HET NIEUWE AVONDBLAD Het eerste lustrum van „Nieuw-Hosanna". Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 311 ZATERDAG 4 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden inededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e' zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Karei de Zwijger. De Amerikanen hebben ons hun aangebe den kolonel Charles Lindbergh gestuurd (met mevrouw), en Karei de Zwijger is in zijn wa tervliegtuig op Schellingwoude neergestreken. Deze bijnaam komt hem tenvolle toe. Zwij- gender buitenlandsche beroemdheid heeft Ne derland in deze moderne tijden zeker nog nimmer in zijn midden gehad. Hij wil niet eens antwoorden op de vraag of hij een goede reis heeft gehad. En hoe lang hij blijft is een diep geheim. Als een verslaggever aandringt schudt hij hem hartelijk de hand, hetgeen niet zonder humor is en bovendien een goed verstaander heeft maar een halven handdruk noodig een heel betoog vol me degevoel inhoudt. Zooiets in den trant van: „Beste kerel, ik begrijp dat je hier niet voor je plezier heen bent gekomen maar beroeps halve. Ik snap dat ze je opgedragen hebben mij deze en dergelijke vragen te stellen, en dat je in het algemeen bezoldigd wordt om daarop antwoorden te verkrijgen en die te publiceeren. Derhalve ben ik mij bewust dat ik, door mijn hardnekkig en ietwat-onver- klaarbaar zwijgen, de materiëele grondslagen van je maatschappelijk bestaan doe trillen. Maar gelukkig ben ik een uitzondering De rest zwijgt heelemaal niet. Evenmin vlie gen de anderen in hun eentje den Atlanti- schen Oceaan over. Dat heeft mij min of meer in een uitzonderingspositie gebracht, en daar blijf ik nou maar liever in. Bij eenzame Oceaanvluchten past zwijgzaamheid zich logisch aanWat vraagt je nieuwshonge- rige blik thans?.... Of mijn vrouw iets zal zeggen? Evenmin. Ze is lid van de firma: Lindbergh-Dwight Morrow, in Zwijgende FaamBesef dit alles in de kracht en har telijkheid van dezen handdruk". U ziet hieruit hoeveel er toch uit zoo'n stil interview te halen is. Eén verslaggever heeft een schijnbaar-listigen aanloop genomen, door te vragen of het watervliegtuig inder daad „Tingmissartoq" heette. Aangezien het erop stond en bovendien sinds maanden in de geheele wereld bekend is, begreep Lindbergh dat ontkennen hier niet baten zou en zwijgen onnoodig was. Hij zei dus „Yes". Verder kon de verslaggever niets uit hem krijgen, maar het gerucht wil dat hij tevreden was. Journa listen kennende, leid ik hieruit af dat hij te voren met een collega gewed had, dat hij Ka- rel den Zwijger zou doen spreken. „De openbare meening" zal waarschijnlijk met zekere Schadenfreude de mislukte po gingen van de eeuwig-nieuwsgierige kranten mannen vernemei>, en met haar bekende naïeveteit meenen dat wij nu in zak en assche zitten, omdat er een beroemdheid niet ge praat. heeft. Zij vergist zich alsdan. De stem ming op de redactiebureaux is even opgewekt en levendig als altijd. Sterker: wij waardeeren Lindberghs zwijgen. Het is, door zijn uitzonderlijkheid zelf, Nieuws. Wij zijn gewend aan filmsterren, staatslieden, musici, tooneelspelers, wielrenners en nog meer be roemdheden van allerlei aard, die uit het bui tenland hier op bezoek komen en allen tegen ons praten als Brugman-zelf. Ook u bent daaraan gewend. Eindelijk en ten laatste kun nen wij er u een aanbieden, die zwijgt. Dit interesseert u. Ontken het maar niet: het interesseert u. Het omhult de beroemdheid met dat plezierige waas van geheimzinnigheid, dat filmsterren, staatslieden, musici, wielren ners enz. zoo volkomen missen. Het herinnert aan zijn eenzamen Oceaantocht, temidden der woedende elementen, in een klein toestel achter een razenden motor.... zwijgend en verbeten. Het suggereert prachtig de figuur- Lindbergh. Ach, wij weten die dingen te waardeeren! Als de Oceaanheid geantwoord had: ..Ja, ik heb een goede reis gehad, dank u", gevolgd door: ..Inderdaad, het waait een beetje hard", toegelicht met „We hebben een beetje geschud" en voortgezet in de vervaar lijke onthulling: „Ik blijf een paar dagen en kom met de K. L. M. praten", dan zou het waas verscheurd zijn en zouden wij boven dien niets meer weten dan nu. Immers: hij heeft een goede reis gehad, want de over tocht had kort geduurd en hij en mevrouw zagen er gezond en opgewekt uit, het woei inderdaad hard. het is een vaststaand feit, dat dit vliegmachines doet schudden, en aangezien hij met Plesman naar Den Haag ging stond het vast dat hij 'n paar dagen zou blijven en met de K. L. M. praten! U ziet hieruit dat Lindbergh, mevrouw Lindbergh en wij journalisten, u eigenlijk in niets tekort hebben gedaan, en u integen deel de illusie van 's mans geheimzinnige persoonlijkheid tenvolle gelaten. Voor het overige kan ik u wel bij voorbaat de verzekering geven dat de volgende bui tenlandsche beroemdheden weer allemaal zullen praten, en heelemaal niet met tegen zin. zooals u soms ten onrechte schijnt te mrenen. Heelemaal niet, hoor. Zij willen erg graag, dat u zooveel mogelijk over hen hoort en over hen praat. Sprekende films zijn het, up to date Alleen Charles Lindbergh, die in z'n een' in die kleine cockpit zat met den loeien der. stormwind om hem heen en de bulderen de zee beneden, is een zwijgende gebleven. R. P. IJMUIDEN DE NOORDZEESLUIZEN. ïn de maand October werden door de Noord zeesluizen alhier geschut: uit zee 331 stoom- en motorschepen met een inhoud van 2.236.178 M3. en naar zee 297 stoom en motor schepen met een inhoud van 1.967.987 M3. PECH. De Betje RO 116 is uit zee teruggekomen met defecten motor. Wegens keteldefect kwam de Rijnstroom IJM 91 uit zee terug. De Condor IJM 72 heeft een scheur in den ketel en zal moeten repareeren alvorens weer ■naar zee te kunnen vertrekken. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Men schrijft ons: Er is U nu zoo oppervlakkig eenig inzicht gegeven van het werk en het doel der Maat schappij en hoe het bereikt kan worden. Ons Departement kan niet meer doen, dan eenige winteravonden organiseeren; maar het instel len van cursussen, volksvoordrachtavonden, volkshuiswerk, jeugdwerk en meer dergelijke werkzaamheden moeten blijven liggen, daar er geen middelen zijn. Hadden wij een eigen gebouw, dan zou het nog gemakkelijker gaan, daar dan van de op brengst van het cursusgeld der cursisten, de onkosten van den cursus gedekt konden wor den, daar dan de zaalhuur vermeden wordt. Daarom zal het bestuur een groot aantal boek jes der Maatschappij in de gemeente doen ver spreiden om op die manier te trachten, her ledental op te voeren en ons werk ook op an der gebied over te brengen. Het bestuur vertrouwt dan ook dat velen die het boekje ontvangen, niet zullen aarzelen, om het aanmeldingsformulier in te vullen en op te zenden aan den secretaris van ons De partement, Wilhelminastraat 20. Wanneer al deze biljetten in kwamen zou het bestuur bijzonder tevreden zijn met het succes, doch het stelt zich voorloopig reeds te vreden wanneer slechts de helft binnen komt. Verleden jaar was een proef genomen met het doen bezoeken van onze Nutsavonden door de leerlingen der R. H. B. S. Deze proef zou den wij willen voortzetten, door voor de jon gelui der R. H. B. S. kaarten beschikbaar te stellen tegen sterk verlaagden prijs. Hoeveel scholieren der R. H. B. S. kunnen ingeschre ven worden? Nu de eerste avond in aantocht is, is het nog tijd èn voor de jongen èn voor de inwoners van Velsen om lid te worden van het Departement. Wanneer U, na het boekje bestudeerd te hebben, het plan heeft om lid te worden, geeft u dan dadelijk op, daar van uitstel dik wijls afstel komt en het bestuur zeer teleur gesteld zou zijn. We kunnen hiermede eindigen in de hoop dat ons pogen niet te vergeefs is geweest. De eerste uitvoering zal eerstdaags plaats vinden. Wij komeïn te zijner tijd daarop terug. VEREENIGING VAN IJSFABRIKANTEN. In café „de Sport" is een vereeniging van fabrikanten van roomijs opgericht onder den naam IJ.F.V.V., die zich in hoofdzaak ten doel stelt het tegengaan van concurren tie van ijsverkoopers buiten die gemeente woonachtig. Het bestuur bestaat uit de hee- hen Ringers, voorzitter. Ouderkerk, secreta ris, van Brienen, secretaris Huigen en De Vries, commissarissen. NAAR ZEE. De stoomtrawler Eemmond IJM 76 wordt voor de visscherij klaargemaakt. V. A. R. A. Zaterdagavond hield de afdeeling Velsen van de V. A. R. A. een huishoudelije vergadering in hotel „De Prins" onder leiding van haa: voorzitter, den heer Wesselius. Na bespreking van enkele huishoudelijke punten werd. na toelichting door de districtbestuurders een huisbezoek-commissie geïnstalleerd. Mededeeling werd gedaan, dat voor het con cert op 14 December a.s. te geven door de Flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst met medewerking van Ernst Busch no; enkele kaarten beschikbaar zijn, zoodat reeds op een groot succes gerekend kan worden. Een Jubileumconcert. Het jubileerende „Nieuw-Hosanna". De Christelijk Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Hosanna" zal haar eerste lustrum vieren met heit geven van een jubileum-con cert op a.s. Woensdag in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost. In ons blad van 29 Augustus jl. hebben wij reeds in een uitvoerig artikel de verdiensten van deze hardwerkende vereeniging uiteen gezet. Met dit lustrum herdenken tevens de hoe ren S. Wiersma en H. Klees hun 5-jarig di recteurs-, respectievelijk voorzitterschap. „Nieuw Hosanna" heeft voor haar feest concert een keurig programma ingestudeerd, dat mede aal worden opgeluisterd door het kinderkoor „Klein Hosanna" en de Orkest- Vereeniging Kunstkring. Door den Kunstkring, directeur Sam. Vües- sing, zal Mozart's Eine kleine Naehtmusik en Philip Vlessing's Suite in ouden stijl worden uitgevoerd. Laatstgenoemd- werk, dat geheel den mo dernen geest ademt, waarin Vlessing Jr. zijn composities schrijft, is één van de kundig geschreven werken, waarmede deze jeugdige musicus bewijst een plaats onder de Neder- landsche jongeren te gaan innemen. Het kinderkoor komt met de melodieuze cantate van Cath. van Rennes: De schoon ste Feestdag. Wie de bekoring van geestdrif- biigen kinderzang ondergaan wil, ga de groote en kleine kleuters van Klein Hosanna, dat na de pauze nog enkele leutige kinderliedjes van M. C. v. d. Oort zingt, eens hooren. De jubilaresse zelf brengt na haar con- oourssuooessen (composities van ter Brake, Bilumer e.a.)- een cantate ten gehoore van J. Paar deknop er: „Uchtendgloren", qpn werk dat -de volle attentie der uitvoerenden vraagt en dat de clou van den avond belooft te worden Het zal door gemengd mannen- en vrou wenkoor, sopraan en tenor gezongen worden, terwijl het strijikerscorps van den Kunstkring het begeleidend orkestweak verzorgen zal. Bij de dames Krijtenberg, Zeeweg 301, en Schaap, Wijk aan Zeeërweg 30, zijn nog toe gangsbewijzen voor dit feestconcert verkrijg baar. Wij schreven destijds, dat het koor door haar harde werken, daarin door directeur Wiersma voorgegaan, een vooraanstaande plaats onder onze plaatselijke koren is gaan innemen. Nieuw Hosanna zal dit ongetwijfeld op haar feestconcert willen bevestigen! W. Het kinderkoor „Klein Hosanna". Inzet de heer S. Wiersma, Directeur. AARDRIJKSKUNDIGE KENNIS IN ENGELAND OSTENDE EEN NEDERLANDSCHE HAVEN? EEN WERELDBEROEMD BOUWWERK IN GEVAAR. De vermaarde Leeuwenhof in het Alhambra, meesterwerk uit den Moorschen tijd in Spanje wordt door instorting bedreigd. Van regeeringswege zijn maatregelen geno- I men om het gevaar tegen te gaan. Het is algemeen bekend, dat de aardrijks kundige kennis in Engeland van dat deel van de wereld dat buiten Groot Briiannië ligt, niet -zoo heel groot is. Zoo neemt men in Engeland over het algemeen ais vast staand aan, dat Antwerpen een Nederland- sche haven en Brussel de hoofdstad van „Holland" is. Een typisch staaltje van deze geografische onkunde troffen we in het laatste nummer van The Fishing News, waarin doodleuk ver teld wordt, dat Ostende in Nederland ligt. We lazen n.l. het volgende: De Hollanüsche trawler Annie Madeleine thuisbehoorende te Ostende werd de vorige week in hulpeloozen toestand door den Hol- landschen trawler Hubertine Madeiaine in de haven van Buckie binnengesleept. Enz.. GRIMSBY—IIULL. Grimsby en Hull bestrijden elkaar de eei, de grootste visschershaven van Engeland te zijn. Met de volgende cijfers willen de Grims- byanen aantoonen, dat hun haven de sup er erna tie heeft: Overeenkomstig het maandbericht van het ministerie van landbouw en visscherij werd gedurende de maand September door Brit- sche en buitenlandsche visschersvaartuigeu aangevoerd te Grimsby 340.276 cwts. met een opbrengst van 349.070 en te Huil 312.662 cwts. met een waarde van 223.669. Grimsby staat dus nog aan de spits. ENORME HARINGVANGST OP DE WEST KUST VAN SCHOTLAND. Niet alleen in de Noordzee, dus aan de Oostkust van Engeland, ook aan de West- kwam „een klap water" overboord, maar de Iooskieppen zorgden er voor. dat de boot spoedig weer vrij van water was. Het te wateiiaten met behulp van den tractor geschiedde eveneens vlot, zoodat deze oefentocht uitstekend slaagde. IL1AKLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Zondagavond a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder aanvoering van haar oud-leider Eduard van Beinum, welke dien avond als gast-dirigent optreedt, een avondconcert, waarop Andries Rooden- burg als solist het viool-concert van Brahms zal uitvoeren. De H.O.V. opent met van Beethoven's Ouverture Leonore nr. 3. Na de pauze za 1 Tschaikowsky's vijfde ten gelioore gebracht worden. VELSEN HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: 1. de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage, om vergun ning tot het wijzigen van de bestaande ben- zinepompinstallatie op het perceel Willems- beekweg no. 24 te IJmuiden; 2. Th. C. Böhm te Santpoort, om vergun ning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij, in het perceel Hagelinger- weg no. 2A; 3. de firma G. Hoek en Zonen te IJmuiden, orn vergunning tot het uitbreiden van hare smederij, in het perceel Middenhavenstraat no. 50. 4. H. Aartsen te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een brood- en koek- bakkerij, in het perceel Roggeveenstraat no. 2. Op Vrijdag 17 November a.s., des voormid dags te 11 uur zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen en mondeling en schrif telijk toe te lichten. kust en wel langs Sohotland wordt veel ha ring gevangen. In het Kanaal tusschen Bute en het ei land Inchmarnsch werden scholen haring waargenomen, grooter dan ooit en van Bute tot Ardlamofint Point was het water één le vende massa. Er werden enorme trekken ge daan, maar dit had ook zijn nadeel, daar er groote schade aan de netten werd veroor zaakt, Een span booten riep de hulp in van een ander span. Er waren 1000 manden ha ring in de netten, maar toen de haring aan boord geladen zou worden scheurden de netten. EEN MOOI PROGRAMMA IN THALIA. Voordat het programma aan de hoofd film „Susan Lenox" toe Ls zijn er al een paar aardige films afgedraaid, waarin het pu bliek hartelijk kan lachen. De hoofdfilm zet echter alles in de schaduw. Er is heel veel over deze film geschreven en dat is niet te verwonderen, want het is een zeer bijzon dere film, waarin naast het meesterlijke spel van Greta Garbo in de titelrol en van Clark Gable als de aan den drank verslaaf den ingenieur Spencer iets buitengewoons op fotografisch gebied te bewonderen valt. En het scenario boeit van het begin tot het einde. GESLAAGDE OEFENTOCHT MET DE „BAREND VAN SPREEKENS." Gistermorgen is tijdens een woslige zee een oefentocht gehouden met de nieuwe strand-motorreddingboot „Barend van Spreekens." De oefentochten, tot nu toe met deze boot gehouden, vonden steeds plaats bij kalm weer, doch thans heeft het hoofdbe stuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij de boot eens haar beurt gegeven terwijl er, ondanks den afgenomen wind, nog hoogs zeeën stonden. De proef is uitstekend geslaagd. De 30 P.K. Fordsonmotor stuurde de boot met een flinke vaart door de branding. Meermalen CXLV. Er is weer heel wat visch geweest: 47 trawlers, 27 trawlloggers, 3 kotters en 50 ha- ringloggers hebben er voor gezorgd, dat on danks den hevigen storm, die deze dagen de zee in beroering bracht, de rustig op z'n ak kertje pijpjes-rookende landman, de foren senden flat- of villabewoner, de voor z'n ple zier 'tuinierende rentenier, kortom wij alle maal, ons vischje op tijd bij ons ontbijt, ons middagmaal of onze avond-boterham heb ben kunnen krijgen. Gistermorgen sprak ik incognito een van de opvarenden van een Scheveningschen logger, die juist de haven was binnenge waaid. Ik wilde hem eens uithooren over zijn reis, maar het leek Lindbergh wel, zoo zwijgzaam was de man! Maar al intervie wende kwam ik toch van hem te weten, dat het op het kantje af was geweest. Een groot deel van de moeizaam aan boord ge kregen vangst moest even moeizaam over boord geworpen worden, anders was de hee- le vangst naar de haaien geweest. En met de vangst natuurlijk ook de heele bemanning, die voor een deel uit kinderen bestaal. van dat ondermaat-sche slag visschersjongens, die feitelijk nog op school of achter een hoepel behooren. Wat maken zulke kinderen toch al mee! Als ze 15 jaar oud zijn, hebben ze dikwijls grooter gevaren doorstaan, dan de landrot, die drie of viermaal zoo oud is. Dat de visch deze week duur was, behoef ik niet te vertellen. Hoe hooger de golven, hoe hooger de vischprijzen en de golven waren hoog, dat kan ik U vertellen Er werden mooie besommingen gemaaki en als de helft van de visch, die deze week aan de markt was. nu eens niet op één dag was aangevoerd. (Maandag waren er 24 trawlers en 8 loggers), dan zouden de uit komsten nog gunstiger zijn geweest. De 50 haringloggers voerden voor een kleine 50.000 gulden versche haring aan. Dat halve tonnetje bleef dus in ons land en kwam nu eens niet terecht bij de reeders van Great Yarmouth en Lowestoft. Die krij gen trouwens hun deel evengoed, want er is den laatsten tijd heel wat haring door de Engelsche drifters gevangen. In Grimsby komen er per dag soms 10.000 a 14.000 crans aan de markt. De „best shots" waren 100 a 120 crans. average 40 crans. Ik denk. dat onze loggers dat ook boven water halen, want we hebben ze ook met 500 a 600 kisten aan de markt gehad. Er waren loggers, die na een paar dagen uit geweest te zijn f 2000 besomden. Dat moet zoo nog maar een beet je duren. Een klein berichtje in de IJmuider Cou rant heeft mij bijzonder getroffen: acht trawlers van de Vem krijgen een installatie voor radio-telefonie aan boord van Radio- Holland. In onze krant en ook in mijn snuf jes is meermalen gewezen op het nut van een dergelijke installatie; ook is meermalen uit eengezet, hoe deze in het belang van de ex ploitatie te gebruiken is. Het doet mij genoegen dat de Vem het goede voorbeeld geeft en ik twijfel er niet aan. of andere reederijen zullen volgen, in de eerste plaats die welke met groote booten varen. Want voor deze is het in de eerste plaats van groot nut. PIETERMAN*

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1