch onuitvoerbaar bleek de zaak maar kalm is blijven rusten. Minister Lambooy zelf later burgemeester van Hilversum geworden, heeft het erbij gelaten. Nu het oorlogsgevaar zich in deze zonderlinge wereld steeds dreigender is gaan. vertoonen komt men erop terug. Natuurlijk is de vroeger geopperde gedachte om ondergrondsehe schuilplaatsen te bouwen, waarin geheele stadsbevolkingen zouden kun nen vluchten* nog even fantastisch en onuit voerbaar als toen. Maar men kan zich zon der moeite voorstellen dat er andere maat regelen zijn te nemen. Niet alleen door be schikbaarstelling op groote schaal van gas maskers en (wellicht) door het prepareeren van bestaande kelders, die wei niet „bomvrij" maar mogelijk gasdicht gemaakt kunnen wordenmaar vooral door organisatori sche maatregelen. Als een stad op verschil lende plaatsen door brandbommen en gas bommen getroffen wordt zullen er onmiddel lijk vele slachtoffers vallen, maar buiten de getroffen districten zullen duizenden nog bijtijds kunnen ontkomen als de organisatie er is. Als er een plan voor evacuatie bestaat, als er dadelijk een leiding in werking treedt, die een paniek voorkomt, als de bevolking te voren weet wat zij moet doen. Het is volko men duidelijk dat het aantal slachtoffers in een niet-voorbereid. ongeorganiseerd bevol kingscentrum minstens tienmaal zoo groot zou zijn als in een stad, waar men alle denk bare voorzorgsmaatregelen zou hebben geno men. Ook natuurlijk wat betreft medische hulpdiensten, vervoer van gewonden, etc., het geen dan ook in Winterswijk mede gedemon streerd is. Dat ook deze organisatie heel veel geld zal kosten lijdt geen twijfel en wij vreezen dat het begrip „alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen" tot het financieel-uitvoerbare beperkt zal moeten blijven. Het ziet er met de open bare geldmiddelen droevig uit, zoodat de uit voering van een zoo goed mogelijke bescher ming der burgerbevolking geweldige moei lijkheden zal opleveren. Maar in de eerste plaats zal men mede werking van particuliere instellingen en per sonen, vrijwillige medewerking, op zeer groote schaal noodig hebben. En die kan zeker ge geven worden. Wie den werkelijken ernst van de zaak nog niet inziet en de gevaren dezer tijden nog niet beseft is, ronduit gezegd een ezel. In sommige andere landen is de „luchtbe scherming" al in een eenszins gevorderd sta dium. In weer andere, b.v. in Engeland, heeft men nog evenmin iets gedaan als bij ons. Ik hoop dat niet alleen in Nederland maar ook buiten onze grenzen de organisatie der lucht bescherming ten snelste zal groeien en tot het houden van zooveel -mogelijk oefeningen nopen. De bovenbedoelde zzels zijn zoo groot in aantal, in alle landen, dat men er ook het voordeel mee bereikt dat de werkelijkheid der gevaren tot hun moeizaam-werkende geest zal doordringen. Zoodat ik maar wil zeggen, dat in een goed-georganiseerenden, geregeld-oefenen den luchtbeschermingsdienst een machtige anti-oorlogspropaganda op zichzelf zal zit ten. Romantiek, militaire eer en prestige zien er allesbehalve bekoorlijk meer uit als men ze een gasmasker voordoet en de menschheid aldus het uniforme uiterlijk geeft, dat het Moderne Oorlogsbeest ken merkt. Een maarschalk van Napoleon, in groot tenue met vederbos en staf compleet, bo venop een snuivend ros, was een reclame voor den oorlog. Een tegen luchtaanvallen beschermd burger anno 1933 is er een aan klacht tegen. Laat ons hopen dat de internationale be wapeningsindustrie, verblind door de zoete winst op de gasmaskers, dezen kant van de zaak niet zal bevroeden en haar dus niet gaan tegenwerken. R. P. BEVERWIJK KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg het navolgende: Vier exemplaren van „De extra rijzende Nieuwsbode" van 1824, uitgegeven te Amster dam bij M. van Kolm. Een plattegrond van Beverwijk Anno 1869. Het boek „Oudheden en Gestichten van Amstelland, Noordholland en West-Vries land" door H.. V. R. Hde deel Anno 1722. LEZING OVER KUNSTMEST. In de bovenzaal van het Veilingsgebouw Kennemerlan-d is een lezing gehouden over kunstmest voor de tuinders en kweekers in deze omgeving. Deze avond was georgani seerd door de plaatselijke af deeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter, de heer T. Heine- kamp. heeft in zijn openingswoord nog eens gewezen op de moeilijke tijden, die de tuin bouw doorworstelt en gaf daarbij te kennen dat in de eerste plaats gestreefd zal moe ten worden, naar een goede kwaliteit van de producten om den strijd vol te houden. In dit verband had de afdeeling gemeend de tuinders en kweekers te doen voorlichten op het gebied van kunstmest. De heer W. Balk uit Amsterdam van de Vereenigde Kali Maatschappij heeft daarna een lezing ge houden over kalibemesting in den tuinbouw Spreker heeft daarbij in de eerste plaats gewezen op de resultaten van het onderzoek, waaruit is gebleken, dat kali ook op de klei gronden zeer zeker te gebruiken is en toon de met voorbeelden aan dat op deze grondsoort geteelde producten wel degelijk behoefte aan kali hebben. Spreker deelde vervolgens mede, dat. var. de vier soorten kali, de zwavelzure en de patent-kali het beste zijn toe te passen voor den tuinbouw, omdat deze twee soor ten geen chloor bevatten. De film, welke over kalibemesting werd vertoond, gaf tal van interessante voorbeelden, waaruit bleek dat deze wijze van bemesting op de ontwikkeling van het product een grooten invloed uit oefent. De zeer leerzame lezing werd door de aan wezigen met grooten aandacht gevolgd. Aan het slot van den avond heeft de voorzitter den spreker in hartelijke bewoordingen dank gebracht. ESPERANTO-NIEUWS. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opneming van het volgende: De Beverwij ksche Arb. Esperanto-vereeni- ging heeft dit jaar een werkelijk eigenaardige ondervinding opgedaan. Elk jaar placht zij cursussen te organiseeren wat steeds ge paard ging met, gezien het aantal leden, wer kelijke zware offers. In verband met een te geven Ce-cursus, besloot de vereeniging dit jaar eens met de traditie te breken en geen cursus te openen. Dit besluit heeft echter een geheel onverwachten uitslag gehad, nl. een nieuwen cursus! Geen propaganda en toch cursisten! Welke zou de uitslag zijn, indien de vereeniging door middel van de pers. strooibiljetten enz. het publiek uitdrukkelijk mededeelde, dat er beslist geen cursussen ge houden zullen worden? Inmiddels heeft de eerste les Donderdag avond reeds plaats gehad. Het aantal deel nemers is 24. Allerlei. Als Esperanto een of ander artikel was, zouden we kunnen zeggen, dat dit artikel een gewild artikel i§. Thans kunnen we echter zeggen,, dat Esperanto steeds meer en meer ingang vindt. Daar alle gegevens nog niet binnen zijn kunnen we geen overzicht geven over de jaren '32 en '33, Vast staat echter reeds, dat dit jaar het aantal cursisten be langrijk grooter is dan het vorige jaar. Dooi de Federatie van Arbeiders Esperantisten is de oplaag van haar leerboek, 3000, reeds bijna verkocht. Het aantal verkochte exemplaren van andere leerboeken is niet bekend, doch zal ook wel beduidend grooter zijn dan het vorige jaar. De vruchten van de gevoerde propaganda beginnen te rijpen en de aanvragen voor cursusleiders in plaatsen waar nog geen Es- peranto-afdeeling bestaat, worden steeds veelvuldiger. Moest voorheen in elke plaats Aan twee onzer abonnés, de heeren 3. P. BURGER, Arendsweg 87, Wijk aan Duin, en B. 3. 3. BRUI3NS, Hofianderweg 63, Wijk aan Duin, keerden wij een bedrag van 100.— uit, beide wegens het breken van een been, ontstaan door een ongeval. Alle uitkeeringen worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. DE ADMINISTRATIE. een speciale propaganda gevoerd worden voor het verkrijgen van een cursus, thans is ook hierin een kentering waar-te nemen. Ver schillende vereenigingen, het groote nut van Esperanto inziend, beginnen thans zelf cur sussen te organiseeren. In enkele plaatsen is de vraag naar Espe ranto zelfs zoo groot, dat de cursusleiders er werkelijk een beetje mee zitten! Zoo bijv. op het eiland Texel waar ruim 200 cursisten zijn. Zeker, men hoopte op een flink aantal leer lingen, toch ruim 200. neen, zoo hoog waren de verwachtingen niet. En nog komen er aanvragen binnen. Om echter en cursuslei ders en cursisten niet al te veel te belasten worden alle verdere aanvragen afgewezen. EERSTE VOLKSVOORDRACHT. Voor een geheel bezet Kennemer Theater heeft Dr. W. G. N. van der Sleen de rij der Volksvoordrachten van het Nut geopend met een schitterende causerie over Peru. het land der Inca's. Nadat de voorzitter, Ds. J. D. van Calcar den pupulairen spreker een welkomstwoord toegesproken had, voerde'- dr. v. d. Sleen zijn talrijk gehoor in den geest mee naar het verre Peru. waar reeds omstreeks 1100 de Inca's zich vestigden. Spr. behandelde de cultuur van dit volk, waaronder een geweldige slavernij ge- heerseht moet hebben. Een serie fraaie lichtbeelden illustreerde het gesproken woord en gaf een beekl van de kunstschatten, die het volk der Inca's weleer moet hebben bezeten. Dr. v. d. Sleen liet vervolgens twee door hem opgenomen films vertoonen en deelde daarbij nog tal van bijzonderheden over Peru mede. Aan het slot van den avond heeft Ds. J. D. van Calcar den spreker in hartelijke bewoordingen dank gebracht voor zijn boeiende en belangwekkende causerie, daar bij den wensch uitsprekend, dat Dr. v. d. Sleen na een nieuwe reis bereid zou zijn opnieuw daarvan een en ander te vertellen Het publiek,- dat van de causerie zeer had genoten, bekrachtigde jdeze woorden met een daverend applaus. Hiermede was 'het einde van dezen prach tig geslaagden voordrachtavond gekomen. Het was een uitstekende inzet van een seizoen, dat nog veel interessante avonden belooft. MARIAVERÉENIGING. De Mariavereeniging heeft het winterpro- gramma geopend met een ledenvergadering waarin Pater Verhoeven een lezing heefi gehouden. De presidente mevr. TrompBertram heeft in haar openingswoord in een keurig speechje de werkzaamheden van de ver eeniging in de afgeloopen maanden ge memoreerd en de leden daarbij krachtig aangespoord daadwerkelijk aan het zoo nood zakelijke drankbestrijdingswerk deel te nemen. Pater Verhoeven heeft vervolgens een zeer interessante lezing gehouden over O.L. Vrouw Fatima. Een serie prachtige lichtbeelden verduidelijkte de vlotte cause rie van den pater en brachten o.m. de ver schijningen in beeld. De dames hebben een en ander met groote aandacht gevolgd. Ook Deken J. M. Lucassen bevond zich onder het gehoor van den spreker. Na de lezing werden de leden verrast met een tractatie naar aanleiding van het zilveren jubileum van den Mariabond en niet minder door de gratis verloting van een aantal proefbusjes cacao, beschikbaa: gesteld door de Cacao- en Chocoladefabriek Droste. Nadat de presidente in warme bewoor dingen den spreker had dank gezegd voor zijn boeiend betoog, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen D. Homan, zonder, Wijk aan Duin, Arends weg 24, J. L. Eijking, chauffeur, idem, Dier- luststraat 8; J. van Velthuijsen, arbeider, id., Wolff en Dekenstraat 2; W. Brasser, grond werker, Amsterdam, Leliestraat 24; J. Schro der, dienstbode, Velsen, S. Rumpingstraat 30: J. G. M. Stallmann, winkelbediende, Utrecht. Heemskerkerweg 38; J. van Dieren, maré chaussee, Apeldoorn, Groenelaan 71; J. Scheir linck, landarbeider, Assendelft, de Visscher- straat 19; A. Jonkman, verpleegster, Amster dam, Vondellaan 24; C. C. M. van Soest, dienstbode, Velsen, Breestraat 44; Th. Bod- deke, zonder, Amsterdam, Peperstraat 17; W. J. S. van Orselen tuinarbeider, Naaldwijk. Vondellaan 11; Gr. Kamp, onderwijzer, Am sterdam, H. Burgerstraat 11; E. C. Smit, kap per, Haarlem, Peperstraat 13; H. Withaar, kapper, Den Helder, Begijnestraat 17; J. C. Komen, zonder, Heemskerk, Torenstraat 2. Vertrokken: J. J. Langendijk, kapper, IJmuiden-O., Fr Naereboutstraat 17; C. Hasper, id. Apeldoorn. Sophialaan 28; M. Laan, huishoudster, IJmui- den-O., Wilebrordusstraat 72; W. Th. Wilden burg, zonder, Den Helder, van Speijkstraat 31 J. Th. Aardenburg, zonder, Velsen, Pension Voorzienigheid; J. Ch. W. van Dam, zonder Heiloo, Zandersloot 37c, Maria C. H. Welbo- ren, zonder, Zeist, 2e Dorpstraat 39; M. H. A. Knoth, los arbeider, Amsterdam, Lijnbaans gracht 196; G A. Nierop, zonder, Wijk aan Duip,. Regulierdw.straat 21; Joh. A. de Ruiter, kelirier, Velsen, Wijkerstraat'weg 259; Wed. Luijten-Kikke, zonder, Wijk aan Duin, C, Ma ters weg 67. HEEMSKERK RAADSVERGADERING. Een foto van het Noorsche stoomschip Granerodat tijdens een zwaren mist den koers kwijtraakte en aan de Schotsche kust strandde. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemees ter W. Vreugde. De raad was voltallig. Na vaststelling der notulen werden de ge loofsbrieven onderzocht van het nieuwe raads lid, den heer S. v. d. Kolk, die den heer C Beentjes in den raad zal opvolgen. Bij monde van den heer P. de Vries werden de geloofs brieven in orde verklaard, waarna tot toela ting van den heer v. d. Kolk werd besloten. Daarna werden voorloopig vastgesteld de gemeenterekening, rekening Gem. Electrici- teitsbedrijf en de rekening van het Burgerlijk rmbestuur over 1932. De gemeenterekening sloot met een nadee- lig saldo van f 28418,02 in den gewonen dienst en met een batig saldo van f 3197,86 in den kapitaaldienst. De rekening van het Alge meen Armbestuur vertoonde een nadeelig slot van f 315.26, die van het G.E.B. een batig slot van f 1177.52. De rekeningen waren nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren J. J. C. D. de Wilde, P. Klaasse en A. de Wildt. Namens de commissie verklaarde de heer P. Klaasse, dat de rekeningen in orde waren bevonden. De voorzitter heeft, op verzoek der commissie eenige posten toegelicht. Vervolgens werden aangeboden de gemeen- tebegrooting, alsmede de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur, het Woningbe drijf en het Gem. Electriciteitsbedrijf voor het dienstjaar 1934. De begrootingen werden in handen gesteld van een commissie, gevormd door de heeren P Klaasse, P. de Vries en A. E. de Wildt. Wethouder Henneman verklaart, dat B. en W. de begrooting nog niet gezien heb ben. Zij is niet behandeld overeenkomstig de wet. De minderheid van B. en W. (spr.) heeft de begrooting nog niet gezien. De voorzitter meent, dat hier slechts een formaliteit wordt vervuld, overeenkom stig de bedoeling van de gemeentewet. Het geldt hier slechts een aanbieding en geen behandeling, waartusschen, aldus spr., de wethouder dan zeker het onderscheid niet weet. Wethouder Henneman wenscht niet op die manier „in het zonnetje te worden ge zet" en blijft tegen deze aanbieding protes teeren. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten werd met algemeene stemmen aangenomen. Het bedrag werd vastgesteld op f 60.000 maxi maal. Ter voorziening in de twee vacatures in het Algemeen Armbestuur werd overgegaan tot verkiezing van opvolgers, B. en W. stelden voor L. Diemeer of A. v. Woerik in de eerste vacature te benoemen. Enkele leden konden zich met deze voor dracht niet vereenigen en wenschten een vrije stemming. De voorzitter merkte op, dat de voordrachten waren opgemaakt in over leg met het Algemeen Armbestuur. De heer Henneman e.a. wenschte een vrije stemming, doch de voorzitter bleef op zijn standpunt staan, dat de Raad zich aan de voordracht moest houden. Van de 10 uitgebrachte stemmen waren drie stemmen blanco en twee van onwaarde. De heer L. Diemeer verwierf drie stemmen. De voorzitter moest deze stemming nietig verklaren. Op voorstel van den heer de Vries werd de voordracht door B. en W. tot de volgende ver gadering terug genomen. De voordracht voor de tweede voordracht luidde: A. Meyland en mej. M. de Wit. Benoemd werd de heer A. Meyland. De Raad ging vervolgens over in een zit ting met gesloten deuren, die twee en een half duurde. Na heropening der openbare vergadering werden de ingekomen stukken behandeld. Een verzoek van W. A. van Dam, en W. Ph. Schuit om verlaging van pachten voor aanhen verhuurde bermen werd in zooverre ingewil ligd, dat een derde gedeelte van de pacht werd kwijt gescholden. De bewoners van den Oudendijk, en Zui- derstreng verzochten opnieuw hun perceelen op de waterleiding te doen aansluiten. Het Prov. Waterleidingbedrijf bleek daar wel voor te vinden te zijn, mits de gemeente f 700 bij droeg in de kosten van aansluiting. B. en W. stelden voor op het verzoek der bewoners af wijzend te beschikken, omdat de gemeente zich de vereischte uitgave niet kan veroor loven. De heer Klaasse stelde deze zaak zeer scherp en meenre, dat aansluiting hier een eisch der Volksgezondheid beteekende. Spr. wilde alsnog een verzoek aan het P.W.B. rich ten en andere gemeenten verzoeken daaraan adhaesie te betuigen. De Raad besloot het bij het P.W.B. dan nog maar eens te probeeren. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om f 1800 uit te trekken voor den admi nistrateur van het G.E.B. en f 800 voor die van het Burgerlijk Armbestuur, Een verzoek van de N.V. „Noorderbad" om 500 str. M. strand bij te mogen pachten werd ingewilligd. Voorts werd bèsloten voor rente en aflos sing van een bedrag van f 10.000 garant te zijn ten behoeve van de Maatsch. tot Exploi tatie van jeugdherbergen voor de inrichting van het kasteel „Assumburg" als jeugdher berg en tot het verleenen van een crediet van f 5000, voor werkverruiming. (Mar quette?) De Raad besloot een verzoek van den R.-K. Volksbond om met ingang van 1 Nov. aan werkloozen een brandstoffenbon te geven, hoewel B. en W. wenschten te wachten, tot dat het percentage, dat het Rijk zal bijdra gen in de kosten van steunverleening zou zijn vastgesteld. De heer N. Henneman verzoekt wijziging van de electriciteitstarieven of in ieder geval afrekening van de te veel betaalde gelden per half jaar in stede van per jaar. Het laatste gedeelte van dit voorste! werd door den raad bekrachtigd, met dien ver stande, dat per 1 Januari a.s. zal worden na gegaan, hoe de stand is. In de commissie van bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf werden benoemd de hee ren Wethouder J. Henneman, A. Docter en N. Henneman. Langdurig werd gediscussieerd over een verzoek van den L.T.B., om steun aan tuin ders te verleenen. De heeren Klaasse en weth. Duiven voord e hebben gewezen op den grooten nood in de tuindersgezinnen en drongen aan op spoedig ingrijpen, omdat met hulpverlee ning niet langer kan worden gewacht. Wethouder Henneman verzekerde, dat het gemeentebestuur alles heeft gedaan, wat maar eenigszins kon, de regeering is volko men met den toestand op de hoogte gebracht en de noodige en gevraagde bescheiden zijn haar toegezonden. Men wacht echter nog maar steeds op antwoord. Spr. vond het maar het beste dat het nog aanwezige geld dan maar werd uitgegeven. De geheele Raad was het daarmede eens, maar B. en W. zullen daar niet zoo grif toe overgaan en er nog eens een nachtje over slapen. De vergadering werd daarna gesloten FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 15) Wij zullen er vijftig procent aftrekken voor exploitatiekosten. Jij hebt verscheidene jaren oorlog gevoerd tegen de Circle Bar. Wij zullen zeggen vijf jaar Vijfmaal vijftiendui zend is vijf en zeventig duizend. Dat verte genwoordigt de soni, die de Circle Bar aan UTijn vader opgebracht zou hebben, als jij hem niet had bestreden. Voeg daarbij de der tigduizend, die volgens jou een fatsoenlijke som voor de rancho zou zijn, als de Associa tion als factor uitgeschakeld was en wij krij gen een totaal van honderd en vijftigduizend dollar." Hij glimlachte en leunde nog iets Weer achterover in zijn stoel, terwijl hij Dun lavey met half-dichtgeknepen oogen aankeek i.Nu hebben wij een punt bereikt, vanwaar wij kunnen uitgaan. Ik zal honderdduizend dollar accepteeren voor de Circle Bar." Deze kalme aankondiging had geen effect °P Dunlavey, behalve dat hij spottend grin nikte. „Voor een nuchter kalf ben je aardig bijdehand", stemde hij toe en liet zijn tanden zien. „Je hebt het zoo uitgerekend, dat het werkelijk aannemelijk klinkt. Maar je hebt één ding vergeten. De Cattlemen's Associa tion is niet uitgeschakeld. Zij zegt dat de Circle Bar vijftienduizend waard is. Je zult die aannemen of Hij glimlachte norsch en hield de bedreiging in. „Ik geloof, dat ik weet, wat je bedoelt" zei Hollis kalm, zonder van kleur te veranderen. „Je bedoelt, dat de Cattlemen's Association haar strijd zal voortzetten en eventueel de Circle Bar ruïneeren. Misschien zal dat ge beuren niemand kan zeggen, wat de toe komst verborgen houdt. Maar dit kan ik je wel zeggen: je kunt de vooruitgang niet te genhouden." „Niet?" zei Dunlavey op tergend gerekten toon. Hollis glimlachte bedaard. Hij sprak zonder bitterheid. „Dunlavey", zei hij, „ik ga je iets vertellen, 'wat je misschien weet, maar niet wilt erken nen. Jullie Association heeft met succes aan de touwtjes getrokken, die de politici in Washington laten dansen, zooals jullie willen Ik beschuldig je niet, dat je ze omgekocht hebt, maar in ieder geval hebben zij den weg geëffend, waarover je Association tot macht is gekomen. En nu denk je, dat de vaart die je gekregen hebt, altijd zal du ren. Dat zal zij niet. Alles in deze wereld volgt zijn natuurlijk beloop en als het dit doet, dan komt jullie macht aan een eind. „Als je het normaal doorzicht bezat, zou je kunnen zien, dat de dingen niet altijd kunnen blijven gaan, als zij gedaan hebben. De wet moet komen. Het is onvermijdelijk. Haar komst zal bevorderd worden door or ganisaties als de Cattlemen's Association en door mannen, zooals jij. Goed en Kwaad voeren strijd. Het Goede zal overwinnen. Het gouvernement te Washington is bekend met de toestanden die hier heerschen en vroeger of later zal het gedwongen worden om te handelen.Als het dit doet. zal de kleine vee houder bescherming vinden." ..Wij houden stand tot de wet komt", hoon de Dun levey; „wat niet gauw zal gebeuren". „Misschien niet" stemde Hollis nuchter toe; „goede dingen komen langzaam. Intusschen zal ik. als je mijn vraagprijs voor de Circle Bar niet wilt accepteeren. je voorbeeld vol gen en stand houden tot de wet komt." „Dat beteekent zeker, dat je niet wilt ver- koopen?" snauwde Dunlavey. „Precies", antwoordde Hollis kalm. „Ik ga je bestrijden. Ik heb de Circle Bar voor een re delijke som te koop aangeboden en jij hebt met dreigementen geantwoord. Nu zou ik haar niet meer aan je verkoopen, al bood je honderdvijftig duizend. De Circle Bar is niet te koop!" Dunlavey had zich niet bewogen. Hij zat rustig een weinig voorovergebogen, zijn handen op zijn knieën, zijn oogen dichtge knepen tot glinsterende speldenpuntjes, als hij Hollis aankeek. Toen de laatste uitgespro ken was, leunde hij met een schorren lach achterover. „Wat ga je met de vervloekte courant doen?" vroeg hij. „De courant zal als wapen tegen jou ge bruikt worden", antwoordde Hollis. „Ze zal lang en hard trappen tegen zulke organisa ties als de Cattlemen's Association tegen zulke mannen als jij bent. De Kicker zal een Dry Bottom's nieuwsblad zijn, maar ze zal ook verschijnen in iedere stad van het Oos ten; de stof die er in verschijnt, zal overge nomen worden in Chicago, in Washington, in New-York in werkelijkheid in iedere stad, waar ïk een vriend in de dagblad journalistiek heb en ik heb er een massa. Ik ga de publieke meening tegen je opzet ten. Ik zal de wegbereider zijn van de Wet!" Dunlavey stond op, zijn lippen krulden zich verachtelijk. „Je maakt mij misselijk! snauw de hij. Hij keerde zich om en liep naar de deur, keerde weer terug en bleef voor Hollis staan, onheilspellend kalm en vastberaden.. „Zoo zit de vork dus aan den steel?" zei hij rustig. „Je bent hier gekomen, om strijd te zoeken. Wel, je zult die hebben in over vloed. Ik ben je nog iets schuldig „Wacht, Dunlavey" viel Hollis hem kalm in de rede, „je moet wel begrijpen dat hier niets persoonlijks in is. Ik ga je bestrijden omdat je een lid bent van de Cattlemen's Association en niet omdat je de vijand van mijn vader bent. Ik ben niet bang voor je. Ik vermoed, dat je zult probeeren om voortaan de dingen beslist interessant voor mij te maken en ik zou eigenlijk behoorlijk in de zorg moeten zitten. Maar dat doe ik niet. ik zal mij niet verwonderen over iets, wat jij doet. Ik geloof dat dit alles is. Sluit alsjeblieft de deur, als je er uitgaat." Hij keerde naar zijn schrijftafel terug, zon der acht te slaan op Dunlavey. Daar zittende, al zijn zintuigen in actie, hoorde hij de deur dichtslaan. Daar achter klonk een vloek. Er heerschte wreer stilte op het bureau; Hollis was alleen met het stof en de hitte en enkele zeer origineele gedachten. HOOFDSTUK VII. De „Kicker" wordt uitgegeven. Het was midden Juli en heet. De zon scheen onafgebroken, de nachten waren smoorheet. Overal lag stof en het werd dik ker en lichter naarmate de dagen verstre ken. Het water werd schaarsch; het vee leed dorst en loeide den heelen nacht, overdag zocht het de poelen en waterkuilen af naar druppeltjes vocht. De menschen keken om hoog naar den helderen, wolkenloozen hemel en hoopten op regen. De regen kwam niet.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5