HET NIEUWE AVONDBLAD Het visscherijbedrijf in October. K. N. I. L. M. Voor de Vereenïging van Vrijz. Hervormden. I ge JAARGANG No. 310 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zjj 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Omzet in den Rijksafslag ruim zeven ton. Hollandsche motorloggers voor Engelsche stoomdrifters. •De opleving in het visscherijbedrijf weer spiegelt zich in den omzet der maand Oc tober, die zooals wij reeds hebben gemeld, het niet aanzienlijke totaal van f 702.793 be reikte. Weliswaar is dit cijfer nog bijna f 240.000 beneden den omzet van October 1932, maar het wijst al weer op een belang rijken vooruitgang, vergeleken bij de maand Augustus van dit jaar. Het aantal trawlers, dat de vorige maand aan de visscherij deelnam is ongeveer gelijk aan dat hetwelk in October 1932 in bedrijf was. Dat er in October 1933 234 reizen ge maakt werden tegen 207 in de overeenkom stige maand van het vorig jaar wijst er op, dat er thans kortere reizen gemaakt werden. De omzet in de eerste 10 maanden be droeg f 4.205.687, (v.j. f 6.543.147). Er ont breekt dus nog 1.3 millioen om de 5 1/2 mil- lioen, het cijfer dat wij als vermoedelijken omzet van dit. jaar hadden aangenomen, vol te maken. In de maanden die nog aan de, twaalf ontbreken, dus November en De cember kan dit cijfer zeker bereikt worden. De mogelijkheid bestaat, dat het eindcijfer dichter bij de 6 millioen dan bij de 51/2 millioen komt, met welk eindcijfer de helft van het normale omzetcijfer bereikt is. Er kwamen de vorige maand binnen: van de trawlvisscherij (incl. zeevischzegen) 234 (207) stoom- en motortrawlers met 500.415— (f 625.315.—), 114 (87) motorlog gers met f 08.830— (f 71.225.—), 302 (432) motorkustvisschers met f 32.391.(f 38.267), 16 (11) open booten met f 261.(f 300. 4 (22) Duitsehe stoomtrawlers met f 16784 (f 83 2883 (1) Belgische motorkotter met f 1.120.— (f 423.—), 17 (17) Deensche met f 11.994.— (f 13.095.—) en 16 (0) Zweedsche met f 12.391. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen: 3 (3) stoomloggers met f 5.476.9.532.—), 1 (0) Duitsehe motorlogger met f 760. 39 (9) Hollandsche motorloggers met f 33.417 (f 7.636.1 (0) Poolsche met f 1.242.en 4 (48) Engelsche stoomdrifters met f 5.966 (f 47.129.—). A. De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg f 11.739— (f 43.976.—). De totale omzet bedroeg f 702.793.tegen f 940.190 in October 1932. Bij de cijfers omtrent de drijf netvisscherij trekt allereerst de groote vooruitgang der motorloggers en de groote achteruitgang der stoomdrifters onze aandacht. De Union Jack is door onze driekleur ver vangen, geheel zonder contingenteering, in voerrechten of andere beschermende maatre gelen. De Katwijksche en Scheveningsche loggers hebben nog eens weer bewezen, dai, zij de Engelsche stoomdrifters heel wel kun nen vervangen. Dit kan ons slechts verheugen, want het bevordert eén gunstige handelsbalans en wel op een tweevoudige wijze. In de eerste plaats blijft het geld in ons land, komt het terecht bij Nederlandsche en niet bij En gelsche reeders en in de tweede plaats is de vangst (versche haring) gemakkelijker uit te voeren en van grooter waarde dan wanneer de loggers op de groote visscherij waren gebleven. We weten allen, hoe het met den uitvoer van pekelharing gesteld is. Het is jammer, dat de storm thans roet in het eten gooit. Er is thans op betrekkelijk geringen afstand van onze haven veel ha ring en de haringloggers, die in enkele et malen 1000 gulden en meer zouden kunnen besommen, zouden de mislukte teelt nog wat goed kunnen maken, maar door hei, slechte weer is binnen blijven de boodschap. Omtrent de trawlvisscherij valt op te mer ken, dat de gemiddeldé besomming der traw lers lager was aan in October 1932, n.l. f 2.140.— tegen ruim f 3000.in laatstge noemde maand. Deze lagere besommingen worden slechts ten deele gecompenseerd door de kortere reizen en de goedkoopere exploi tatie als gevolg van de lagere prijzen voor steenkool en ijs en de lagere loonen. Ook de gemiddelde reisopbrengsten der loggeis zijn lager dan in 1932. Zij bedroegen resp. f 600— en f 820.—. De aanvoer door vreemde kotters ver meerderde, door het bezoek van 16 Zweden, voor wie in Engeland voorloopig niets te verdienen valt omdat zooals men weet, het Zweedsche contingent reeds uitgeput is. Ver ontrustend is dit aantal niet en de mai'Kt heeft er een goeden steun aan. De opbrengst der consignatiezendingen wijst er op. dat zoo langzamerhand de Deensche invasie haar einde nadert. De consignatie-verkoopen bestaan thans grootendeels uit heilbot, waarvoor in het bijzonder de Amstexdamsche kooplieden (niet „De Amsterdamsche Kooplieden") veel belangstelling aan den dag leggen, waardoor men in de hoofdstad goedkoop „versche heilbot" kan eten. In de eerste 10 maanden bedroeg de om zet zooals gezegd f 4.205.678 (v.j. f 6.543.147) Er kwamen in deze periode o.a. binnen 771 (1591) stoom- en motorloggers met een be somming van f 1.637.779 (f 3.941.174), 1803 (1848) motorloggers met f 1.249.717. (f 1.047.703), 3688 (5211) motorkustvisschers met f 327.750.— 337.448) 26 (106) Duitsehe stoomtrawlers met f 84.613' (f 401.880), 245 (375) Deensche motorkotters met f 171.144 (f 262.092). 30 (73) Belgische met f 12.101 (f 29.999). Van de drijf netvisscherij kwamen o.a bin nen 51 (11) Hollandsche motorloggers met f 62.501 (f 16.532) en 17 (59) Engelsche drif ters met f 23.667 (f 54.351). De opbrengst der consignaties bedroeg f 443.376 ('f 254.853). OP DRIFT GERAAKT. Het in de buitenhaven 'gemeend liggende Noonsche m.s. Noreg is tijdens een bui op drift geraakt. Met assistentie van eemige sleepbooten en tooohliddlen Is 'het vaartuig later weer vastgemaakt. IJ. F. C.-NIEUWS. A.s. Zaterdag 4 Navemiber: V.V.IJ. I—IJ.F.C. I 2.30 uur Z.S.V.—IJ. F. C. n 2.30 uur IJ F. C. III—Zeevogels II 2.30 uur A.s. Zaterdag komen weer alile elftallen in J.l. Zaterdag boekten de IJ.F.C.'ers drie overwinningen. Doch of dit Zaterdag het ge val zal zijn, durven we niet te voorspeillen, daar de derby V.V.IJ.IJ.F.C. wel eens ver rassingen kon brengen. Voor het 'tweede en derde elf tal mogen we weder een -overwinning verwachten, daar de IJ.F.C.-reserves getoond hebben 'de laatste weken goed- op idreei. te zijn. VAN WIEX IS DIE BAKFIETS. Woensdagnacht is in de Neptunusstraat alhier een ongemerkte driewielige bakfiets onbeheerd^•'angatrof'fen, welke is gedepo neerd op het bureau van Politie, alwaar daar omtrent inlichtingen ,zijn te bekomen. SUSAN LENOX IN THALTA. Greta Garbo en Clark Gable vervullen de hoofdrol in deze film, waarin de groote Zweedsche gelegenheid heeft heel haar dra matische scheppingskunst tot uiting te doen komen. Haar creatie van de Zwervende vrouw, die ten slotte den man dien zij zocht in een kroeg in Mexico vindt getuigt van een inder daad zeldzaam talent. „Het Vaderland" schreef over deze film: Zooals Elisabeth Bergner soms aan Duse herinneren kan, herinnert Garbo aan Sarah Bernardt, ook aan het ontzaglijke raffinement, dat haar een heelen aanhang van bewonde raarsters heeft bezorgd. Als Sarah Bernardt kan zij. al heeft zij niet haar voix d'or in eens treffen door een omfloersten blik, die de diepste geheimenissen van een vrouwenziel te ontsluieren schijnt. Zoo ook hier. Er is een moment, waarop Susan naar Rodney staart met oogen, waarin werkelijk het geheim van een eeuwige liefde zich openbaart; die oogen zijn als een biecht. Het is daarom zoo dwaas te zeggen, dat de film alleen maar een instituut voor vermaak- zoekenden is. Dit is een blik, die evenveel dood als leven in zich houdt. Wanneer een film actrice U op een zeker oogenblik herinnert aan een onsterfelijk dichterwoord (ik bedoel hier van Novalis' gedichten den zang, welke aanvangt met: Zur Hochzeit ruft der Tod), dan moet hier wel iets zijn, dat aan eeuwige roer selen der menschenziel raakt. Dat heeft dan niets te maken met gewoon amusement, maar is een uiting van sublieme kunst. Greta Garbo is niet de eenige, die mooi speelt in deze film. Haar partner Clark Gable heeft met groote levenswaarheid de verwor ding van den jongen ingenieur uitgebeeld. (Het Vaderland). (Dg Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. bestaat thans 5 jaar en heeft in dien tijd 82000 passagiers, 70000 K.G. post en 400.000 K.G. goederen vervoerd. Zij vloog 3.850.000 KM. of bijna honderd maal rondom de aarde). Ons vaderlandsche hart gaat trotseh Op Neerland's vaart door hooger sferen, Want menig land kan op dit punt Van ons, dat weten wij, nog leeren. Dat danken wij de K. L, M., Zij is de draagster van de eere, Die letterlijk de hoogste is, Die wij de wereld presenteeren. Zij vliegt met regelmaat der klok, Niet slechts naar onze nabuurlanden Maar onderhoudt van week tot week Met onzen Oost familiebanden. Doch hoe rechtvaardig ook die dank, Hij mag ons waarlijk niet bedriegen, Dat er ook nog een tweede is, Die onder onze vlag kan vliegen. Aan d' ommezijde van den bol, Waarop wij zelf door 't luchtruim snellen, Vervult de Knilm een hooge rol, Die ook terdege mee mag tellen. Daar vliegen Nederlanders ook Naar Oosten, Westen, Zuiden, Noorden, Hoewel wij, in het moederland I-Ien nimmer zien en nimmer hoorden. Kijkt u de cijfers maar eens aan, Die ik hierboven heb gegeven, In 't kort en vluchtige bestaan Mocht ook de Knilm al wat beleven. Haast honderdmaal de aarde rond, Het is om duizelig te worden Ook dat bedrijf is kerngezond, Van hoogste Nederlandsche orde, De Knilm heeft nu vijf jaar bestaan, Te kort voor plechtig jubileeren, Maar voor wij haar weer laten gaan, Wou 'k haar toch even memoreeren. DE NEDERL. KAMER OPERA. EEN VERZORGDE VERTOONING. De Nederlandsche Kamer Opera onder de eminente leiding van J. Richard Heuckeroth gaf gisteravond in het Thalia Theater een uit voering, waarop zij een viertal werken (van Mozart, von Flotow en Schubert) ten gehoore bracht. Deze oorspronkelijke werken, die door bezetting en tooneelschikking geen groot too- neel vergden, deden het voortreffelijk. Het feit een. zij 't ook kleine opera ten ge hoore te brengen is wel de belangrijkste taak van dit artistiek op hoog peil staande gezel schap. Wat de uitvoering mede ten goede kwam was de medewerking van een geschoold orkest in klein formaat, bestaande uit 3 violen, alt. cello, fluit, piano en orgel. Heuckeroth trekt in 't voorwoord van het programma de vergelijking, dat de Kamer- Opera zich ten opzichte van de Groote Opera verhoudt als het Kamermuziekensemble tot het groote Orkest. De artistieke en cultureele verdienste van het ensemble, dat een interes sante keuze uit verborgen juweeltjes der mu- ziek-litteratuur had gedaan, mogen wij zeer zeker hoog aanslaan. De „short-stories", welke ten gehoore ge bracht werden zijn niet pompeus van inhoud, er komen weliswaar geen 80100 uitvoeren den aan te pas, doch zij zijn geestig van in houd en worden door de 5 solisten met entrain gezongen. De weinige bezoekers (wat hebben de weg blijvers ongelijk gehad) hebben genoten van de intens-muzikale vertolking, welke de N.K.O. gegeven heeft van Schubert's .,De Advocaten" en „Het Bruiloftshaasje", waarbij de 1-aeter van Mozart ,,'n Band" zich waardig aansloot. Heuckeroth deed zich ook nu weer kennen als deskundige leider. W. ACHTERGALG VERNIELD. De stoomtrawler Reiger IJm. 106 heeft bij het vastloopen de b.b. achtergalg vernield. DE VEILIGHEIDSTENTOONSTELLING. Naar het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Ken.nemerland ons mededeelt, zal de reizende tentoonstelling van het Veiligheidsmuseum, die eergisteren in een der lokalen der Nijverheidsschool werd geopend, tot 22 November te bezichtigen zijn. Leden der vereemiging hebben op vertoon vam hun c o n t rib u tie - kw it a n tie over 1933 vrijen toegang tot de tentoonstelling. De tentoonstelling is geopend des Maan dags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van 79 1/2 uur des namiddags. „DE VELSER HUISVROUW". Volgens het derde maandbericht „De Vel- ser Huisvrouw" vindt Dinsdagmiddag 7 No vember in „Kennemerhof" een demonstratie plaats der N.V. Artsilk Maatschappij te Breda met een hamdweefapparaat. Het bestuur der afdeeling verzoekt ons nog te melden, dat de dihectie van het gaslbedrijf dien middag een demonstratie zal geven met gasstoofcomto- ren en dioorstroomapparaten. Donderdag 23 November wordt in Hotel ..Velserbeek" dioor mevrouw N. 'Snoep-Binger een lezing' ge noorden over „De geschiedenis van het ,glas". Het blaadje bevat voorts een aantal ver- eenigingsberiohten. Bazar in het Vereenigingsgebouu) door mevr. Rambonnet geopend. Zittend (met witte kraag) mevr. Rambonnet, die den bazar opende. Het vereenigingsgebouw aan den Groene- weg waar de diensten van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden worden gehouden is voor eenige dagen omgetooverd in een tempel des vermaaks, waarvan we gisteren reeds het een en ander verteld hebben. Het was eivol in het gebouw toen gister middag de voorzitter der vereeniging dr. A. J. van Leusen de belangstellenden rondom het „theeterras" noodde. In een geestige speech wees dr. van Leusen op het vele werk, dat door de bazarcommissie, in het bijzonder door den heer en mevrouw van Heyst was verricht. Hoe slechter de tijden, hoe talrijker de feesten. Er is bijna elke maand een bazar, aldus spre ker en hij hoopte dat men hier- in drie dagen voor minstens een maand genoeg zou hebben. Hij wilde er op wijzen, dat een bezoek aan den bazar voor de bezoekers louter voordeel be- teekent, omdat alles zoo goedkoop is. Men zal de vereeniging dankbaar voor dezen bazar zijn en iedereen, die er eens geweest is, komt beslist terug. Spreker was er over verheugd, mevrouw Rambonnet bereid te hebben gevonden, den bazar te openen. Hij weet, dat mevrouw Ram bonnet der vereeniging een goed hart toe draagt en dankte haar voor hare bereidwillig heid, den bazar te willen openen. Mevrouw Rambonnet sprak daarna een kort woord. Zij zeide, met genoegen de taak der opening op zich te hebben genomen. Zij stelt het op prijs, dat zij op deze manier iets tot het welslagen van den bazar, waaraan zooveel zorg besteed is, kan bijdragen. Mevrouw Rambon net herinnerde er aan, dat zij zelf in Breda tot de Vrijzinnig Hervormden had behoord en meermalen van den dienst van Professor van Mourik Broekman had genoten. Zij wees er op, dat het gebouw niet ideaal te noemen is en dat uitbreiding wellicht spoedig noodig zal zijn. Nadat mevrouw Rambonnet de beste wen- schen voor den bazar had uitgesproken, ver klaarde zij dien voor geopend. Reeds spoedig na de officieele opening, kre gen de dames van de stands en de attracties de handen vol, zoodat de eerste avond goed inzette. Onder degenen die de opening bijwoonden merkten wij o.a. op Prof. en mevr. Van den Bergh van Eysinga en den heer P. Bosman, wethouder. Later zagen wij ook burgemeester Rambonnet onder de bezoekers. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand October 1933 wend ingelegd a. Kantoor Julianakade f 22030.43. b. Kantoor W ill ebrordstr a at f 13817.24 c. Kantoor Santpoort f 139.00 Te zamen f 35.9S6.67 En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 15.525.14 b. Kantoor Willebrordstraat f 18.733.11 c. Kantoor Santpoort f 2-54.92 Te zamen f 34.513.17. Meer ingelegd dan terugbetaald f 1.473.50 Het te goed op 1 October 1933 bedroeg f 949.719.52 Het saldo te goed op 1 November 1933 be draagt f 951.103.02. Uitgegeven werden 17 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 12 spaarbankboekjes. Het laatstuitgegeven boekje droeg het num mer 2922. HET WITTE KRUIS. Onze gemeente telt tal van nuttige instellin gen, instellingen, die zoo met de hedendaag- sche samenleving zijn vereenzelvigd, dat in dien zij zouden moeten verdwijnen zij een leegte zouden achterlaten, die zeer op het maatschappelijk leven zou drukken. Tot deze instellingen behoort in de eerste plaats „Het Witte Kruis", dat zijn domicilie heeft gekozen in een gebouw, waarvan de eenvoud en de so liditeit als het ware kenmerkend zijn voor het karakter der vereeniging. Wat het Witte Kruis doet voor de ingezete nen is niet in een paar woorden te zeggen; trouwens ieder ingezetene weet dit. Nog kor ten tijd geleden hebben wij in woord en beeld de aandacht gevestigd op de zuigelingenzorg, waarvan tientallen jonge moeters profiteeren tot heil van hare baby's. Om dit mooie werk in stand te houden ge niet de vereeniging een aanzienlijke bijdrage der gemeente. Maar wil de vereeniging haar taak kunnen blijven vervullen op een manier, zooals zij dit tot nu toe gewoon is. dan dient zij de sympathie te ondervinden van alle inge zetenen, dan dient iedereen lid te zijn. De kosten, aan het lidmaatschap verbonden, zijn zeer gering en men verkrijgt door het lidmaat schap het recht, gebruik te mogen maken van het verplegingsmaterïaal. En dat kan in elk gezin wel eens noodig zijn. Komt men voor het feit te staan, dat een noodlidmaatschap noodig is. dan moet extra betaald worden. Wij voldoen gaarne aan het verzoek der vereeniging, hén die nog geen lid zijn, op te wekken zich zoo spoedig mogelijk aan een der bekende adressen op te geven. BEHANDELING DER BEGROOTINGEN. Ter behandeling der begrootingen van be drijven enz. en van de gemeente zal de ge meenteraad bijeenkomen. Dinsdag 14 Novem ber a.s. des 'middags 2 -uur. VELSEN VERGOEDING VOOR VAKONDERWIJS. Ingevolge het 9e lïd van artikel 101 der La- ger-oniderwijswet .1920 kan over het jaar 1930 vergoeding voor vakonderwijs worden toe gekend aan de besturen der bijzondere scho len, schrijven B. en W. aan den Raad. Blijkens den ibij de stukken aanwezigen staat bedraagt de vergoeding f 1.51 per uur voor scholen voor gewoon lager onderwijs en f 2.05 per uur voor scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Deze vergoeding kan wor den toegekend tot een maximum van res pectievelijk 254 en 624 uur per jaar. B. en W. stellen voor, de bedragen der ver goeding voor iedere school vast te stellen, zooals is aangegeven op den bij de stukken gevoegden staat en hen te machtigen, deze met de indertijd verleende voorschotten te verrekenen. AGENDA BEVERWIJK. Vrijdag 3 November. Luxor Theater; „De Koning der Wilder nis" en „Good night Vienna", 8 uur. Kennemer Theater: „Seizoen in Cairo" en „Waar is opa?", uur. Zaterdag 4 November. Luxor Theater: „De Koning der Wildernis" en ..Good night Vienna", 8 uur. Kennemer Theater: „Seizoen in Cairo" en „Waar is opa?", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 3 NOVEMBER Gem. Concertzaal: RK. Oratoriumvereeni- ging „Das Lied von der Glocke". 8.15 uur. Rembrandt Theater: Greta Garbo in „Zoo- als ge mij begeert". Op het tooneel: Raya Sisters and Dolinoff-ballet. 7 en 9.15 uur. Palace: „Een zekere mijnheer Gran". Op het tooneel: Hedi Haas in haar repertoire. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het testament van Dr. Mabuse" (geprolongeerd). Met nieuw voorprogramma. 8.15 uur. ZATERDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Voor bewezen diensten" voor Nooit Meer Oorlog Federatie. 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 13. Optreden van Baronin Annie von Ladanyi, int. Vor- tragskünstlei'in, enz. Bioscoopvoorstellingen 's middags en defl avonds.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1