HET NIEUWE AVONDBLAD Lichtweek. Het Visscherijbedrijf in de Tweede Kamer. 18e JAARGANG No. 308 WOENSDAG 1 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van ait blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden,, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéle' zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN de veiligheidsdagen van het hoogovenbedrijf. VERKEER EN VERKEERSVEILIGHEID Ter gelegenheid van de veiligheidsdagen sprak Maandagavond de heer E. C. J. Staal. Hoofdinspecteur van Politie, afd. Verkeers wezen te Amsterdam in het Casino van het Bedrijf over „Verkeer en Verkeersveiligheid". Spreker begon zijn interessant betoog met een historisch overzicht van de ontwikkeling van het verkeersmiddel, toegelicht met inte ressante lantaarnplaatjes, vnl. ontleend aan oud Amsterdam. Zoo van zelf komende tot het moderne verkeer, vond spreker gelegenheid om daaraan de toepassing der verschillende verkeersvoorschriften toe te lichten en met foto's aan het verkeer ontleend de overtredin gen van deze verkeersregels te laten zien. Ook de allermodernste wijze van verkeersregeling, n.l. door middel van lichtsignalen werd door spreker aan de hand van de signaal-inrich ting op het Leidscheplein te Amsterdam be sproken en verklaard. De heer Staal vertelde verder nog van de propaganda voor veilig verkeer zooals die in Amsterdam op de scholen met de beste re sultaten wordt gemaakt. De kinderen worden door de verkeerspolitie onderwezen en de ver keerspolitie neemt hen een examen af. Slagen zij hiervoor dan wordt hun een insigne uitge reikt, dat zij vol trots dragen. Het was een hoogst interessante, lezing, die door bijna 120 personen met groote aandacht werd gevolgd. Nadat de spreker nog enkele hem gestelde vragen had beantwoord, sprak de heer Ir. A. H. Ingen Housz, directeur van het Bedrijf een slotwoord, waarbij hij gelegenheid vond den heer Staal dank te betuigen voor de welwil lendheid om zijn medewerking aan de veilig heidsdagen te willen verleenen. Hij sprak de hoop uit dat deze lezing ertoe moge bijdragen dat de veiligheid ook buiten de fabriek door het personeel in acht wordt ge nomen. Sluiting sbijeenkomst. Dinsdagavond vond de sluitingsbij eenkomst plaats, die zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Een groot aantal leden van de veiligheidscommissie was aanwezig. De eerste spreker was directeur Ir. A. H. Ingen Housz die zou inleiden het onderwerp '„De noodzakelijkheid van samenwerking van leiding en personeel". De heer Ingen Housz zeide, te zullen spre ken over „wat dichtbij en in ons is", d.w.z. over de wijze waarop de veiligheidsgedachte in de fabriek zoo goed mogelijk kan worden ver zorgd. Het woord „samen" moet in het mid den van onze gedachte worden geplaatst. De leiding kan allerlei dingen bedenken en in voeren over het hoofd van het personeel heen, het personeel kan op zijn manier over maat regelen der veiligheid denken, het kan die maatregelen ondergaan. Maar dan wordt niet veel bereikt. Er wordt wel veel bereikt wan neer men samen over de dingen denkt. Het is er om te doen maatregelen te beramen, die worden overgenomen als iets wat leeft in hoofd en hart van allen die er iets mee te maken hebben. Wat in de eerste plaats noo dig is is goede wil en bereidheid om het goede te dienen; als dit niet aanwezig is komt er niets van terecht. Wat verder een belangrijke factor is. is de eerbied voor iemand anders' meening, iemand anders' uiting. Hoe vaak ge beurt het niet, dat een onwelwillende houding wordt aangenomen tegenover de gedachten en de opmerkingen van een ander! We moeten begrijpen, dat wanneer iemand.met een ge dachte tot ons komt, daarin iets goeds kan liggen. Bij het uitvoeren der maatregelen, die die nen de veiligheid te bevorderen is verantwoor delijkheidsgevoel noodig. De verantwoorde lijkheid is het grootst bij hen, die het hoogst geplaatst zijn. maat dat beteekent niet, dat zij die in lagere raiigen geplaatst zijn, zich aan alle verantwoordelijkheid kunnen onttrekken. Voor'den leider der betrokken afdeeling is de bevordering der veiligheid even belangrijk als de bedrijfsorganisatie zelf. Ook de men- schen die het werk zelf doen, moeten dit doen met voortdurende activiteit van hun geest. Spreker meende een toenemend vertrouwen te kunnen constateeren. De schuchterheid om een opmerking te maken moet verdwijnen. De veiligheidsingenieur Ir. F. W. E. Spies begon te wijzen op de verhouding tusschen baas en arbeider. Feitelijk bestaat hierin geen tegenstelling. Er moet een sfeer van kame raadschap zijn. Spreker zette uiteen op welke wijze de veiligheidsgedachte op het bedrijf is uitgebouwd en op welke wijze een zekere kern bij de veiligheid commissies betrokken worden. Om meer menschen in het werk te betrekken wordt na elk ongeval een bespreking over dit ongeval gehouden waaraan baas en arbeiders van de betrokken afdeeling deelnemen. Dit ontmoette in den beginne tegenstand bij den getroffene, die van meening was, dat hij ge kapitteld zou worden. Uitvoerig stond de heer Spies bij deze werkwijze stil. Van veel belang vond spreker het, dat de sociale afdeeling bij den veiligheidsdienst be trokken is. Dit stelt den veiligheidsdienst in staat, den arbeider te leeren kennen, te leeren begrijpen om zoodoende ook te kunnen, con stateeren, of een arbeider staat op de plaats waar hij behoort. Ook de heer Spies wees op de noodzakelijkheid van onderling vertrouwen. Spreker bleef evenstilstaan bij de reactie, die de veiligheidsdagen op de buitenwereld hebben gehad en noemde ten slotte eenige voorbeelden, waarmede hij wilde aantoonen dat een kleine oorzaak groote gevolgen kan hebben en dat het noodig is bij alles de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Hierna bleef men nog voor een gedachten- wisseling bijeen, waarna deze belangrijke dagen door den directeur gesloten werden. visschen met behulp van het echolood. HET RAPPORT VAN EEN NOORSCHEN SCHIPPER. Eenigen tijd geleden hebben we in ons blad het een en ander verteld over het gebruik van het echo-lood aan boord van den Engelschen stoomdrifter „Violet and Rose" bij het op sporen van haringscholen. The Fishing News meldt thans het een en ander omtrent het gebruik van dit instru ment aan boord van den te Bergen thuisbe- hoorenden stoomdrifter „Vigra" van de ree- derij Einar Hausvik. In zijn rapport over een expeditie naar de IJslandsche wateren zegt de schipper, dat de resultaten, die hij met het echo-lood bereikte, zijn stoutste verwachtingen' overtrof. Op weg naar IJsland stopte de drifter in het eerste gebied, waar de haringvisscherij wordt uitge oefend. Het echolood gaf 30 vadem diepte aan, maar toonde tevens duidelijk aan, dat er „iets" was tusschen 15 en 20 vadem. Een groot aan tal visschersvaartuigen was op dezen vischgrond bijeengekomen, maar alleen de „Vigra" was uitgerust met een echolood. Zoolang zij in de diepte zwom, hadden de andere schepen geen aanwijzing van de aanwezigheid van haring en alle gingen een andere visscherij opzoeken. De „Vigra" bleef echter, omdat de schipper reeds zulk een goeden indruk van het werk van het echolood had gekregen, dat hij over tuigd was, dat de tusschenlooding een bewijs was van de aanwezigheid van haring. Een groote vangst. Het kwam ook zoo uit. In een korten tijd kwam de haring naar boven en de schipper maakte een mooie vangst, die zoo groot was, dat ook een hem volgende carrier bijna kon worden afgeladen. Hetzelfde gebeurde eenige malen op andere vischgronden en de „Vigra" en de carrier konden met een groote lading huiswaarts keeren. - De echometer bleek dus niet alleen van waarde te zijn omdat hij den schipper in staat stelde, .de aanwezigheid van haring- s.cholen te bepalen,-terwijl deze voor schepen, die niet daarmee wamr. uitgerust de haring onopgemerkt bleef „hét instrument was ook nuttig, omdat de „Vigra" kon terugkeeren vóór hare concurrenten, dus met aanzienlijke tijds besparing. Het kolenverbruik was minder en er konden meer reizen gemaakt worden dan zonder gebruikmaking van het echolood. Kabeljauw visschen. Op een andere reis bracht de schipper van de „Vigra" het waarnemen van echolood signalen bij de kabeljauw-visscherij in toepas sing. Met het echolood kon de schipper de diepte vinden waar hij wist, kabeljauw aan te zullen treffen. In zijn rapport staat vermeld, dat hij dikwijls duidelijk aanwijzingen kreeg voor de aanwezigheid van kabeljauw. Wanneer hij op deze aanwijzingen ging visschen, ving hij altijd, hetgeen niet het geval was, wan neer het echolood de aanwijzingen niet gaf. Als resultaat van zijn ondervindingen, op gedaan met het echolood, verklaart de Noor- sche schipper, dat hij er van overtuigd is, dat haring en andere visch met behulp van het echolood gevonden kan worden wanneer de visch zich in scholen ophoudt. Hij merkt tevens op. dat het vangen in korten tijd van een volle lading het gevolg was van het ge bruik van dit instrument. De schipper kwam ten slotte tot de conclusie, dat er voor de visscherij geen beter instrument bestaat dan het echolood. Verdere resultaten. Vroeg in het" voorjaar van 1933 charterde de Noorsche regeering de „Heimland I" voor een visscherij-expeditie, tevens met de bedoe ling het in kaart brengen van de heilbot- banken ter hoogte van N. O. Groenland. Deze expeditie is onlangs teruggekeerd, maar een officieel rapport van haar werkzaamheden is tot nu toe niet uitgegeven. De kapitein van de „Heimland I" heeft echter verklaard, dat de De Haarlemsche -politie is een serie veiligheidsweken begonnen met een Jichtweek". Hooggeachte wegberijders, Als ge aan den rol wilt gaan. In of door of rondom Haarlem, Hoor dan naar mijn licht vermaan. Want de Haarlemsche politie Houdt speciaal het oog gericht, Bij uw gang door 's levens duister, Op de mate van uw licht. Als het uur van licht-op daar is, Pleeg dan ook oplichterij, Letterlijk, maar niet figuurlijk, Anders zijt g' er toch weer bij. Laat uw licht behoorlijk schijnen Als gij nu door Haarlem gaat, Dus verblind niet en verberg het Niet onder een korenmaat. Haarlem's lichtweek is begonnen, Tegen allen valschen schijn Dus gij moet er zeer licht-vaardig. Zeker niet lichtvaardig zijn Menig rijder heeft zijn lichtpunt Vaak wellicht wel licht geteld, Onze tijd, om 't zacht te zeggen, Is soms wat licht ongesteld. Daarvoor kan genezing komen En naar waarheid dient erkend, Het geneesmiddel politie Werkt voor deze kwaal patent. Ook al werkt het wel wat stoppend, 't Is toch heilzaam en probaat, Want één week brengt reeds verlichting Juist in den gewenschten graad. P. GASUS. echometer tijdens de expeditie uitstekend werk heeft verricht en met behulp, van het instru ment eenige goede loodingen van heilbot- banken zijn verricht. Proeven, met het echolood in Zweden uit gevoerd, waren eveneens zoo succesvol, dat als gevolg daarvan de directeur van het nieuwe Zeevaartkundig Museum te Stockholm een echolood voor zijn museum besteld heeft, in welk museum, als een instituut voor practi- sche onderzoekingen, niet alleen wetenschap pelijke installaties worden aangebracht, maar ook belangrijke zeevaartkundige demonstra ties gegeven worden. Het aanschaffen door dit museum van een echolood wijst er op. dat het onder de zeevaartkundige instrumenten een belangrijke plaats heeft ingenomen. GROOTE OMZET VAN VERSCHE HARING. Zooals wij reeds hebben bericht, was er gisteren een groote aanvoer van haring, op een enkele uitzondering na aangevoerd door Nederlandsche schepen. De omzet aan ver- sche haring in den Rijksafslag bedroeg niet minder dan f 18.000. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 1 NOVEMBER Gem. Concertzaal: „Jezus en de Ziel" (Nan da Gerritsen, sopraan, Kralingsche Vrouwenkoor. George Robert, orgel). 8.15 u. Stadsschouwburg: Circus Knie. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het testament van Dr. Mabuse". 8.15 uur. Palace: „Rome Express'. Op het tooneel: Roosje Kohier en partner. Neerlands popu lairste actrice. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Die Fahrt ins Grune" Op het tooneel: Risroe en Bernard, „gekke menschen". 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette „lm Weissen Rössl." 8 uur. Gem. Concertzaal: R.K. Oratoriumvereeni- ging. Generale repetitie „Das Lied von der Glocke"; 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Waar blijft het rapport der commissie-Rijkens? Verschillende kwesties. DE OPMARSCH NAAR ROME HERDACHT. Rechts de Duce slaat den stoet Links de parade in de „Straat der Triomf" gade uit het Palazzo Venezia. In ons blad van Maandag' heeft men eenige belangrijke berichten kunnen vinden de vis scherij betreffende, berichten die alle ont leend zijn aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Mi nister Verschuur. Men weet natuurlijk niet wat uit deze be langstelling voortvloeit, maar in elk geval is het voor IJmuiden goed, dat de aandacht der Tweede Kamer weer eens op het vissche rijbedrijf gevestigd is. Verschillende belangrijke kwesties zijn ter sprake gebracht. We zullen ze eens de revue laten passeeren. Het rapport der commissie- Rijkens. Reeds eenige maanden geleden hebben wij in ons blad medegedeeld, dat het rapport der commissie-Rijkens gereed was gekomen. Uit de thans den minister gestelde vraag blijkt, dat het rapport nog steeds niet is in gediend. En het is juist deze kwestie, die voor IJmuiden van zulk een groot belang is, immers verwacht men daarvan de aanwij zingen en eventueel de middelen, die zullen leiden tot de saneering van het bedrijf. di.p destijds door de regeering als voorwaarde tot steunverleening werd gesteld. Is het dan te verwonderen, dat men in IJmuiden reikhalzend uitziet naar het rap port of althans naar de behandeling daar van, want het rapport zal men wel niet te zien krijgen. Wij konden reeds eerder al mel den, dat publicatie van het rapport zeer du bieus is. Toepassing- crisisinvoerwel. Verscheidene leden hebben, volgens het voorloopig verslag, den minister gevraagd of hij bereid is, de crisisinvoerwet toe te pas sen op versche zeevisch. Dit zou beteekenen een contingenteering op basis van den in voer van vorige jaren, zooals reeds op an dere artikelen is toegepast. Het uit den in voer voortvloeiende prijsbederf is vooral voor de IJmuider visscherij fnuikend, wordt er gezegd. Dit is lichtelijk overdreven, maar ongetwij feld zou het cóntingenteeren van die soor ten visch. welke in voldoende hoeveelheden door de eigen schepen worden aangevoerd, zijn goede uitwerking niet missen. Voor an dere soorten daarentegen en hier denken we bijvoorbeeld in de eerste plaats aan de uit Scandinavië ingevoerde heilbot is con tingenteering uit Óen booze. Deze kwestie is niet zoo eenvoudig, trouwens ook de volgen de niet. Vreemde visch uitgevoerd op Nederlandsche contingenten. Ieder, die geen vreemdeling in Jerusalem is weet, dat dit geschiedt. Nog onlangs heb ben wij er op gewezen, dat als vaststaand kon worden aangenomen, dat Deensche visch ten laste van het Nederlandsche con tingent naar België wordt uitgevoerd. De Nederlandsche autoriteiten hebben het ech ter zelf in de hand om aan dezen clandes- tienen uitvoer een einde te maken. Dit is een kwestie van controle. Maar kamerleden hebben volgens het voorloopig verslag er over geklaagd, dat Deensche en andere Scandinavische visschers over IJmuiden visch naar Engeland zenden. Hiervan hebben we nooit ie'ts gehoord en alhoewel het niet onmogelijk is, lijkt het ons zeer onwaar schijnlijk. De visch zou dan door tusschen- komst van een exporteur of expediteur te IJmuiden moeten worden ontvangen en als Nederlandsche visch worden verzonden. We hebben te bevoegder plaatse ons licht opge stoken, maar men kon niet aannemen, dat op deze wijze ons reedërijbedrijf eenige schade zou kunnen worden toegebracht. Wij gaan in de Engelsche vakbladen steeds nauwkeurig de Invoeren van visch uit ons land in Engeland na en deze blijkt steeds zeer beperkt te zijn. Het zou van belang zijn, dat ook Engeland de Nederlandsche uitvoer- certificaten erkent, wat naar we meenen te weten t-ot nu toe niet is geschied. Uitvoer naar België. Vele leden klaagden over de regeling van den invoer in België. Kan de regeering bij de Belgische autoriteiten geen stappen doen welke tot verbetering leiden? Naar onze meening kan de regeering; dit gerust nalaten, want zij zou toch nul op het request krijgen. In België bestaat een, we zouden haast zeggen overdreven protectio nistische geest jegens het eigen visscherij bedrijf. Practisch komt onze uitvoer naa'r België neer op 25 pet. van het contingent van 100 pct„ zeggen eenige kamerleden. Ge let op genoemden geest zien we eerder deze 25 pet. verder teruggebracht, dan dat België een royaler standpunt tegenover onzen in voer gaat innemen. Het pufverbocl. Ook deze teere kwestie is weer aangesne- 'en en niet voor het eerst. Buiten het par lement is het zelfs al 40 jaar geleden, dat I gewezen werd op de gevaren der puf vissche rij. In 1893 verscheen n.l. bij R. D. Tjeenk Willink te Haarlem van de hand van wijlen A. Hoogendijk Jzn. „De Grootvisscherii op de Noordzee", waarin ernstig gewaarschuwd werd tegen het „visch-maar-raak-systeem." De Reedersvereeniging heeft zich eveneens zeer ernstig met deze zaak beziggehouden en eenige jaren geleden de regeering al ver zocht, maatregelen tegen den opzettelijken massamoord te nemen. Het kon niet, omdat de eendenindustrie het zonder puf niet kan stellen heeft men toen gezegd. Maar wel licht staan de zaken thans anders en is er thans meer aanleiding dan ooit. om maat regelen te nemen. Engeland heeft het goede voorbeeld te nemen, al gold het bij onze overburen dan ook niet in de eerste plaats om den vischstand te beschermen. Wie ziet welke massa's opzettelijk gevangen puf da gelijks naar het eendenrijk worden vervoerd zal begrijpen, dat met ingrijpen haast ge maakt dient te worden. Het ijs. Ook dit is een teere kwestie en om ons niet op glad ijs te begeven., zullen we er niet veel van zeggen. Men weet dat we een verkoop bureau van Noorsch ijs gekregen hebben als gevolg van de ontevredenheid van visch- koopers en reeders over de ijspolitiek der ijsfabrieken hier ter plaatse. Dit verkoopbu reau heeft juist dezer dagen zijn bedrijf ver groot. Nu willen eenige leden toepassing der crisis-invoerwet om den invoer van Noorsch ijs te beteugelen. Dit klinkt zeer vreemd, im mers is in het jaarverslag van de Unie van ijsfabrieken over IJmuiden gezegd, dat de fabrieken der Unie te IJmuiden van den, verkoop van natuurijs hier ter plaatse geen nadeelen ondervinden. Waar de eerste be langhebbenden er al zoo over spreken, doet het verzoek van „eenige leden" wel wat vreemd aan. Maar misschien denken de an dere fabrieken er anders over dan die der Unie. Zoo Is dus weer eens de aandacht op IJmuiden gevestigd. Moge het ditmaal niet voor niets zijn. S. B. MEERSTOEL GERAAKT Het van Archangel met bestemming Am sterdam alhier binnengekomen Zweedscne stoomschip Leonardia heeft in het buitentoe- leidingskanaal een meerstoel geraakt. De schade is nog niet bekend. NIEUWE MOTORKOTTER. In de Vissch.ershaven is aangekomen de op de werf Vooruit te Enkhuizen gebouwde sta len Noordzeekotter EH 4 Twee Gebroeders. Het vaartuig zal alhier verder voor de vissche rij worden klaar gemaakt en van hier uit het bedrijf uitoefenen. VELSEN van het plaatselijk crisis- comite. STEUN IN KLEEDING. SCHOEISEL EN DEKKING AAN W RKLOOZEN. (B-STEUN). Door samenwerking van het Nationaal Crisis Comité en de Gemeente Velsen, is voor het tweede halfjaar 1933 pl.m. 6.300.— be schikbaar gekomen voor bovengenoemden steun. Georganiseerden werkloozen, die voor klee ding, schoeisel of dekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 11 ~Nov a.s. wenden tot het bestuur hunner or ganisatie. Het sub-comité, dat belast is met de be handeling dezer steunaanvragen, bestaat uit de lieeren: W. Ploos van Amstel, Kennemerlaan 100, IJmuiden. G. Knapen, Iepenstraat 8, IJmuiden (Oost). A. Krijger. Kompasstraat 70, IJmuiden. De organisatiebesturen, die steunaanvra gen ontvangen, handelen daarmede op de zelfde wijze als bij vorige B-steunuitkeerin- gen is geschied. Duidelijke invulling der rapporten wordt dringend verzocht. Deze invulling mag niet door de werkloozen zelve geschieden. De ongeorganiseerde werkloozen richten hunne aanvragen om kleeding, schoeisel en dekking op de gewone wijze tot het sub-co mité in den kring waarin zij wonen. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat, in de bestaande vacature Wildeboer, als Voorzit ter van Kling XVI is benoemd de heer J. de Blois, Enschedestraat 24, IJmuiden. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat volgens de Regeeringscircultire van 15 December 1932, de B-steun uitsluitend bestemd is voor werkloozen, die steun ge nieten van het Orgaan voor Steunverleening of bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1