De berechting der muiters begonnen. EN GEWETEN VOOR EER [JMUIDER COURANT. WOENSDAG I NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Eerste groep voor den Zeekrijgsraad. Straffen van 6 tot 18 jaar geeischt. Een proces van langen duur. Per groep echter niet meer dan een dag noodig. Het openingswoord De president van den Zeekrijgsraad, kapitein-luitenant ter zee Dorren, opende de zitting met een inleidend woord, waarin hij het ontstellend bericht omtrent het uitbre ken van de muiterij memoreerde. Spreker vervolgde met de woorden: De beschaming, ingeleid door de massa- ongehoorzaamheid te Soerabaja, was dus vol tooid. De smaad, aangedaan aan een van HM.'s oorlogsschepen, nog wel dragende den roemrijken naam, welke herinnert aan den grootsten der vlootvoogden, wekte terecht diepe verontwaardiging". De president besprak vervolgens den eisch van de rechtspraak en zeide: De feiten duiden op een zekere verwording, welke de krijgstucht dieper ondergraaft dan men wilde bekennen". Spreker besloot zijn toespraak met deze woorden: ..Moge de berechting welke thans aanvangt bijdragen tot de opklaring en de versteviging van de juiste onvervreemdbare begrippen omtrent gezag en tucht en geve God ons wijsheid, om deze zaken tot een be slissing te brengen welke een goede justitie vordert". Getuigenverklaringen Hierna wordt voorgelezen de getuigenver klaring van een schildwacht, waarin ver klaard wordt, dat de inlandsche kwartier meester R. Tuhumena onder voorwend sel de geweren van de schildwachten laadde voor de muiterij. Uit een verklaring van den commandant van De Zeven Provinciën, kapitein-luitenant ter zee P. E i k e n b o o m, welke vervolgens wordt voorgelezen, blijkt, dat de commandant der marine voor het vertrek van De Zeven Provinciën uit Soerabaja order heeft gegeven om de geladen pistolen gereed te houden, dan wel de gevulde patroonhouders der revolvers gereed te houden, aangezien de toestand aan boord onrustig werd geacht. Uit deze verklaring blijkt vervolgens, dat kapitein luitenant ter zee Eikenboom van een tegenover gestelde meening was, en dat hij van de order van den commandant der ma rine is afgeweken. Dan is aan de orde een verklaring van den gezaghebbér van het s.s. der gouvernements- marine Aldebaran, waaruit blijkt, dat de luitenant ter zee eerste klasse W. F. J. Fels van De Zeven Provinciën' des avonds aan boord van dit stoomschip is gekomen en bij die gelegenheid meldde, dat er muiterij op De Zeven Provinciën was uitgebroken. Luitenant Fels was bij die gelegenheid zoo opgewonden, dat men hem zijn revolver heeft ontnomen uit vrees voor zelfmoord. In de verklaringen wordt voorts gezegd, dat de bemanning van de Aldebaran De Ze ven Provinciën niet kon overrompelen, omdat de Aldebaran geen troepen aan boord had. Daarna wordt een verklaring voorgelezen van den luitenant ter zee tweede klasse H. L. v a n Boven. Deze officier stelt vast, dat het hem bekend was, dat „vooruit" twee rijen gewapende schepelingen in hinderlaag wa ren, die beschikten over een voorraad hand granaten. Volgens een aanvullende verklaring afge legd door den beklaagde Ramelan, in- landscli matroos derde klasse, zou de inland sche schepeling Parad ja hem gelast hebben op de officieren te schieten, waarbij hij de woorden gebezigd zou hebben: Als je niet schiet, zal ik je neerschieten. Requisitor. De fiscaal, officier van administratie, tweede klasse L. P. van Boven, thans requi sitor nemende, komt tot den volgenden eisch Voor de eerste groep van negentien beklaagden de volgende straffen: J. K. Kawilarang, inlandscli matroos eerste klasse 18 jaar. R. Tuhumena inlandsch kwartier meester, 10 jaar. J.Manuputty, inlandsch matroos eerste klasse, 14 jaar. Soedijana, inlandsch matroos eerste klasse, 15 jaar. J. Parimussa, inlandsch matroos eer ste klasse, 8 jaar. Wahap, inlandsch matroos eerste klasse, 6 jaar. Mahomed Sarif, inlandsch matroos" tweede klasse, 9 jaar. H. W. Posumah, inlandsch korporaal monteur, 8 jaar. Ramelan, inlandsch matroos derde klasse, 6 jaar. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 18) „Ze probeerden dus om je dronken te ma ken, nietwaar?" zei hij met een glimlach, terwijl hij ontkennend het hoofd schudde op Potters vraag. Ik begrijp die geschiede nis niet," vervolgde hij bedaard. „Natuurlijk zouden ze belet hebben dat de courant op den vastgestelden tijd verscheen, als zij je dronken maakten. Maar als zij van plan wa ren om ernstige schade aan te richten ik bedoel natuurlijk aan de courant," veront schuldigde hij met een norschen glimlach, i,waarom kwamen zij dan niet hierheen «enigen van hen gedurende jouw afwe zigheid en vernielden den boel? Dat zou hen zekerder van hun zaak maken." Potter lachte grimmig. „Natuurlijk had don zij dat kunnen doen", zei hij, „het zou gemakkelijk genoeg zijn geweest zal altijd gemakkelijk genoeg zijn. Maar het zou niet artistiek zijn, integendeel grof. Dunlavey Soewarso, inlandsch matroos-telegra fist, 6 jaar. Ardani, alias Digdodarmo, inlandsch matroos tweede klasse. 8 jaar. Saleh, inlandsch matroos schrijver, 8 jaar. P. Mintje, inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. J. Hendrik, inlandsch stoker-olieman, 16 jaar. Soehardjo, inlandsch stoker tweede klasse. 14 jaar. Abdul Karim, inlandsch stoker eerste klasse, 7 jaar. Achmad, inlandsch stoker eerste klas se. 9 jaar. Ali, alias Partodihardjo, inlandsch sto ker eerste klasse, 7 jaar. D. Tatipikaiawan, inlandsch stoker eerste klasse, 9 jaar. Al deze gevangenisstraffen worden ge eischt met aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, met ontslag uit den militairen dienst en met ontzetting dei- bevoegdheid om verder bij de gewapende macht te dienen. Pleidooi. De raadsman voor 17 beklaagden, uit deze eerste groep van 19. de officier van ad ministratie H. C. van 't Hof, houdt vervolgens een pleidooi van anderhalf uur. Verdediger concludeert tot vrijspraak voor de beklaagden J. Manuputty en voor Soedija na, in beide gevallen op grond van formeele juridische bezwaren. Voorts vraagt hij vrij spraak voor Kaliwarang, Posumah en Ali, alias Partodihardjo, en Tatipikaiawan. In al deze gevallen op grond van onstrafbaarheid in den zin van art. 119 van het wetboek van militair strafrecht. Verdediger vraagt ook vrijspraak voor Sa leh van de hem ten laste gelegde deelneming aan het opvoeren van mitrailleurspatronen, aangezien zulks niet wettig en- overtuigend bewezen is, terwijl de overige hem ten laste gelegde handelingen niet strafbaar zijn. Vrijspraak voor Tuhumena, Pai'inussa en Wahap wordt gevraagd, op grond van on strafbaarheid in den zin van art. 119 van het wetboek van militair strafrecht, q.q., of onst-rafbaarheid als hebbende gehandeld in overmacht. - Verdediger vraagt vrijspraak voor Ramelan van de hem ten laste gelegde poging bot doodslagof zware mishandeling. Verdediger verzoekt den zeekrijgsraad om onder alle omstandigheden bij het toemeten van de straf rekening te houden met zijn pleidooi. Morgen komt- de tweede raadsman aan het woord voor zijn pleidooi ten behoeve van de twee andere beklaagden uit deze eerste groep. Dit is de officier van administratie tweede klasse B. G. A. Mahieu. Vervolgens zullen re- en dupliek plaats hebben. Uitspraak vermoedelijk over acht dagen. Nadere bijzonderheden. SOERABAJA, 31 October, (Aneta). In het requisitoir van den f is c a a 1 werd doet zooiets niet. Als zij je benoodigdheden stukslaan, je bedrijfsmateriaal vernielen, je letters en pers vernietigen enzoovoort, dan wekken zij voor jou de algemeene sympathie op. Maar als zij het verschijnen van je cou rant beletten, zonder eenige schade toe te brengen aan je materiaal, bereiken zij iets zij maken je belachelijk. En in deze streek is belachelijkheid een machtig wapen zelfs al heeft het geen ernstiger gevolg dan een dronken drukker." Hollis drukte zwijgend Potter de hand. Hij had verwacht, dat Dunlavey geweld zou ple gen; al lang had hij vermoed dat deze een slinksche streek zou uithalen. En hij was voorbereid geweest op een gevecht om de Kicker te laten verschijnen. Hij had geen list van Dunlavey verwacht. Hij ging naar zijn schrijftafel en zat in zijn stoel uit het raam 'te kijken naar de me nigte, die nog altijd voor het bureau stond. De meeste gezichten grinnikten. Blijkbaar vermaakten zij zich, maar Hollis zag, dat het een grimmig soort vermaak was. Zij waardeerden de 'situatie en genoten van den humor, maar voelden het tragische, dat er achter zat. Blijkbaar waren de meesten be kend met Dunlavey's methoden, sommigen hunner wisten blijkbaar af van de poging, om Potter dronken te maken. Zeker hadden zij de mislukking van die pVing gezien en speculeerden nu op Dunlavey's eerstvolgende zet. Toen hij uit het raam keek, voelde Hol- gezegd, dat van de vier ontwerpers van het plan om De eZven Provinciën te doen opstoo- men naar Soerabaja er drie zijn overleden ten gevolge van de ontploffing van den bom uit het vliegtuig, terwijl de vierde geduren de den nacht van 4 Februari te Kota Radja aan den wal is gebleven. Van deze eerste groep van 19 getuigen nam Kawilarang deel aan de besprekingen van de vier ontwerpers, terwijl Mintje en Hendrik hun steun hebben toegezegd: evenals Soe dijana en Soehardjo, die in het bezit van sleutels waren, hebben uitgeroepen: geweren halen en attaqueeren, waarna zij. gevolgd door een groot aahtal schepelingen naar de geweerrekken zijn geloopen. Het initiatief is uitsluitend uitgegaanvan deze inlandsche schepelingen hoewel een groot deel van de Europeesche schepelingen en vrijwel alle in landsche schepelingen kennis van de plannen hebben gedragen. Gebleken is, (lat de inlandsche schepelin gen niet verzekerd waren van de medewer king hunner Europeesche medeschepeingen, doch dat zij mochten vermoeden, dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden ontmoeten bij het uitvoeren van hun plannen. Zulks wegens de actie, die van tevoren door de Euro peesche schepelingen was gevoerd, gezien de demonstratie, welke door de Europeanen op 21 Januari te Sibolga was gehouden, de ver gadering van 28 Januari, die daarop gevolgd was te Sabang, het gepleegde overleg op 30 Januari en tenslotte het weigeren tot het la den van kolen te Sabang op 2 Februari. Uit het vervolg van het requisitoir blijkt, dat na het bekend worden van de dienstwei gering van 400 inlandsche schepelingen te Soerabaja, het voornemen 'is ontstaan om het schip te overmeesteren en naar Soerabaja terug te varen om de vrijlating van deze dienstweigeraars te vragen. Deze poging tot bedrijving van de gearresteerde kameraden geeft het ernstige karakter van deze onder neming aan. Ook het doorzetten van het plan is uit deze doelstelling te verklaren. De daad is uitge voerd door het laden van kanonnen wegens de aanwezigheid van de Aldebaran op de reede van Olehleh, verder door het richten van het kanon en het buiten boord baksen van kanon nen op des later in zich komende Aldebaran; voortst door de weigering' om het bevel over te geven, het niet voldoen aan de sommatie van het vliegtuig en het uitseinen van het radiografisch bericht: Ons niet hinderen. Het doorzetten van de daad is verder be wezen door het tijdens de vaart houden van een vergadering, waarin de' korporaal Bos- schart om het vertrouwen der muitende sche pelingen te herwinnen zeide, dat als de inlan ders zoo gaarne Soerabaja in elkaar wilden schieten, hij het eerste schot zou lossen. Uitgaande van den grondregel van de leer van mededaderschap, dat binnen de grenzen van gezamenlijke opzet mededaders aanspra kelijk zijn voor eikaars handelingen en de ge volgen daarvan, kan aan alle beklaagden pri mair het geheele gebeurde tén laste worden gelegd. BEVERWIJK ZUIDWIJKERMEERPOLDER. Vrijdag' vergaderden in Hotel „ter Burg" de stemgerechtigde ingelanden en gevolmach tigden van den Zuidwijkermeerpolder. De agenda vermeldt o.a. de behandeling van een verzoek van het bestuur om machtiging tot het beleggen van gelde'h bij uitloting' van obligaties, reductie van huursommen der ber men over 1933, alsmede een voorstel tot wij ziging der salarissen van ambtenaren. BRANDSTOFFEN VOOR WERKLOOZEN. De instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon deelt ons mede, dat aan alle gehuwde werkloozen, die ondersteuning hebben vol gens de Rijksregeling, evenals in den vori- gen winter, brands tof fenbons ter waarde van lis dat sommigen van het publiek zich af vroegen, of de uitgever van de Kicker zich iets zou aantrekken van het briefje op de deur. Zou hij bang worden? Hollis had al besloten, dat hij niet „bang" zou worden. Hij grinnikte tegen verscheide- nen der mannen, die naar hem stonden te kijken, keerde zich toen om en beval Potter om een kolom zetsel voor de eerste bladzij van de courant weg te nemen om ruimte te maken voor een artikel, dat hij van plan was te schrijven. Toen greep hij een pen en schreef een uitdaging, gericht aan de schrij vers van het briefje, die Potter zette, onder het opschrift. „Waarom de Uitgever van de Kicker de expres niet wil nemen." In duidelijke, krachtige bewoordingen ver telde hij aan zijn lezers de reden. Dit was Amerika; hij was Amerikaan en niet van plan om zich door de Cattlemen's Associa tion of een andere associatie, bende of een individu de politiek van zijn courant te laten dicteeren of invloed te laten uit oefenen op zijn particulier handelingen. Het minst van al was hij van plan om zich door iemand „de stad uit te laten jagen." Hij liet het briefje in zijn geheel afdrukken, plaat ste zijn antwoord er onder en verzekerde zijn lezers, dat hij nummers van de Kicker zou zenden aan ieder blad in het Oosten .en dat briefjes, zooals men aan zijn- deur be vestigd'had, de schrijvers zouden schaden. een gulden zullen worden verstrekt. Reeds 1 deze week wordt daarmede een aanvang ge maakt CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. De afdeeling Beverwijk en Omstreken van den Chr. Boeren- en Tuindersbond is thans definitief opgericht. De afdeeling zal het gebied omvatten gelegen tusschen de ge meenten Velsen en Castricum. De gemeenten in dit district zullen alle in het bestuur ver tegenwoordigd zijn. Voor Beverwijk werd gekozen de heer v. d. Heuvel, voor Wijk aan Duin de heer A. Paschier en voor Heemskerk de heer J. de Weerd. Voor Castricum zal de heer J. Hendrikse. landbouwer aldaar worden uitgenoodigd. Be sloten werd de plaats in het bestuur van de gemeente Velsen nog open te laten. VOOR HET ROODE KRUIS. De jaarlijksche collecte voor het vredes werk van het Ned. Roode Kruis heeft een bedrag van f 294.45 opgeleverd. Vorig jaar werd f 406.55 ingezameld. EEN STEMPEL- EN VERGADERLOKAAL. Het stempel- en vergaderlokaal voor de moderne arbeidersbeweging is deze week in gebruik genomen. Zooals wij reeds berichtten werd een der lokalen van de voormalige Fröbelschool daartoe ingericht. In enkele da gen t-ijds werd dit lokaal op een weliswaar bescheiden, maar toch behagelijke wijze in gericht. De heeren L. E. Schelvis en W. van Rook- huizen hebben zich daarvoor den bijzonderen dank van de organisaties verworven. Het lo kaal zal. behalve voor het stempelen door de werklooze arbeiders, ook als vergaderzaaltje dienst doen. DE BELLAMY-BEWEGING. Dinsdag werd in het Federatie-gebouwtje aan den Heemskerkerweg een cursus-verga- dering gehouden van de plaatselijke groep der Internationale Vereeniging ..Bellamy". De voorzitter heette de weinige belangstellenden welkom en deelde mede, dat regelmatig cur sus-vergaderingen zullen worden gehouden in samenwerking met de groep IJmuïden. Spr. wekte belangstellenden op zich als lid bij de beweging aan te sluiten en verleende daar na het woord aan den heer Wijtman, die sprak over het onderwerp ..Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap". Spreker ging in zijn betoog voor de ontwikkeling van deze drie reeds oude begrippen terug naar het feodale tijdperk en schetste hoe ten tijde van de onderdrukking van adel en geestelijk heid de drang naar vrijheid uitgroeide tot een massa-beweging. De Fransche revolutie, die naast vrijheid en gelijkheid en als ge volg daarvan de broederschap zou brengen, werd onmiddellijk gevolgd door een periode van onrust, omdat de ontdekking van de stoomkracht massa-productie tot gevolg had. Terstond bleek het begrip gelijkheid slechts in wezen bittere ironie te zijn, immers, al dus betoogde spreker, alles werkte voor eigen onderhoud en profijt ten koste van de sa menleving, ideëele belangen werden achter gesteld, het hebben verdrong het zijn. De staat hield zich buiten het terrein der eco nomie. Bellamy zocht naar het middel om het onrecht te herstellen op den grondslag van economische gelijkheid, vrijheid en broe derschap. Leven, vrijheid en het zoeken naar geluk zijn de meest essentiëele rechten, die in den Bellamistischen staat gehandhaafd worden door het bestuur, gekozen uit het volk. Geld is niet het ruilmiddel, omdat het als zoodanig volkomen heeft gefaald en een bron van voortdurende ellende is gebleken te zijn. Spreker behandelde vervolgens het verdeelen van de productie, waarop een ieder gelijke rechten zou kunnen doen gel den. Alles gelijk, dat is tenslotte in wezen de broederschap. De aldus ontstane gemeen schap zal alle krachten opeischen, zonder dwang echter, waardoor groot vertrouwen onder de menschen zal kunnen heerschen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. De beantwoording leverde stof op voor een gedachtenwisseling. waarin het pro- ductievraagstuk van verschillende zijden werd belicht. Na dank te hebben gebracht aan den spreker voor zijn betoog heeft de voorzitter dengenen-, die van de Bellamy-gedachte meer willen weten, aangeraden zich aan het se cretariaat van de plaatselijke groep van lec tuur op dit gebied te voorzien. De geanimeer de vergadering werd daarna gesloten. HEEMSKERK WINKELIERS VEREENIGING. Donderdag 2 November houdt de Winke- liersvereeniging een ledenvergadering in het Vereenïgingsgebouw. Een spreker zal de om zetbelasting behandeeln. verder staat nog op de agenda bespreking St. Nicolaascampagne. V. V. V. De V. V. V. Heemskerk houdt Maandag 6 November een ledenvergadering in het café van den heer L. Henneman. „EXCELSIOR". De Christelijke Jongelingsvereeniging „Ex celsior" houdt Donderdag 9 November haar jaarfeest in het Ned. Herv. Vereenigingsge- bouw. De tooneelclub zal o.a. opvoeren „Jo- ehum Uilenspiegel". Hij eindigde met de voorspelling, dat de wet zou komen in Union County en dat intus- schen de Kicker van plan was om door te vechten. 's Middags bracht Hollis het gewone getal nummers naar het station en verzond ze. Toen hij terugkeerende van het station dooi de straat liep, trok hij veler aandacht. Man nen stonden in de open deuren der herber gen naar hem te kijken, een gedeelte be spotte hem openlijk; anderen maakten grap pen achter zijn rug. Weer anderen hielden zich stil, terwijl hun gelaat vermaak uit drukte. Maar hij keek hen geen van allen aan. Hij slenterde langs het trottoir, zijn gelaat een beetje bleek, zijn lippen vast opeen gedrukt, vastbesloten om geen aandacht te schenken aan de spotternijen, die zijn ooren bereikten. Toen hij langs het Model liep, stonden er eenige mannen langs den voorkant en hij zag menigeen grinniken. Toen hij langs de man nen heenliep, hoorde hij een zacht gelach en profane opmerkingen, die hem deden kleu ren. Maar hij liep door. Bij het bureau van de Kicker ontmoette hij Jiggs Lenenan. Dooi den jongen gevolgd ging hij naar binnen, waar hij zag, dat Potter klaar was met zijn werk en dat verscheidene honderden num mers der courant, de inkt op de bladzijden nog nat, netjes opgestapeld lagen op de tafel. Na zeer korten tijd stormde Jiggs het bu- reauuit, een bundel couranten onder zijn IJMUÏDEN BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. A. GROOT. EEN MOOIE DAG IN FRIESLAND Men schrijft ons: Onder de voortreffelijke leiding van den heer P. do Jong. ondernamen Zondagmor gen jl. 20 personen van IJmuiden-O. per autobus de reis naar Friesland, om de beves tiging en intrede bij'te wónen van Ds. A. Groot, voorheen hulpprediker in onze ge meente. Het zou te ver voeren, indien we de reis. die in één woord schitterend was te noemen hier geheel gingen beschrijven. De afsluitdijk was wel één der mooiste dingen die wc op onzen tocht te zien kregen. Wat een maehtig werk is hier door menschenhan- den tot stand gekomen. Daar tuften we nu met een vaartje van ruim 69 K.M.. waar nog voor eenige jaren terug visschers bezig wa ren hun netten uit te werpen of binnen te halen. Als de Friesche kust in "t zicht is wordt spontaan het Friesche volkslied ingezet door onze vrienden die in Friesland geboren en getogen zijn en de anderen, hoewel de mees ten rasechte Hollanders, zingen uit volle borst. mede. Als we den afsluitdijk over zijn is de af stand naar Exmorra nog ongeveer 12 K.M. Een trip die niet wordt, medegeteld als men er al ruim 100 K.M. heeft opzitten. Toch was het mooi te rijden door de vriendelijke en landelijke omgeving. Is er wel een land dat zooveel kerktorens te zien geeft als Fries land? Ruim 8.15 uur denk eens in, we gin gen om ruim half zes uit IJmuiden-O. van daan reden we het kraakheldere dorpje Exmorra binnen. De pastorie, zoowat midden in het dorpie gelegen, was een oud maar ge riefelijk huis. dat zeker in deze omgeving past. Het oude kerkje, dateerend uit de 12de eeuw. zag er in het geheel nog niet bouwval lig uit. maar gaf met het .kerkhof dat er zich omheen bevindt aan het geheel een zekere wijding. We werden buitengewoon hartelijk door Ds. Groot en zijn familie begroet. Een harte lijkheid. die den geheelen dag is gebleven en spontaan tot uiting kwam in al1 er lei dingen. We kregen al spoedig het' verzoek om onze plaatsen in de kerk in te nemen, die de kos ter voor ons had opengehouden. Het, deed ons wat vreemd aan. dat de mannen en vrouwen, zelfs jongens en mei si es streng ge scheiden werden gehouden. Wie de oorzaak hiervan eigenlijk zijn is nog niet uitgemaakt, wel viel het oo. dat geen der dames, die de reis meemaakten er met de heeren over durf den spreken. De kerk stroomde heel SDoedig tot in alle hoeken vol en om 9 uur traden Ds. Groot met zun bevestiger, consulent en kerkeraad de kerk binnen. Waren we alten niet een weinig ontroerd, toen we onzen hulpprediker zagen plaats nemen temidden van ziin familieleden? Ds. I-Ioeksema sprak naar aanleiding van *Rom, 1:1. Een zeer .persoonlijk woord tot Ds. Groot en de gemeente van Exmorra, wij zende op de moeilijkheden die het ambt, van predikant met zich medebrengt, maar ook wees hij op de blijdschap en vreugde er van, en dat er tenslotte niets heerlijker ls dan een slaaf van Jezus Christus te zijn. Na deze Indrukwekkende'rede had de be vestiging plaats en na het beantwoorden der vragen, de inzegening als predikant. Deze laatste plechtigheid werd mede verricht door den consulent van Exmorra Ds. Kloek van Sohottens en Langerhou.. Op verzoek werd Ds. Groot- hierna toege zongen de zegenbede uit Ps 134. Was des morgens de kerk vol. 5s. middags kon zij te klein genoemd wordep en moesten dan ook banken en stoelen worden aangedragen om allen een plaats te verschaffen. Om half twee beklom Ds. Groot de kansel en nam de dienst een aanvang. Tot tekst koos Ds. Groot bet. laatste vers van Ps. 124. Het gesprokene maakte een" diepen indruk op de talrijke aanwezigen. Na afloop van den dienst volgden de gebruikeliike toespraken tot consulent, bevestiger, Ringpredikanten, kerkelijke colleges, koster en organist. Dank te hij tevens voor de zeer hartelijke ont vangst, die hem ten deel was gevallen, en was het hem een genoegen, dat zoovelen uit IJmuiden-Oost waren overgekomen om deze plechtigheid bii te wonen. Nog werd 't woord gevoerd door Ds. Spijkerboor, als vertegen woordiger van den ring. door Ds. Jansma. die het zoo heerlijk vond. dat de vader en moeder van Ds. Groot dit mochten beleven, terwiil de heer Belgraver nog een zeer persoonlijk woord sprak namens de gemeente te IJmui- den-Oost. Ds. Groot dankte hierna de ver schillende sprekers, waarop nadat de zegen was uitgesproken de gemeente het kerkge bouw verliet. Ten zeerste voldaan verlieten we om kwart over vier het vriendelijk dorpje en ODgeruimd kwamen we om zeven uur in onze woonplaats aan. AGENDA WOENSDAG 1 NOVEMBER Kennemer Theater: Kees Pruis en zijn en semble. 8 uur. arm en begon ze rond te brengen. Met Pot ter voor het raam staande, keek Hollis Jiggs na tot de laatste de menigte voor de Model- Herberg bereikte. Toen kon Hollis niets meer van hem zien dan zijn rood hoofd. Maar dat er druk verkocht werd. bewees het gedrang rondom Jiggs de jbngen deelde verbazend snel kranten uit en spoedig stond nagenoeg iedere man bij het Model te lezen, of als dit belangrijk deel van zijn opvoeding ver waarloosd waszijn buurman te ondervra gen omtrent de dingen, die in de courant stonden. Spoedig waren Jiggs klanten, die voor het Model stonden, allen voorzien. Andere koo- pers kwamen opdagen. Vlug werd de Kicker gelezen naar het scheen door nage noeg alle volwassenen in Dry Bottom. De za ken werden vergeten. Verderop in de straat stonden bij de deuren van de meeste win kels mannen verzameld; anderen zaten in de open deuren, weer anderen leunden tegen de gebouwen; Sommigen, die zich geen tijd gunden om een steuntje te zoeken, lazen loopende, of stonden stil op de trottoirs, om hun nieuwsgierigheid te stillen. Hollis stond door het raam toe te zien, tot hij er zoowat zeker van was, dat iedereen in de stad van een courant voorzien was. Toen liep hij met een grimmigen glimlach van het raam weg en zocht zijn stoel bij de schrijftafel weer op. Hij was voldaan. Dunlavey had de HET BRITSCHE KUSTSTADJE LOWESTOFT toerd door den storm zoodanig geteisterd, dat een gedeelte van de plaats ontruimd moest worden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5