VOOR EER EN GEWETEN BEVERWIJK Portret van de Koningin bleef gespaard. UMUIDER COURANT. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Het Tragische Proces Het zich moeizaam voortslepende Rijksdag brand-proces is nu in een nieuw stadium ge treden. Het is tragisch geworden. Voor de Vjjf verdachten moet het dat steeds geweest zijn. Voor den objectieven buitenstaander, die ei- andere kanten aan ziet dan de hunne, dringen zich factoren van algemeen belang op. De tragiek daarin is, dat dit proces wordt voortgezet, terwijl men zeer kennelijk de zaak niet meer beheerscht. Aanvankelijk was het alleen ongewoon te noemen dat er zoo veel vuldig gereageerd werd op buitenlandsche publicaties over de zaak. Men neemt in andere landen aan dat een juiste en zuivere berech ting van een proces eischt, dat men zich tot de^zaak zelf bepaalt, en dat de waardigheid van den rechter zich boven commentaren- van-buitenaf moet stellen. Maar nu is het wel heel duidelijk geworden dat allerlei andere dingen hun invloed op den gang van zaken doen gelden. Ten eerste een slordige, onvolle dige soms min of meer fantastische voorbe reiding der zaak in de instructie, ten tweede verschijnselen, die leiden tót het hooren van de zonderlingste getuigen. Enkele dagen ge leden is in deze rubriek al gewezen op het treurige optreden van een kwebbelende juf frouw met haar leuterenden zoon en van een rijksdagbeambte, wiens verklaringen niet de geringste critiek konden doorstaan en van wien men op z'n best kon veronderstellen, dat hij zich eens in het openbaar wou vertoonen en zijn naam in de kranten krijgen. Sindsdien is het van kwaad tot erger ge daan. en men kan er in Duitschland wel ze- her van zijn, dat het optreden van een ge tuige, die recidivist is en dien men niet eens onder eede durft te hooren, een allërtreurig- sten indruk heeft gemaakt. Na dit individu heeft men nog een dergelijk verschijnsel la ten optreden, dat al verscheidene veroordee lingen achter den rug had en uit de com munistische partij was gesmeten. Dr. Sack. Torglers verdediger, heeft dit heer zoo scherp aangevallen, dat er van zijn verkla ringen vrijwel niets schijnt overgebleven te zijn („schijnt"!maar wat heeft het voor zin, door degelijke kerels niet-beëedigde ver klaringen te laten afleggen? Als men ze zoo weinig vertrouwt, dat men uit blijkbaren eerbied jegens den eed, hen niet laat zweren dat zij de waarheid zullen zeggen, waartoe dient hun geklets dan? Als bewijsmateriaal zal het toch bezwaarlijk kun nen dienen. Wat moeten zij dan eigenlijk doen? Stemming maken tegen de wijze van procesvoering? Dit is inderdaad, althans in het buitenland, het onvermijdelijke resultaat. Het wekt verwondering dat de president dr. Bünger, wiens onpartijdigheid en onkreuk baarheid overigens nog steeds algemeen aan genomen wordt, niet weigert om dergelijke getuigen te hooren. De oude president schijnt zich iedereen maar op zijn dak te laten sturen, en wie zich beleefd genoeg tegenover hem uitdrukt laat hij genoegelijk getuigen. Wie daarentegen uit den ban dspringt, althans niet precies volgens zijn opvattingen zich gedraagt, heeft het bij hem gedaan en zoo is de Bulgaarsohe verdachte Dimitrof er nu weer voor de zoo- veelste maal uitgesmeten, hetgeen weinig te be te eikenen heeft want vandaag zit de man er natuurlijk weer, en bestookt den armen ouden president opnieuw. Tot dusver is in steeds sterker mate de indruk gewekt dat Dimitrof onschuldig is aan den Rijksdag brand. Dat een onschuldig man zijn geduld verliest als men getuigen tegen heim laat optreden, die te verdacht zijn om onder eede gehoord te worden, is toch waarachtig be grijpelijk. Zelfs als Dimitrof schuldig was zou hij ge lijk hebben als hij zich over deze individuen verontwaardigde. Blijft de steeds raadselachtiger wordende vraag: hoe moet dit verwarde proces, dat blijk baar door zijn leiders niet meer beheerscht wordt en den indruk wekt van een volkomen warwinkel, afloopen? Is er misschien een schorsing en een last tot nieuwe instructie op til? Of gaat men maar op deze manier door? Waarheen eigenlijk? Het mag ook merkwaardig heeten dat de perskoelies van de Duitsche regeering geen bevel krijgen om er zich buiten te houden. Het wordt steeds vreemder. R. P. ZILVERMEEUWEN—BEVERWIJK. In verband met den wedstrijd tegen Zilver meeuwen organiseert de supportersvereend- ging Rood Wit Zondag a.s. een autobustocht naar Zaandam. Opgaven tot deelneming kunnen tot Za terdagavond 8 uur geschieden bij J. Schoor!, Grensstraat 10, Th. Groen, Simon Rumpdng- straat 21 en Th. van Lieshout, Rijksstraatweg no. 156. Het vertrek der bussen is bepaald op Zon dagmiddag 1 uur precies in café „De Vriend- Alkmaarscheweg. VOORDRACHTMIDDAG. Voor de leden van de aMeeling Beverwijk en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal de bekende voordrachtkun stenaar Leo Straus een voordracht houden op Maandag 6 Nov. d'es n.m. te half drie in het gebouw ,.De Harmonie" aan de Groene- laan. De heer Straus zal vooidragen Judith I en V van Friedrioh Hebbel in de Nederland - sche vertaling van Van Suchtelen. KENNEMER THEATER. Renate Muller. Het bioscooptheater aan de Zeestraat ver toont deze week als hoofdnummer een film werk, waarin Renate Müller en Willy Fritsch de hoofdrollen vervullen. „Seizoen in Cairo" is de titel van deze film, waarvan reeds een groote roep is voorafgegaan. Cairo herbergt binnen haar poorten een bout, internationaal volkje, dat in hotels zijn intrek heeft genomen, dé oeroude sphinx fo tografeert, de pyramiden beklimt en dat zich voorts bezig houdt met spelen, dansen, lachen en flirten. In deze omgeving, samengesteld uit heterogene elementen, speelt zich de ge schiedenis af, waarin het vermaarde artisten- paar Renate Müller en Willy Fritsch prach tig spel leveren. De intrigue is zeer vermake lijk en geeft vele malen aanleiding tot ko mische scènes. De schitterende opnamen ma ken het volgen van deze rolprent bovendien nog tot een bijzondér genoegen. Stan Laurel en Oliver Hardy, het bekende en onafscheide lijke tweetal, dazen in de reuzen-klucht „Waar is opa?" De „koningen van den lach", zooals hun bijnaam luidt, beleven in deze film na tuurlijk weer een massa hachelijke situaties én begaan legio dwaasheden die de noodige lachsalvo's wel zullen verwekken. De dolle geschiedenis bereikt haar hoogtepunt, wan neer Laurel en Hardy op stap gaan om den grootvader te vinden van het kleine meisje, dat zij hebben geroofd. Alzoo waai-borgt dit programma een avond van vroolijkheid, waaraan ongetwijfeld ve len zich in de komende wee'k gaarne zullen overgeven. „DE GEDEKTE TAFEL". De afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal, in samenwerking met de N.V. Stouterabeek en de N;v. Tegel's Warenhuis een tentoonstel ling houden, welke den naam draagt van „de gedekte tafel". Zij zal duren van 14 No vember tot en met Zaterdag 18 November en wordt gehouden in de bovenzalen van Stou- tenbeek's Woninginrichting, Breestraat 82. De expositie, die op de genoemde dagen van des n.m. 25 en des avonds van 6.308 uur geopend is, zal op Dinsdag 14 Nov. vanaf des middags drie uur alleen toegankelijk zijn voor de leden der Huisvrouwenvereeniging op ver toon van diploma. EEN PAARD AANGEVALLEN. Ongeveer een week geleden werd een paard van den landbouwer P. de W., alhier, dat in de weide liep, aangevallen door een manne tjes-varken (beer). Het paard werd door het woedende varken zoodanig toegetakeld, dat het verscheidene zeer ernstige verwondingen bekwam. Aanvankelijk koesterden men nog de hoop, dat de kwetsuren niet van zoo'n ern- stigen aard waren. Deze hoop bleek ijdel te zijn, want de eigenaar van het paard heeft het dier moeten laten afmaken. VERGADERING BEVERWIJK'? ZIEKEN FONDS. Naar wij vernemen zal op Woensdag 8 No vember des avonds te 8 uur in hotel „Oud Meerenstein" een vergadering worden gehou den voor de meerderjarige verzekerden van het Maatschappij Ziekenfonds „Beverwijk en Omstreken". In deze bijeenkomst zal de ver kiezing plaats vinden van tien vertegenwoor digers der verzekerden en tien plaatsvervan gers. AANBESTEDING. De aanbesteding van het schieten van de Ringsloot over een lengte van 1450 M. voor rekening van het polderbestuur van de ..Bui tenlanden" heeft het volgende resultaat ge had: J. Kwantes, Assendelft f 760: K. Broerse, Assendelft f 646: A. Bras. Beverwijk f 638: P. Koppes. Heerhugowaart f 580: R. Henne. Be verwijk f 550; W. J. de Ruijter. Beverwijk f 565.50; M. Heynéïi, Assendelft, f 475: A. Met selaar. Beverwijk f 375: H. Neelen. Assen delft f 362.50; M. van 't. Veer. idem f 300: K. Schipper, Wijk aan Zee en Duin f 285; N. Heynen, Assendelft f 269; H. Hoogland. Be verwijk f 261. G. Heynen. Assendelft f 239. aan wien het werk, als zijnde de laagste in schrijver is opgedragen. LUXOR THEATER. Het Luxor Theater vertoont in de komende week twee zeer goede en bekende rolprenten. In de eerste plaats draait de reeds lang in spanning verbeide film de ..Koning der Wil dernis", een film, die bekend is om de prach tige fotografie. Daarnaast kenmerkt deze rol prent zich ook door een boeiend scenario, zich afspelende in de ontoegankelijke jungle. In deze spannende wildernis-film vervult Buster Crable op buitengewone wijze de hoofdrol. „Good Night Vienna" is een operettefilm met Weensche meisjes, Weensche officieren en goede Weensche muziek, waarvan reeds de tango onder denzelfden naam algemeene be kendheid verwierf. De geschiedenis speelt zich af in het Weenen van voor den oorlog, het luchtige, vroolijke leven uit de dagen van weleer trekt aan het oog van de toeschou wers voorbij. Deze prettige film zal zeker ook een aantrekkingskracht uitoefenen op het publiek, zoodat voor het goede programma van het Luxor Theater in de komende week vermoedelijk veel belangstelling zal zijn te verwachten. WIELERCLUB „KENNEMERLAND". De onlangs opgerichte Wielrennersvereeni- ging „Kennemerland." heeft in de bovenzaal van hotel „Oud Meerenstein" opnieuw een bijeenkomst gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De heer Leo Peelen kon in zijn openingswoord tot zijn voldoe ning mededeelen, dat opnieuw eenige nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden. Op voorstel van het bestuur wend besloten over te gaan tot oprichting van een fonds, waaruit de reparaties gedeeltelijk zullen wor den bekostigd van rijwielen, waaraan tijdens de trainingsritten solrade zal zijn ontstaan. Het fonds ontving den zeer toepasselijken naam van brokkenfonds. De heer J. Nieuwkoop, voorzitter van de zustervereeniiginig „De Bataaf" te Halfweg, sprak vervolgens w-oorden van gelukwensch aan .het adres van' de initiatiefnemers, d'e heeren L. Peeden, C. Schuit en J. de Ziaaier, aan wier arbeid .de oprichting van de wiel- renrrersvereeniigng voor- Beverwijk en -om geving is te danken. Spr. heeft daarna een causerie gehouden, waarin hij tal van nuttige wenken voor de beoefenaren van de wielersport gaf. Zijn betoog werd met groote aandacht gevolgd en verwierf een langdurig applaus. Nadat de leden vervolgens eenigen tijd met groote ijver op de .home-trainer" hadde-n geoefend, wend tenslotte nog medegedeeld, dat op Zon dag 5 November opnieuw een trainingsrit naar Alkmaar zal worden gehouden. Het ver trek werd bepaald op Zondagmorgen 9 uur van het clubgebouw hotel „Oud Meerenstein" af. BRUGGENBOUW. Bij de aanbesteding van den bouw van een brug over de Vecht te Loenen. een brugwach terswoning en bijbehoorende werken was de firma V. Ph. Braun en Zn. alhier met een bedrag van f 58.500 de laagste inschrijf ster. BURGERLIJKE STAND. Opgaven van 27 Oct. t. m. 2 Nov. 1933. Ondertrouwd: F. Hommes en M. Gieling. P. M. van Dijk en E. M. de Goede. J. S. BÖtger en H. H. Wicherïnk. Getrouwd: C. M. van den Berge en C. Waarts. W. van Bronkhorst en T. J. van Lent. Geboorten: J. van IJselmuiden-Plemper. z. G. Steijn-van Lier, z. G. Verhagen- Gerritsen. z. C. M. van Leeuwen-Markx. d H. M. Martens-Wigman. d. Overleden: J. Willems. 49 j. gehuwd met G. J. Spanjaard (overl. te Velsen). Wilden muiters het gezag niet aantasten Uitspraak voor de eerste groep 7 November. In Italië is op initiatief van Mussolini het „feest van het huwelijk" gevierd, waarop hon derden paartjes in den echt vereenigd werden. Aan 60.000 jonge echtparen schonk de Duce een pakket babygoed. REGEERING WIL WAPEN- 1 INDUSTRIE NIET VERBIEDEN. DOCH HOOPT OP INTERNATIONALE REGELING. SOERABAJA, 2 November (Aneta) De Zeekrijgsraad zal op 7 November a.s. uit spraak doen in het proces tegen de eerste groep der muiters van de „De Zeven Pro vinciën". SOERABAJA. 2 November (Aneta) Tijdens zijn pleidooi voor 17 beklaagden heeft de raadsman de officier van administratie der tweede klasse H. C. van 't Hof nog uit eengezet dat aantasting van het gezag geen doel was bij de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën", hetgeen werd ge demonstreerd door de afwezigheid van de roode. en de aanwezigheid van de Nederland- sche vlag, terwijl bij de vernieling van meu bilair. die onmiddellijk na de muiterij plaatsvond, het portret van de Koningin op zettelijk door de muiters is gespaard. Overigens vonden de muiters in het feit dat de Amsterdamsche communisten van de muiterij profijt'poogden te trekken voor hun propaganda aanleiding tot het voorstel om den commandant weder aan boord toe te laten, hetgeen slechts door den sedert over leden Paradja kon worden verhinderd. Omtrent Paradja merkte pleiter op dat volgens een getuigenis deze reeds in 1927, 1928, 1929 en 1931 bij de autoriteiten bekend was en geadviseerd werd hem te ontslaan we gens zijn extreem-nationalistische gezindheid en wegens zijn ongunstige uitlatingen over officieren, terwijl hij niettemin boven een tiental andere gegadigden werd verkozen om tot kwartiermeester te worden opgeleid. Bovendien is nog gebleken dat ook tegen den korporaal Bosschart was gewaarschuwd, Pleiter achtte den invloed welke het beleid van de salariskorting op de Inlandsche sche pelingen had, ongunstig aangezien men meen de dat de Regeering alleen gevoelig was voor demonstreeren. Pleiter zei nog, dat de geest vergiftigd werd door achteraf toegezonden berichten omtrent de korting, terwijl een der schepelingen heeft verklaard dat het de muiters speet juist een vertrouwd en geacht commandant te moeten teleurstellen. De opruiers hebben op de ij delheid der mede-schepelingen gewerkt door o.a. te her inneren aan de dienstweigering te Soerabaja, waarbij men niet „normaal" kon blijven, zoo als in de berichten werd gemeld. De officier van administratie der tweede klasse B. G. A. Mahieu, die de beklaagden Soe- warso en Ardani verdedigde, sloot zich bij den vorigen pleiter aan. Bovendien voerde hij aan dat genoemde schepelingen onder pschyclu- schen dwang der leiders stonden, zoodat voor Soewarso vrijspraak en voof Ardani de grootst mogelijke clementie werd bepleit. Spreker achtte de door den fiscaal geëischte straffen over het algemeen zeer zwaar. Hij zei, dat de Kweekschool voor Inlandsche Schepelingen te Makassar werd gekenmerkt door haar ethische leiding, die nu eenmaal geen militairen kweekt. De fiscaal, de officier van adminisratie der tweede klasse L. P. van Boven betoogde m zijn repliek dat „De Zeven Provinciën" in derdaad van hulp verstoken was, terwijl de bedoelingen van Kawilarang maar al te dui delijk blijken uit diens eigen verhoor, n.l. „naar Madoera opstoomen om de gearresteer de schepelingen te bevrijden". Men mag niet aannemen dat dit doel alleen kon worden be reikt door den Marinecommandant aan boord te roepen. In de Memorie van Antwoord bij de be grooting 1934 staat te lezen: De regeering zou in haar taak tekort schie ten. indien zij niet voortdurend haar aan dacht gevestigd hield op veranderingen in. de defensiestelsel der ons omringende lan den. Daar gelaten de vraag, of bij een even- tueelen aanval van Duitschland op Frank rijk of België de Duitsche legers zich inder daad een doortocht door Limburg of Noord- Brabant zouden willen banen, houden de getroffen voorbereidingen ter handhaving onzer neutraliteit en verdediging onzer on afhankelijkheid ten volle i'ekening, niet al leen met de wetenschap van den aanleg van verdedigingsliniën. doch evenzeer met de noodzakelijkheid, dat onder alle. omstandig heden een zoo groot mogeliik gedeelte van het grondgebied tegen vilandelijke aanvallen, van welke zijde ook. moet worden beschermd. Door het geheime karakter dezer plannen kan de regeering hier omtrent niet- in ver dere bijzonderheden treden. De regeering kan zich niet vereenigen met het oordeel van verscheidene leden, dat het vorig kabinet maatregelen had moeten ne men om de levering uit ons land van wape nen en munitie aan oorlogvoerende mogend heden in Azië en Zuid-Amerika te verhinde ren. Het valt immers te betwijfelen, of een algemeen verbod wel in. overeenstemming zou zijn geweest met den geest van het Vol kenbondsverdrag. Wat betreft den wensch naar een algeheel verbod van particuliere wapenindustrie en van den handel in wapens in Nederland en Ned.-Indië, meent de regeering, dat er voor haar geen aanleiding bestaat om eenzijdig tot zoodanig verbod over te gaan, zoolang de particuliere wapenindustrie in andere landen blijft gehandhaafd. Het zou de regéering ver heugen, indien het mogelijk mocht blijken, tot een internationale regeling dezer mate rie te komen. PROF. Dr. D. VAN BLOM ONDERSCHEIDEN Ter gelegenheid van de herdenking van het driehonderd en vijftigjarig bestaan heeft de universiteit van Edinburg het eeredoc toraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan prof. mr. D. van Blom, rector magnificus van de Leidsche Universiteit. Buiten het Vereenigd Koninkrijk waren alleen de uni versiteiten te Leiden en Parijs tot deze her denking uitgenoodigd. ARROND.-RECHTBANK. „Verzet je maar tegen dien agent!" In Santpoort is op 3 Augustus een man aangehouden, die daar op den openbaren weg gelegenheid gaf tot hazardspel. Toen twee veldwachters hem. meenamen naar het bureau, stroomden.een paar honderd man publiek samen, waar onder een 19-jarig jongmensch, dat riep: „Verzet je maar! Die man houdt je vast als een dier. Dat moet je mij eens doen!" Het gevolg hiervan was, dat de arrestant zich meer ging verzetten en later wegens wederspannigheid is veroordeeld. Thans stond voor de rechtbank het jonge mensch terecht, dat de bewuste opruiende woorden, verge zeld van een scheldwoord, zou hebben ge bezigd. Verdachte ontkende. Wel had hij over de wijze van vasthouden gesproken, maar een aansporing tot verzet had hij niet geuit. Dat zou een andere jongen hebben gedaan, dien hij eerst met name noemde, doch welks naam hij even later niet heel precies meer wist. Hij verklaarde niet geweten te hebben, waarom de man gearresteerd was. Pres.: Waarom bemoei je je er dan mee, als je niet weet, waarover het gaat?" Beide agenten beweerden pertinent, dat verdachte- de aangehaalde woorden heeft gezegd. De Officier, die opmerkte, dat de agenten al een moeilijke taak hadden, vond het erg, dat. menschen, die er niets mee te maken hadden, die taak nog verzwaarde. Hij eischte een gevangenisstraf van 3 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Onrechtmatig trekken van steun. Wederom heeft de rechtbank alhier een zaak te berechten gekregen van een arbei der, die, hoewel hij werk had, zich als werk- looze voordeed en zoodoende op onrecht matige wijze steun kreeg uitbetaald. Een 36-jarige metselaar heeft tusschen Sept 1932 en Maart 1933 steeds de lijsten van den Gem. Dienst van Werkloosheidsbe strijding geteekend en ontving als zijnde werkloos uitkeeringen van gemeente en ge deeltelijk van het Rijk, die werden uitbetaald door den Alg. Ned. Bouwvakarbeiders. Toen. tenslotte uitkwam, dat de man gedurende dien tiid werk had, heeft hij den steun van de laatste week terugbetaald. Een ambtenaar, die hem zijn uitkeeringen gaf, verklaarde voor de rechtbank als ge tuige, dat verdachte nooit gezegd heeft werk te hebben. De Officier achtte het feit zeer ernstig. De ambtenaren moeten kunnen vertrouwen op hen die hun handteekening zetten. Als dat vertrouwen geschonden wordt, moet er zwaar worden gestraft. Hij eischte een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek van de 36 dagen voorloopige hechtenis. Mr. Tonino meende, dat hier een voor waardelijke straf op haar plaats zou zijn, om den verdachte te helpen zijn zwakke na tuur te overwinnen. Deze heeft thans weer werk en zou met een ruggesteun weer een goed lid van de maatschappij kunnen worden. Uitspraak over 14 dagen. FEUILLETON CHARLES ALDEN SELTZER, 20) „Zes dollars en twee stuivers", antwoordde de jongen, terwijl hij Hollis verwonderd aan keek. „Die zijn voor jou," zei Hollis tegen hem; „de Kicker hoeft vandaag niets te kosten." De jongen grinnikte van plezier. „Moet je er niets van hebben?" vroeg hij. „Ze zijn voor jou,' herhaalde Hollis. Hij stak zijn hand uit en greep den jongen bij den arm, waarop hij hem naar zich toe trok. „Vertel mij nu eens, wat je in het Model hebt gehoord", zei hij. Snel, maar veel bedaarder dan bij zijn binnenkomen, vertelde de jongen uitvoerig bet gesprek, dat hij in het Model had afge luisterd. „De officieele courantenbezorger van d.e Kicker heeft zich goed gehouden," zei hij met een glimlach, ..Ga nu naar huis en rust Waar eens flink uit, zoodat je den volgenden Zaterdag klaar bent om de Kicker rond te brengen." De jongen deed een stap achteruit en stond Hollis verbaasd aan te kijken. „Wel!" zei hij op een toon van ontzag, „je bent heelemaal niet bang!" „Zeker ben ik bang," lachte Hollis; „bang, dat Ten Spot voor zes uur van gedachten zal veranderen. Zou je denken, dat hij dat doen z^l?" „Neen!" verklaarde de jongen met nadruk. „Ik geloof niet, dat Ten Spot van gedachten zal veranderen. Hij zal zeker hierheen komen om je dood te schieten!" „Dat is een pak van mijn hartantwoord de Hollis droogjes. „Ga nu naar huis. Maar," waarschuwde hij, „zeg aan niemand, dat ik bang ben." Een oogenblik keek de jongen Hollis scherp aan, zijn gelaat onderzoekende, met het on feilbare oordeel van een jongen, naar teeke nen, die op onoprechtheid zouden wijzen. Daar hij er geen zag, stak hij Hollis vastbe raden zijn hand toe, terwijl zijn lippen zich vertrokken tot een waardeerend lachje. „Vervloekt, jij bent van de rechte stof!" ver klaarde hij. „Ik wil er wat onder verwedden, dat Ten Spot je heelemaal' geen schrik aan jaagt!" Toen liep hij achteruit de deur uit en verdween nog altijd grinnikend. Nadat Jiggs vertrokken was, keerde Hollis zich om en glimlachte tegen Potter. „Mij dunkt, dat jij dien Ten Spot wel zult ken nen," zei hij. „Zou hij komen?" „Hij zal komen," antwoordde Potter. Zijn gelaat was bleek en zijn lippen beefden een weinig toen hij vervolgde: „Ten Spot is de ergste van Dunlavey's bende", zei hij; „een gevaarlijke, onverschillige moordenaar. Hij is vlug met den trekker en geweldig zeker van zijn schot. Hij wordt Ten Spot genoemd, omdat hij eens, met een pistool in iedere hand, in tien schoten al de harten uit har ten tien schoot." Hollis zat zwijgend, in gedachten ver diept langs zijn kin te strijken. Potter glim lachte bewonderend. „Ik weet, dat je er niet van houdt om op den loop te gaan," zei hij„je bent niet van dat slag. Maar je hebt geen kans tegenover Ten Spot ongelukkig heb je niet veel on dervinding van een pistool." Potters handen beefden toen hij het werk aan de letterkast trachtte te hervatten. „Ik dacht niet, dat zij er den moed toe zouden hebben." vervolgde hij, dichter bij Hollis komende. „Ik had eer gedacht, dat zij iets anders zouden probee- ren iets, wat niet zoo ruw was. Maar het schijnt dat zij tot alles in staat zijn Hol lis," besloot hij bedrukt, je moet vóór zes uur de stad verlaten of Ten Spot zal je dooden!" „Je hebt tijd in overvloed," vervolgde hij toen Hollis bleef zwijgen; „het is nog maar even over vier. Je kunt je paard bestijgen en om zes uur haast op de Circle Bar zijn. Niemand kan je er een verwijt van maken, als je niet blijft iedereen weet dat je niet snel genoeg een pistool kunt hanteeren om je met Ten Spot te meten. Misschien, dat dit wel overdrijft als je weggaat en je in een week of zoo niet in de stad laat zien." „Dank je hartelijk voor dien raad, Potter," zei Hollis langzaam. „Ik apprecieer het feit, dat je aan mijn veiligheid denkt. Maar je begrijpt natuurlijk wel, dat ik afgedaan heb als ik nu wegloop niemand zou mij ooit weer in ernst nemen, als bekend werd. dat ik door Ten Spot de stad was uitgejaagd." „Dat is een feit," stemde Potter toe. „Maar natuurlijk „Ik geloof, dat het afgedaan is," viel Hol lis hem in de rede. „Je kunt met redeneeren de zaak niet veranderen. Ik moet het onder de oogen zien en alleen onder de oogen zien. Ik moet hier blijven tot Ten Spot komt. Als ik hem in dit spel niet de baas ben, dan wint hij het en je kunt naar het Oosten telegra- feeren aan mijn familie." Hij stond op en liep naar het raam, met zijn rug naar den druk ker gekeerd. „Je kunt er voor vandaag een eind aan maken, Potter. Spring op je pony en rijd naar de Circle Bar. Ik zou maar niets zeggen tegen Norton of iemand anders vóór negen uur en als ik mij dan niet op de rancho heb laten zien, zul je weten, dat Ten Spot mij te pakken heeft." Hij stond voor het raam, terwijl Potter langzaam zijn schort afdeed, het zorgvuldig opvouwde en in een hoek legde. Hij bewoog zich behoedzaam, alsof hij aarzelde om zijn chef te verlaten. Had Hollis het minste tec- ken van verzwakking getoond, dan zou Pot ter gebleven zijn. Maar hoe scherp hij ook toekeek, hij zag geen spoor van zwakheid in het ijskoude gelaat van zijn chef en daarom slaakte hij een diepe zucht van berusting, nadat hij de voorbereidselen voor zijn ver trek had gemaakt en liep langzaam naar de achterdeur, waar zijn pony vastgebonden stond. Op den drempel bleef hij staan en keek nog eens naar zijn chef. ,.Nu, goeden dag dan." zei hij. Hollis keerde zich niet om. „Goeden dag", antwoordde hij. Potter deed een stap naar voren, aarzelde en keerde zich toen weer naar de voorzijde van het bureau. „Wel vervloekt, Hollis," zei hij schor, „wacht niet totdat Ten Spot iets begint; als je hem de deur in ziet komen, schiet dan een kogel tusschen zijn ribben. Je hebt het recht om dat te doen; dat is de wet in deze streek. Als een man je bevolen heeft om de stad te verlaten, heb je het recht om hem op het eerste gezicht neer te schieten. Een oogenblik stond hij op een antwoord te wachten. Er kwam niets. Potter zuchtte en stapte de deur uit, zijn chef alleen latende. Eén minuut voor zes haalde Hollis zijai

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5