De Nazi-activiteit in Oostenrijk'. Het proces over den Rijksdagbrand. UIT HET BUITENLAND. Henderson heeft het presidium der ontwapenings conferentie tegen 9 November bijeengeroepen. Komt Norman Davis nog terug in Cenève? Toenaderingspogingen op den Balkan. Genève. Presidium der Ontwapenings conferentie 9 November bijeen- pj voorzitter der Ontwapeningsconferentie Henderson, heeft het presidium officieel bij een geroepen voor een vergadering op 9 No vember a.s. De pogingen van Henderson om het pre sidium eerder, zoo mogelijk nog in den loop van deze week bijeen te krijgen, zijn hiermede definitief mislukt. De Italiaansche en En- o-elsche regeering hebben het voorstel van den president- afgewezen. Omtrent de agenda voor de nieuwe bijeenkomst van het presi dium is nog niets bekend. Door het onver wachte vertrek van Norman Davis, van welks draagwijdte men zich thans algemeen re kenschap geeft, is de situatie aanzienlijk ge wijzigd, hoewel van Amerikaansche zijde verklaard wordt, dat het niet zeker is, dat Norman Davis niet meer naar Genève zal terugkeer en. Balkan. Toenadering tusschen Roemenië en Bulgarije. Alle bladen bespreken uitvoerig de bij eenkomst van koning Carol en koning Boris. Algemeen wordt in het licht gesteld, dat het niet slechts een daad van beleefdheid be treft, maar een gebeurtenis van groot belang. Er wordt gezegd dat het met goeden wil van beide kanten niet moeilijk zal zijn de hangen de kwesties, vooral die der wederzijdsche minderheden, op te lossen. Of men hierin echter slagen zal wordt weer twijfelachtig ge maakt door het optreden der komitadjis, die, gelijk het laatste incident van Zondag avond bewijst, alles in het werk zullen stel len om de ernstige spanning tusschen Bul garije en Roemenië niet te doen verslappen. Hoofdzakelijk zou men tot dusverre besloten hebben tot een economische toenadering. Rustig bezien zijn dus de resultaten van de bijeenkomst niet zeer groot. Het is echter reeds opmerkelijk, dat het tenminste tot een directe gedachten wisseling tusschen de beide vorsten en de ministers van buitenlandsche zaken is gekomen. Amerika. Ford zwicht voor generaal Johnson. Henry Ford. De nationale Kamer van Koophandel voor de auto-industrie heeft naar de Tel. uit Washington verneemt bericht ontvangen, dat Henry Ford op 6 of 7 November met betrek king tot de loonen en arbeidstijden in zijn bedrijf, zooals de code voor de auto-industrie dat eischt. Dit beteekent, dat Ford gehoor heeft gegeven aan de waarschuwing van-generaal Johnson; deze had verklaard, dat Ford niet in aanmer king kon komen voor inschrijvingen op de levering van auto's aan officieele instellingen, omdat Ford den blauwen adelaar niet voert. Pressie van Araki op de mogendheden. De Japansche minister van oorlog, gene raal Araki, die teruggekeerd is van de groote militaire manoeuvres te Foekioe, heeft te genover persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn voorstel een internationale vredes conferentie te Tokio bijeen te roepen blijk baar opzien heeft gebaard. Hij is van mee ning, dat Japan een duidelijker houding in buitenlandsche politieke aangelegenheden moet innemen door de politiek van gereser veerdheid op te geven. Araki voegde hieraan toe, dat voor Japan vele mogelijkheden be staan, indien de mogendheden mochten wei geren de uitnoodiging voor een internatio nale conferentie aan te nemen. Frankrijk. Het ontslag van Renaudel uit de Soc. Partij geëischt. De Executieve van de S.F.I.O.. de Fran- sche socialistische partij, heeft na een be spreking van cle scheuring in de gelederen der partij een resolutie aangenomen, waarin het volledige partijbestuur wordt verzocht de 28 leden van de Kamerfractie, die verle den week Dinsdag voor de regeering-Dala- dier hebben gestemd, uit de partij te royee- ren. Ook de aanhangers van Renaudel verga derden gisteren om hun houding in verband m«t den algemeenen toestand vast te stel len, Renaudel verklaarde dat hij voor de tegeering gestemd had, niet om haar te red den, maar om een brug voor de toekomst te slaan, u* was de eerste stap naar een nationale unie. Wanneer men beweerde, dat hij en zijn vrienden zich vrij willig uit de partij hadden laten sluiten, wenschte Renaudel daartegen te protestee- ren. Op het oogenblik echter waarop zijn groep uit de partij zou worden geroyeerd zou hij een nieuwe partij stichten, waarbij alle vrienden zich konden aansluiten. Door hun houding !n de Kamer hadden zij niet alleen het belang van het land en van de arbeidersklasse verdedigd, doch ook den in ternationalen vrede Zwitserland. Von Blomberg denkt niet aan schending der Zwitsersche soevereiniteit Een Zwitsersch officier heeft zich tot den Rijksweerminister Von Blomberg gewend en dezen verzocht eenige vragen te willen beant woorden met betrekking tot de geruchten over een Duitsch marschplan door Zwitser land. Het antwoord wordt gepubliceerd in de Neue Basler Zeitung. Von Blomberg ver klaart dat reeds een blik op de kaart doet zien, dat de doorbraak door Zwitserland om de Fransche vestinggordel te vermijden geen zin heeft. De strijdkracht van het Zwitsersche le ger mag bovendien niet worden onderschat. Voorts zou de verbinding dezer stoottroepen in zekeren zin onder de kanonnen van het Fransche front van vestingen liggen. De mi nister herinnert aan de ondervinding tijdens den wereldoorlog opgedaan en stelt de vraag waar het zwaartepunt der Zwitsersche grens bescherming is gelegen, aan de Duitsche of Fransche grens. De achting van Duitschland voor het Zwitsersche volk en zijn oude tradi- tionneele eerzucht moet Duitschland wel weer houden van de gedachte de Zwitsersche sou- vereiniteit te schenden door plannen van mi litaire marschen. Waarom Torgler niet naar huis ging. (Zie ook elders in dit nummer) BERLIJN 31 October (W. B.) Na de pauze deelt de president mede, dat het verhoor van get. Lebermann nog niet 'als afgeloopen geldt; er zal later nog op worden teruggekomen en dan zal ook de quaestie der bèëediging worden geregeld. Intusschen zal een deel van Lebermann's verklaringen nader worden onderzocht. Vervolgens wordt de caféhouder Stawicki uit de Dercksenstrassen gehoord. De getuige ontkent, dat hij Torgler kent. Dat Torgler op den avond van den brand in zijn lokaliteit was, weet hij niet, daar getuige er niet was Toen de brand bekend werd is getuige naar het Rijksdaggebouw gegaan en daarna naar huis. Verder verklaart getuige dat ongeveer om acht uur twee personen in de bierhal aan een tafel hadden plaats genomen, die hij aan de hand van hem voorgelegde foto's later als Kühne en Ossietzky heeft herkend. Getuige Kraczewski, die op den avond van 27 Februari met Stawicki aan de toonbank in het café heeft gestaan, verklaart dat tus schen 6 en 7 uur de eerste twee personen van de tafel waren gekomen, waaraan later Torgler en Koenen plaats hadden genomen. Hij had de tafel in het oog gehouden en den indruk gehad, dat de menschen aan die tafel elkaar blijkbaar wat te vertellen had den; zij staken de hoofden bij elkaar als de kellner langs kwam, of zwegen. De kellner had ook gezegd, dat het hem leek alsof de menschen tot, de „Rote Fahne" behoorden. O. M.: „Torgler heeft gezegd, dat hij bij Koene moest overnachten, omdat de tram naar Karlshorst reeds weg was. Volgens het procesverbaal der Londensche commissie heeft Koene verklaard; „Uitsluitend om veiligheidsredenen, kwamen fij overeen, dat Torgler niet naar zijn woning zou gaan. maar bij mij zou overnachten". Beklaagde Torgler; ,.De voornaamste reden, waarom ik niet naar huis ben gegaan is, dat praktisch daarvoor geen mogelijkheid be stond. Ik geef1 echter toe, dat ik buitenge woon opgewonden ben geweest, nadat Oehme mij had meegedeeld, dat gezegd werd, dat gezegd werd, dat Torgler en Koenen over haast den Rijksdag verlaten hadden. Er kon geen snrake zijn van voorzorgen tegenover de politie", ging Torgler voort, „maar ik vreesde, dat mij daar ik in Karlshorst door donkere straten had moeten gaan, daar iets kon overkomen." De volgende getuige is de kellner Jescher. die op den betrokken avond in het lokaal Stawicki bediende. Uit zijn verklaringen blükt, dat twee chauffeurs reeds vroeger in het café waren en gingen zitten aan de ta fel, waaraan Köhne en andere persoon had den plaats genomen. Zij verdwenen daarop de een na den ander, telkens met ongeveer een kwartier tusschenruimte. Even na ne gen uur kwam afgevaardigde Koenen. Pres;dent: Dat moet vóór den brand zijn geweest? Getuige: Ja, vóór het bekend worden van den brand. Toen het bericht van den brand kwam, namen de personen aan de tafel geen notitie ervan. Zij bleven rustig op denzelf den fluistertoon als tot dusver doorpraten President: Koenen is naar de tot dusver ontvangen inlichtingen tot kwart voor ne gen in den Rijksdag geweest, heeft dan een tijd bij Aschinger gezeten, waar de brand bekend werd, zoodat het niet goed kan klop pen, dat Koenen reeds bij u kan zijn ge weest. toen het bericht kwam. Getuige: „Het was op zijn laatst 9 3/4 uur toen "Koenen binnenkwam. President; .Dus omstreeks den tijd, waar op de Rijksdag begon te branden. U blijft daarbij?" Getuige: „Ja." Daarna werd de 26-jarige student Perl ge hoord, die mogelijk met v. d. Lubbe verwis seld is. O.M.: „Bent u op 27 Februari met Torgler samengeweest?" Getuige: „Neen. Ik ben dien dag niet op de 1ste verdieping geweest; ik heb op de 2de verdieping gewerkt. O.M.: „Getuige kan dus niet verwisseld zijn met den man, met wien Torgler op de 1ste verdieping is gezien." Een der rechters: „Bent u ooit den Rijks dag met een kist binnengegaan?" Getuige: „Ik ben op 27 Februari met een groot pak papier binnengekomen. Dat was wel geen kist, maar men had het daarvoor kunnen houden." Daarop wordt de zitting tot heden ver daagd. Mei gezel van v. d. Lubbe meldt zich aan. Te Berglern bij Ending 'Opper Beieren) heeft zich zekere Oskar Mueller bij de politie aangemeld. Hij beweert in October 1932 met v. d. Lubbe in de buurt van Constanz te heb ben rondgetrokken. Waarschijnlijk zal Muel ler naar Berlijn worden overgebracht. UITSPRAAK IN HET PROCES TE AIX. DE ADVOCAAT SARRET TER DOOD VEROORDEELD. AIX en PROVENCE, 31 Oct. In de be kende zaak tegen de gezusters Schmidt en den advocaat Sarret is laatstgenoemde ter dood veroordeeld. Voor de gezusters Cathé- rine en Philoméne Schmidt waren verzach tende omstandigheden aanwezig. Zij werden tot tien jaar eenzame opsluiting veroordeeld. De andere betrokkenen werden vrijgespro ken. Door haar betrekkingen tot mr. Sarret werden de gezusters Schmidt, de dochters van een Beiersch officier, die zich lang voor den oorlog in Frankrijk had gevestigd, me deplichtig aan een aantal moorden, welke ten doel hadden de daders in het bezit te stellen van de verzekeringsgelden der slacht offers. Zij hebben zich op deze wijze vele millioenen weten toe te eigenen. VERMANING VAN ENGELAND AAN PALESTINA. De Dinsdag tamelijk rustig verloopen. DE NIEUWE HAVEN INGEWIJD. En hoe de regeering er op reageert. Bestraffingen naar Duitsch voorbeeld. Concentratiekampen en gijzelaars (Van onzen Weensohen correspondent). LONDEN, 31 Oct. (V. D.) De toestand in Palestina was Dinsdag tamelijk rustig. Behalve enkele kleine betoogingen worden geen incidenten van beteekenis gemeld. De Hoogè Commissaris, Sir Arthur Wauchope, heèft Dinsdag de nieuwe' haven van Haifa in gebruik gesteld. Massabetoogingen waren verboden. De Engelsche minister van Koloniën, Sir Philipp Cunliff Lister heeft een telegram ge zonden aan den Hoogen Commissaris, waar in hij scherpe vermaningen richt tot de be volking van Palestina. De orde en de rust zullen met alle middelen worden gehand haafd. Het mandaat over Palestina brengt voor Engeland mede gelijke plichten je gens Joden en Arabieren. Het mandaat voor ziet in de vergemakkelijking van de stich ting van een nationaal tehuis voor de Joden in Palestina. Thans zijn plannen in studie, welke voor alle deelen der bevolking materieele voor deden zullen brengen. De 300 Joodsche emigranten die zich aan boord van de Polonia bevonden, mogen over land van Port Said naar Palestina reizen. Over de nieuwe haven van Haifa wordt nog gemeld, dat deze 11/4 millioen pond heeft gekost. Het havenbekken heeft een opervlak van 160 H.A. Schepen tot 30.000 ton kunnen de haven aandoen De Arabische pers in staking. JERUZALEM. 31 Oct. (V. D.) De Ara bische pers is ten teeken van protest tegen de in Palestina afgekondigde perscensuur in staking gegaan PLEGER VAN DEN AANSLAG OP CONSULAAT TE LEMBERG KRIJGT LEVENSLANG LEMBERG, 30 October (V.D.) De jury te Lemberg heeft heden den Oekrainer Nikolaj Lemyk wegens den aanslag op den kanselier van het Russische consulaat-generaal te Lemberg, Mailow, veroordeeld tot levenslange kerkerstraf. De doodstraf was geëischt, doch in verband met den jeugdigen leeftijd van den dader werd daarvan afgezien. STORM BOVEN NOORD- EN OOSTZEE. TWEE SCHIPBREUKEN BIJ GOTLAND. HAMBURG, 31 Oct. (V.D.) Van zee te ruggekeerde visschers verhalen, dat thans he vige stormen boven de Noordzee woeden. De visscherij ten Noorden en ten Zuiden van Doggersbank moest wegens den storm, wel ke met orkaankracht woedde tijdelijk wor den gestaakt. De aanvoer van versche zee- visch is daardoor aanzienlijk verminderd. STOCKHOLM, 31 October (V.D.) In het Noordelijk deel van de Oostzee hebben Dins dag eenige ernstige scheepsongelukken plaats gehad. In de buurt van het eiland Gotland is het Finsche zeilschip „Alice Gaulke" ge strand. De uit vier mannen, een vrouw en een knaapje bestaande equipage bevindt zich nog aan boord. Tot nu toe is het nog niet gelukt de schipbreukelingen te bevrij den. In de buurt van Gotland bevindt zich voorts een viermaster, waarvan de naam en de nationaliteit niet bekend zijn, in nood. De bemanning bestaat uit 12 personen. Men vermoedt, dat men te doen heeft met het Finsche schip Salisburry. Ten slotte zou een Noorsch schip gestrand zijn. Bij Carloe is een reddingsgordel aan gespoeld van de „Homledal". De Oostenrijksche nationaal-socialisten 1 zijn. niettegenstaande hun partij nu al se dert meer dan vier maanden door de regee ring verboden is en deze dus officieel niet meer bestaat, geenszins van plan den moed te laten zakken en hun strijd tegen het te genwoordig in Oostenrijk heerschende regi me en tegen het kabinet van dr. Dollfuss op te geven. Hun organisatie bestaat, zooals ik dezer dagen kon constateeren. nog net zoo als dit vroeger het geval was, al moeten zij thans meer in het geheim en in het verbor gen werken, hetgeen hun fanatisme eerder bevordert dan dat het hun ondernemings geest den kop indrukt. Wanneer nationaal- socialisten elkaar ontmoeten, zeggen zij „waw!" tegen elkander, dat beteekent „Wir Arbeiten Weiter!" Herhaaldelijk worden nieuwe geheime nazi-centrales onidekt. in winkels, op kantoren en in restaurants. Wan neer nationaal-socialisten daar dan bijeen komsten met elkander hebben, doen politie- organen er een inval en nemen zij de aan wezigen in hechtenis. Deze worden dan meestal door den politie-rechter tot straffen van vier of zes weken veroordeeld. Wanneer zij dan weer in vrijheid worden gesteld, zijn zij inmiddels natuurlijk geen aanhangers van Dollfuss geworden en dan zetten zij hun onderaardsche werk en hun propaganda des te verbitterder voort. „Waw!" De regeering past tegenwoordig ongeveer dezelfde methodes toe als die, welke in Duitschland gebruikelijk zijn geworden. Ook in Oostenrijk heeft men in den laatsten tijd een buitengewoon strenge censuur op de hier verschijnende bladen. Herhaaldelijk komt het voor, dat exemplaren van dagbla den verboden worden. Dan gaan de politie agenten van de eene Tabaktrafik naar de andere en loopen zij alle restaurants, koffie huizen en bier- en wijnlokalen af om de zich daar bevindende nummers van het geconfis- ceerde blad in beslag te nemen en ook de krantenverkoopers op straat moeten hun voorraad laten onderzoeken en moeten de exemplaren van het blad, dat de ergernis van den pers-rechter of van het Bundeskanzler- amt heeft opgewekt, afleveren. Vaak ook deelt men de redacties van de dagbladen en van de correspondentie-bureaux van te voren mede, dat men niet wenscht, dat dit of dat gedrukt wordt, zooals dit dezer dagen ook het geval is geweest met het verslag van een redevoering van prins Starhemberg, die op een Heimatsc.hutz-meeting gezegd heeft, dat er geen democratie in Oostenrijk meer be staat en dat men weldra in heel Europa geen democratie zal hebben. Wanneer wat nog heel vaak voor komt! er ergens papieren hakenkruizen op het plaveisel van de straten zijn uitgestrooid of wanneer er groote hakenkruizen op de muren van huizen en op schuttingen geverfd en ge teekend zijn, dan worden zoogenaamde „Putzscharen" aan het werk gezet. Dan wor den verschillende personen, waarvan het be kend is, dat zij nationaal-socalistisch denken en voelen, bij elkaar getrommeld, dan moe ten die met borstels en bezems en emmers op een bepaald uur op een beoaalde plaats ver schijnen om alles weer netjes schoon te ma ken. Tot de lieden, die met dit werkje belaft zijn, behooren vaak advocaten en dokters en gewezen officieren. In Oostenrijk heeft men ook Teeds een con centratiekamp, al mocht hierover niets in de Oostenrijksche bladen geschreven worden en al wordt dit woord bovendien niet voor deze inrichting gebezigd. „Absonderungsla- ger" is de naam van deze verzameling van gevangenen, die men niet te zamen met an deren in een gewoon huis van bewaring of een gevangenis wil laten samenwonen. Dit „Absonderungslager" bevindt zich te Wöl lersdorf in de buurt van Weenen, waar zich gedurende den oorlog een fabriek van bom men en granaten en andere ontplofbare stof fen bevond. Het heet, dat zich onder de hier bijeengebrachte personen men zegt, dat het er zes-en-dertig zijn ook een vrouw bevindt. De verschillende hoogescholen staan onder scherp politietoezicht. Voor den allereersten keer doen politie-agenten in de verschillende universiteitsgebouwen dienst. Zij patrouiï- leeren door de gangen en zij moeten er voor waken, dat er geen ongeregeldheden plaats vinden. Op den allereersten dag echter, waar op weer colleges gehouden werden, hebben zich in de hoogescholen ernstige incidenten voorgedaan. Op de hoogescbool bij den Schot- tentor werd druk met voetzoekers gewerkt, die een helseh spektakel maakten. En tal van studenten zongen „Deutschland, Deutsch land. über Allesen het in Oostenrijk verboden Horst Wessel-lied. Op de technische hoogeschool ging het al niet veel kalmer toe. Daar werd met chemi sche stoffen gewerkt, die een nevel in het ge bouw veroorzaakten, en daar gelukte het en kelen studenten uit een van de. vensters een hakenkruis-vlag te bevestigen. Studenten en poh'tie ziin met elkaar in botsing geraakt. Vlak tegenover de groote opera waaide de zer dagen opeens oo het dak van een der voornaamste en mooiste huizen van den Rine den zoogenaamden Helnriehshof. welk' huis vroeger eisen dom is geweest van keizer Fra^s Jozef, een reusachtige hakenkruis-vlag, die door politie-agenten naar beneden moest worden gehaald. En korten tijd tevoren had zich opeens aan een hooeen lantaarnmast vlak naast de opera des middags om klokslag twaalf uur een dito reuzen vlag ontplooid. Een paar nazis. die werkmanskleeren had den aangetrokken, waren met een handwa gentje komen opdagen en hadden de vlag in ongerolden toestand naar boven geheschen. Toen het dundoek ooenwaaide, waren de da ders reeds verdwenen. De brandweer moest er met hooge ladders bij te nas komen om de vlag v/eer naar beneden te brengen. D? nationaal-socialisten beweren, dat het onjuist is. dat Rudolf Dertil, de jonge imn, die in het pa riemen isgebouw op den bonds kanselier geschoten heeft, ooit tot hun oartü heeft behoord. En zij verklaren, dat de kaart van lidmaatschap, welke door de Heimwehr- courant „Oesterreichische Abendzeitung" ge reproduceerd werd, een valsch document is. Teven.s brengen wij het feit, dat de leider van de geheime staatspolitie, „Hofrat" dr. Hedrich, kort na het plegen van den aan slag van ziin post verwiiderd werd. in ver band met het onderzoek in de Dertil-affaire. Dr. Hedrich zou de zaak niet zoo aangepakt hebben als de vice-kanselier Fey het ge- wenscht zou hebben. En daarom moest hij den dienst verlaten. Evenals in Duitschland hebben de be windhebbers hier tegenwoordig „Sturmscha- reri' die uit geüniformeerde en gedrilde jon gelieden bestaan, die zich bij openbare poli tieke meetings naast en voor en achter het spreekgestoelte van den redenaar moeten opstellen. En in de kampen, waarin de man nen en jongens van den sedert korten tijd in het leven geroepen vrijwilligen arbeids dienst zijn ondergebracht, wordt ook steeds druk gemarcheerd en worden militaire oefe ningen gehouden. De autoriteiten in Kufstein in Tirol, dat vlak bij de grens van Beieren ligt. hebben gisteren bekend gemaakt, dat zij de leiders van de nazi-beweging er voor aansprakelijk zullen stellen, wanneer er wederom op de bergen vuren worden ontstoken, die den vorm van een hakenhuis hebben, en dat zij deze dan voor de daden van de anderen zul len laten boeten, en flink boeten ook, want zij zullen tot gevangenisstraffen tot een heel jaar veroordeeld kunnen worden, die zij dan ergens in een afgezonderd kamp zullen kun nen doorbrengen. Het nieuwe groote radiozendstation op den Bisamberg bij Weenen staat dag en nacht onder buitengewoon strenge bewaking, om dat men reeds sedert geruimen tijd vermoedt, dat er wel een aanslag ou den zender zou kunnen worden gepleegd. Het wachtcorps be staat uit eventjes vijf-en-veertig man. vopr welke barakken moesten worden gebouwd. In den nacht nu hebben drie tot dusverre onbekende personen getracht den zender on bruikbaar te maken. Zij hebben het iizeren rasterwerk om het terrein, waarop de zender taat. met scharen, zooals men die in den oorlog gebruikt heeft om er prikkeldraad versperringen mee uit den weg te ruimen, oo verschillende plaatsen doorgeknipt en zij waren reeds dicht bij den hoogen mast en bii de gebouwen, toen zij ontdekt werden. De wachtposten losten verschillende scho ten op hen, de indringers sloegen od de vlucht, men zond hen geweer- en revolver kogels achterna en men vervolgde hen. Doch bet gelukte den indringers in de duisternis te ontkomen. Men vermoedt, dat enkele kogels hun doel geraakt hebben en dat een of twee mannen gewond ziin. Later zocht men de geheele om geving af zonder echter een spoor van de mannen te vinden. W. M. BEKAAR. VLIEGTUIG VAN DE FARMAN VERONGELUKT. TWEE INZITTENDEN OMGEKOMEN. BAZEL, 31 October (V.D.) Dinsdagoch tend om half twaalf is bij Etobon in de buurt van Belfort een 3 motorig passagiersvlieg tuig van de Farman, dat om half elf van Bazel was vertrokken, verongelukt. De radio- telegrafist en een passagier werden gedood, terwijl de bestuurder en een mecanicien licht werden gewond. Het vliegtuig is tegen een heuvel opgevlogen. In het vliegtuig be vonden zich nog 4 gemzen, die bestemd wa ren voor den Londenschen dierentuin. ENGELSCH-DEENSCHE BACONBESPREKINGEN MISLUKT. EXPORT-CATASTROFE IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 31 Oct. Naar uit Londen verluidt zouden de Deensch-Engelsche onder handelingen over het baconvraagstuk zonder resultaat zijn afgebroken. In Deensche bedrijfskringen noemt men den toestand zeer ernstig. Teneinde een export- catastrophe te vermijden wordt o.a. voorge steld de abattoirs voor den duur van een week te sluiten dan wel de overtollige varkens te vernietigen en tot zeep te verwerken. Een zeer groot aantal varkens zou voor vernietiging in aanmerking komen. De Tel herinnert er aan, dat binnen enkele dagen de gedwongen invoerverlaging met 16% van kracht zal worden tot het einde van Fe bruari a.s. DAMMEN D.C.IJ. WINT VAN DAMCLUB HAARLEM. Dinsdagavond werd onder groote belang stelling de eerste competitiewedstrijd gespeeld tusschen bovenstaande vereenigingen. die in een fraaie overwinning voor D.C.IJ. eindigde. Hieronder volgt de uitslag. D.C.IJ. Damclub „Haarlem" A. LigthartH. W. Zitman B. Dukel—Berkemeijer K. de JongT. v. Wamel J. SmitP. v. Wamel P. LeyteW. van Daalen J. Kramer—G. v. Heek H. Schaap—W. Stroo BasstraF. Visse SouvereinD. v. Abs C. Suyk—H. v. Abs 2—0 2—0 cfgebr. 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 0—2 2—0 Voorloopige uitslag 12—6 D.C.IJ. Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: 2e klasse: Ott wint van Postma. Bais ver liest van de Beurs, J. Groenv. d. Velde 11. 3e klasse: Meyer wint van F. Dukel, v. d. Heijde verliest van C. Kaan, W. Kaan—Post ma afgebr., Meijer—Postma 1—1, Dukel—C. Kaan 1—1. 4e klasse: RasA. J. Visser 02, De Vlugt J. Visser 0—2, Eeizema—Broek 0—2, v. d. Gaag —Bakker 0—2, C. Buis—de Weert 2—0.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3